Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 marca 2016 r.
8:08

Policjant na drzewie? Taka służba

0 14 A A

Kiedyś policzył: przez prawie ćwierć wieku pracy w policji wysłał za kratki ponad tysiąc przestępców. Niektórzy po wyjściu na wolność pozdrawiają go dzisiaj na ulicy. Zna też z widzenia tych, którym wcześniej czy później powinie się noga. I czeka…

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Marek (imię zmienione) jest policjantem operacyjnym w jednym z lubelskich komisariatów. Zgodził się na rozmowę pod warunkiem, że nie będzie szczegółowo opowiadał o metodach swojej pracy. Do tego żadnych nazwisk.

- Rozgłos w naszej pracy nie jest wskazany - mówi krótko.

On i jego koledzy nie jeżdżą na awantury domowe czy kłótnie sąsiedzkie. Mają wiedzieć wszystko o sytuacji w mieście: kto się z kim kłóci, kto przebywa w „szemranym” towarzystwie i komu zdarza się popaść w konflikt z prawem. Czasami nawet najdrobniejsza informacja może być kluczowa w sprawie.

- Jeśli mamy np. zabójstwo, a wiemy, że ofiara była z daną osobą skonfliktowana, to zawsze jest to jakiś punkt zaczepienia - wyjaśnia Marek.

Metody

Kilkanaście lat temu poszukiwali człowieka, który naraził kilka firm na setki tysięcy złotych strat. Wysłali za nim listy gończe. Nie mogli go namierzyć. Wiedzieli jednak, że kontaktuje się z rodziną. Wykorzystali to.

- Zadzwoniliśmy do jego ojca - opowiada Marek. - Podaliśmy się za prezesów firmy i zaproponowaliśmy dużą transakcję. I syn połknął haczyk. Umówił się z nami w biurze. Wskoczyliśmy w garnitury i pojechaliśmy na spotkanie. Kiedy wszedł poszukiwany, wyciągnęliśmy legitymacje i zabraliśmy go na komendę. Rodzina potem pisała skargi, że nasze działania były... nieuczciwe.

Innym razem przesiedział kilka godzin w nocy na drzewie. Chciał w ten sposób schwytać włamywacza, który akurat w tym miejscu grasował i okradał samochody. Nie udało się go jednak złapać na gorącym uczynku.

Udało się to z kolei w przypadku dwóch braci, których podejrzewano o rozboje na nieletnich. Po kolejnym zdarzeniu policjanci byli tak zdeterminowani, że któregoś dnia chodzili na nimi przez kilka godzin. Udało się: wpadli na gorącym uczynku, kiedy wykręcili jakiemuś dziecku ręce i zabrali telefon. W podobny sposób wpadł rabuś, który w jednej z restauracji napadał na nietrzeźwych klientów. Kiedy upatrzył taką ofiarę, szedł za nią i w dogodnej chwili atakował od tyłu i okradał.

I tyle dostał

Sprawcy czasami wpadają po latach. - To, że nie zawsze uda się złapać łobuza tuż po napadzie, nie znaczy, że zapominamy o sprawie - przekonuje nasz rozmówca. - Jakiś czas temu dopadliśmy gościa, który wpadł na kradzieży. Okazało się jednak, że ma na sumieniu kilka rozbojów. A wpadł, bo jeden z kolegów - gdy zobaczył jego tatuaż - przypomniał sobie, że kilka lat temu poszkodowani w rozbojach zeznawali, że sprawca miał taki sam. I gość teraz siedzi.

Marek przyznaje, że każdy gliniarz jest szczególnie uczulony właśnie na rozboje.
- Ale nie jest tak, że inne zdarzenia traktujemy z przymrużeniem oka, ale umówmy się: rozbój a kradzież kompotu z piwnicy to jednak dwie różne sprawy.

Kilka lat temu policjanci stawali na głowie, żeby zatrzymać człowieka, który na ulicy napadł na starszą kobietę, chorą na raka. Uderzył ją pięścią w częściowo usuniętą pierś, skopał i obrabował. Dzięki pracy operacyjnej wpadł następnego dnia. Przyznał się. Kiedy w eskorcie policji wszedł na salę sądową, od drzwi rzucił w kierunku sędziego: „Daj mi 10 lat i przestań p…”.I tyle dostał.

Kawa

Marek przyznaje, że każdy zatrzymany reaguje inaczej. Jedni są agresywni, przeklinają, inni dają się potulnie zakuć policjantom w kajdanki.

