Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 września 2009 r.
16:11
Edytuj ten wpis

Pierwszy hostel w Lublinie

0 14 A A

Drogi hotel, albo schronisko. Do tej pory turyści odwiedzający Lublin nie mieli większego wyboru. Teraz w centrum miasta mamy pierwszy hostel. – Oby powstało ich więcej, bo brak tanich noclegów odstrasza turystów – oceniają specjaliści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– To jeszcze eksperyment, mijające wakacje były sprawdzianem – mówi Aleksander Filimoniuk, szef hostelu Lublin. – Do tej pory na brak gości nie mogliśmy narzekać. Okazało się, że w Lublinie bardzo ciężko jest przenocować w dobrych warunkach za mniej niż 40 zł.

Hostel może jednocześnie przyjąć 30 gości. Przy ul. Lubartowskiej zatrzymują się nie tylko Polacy, ale i turyści z Australii, Nowej Zelandii, USA czy Kanady. Przyciąga ich bliskość Starego Miasta. Owiany złą sławą adres nie odstrasza. Do tej pory nie doszło tam do żadnych incydentów.

– Goście są mile zaskoczeni – dodaje Filimoniuk. – Coraz częściej zatrzymują się u nas i stąd urządzają wypady do Kazimierza Dolnego czy Nałęczowa.

To nowość, bo większość turystów robi odwrotnie. Lublin jest celem jednodniowych wycieczek. Powód? Brak tanich noclegów w centrum miasta.

– Ludzie bardzo często pytają o takie miejsca – mówi Stanisław Turski, dyrektor Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. – Do tej pory nie mogliśmy im polecić wielu adresów. Mam nadzieję, że pierwszy hostel będzie impulsem dla kolejnych inwestorów. Na razie zbiera bardzo dobre opinie.

Tanie adresy w centrum miasta można policzyć na placach jednej ręki. Dom archidiecezjalny na Podwalu, Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Archidiakońskiej, czy kameralny pensjonat przy Bramie Grodzkiej.

– To wciąż bardzo mało, jak na takie miasto – dodaje Turski. – Idealny byłby dom wycieczkowy, który mógłby przyjmować większe grupy. Nie ma go i dlatego Lublin jest miastem "krótkoterminowym”. Żałuję, kiedy z braku miejsc musimy wysyłać wycieczki np. do Firleja. Na tanie noclegi jest duży popyt.

W Lublinie działał niegdyś duży dom wycieczkowy. Mieścił się w gmachu obecnego hotelu Europa. Tanie nocowanie skończyło się w latach 80. Od tamtej pory nie uruchomiono w mieście podobnego obiektu

