Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 grudnia 2019 r.
21:21

Ogromny pomnik Ofiar Komunizmu ma stanąć na pl. Singera. Zgłosili się chętni projektanci

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
81 81 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

25 zespołów projektowych zgłosiło się do konkursu na projekt pomnika Ofiar Komunizmu, który ma stanąć na pl. Singera. Zwycięską wizję powinniśmy poznać 30 grudnia, a jej autor stanie się też wykonawcą samego pomnika. Jego koszt może sięgnąć 300 tys. euro, bo pomysłodawcy chcą, aby był „monumentalny”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomnik ma stanąć na pl. Singera, bo na taką lokalizację już w 2016 r. zgodziła się wstępnie Rada Miasta. Również od radnych będzie jeszcze zależeć ostateczna zgoda na formę pomnika. Zostanie ona wybrana w konkursie ogłoszonym przez komitet wspólnie z lubelskim oddziałem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Główną nagrodą będzie 12 tys. zł i zaproszenie do negocjacji umowy na kompletną dokumentację i budowę pomnika. Za drugie miejsce przewidziano 7 tys. zł, natomiast za trzecie 5 tys. zł.

Chcą, żeby był ogromny

– To nie ma być pomniczek, kamień, parę napisów. Ma być monumentalny – podkreślał w jednym z wywiadów miejski radny Stanisław Brzozowski (PiS) przewodniczący Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu. – Monumentalna forma ma w założeniu oddać ogrom martyrologii narodu polskiego, jaka miała miejsce w latach 1917-1989 – wyjaśniają organizatorzy w wytycznych dla artystów.

Uczestnicy konkursu muszą uwzględnić to, że całkowity koszt pomnika, wliczając projekt, rzeźbę i urządzenie otoczenia, nie może przekroczyć złotowej równowartości 300 tys. euro.

Nie powinien przytłaczać

– Skala omawianego obiektu, niezależnie od jego formy, powinna być na tyle znaczna, by stanowił on widoczny akcent, ale zarazem nie wydaje się zasadne, aby skala była tak wielka, aby pomnik przytłaczał otoczenie – stwierdza w swoich wytycznych miejski konserwator zabytków Hubert Mącik.

Formalnie konserwator nie ma tu nic do powiedzenia, bo pl. Singera leży poza strefą ochronną, ale komitet poprosił go o zalecenia. Mącik odpisał, że pomnik powinien skupiać uwagę i „dopełniać znaczeniem krajobraz”, ale nie przytłaczać zachowanych obok zabytków, w tym kościoła salezjanów i cerkwi.

Konkurs blisko finału

Zakończyło się już przyjmowanie zgłoszeń od osób zainteresowanych udziałem w konkursie. Mogli to być wyłącznie dyplomowani artyści. – Zgłosiło się 25 zespołów, to nad wyraz dużo – cieszy się radny Brzozowski.

Na zgłoszenie swoich prac (opisu, rysunki, makiety i gipsowego modelu) artyści dostali czas do 30 grudnia, do godz. 12. I jeszcze tego samego dnia, jak wynika z regulaminu, ogłoszone mają być wyniki konkursu.

Dlaczego werdykt ma zapaść w ciągu 12 godzin? Przewodniczący komitetu wyjaśnia, że musi z tym zdążyć do końca roku, bo takie są ustalenia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dofinansowało konkurs.

Kto wykłada pieniądze

Ministerstwo przekazało na konkurs 40 tys. zł. Pozostałe pieniądze, czyli 10 tys. wkładu własnego, miał zdobyć społeczny komitet. Połowę niezbędnej mu kwoty przekazała niedawno w formie darowizny kopalnia w Bogdance.

Kto zapłaci za samą budowę pomnika, którego koszt, przypomnijmy, może wynieść nawet 1,3 mln zł? – Złożyłem już projekt do ministerstwa kultury, które jest w stanie przyznać nam 300 tys. zł, do czego musielibyśmy dołożyć 20 proc. To byłby już dobry początek – mówi Brzozowski.

– Liczę też na sponsorów. Swego czasu pisałem prośbę do PKN Orlen i odpisali, że owszem, chętnie będą finansować, ale nie projekt, tylko już samą budowę – dodaje radny, który chce też zdobyć pieniądze od Instytutu Pamięci Narodowej oraz od Urzędu ds. Kombatantów. – Zamierzamy też uruchomić internetową zbiórkę publiczną.

