Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 lutego 2012 r.
17:21
Edytuj ten wpis

Pogrzeb bez mszy. Ksiądz: "Nikt nie przyszedł do kancelarii"

0 178 A A
Kościół przypomina, że odprawienie mszy przed pogrzebem trzeba ustalać z wyprzedzeniem. (Jacek Świer
Kościół przypomina, że odprawienie mszy przed pogrzebem trzeba ustalać z wyprzedzeniem. (Jacek Świer

Mimo próśb ksiądz kategorycznie odmówił przeprowadzenia pełnej ceremonii pogrzebu – twierdzi pan Roman, który 5 stycznia żegnał swojego kolegę. Dlaczego? Proboszcz parafii tłumaczy, że nikt tego z księdzem nie uzgodnił.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pogrzeb był finansowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Zmarły nie miał rodziny, która mogłaby zapłacić za pochówek. Miał za to przyjaciół, którzy przyszli do cmentarnej i liczyli na dostojną ceremonię. Bardzo się rozczarowali.

– Został potraktowany jak kloszard – mówi pan Roman, kolega zmarłego. – Chowano go w trumnie ze zbitych, zabejcowanych desek. Wniesiono do kaplicy, ale ksiądz nie odprawił mszy. Tylko pokadził i pokropił wodą święconą.

– Zapytałem księdza, czy nie mógłby odprawić mszy. Powiedział, że nie i że nawet nie wie, jak nazywa się zmarły. Powiedział, że nikt u niego w tej sprawie nie był, a teraz się spieszy, bo ma umówione wizyty "po kolędzie” – relacjonuje pan Roman.

Oburzony mężczyzna napisał w tej sprawie list do proboszcza parafii archikatedralnej, na terenie której mieszkał zmarły. Nam proboszcz odpowiedział, że odprawienie mszy przed pogrzebem trzeba ustalać z wyprzedzeniem. – Do kancelarii parafialnej powinien był przyjść ktoś, kto zaświadczy, że zmarły był ochrzczony. Najlepiej z rodziny – tłumaczy ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej.

I dodaje, że w przypadku samotnych można uwierzyć przyjaciołom. Ale podkreśla, że nie wolno chować po katolicku niewierzących albo innego wyznania.

Pan Roman przed pogrzebem robił, co mógł, żeby zadbać o godny pochówek kolegi. – W Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych, któremu MOPR zleca organizację takich pogrzebów, powiedzieli mi, że ksiądz będzie z katedry. A jedyne, co ja muszę zrobić, to zapłacić 140 zł za usługę liturgiczną. Chodziło o niesienie krzyża przed trumną, pomoc kościelnego podczas mszy i pracę organisty – mówi pan Roman.

Według niego, księża z parafii mieli podstawy, żeby odprawić mszę na pogrzebie. – Zmarły był ochrzczony, przyjmował komunię i księdza po kolędzie. Mieszkał tutaj od 20 lat. Ale gdyby ktoś mi powiedział, że mam na przykład dostarczyć akt chrztu, to pojechałbym do jego rodzinnej parafii i bym to zrobił – mówi pan Roman.

Proboszcz Lewandowski twierdzi jednak, że takich danych w parafialnej kartotece nie było. – Na podstawie aktu zgonu mieliśmy informacje, że zmarły pochodzi z parafii Brzostówka. Nie mieliśmy informacji o jego wyznaniu, ani o sakramentach.

Przyjaciel zmarłego nie ma wątpliwości, że msza nie odbyła się z zupełnie innego powodu. Napisał o tym wprost w liście do proboszcza: "…księdzu najwidoczniej chodziło o dodatkowe pieniądze od rodziny”.

Tymczasem MOPR nie płaci księżom za udział w pochówku. Zwraca się do nich jedynie z grzecznościową prośbą za pośrednictwem PUK.

Komentarze 178

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 października 2017 o 10:39
0
Bóg osądzi kiedyś wszystkich. Także tych księży z powołania, z powołania do pieniędzy.
Avatar
Kuba / 6 marca 2014 o 12:13
0

Jak zwykle "mądry Polak po szkodzie, a jaki...". A ja jakiś czas temu byłem na pogrzebie, po którym część ludzi podeszła do księdza oburzona, że ten człowiek miał pogrzeb katolicki. Ale wcześniej nikt z nich nie zechciał powiedzieć, że rodzina oszukała proboszcza. A widzieli klepsydrę, że Msza św. ma być.