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 9 września 2011 o 18:59
0
Kim ty jesteś biedny samotny człowieku...
Avatar
pepe / 30 marca 2011 o 19:52
0
Filimoniuk, skąd kasiora na ten hostel, co? Kochaś dał? Jesteś zboczkiem! Za to co zrobiłeś piekło cię czeka!!!!
Avatar
klara / 5 października 2010 o 19:29
0
Oj Filimoniuk, tak chciałabym ci dowalić prywatnie... ty wiesz za co... a jak nie wiesz to za M...
Avatar
z P-nia / 7 października 2009 o 15:44
0
Witam. Mieszkam w Poznaniu i naprawdę nie widzę jego "wyższości" nad Lublinem. Nie doceniacie swojego miasta, jakieś kompleksy przez was przemawiają, a kto ma niby reklamować i zachwalać region jak nie jego mieszkańcy? Bierzcie przykład z kolegi z Wielkopolski: zachwala "swoje" i umniejsza "wasze". A prawda jest taka, że w Poznaniu rządzą "plastiki", tzw. penery, oklepana estetyka "zgapiana" z Warszawki. Wszystkie sklepy i puby urządzane jakby przez tego samego projektanta, drożyzna, obsługa w sklepie nawet nie podejdzie jeżeli nie masz na sobie markowych ciuchów. Nie ma co zwiedzać, po jednym wieczorze na Starym Rynku- na kolejne brak kasy (piwo po 11zł). W Lublinie jest o wieeele taniej, bogatszy wybór gastronomii (nie jak w P-niu: albo pizza albo Sphinx), kamieniczki, bramy i zaułki- z charakterem, tajemnicze i z widoczną patyną czasu (a nie odpicowane jakby dopiero je postawiono na planie filmu Spielberga). Nie wiem na jakich dragach trzeba być, żeby Majdanek i Skansen zwiedzić jednego dnia, bo jak dla mnie to pełne dwa dni aktywnego zwiedzania. Do tego dochodzi Ogród Botaniczny, Starówka, Zamek, Wieża Trynit. Samo zwiedzanie tych wszystkich zaułków, galerii, bazarków to 2-3 dni. Ja tego w Poznaniu nie mam i szczerze wam zazdroszczę. Wiadomo, że są tacy którzy wolą spędzać dnie na łażeniu po Starym Browarze (CH w Poznaniu), ale możecie do siebie ściągnąć turystów o innym profilu. Ja już kilku znajomych do waszego miasta ściągnęłam i byli zachwyceni (zwłaszcza cenami i "wyjątkowym kolorytem"). Wasze miasto różni się od innych- zróbcie z tego atut a nie wadę.
Witam. Mieszkam w Poznaniu i naprawdę nie widzę jego "wyższości" nad Lublinem. Nie doceniacie swojego miasta, jakieś kompleksy przez was przemawiają, a kto ma niby reklamować i zachwalać region jak nie jego mieszkańcy? Bierzcie przykład z kolegi z Wielkopolski: zachwala "swoje" i umniejsza "wasze". A prawda jest taka, że w Poznaniu rządzą "plastiki", tzw. penery, oklepana estetyka "zgapiana" z Warszawki. Wszystkie sklepy i puby urządzane jakby przez tego samego projektanta, drożyzna, obsługa ... rozwiń
Avatar
optymista (ale częściowy) / 12 września 2009 o 10:39
0
Jasne, że nie jest dobrze w Lublinie ale potencjał jest na prawdę duży. Moim zdaniem miasto bez przemysłu musi postawić na turystykę, bo spokojnie 2 dni można tu spędzić a jak dołoży się np. Kazimierz Dln. to nawet dłużej. Tylko infrastuktury ciągle brak - gdzie są nasze władze samorządowe i prezydent? Przespali już conajmniej 10 lat. Potrzebujemy na już lotnisko (bo jak mają turyści dojechać? jedynie z W-wy brudny pociąg co niby 2.45 h jedzie ale się notorycznie spóźnia, miasto bez lotniska nie ma dziś racji bytu w Europie) i bazy noclegowej (hotele 2, 3 gwiadkowe, hostele). Z Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem czy W-wą nie ma co konkurować ale Łódź, Gdańsk to wg mnie żenada tyle że mają lepszych samorządowców i PR. Tylko trzeba nam ludzi z inicjatywą i wizją a nie kolesi co dostają stołki z partyjnego rozdania i Polski na oczy nie widzieli (nie mówiąc już świata)
Jasne, że nie jest dobrze w Lublinie ale potencjał jest na prawdę duży. Moim zdaniem miasto bez przemysłu musi postawić na turystykę, bo spokojnie 2 dni można tu spędzić a jak dołoży się np. Kazimierz Dln. to nawet dłużej. Tylko infrastuktury ciągle brak - gdzie są nasze władze samorządowe i prezydent? Przespali już conajmniej 10 lat. Potrzebujemy na już lotnisko (bo jak mają turyści dojechać? jedynie z W-wy brudny pociąg co niby 2.45 h jedzie ale się notorycznie spóźnia, miasto bez lotniska nie ma dziś racji bytu w Europie) i bazy noclegowe... rozwiń
Avatar
StatyStyk / 11 września 2009 o 21:47
0
świdniczanin z Lublina napisał:
Do Lublina nie ma po co przyjezdzac? To jak wytłumaczycie życiowi nieudacznicy, ze Lublin jest 5 w Polsce pod wzgledem liczby odwiedzajacych turystów?