Jakie będą napisy

Główna inskrypcja ma brzmieć:

POLSKIM OFIAROM KOMUNIZMU 1917-1989.

Wymagane są też inne informacje: REWOLUCJA BOLSZEWICKA W ROSJI I „CZERWONY TERROR” 1917-1922 * WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1921 * KOLEKTYWIZACJA ROLNICTWA I WIELKI GŁÓD W ZSRS 1932-1933 * WIELKI TERROR W ZSRS I OPERACJA POLSKA NKWD 1937-1938 * AGRESJA SOWIECKA 1939 * TERROR POD OKUPACJĄ SOWIECKĄ 1939-1941 * ZBRODNIA KATYŃSKA 1940 * DEPORTACJE I OBOZY PRACY PRZYMUSOWEJ 1941-1956 * TERROR KOMUNISTYCZNY W POLSCE 1944-1956 * PROTESTY SPOŁECZNE W PRL * W POZNANIU 1956, NA WYBRZEŻU 1970, W RADOMIU 1976 * STAN WOJENNY 1980-1983 * MORDERSTWA POLITYCZNE 1944-1989

e-Wydanie

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
znudzony / 10 grudnia 2019 o 22:00
+31
NIE MA NIC WAŻNIEJSZEGO W TYM MIESCIE???????????????? Jakiś kolejny oszołom ma fanaberię pomnikową a miasto wywala na to pieniądze. I dlaczego zawsze jak są oszołomiaste pomysły to wiąże sie to z PiS-em???? Niech dopiszą od razu "i kaczyzmu" bo takie ofiary też z czasem będą a moze już są???
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 22:06
+29
Tak jest. W sumie zapozować może np. piotrowicz. Uważam że będzie to doskonały wzór !!
Avatar
1981 / 10 grudnia 2019 o 23:05
+25
Jak długo jeszcze różni polityczni nieudacznicy będą się paść i szukać poklasku na komuniźmie??? Jakiś Brzozowski??? Kto to jest???? Co zrobił dla miasta??? NIC NIE ZROBIŁ więc chce troche szumu wokół siebie i pomnik mu się marzy za publiczne pieniądze. Człeniu Brzozowski, ludzie urodzeni po 80 roku komunę mają głęboko w d... Jakbyś był dobrym radnym to byś wiedział że potrzebne są drogi, parkingi, przedszkola, przychodnie, dobre miejsca pracy, ścieżki rowerowe, chodniki, park itp itd a nie jakaś kupa betonu na środku miasta. NIECH BRZOZOWSKI ZBUDUJE TO ZA SWOJE PIENIĄDZE
Jak długo jeszcze różni polityczni nieudacznicy będą się paść i szukać poklasku na komuniźmie??? Jakiś Brzozowski??? Kto to jest???? Co zrobił dla miasta??? NIC NIE ZROBIŁ więc chce troche szumu wokół siebie i pomnik mu się marzy za publiczne pieniądze. Człeniu Brzozowski, ludzie urodzeni po 80 roku komunę mają głęboko w d... Jakbyś był dobrym radnym to byś wiedział że potrzebne są drogi, parkingi, przedszkola, przychodnie, dobre miejsca pracy, ścieżki rowerowe, chodniki, park itp itd a nie jakaś kupa betonu na środku miasta. NIECH BRZOZOWSK... rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 o 01:01
+24
Ta wstrętna komuna ciemiężyła w FSC 30 tysięcy osób. Była nawet tak perfidna, że wysyłała dzieci na kolonie i obozy, a rodziców na wczasy, pewnie by ich komunizować. Na szczęście przyszło Nowe i ich wyzwoliło od pracy i dało zasiłki, dzieci zamiast na na pewno indoktrynujących koloniach czas spędzały w bramie ucząc się zachowań narodowych i samodzielności w postaci uwalniania współobywateli od portfeli. A babki od torebek. A rodzice na melinach kultywując staropolskie tradycje wznoszenia toastów. Nie wiem kto to jest ten Brzozowski, bo niczym w Lublinie nie zasłynął, pewnie specjalista od bicia piany i wyciągania publicznych pieniędzy na ideologiczne gadżety.
