Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 sierpnia 2019 r.
17:40

Pani Grażyna już w Betanii, zabrała ze sobą zwierzęta. "Już nie boję się o swoją przyszłość"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
47 20 A A

Grażyna Maciążek z kotem Maćkiem i psem Rufikiem są już w nowym domu. Zwierzęta podbiły serca personelu Betanii, a pensjonariusze życzliwie przyjęli nowych lokatorów. Ludzie dobrego serca dostarczyli już karmę dla pary zwierząt. Zapas wystarczy na rok

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj przed południem przed Dom Pomocy Społecznej Betania w Lublinie zajechała furgonetka. Ze środka wyskoczył Rufik, a za nim wysiadła pani Grażyna. Kot perski Maciek przyjechał w klatce. Trójkę nowych pensjonariuszy przywiozła Grażyna Zabielska, dyrektor Betanii.

– W końcu będziemy mieli opiekę. Jestem szczęśliwa i spokojna. Już nie boję się o swoją przyszłość – powiedziała nam pani Grażyna zaraz po wyjściu z samochodu.

Trójka nowych lokatorów zainstalowała się w jednoosobowym pokoju na parterze, z toaletą i bezpośrednim wyjściem do ogrodu. – Wszyscy czekaliśmy na panią Grażynę i jej podopiecznych – powiedziała dyrektor Zabielska i dodała: – Będzie to pierwszy pies i pierwszy kot w naszym domu. Ale przyznam, że miałam zamiar wziąć ze schroniska pieska i gdzieś go na tej naszej dużej posesji ulokować.

Przed tygodniem pisaliśmy, że chora na raka samotna Grażyna Maciążek nie chciała pójść do DPS bez swoich zwierząt. Dom, do którego w trybie pilnym została skierowana, nie chciał przyjąć czworonogów.

– Aż się popłakałam – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina, która postanowiła pomóc kobiecie. – Przyjaciół się nie rozdziela. To przecież jedyna rodzina pani Grażynki. Personel Betanii szykuje wzmacniającą dietę dla pani Grażyny, która czeka trudna walką z ciężką chorobą.

Pani prezydent znalazła dla bohaterki naszego tekstu miejsce w prowadzonym przez miasto DPS „Betania”. – Tutaj nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych. Konsultowałam to z panią dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – mówi Lipińska. – Już teraz do naszych seniorów przychodzą koty i psy, są to zajęcia terapeutyczne, a zwierzęta cudownie działają na osoby starsze. Oczywiście muszą być pewne warunki, zwierzęta muszą być zdrowe, zaszczepione, odrobaczone.

Dzień przed przyjazdem pani Grażyny w Betanii zorganizowano spotkanie informacyjne z pensjonariuszami. – Powiedzieliśmy o terapeutycznej roli zwierząt w życiu osób starszych. Serdecznie witamy naszą nową lokatorkę i jej podopiecznych – mówi Czesław Łukasiewicz, przewodniczący Rady Mieszkańców.

Prywatni darczyńcy oraz prezydenci Lublina Krzysztof Żuk i Monika Lipińska przekazali żywność dla zwierząt na najbliższy rok. Lubelskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pokryło koszty niezbędnych badań weterynaryjnych oraz szczepień.

Pani Grażyna ma przed sobą najważniejszą walkę w życiu. Niebawem kolejne etapy kuracji. – Jestem spokojna, że podczas moich pobytów w szpitalu Maciek i Rufik będą pod opieką. Bez nich nie widziałabym sensu walki z chorobą – nie ukrywa kobieta. (drs)