Lublin jest ciekawszy od Poznania i to boli tego Bartka na tyle że musi wylewać swoje frustracje na forum


Sie nasluchal propagandy lokalnej wladzy chyba.
1.W/g rankingmiast.com.pl pozycja 74 w kraju
2.W/g European Cities & Regions of the Future nie wystepuje w rankingach wogole(poza kwalifikacja)

Liczba odwiedzajacych nie musi wcale isc w parze z popularnoscia bo pod wzgledem liczb Lublin=Gdansk
Jezeli chcesz porownywac turystow kurortu do miasta z olbrzymia iloscia "przygranicznych' handlarzy to mozesz tylko co to wnosi do sytuacji ekonomicznej i ludnosci miasta tego?


Sie nasluchal propagandy lokalnej wladzy chyba.
1.W/g rankingmiast.com.pl pozycja 74 w kraju
2.W/g European Cities & Regions of the Future nie wystepuje w rankingach wogole(poza kwalifikacja)

Liczba odwiedzajacych nie musi wcale isc w parze z popularnoscia bo pod wzgledem liczb Lublin=Gdansk
Jezeli chcesz porownywac turystow kurortu do miasta z olbrzymia iloscia "przygranicznych' handlarzy to mozesz tylko co to wnosi do sytuacji ekonomicznej i ludnosci miasta tego? rozwiń
Avatar
Marcepan / 11 września 2009 o 13:21
0
greg napisał:
Co do dworca pkp to racja. W Lublinie jest moze i ladniejszy. Tylko co z tego skoro niedlugo nie bedzie mial tu kto przyjezdzac bo i czym?
Poza tym Bartek ma racje. Zebractwo to plaga Lublina. Sluzby mundurowe stoja i przygladaja sie bo (rzekomo) nic nie moga zrobic. No i czystosc... W centralnej i zachodniej Polsce miasta sa po prostu czysciejsze


albo nawet "czystsze"


albo nawet "czystsze" rozwiń
Avatar
greg / 11 września 2009 o 12:50
0
Na 5 miejscu? Skad wytrzasnales takie dane? Chyba na 5 miejscu w wojewodztwie lubelskim za: Kazimierzem, Naleczowem, Zamosciem, Kozlowka i ogolnie Roztoczem. Param sie troche przewodnictwem turystycznym i wiem co jest na rzeczy. Niestety...
Avatar
świdniczanin z Lublina / 11 września 2009 o 11:26
0
Do Lublina nie ma po co przyjezdzac? To jak wytłumaczycie życiowi nieudacznicy, ze Lublin jest 5 w Polsce pod wzgledem liczby odwiedzajacych turystów?

