Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2009 r.
19:55
Edytuj ten wpis

Obwodnica Lublina: Przez motyla prace mogą opóźnić się o rok

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 30 A A

Wczoraj ruszyły przetargi, a jesienią 2010 r. rozpocznie się budowa trasy ekspresowej na odcinku od Kurowa do Piask.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Janusz Wójtowicz, szef lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nie krył wczoraj zadowolenia. Mógł ogłosić przetargi, bo ma w ręku pozytywną decyzję środowiskową dla 68,8-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S12/S17. Od węzła Sielce (położonego za Kurowem) do Piask wraz z 25-kilometrową północną częścią obwodnicy Lublina.

– Ruszamy z kopyta – mówił Wójtowicz. Budowa ma być zakończona do maja 2012 r. – Terminy są bardzo napięte, ale realne.

Na drodze szybkiej realizacji inwestycji mogą stanąć jednak przepisy dotyczące ochrony środowiska. A konkretnie motyl czerwończyk nieparek wraz ze swoim przysmakiem, czyli goździkiem pysznym.

Oba gatunki są chronione w Unii, a licznie występują w dolinie Bystrzycy. Czyli tam, gdzie ma powstać ponad kilometrowa estakada.

– Musimy przenieść ich stanowiska i monitorować, jak prace budowlane wpływają na ich byt. W przypadku negatywnego wpływu, np. podczas okresu godowego, będziemy musieli przerwać roboty. Dlatego oddanie obwodnicy Lublina do użytku może odsunąć się w czasie o rok, czyli do wiosny 2013 roku. Myślę jednak, ze wszystko pójdzie zgodnie z planem – mówi Wójtowicz.

A przed drogowcami ambitne wyzwanie. Do wybudowania jest prawie 70 km drogi w znaczącej części dwupasmowej.

– Najdłuższa w naszej części Polski estakada nad doliną Bystrzycy w okolicach miejscowości Długie, dwa mosty nad Ciemięgą i Kurówką, kilkadziesiąt przepustów dla zwierząt, sześć węzłów drogowych oraz ponad 10 kilometrów ekranów akustycznych na 25-kilometrowej obwodnicy Lublina – wymieniał jednym tchem Zbigniew Szepietowski, zastępca dyrektor GDDKiA w Lublinie.

Inwestycja zostanie podzielona na 5 realizowanych równolegle odcinków. Drogowcy kupili już większość gruntów pod nową drogę.

– Pozostałe transakcje ruszą w styczniu. W sprawach szczególnie trudnych będziemy wywłaszczać właścicieli. Mam jednak nadzieję, że do takich sytuacji nie dojdzie – mówi Wójtowicz.

Inwestycja będzie kosztować 2,5 miliarda złotych. Niestety, są też wiadomości niezbyt dobre. Pozostała część drogi Warszawa–Lublin, czyli od węzła Sielce do obwodnicy Garwolina i dalej w kierunku Zakrętu, powstanie najwcześniej do 2015 roku.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PORUCZNIK BOREWICZ / 18 grudnia 2009 r. o 20:42
0
PORUCZNIK JASZCZUK napisał:
CYTAT
do wybudowania jest prawie 70 km drogi w znaczącej części dwupasmowej.

KTO POZWOLIŁ NA TO GÓ....NO?!!!



PORUCZNIKU JASZCZUK - na prawie całej długości trasa będzie dwupasmowa (dwie jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku). Wyjątkiem będzie tylko odcinek od węzła Dąbrowica do węzła Lubartów, gdzie spodziewany jest największy ruch - tam zaplanowano po TRZY PASY w jedną i drugą stronę.
CZUWAJ



PORUCZNIKU JASZCZUK - na prawie całej długości trasa będzie dwupasmowa (dwie jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku). Wyjątkiem będzie tylko odcinek od węzła Dąbrowica do węzła Lubartów, gdzie spodziewany jest największy ruch - tam zaplanowano po TRZY PASY w jedną i drugą stronę.
CZUWAJ rozwiń
Avatar
Romek / 18 grudnia 2009 r. o 20:31
0
Motylek nafajdał na głowy urzędasów i rozum i zablokowało
Avatar
Roztoczanin / 18 grudnia 2009 r. o 17:57
0
Motylek jest fajny,ale nasz region jest zle rozwiniety,tutaj na gwałt trzeba budowac obwodnice i drogi i nie bawic sie w ekologie bo ekologia to bzdura za którą będziemy słono płacić.
Avatar
PORUCZNIK JASZCZUK / 18 grudnia 2009 r. o 17:52
0
wybudowania jest prawie 70 km drogi w znaczącejczęści dwupasmowej.