Kościół ma prawo stawiać warunki. To tak samo, jak owo zdziwienie, że trumna była jedna z najgorszych. A gdzie byli koledzy, żeby chociaż o to zadbać????

Myślę, że po prostu potrzeba nam z jednej strony więcej wyrozumiałości wobec zasad, a z drugiej wcześniejszego przemyślenia, co trzeba i co powinniśmy zrobić.

Jak zwykle "mądry Polak po szkodzie, a jaki...". A ja jakiś czas temu byłem na pogrzebie, po którym część ludzi podeszła do księdza oburzona, że ten człowiek miał pogrzeb katolicki. Ale wcześniej nikt z nich nie zechciał powiedzieć, że rodzina oszukała proboszcza. A widzieli klepsydrę, że Msza św. ma być.

Kościół ma prawo stawiać warunki. To tak samo, jak owo zdziwienie, że trumna była jedna z najgorszych. A gdzie byli koledzy, żeby chociaż o to zadbać????

Myślę, że po prostu potrzeba nam z jednej strony więcej wyrozumiałośc... rozwiń

Avatar
ADAM / 23 lutego 2014 o 16:05
0

Co łaska ksiedzu az nie moge uwierzyc ze takie parafie istnieja ale zalezy to od ksiedza. W Turobinie jest stała stawka za slub trzeba zapłacic około 1 tysiac (ksiadz+koscielny+organista) i nie ma negocjacji

ZA POGRZEB CO LASKA-900 ZŁ DL KSIĘDZA PLUS ORGANISTA 200 I KOŚCIELNY 600

Avatar
Czekista / 5 stycznia 2014 o 22:20
0

Ksiądz nie dostał kasy, więc pogrzebu katolickiego nie może być. A jakie to ma znaczenie dla umrzyka? Czy od tego zależy, czy trafi do nieba, czy do piekla?

Avatar
BONT / 9 listopada 2013 o 13:46
0

Masz rację. Gdybyś napisał, że nie byłeś chrzczony - zrozumiałbym.
Ale skoro jest inaczej to Twoja wola.
Żyjesz jak dzikus i jak dzikusa każesz się pochować. Twój wybór.
W końcu mamy demokrację :-)

Takich "dzikusów" jest naŚwiecie większość - czyżby ich też Pan Bóg stworzył i zaakceptował tą "dzikość"

Avatar
Gość / 19 lutego 2012 o 15:57
0
[quote name='RRRRRRRRRRRRR' timestamp='1329648797' post='599127']
Tu w artykule nie chodzi o przekrzykiwaniu się i oczernianiu kościoła czy kogoś innego, ale zwrócenie uwagi na skandaliczne zachowanie księdza, brak informacji ze strony MOPR-U i PUK-u o konieczności udania się do kancelarii parafialnej. Wszak te instytucje nie organizowały pogrzebu tego typu po raz pierwszy.
Ksiądz, który pokadził i pokropił trumnę mógł wrócić i odprawić pogrzeb, a to ze nie było to uzgodnione dzień wcześniej, tłumaczyli by się urzędnicy. Na marginesie chcę napisać, że ceremonia pochówku bez meldunku ( bezdomny) może być uzgadniana między księdzem a firmą pogrzebową, gdyż gdy modlono się bez księdza (rożaniec) pracownicy PUK otwierali kaplicę aby zabrać trumnę.
[/quote]

Skandaliczne głupie to są twoje wypociny. Widać, że nigdy nie zajmowałeś się pogrzebem. Firma pogrzebowa załatwi ci wszystko, co trzeba z wyjątkiem księdza, popa, rabina, mułły itd. To należy do obowiązku rodziny, czy tego co pogrzeb, że tak powiem, organizuje. To ów organizator powinien, a nawet musi udać się gdzie trzeba i załatwić co trzeba. Każde wyznanie religijne - kościół tez ma swoje wewnętrzne procedury, które przestrzega. Np. żaden rabin nie pójdzie na pogrzeb, zanim nie upewni się, że zmarły rzeczywiście był religii mojżeszowej.i życzył sobie tego. Ale przecież nie o to chodzi - chodzi o to by dowalić "czrnym". I dlatego leci taka chamówa.
[quote name='RRRRRRRRRRRRR' timestamp='1329648797' post='599127']
Tu w artykule nie chodzi o przekrzykiwaniu się i oczernianiu kościoła czy kogoś innego, ale zwrócenie uwagi na skandaliczne zachowanie księdza, brak informacji ze strony MOPR-U i PUK-u o konieczności udania się do kancelarii parafialnej. Wszak te instytucje nie organizowały pogrzebu tego typu po raz pierwszy.
Ksiądz, który pokadził i pokropił trumnę mógł wrócić i odprawić pogrzeb, a to ze nie było to uzgodni... rozwiń
Avatar
to-to / 19 lutego 2012 o 13:12
0
Polska dla Polaków
ziemia dla ziemniaków
a... Toyota dla księdza!

