W śródmieściu nowe drzewa, na ulicach kwietne łąki, a ekrany dźwiękochłonne obrosną pnączami. Wczoraj poznaliśmy kolejnych wygranych Zielonego Budżetu – tak nazywa się specjalna szufladka w miejskiej kasie przeznaczona na zgłaszane przez mieszkańców pomysły na uliczną zieleń
Tym razem Ratusz dostał 99 pomysłów. – Jakość zgłaszanych projektów była dużo wyższa niż ostatnio. Ich ocena była niezmiernie trudna – przyznaje Ewa Trzaskowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jedna z osób oceniających zgłoszone pomysły. Niektóre zostały zdyskwalifikowane przez zbyt duże koszty. – Na przykład obejmowały całą sumę przeznaczoną na Zielony Budżet – dodaje Trzaskowska. Do podziału były okrągłe 2 mln zł.
Komisja wybrała 26 zwycięskich projektów.
• Pieniądze trafią m.in. na sadzenie nowych drzew w ścisłym centrum Lublina. Gdzie dokładnie? – Nie powiem ile i gdzie, bo ta analiza się rozpoczęła – zastrzega Hanna Pawlikowska, która w Ratuszu pełni funkcję miejskiego architekta zieleni. Wspomina jednak o Krakowskim Przedmieściu, ul. Narutowicza, Bernardyńskiej czy Ewangelickiej. W grę wchodzi także sadzenie drzew w miejscach, z których wcześniej, z różnych powodów, wycięto już inne.
• Na liście zwycięzców jest także projekt przewidujący posadzenie szpaleru drzew wzdłuż ul. Jana Pawła II między skrzyżowaniem z ul. Gęsią a skrzyżowaniem z Granitową. Miałyby one nie tylko upiększyć ruchliwą arterię, ale także wytłumić nieco hałas dobiegający z jezdni do pobliskich bloków.
• Zieleń ma się także pojawić na ul. Mełgiewskiej między skrzyżowaniem z ul. Turystyczną a wiaduktem na al. Tysiąclecia, przy okazji utrudniając kierowcom nielegalne zawracanie. Inny pomysł dotyczy obsadzenia pnączami ekranów akustycznych górujących nad al. Solidarności, ul. Zelwerowicza, czy też Nałęczowską, chociaż nie ma jeszcze pewności, czy sadzonki trafią właśnie tam.
• Osoba grupa projektów dotyczy ochrony zieleni, która już rośnie, ale kiepsko sobie radzi i potrzebuje pomocy. Mowa tu chociażby o zabezpieczeniu przed rozjeżdżaniem zieleńców na Radziszewskiego i Skłodowskiej (ale także przy innych ulicach).
• Nieco więcej miejsca mają dostać drzewa rosnące na Zamojskiej, gdzie miasto ma ustawić dodatkowe siedziska i donice z roślinami.
• Wśród zwycięskich pomysłów jest także ochrona drzew na terenie dawnego zespołu dworsko-parkowego nad Zalewem Zemborzyckim.
• W tym roku możemy się spodziewać również nowych kwietnych łąk. Ratusz na razie nie ustalił ich konkretnej lokalizacji. Zapewnia, że kwiaty będą ponownie wysiane w miejscach, w których pachniały w zeszłym roku, m.in. między jezdniami al. Unii Lubelskiej (na zdjęciu), czy też na Głębokiej oraz Nałęczowskiej obok skrzyżowania z al. Kraśnicką.
• Upiększany ma być również, choć niekoniecznie łąkami, wąwóz między Zana, Nowomiejską i Nadbystrzycką.
• Na życzenie mieszkańców Ratusz ma urządzić skwery przy Zygmunta Augusta, Głuskiej, Dulęby, Juranda i Lwowskiej 12.
• Wykonane będą także „kieszonkowe” skwerki zaprojektowane w zeszłym roku przy ul. Kunickiego.
• W Zielonym Budżecie będą też pieniądze na zaprojektowanie miejsc, które będą upiększane w przyszłym roku. Na tej liście można znaleźć wąwóz przy Radzyńskiej, skwer Zawistowskiego, czy też plac między Bronowicką, Firlejowską i brzegiem Bystrzycy.