e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lublinianka / 6 dni temu o 18:52
+11
Trzeba tak pojmowac potrzeby człowieka . Człowieka zupelnie samotnego z chorobą nowotworową , dla którego te dwa zwierzątka stanowiły najbliższe istoty. Mówimy za naszą religią że to nasi bracia mniejsi. To dobrze ze nie trafiły do schroniska
Avatar
Mario / 6 dni temu o 18:14
+11
Brawo Pani Prezydent ...Też bym się rozplakała..
Avatar
Olej / 6 dni temu o 18:06
+10
Trzeba mieć serce ....te zwierzątka nikogo nie miały....i co do schroniska ?
Avatar
Gość / 6 dni temu o 21:42
+9
Brawa!!! TA HISTORIA POWINNA ŚWIECIĆ PRZYKŁADEM DLA CAŁEJ POLSKI!!!
Avatar
jojo / 6 dni temu o 20:26
+9
Jak dobrze , że są na świecie dobrzy i empatytczni ludzie. Decyzja Pani Prezydent budzi mój szacunek. Życze duzo zdrowia Pani Grażynie
Avatar
Jola / 6 dni temu o 18:11
+9
Też mam rufusa już 8lat...Nie wiem jak bym przezyla gdyby mi to odebrano ...to jest członek mojej rodziny
Avatar
Gość / 6 dni temu o 18:03
+9
Wreszcie ktoś z dobrym sercem i zrozumieniem dla starszych osob
Avatar
zamojec / 6 dni temu o 20:33
+8
Miarsa człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt.Ta historia powinna być przykładem dla wszystkich decydentów podejmujących decyzje wobec osób starszych .Brawo Lublin !!!
Avatar
Nap / 6 dni temu o 18:55
+8
Pani prezydemt powinna otworzyć szkołe i uczyć ludzi empatią. Panie prezydencie prosze "namaścić" Panią prezydent na następcę.... .
Avatar
Dejawo / 6 dni temu o 18:09
+8
Wreszcie ktoś z dobrym sercem i zrozumieniem dla starszych osob
 Tak brawo
Avatar
Leon z działek / 5 dni temu o 12:17
0
Na parterze nie ma pokoi mieszkańców, pani ma pokój w starej części, więc łazienki też w pokoju nie ma. Nie wpominając o bezpośrednim wyjśiu do ogrodu. Ale chwała i za to.
Avatar
gość / 5 dni temu o 12:14
0
Koszt utrzymania jednego mieszkańca jest to kwota 3975 zł z czego mieszkaniec płaci 70% że swojego dochodu - czyli jeżeli ktoś ma 1000 zł renty to płaci 700 zł do pełnego kosztu utrzymania czyli do 3975 zł może zostać zobowiązana rodzina a w dalszej kolejności gmina.
 No właśnie, przepracowalam 40 lat dla tego ..... kraju, gdzie on traktował mnie całe życie jak parobka dając mi na ostatnie lata życia 1500 zł emerytury i teraz za to, że bylam głupia i pracowałam dla tego ..... kraju tyle lat mają jeszcze sobie odejmować chleba, chociaż nie dostawali 500 plus, chociaż za to że byłam glupia i pracowałam, chodzili z kluczem na szyi, no nie, tego za wiele. Wolę odebrać sobie życie jak ich obciążać jeszcze moim utrzymaniem.
 No właśnie, przepracowalam 40 lat dla tego ..... kraju, gdzie on traktował mnie całe życie jak parobka dając mi na ostatnie lata życia 1500 zł emerytury i teraz za to, że bylam głupia i pracowałam dla tego ..... kraju tyle lat mają jeszcze sobie odejmować chleba, chociaż nie dostawali 500 plus, chociaż za to że byłam glupia i pracowałam, chodzili z kluczem na szyi, no nie, tego za wiele. Wolę odebrać sobie życie jak ich obciążać jeszcze moim utrzymaniem. rozwiń
Avatar
Quasimodo / 5 dni temu o 10:29
+1
Schronisko psów w Krzesimowie pęka w szwach. Pani Lipińska zamiast płakać, niech przeniesie wszystkie bezpańskie psy do Betanii, czym niewątpliwie "uszczęśliwi" wszystkich mieszkańców Betanii. Jest to oczywiście ironia, bo Pani Lipińska winna uświadamiać sobie, że obserwowane w ostatnich latach szaleństwo "miłości" do psów jest objawem izolacji społecznej osób starszych oraz ich tęsknoty za dawną, międzyludzką bezinteresowną życzliwością i empatią. Obecnie mamy otwarty konflikt międzypokoleniowy i izolację społeczną ludzi w podeszłym wieku, chorych czy niepełnosprawnych. Pies i kot spełniają ich potrzeby ucieczki od samotności, bo młode pokolenie naiwnie myśli, że będzie wiecznie młode i "brzydzi" się starszych, "oferując" im jedynie hejt, agresję, poniżanie godności czy eutanazję.
Schronisko psów w Krzesimowie pęka w szwach. Pani Lipińska zamiast płakać, niech przeniesie wszystkie bezpańskie psy do Betanii, czym niewątpliwie "uszczęśliwi" wszystkich mieszkańców Betanii. Jest to oczywiście ironia, bo Pani Lipińska winna uświadamiać sobie, że obserwowane w ostatnich latach szaleństwo "miłości" do psów jest objawem izolacji społecznej osób starszych oraz ich tęsknoty za dawną, międzyludzką bezinteresowną życzliwością i empatią. Obecnie mamy otwarty konflikt międzypokoleniowy i izolację społeczną ludzi... rozwiń
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:32
+5
Urzędnicy w ludzkim wydaniu. ... A jednak można literalne podejście do przepisów prawa jest błędnym podejściem urzędników. Szkoda że aż prezydent miasta musiała interweniować. Brawo dla niej. Pokazała pracownikom ośrodka.. że chcieć to móc.. Szacun
Avatar
Pomoc / 5 dni temu o 08:19
0
Koszt utrzymania jednego mieszkańca jest to kwota 3975 zł z czego mieszkaniec płaci 70% że swojego dochodu - czyli jeżeli ktoś ma 1000 zł renty to płaci 700 zł do pełnego kosztu utrzymania czyli do 3975 zł może zostać zobowiązana rodzina a w dalszej kolejności gmina.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 07:44
-8
Ja pier...., kundel i zapchlony kot dostają pokoj, a dla mojej leżącej babci miejsca nie ma
Avatar
hycel / 6 dni temu o 23:00
-14
pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!
Avatar
? / 6 dni temu o 22:57
+4
Jeżeli jest św Franciszek, a mam nadzieję że jest, to pewnie teraz się cieszy
Avatar
Gość / 6 dni temu o 21:42
+9
Brawa!!! TA HISTORIA POWINNA ŚWIECIĆ PRZYKŁADEM DLA CAŁEJ POLSKI!!!
Avatar
człowiek pracujący / 6 dni temu o 21:32
+1
Po pierwsze napiszcie jaki jest koszt pobytu tej pani i tych zwierzaków i kto to pokrywa te koszty, bo jeżeli dzieci to wyrazy współczucia dla nich, bo wim , że koszty pobytu jednej osoby oscylują do 4 tys. gdzie ja po 40 latach pracy mając 1650 zl emerytury to mogę tylko pomarzyć o takim domu. Zostaje mi niestety  w razie czego tylko wykonanie samemu na sobie eutanazji. I po co ja tyle lat pracowałam dla tego kraju.
 Podaje Pani koszty pobytu w ośrodkach prywatnych. W domach opieki prowadzonych przez jednostki samorządowe koszt pobytu to zwykle 75% otrzymywanego przez konkretną osobę świadczenia. 
 Podaje Pani koszty pobytu w ośrodkach prywatnych. W domach opieki prowadzonych przez jednostki samorządowe koszt pobytu to zwykle 75% otrzymywanego przez konkretną osobę świadczenia.  rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nauczyciele chcą strajku, ale innego niż dotychczas. Czy jesienią będzie protest?