U nas w parafii przy ul.Gospodarczej księża kilkakrotnie dali do zrozumienia,że olewają wiernych,a jedynie o kasiorę im chodzi Nie odpisują ma meile -a wręcz nawet 'pochowali" swe adresy meilowe na stronie parafii. Wraz z żoną pisaliśmy do nich kilka razy w różnych sprawach -zignorowali nas...
Polska dla Polaków
ziemia dla ziemniaków
a... Toyota dla księdza!

U nas w parafii przy ul.Gospodarczej księża kilkakrotnie dali do zrozumienia,że olewają wiernych,a jedynie o kasiorę im chodzi Nie odpisują ma meile -a wręcz nawet 'pochowali" swe adresy meilowe na stronie parafii. Wraz z żoną pisaliśmy do nich kilka razy w różnych sprawach -zignorowali nas... rozwiń
Avatar
Koszalinianka / 19 lutego 2012 o 13:02
0
jakim prawem nazywasz kogoś mendą? Ty nią jesteś i poznałeś?
Avatar
ja / 19 lutego 2012 o 12:09
0
Pan Roman jest oburzony brakiem mszy.Jako osoba wierząca i praktykująca-bo tylko takiej na mszy zależy-powinien wiedzieć,że termin pogrzebu należy ustalić wcześniej w kancelarii parafii.Do jego zakutego łba nie dociera,że ksiądz ogłosił np. w niedzielę,że tego i tego dni o tej godzinie będzie kolęda przy ulicy XYZ,że mieszkańcy tej ulicy
np.wzięli wolne z pracy oczekując wizyty księdza.I masz nie mogła się odbyć choćby z tego powodu,że księża mają też inne zajęcia i obowiązki.Gdyby jako gorący katolik Pan Roman ustalił choćby godzinę pogrzebu myślę,że problemu by nie było.Ale to mentalność typowe polskiej mendy,której wszystko się należy.Po trupach do celu.A jak sprawa nie po jego myśli to do gazety.
Pan Roman jest oburzony brakiem mszy.Jako osoba wierząca i praktykująca-bo tylko takiej na mszy zależy-powinien wiedzieć,że termin pogrzebu należy ustalić wcześniej w kancelarii parafii.Do jego zakutego łba nie dociera,że ksiądz ogłosił np. w niedzielę,że tego i tego dni o tej godzinie będzie kolęda przy ulicy XYZ,że mieszkańcy tej ulicy
np.wzięli wolne z pracy oczekując wizyty księdza.I masz nie mogła się odbyć choćby z tego powodu,że księża mają też inne zajęcia i obowiązki.Gdyby jako gorący katolik Pan Roman ustalił choćby godzinę ... rozwiń
Avatar
RRRRRRRRRRRRR / 19 lutego 2012 o 11:53
0
[quote name='Gość' timestamp='1329646008' post='599107']
Co do dystansu to zachowaj go dla siebie. A, jeżeli chodzi o obiektywwność sądów wyrażanych w postach - to przeczytaj owe posty. Nie trzeba komentarzy. Wymieniłem kilka grup ludzi, jak sądzę, wypisujących brednie i myślę, że jest jeszcze jedna grupa. Ludzie, którzy zawodowo zajmują się oczernianiem Kościoła, Trwam i o. Rydzyka. Gdy pojawi się artykuł, chociażby tylko dotykający tych zagadnień - to oni natychmiast meldują się na forum (niezaleznie od tego jakie i gdzie) i wypisują chore z nienawiści pierdoły. Na wątku B.Podl. można przeczytać dyskusję ws. boiska k. kościoła. Wygląda, że to ci sami co tutaj; argumenty niemal takie same, mimo, że problem inny. Za chwilę powinien zameldować się na tym forum idiota, który występuje jako ZZ ogranistów, czy jakoś tak...
Chorzy (z nienawiści ) ludzie - chore posty. Najlepsza rzecz, którą polecam - to ich olewać. Niech się wzajemnie przekrzykują.
[/quote]
Tu w artykule nie chodzi o przekrzykiwaniu się i oczernianiu kościoła czy kogoś innego, ale zwrócenie uwagi na skandaliczne zachowanie księdza, brak informacji ze strony MOPR-U i PUK-u o konieczności udania się do kancelarii parafialnej. Wszak te instytucje nie organizowały pogrzebu tego typu po raz pierwszy.
Ksiądz, który pokadził i pokropił trumnę mógł wrócić i odprawić pogrzeb, a to ze nie było to uzgodnione dzień wcześniej, tłumaczyli by się urzędnicy. Na marginesie chcę napisać, że ceremonia pochówku bez meldunku ( bezdomny) może być uzgadniana między księdzem a firmą pogrzebową, gdyż gdy modlono się bez księdza (rożaniec) pracownicy PUK otwierali kaplicę aby zabrać trumnę.
[quote name='Gość' timestamp='1329646008' post='599107']
Co do dystansu to zachowaj go dla siebie. A, jeżeli chodzi o obiektywwność sądów wyrażanych w postach - to przeczytaj owe posty. Nie trzeba komentarzy. Wymieniłem kilka grup ludzi, jak sądzę, wypisujących brednie i myślę, że jest jeszcze jedna grupa. Ludzie, którzy zawodowo zajmują się oczernianiem Kościoła, Trwam i o. Rydzyka. Gdy pojawi się artykuł, chociażby tylko dotykający tych zagadnień - to oni natychmiast meldują się na forum (niezaleznie od tego j... rozwiń
Avatar
Gość / 5 października 2017 o 10:39
0
Bóg osądzi kiedyś wszystkich. Także tych księży z powołania, z powołania do pieniędzy.
Avatar
Kuba / 6 marca 2014 o 12:13
0

