Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 stycznia 2015 r.
19:30
Edytuj ten wpis

Otworzą Centrum Patologii i Terapii Zwierząt. Kosztowało 76 mln zł

730 31 A A

Nieco ponad półtora roku trwała budowa wartego 76 mln zł Innowacyjnego Centrum Patologii i Terapii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W piątek obiekt zostanie oddany do użytku. Studenci prace naukowo-badawcze rozpoczną tu od nowego semestru

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Budowa mającego służyć Wydziałowi Medycyny Weterynaryjnej obiektu rozpoczęła się w lipcu 2013 r. W miejscu pochodzących z lat 50. ubiegłego wieku charakterystycznych budynków tzw. starej weterynarii przy ul. Głębokiej powstało nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe.

- To najnowocześniejszy tego typu ośrodek w centralnej Europie. W porównaniu z tym, czym dysponowaliśmy wcześniej, to dwa różne światy. Teraz będziemy mogli konkurować z jednostkami z całego świata - podkreśla prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP.

Obiekt podzielony jest na dwie części. W pierwszej znajduje się Innowacyjne Centrum Patologii i Terapii Zwierząt Gospodarskich. Na parterze mieszczą się boksy dla dużych zwierząt, trakt z dwiema salami operacyjnymi i niezbędną diagnostyką. Na wyższych kondygnacjach zlokalizowane są laboratoria, pracowanie dydaktyczne i pomieszczenia dla pracowników.

Obok jest Innowacyjne Centrum Patologii i Terapii Zwierząt Towarzyszących z pomieszczeniami diagnostycznymi i zabiegowymi, boksami dla mniejszych zwierząt oraz laboratoriami i kilkoma salami operacyjnymi. Na wyposażeniu jest m.in. 16-rzędowy tomograf. W tej części znajduje się też mogąca pomieścić 250 osób aula. Jest też recepcja, w której przyjmowani będą przyszli "pacjenci”. Stąd będą kierowani dalej.

Budynek oficjalnie do użytku zostanie oddany w piątek. W centrum nie będą odbywały się jednak zajęcia dydaktyczne. Od semestru letniego studenci będą mogli tu uczestniczyć w projektach naukowo-badawczych.

- Pierwszy zabieg przeprowadzimy za około dwa miesiące - mówi prof. dr hab. Piotr Silmanowicz, prodziekan wydziału. - Będziemy tu diagnozować głównie choroby przewodu pokarmowego i kończyn, czy przemieszczenia narządów wewnętrznych. Poza chirurgią zajmiemy się też chorobami wewnętrznymi - dodaje.

Budowa centrum kosztowała 76 mln zł, z czego blisko jedna trzecia została przeznaczona na zakup wyposażenia. 68,4 mln uczelnia otrzymała w ramach unijnego dofinansowania, pozostałe 10 proc. pokryła z własnych funduszy.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
GOŚĆ / 26 stycznia 2015 o 22:12
0

Święta racja, takich niedorzecznych miłośników-fanatyków zwierząt przybywa, a człowiek przestaje się liczyc - jego wolno obrażac, a psa to już nie. smutne :(

przeczytaj jeszcze raz post , na który odpowiedziałeś - czy zauważyłeś, jakimi słowami wypowiada się osoba,której przyznajesz rację?i kto kogo tu obraża?kto tu jest niedorzeczny?

Avatar
Gość / 26 stycznia 2015 o 22:05
0
to jest chyba jakieś nieporozumienie - takie supernowoczesne, dofinansowane kliniki powinny powstawac dla ludzi :/ jakieś psy i konie będą leczone w lepszych warunkach niż ludzie - ABSURD!!

a jaką masz pewność, ze gdyby państwo dołożyło do służby zdrowia dla ludzi te pieniądze,to by się sytuacja pacjentów poprawiła? najbardziej prawdopodobne jest to,że kasa by sie rozeszła po drodze do różnych prywatnych kieszeni, a dziadostwo jak jest tak by było nadal.Nie takie pieniądze pochłania służba zdrowia dla ludzi, ale skad mozesz o tym wiedzieć?najlepiej jest siedzieć przed kompem i narzekać

asz pewność, ze gdyby państwo dołożyło do służby zdrowia dla ludzi te pieniądze,to by się sytuacja pacjentów poprawiła? najbardziej prawdopodobne jest to,że kasa by sie rozeszła po drodze do różnych prywatnych kieszeni, a dziadostwo jak jest tak by było nadal.Nie takie pieniądze pochłania służba zdrowia dla ludzi, ale skad mozesz o tym wiedzieć?najlepiej jest siedzieć przed kompem i narzekać

rozwiń
Avatar
Kati / 23 stycznia 2015 o 17:35
0

Infantylne są stare cioty dla ktorych kotek czy piesek ma większa wartość niż człowiek. Centrum patologii to już mamy, nie ma co budować kolejnego. Przydałyby się raczej inwestycje dające pracę...