Nauczyciele chcą strajku, ale innego niż dotychczas. Czy jesienią będzie protest? 0 6

Domagając się podwyżek i zmian w oświacie zdecydowana większość nauczycieli chce strajku, ale innego niż odchodzenie od tablic. Chcą zrezygnować z prowadzenia zajęć dodatkowych

Brutalnie pobity nad jeziorem Bialskim walczy o zdrowie. "Pomóżmy Wieśkowi wstać i pobiec"
Trwa zbiórka

Brutalnie pobity nad jeziorem Bialskim walczy o zdrowie. "Pomóżmy Wieśkowi wstać i pobiec" 5 2

Wiesiek, trzymaj się! Dasz radę – takie wpisy są na koncie zbiórki dla Wiesława Nowaka na stronie Pomagam.pl. Pan Wiesław został brutalnie pobity nad jeziorem Bialskim (Białką).

Puchar Polski: Górnik Łęczna i Chełmianka znają rywali w I rundzie

Puchar Polski: Górnik Łęczna i Chełmianka znają rywali w I rundzie 0 1

We wtorek odbyło się losowanie I rundy Totolotek Pucharu Polski. W rozgrywkach występują dwie drużyny z naszego regionu: Górnik Łęczna i Chełmianka Chełm. Pierwsza z ekip zagra na wyjeździe z Gryfem Słupsk, a druga zmierzy się na swoim stadionie ze Zniczem Pruszków

Celem Mazowsza Stężyca utrzymanie

Celem Mazowsza Stężyca utrzymanie 0 0

Mazowsze Stężyca fatalnie rozpoczęło sezon. Podopieczni Marcina Gajdzińskiego na razie znajdują się na ostatnim miejscu w tabeli

Budowa S19 od Lublina w kierunku Rzeszowa oficjalnie rozpoczęta. Kiedy pojedziemy całą trasą?
galeria

Budowa S19 od Lublina w kierunku Rzeszowa oficjalnie rozpoczęta. Kiedy pojedziemy całą trasą? 53 10

Prace przy budowie S19 od Lublina w kierunku Rzeszowa trwają już dobre dwa miesiące, ale dzisiaj oficjalnie ogłoszono początek inwestycji. Wbiciem tzw. pierwszej łopaty zajął się Rafał Weber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Włodawa: Na spotkanie z burmistrzem aktywiści muszą jeszcze poczekać

Włodawa: Na spotkanie z burmistrzem aktywiści muszą jeszcze poczekać 0 1

Nie doszło do spotkania aktywistów przeciwnych wycince drzew i betonowaniu zieleńców w centrum Włodawy z burmistrzem miasta Wiesławem Muszyńskim.

