Model 3D cegielni, pieca Hoffmanowskiego i innych narzędzi i przyrządów używanych w cegielni, ponad 50 historii mówionych, leksykon 50 cegieł sygnowanych z terenów Lublina, w tym, modelowane w 3D, artykuły historyczne, lokalizacje cegielni na nałożonych mapach (archiwalnych i współczesnych). To tylko niektóre z elementów portalu, który właśnie został uruchomiony przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN.
W 2010 r. została zamknięta ostatnia lubelska cegielnia. Wraz z nią zakończył się również pewien okres historyczny, trwający nieustannie od końca XII w. Po większości kompleksów cegielniczych nie pozostał nawet ślad, a ostatnie ruiny chylą się ku upadkowi. Obiekty, którym miasto zawdzięcza swój rozwój i rozkwit, znikły zupełnie z jego przestrzeni.
Dlatego twórcy projektu zaproponowali rekonstrukcję w technice 3D jednej z najważniejszych, nieistniejących już lubelskich cegielni – "Kalinowszczyzna" wraz z odtworzeniem zachodzących w niej procesów, możliwością poznania używanych tam narzędzi czy wysłuchania wspomnień o jej funkcjonowaniu. W wirtualnej cegielni internauci mogą zapoznać się z dawnym procesem produkcji cegły.
Ponadto został utworzony multimedialny szlak lubelskich cegielni w XIX i XX wieku. W ramach przygotowanego portalu powstałe i umieszczone w nim hasła, monografie cegielni, modele 3D, ikonografia oraz mapy zostały "wyposażone" w możliwość wysłuchania wspomnień świadków historii. W serwisie dostępna jest również obszerna bibliografia.
Adres portalu: http://teatrnn.pl/lubelskie-cegielnie