Jak zwykle "mądry Polak po szkodzie, a jaki...". A ja jakiś czas temu byłem na pogrzebie, po którym część ludzi podeszła do księdza oburzona, że ten człowiek miał pogrzeb katolicki. Ale wcześniej nikt z nich nie zechciał powiedzieć, że rodzina oszukała proboszcza. A widzieli klepsydrę, że Msza św. ma być.

Kościół ma prawo stawiać warunki. To tak samo, jak owo zdziwienie, że trumna była jedna z najgorszych. A gdzie byli koledzy, żeby chociaż o to zadbać????

Myślę, że po prostu potrzeba nam z jednej strony więcej wyrozumiałości wobec zasad, a z drugiej wcześniejszego przemyślenia, co trzeba i co powinniśmy zrobić.

Jak zwykle "mądry Polak po szkodzie, a jaki...". A ja jakiś czas temu byłem na pogrzebie, po którym część ludzi podeszła do księdza oburzona, że ten człowiek miał pogrzeb katolicki. Ale wcześniej nikt z nich nie zechciał powiedzieć, że rodzina oszukała proboszcza. A widzieli klepsydrę, że Msza św. ma być.

Kościół ma prawo stawiać warunki. To tak samo, jak owo zdziwienie, że trumna była jedna z najgorszych. A gdzie byli koledzy, żeby chociaż o to zadbać????

Myślę, że po prostu potrzeba nam z jednej strony więcej wyrozumiałośc... rozwiń

Avatar
ADAM / 23 lutego 2014 o 16:05
0

Co łaska ksiedzu az nie moge uwierzyc ze takie parafie istnieja ale zalezy to od ksiedza. W Turobinie jest stała stawka za slub trzeba zapłacic około 1 tysiac (ksiadz+koscielny+organista) i nie ma negocjacji

ZA POGRZEB CO LASKA-900 ZŁ DL KSIĘDZA PLUS ORGANISTA 200 I KOŚCIELNY 600

Avatar
Czekista / 5 stycznia 2014 o 22:20
0

Ksiądz nie dostał kasy, więc pogrzebu katolickiego nie może być. A jakie to ma znaczenie dla umrzyka? Czy od tego zależy, czy trafi do nieba, czy do piekla?