KTO POZWOLIŁ NA TO GÓ....NO?!!!
Avatar
J-k / 18 grudnia 2009 r. o 15:25
0
Cieszę się, że w końcu ruszy budowa obwodnicy Lublina. Trochę szkoda, że odcinek do al. Kraśnickiej powstanie tak późno, bo to oznacza, że jeszcze wiele lat tiry jadące na przemysłowy Wrotków rozjeżdżać będą centrum Lublina. I trzymam kciuki aby nie zadziałała polska wersja teorii chaosu deterministycznego zwana efektem motyla. Aby machnięcie przez motyla czerwończyka skrzydłem nie spowodowało przesunięcia środków finansowych z budowy obwodnicy Lublina na ukończenie stadionu piłkarskiego w Warszawie.
Avatar
llubellak@op.pl / 18 grudnia 2009 r. o 15:02
0
mosquito napisał:
już łajzy kombinują nad "przyczynami" opóźnień ?


no właśnie! i to jest chyba problem w tym wszystkim. chronione gatunki występują tylko na 1 km więc nie widze powodu dlaczego by nie mogli zasuwac z pracami na 65 km pozostałych! tak jak pisałem, w tym czasie ekolodzy moga przezucić chronione gatunki, w koncu beda mieli na to prawie 3 lata!!!
Avatar
mosquito / 18 grudnia 2009 r. o 14:09
0
już łajzy kombinują nad "przyczynami" opóźnień ?
Avatar
llubellak@op.pl / 18 grudnia 2009 r. o 13:35
0
@ napisał:
Normalnie zaraz mnie szlag trafi!!! Jak nie motyl to dżdżownica albo inna glizda. Jołopy, ziemia pełna jest żyjątek wszelkiej maści, ale najważniejszy jest człowiek. Mamy się truć spalinami, tysiące ludzi w Lublinie, a te pajace nie chcą niepokoić motyli!!! To jest podstęp UNII EUROPEJSKIEJ! Sami najpierw wybudowali pajęczynę dróg i autostrad, a teraz cwaniaki wzięli się za ekologię. Banda łobuzów! Jebać Unię !!!


człowieku. wyluzuj. weź coś na wstrzymanie. po pierwsze jeśli te motyle mają zaszkodzić pracom przy budowie to znaczy, że ta cała inwestycja to o kant tyłka potłuc. motyle i kwiatki są na obszarze jednego km! w tym czasie, na 65 km może toczyć się budowa! zanim dojdą do bystrzycy, fachowcy od motyli uwiną się i przeniosą ich gdzie indziej! nic nie stoi na przeszkodzie aby zacząć budować w kurowie i piakach czy na rogatkach lublina, motyle można zostawić na koniec. więc człowieku nie pieklij się! i


człowieku. wyluzuj. weź coś na wstrzymanie. po pierwsze jeśli te motyle mają zaszkodzić pracom przy budowie to znaczy, że ta cała inwestycja to o kant tyłka potłuc. motyle i kwiatki są na obszarze jednego km! w tym czasie, na 65 km może toczyć się budowa! zanim dojdą do bystrzycy, fachowcy od motyli uwiną się i przeniosą ich gdzie indziej! nic nie stoi na przeszkodzie aby zacząć budować w kurowie i piakach czy na rogatkach lublina, motyle można zostawić na koniec. więc człowieku nie pieklij się! i rozwiń
Avatar
@ / 18 grudnia 2009 r. o 13:21
0
Normalnie zaraz mnie szlag trafi!!! Jak nie motyl to dżdżownica albo inna glizda. Jołopy, ziemia pełna jest żyjątek wszelkiej maści, ale najważniejszy jest człowiek. Mamy się truć spalinami, tysiące ludzi w Lublinie, a te pajace nie chcą niepokoić motyli!!! To jest podstęp UNII EUROPEJSKIEJ! Sami najpierw wybudowali pajęczynę dróg i autostrad, a teraz cwaniaki wzięli się za ekologię. Banda łobuzów! Jebać Unię !!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2009 r. o 13:06
0
motyla noga!
Avatar
PORUCZNIK BOREWICZ / 18 grudnia 2009 r. o 20:42
0
PORUCZNIK JASZCZUK napisał:
CYTAT
do wybudowania jest prawie 70 km drogi w znaczącej części dwupasmowej.