Lublin jest ciekawszy od Poznania i to boli tego Bartka na tyle że musi wylewać swoje frustracje na forum
Avatar
greg / 11 września 2009 o 10:43
0
Co do dworca pkp to racja. W Lublinie jest moze i ladniejszy. Tylko co z tego skoro niedlugo nie bedzie mial tu kto przyjezdzac bo i czym?
Poza tym Bartek ma racje. Zebractwo to plaga Lublina. Sluzby mundurowe stoja i przygladaja sie bo (rzekomo) nic nie moga zrobic. No i czystosc... W centralnej i zachodniej Polsce miasta sa po prostu czysciejsze
Avatar
gość / 9 września 2011 o 18:59
0
Kim ty jesteś biedny samotny człowieku...
Avatar
pepe / 30 marca 2011 o 19:52
0
Filimoniuk, skąd kasiora na ten hostel, co? Kochaś dał? Jesteś zboczkiem! Za to co zrobiłeś piekło cię czeka!!!!
Avatar
klara / 5 października 2010 o 19:29
0
Oj Filimoniuk, tak chciałabym ci dowalić prywatnie... ty wiesz za co... a jak nie wiesz to za M...
Avatar
z P-nia / 7 października 2009 o 15:44
0
Witam. Mieszkam w Poznaniu i naprawdę nie widzę jego "wyższości" nad Lublinem. Nie doceniacie swojego miasta, jakieś kompleksy przez was przemawiają, a kto ma niby reklamować i zachwalać region jak nie jego mieszkańcy? Bierzcie przykład z kolegi z Wielkopolski: zachwala "swoje" i umniejsza "wasze". A prawda jest taka, że w Poznaniu rządzą "plastiki", tzw. penery, oklepana estetyka "zgapiana" z Warszawki. Wszystkie sklepy i puby urządzane jakby przez tego samego projektanta, drożyzna, obsługa w sklepie nawet nie podejdzie jeżeli nie masz na sobie markowych ciuchów. Nie ma co zwiedzać, po jednym wieczorze na Starym Rynku- na kolejne brak kasy (piwo po 11zł). W Lublinie jest o wieeele taniej, bogatszy wybór gastronomii (nie jak w P-niu: albo pizza albo Sphinx), kamieniczki, bramy i zaułki- z charakterem, tajemnicze i z widoczną patyną czasu (a nie odpicowane jakby dopiero je postawiono na planie filmu Spielberga). Nie wiem na jakich dragach trzeba być, żeby Majdanek i Skansen zwiedzić jednego dnia, bo jak dla mnie to pełne dwa dni aktywnego zwiedzania. Do tego dochodzi Ogród Botaniczny, Starówka, Zamek, Wieża Trynit. Samo zwiedzanie tych wszystkich zaułków, galerii, bazarków to 2-3 dni. Ja tego w Poznaniu nie mam i szczerze wam zazdroszczę. Wiadomo, że są tacy którzy wolą spędzać dnie na łażeniu po Starym Browarze (CH w Poznaniu), ale możecie do siebie ściągnąć turystów o innym profilu. Ja już kilku znajomych do waszego miasta ściągnęłam i byli zachwyceni (zwłaszcza cenami i "wyjątkowym kolorytem"). Wasze miasto różni się od innych- zróbcie z tego atut a nie wadę.
Witam. Mieszkam w Poznaniu i naprawdę nie widzę jego "wyższości" nad Lublinem. Nie doceniacie swojego miasta, jakieś kompleksy przez was przemawiają, a kto ma niby reklamować i zachwalać region jak nie jego mieszkańcy? Bierzcie przykład z kolegi z Wielkopolski: zachwala "swoje" i umniejsza "wasze". A prawda jest taka, że w Poznaniu rządzą "plastiki", tzw. penery, oklepana estetyka "zgapiana" z Warszawki. Wszystkie sklepy i puby urządzane jakby przez tego samego projektanta, drożyzna, obsługa ... rozwiń
Avatar
optymista (ale częściowy) / 12 września 2009 o 10:39
0
Jasne, że nie jest dobrze w Lublinie ale potencjał jest na prawdę duży. Moim zdaniem miasto bez przemysłu musi postawić na turystykę, bo spokojnie 2 dni można tu spędzić a jak dołoży się np. Kazimierz Dln. to nawet dłużej. Tylko infrastuktury ciągle brak - gdzie są nasze władze samorządowe i prezydent? Przespali już conajmniej 10 lat. Potrzebujemy na już lotnisko (bo jak mają turyści dojechać? jedynie z W-wy brudny pociąg co niby 2.45 h jedzie ale się notorycznie spóźnia, miasto bez lotniska nie ma dziś racji bytu w Europie) i bazy noclegowej (hotele 2, 3 gwiadkowe, hostele). Z Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem czy W-wą nie ma co konkurować ale Łódź, Gdańsk to wg mnie żenada tyle że mają lepszych samorządowców i PR. Tylko trzeba nam ludzi z inicjatywą i wizją a nie kolesi co dostają stołki z partyjnego rozdania i Polski na oczy nie widzieli (nie mówiąc już świata)
Jasne, że nie jest dobrze w Lublinie ale potencjał jest na prawdę duży. Moim zdaniem miasto bez przemysłu musi postawić na turystykę, bo spokojnie 2 dni można tu spędzić a jak dołoży się np. Kazimierz Dln. to nawet dłużej. Tylko infrastuktury ciągle brak - gdzie są nasze władze samorządowe i prezydent? Przespali już conajmniej 10 lat. Potrzebujemy na już lotnisko (bo jak mają turyści dojechać? jedynie z W-wy brudny pociąg co niby 2.45 h jedzie ale się notorycznie spóźnia, miasto bez lotniska nie ma dziś racji bytu w Europie) i bazy noclegowe... rozwiń
Avatar
StatyStyk / 11 września 2009 o 21:47
0
świdniczanin z Lublina napisał:
Do Lublina nie ma po co przyjezdzac? To jak wytłumaczycie życiowi nieudacznicy, ze Lublin jest 5 w Polsce pod wzgledem liczby odwiedzajacych turystów?