Ta wstrętna komuna ciemiężyła w FSC 30 tysięcy osób. Była nawet tak perfidna, że wysyłała dzieci na kolonie i obozy, a rodziców na wczasy, pewnie by ich komunizować. Na szczęście przyszło Nowe i ich wyzwoliło od pracy i dało zasiłki, dzieci zamiast na na pewno indoktrynujących koloniach czas spędzały w bramie ucząc się zachowań narodowych i samodzielności w postaci uwalniania współobywateli od portfeli. A babki od torebek. A rodzice na melinach kultywując staropolskie tradycje wznoszenia toastów. Nie wiem kto to jest ten Brzozowski, bo niczy... rozwiń
Avatar
Podatnik / 10 grudnia 2019 o 21:45
+23
Sku....rwy...syny sraja naszymi pieniędzmi. Zapamiętajcie tych radnych
Avatar
nie stać nas..... / 10 grudnia 2019 o 21:44
+22
Można postawić i ten pomnik pomijając fakt, że każdy okres historii ma swoje ofiary. Ofiary komunizmu, ofiary faszyzmu, ofiary żołnierzy przeklętych, a wkrótce ofiary PiS umierające w kolejkach do lekarzy w przychodniach, ponieważ szpitale się zamyka. Czy dla wszystkich wymienionych ofiar znajdzie się miejsce na upamiętnienie?
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 22:44
+21
Pomnik ofiar smogu polskiego poproszę i brawury kierowców.
Avatar
YY / 11 grudnia 2019 o 08:24
+17
Zamiast monumentalnego pomnika może monumentalny remont jakiejś ulicy, monumentalna szkoła albo monumentalne przedszkole?
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 21:46
+17
Monumentalny tak, tylko żeby nie był monumentalniejszy od pomnika Jezusa Króla Wszechświata w tych no... Kobyłkach Dolnych, czy gdzie to on stoi.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 o 14:52
+16
Mieliśmy już tam monumentalnego Bieruta i wystarczy. 300 tys. EUR lepiej wydać na inne cele bardziej potrzebne niż pomnik
Avatar
Japolan / 16 grudnia 2019 o 15:23
+2
A gdzie Lubelski lipiec ? Czemu pomijany jest tak ważny protest społeczny?
Ulica o tej nazwie oraz miejsca poświęcone solidarnościowym bożkom są - wystarczy tej propagandy!
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 o 18:31
-1
A gdzie Lubelski lipiec ? Czemu pomijany jest tak ważny protest społeczny?
Avatar
Japolan / 12 grudnia 2019 o 12:30
0
Co na to Komitet Obrony Kowalczyka? Może zaproponują postawienie swemu idolowi - oczywiście, postawienie pomnika, bo postawienie obiadu byłoby trudne (w warunkach aresztanckich).
Avatar
Ela / 12 grudnia 2019 o 12:15
+3
Staszek przez 5 lat jak radny miejski z PiS nie zrobił praktycznie nic dla Lublina, więc postanowił po sobie jakiś ślad zostawić. No i jak przystało na pisowca będzie to pomnik. Kiedyś każdy kto przejedzie powie, że jednak Staszek z PiSu coś w Lublinie zrobił. 
Avatar
Ojczyzna Polska / 12 grudnia 2019 o 10:57
+5
KIEDY POWSTANIE POMNIK POLSKIEJ GŁUPPTY! CHĘTNIE SIĘ DOŁOŻĘ!
Avatar
Karol / 11 grudnia 2019 o 21:04
+2
Co to jest ZSRS? Było CCCP - po polsku ZSRR, a ten "wytwór" słowny z czego się wywodzi?
 To jest tzw.neologizm frazeologiczny (językoznawstwo - połączenia wyrazowe), czyli innowacja językowa,nowy element wykształcony na gruncie danego języka,służący jak w tym przypadku - wyrażeniu zróżnicowanego stosunku mówiących do otoczenia.Ludzie mający pozytywny stosunek do systemu komunistycznego, wolą połączenia wyrazowe : ZSRR, natomiast ci, którzy negatywnie oceniają komunizm, stworzyli połączenie wyrazowe : ZSRS, ponieważ słowo sowiecki,ma pejoratywne znaczenie w języku polskim.Neologizmy to coś normalnego w każdym języku, i nie należy się temu dziwić czy z tym walczyć.