Kiedyś dostali cynk, że w jednej z dzielnic może przebywać poszukiwany złodziej. Pojechali we trójkę. Siedli w barze w nadziei, że może zjawi się tu „obiekt”. Usiedli przy stoliku przy oknie, żeby widzieć okolicę i zamówili kawę. W pewnym momencie przez szybę - szukając znajomych - zajrzał poszukiwany mężczyzna. Kawę wypili już na komisariacie, gdzie pojawili się już w czwórkę.

Pamiętają również złodzieja, którego przyłapali na gorącym uczynku podczas włamania. Jego wspólnik uciekł. Zatrzymany nie chciał powiedzieć, z kim poszedł na „włam”. Prosili, tłumaczyli przez kilka godzin. Wreszcie złodziej się rozpłakał.

- To czemu nie powiesz, z kim byłeś?

- A pan by brata wsypał? - usłyszeli w końcu.

W ręce operacyjnych wpadały całe pokolenia. On sam, wiele lat temu, najpierw zatrzymał matkę, potem jej syna i dziadka. W ubiegłym roku z rozmieszczeniem pokoi na komisariacie zapoznał się wnuk.

W autobusie

Portrety pamięciowe wiszą w każdej komendzie, w każdym komisariacie. Policjanci codziennie na nie patrzą, nawet bezwiednie. I mają je „zanotowane” w pamięci. Zdarza się, że w odpowiednim momencie skojarzą gościa z portretu z tym, który akurat jedzie autobusem. Taka przygodę miał kolega Marka.

- Jechał o 5 rano, kiedy zauważył na siedzeniu mężczyznę znanego mu właśnie z portretu pamięciowego - opowiada Marek. - Szybko zapiął sobie na dłoni jedną „bransoletkę” od kajdanek, usiadł przy nim i jednym ruchem przypiął się do jego dłoni.

„No to się, k... najechałem” - usłyszał od zatrzymanego.

Emocje

- Owszem, zdarzyło mi się sięgnąć po broń, ale nigdy jej nie użyłem - mówi nasz rozmówca. - W przypadku, kiedy mam do czynienia z sytuacją - powiedzmy - kryzysową, zawsze staram się rozmawiać, uspokoić. To pomaga. Tłumaczę: chłopie, mało masz kłopotów, chcesz mieć ich więcej, zrobiłeś głupotę, niestety, musisz to odpokutować. I tyle. Nie grożę, nie podnoszę głosu. W tym fachu nie możesz okazywać emocji, bo wtedy stracisz dystans do tego, co robisz. Każdy z nas miał w życiu nieraz ochotę przyłożyć niejednemu bandziorowi, który np. pobił dziecko czy zmasakrował żonę. Zaraz jednak przychodziło otrzeźwienie, że w naszej pracy nie możemy ulegać takim słabościom. To tak samo jak w przypadku pracy lekarza. Jeśli ktoś sobie z tym nie radzi, to powinien zmienić robotę.

Policjanci jednak mają traumatyczne wspomnienia. Nawet po latach. Marek nie jest wyjątkiem. Do dzisiaj ma przed oczami widok dwóch zapłakanych, małych dziewczynek, które znalazły zwłoki mamy, która popełniła samobójstwo. - Ja to przeżyłem bardzo, ale te szlochające dzieci to był naprawdę dramat.

Jest spokojniej

„Operacyjni” nie mają swoich ściśle określonych rejonów działania. I zaprzeczają, że najbardziej niebezpieczne są dzielnice, które mają utrwaloną złą sławę. -

Owszem, wiele lat temu zainteresowaliśmy się trójką młodych ludzi, którzy z plecakami spacerowali w okolicach Dzierżawnej - mówi Marek. - Okazało się, że to studenci szukający stancji. Byli zdziwieni, kiedy w męskich i twardych słowach zaproponowaliśmy im inne, lepsze rozwiązanie - by szukali gdzie indziej. Ale dziś jest to dzielnica jak każda inna. Więcej roboty mamy chociażby w centrum...

Podkreśla, że w Lublinie jest coraz spokojniej. Niektórych zdarzeń jest o wiele mniej, aniżeli kilka czy kilkanaście lat temu, kiedy zmorą były np. kradzieże radioodbiorników z samochodów, nie mówiąc już o kradzieży aut.