Avatar
BONT / 9 listopada 2013 o 13:46
0

Masz rację. Gdybyś napisał, że nie byłeś chrzczony - zrozumiałbym.
Ale skoro jest inaczej to Twoja wola.
Żyjesz jak dzikus i jak dzikusa każesz się pochować. Twój wybór.
W końcu mamy demokrację :-)

Takich "dzikusów" jest naŚwiecie większość - czyżby ich też Pan Bóg stworzył i zaakceptował tą "dzikość"

Avatar
Gość / 19 lutego 2012 o 15:57
0
[quote name='RRRRRRRRRRRRR' timestamp='1329648797' post='599127']
Tu w artykule nie chodzi o przekrzykiwaniu się i oczernianiu kościoła czy kogoś innego, ale zwrócenie uwagi na skandaliczne zachowanie księdza, brak informacji ze strony MOPR-U i PUK-u o konieczności udania się do kancelarii parafialnej. Wszak te instytucje nie organizowały pogrzebu tego typu po raz pierwszy.
Ksiądz, który pokadził i pokropił trumnę mógł wrócić i odprawić pogrzeb, a to ze nie było to uzgodnione dzień wcześniej, tłumaczyli by się urzędnicy. Na marginesie chcę napisać, że ceremonia pochówku bez meldunku ( bezdomny) może być uzgadniana między księdzem a firmą pogrzebową, gdyż gdy modlono się bez księdza (rożaniec) pracownicy PUK otwierali kaplicę aby zabrać trumnę.
[/quote]

Skandaliczne głupie to są twoje wypociny. Widać, że nigdy nie zajmowałeś się pogrzebem. Firma pogrzebowa załatwi ci wszystko, co trzeba z wyjątkiem księdza, popa, rabina, mułły itd. To należy do obowiązku rodziny, czy tego co pogrzeb, że tak powiem, organizuje. To ów organizator powinien, a nawet musi udać się gdzie trzeba i załatwić co trzeba. Każde wyznanie religijne - kościół tez ma swoje wewnętrzne procedury, które przestrzega. Np. żaden rabin nie pójdzie na pogrzeb, zanim nie upewni się, że zmarły rzeczywiście był religii mojżeszowej.i życzył sobie tego. Ale przecież nie o to chodzi - chodzi o to by dowalić "czrnym". I dlatego leci taka chamówa.
[quote name='RRRRRRRRRRRRR' timestamp='1329648797' post='599127']
Tu w artykule nie chodzi o przekrzykiwaniu się i oczernianiu kościoła czy kogoś innego, ale zwrócenie uwagi na skandaliczne zachowanie księdza, brak informacji ze strony MOPR-U i PUK-u o konieczności udania się do kancelarii parafialnej. Wszak te instytucje nie organizowały pogrzebu tego typu po raz pierwszy.
Ksiądz, który pokadził i pokropił trumnę mógł wrócić i odprawić pogrzeb, a to ze nie było to uzgodni... rozwiń
Avatar
to-to / 19 lutego 2012 o 13:12
0
Polska dla Polaków
ziemia dla ziemniaków
a... Toyota dla księdza!

U nas w parafii przy ul.Gospodarczej księża kilkakrotnie dali do zrozumienia,że olewają wiernych,a jedynie o kasiorę im chodzi Nie odpisują ma meile -a wręcz nawet 'pochowali" swe adresy meilowe na stronie parafii. Wraz z żoną pisaliśmy do nich kilka razy w różnych sprawach -zignorowali nas...
Polska dla Polaków
ziemia dla ziemniaków
a... Toyota dla księdza!