 To jest tzw.neologizm frazeologiczny (językoznawstwo - połączenia wyrazowe), czyli innowacja językowa,nowy element wykształcony na gruncie danego języka,służący jak w tym przypadku - wyrażeniu zróżnicowanego stosunku mówiących do otoczenia.Ludzie mający pozytywny stosunek do systemu komunistycznego, wolą połączenia wyrazowe : ZSRR, natomiast ci, którzy negatywnie oceniają komunizm, stworzyli połączenie wyrazowe : ZSRS, ponieważ słowo sowiecki,ma pejoratywne znaczenie w języku polskim.Neologizmy to coś normalnego w każdym języ... rozwiń
Avatar
Gwidon / 11 grudnia 2019 o 16:20
+2
Co to jest ZSRS? Było CCCP - po polsku ZSRR, a ten "wytwór" słowny z czego się wywodzi?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 o 14:52
+16
Mieliśmy już tam monumentalnego Bieruta i wystarczy. 300 tys. EUR lepiej wydać na inne cele bardziej potrzebne niż pomnik
Avatar
Tomasz / 11 grudnia 2019 o 14:51
+3
Niezorientowanych komentatorów informuję, że mamy już w Lublinie przy ulicy Głębokiej pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej, który powstał dzięki oddolnej inicjatywie społecznej. Natomiast pomnik ofiar komunizmu uważam za bardzo dobry pomysł a jego lokalizacja pomiędzy Zamkiem (miejscem kaźni) a cmentarzem przy ul Walecznych gdzie po nocach cichaczem zakopywano zwłoki zmarłych i zamordowanych w latach 1944-63 jest najlepsza z możliwych.
 Na rogu ulic Unickiej i Walecznych w Lublinie jest położony "Stary cmentarz unicki", założony w 1611 r.na terenie tzw.łanu kościelnego kościoła rzym.kat.św.Mikołaja na Czwartku.Nazwa "Stary cmentarz unicki"wzięła się stąd,że założono go dla zmarłych  unitów lubelskich,których nie można było chować na cmentarzu przy cerkwi przy ul.Ruskiej,podczas ostrego sporu między nimi a Bractwem Prawosławnym o prawo własności do cerkwi.Król i Kościół Katolicki I Rzeczypospolitej wspierał unitów, i dlatego na terenie należącym do kościoła na Czwartku założono dla nich cmentarz.Swoją tragiczną historię ma ta najstarsza nekropolia lubelska  w czasie okupacji niemieckiej (1939 - 1944) - rozstrzeliwania więżniów Zamku Lubelskiego (25 maja 1940 r.Niemcy rozstrzelali 9 więżniów Zamku) i również podczas okupacji sowieckiej od 1944 r.(rozstrzeliwania więżniów Zamku Lubelskiego i zakopywanie ciał po kryjomu).Władze komunistyczne Lublina miały ułatwione zadanie w chowaniu ciał zamordowanych i zmarłych więżniów Zamku, ponieważ teren "Starego cmentarza unickiego" od 1944 r. był własnością Urzędu Miejskiego w Lublinie.
 Na rogu ulic Unickiej i Walecznych w Lublinie jest położony "Stary cmentarz unicki", założony w 1611 r.na terenie tzw.łanu kościelnego kościoła rzym.kat.św.Mikołaja na Czwartku.Nazwa "Stary cmentarz unicki"wzięła się stąd,że założono go dla zmarłych  unitów lubelskich,których nie można było chować na cmentarzu przy cerkwi przy ul.Ruskiej,podczas ostrego sporu między nimi a Bractwem Prawosławnym o prawo własności do cerkwi.Król i Kościół Katolicki I Rzeczypospolitej wspierał unitów, i dlatego na terenie nal... rozwiń
Avatar
Japolan / 11 grudnia 2019 o 14:35
+4
Prace przymusowe wykonywali, między innymi, jeńcy niemieccy oraz członkowie band ukraińskich. Czyżby Ponysłodawcy chodziło o upamiętnienie także ich? Da się zauważyć trend do "odwracania kota ogonem" (czyli do manipulowania treściami historycznymi). Np. w Pradze proponuje się nie tylko zburzenie pomnika Marszałka Koniwewa (akurat w czasie, gdy ktoś chciałby "zastąpić go" parkingiem), ale także zbudowanie pomnika Własowców (rosyjskich oddziałów, współpracujących z Niemcami hitlerowskimi).
Zobacz wszystkie komentarze 81