Rodzina

- Teraz, z perspektywy lat wiem, że niełatwo być żoną gliniarza - dodaje Marek. - Moja na szczęście wie, kiedy mam gorszy dzień, bo akurat coś tam w pracy nie poszło po mojej myśli i jest wtedy bardzo wyrozumiała. Bez tego byłoby ciężko. Poza tym ja w tym fachu jestem od tylu lat, bo kocham to, co robię. Zawsze chciałem był policjantem. Pomagać ludziom. A wie pan, jaka mnie spotkała niedawno największa nagroda? Mieliśmy rozbój na kilkuletniej dziewczynce. Zabrali jej telefon. Udało się go odzyskać. Zadzwoniłem do matki, żeby przyszła odebrać aparat. Przyszła z córką. Dziewczynka wzięła telefon do ręki i z radości rozpłakała się. Nie chodziło o to, że był jakiś „wypasiony” aparat. Miała w nim zdjęcie przyjaciółki.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zniesmaczony / 7 marca 2016 o 14:41
0

Chyba art., na zamówienie....

Znam psy i wiem że 90% to chamy i barany.

Owszem 10% to normalni ludzie ale zazwyczaj do 15:00 i domek, piwko, tv...

Zero zainteresowania sprawą.

( z własnego doświadczenia - 5 zgłoszeń włamań do moich pojazdów = zero wykrycia)

(dwa zgłoszenia włamań do garażu = zero wykrycia)

(zgłoszenie- pobity ojciec = zero wykrycia)

Jakieś sugestie ? czy nadal ten art.. jest prawdziwy? 

Avatar
Gość / 7 marca 2016 o 08:45
0
czuć, że glina z krwi i kości, a nie cwaniaczek w mundurku.
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 21:04
0

Cyt. Policjant na drzewie ? . Można tu upatrywać innego znaczenia .

Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 19:21
0

"Prosili, tłumaczyli przez kilka godzin." - Prosili? Tłumaczyli? Czy tylko ja mam wrażenie że to zdanie to ściema? Czemu nie ma wzmianki o tym, że funkcjonariusze pozwalają sobie na chamskie odzywki lub rzucanie 'ty kur..' 'ty su*o' na przykład do kobiet? Bardzo łatwo jest pięknie napisać ale trudniej zgodnie z prawdą..

Dziwne... nigdy mi się nie zdarzyło, żeby jakikolwiek funkcjonariusz powiedział coś niestosownego w mojej obecności. Może sami prowokujecie, podpuszczacie, a potem wyżalacie się jak smarkacze? Trzeba mieć klasę, godność i szanować drugiego człowieka, wtedy rozmówca "nadaje" na tych samych falach! Uczyć się kultury, beksy i nie chlipać krokodylimi łzami!

Dziwne... nigdy mi się nie zdarzyło, żeby jakikolwiek funkcjonariusz powiedział coś niestosownego w mojej obecności. Może sami prowokujecie, podpuszczacie, a potem wyżalacie się jak smarkacze? Trzeba mieć klasę, godność i szanować drugiego człowieka, wtedy rozmówca "nadaje" na tych samych falach! Uczyć się kultury, beksy i nie chlipać krokodylimi łzami!

rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 16:52
0
chodzili na nimi moze ZA nimi? no chyba za PO nich
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 14:48
0
"Prosili, tłumaczyli przez kilka godzin." - Prosili? Tłumaczyli? Czy tylko ja mam wrażenie że to zdanie to ściema? Czemu nie ma wzmianki o tym, że funkcjonariusze pozwalają sobie na chamskie odzywki lub rzucanie 'ty kur..' 'ty su*o' na przykład do kobiet? Bardzo łatwo jest pięknie napisać ale trudniej zgodnie z prawdą..
Avatar
piotr / 6 marca 2016 o 14:43
0

Dobre podsumowanie wcześniejszych komentarzy kolego/ koleżanko z 12.28 , towarzystwo nie ma pojęcia o pracy policji.     

Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 12:28
0
Oczywiście, nie zgadza się Wam treść tej opowieści z tym co widzicie w filmach kryminalnych. Tak wygląda jednak mrówcza praca policjanta operacyjnego. Gdyby ktoś nakręcił o niej film wiernie oddając jej przebieg, film zaliczyłby koncertową klapę.
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 11:43
0
No ciekawe czy to prawda
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 11:16
0
Ja też miewam takie sny.
Avatar
Zniesmaczony / 7 marca 2016 o 14:41
0

Chyba art., na zamówienie....