Tak, ma większą wartość, niż ktoś kto pisze takie posty.

Bardzo dobrze, że Lublin się rozwija.

Cięzko też, żeby Uniwerstet budował fabrykę bo ktoś z takim podejściem chyba tylko jako robol może pracować

Avatar
++ / 23 stycznia 2015 o 12:47
0

a nie można było takie coś wybudować 30 lat temu? teraz już za pózno, za drogo ,kto to utrzyma ,hodowla ,to jakaś nedza,a lekarzy jest ,jak stonki,czyli głupota i biznacjum górą,a taki fajny parking był wcześniej,a czy przypadkiem stare kawaleryjskie stajnie nie były pod ochroną konserwatora zabytków?

Nawet nie przypadkiem nie były pod opieką konserwatora zabytków. Bo też i nie były to żadne kawaleryjskie stajnie, tylko budynki kliniczne, wybudowane specjalnie dla weterynarii.

Nawet nie przypadkiem nie były pod opieką konserwatora zabytków. Bo też i nie były to żadne kawaleryjskie stajnie, tylko budynki kliniczne, wybudowane specjalnie dla weterynarii.

rozwiń
Avatar
ala / 22 stycznia 2015 o 19:26
0

Od kiedy weterynaria to medycyna? Weterynaria to weterynaria, medycyna to medycyna. Lekarz to lekarz, weterynarz to weterynarz.

od zawsze,wejdź na wikipedie to się douczysz

Avatar
maro / 22 stycznia 2015 o 15:14
0

Od kiedy weterynaria to medycyna? Weterynaria to weterynaria, medycyna to medycyna. Lekarz to lekarz, weterynarz to weterynarz.

Avatar
ekolog / 21 stycznia 2015 o 11:20
0

Mnie np. bardziej obchodzi mój kot, pies policyjny lub koń do hipoterapii niż niejeden żul lub grubas siedzący w szpitalu za moje pieniądze na własne życzenie. Jeśli wam tak potrzeba fabryki to zbierzcie się w grupę, napiszcie projekt i niech wam Unia wybuduje te nowe miejsca pracy skoro to takie proste. Dziekan UP to zrobił i dostał pieniądze na edukacje, możliwe że te same pieniądze poszłyby na kliniki Włochów, Hiszpanów czy innych Niemców w Lublinie się udało to źle lepiej patrzeć z zazdrością jak ZAGRANICO FAJNIE. Bez, chęci i talentu żadna Unia wam pracy nie załatwi choćby i 500 fabryk wybudowała. Zwierzęta będą miały wreszcie leczenie na europejskim poziomie a wy duście się w swoich kompleksach :)

No masz słuszną rację ???? teraz wszystkie bezpańskie dachowce watachy psów , będą miały terapię , by nie włóczyć się bez celu i może zlikwidują tą patologię?????Ty żyjesz w cyberprzestrzeni, oderwana od rzeczywistości.

No masz słuszną rację ???? teraz wszystkie bezpańskie dachowce watachy psów , będą miały terapię , by nie włóczyć się bez celu i może zlikwidują tą patologię?????Ty żyjesz w cyberprzestrzeni, oderwana od rzeczywistości.

rozwiń
Avatar
pedau_jestes / 21 stycznia 2015 o 04:50
0

gratulacje dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie doskonale się rozwija wreszcie interna doczekała się wspaniałego budynku to wielki sukces 


gratulacje dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie doskonale się rozwija wreszcie interna doczekała się wspaniałego budynku to wielki sukces 

Daj już sobie spokój z tą propagandą krzysiu.

Daj już sobie spokój z tą propagandą krzysiu.

rozwiń
Avatar
AntyCebula / 20 stycznia 2015 o 16:51
0

Mnie np. bardziej obchodzi mój kot, pies policyjny lub koń do hipoterapii niż niejeden żul lub grubas siedzący w szpitalu za moje pieniądze na własne życzenie. Jeśli wam tak potrzeba fabryki to zbierzcie się w grupę, napiszcie projekt i niech wam Unia wybuduje te nowe miejsca pracy skoro to takie proste. Dziekan UP to zrobił i dostał pieniądze na edukacje, możliwe że te same pieniądze poszłyby na kliniki Włochów, Hiszpanów czy innych Niemców w Lublinie się udało to źle lepiej patrzeć z zazdrością jak ZAGRANICO FAJNIE. Bez, chęci i talentu żadna Unia wam pracy nie załatwi choćby i 500 fabryk wybudowała. Zwierzęta będą miały wreszcie leczenie na europejskim poziomie a wy duście się w swoich kompleksach :)

