Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 grudnia 2019 r.
21:21

Ogromny pomnik Ofiar Komunizmu ma stanąć na pl. Singera. Zgłosili się chętni projektanci

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
81 81 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

25 zespołów projektowych zgłosiło się do konkursu na projekt pomnika Ofiar Komunizmu, który ma stanąć na pl. Singera. Zwycięską wizję powinniśmy poznać 30 grudnia, a jej autor stanie się też wykonawcą samego pomnika. Jego koszt może sięgnąć 300 tys. euro, bo pomysłodawcy chcą, aby był „monumentalny”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomnik ma stanąć na pl. Singera, bo na taką lokalizację już w 2016 r. zgodziła się wstępnie Rada Miasta. Również od radnych będzie jeszcze zależeć ostateczna zgoda na formę pomnika. Zostanie ona wybrana w konkursie ogłoszonym przez komitet wspólnie z lubelskim oddziałem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Główną nagrodą będzie 12 tys. zł i zaproszenie do negocjacji umowy na kompletną dokumentację i budowę pomnika. Za drugie miejsce przewidziano 7 tys. zł, natomiast za trzecie 5 tys. zł.

Chcą, żeby był ogromny

– To nie ma być pomniczek, kamień, parę napisów. Ma być monumentalny – podkreślał w jednym z wywiadów miejski radny Stanisław Brzozowski (PiS) przewodniczący Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu. – Monumentalna forma ma w założeniu oddać ogrom martyrologii narodu polskiego, jaka miała miejsce w latach 1917-1989 – wyjaśniają organizatorzy w wytycznych dla artystów.

Uczestnicy konkursu muszą uwzględnić to, że całkowity koszt pomnika, wliczając projekt, rzeźbę i urządzenie otoczenia, nie może przekroczyć złotowej równowartości 300 tys. euro.

Nie powinien przytłaczać

– Skala omawianego obiektu, niezależnie od jego formy, powinna być na tyle znaczna, by stanowił on widoczny akcent, ale zarazem nie wydaje się zasadne, aby skala była tak wielka, aby pomnik przytłaczał otoczenie – stwierdza w swoich wytycznych miejski konserwator zabytków Hubert Mącik.

Formalnie konserwator nie ma tu nic do powiedzenia, bo pl. Singera leży poza strefą ochronną, ale komitet poprosił go o zalecenia. Mącik odpisał, że pomnik powinien skupiać uwagę i „dopełniać znaczeniem krajobraz”, ale nie przytłaczać zachowanych obok zabytków, w tym kościoła salezjanów i cerkwi.

Konkurs blisko finału

Zakończyło się już przyjmowanie zgłoszeń od osób zainteresowanych udziałem w konkursie. Mogli to być wyłącznie dyplomowani artyści. – Zgłosiło się 25 zespołów, to nad wyraz dużo – cieszy się radny Brzozowski.

Na zgłoszenie swoich prac (opisu, rysunki, makiety i gipsowego modelu) artyści dostali czas do 30 grudnia, do godz. 12. I jeszcze tego samego dnia, jak wynika z regulaminu, ogłoszone mają być wyniki konkursu.

Dlaczego werdykt ma zapaść w ciągu 12 godzin? Przewodniczący komitetu wyjaśnia, że musi z tym zdążyć do końca roku, bo takie są ustalenia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dofinansowało konkurs.

Kto wykłada pieniądze

Ministerstwo przekazało na konkurs 40 tys. zł. Pozostałe pieniądze, czyli 10 tys. wkładu własnego, miał zdobyć społeczny komitet. Połowę niezbędnej mu kwoty przekazała niedawno w formie darowizny kopalnia w Bogdance.

Kto zapłaci za samą budowę pomnika, którego koszt, przypomnijmy, może wynieść nawet 1,3 mln zł? – Złożyłem już projekt do ministerstwa kultury, które jest w stanie przyznać nam 300 tys. zł, do czego musielibyśmy dołożyć 20 proc. To byłby już dobry początek – mówi Brzozowski.

– Liczę też na sponsorów. Swego czasu pisałem prośbę do PKN Orlen i odpisali, że owszem, chętnie będą finansować, ale nie projekt, tylko już samą budowę – dodaje radny, który chce też zdobyć pieniądze od Instytutu Pamięci Narodowej oraz od Urzędu ds. Kombatantów. – Zamierzamy też uruchomić internetową zbiórkę publiczną.

