Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2018 r.
21:12

Pierwszy Marsz Równości przejdzie ulicami Lublina. Nie będzie zmiany terminu

Autor: Zdjęcie autora toma
0 70 A A

W sobotę 13 października ulicami Lublina po raz pierwszy przejdzie Marsz Równości. Jego uczestnicy chcą wyrazić poparcie m.in. dla osób wykluczonych z powodu orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy pochodzenia etnicznego. Przeciwko inicjatywie protestują środowiska narodowe. Były też sugestie, by wydarzenie odbyło się po wyborach samorządowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pochód ma ruszyć o godz. 13 z pl. Zamkowego i przejść ulicami Kowalską, Lubartowską, Krakowskim Przedmieściem i Al. Racławickimi pod Centrum Spotkania Kultur. Trasa została zmieniona, bo według pierwszych informacji korowód z Krakowskiego Przedmieścia miał skręcić w ul. Chopina i ulicami Okopową i Zesłańców Sybiru dojść do Centrum Kultury.

– W CSK odbędą się wydarzenia towarzyszące marszowi. O godz. 15 odbędzie się debata „Rreligia a LGBT”, w której wezmą udział m. in. członkowie stowarzyszenia Wiara i Tęcza. O godz. 17 planujemy dyskusję o roli Konstytucji w życiu homoseksualnym Polek i Polaków. Uczestniczyć w niej będą zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Sylwia Spurek, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mirosław Wyrzykowski i prof. Monika Płatek. Na godz. 19 zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Artykuł osiemnasty” – mówi Bartosz Staszewski, współorganizator Marszu Równości w Lublinie.

Z organizacji wydarzenia wycofały się Komitet Obrony Demokracji i Ogólnopolski Strajk Kobiet. Powodem był termin marszu, który wypada tydzień przed wyborami samorządowymi. – Uznaliśmy, że będzie to miało wpływ na upolitycznienie marszu. Jedni mogą wykorzystać go do promocji, inni do ataków. Straci na tym idea marszu, bo zostanie zagubiona w przedwyborczych rozgrywkach – mówi nam Magdalena Bielska, przedstawicielka obu organizacji.

Z kolei według naszych informacji do organizatorów wpływały też sugestie od reprezentantów ugrupowań politycznych, by marsz odbył się po wyborach. – Były takie propozycje, ale termin ustaliliśmy już dawno. Mieliśmy pewne zobowiązania, ze względu na które zmiana daty nie była możliwa – tłumaczy Staszewski.

Przeciwko inicjatywie protestują środowiska narodowe. Na portalu społecznościowym Facebook powstało kilka wydarzeń wyrażających sprzeciw wobec marszu. Wszystkie były blokowane przez administratora serwisu. W internecie można jednak znaleźć komentarze nawołujące do zablokowania pochodu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 70

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 września 2018 r. o 21:33
+22
Ryfka w pierwszym rzędzie?
Avatar
Gość / 22 września 2018 r. o 22:49
+18
Ci biedni chorzy ludzie potrzebują pomocy. Choroby psychiczne są bardzo niebezpieczne. Mój pies nawet wie, żeby nie walić kundla sąsiada w koko tylko lata za suczkami a Ci nie rozumieją i jeszcze będą się z tym obnosic.
Avatar
Gość / 22 września 2018 r. o 22:32
+18
Przykro się czyta czyta te komentarze. Czy naprawdę chcecie piętnować kochające się osoby bo nie jest to wasza wizja świata :( Marsz ma za zadanie wesprzeć ich, pokazać że są ludzie którzy wiedzą że miłość jest ważniejsza niż nasze uprzedzenia i nie są osamotnieni.
Avatar
młoda matka... / 22 września 2018 r. o 22:43
+14
Brawo Oni....już od kilku tygodni mam ten event wpisany do notesu i zabiorę całą rodzinę, aby od najmłodszych lat edukować moje dzieci o tym, że wśród nas (być może tuz obok) żyją ludzie pragnący być akceptowanymi za to, kim są! Posiadają niezbywalne prawo do odmienności i przykro mi, że muszą każdego dnia walczyć o poszanowanie dla własnej inności ... Chętnie pomaszeruję wraz z nimi!