Mnie np. bardziej obchodzi mój kot, pies policyjny lub koń do hipoterapii niż niejeden żul lub grubas siedzący w szpitalu za moje pieniądze na własne życzenie. Jeśli wam tak potrzeba fabryki to zbierzcie się w grupę, napiszcie projekt i niech wam Unia wybuduje te nowe miejsca pracy skoro to takie proste. Dziekan UP to zrobił i dostał pieniądze na edukacje, możliwe że te same pieniądze poszłyby na kliniki Włochów, Hiszpanów czy innych Niemców w Lublinie się udało to źle lepiej patrzeć z zazdrością jak ZAGRANICO FAJNIE. Bez, chęci i talentu... rozwiń

Avatar
lek / 20 stycznia 2015 o 13:58
0

ale co pogłowie zwierząt zmalało drastycznie, brak jest drobnych gospodarstw, ludzie niechętnie inwestują w zwierzątka (wolą leczyć siebie), a uczelniane mędrki nie dość że kiepsko uczą to, przepuszczą każdego głąba jeszcze w zastraszającej liczbie, lekarze powinni im dać popalić a teraz jeszcze będą ich szkolić w nowym centrum za dodatkową kasę, już specjalizacje pokazały co potrafią nauczyć

Avatar
GOŚĆ / 26 stycznia 2015 o 22:12
0

Święta racja, takich niedorzecznych miłośników-fanatyków zwierząt przybywa, a człowiek przestaje się liczyc - jego wolno obrażac, a psa to już nie. smutne :(

przeczytaj jeszcze raz post , na który odpowiedziałeś - czy zauważyłeś, jakimi słowami wypowiada się osoba,której przyznajesz rację?i kto kogo tu obraża?kto tu jest niedorzeczny?

Avatar
Gość / 26 stycznia 2015 o 22:05
0
to jest chyba jakieś nieporozumienie - takie supernowoczesne, dofinansowane kliniki powinny powstawac dla ludzi :/ jakieś psy i konie będą leczone w lepszych warunkach niż ludzie - ABSURD!!

a jaką masz pewność, ze gdyby państwo dołożyło do służby zdrowia dla ludzi te pieniądze,to by się sytuacja pacjentów poprawiła? najbardziej prawdopodobne jest to,że kasa by sie rozeszła po drodze do różnych prywatnych kieszeni, a dziadostwo jak jest tak by było nadal.Nie takie pieniądze pochłania służba zdrowia dla ludzi, ale skad mozesz o tym wiedzieć?najlepiej jest siedzieć przed kompem i narzekać

asz pewność, ze gdyby państwo dołożyło do służby zdrowia dla ludzi te pieniądze,to by się sytuacja pacjentów poprawiła? najbardziej prawdopodobne jest to,że kasa by sie rozeszła po drodze do różnych prywatnych kieszeni, a dziadostwo jak jest tak by było nadal.Nie takie pieniądze pochłania służba zdrowia dla ludzi, ale skad mozesz o tym wiedzieć?najlepiej jest siedzieć przed kompem i narzekać

rozwiń
Avatar
Kati / 23 stycznia 2015 o 17:35
0

Infantylne są stare cioty dla ktorych kotek czy piesek ma większa wartość niż człowiek. Centrum patologii to już mamy, nie ma co budować kolejnego. Przydałyby się raczej inwestycje dające pracę...

Tak, ma większą wartość, niż ktoś kto pisze takie posty.

Bardzo dobrze, że Lublin się rozwija.

Cięzko też, żeby Uniwerstet budował fabrykę bo ktoś z takim podejściem chyba tylko jako robol może pracować

Avatar
++ / 23 stycznia 2015 o 12:47
0

a nie można było takie coś wybudować 30 lat temu? teraz już za pózno, za drogo ,kto to utrzyma ,hodowla ,to jakaś nedza,a lekarzy jest ,jak stonki,czyli głupota i biznacjum górą,a taki fajny parking był wcześniej,a czy przypadkiem stare kawaleryjskie stajnie nie były pod ochroną konserwatora zabytków?

Nawet nie przypadkiem nie były pod opieką konserwatora zabytków. Bo też i nie były to żadne kawaleryjskie stajnie, tylko budynki kliniczne, wybudowane specjalnie dla weterynarii.