U nas w parafii przy ul.Gospodarczej księża kilkakrotnie dali do zrozumienia,że olewają wiernych,a jedynie o kasiorę im chodzi Nie odpisują ma meile -a wręcz nawet 'pochowali" swe adresy meilowe na stronie parafii. Wraz z żoną pisaliśmy do nich kilka razy w różnych sprawach -zignorowali nas... rozwiń
Avatar
Koszalinianka / 19 lutego 2012 o 13:02
0
jakim prawem nazywasz kogoś mendą? Ty nią jesteś i poznałeś?
Avatar
ja / 19 lutego 2012 o 12:09
0
Pan Roman jest oburzony brakiem mszy.Jako osoba wierząca i praktykująca-bo tylko takiej na mszy zależy-powinien wiedzieć,że termin pogrzebu należy ustalić wcześniej w kancelarii parafii.Do jego zakutego łba nie dociera,że ksiądz ogłosił np. w niedzielę,że tego i tego dni o tej godzinie będzie kolęda przy ulicy XYZ,że mieszkańcy tej ulicy
np.wzięli wolne z pracy oczekując wizyty księdza.I masz nie mogła się odbyć choćby z tego powodu,że księża mają też inne zajęcia i obowiązki.Gdyby jako gorący katolik Pan Roman ustalił choćby godzinę pogrzebu myślę,że problemu by nie było.Ale to mentalność typowe polskiej mendy,której wszystko się należy.Po trupach do celu.A jak sprawa nie po jego myśli to do gazety.
Pan Roman jest oburzony brakiem mszy.Jako osoba wierząca i praktykująca-bo tylko takiej na mszy zależy-powinien wiedzieć,że termin pogrzebu należy ustalić wcześniej w kancelarii parafii.Do jego zakutego łba nie dociera,że ksiądz ogłosił np. w niedzielę,że tego i tego dni o tej godzinie będzie kolęda przy ulicy XYZ,że mieszkańcy tej ulicy
np.wzięli wolne z pracy oczekując wizyty księdza.I masz nie mogła się odbyć choćby z tego powodu,że księża mają też inne zajęcia i obowiązki.Gdyby jako gorący katolik Pan Roman ustalił choćby godzinę ... rozwiń
Avatar
RRRRRRRRRRRRR / 19 lutego 2012 o 11:53
0
[quote name='Gość' timestamp='1329646008' post='599107']
Co do dystansu to zachowaj go dla siebie. A, jeżeli chodzi o obiektywwność sądów wyrażanych w postach - to przeczytaj owe posty. Nie trzeba komentarzy. Wymieniłem kilka grup ludzi, jak sądzę, wypisujących brednie i myślę, że jest jeszcze jedna grupa. Ludzie, którzy zawodowo zajmują się oczernianiem Kościoła, Trwam i o. Rydzyka. Gdy pojawi się artykuł, chociażby tylko dotykający tych zagadnień - to oni natychmiast meldują się na forum (niezaleznie od tego jakie i gdzie) i wypisują chore z nienawiści pierdoły. Na wątku B.Podl. można przeczytać dyskusję ws. boiska k. kościoła. Wygląda, że to ci sami co tutaj; argumenty niemal takie same, mimo, że problem inny. Za chwilę powinien zameldować się na tym forum idiota, który występuje jako ZZ ogranistów, czy jakoś tak...
Chorzy (z nienawiści ) ludzie - chore posty. Najlepsza rzecz, którą polecam - to ich olewać. Niech się wzajemnie przekrzykują.
[/quote]
Tu w artykule nie chodzi o przekrzykiwaniu się i oczernianiu kościoła czy kogoś innego, ale zwrócenie uwagi na skandaliczne zachowanie księdza, brak informacji ze strony MOPR-U i PUK-u o konieczności udania się do kancelarii parafialnej. Wszak te instytucje nie organizowały pogrzebu tego typu po raz pierwszy.
Ksiądz, który pokadził i pokropił trumnę mógł wrócić i odprawić pogrzeb, a to ze nie było to uzgodnione dzień wcześniej, tłumaczyli by się urzędnicy. Na marginesie chcę napisać, że ceremonia pochówku bez meldunku ( bezdomny) może być uzgadniana między księdzem a firmą pogrzebową, gdyż gdy modlono się bez księdza (rożaniec) pracownicy PUK otwierali kaplicę aby zabrać trumnę.
[quote name='Gość' timestamp='1329646008' post='599107']
Co do dystansu to zachowaj go dla siebie. A, jeżeli chodzi o obiektywwność sądów wyrażanych w postach - to przeczytaj owe posty. Nie trzeba komentarzy. Wymieniłem kilka grup ludzi, jak sądzę, wypisujących brednie i myślę, że jest jeszcze jedna grupa. Ludzie, którzy zawodowo zajmują się oczernianiem Kościoła, Trwam i o. Rydzyka. Gdy pojawi się artykuł, chociażby tylko dotykający tych zagadnień - to oni natychmiast meldują się na forum (niezaleznie od tego j... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 178

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 7 1

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 10 0

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 30 27

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 1

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 11 11

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 5 8

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 1

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 3 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0