Avatar
lewy / 23 września 2018 r. o 00:27
+12
A co na to Żuk? Też popiera kochających inaczej !!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Zaciekawiony / 22 września 2018 r. o 23:36
+11
Akurat Motor gra mecz kilka godzin pozniej. Czyzby prowokacja?
Avatar
anka / 22 września 2018 r. o 23:25
+7
Wydarzenie roku :D. Do cyrku nie będzie trzeba iść :).
Avatar
Spoko ziomek / 22 września 2018 r. o 21:48
+7
ale was cebulaki dupa (hehe) boli. ojjj boolii ;) normalni ludzie mają w *** czy przejdzie protest prostytutek, parada operatorów młotów mechanicznych czy kurła zlot satanistów. a p.oj.eby sie nudzą i nie moga zniesc tego, że ktoś ma inne poglądy niż oni. a procesja to co ? to też jest k.u.r.w.a manifestowanie swoich pogladow całemu miastu i jakoś nikt nie broni. jesteście poprostu z.j.e.b.a.n.i. tak samo jak z aborcja co kogo z was obchodzi *** jakiejs innej kobiety ? gó.w.no. ale wasze urojone pohecie wiekszosci każe wam blokować i krytykować wszystko co nie po mysli tej "wiekszosci". zgorszenie dla dzieci ? to k.u.r.w.a ich nie bierz na lubartowska w czasie tych 15 minut tego dnia to sie nie zgorsza. ja tam homo ogólnie mam w *** (hehe) ani nie będe ich wspierać bo co mnie oni obchodza, ani nie będe ich krytykować bo niby za co i z jakiej podstawy ale w życiu nie bede blokować żadnych marszow. jak chca isc katolicy niech ida, jak chca isc satanisci niech ida. ale wy patusy marsz golych lesbijek byście chcieli ale geje wam przeszkadzaja. to chyba strach przed zgwałceniem. jak zwierz. też ze strachu reaguje agresja.
ale was cebulaki dupa (hehe) boli. ojjj boolii ;) normalni ludzie mają w *** czy przejdzie protest prostytutek, parada operatorów młotów mechanicznych czy kurła zlot satanistów. a p.oj.eby sie nudzą i nie moga zniesc tego, że ktoś ma inne poglądy niż oni. a procesja to co ? to też jest k.u.r.w.a manifestowanie swoich pogladow całemu miastu i jakoś nikt nie broni. jesteście poprostu z.j.e.b.a.n.i. tak samo jak z aborcja co kogo z was obchodzi *** jakiejs innej kobiety ? gó.w.no. ale wasze urojone pohecie wiekszosci każe wam blokować i krytyk... rozwiń
Avatar
Gość / 22 września 2018 r. o 21:14
+6
Marsz dziwolagow i psychicznie skrzywdzonych istot.
Avatar
Gość / 23 września 2018 r. o 12:42
+5
Powiem tak. Kto gorszy kto lepszy ? - nie sądźcie abyście nie byli sądzeni - osąd należy do Boga. Wszyscy kiedyś staniemy w prawdzie przed Nim. Nie chce powiedzieć że miłość homoseksualna jest czymś dobrym. Wszyscy jesteśmy grzeszni. Bóg i tylko On nas osądzi z całego życia i nie mamy prawa stawiać się wyżej ponad jakimkolwiek człowiekiem nawet homoseksualnym, że jesteśmy lepsi. Jezus nas pouczył gdy ludzie chcieli ukamienować jawnogrzesznice " ktokolwiek z was jest bez winy niech pierwszy uderzy w nią kamieniem" - i nikt nie uderzył i Jezus jej nie potępił.
Powiem tak. Kto gorszy kto lepszy ? - nie sądźcie abyście nie byli sądzeni - osąd należy do Boga. Wszyscy kiedyś staniemy w prawdzie przed Nim. Nie chce powiedzieć że miłość homoseksualna jest czymś dobrym. Wszyscy jesteśmy grzeszni. Bóg i tylko On nas osądzi z całego życia i nie mamy prawa stawiać się wyżej ponad jakimkolwiek człowiekiem nawet homoseksualnym, że jesteśmy lepsi. Jezus nas pouczył gdy ludzie chcieli ukamienować jawnogrzesznice " ktokolwiek z was jest bez winy niech pierwszy uderzy w nią kamieniem" - i nikt nie ude... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 r. o 11:37
+1
Jako lekarz powtarzam za ARYSTOTELESEM 9ojcem nauki) : homosexualizm to stan chorobliwy ,jak i sorosowy zbrodniczy absurdalny feminizm!!! P.S.***s://en.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Unrug
Avatar
LUBLIN STREFA WOLNA OD PEDAŁÓW / 13 października 2018 r. o 10:55
+2
Do Biedronia przyszedł Żuk.. W okieneczko go puk puk puk...