Cyrkulacje 2019 w Lublinie. To będzie cyrk nowy
25 października 2019, 19:00

Cyrkulacje 2019 w Lublinie. To będzie cyrk nowy 0 0

Wydarzenie jest pod koniec października ale już można kupować bilety. Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku.

Malwina Kopron wygrała zawody w Szwecji

Malwina Kopron wygrała zawody w Szwecji 0 0

Malwina Kopron do tej pory nie mogła zaliczyć obecnego sezonu do udanych. Wreszcie ma jednak powody do radości. Wygrała Folksam Grand Prix 2019, który był rozgrywany w Goteborgu

Pierwszy krok w stronę ciepłowni w Łukowie

Pierwszy krok w stronę ciepłowni w Łukowie 0 2

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przymierza się do budowy ekologicznej ciepłowni na biomasę. Pierwszy krok już jest. Powstać ma dokumentacja przygotowawcza do tej inwestycji.

Samorządy z powiatu bialskiego razem. Powstaje stowarzyszenie Euroregion Przybuże

Samorządy z powiatu bialskiego razem. Powstaje stowarzyszenie Euroregion Przybuże 0 4

Samorządy z powiatu bialskiego chcą stworzyć nowe stowarzyszenie. Na razie powstał komitet organizacyjny.

W Lublinie wciąż brakuje autobusów. Nowy rozkład jazdy od 2 września będzie okrojony

W Lublinie wciąż brakuje autobusów. Nowy rozkład jazdy od 2 września będzie okrojony 27 42

Dużo zmian przyniesie pasażerom nowy rozkład jazdy, który ma obowiązywać od 2 września. Część linii dostanie nowe trasy, część nie powróci do przedwakacyjnej częstotliwości kursowania, bo brakuje autobusów do obsługi tras. Cięcia nie dotyczą najpopularniejszych linii.

Górnik Łęczna vs Elana Toruń – analiza, statystyki i zakłady bukmacherskie

Górnik Łęczna vs Elana Toruń – analiza, statystyki i zakłady bukmacherskie 0 0

Górnik Łęczna to jeden z trzech niepokonanych zespołów od startu rozgrywek II Ligi. W niedzielnym spotkaniu Zielono-Czarni na swoim boisku podejmą Elanę Toruń. Co ciekawego znajdziemy w ofercie zakładów bukmacherskich przed tym spotkaniem?

Burmistrz Włodawy broni planu rewitalizacji. I zarzuca aktywistom kłamstwa

Burmistrz Włodawy broni planu rewitalizacji. I zarzuca aktywistom kłamstwa 1 8

Burmistrz pisze do mieszkańców w sprawie głośnej przebudowy czworoboku i planowanej w związku z tym wycinki drzew: „Kilka osób wybrało protest, budując atmosferę konfliktu. Tak się nie robi, to nieuczciwe”. – Jesteśmy kompletnie zaskoczeni tonem i treścią listu – odpowiadają aktywiści

Odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC sprawcy

Odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC sprawcy 0 0

Kolizja lub wypadek samochodowy to nieprzyjemne zdarzenia, które niosą ze sobą kolejne konsekwencje. Aby ograniczyć dyskomfort związany z wystąpieniem szkody, trzeba postępować zgodnie z odpowiednią kolejnością.

Lublin-Dęblin. Ruch pociągów wznowią jeszcze przed wyborami? Prace trwają nawet w niedziele i nocami

Lublin-Dęblin. Ruch pociągów wznowią jeszcze przed wyborami? Prace trwają nawet w niedziele i nocami 36 21

Najpóźniej 20 października, a być może jeszcze przed wyborami, wznowiony ma być ruch pociągów pasażerskich na linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Takie kursy znalazły się w zaktualizowanym kilka dni temu rozkładzie jazdy. Nie widać w nim jednak dalekobieżnych pociągów przez Nałęczów i Puławy, a wyłącznie połączenia regionalne

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.