Nawet nie przypadkiem nie były pod opieką konserwatora zabytków. Bo też i nie były to żadne kawaleryjskie stajnie, tylko budynki kliniczne, wybudowane specjalnie dla weterynarii.

rozwiń
Avatar
ala / 22 stycznia 2015 o 19:26
0

Od kiedy weterynaria to medycyna? Weterynaria to weterynaria, medycyna to medycyna. Lekarz to lekarz, weterynarz to weterynarz.

od zawsze,wejdź na wikipedie to się douczysz

Avatar
maro / 22 stycznia 2015 o 15:14
0

Od kiedy weterynaria to medycyna? Weterynaria to weterynaria, medycyna to medycyna. Lekarz to lekarz, weterynarz to weterynarz.

Avatar
ekolog / 21 stycznia 2015 o 11:20
0

Mnie np. bardziej obchodzi mój kot, pies policyjny lub koń do hipoterapii niż niejeden żul lub grubas siedzący w szpitalu za moje pieniądze na własne życzenie. Jeśli wam tak potrzeba fabryki to zbierzcie się w grupę, napiszcie projekt i niech wam Unia wybuduje te nowe miejsca pracy skoro to takie proste. Dziekan UP to zrobił i dostał pieniądze na edukacje, możliwe że te same pieniądze poszłyby na kliniki Włochów, Hiszpanów czy innych Niemców w Lublinie się udało to źle lepiej patrzeć z zazdrością jak ZAGRANICO FAJNIE. Bez, chęci i talentu żadna Unia wam pracy nie załatwi choćby i 500 fabryk wybudowała. Zwierzęta będą miały wreszcie leczenie na europejskim poziomie a wy duście się w swoich kompleksach :)

No masz słuszną rację ???? teraz wszystkie bezpańskie dachowce watachy psów , będą miały terapię , by nie włóczyć się bez celu i może zlikwidują tą patologię?????Ty żyjesz w cyberprzestrzeni, oderwana od rzeczywistości.

No masz słuszną rację ???? teraz wszystkie bezpańskie dachowce watachy psów , będą miały terapię , by nie włóczyć się bez celu i może zlikwidują tą patologię?????Ty żyjesz w cyberprzestrzeni, oderwana od rzeczywistości.

rozwiń
Avatar
pedau_jestes / 21 stycznia 2015 o 04:50
0

gratulacje dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie doskonale się rozwija wreszcie interna doczekała się wspaniałego budynku to wielki sukces 


gratulacje dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie doskonale się rozwija wreszcie interna doczekała się wspaniałego budynku to wielki sukces 

Daj już sobie spokój z tą propagandą krzysiu.

Daj już sobie spokój z tą propagandą krzysiu.

rozwiń
Avatar
AntyCebula / 20 stycznia 2015 o 16:51
0

Mnie np. bardziej obchodzi mój kot, pies policyjny lub koń do hipoterapii niż niejeden żul lub grubas siedzący w szpitalu za moje pieniądze na własne życzenie. Jeśli wam tak potrzeba fabryki to zbierzcie się w grupę, napiszcie projekt i niech wam Unia wybuduje te nowe miejsca pracy skoro to takie proste. Dziekan UP to zrobił i dostał pieniądze na edukacje, możliwe że te same pieniądze poszłyby na kliniki Włochów, Hiszpanów czy innych Niemców w Lublinie się udało to źle lepiej patrzeć z zazdrością jak ZAGRANICO FAJNIE. Bez, chęci i talentu żadna Unia wam pracy nie załatwi choćby i 500 fabryk wybudowała. Zwierzęta będą miały wreszcie leczenie na europejskim poziomie a wy duście się w swoich kompleksach :)

Mnie np. bardziej obchodzi mój kot, pies policyjny lub koń do hipoterapii niż niejeden żul lub grubas siedzący w szpitalu za moje pieniądze na własne życzenie. Jeśli wam tak potrzeba fabryki to zbierzcie się w grupę, napiszcie projekt i niech wam Unia wybuduje te nowe miejsca pracy skoro to takie proste. Dziekan UP to zrobił i dostał pieniądze na edukacje, możliwe że te same pieniądze poszłyby na kliniki Włochów, Hiszpanów czy innych Niemców w Lublinie się udało to źle lepiej patrzeć z zazdrością jak ZAGRANICO FAJNIE. Bez, chęci i talentu... rozwiń

Avatar
lek / 20 stycznia 2015 o 13:58
0

ale co pogłowie zwierząt zmalało drastycznie, brak jest drobnych gospodarstw, ludzie niechętnie inwestują w zwierzątka (wolą leczyć siebie), a uczelniane mędrki nie dość że kiepsko uczą to, przepuszczą każdego głąba jeszcze w zastraszającej liczbie, lekarze powinni im dać popalić a teraz jeszcze będą ich szkolić w nowym centrum za dodatkową kasę, już specjalizacje pokazały co potrafią nauczyć