Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2009 r.
19:55
Edytuj ten wpis

Obwodnica Lublina: Przez motyla prace mogą opóźnić się o rok

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 30 A A

Wczoraj ruszyły przetargi, a jesienią 2010 r. rozpocznie się budowa trasy ekspresowej na odcinku od Kurowa do Piask.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Janusz Wójtowicz, szef lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nie krył wczoraj zadowolenia. Mógł ogłosić przetargi, bo ma w ręku pozytywną decyzję środowiskową dla 68,8-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S12/S17. Od węzła Sielce (położonego za Kurowem) do Piask wraz z 25-kilometrową północną częścią obwodnicy Lublina.

– Ruszamy z kopyta – mówił Wójtowicz. Budowa ma być zakończona do maja 2012 r. – Terminy są bardzo napięte, ale realne.

Na drodze szybkiej realizacji inwestycji mogą stanąć jednak przepisy dotyczące ochrony środowiska. A konkretnie motyl czerwończyk nieparek wraz ze swoim przysmakiem, czyli goździkiem pysznym.

Oba gatunki są chronione w Unii, a licznie występują w dolinie Bystrzycy. Czyli tam, gdzie ma powstać ponad kilometrowa estakada.

– Musimy przenieść ich stanowiska i monitorować, jak prace budowlane wpływają na ich byt. W przypadku negatywnego wpływu, np. podczas okresu godowego, będziemy musieli przerwać roboty. Dlatego oddanie obwodnicy Lublina do użytku może odsunąć się w czasie o rok, czyli do wiosny 2013 roku. Myślę jednak, ze wszystko pójdzie zgodnie z planem – mówi Wójtowicz.

A przed drogowcami ambitne wyzwanie. Do wybudowania jest prawie 70 km drogi w znaczącej części dwupasmowej.

– Najdłuższa w naszej części Polski estakada nad doliną Bystrzycy w okolicach miejscowości Długie, dwa mosty nad Ciemięgą i Kurówką, kilkadziesiąt przepustów dla zwierząt, sześć węzłów drogowych oraz ponad 10 kilometrów ekranów akustycznych na 25-kilometrowej obwodnicy Lublina – wymieniał jednym tchem Zbigniew Szepietowski, zastępca dyrektor GDDKiA w Lublinie.

Inwestycja zostanie podzielona na 5 realizowanych równolegle odcinków. Drogowcy kupili już większość gruntów pod nową drogę.

– Pozostałe transakcje ruszą w styczniu. W sprawach szczególnie trudnych będziemy wywłaszczać właścicieli. Mam jednak nadzieję, że do takich sytuacji nie dojdzie – mówi Wójtowicz.

Inwestycja będzie kosztować 2,5 miliarda złotych. Niestety, są też wiadomości niezbyt dobre. Pozostała część drogi Warszawa–Lublin, czyli od węzła Sielce do obwodnicy Garwolina i dalej w kierunku Zakrętu, powstanie najwcześniej do 2015 roku.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PORUCZNIK BOREWICZ / 18 grudnia 2009 o 20:42
0
PORUCZNIK JASZCZUK napisał:
CYTAT
do wybudowania jest prawie 70 km drogi w znaczącej części dwupasmowej.

KTO POZWOLIŁ NA TO GÓ....NO?!!!



PORUCZNIKU JASZCZUK - na prawie całej długości trasa będzie dwupasmowa (dwie jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku). Wyjątkiem będzie tylko odcinek od węzła Dąbrowica do węzła Lubartów, gdzie spodziewany jest największy ruch - tam zaplanowano po TRZY PASY w jedną i drugą stronę.
CZUWAJ



PORUCZNIKU JASZCZUK - na prawie całej długości trasa będzie dwupasmowa (dwie jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku). Wyjątkiem będzie tylko odcinek od węzła Dąbrowica do węzła Lubartów, gdzie spodziewany jest największy ruch - tam zaplanowano po TRZY PASY w jedną i drugą stronę.
CZUWAJ rozwiń
Avatar
Romek / 18 grudnia 2009 o 20:31
0
Motylek nafajdał na głowy urzędasów i rozum i zablokowało
Avatar
Roztoczanin / 18 grudnia 2009 o 17:57
0
Motylek jest fajny,ale nasz region jest zle rozwiniety,tutaj na gwałt trzeba budowac obwodnice i drogi i nie bawic sie w ekologie bo ekologia to bzdura za którą będziemy słono płacić.
Avatar
PORUCZNIK JASZCZUK / 18 grudnia 2009 o 17:52
0
wybudowania jest prawie 70 km drogi w znaczącejczęści dwupasmowej.