Lublin jest ciekawszy od Poznania i to boli tego Bartka na tyle że musi wylewać swoje frustracje na forum


Sie nasluchal propagandy lokalnej wladzy chyba.
1.W/g rankingmiast.com.pl pozycja 74 w kraju
2.W/g European Cities & Regions of the Future nie wystepuje w rankingach wogole(poza kwalifikacja)

Liczba odwiedzajacych nie musi wcale isc w parze z popularnoscia bo pod wzgledem liczb Lublin=Gdansk
Jezeli chcesz porownywac turystow kurortu do miasta z olbrzymia iloscia "przygranicznych' handlarzy to mozesz tylko co to wnosi do sytuacji ekonomicznej i ludnosci miasta tego?


Sie nasluchal propagandy lokalnej wladzy chyba.
1.W/g rankingmiast.com.pl pozycja 74 w kraju
2.W/g European Cities & Regions of the Future nie wystepuje w rankingach wogole(poza kwalifikacja)

Liczba odwiedzajacych nie musi wcale isc w parze z popularnoscia bo pod wzgledem liczb Lublin=Gdansk
Jezeli chcesz porownywac turystow kurortu do miasta z olbrzymia iloscia "przygranicznych' handlarzy to mozesz tylko co to wnosi do sytuacji ekonomicznej i ludnosci miasta tego? rozwiń
Avatar
Marcepan / 11 września 2009 o 13:21
0
greg napisał:
Co do dworca pkp to racja. W Lublinie jest moze i ladniejszy. Tylko co z tego skoro niedlugo nie bedzie mial tu kto przyjezdzac bo i czym?
Poza tym Bartek ma racje. Zebractwo to plaga Lublina. Sluzby mundurowe stoja i przygladaja sie bo (rzekomo) nic nie moga zrobic. No i czystosc... W centralnej i zachodniej Polsce miasta sa po prostu czysciejsze


albo nawet "czystsze"


albo nawet "czystsze" rozwiń
Avatar
greg / 11 września 2009 o 12:50
0
Na 5 miejscu? Skad wytrzasnales takie dane? Chyba na 5 miejscu w wojewodztwie lubelskim za: Kazimierzem, Naleczowem, Zamosciem, Kozlowka i ogolnie Roztoczem. Param sie troche przewodnictwem turystycznym i wiem co jest na rzeczy. Niestety...
Avatar
świdniczanin z Lublina / 11 września 2009 o 11:26
0
Do Lublina nie ma po co przyjezdzac? To jak wytłumaczycie życiowi nieudacznicy, ze Lublin jest 5 w Polsce pod wzgledem liczby odwiedzajacych turystów?

Lublin jest ciekawszy od Poznania i to boli tego Bartka na tyle że musi wylewać swoje frustracje na forum
Avatar
greg / 11 września 2009 o 10:43
0
Co do dworca pkp to racja. W Lublinie jest moze i ladniejszy. Tylko co z tego skoro niedlugo nie bedzie mial tu kto przyjezdzac bo i czym?
Poza tym Bartek ma racje. Zebractwo to plaga Lublina. Sluzby mundurowe stoja i przygladaja sie bo (rzekomo) nic nie moga zrobic. No i czystosc... W centralnej i zachodniej Polsce miasta sa po prostu czysciejsze