Avatar
WQ / 27 września 2018 r. o 17:16
+1
***s://***facebook.com/groups/709480222764655/about/ zapraszamy!
Avatar
Opat / 25 września 2018 r. o 14:04
+2
ale was cebulaki dupa (hehe) boli. ojjj boolii ;) normalni ludzie mają w *** czy przejdzie protest prostytutek, parada operatorów młotów mechanicznych czy kurła zlot satanistów. a p.oj.eby sie nudzą i nie moga zniesc tego, że ktoś ma inne poglądy niż oni. a procesja to co ? to też jest k.u.r.w.a manifestowanie swoich pogladow  całemu miastu i jakoś nikt nie broni. jesteście poprostu z.j.e.b.a.n.i. tak samo jak z aborcja co kogo z was obchodzi *** jakiejs innej kobiety ? gó.w.no. ale wasze urojone pohecie wiekszosci każe wam blokować i krytykować wszystko co nie po mysli tej "wiekszosci". zgorszenie dla dzieci ? to k.u.r.w.a ich nie bierz na lubartowska w czasie tych 15 minut tego dnia to sie nie zgorsza. ja tam homo ogólnie mam w *** (hehe) ani nie będe ich wspierać bo co mnie oni obchodza, ani nie będe ich krytykować bo niby za co i z jakiej podstawy ale w życiu nie bede blokować żadnych marszow. jak chca isc katolicy niech ida, jak chca isc satanisci niech ida. ale wy patusy marsz golych lesbijek byście chcieli ale geje wam przeszkadzaja. to chyba strach przed zgwałceniem. jak zwierz. też ze strachu reaguje agresja.
Mylisz normalnych ludzi z egoistycznymi lemingami. W rozwiniętych społeczeństwach ludzie jednak interesują się tym, co dzieje się wokół. Patrzenie tylko na czubek własnego nosa nie jest przejawem normalności, tylko egoizmu. A bezczynność prowadzi do szerzenia się tego, co zbędne, dewiacji także.
W rozwinietych społeczenstwach nikt nie ocenia ludzi za to z kim ida do łóżka. Tyle. W rozwiniętych społeczeństwach jak powiem, że spie codziennie z inna panienka to mi powiedzą ok, right, that's your life i don't care a w ciemniogrodzie katolickim mi powiedza zebym sie ożenił bo jak to tak ! Grzeszysz ! Dajesz zły przykład dzieciom i je gorszysz ! A czesc bedzie miała w.y.j.e.b.a.n.e bo sama to robi i sa katolickimi hipokrytami. Zapamiętaj jedna rzecz: zboczenie jest złe kiedy robi sie komuś krzywde. Jeżeli bede miał fetysz wachania kobiecych majtek to mimo ze to zboczone moge to robic i CHVJ mi mozesz zrobic. I mnie nie obchodzi że gorsze tym twoje dzieci. Tak samo z homo dopoki nie gwałca dzieci to moga robic co im sie podoba a tobie i podobnym CHVJ do tego.
Owszem, mogę zrobić. Jeżeli będziesz robić to publicznie, w dodatku w mojej obecności, sporo ryzykujesz. Anonimie mocny w gębie. Ach, sorry, w necie.
Owszem, mogę zrobić. Jeżeli będziesz robić to publicznie, w dodatku w mojej obecności, sporo ryzykujesz. Anonimie mocny w gębie. Ach, sorry, w necie. rozwiń
Avatar
Marek / 24 września 2018 r. o 15:54
+1
Pod marszałka. Sosnowski z Grabczukiem witają. A o dyrektorze CSK różnie się mówi...