KTO POZWOLIŁ NA TO GÓ....NO?!!!
Avatar
J-k / 18 grudnia 2009 o 15:25
0
Cieszę się, że w końcu ruszy budowa obwodnicy Lublina. Trochę szkoda, że odcinek do al. Kraśnickiej powstanie tak późno, bo to oznacza, że jeszcze wiele lat tiry jadące na przemysłowy Wrotków rozjeżdżać będą centrum Lublina. I trzymam kciuki aby nie zadziałała polska wersja teorii chaosu deterministycznego zwana efektem motyla. Aby machnięcie przez motyla czerwończyka skrzydłem nie spowodowało przesunięcia środków finansowych z budowy obwodnicy Lublina na ukończenie stadionu piłkarskiego w Warszawie.
Avatar
llubellak@op.pl / 18 grudnia 2009 o 15:02
0
mosquito napisał:
już łajzy kombinują nad "przyczynami" opóźnień ?


no właśnie! i to jest chyba problem w tym wszystkim. chronione gatunki występują tylko na 1 km więc nie widze powodu dlaczego by nie mogli zasuwac z pracami na 65 km pozostałych! tak jak pisałem, w tym czasie ekolodzy moga przezucić chronione gatunki, w koncu beda mieli na to prawie 3 lata!!!
Avatar
mosquito / 18 grudnia 2009 o 14:09
0
już łajzy kombinują nad "przyczynami" opóźnień ?
Avatar
llubellak@op.pl / 18 grudnia 2009 o 13:35
0
@ napisał:
Normalnie zaraz mnie szlag trafi!!! Jak nie motyl to dżdżownica albo inna glizda. Jołopy, ziemia pełna jest żyjątek wszelkiej maści, ale najważniejszy jest człowiek. Mamy się truć spalinami, tysiące ludzi w Lublinie, a te pajace nie chcą niepokoić motyli!!! To jest podstęp UNII EUROPEJSKIEJ! Sami najpierw wybudowali pajęczynę dróg i autostrad, a teraz cwaniaki wzięli się za ekologię. Banda łobuzów! Jebać Unię !!!


człowieku. wyluzuj. weź coś na wstrzymanie. po pierwsze jeśli te motyle mają zaszkodzić pracom przy budowie to znaczy, że ta cała inwestycja to o kant tyłka potłuc. motyle i kwiatki są na obszarze jednego km! w tym czasie, na 65 km może toczyć się budowa! zanim dojdą do bystrzycy, fachowcy od motyli uwiną się i przeniosą ich gdzie indziej! nic nie stoi na przeszkodzie aby zacząć budować w kurowie i piakach czy na rogatkach lublina, motyle można zostawić na koniec. więc człowieku nie pieklij się! i


człowieku. wyluzuj. weź coś na wstrzymanie. po pierwsze jeśli te motyle mają zaszkodzić pracom przy budowie to znaczy, że ta cała inwestycja to o kant tyłka potłuc. motyle i kwiatki są na obszarze jednego km! w tym czasie, na 65 km może toczyć się budowa! zanim dojdą do bystrzycy, fachowcy od motyli uwiną się i przeniosą ich gdzie indziej! nic nie stoi na przeszkodzie aby zacząć budować w kurowie i piakach czy na rogatkach lublina, motyle można zostawić na koniec. więc człowieku nie pieklij się! i rozwiń
Avatar
@ / 18 grudnia 2009 o 13:21
0
Normalnie zaraz mnie szlag trafi!!! Jak nie motyl to dżdżownica albo inna glizda. Jołopy, ziemia pełna jest żyjątek wszelkiej maści, ale najważniejszy jest człowiek. Mamy się truć spalinami, tysiące ludzi w Lublinie, a te pajace nie chcą niepokoić motyli!!! To jest podstęp UNII EUROPEJSKIEJ! Sami najpierw wybudowali pajęczynę dróg i autostrad, a teraz cwaniaki wzięli się za ekologię. Banda łobuzów! Jebać Unię !!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2009 o 13:06
0
motyla noga!
Avatar
PORUCZNIK BOREWICZ / 18 grudnia 2009 o 20:42
0
PORUCZNIK JASZCZUK napisał:
CYTAT
do wybudowania jest prawie 70 km drogi w znaczącej części dwupasmowej.

KTO POZWOLIŁ NA TO GÓ....NO?!!!