KTO POZWOLIŁ NA TO GÓ....NO?!!!



PORUCZNIKU JASZCZUK - na prawie całej długości trasa będzie dwupasmowa (dwie jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku). Wyjątkiem będzie tylko odcinek od węzła Dąbrowica do węzła Lubartów, gdzie spodziewany jest największy ruch - tam zaplanowano po TRZY PASY w jedną i drugą stronę.
CZUWAJ



PORUCZNIKU JASZCZUK - na prawie całej długości trasa będzie dwupasmowa (dwie jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku). Wyjątkiem będzie tylko odcinek od węzła Dąbrowica do węzła Lubartów, gdzie spodziewany jest największy ruch - tam zaplanowano po TRZY PASY w jedną i drugą stronę.
CZUWAJ rozwiń
Avatar
Romek / 18 grudnia 2009 r. o 20:31
0
Motylek nafajdał na głowy urzędasów i rozum i zablokowało
Avatar
Roztoczanin / 18 grudnia 2009 r. o 17:57
0
Motylek jest fajny,ale nasz region jest zle rozwiniety,tutaj na gwałt trzeba budowac obwodnice i drogi i nie bawic sie w ekologie bo ekologia to bzdura za którą będziemy słono płacić.
Avatar
PORUCZNIK JASZCZUK / 18 grudnia 2009 r. o 17:52
0
wybudowania jest prawie 70 km drogi w znaczącejczęści dwupasmowej.


KTO POZWOLIŁ NA TO GÓ....NO?!!!
Avatar
J-k / 18 grudnia 2009 r. o 15:25
0
Cieszę się, że w końcu ruszy budowa obwodnicy Lublina. Trochę szkoda, że odcinek do al. Kraśnickiej powstanie tak późno, bo to oznacza, że jeszcze wiele lat tiry jadące na przemysłowy Wrotków rozjeżdżać będą centrum Lublina. I trzymam kciuki aby nie zadziałała polska wersja teorii chaosu deterministycznego zwana efektem motyla. Aby machnięcie przez motyla czerwończyka skrzydłem nie spowodowało przesunięcia środków finansowych z budowy obwodnicy Lublina na ukończenie stadionu piłkarskiego w Warszawie.
Avatar
llubellak@op.pl / 18 grudnia 2009 r. o 15:02
0
mosquito napisał:
już łajzy kombinują nad "przyczynami" opóźnień ?


no właśnie! i to jest chyba problem w tym wszystkim. chronione gatunki występują tylko na 1 km więc nie widze powodu dlaczego by nie mogli zasuwac z pracami na 65 km pozostałych! tak jak pisałem, w tym czasie ekolodzy moga przezucić chronione gatunki, w koncu beda mieli na to prawie 3 lata!!!
Avatar
mosquito / 18 grudnia 2009 r. o 14:09
0
już łajzy kombinują nad "przyczynami" opóźnień ?
Avatar
llubellak@op.pl / 18 grudnia 2009 r. o 13:35
0
@ napisał:
Normalnie zaraz mnie szlag trafi!!! Jak nie motyl to dżdżownica albo inna glizda. Jołopy, ziemia pełna jest żyjątek wszelkiej maści, ale najważniejszy jest człowiek. Mamy się truć spalinami, tysiące ludzi w Lublinie, a te pajace nie chcą niepokoić motyli!!! To jest podstęp UNII EUROPEJSKIEJ! Sami najpierw wybudowali pajęczynę dróg i autostrad, a teraz cwaniaki wzięli się za ekologię. Banda łobuzów! Jebać Unię !!!