Avatar
Gość / 24 września 2018 r. o 02:48
0
Zostańcie w domach i nie reagujcie na to w ogóle, niech przejdą wzdłuż pustego miasta niczym z westernu i tyle. Data nie jest przypadkowa, bo to tydzień przed wyborami, opozycja chce prowokować, wzniecać zamieszki, bo to jest ich cel. Tak jak powiedziałem - 13 Października zostajemy w domach, nie wychodzimy na miasto, niech się zdziwią brakiem zainteresowania, to może dadzą sobie raz na zawsze spokój i nie będą szerzyć tych świństw. A miasto Lublin powinno się wstydzić za to, że dopuścili takie wydarzenie do porządku dziennego, obecny prezydent zaszkodził sobie na swoim wizerunku, bo jak kiedyś go pytano czy zgodziłby się na przemarsz parady równości to uchylił to pytanie w żaden sposób się do niego nie odnosząc, przykre jest to, że walka o fotel prezydencki tak zmienia ludzi, że zapominają o własnym zdaniu i kierują się tylko tym by za wszelką cenę pozostać przy władzy, fala konformizmu bierze górę nad rozsądkiem i to jest niebezpieczne.
Zostańcie w domach i nie reagujcie na to w ogóle, niech przejdą wzdłuż pustego miasta niczym z westernu i tyle. Data nie jest przypadkowa, bo to tydzień przed wyborami, opozycja chce prowokować, wzniecać zamieszki, bo to jest ich cel. Tak jak powiedziałem - 13 Października zostajemy w domach, nie wychodzimy na miasto, niech się zdziwią brakiem zainteresowania, to może dadzą sobie raz na zawsze spokój i nie będą szerzyć tych świństw. A miasto Lublin powinno się wstydzić za to, że dopuścili takie wydarzenie do porządku dziennego, obecny prezyd... rozwiń
Avatar
Walcz z zabobonem / 24 września 2018 r. o 00:37
+1
Oj, może zamiast przerzucać swoje irracjonalne fobie na dzieci, zajrzał(a)by Pan(i) do słownika ortograficznego?... 
Avatar
Boże chroń nas przed durnotą / 24 września 2018 r. o 00:22
+2
Gościu „od tych biednych chorych ludzi”, Gdyby głupota miała skrzydła, to latał(a)byś jak gołąb/gołębica.
Avatar
Spoko ziomek / 23 września 2018 r. o 21:39
+1
ale was cebulaki dupa (hehe) boli. ojjj boolii ;) normalni ludzie mają w *** czy przejdzie protest prostytutek, parada operatorów młotów mechanicznych czy kurła zlot satanistów. a p.oj.eby sie nudzą i nie moga zniesc tego, że ktoś ma inne poglądy niż oni. a procesja to co ? to też jest k.u.r.w.a manifestowanie swoich pogladow  całemu miastu i jakoś nikt nie broni. jesteście poprostu z.j.e.b.a.n.i. tak samo jak z aborcja co kogo z was obchodzi *** jakiejs innej kobiety ? gó.w.no. ale wasze urojone pohecie wiekszosci każe wam blokować i krytykować wszystko co nie po mysli tej "wiekszosci". zgorszenie dla dzieci ? to k.u.r.w.a ich nie bierz na lubartowska w czasie tych 15 minut tego dnia to sie nie zgorsza. ja tam homo ogólnie mam w *** (hehe) ani nie będe ich wspierać bo co mnie oni obchodza, ani nie będe ich krytykować bo niby za co i z jakiej podstawy ale w życiu nie bede blokować żadnych marszow. jak chca isc katolicy niech ida, jak chca isc satanisci niech ida. ale wy patusy marsz golych lesbijek byście chcieli ale geje wam przeszkadzaja. to chyba strach przed zgwałceniem. jak zwierz. też ze strachu reaguje agresja.
Mylisz normalnych ludzi z egoistycznymi lemingami. W rozwiniętych społeczeństwach ludzie jednak interesują się tym, co dzieje się wokół. Patrzenie tylko na czubek własnego nosa nie jest przejawem normalności, tylko egoizmu. A bezczynność prowadzi do szerzenia się tego, co zbędne, dewiacji także.