PORUCZNIKU JASZCZUK - na prawie całej długości trasa będzie dwupasmowa (dwie jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku). Wyjątkiem będzie tylko odcinek od węzła Dąbrowica do węzła Lubartów, gdzie spodziewany jest największy ruch - tam zaplanowano po TRZY PASY w jedną i drugą stronę.
CZUWAJ



PORUCZNIKU JASZCZUK - na prawie całej długości trasa będzie dwupasmowa (dwie jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku). Wyjątkiem będzie tylko odcinek od węzła Dąbrowica do węzła Lubartów, gdzie spodziewany jest największy ruch - tam zaplanowano po TRZY PASY w jedną i drugą stronę.
CZUWAJ rozwiń
Avatar
Romek / 18 grudnia 2009 o 20:31
0
Motylek nafajdał na głowy urzędasów i rozum i zablokowało
Avatar
Roztoczanin / 18 grudnia 2009 o 17:57
0
Motylek jest fajny,ale nasz region jest zle rozwiniety,tutaj na gwałt trzeba budowac obwodnice i drogi i nie bawic sie w ekologie bo ekologia to bzdura za którą będziemy słono płacić.
Avatar
PORUCZNIK JASZCZUK / 18 grudnia 2009 o 17:52
0
wybudowania jest prawie 70 km drogi w znaczącejczęści dwupasmowej.


KTO POZWOLIŁ NA TO GÓ....NO?!!!
Avatar
J-k / 18 grudnia 2009 o 15:25
0
Cieszę się, że w końcu ruszy budowa obwodnicy Lublina. Trochę szkoda, że odcinek do al. Kraśnickiej powstanie tak późno, bo to oznacza, że jeszcze wiele lat tiry jadące na przemysłowy Wrotków rozjeżdżać będą centrum Lublina. I trzymam kciuki aby nie zadziałała polska wersja teorii chaosu deterministycznego zwana efektem motyla. Aby machnięcie przez motyla czerwończyka skrzydłem nie spowodowało przesunięcia środków finansowych z budowy obwodnicy Lublina na ukończenie stadionu piłkarskiego w Warszawie.
Avatar
llubellak@op.pl / 18 grudnia 2009 o 15:02
0
mosquito napisał:
już łajzy kombinują nad "przyczynami" opóźnień ?


no właśnie! i to jest chyba problem w tym wszystkim. chronione gatunki występują tylko na 1 km więc nie widze powodu dlaczego by nie mogli zasuwac z pracami na 65 km pozostałych! tak jak pisałem, w tym czasie ekolodzy moga przezucić chronione gatunki, w koncu beda mieli na to prawie 3 lata!!!
Avatar
mosquito / 18 grudnia 2009 o 14:09
0
już łajzy kombinują nad "przyczynami" opóźnień ?
Avatar
llubellak@op.pl / 18 grudnia 2009 o 13:35
0
@ napisał:
Normalnie zaraz mnie szlag trafi!!! Jak nie motyl to dżdżownica albo inna glizda. Jołopy, ziemia pełna jest żyjątek wszelkiej maści, ale najważniejszy jest człowiek. Mamy się truć spalinami, tysiące ludzi w Lublinie, a te pajace nie chcą niepokoić motyli!!! To jest podstęp UNII EUROPEJSKIEJ! Sami najpierw wybudowali pajęczynę dróg i autostrad, a teraz cwaniaki wzięli się za ekologię. Banda łobuzów! Jebać Unię !!!


człowieku. wyluzuj. weź coś na wstrzymanie. po pierwsze jeśli te motyle mają zaszkodzić pracom przy budowie to znaczy, że ta cała inwestycja to o kant tyłka potłuc. motyle i kwiatki są na obszarze jednego km! w tym czasie, na 65 km może toczyć się budowa! zanim dojdą do bystrzycy, fachowcy od motyli uwiną się i przeniosą ich gdzie indziej! nic nie stoi na przeszkodzie aby zacząć budować w kurowie i piakach czy na rogatkach lublina, motyle można zostawić na koniec. więc człowieku nie pieklij się! i


człowieku. wyluzuj. weź coś na wstrzymanie. po pierwsze jeśli te motyle mają zaszkodzić pracom przy budowie to znaczy, że ta cała inwestycja to o kant tyłka potłuc. motyle i kwiatki są na obszarze jednego km! w tym czasie, na 65 km może toczyć się budowa! zanim dojdą do bystrzycy, fachowcy od motyli uwiną się i przeniosą ich gdzie indziej! nic nie stoi na przeszkodzie aby zacząć budować w kurowie i piakach czy na rogatkach lublina, motyle można zostawić na koniec. więc człowieku nie pieklij się! i rozwiń
Avatar
@ / 18 grudnia 2009 o 13:21
0
Normalnie zaraz mnie szlag trafi!!! Jak nie motyl to dżdżownica albo inna glizda. Jołopy, ziemia pełna jest żyjątek wszelkiej maści, ale najważniejszy jest człowiek. Mamy się truć spalinami, tysiące ludzi w Lublinie, a te pajace nie chcą niepokoić motyli!!! To jest podstęp UNII EUROPEJSKIEJ! Sami najpierw wybudowali pajęczynę dróg i autostrad, a teraz cwaniaki wzięli się za ekologię. Banda łobuzów! Jebać Unię !!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2009 o 13:06
0
motyla noga!
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 3 0

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 0 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 7 3

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 3

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 10 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 24 8

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 8 20

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 3 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!