człowieku. wyluzuj. weź coś na wstrzymanie. po pierwsze jeśli te motyle mają zaszkodzić pracom przy budowie to znaczy, że ta cała inwestycja to o kant tyłka potłuc. motyle i kwiatki są na obszarze jednego km! w tym czasie, na 65 km może toczyć się budowa! zanim dojdą do bystrzycy, fachowcy od motyli uwiną się i przeniosą ich gdzie indziej! nic nie stoi na przeszkodzie aby zacząć budować w kurowie i piakach czy na rogatkach lublina, motyle można zostawić na koniec. więc człowieku nie pieklij się! i


człowieku. wyluzuj. weź coś na wstrzymanie. po pierwsze jeśli te motyle mają zaszkodzić pracom przy budowie to znaczy, że ta cała inwestycja to o kant tyłka potłuc. motyle i kwiatki są na obszarze jednego km! w tym czasie, na 65 km może toczyć się budowa! zanim dojdą do bystrzycy, fachowcy od motyli uwiną się i przeniosą ich gdzie indziej! nic nie stoi na przeszkodzie aby zacząć budować w kurowie i piakach czy na rogatkach lublina, motyle można zostawić na koniec. więc człowieku nie pieklij się! i rozwiń
Avatar
@ / 18 grudnia 2009 r. o 13:21
0
Normalnie zaraz mnie szlag trafi!!! Jak nie motyl to dżdżownica albo inna glizda. Jołopy, ziemia pełna jest żyjątek wszelkiej maści, ale najważniejszy jest człowiek. Mamy się truć spalinami, tysiące ludzi w Lublinie, a te pajace nie chcą niepokoić motyli!!! To jest podstęp UNII EUROPEJSKIEJ! Sami najpierw wybudowali pajęczynę dróg i autostrad, a teraz cwaniaki wzięli się za ekologię. Banda łobuzów! Jebać Unię !!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2009 r. o 13:06
0
motyla noga!
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Groźny wypadek z udziałem dwóch aut. Jedna osoba zginęła, trzy są ranne

Lubelskie: Groźny wypadek z udziałem dwóch aut. Jedna osoba zginęła, trzy są ranne

Jedna osoba zginęła, a trzy kolejne są ranne - to bilans wypadku, do którego doszło w sobotę wieczorem w Kocku.

Nie wybiera się koloru "szalupy ratunkowej". Powstała fundacja, która edukuje o szczepieniach
Magazyn

Nie wybiera się koloru "szalupy ratunkowej". Powstała fundacja, która edukuje o szczepieniach

Wierzymy głęboko, że twarde dane i rzeczowa argumentacja broni się sama w wielu przypadkach – rozmowa z Anną Denslow, współzałożycielką Fundacji „Szczepienia – rozwiewamy wątpliwości”, która propaguje rzetelne informacje na temat szczepień, w tym przeciwko COVID-19.

Mieszkańcy tej miejscowości boją się korzystać z bieżącej wody. "Przekroczona zawartość niklu"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Mieszkańcy tej miejscowości boją się korzystać z bieżącej wody. "Przekroczona zawartość niklu"

Od kilku miesięcy mieszkańcy podwrocławskiej Sobótki boją się korzystać z wody płynącej z kranów. Coraz więcej osób skarży się na dolegliwości żołądkowe i problemy skórne.

Wirusolog o liczbie zakażeń koronawirusem w Polsce: Jesteśmy w okresie stabilizacji

Wirusolog o liczbie zakażeń koronawirusem w Polsce: Jesteśmy w okresie stabilizacji

Po kolejnym wzroście liczby zakażeń koronawirusem jesteśmy w okresie stabilizacji - powiedział w sobotę PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że rozwój sytuacji będzie zależał od ruchliwości obywateli, w szczególności podczas majówki.

Podhale Nowy Targ – Stal Kraśnik 1:1. Mogli nawet wygrać

Podhale Nowy Targ – Stal Kraśnik 1:1. Mogli nawet wygrać

Niepokonany w tym roku rywal, który dodatkowo wygrał pięć meczów z rzędu. Niewielu stawiało w sobotę na Stal Kraśnik w starciu z Podhalem Nowy Targ. A tymczasem drużyna Marcina Wróbla sprawiła niespodziankę i wywiozła z trudnego terenu jeden punkt po remisie 1:1. Co ciekawe, niebiesko-żółci zdobyli pierwszego gola w lidze od około… 350 minut.