 W rozwinietych społeczenstwach nikt nie ocenia ludzi za to z kim ida do łóżka. Tyle. W rozwiniętych społeczeństwach jak powiem, że spie codziennie z inna panienka to mi powiedzą ok, right, that's your life i don't care a w ciemniogrodzie katolickim mi powiedza zebym sie ożenił bo jak to tak ! Grzeszysz ! Dajesz zły przykład dzieciom i je gorszysz ! A czesc bedzie miała w.y.j.e.b.a.n.e bo sama to robi i sa katolickimi hipokrytami. Zapamiętaj jedna rzecz: zboczenie jest złe kiedy robi sie komuś krzywde. Jeżeli bede miał fetysz wachania kobiecych majtek to mimo ze to zboczone moge to robic i CHVJ mi mozesz zrobic. I mnie nie obchodzi że gorsze tym twoje dzieci. Tak samo z homo dopoki nie gwałca dzieci to moga robic co im sie podoba a tobie i podobnym CHVJ do tego.
 W rozwinietych społeczenstwach nikt nie ocenia ludzi za to z kim ida do łóżka. Tyle. W rozwiniętych społeczeństwach jak powiem, że spie codziennie z inna panienka to mi powiedzą ok, right, that's your life i don't care a w ciemniogrodzie katolickim mi powiedza zebym sie ożenił bo jak to tak ! Grzeszysz ! Dajesz zły przykład dzieciom i je gorszysz ! A czesc bedzie miała w.y.j.e.b.a.n.e bo sama to robi i sa katolickimi hipokrytami. Zapamiętaj jedna rzecz: zboczenie jest złe kiedy robi sie komuś krzywde. Jeżeli bede miał fetysz ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2018 r. o 21:02
0
Wykluczeni? Serio? Chyba nie mają pojęcia czym jest wykluczenie. Niech wsiądą w PL na wózek inwalidzki i spróbują pojechać pociągiem, dostać się do urzędu, znaleźć pracę. Spotka ich co najwyżej politowanie, odrzucenie w oczach innych. Problem tkwi w głowach. Nie dostrzegają, że są pospolitym narzędziem w globalnej polityce, zgodnie ze starą doktryną dziel i rządź. Tworzą organizacje, które nie rozwiązują problemów, a tworzą konflikty. Kosztowne, społeczne konflikty. Nikt inny tak otwarcie nie eskponuje swoich preferencji seksualnych, jak grupy, które domagają się, by nikt im do łóżek nie zaglądał. Schizofrenia? Szczególna. Zafiksowana tematycznie pokrętna logika? Być może. W tym kraju prawdziwie wykluczonych ludzi jest mnóstwo, głównie ze względów ekonomicznych, socjalnych, miejsca zamieszkania, ale seksualnych? Nikomu nic do tego, jeśli się sami zainteresowani wulgarnie z tym nie obnoszą. Bo w istocie, niewiele to kogokolwiek obecnie obchodzi. Taki sztucznie nadymany balon. Stanowią margines społeczeństwa, a krzyczą głośno i donośnie, jedynie prowokując. Jakby to ostatnie było rzeczywistym celem działań. Jakby od tego zależała wysokość grantów z zagranicy. Niemniej życzę powodzenia, bo wbrew niektórym mamy nadal wolny kraj i patrząc na za zachód - pluralistyczny. Nikt też nie powinien przeszkadzać w legalnych manifestacjach. Żadna ze stron! Jednak odczuwam tylko wstyd za tych, którzy będąc w ten, czy w inny sposób powiązani z liberalną opozycją - KOD, OSK - dla krótkoterminowych zysków swoich protektorów nie traktują organizatorów marszu z należytą powagą. Spadły słupki sondażowe a za nimi również odwaga? Aż taka obawa przed wyborami? Niestety, jak widać tego typu manifestacje są jedynie narzędziem w polityce. Raz się przydają, by paradować w pierwszym szeregu, innym kompromitując się, zdystansować się dla paru punktów procentowych. Doprawdy wstyd mi za taką opozycję. Chorągiewka na wietrze.
Wykluczeni? Serio? Chyba nie mają pojęcia czym jest wykluczenie. Niech wsiądą w PL na wózek inwalidzki i spróbują pojechać pociągiem, dostać się do urzędu, znaleźć pracę. Spotka ich co najwyżej politowanie, odrzucenie w oczach innych. Problem tkwi w głowach. Nie dostrzegają, że są pospolitym narzędziem w globalnej polityce, zgodnie ze starą doktryną dziel i rządź. Tworzą organizacje, które nie rozwiązują problemów, a tworzą konflikty. Kosztowne, społeczne konflikty. Nikt inny tak otwarcie nie eskponuje swoich preferencji seksualnych, jak gru... rozwiń