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r. 0 0

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym 0 0

Wraz z rosnącą popularnością małych mieszkań coraz częściej stajemy przed podjęciem decyzji: jak połączyć pokój dzienny z kuchnią. Te dwa pomieszczenia, mimo pełnienia zupełnie różnych funkcji, mogą stworzyć świetnie zgrany duet.

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne"

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne" 9 1

Jest pomysł, ale do realizacji jeszcze daleka droga. Radny Tomasz Szydło postuluje, by w powiecie świdnickim stworzyć hospicjum perinatalne. To miejsce, w którym opieką zostają otoczone kobiety ciężarne, których dziecko ma ciężkie i nieodwracalne zaburzenie rozwojowe prowadzące do śmierci płodu lub noworodka

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy 0 4

Prezydent Lublina chce, by Rada Miasta zrezygnowała z żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przez miasto Politechnice Lubelskiej podczas sprzedaży kamienicy przy Okopowej 8.

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci
film

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci 15 3

Głogów (woj. dolnośląskie). Na ulicach Głogowa doszło do policyjnego pościgu. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać samochód bez tablic rejestracyjnych, jednak kierowca zaczął wtedy uciekać. Okazało się, że cztery osoby dorosłe przebywające w aucie - w tym kierowca - były pod wpływem narkotyków. Co więcej, w samochodzie znajdowała się dwójka kilkumiesięcznych dzieci.

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie
1 lutego 2020, 19:30

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie 0 0

Kawiarnia Lipowa w Nałęczowie (ul. Lipowa 43) zaprasza na koncert Marka Andrzejewskiego "Piosenki jak listy". Artysta wystąpi na scenie lokalu 1 lutego o godz. 19.30.

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej 4 14

Problemów z przejazdem muszą się spodziewać kierowcy na ul. Turystycznej, gdzie zaczęła się przebudowa drogi związana z wyznaczeniem przystanków komunikacji miejskiej blisko przejazdu kolejowego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego 14 4

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu (pow. bialski) od września będą uczyć się języka chińskiego. – Jest to związane z rozwojem suchego portu w Małaszewiczach – tłumaczy dyrektor szkoły.

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania
film

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania 0 2

Poznań. Poznański sąd skazał motorniczą, która śmiertelnie potrąciła w Poznaniu na przejściu dla pieszych ośmioletniego Jasia. Ani chłopiec, ani prowadząca tramwaj nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu - mieli czerwone światło. Kobieta dobrowolne poddała się karze roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności"

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności" 0 4

Uczy przebaczania i prawdomówności – tak o książce „Pasterz dziecięcego serca” myślą jej polscy wydawcy. Po tym, jak m.in. lubelscy pedagodzy okrzyknęli pozycję instruktażem bicia niemowlaków, zdecydowali oni jednak o jej wycofaniu z otwartego rynku.

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie
galeria

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie 0 0

Policja zabezpieczyła 5 urządzeń. Trwa ustalanie, kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie nielegalnych gier.

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia]
galeria

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia] 3 0

Ważne jest to, co prawdziwe, a nie sztuczne. Kiedy babcia Dora sprzeda gospodarkę i pójdzie do domu z betonu, zabierze ze sobą gąskę i świnkę. Ale w domach z betonu nie ma miłości. Życie toczy się w internecie, nikt z nikim nie rozmawia, a nawet nie segreguje śmieci. Nowy spektakl w Andersenie trafia w samo sedno. Brawo.

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu
1 lutego 2020, 20:00

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu 0 0

Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert klarnecisty i kompozytora Pawła Szamburskiego. Wydarzenie odbędzie się 1 lutego o godz. 20.

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy 0 3

25-letni Bartłomiej Kalinkowski podpisał z Górnikiem Łęczna 1,5 roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok. Pomocnik trafił do Łęcznej na zasadzie transferu definitywnego z występującego w PKO Ekstraklasie Łódzkiego Klubu Sportowego

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce 1 4

Minister edukacji narodowej wskazał 24 zawody, na które prognozuje się zapotrzebowanie. W tegorocznym zestawieniu znalazły się takie zawody jak: ślusarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń, a także technik energetyk. Jako nowe wskazane zostały: automatyk i technik-programista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!