Pogrzeb królewski, ale prywatny. Rodzina pożegnała księcia Filipa
film

Pogrzeb królewski, ale prywatny. Rodzina pożegnała księcia Filipa

Windsor, Wielka Brytania. Rodzina królewska pożegnała zmarłego księcia Filipa. Uroczystości ze względu na epidemię były skromne, uczestniczyło w nich zaledwie 30 osób. Książę spoczął w królewskiej krypcie na zamku w Windsorze.

Regulamin, kosze, a może fotopułapka? Chcą uprzątnięcia terenów zielonych w Lubartowie

Regulamin, kosze, a może fotopułapka? Chcą uprzątnięcia terenów zielonych w Lubartowie

22 osoby podpisały się pod petycją do burmistrza Lubartowa z prośbą o uprzątnięcie terenów zielonych przy kilku ulicach. Problem wraca po każdej zimie. Jak go rozwiązać?

Granit Bychawa – Lublinianka 5:0. Nokaut w pierwszej połowie

Granit Bychawa – Lublinianka 5:0. Nokaut w pierwszej połowie

Rywalizacja w grupie mistrzowskiej Hummel IV ligi rozpoczęła się od meczu Granitu Bychawa z Lublinianką. Podopieczni Dariusza Bodaka w tym roku na razie nie zachwycali, dlatego faworytem byli gospodarze. I wywiązali się z tej roli znakomicie, bo łatwo ograli rywali. Już po 42 minutach było 4:0. W drugiej połowie gospodarze dorzucili jeszcze jedną bramkę

2127 rzutów, 870 celnych. Kto zachwycił, a kto zawiódł w Pszczółce Start Lublin?
Magazyn

2127 rzutów, 870 celnych. Kto zachwycił, a kto zawiódł w Pszczółce Start Lublin?

Epickie boje, występ w Koszykarskiej Lidze Mistrzów i 45,6 procent skuteczności z gry zawodników. A kto wykonał 90 rzutów osobistych i spudłował tylko 3 razy? Pszczółka Start Lublin zakończyła sezon na szóstym miejscu. Czas na podsumowanie.

Były więzień obozu skrytykował powołanie B. Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Wszyscy są zdziwieni"
film

Były więzień obozu skrytykował powołanie B. Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Wszyscy są zdziwieni"

Warszawa. Członkowie Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau rezygnują z zasiadania w tym gremium w proteście przeciwko powołaniu do Rady byłej premier Beaty Szydło. To ich zdaniem upolitycznianie organu, który nadzoruje działalność placówki.

Lublin Jazz Festiwal po raz 12. w lipcu
12 lipca 2021, 0:00

Lublin Jazz Festiwal po raz 12. w lipcu

Poznaliśmy termin tegorocznej odsłony Lublin Jazz Festiwal. Centrum Kultury poinformowało, że ten cieszący się dużą popularnością festiwal dla wielbicieli jazzu odbędzie się w dniach 12-18 lipca.

Lublin: W poniedziałek znów pojedziemy ul. Lipową
galeria

Lublin: W poniedziałek znów pojedziemy ul. Lipową

W poniedziałek ul. Lipowa ma zostać otwarta dla ruchu, nie tylko dla komunikacji miejskiej. Z objazdów wrócą trolejbusy i część autobusów. Równocześnie drogowcy zamkną odcinek ul. Okopowej, a część ruchu przejmą ul. Chopina i Sztajna

Ekspert: Mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii

Ekspert: Mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii

Mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii – ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Sutkowski. Podkreślił, że nie oznacza to, że jest dobrze, szczególnie w szpitalach, a do maja liczba zgonów będzie najprawdopodobniej duża.

Parchatka się doczekała. Powstaje nowy chodnik

Parchatka się doczekała. Powstaje nowy chodnik

Trwają prace przy długo oczekiwanym drugim etapie budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 824 w Parchatce koło Puław.

Najpierw muzyka, potem reszta świata. Zeszli się ze sobą w latach 90., płytę nagrali 30 lat później
Magazyn
film

Najpierw muzyka, potem reszta świata. Zeszli się ze sobą w latach 90., płytę nagrali 30 lat później

– W ogóle nie przejmowaliśmy się czymś takim jak sformalizowanie tego, co my robimy. Tym żyliśmy, to była najważniejsza rzecz w naszym życiu, nasz skarb. Tak jest do dzisiaj – mówi Krzysztof Grabań, basista grupy Sezamkova z Dęblina.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!