Znam psy i wiem że 90% to chamy i barany.

Owszem 10% to normalni ludzie ale zazwyczaj do 15:00 i domek, piwko, tv...

Zero zainteresowania sprawą.

( z własnego doświadczenia - 5 zgłoszeń włamań do moich pojazdów = zero wykrycia)

(dwa zgłoszenia włamań do garażu = zero wykrycia)

(zgłoszenie- pobity ojciec = zero wykrycia)

Jakieś sugestie ? czy nadal ten art.. jest prawdziwy? 

Avatar
Gość / 7 marca 2016 o 08:45
0
czuć, że glina z krwi i kości, a nie cwaniaczek w mundurku.
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 21:04
0

Cyt. Policjant na drzewie ? . Można tu upatrywać innego znaczenia .

Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 19:21
0

"Prosili, tłumaczyli przez kilka godzin." - Prosili? Tłumaczyli? Czy tylko ja mam wrażenie że to zdanie to ściema? Czemu nie ma wzmianki o tym, że funkcjonariusze pozwalają sobie na chamskie odzywki lub rzucanie 'ty kur..' 'ty su*o' na przykład do kobiet? Bardzo łatwo jest pięknie napisać ale trudniej zgodnie z prawdą..

Dziwne... nigdy mi się nie zdarzyło, żeby jakikolwiek funkcjonariusz powiedział coś niestosownego w mojej obecności. Może sami prowokujecie, podpuszczacie, a potem wyżalacie się jak smarkacze? Trzeba mieć klasę, godność i szanować drugiego człowieka, wtedy rozmówca "nadaje" na tych samych falach! Uczyć się kultury, beksy i nie chlipać krokodylimi łzami!

Dziwne... nigdy mi się nie zdarzyło, żeby jakikolwiek funkcjonariusz powiedział coś niestosownego w mojej obecności. Może sami prowokujecie, podpuszczacie, a potem wyżalacie się jak smarkacze? Trzeba mieć klasę, godność i szanować drugiego człowieka, wtedy rozmówca "nadaje" na tych samych falach! Uczyć się kultury, beksy i nie chlipać krokodylimi łzami!

rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 16:52
0
chodzili na nimi moze ZA nimi? no chyba za PO nich
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 14:48
0
"Prosili, tłumaczyli przez kilka godzin." - Prosili? Tłumaczyli? Czy tylko ja mam wrażenie że to zdanie to ściema? Czemu nie ma wzmianki o tym, że funkcjonariusze pozwalają sobie na chamskie odzywki lub rzucanie 'ty kur..' 'ty su*o' na przykład do kobiet? Bardzo łatwo jest pięknie napisać ale trudniej zgodnie z prawdą..
Avatar
piotr / 6 marca 2016 o 14:43
0

Dobre podsumowanie wcześniejszych komentarzy kolego/ koleżanko z 12.28 , towarzystwo nie ma pojęcia o pracy policji.     

Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 12:28
0
Oczywiście, nie zgadza się Wam treść tej opowieści z tym co widzicie w filmach kryminalnych. Tak wygląda jednak mrówcza praca policjanta operacyjnego. Gdyby ktoś nakręcił o niej film wiernie oddając jej przebieg, film zaliczyłby koncertową klapę.
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 11:43
0
No ciekawe czy to prawda
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 11:16
0
Ja też miewam takie sny.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 0 0

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 0 0

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 0 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 6 5

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 3 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 7 4

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 1 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 2 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 12 1

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 10 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 14 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

Lublin: Włamywacz wielobranżowy

Lublin: Włamywacz wielobranżowy 2 0

Kryminalni z Lublina zatrzymali seryjnego włamywacza. 27-latek okradł sklep ogrodniczy, salony kosmetyczne i studia tatuażu. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek. Spowodowane przez niego straty zostały oszacowane na ponad 120 tys. zł.

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki 9 1

Jej łupem padły pieniądze, zegarek, biżuteria, portfel i dokumenty. Po zatrzymaniu złodziejka tłumaczyła, że musiała kraść by spłacić długi.

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym
26 września 2018, 19:00

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym 4 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 26 września o godz. 19 na scenie Teatru Starego (ul. Jezuicka) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Będzie to lubelska premiera koncertu Dylan Noblista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!