Jakie będą napisy

Główna inskrypcja ma brzmieć:

POLSKIM OFIAROM KOMUNIZMU 1917-1989.

Wymagane są też inne informacje: REWOLUCJA BOLSZEWICKA W ROSJI I „CZERWONY TERROR” 1917-1922 * WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1921 * KOLEKTYWIZACJA ROLNICTWA I WIELKI GŁÓD W ZSRS 1932-1933 * WIELKI TERROR W ZSRS I OPERACJA POLSKA NKWD 1937-1938 * AGRESJA SOWIECKA 1939 * TERROR POD OKUPACJĄ SOWIECKĄ 1939-1941 * ZBRODNIA KATYŃSKA 1940 * DEPORTACJE I OBOZY PRACY PRZYMUSOWEJ 1941-1956 * TERROR KOMUNISTYCZNY W POLSCE 1944-1956 * PROTESTY SPOŁECZNE W PRL * W POZNANIU 1956, NA WYBRZEŻU 1970, W RADOMIU 1976 * STAN WOJENNY 1980-1983 * MORDERSTWA POLITYCZNE 1944-1989

e-Wydanie

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
znudzony / 10 grudnia 2019 o 22:00
+31
NIE MA NIC WAŻNIEJSZEGO W TYM MIESCIE???????????????? Jakiś kolejny oszołom ma fanaberię pomnikową a miasto wywala na to pieniądze. I dlaczego zawsze jak są oszołomiaste pomysły to wiąże sie to z PiS-em???? Niech dopiszą od razu "i kaczyzmu" bo takie ofiary też z czasem będą a moze już są???
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 22:06
+29
Tak jest. W sumie zapozować może np. piotrowicz. Uważam że będzie to doskonały wzór !!
Avatar
1981 / 10 grudnia 2019 o 23:05
+25
Jak długo jeszcze różni polityczni nieudacznicy będą się paść i szukać poklasku na komuniźmie??? Jakiś Brzozowski??? Kto to jest???? Co zrobił dla miasta??? NIC NIE ZROBIŁ więc chce troche szumu wokół siebie i pomnik mu się marzy za publiczne pieniądze. Człeniu Brzozowski, ludzie urodzeni po 80 roku komunę mają głęboko w d... Jakbyś był dobrym radnym to byś wiedział że potrzebne są drogi, parkingi, przedszkola, przychodnie, dobre miejsca pracy, ścieżki rowerowe, chodniki, park itp itd a nie jakaś kupa betonu na środku miasta. NIECH BRZOZOWSKI ZBUDUJE TO ZA SWOJE PIENIĄDZE
Jak długo jeszcze różni polityczni nieudacznicy będą się paść i szukać poklasku na komuniźmie??? Jakiś Brzozowski??? Kto to jest???? Co zrobił dla miasta??? NIC NIE ZROBIŁ więc chce troche szumu wokół siebie i pomnik mu się marzy za publiczne pieniądze. Człeniu Brzozowski, ludzie urodzeni po 80 roku komunę mają głęboko w d... Jakbyś był dobrym radnym to byś wiedział że potrzebne są drogi, parkingi, przedszkola, przychodnie, dobre miejsca pracy, ścieżki rowerowe, chodniki, park itp itd a nie jakaś kupa betonu na środku miasta. NIECH BRZOZOWSK... rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 o 01:01
+24
Ta wstrętna komuna ciemiężyła w FSC 30 tysięcy osób. Była nawet tak perfidna, że wysyłała dzieci na kolonie i obozy, a rodziców na wczasy, pewnie by ich komunizować. Na szczęście przyszło Nowe i ich wyzwoliło od pracy i dało zasiłki, dzieci zamiast na na pewno indoktrynujących koloniach czas spędzały w bramie ucząc się zachowań narodowych i samodzielności w postaci uwalniania współobywateli od portfeli. A babki od torebek. A rodzice na melinach kultywując staropolskie tradycje wznoszenia toastów. Nie wiem kto to jest ten Brzozowski, bo niczym w Lublinie nie zasłynął, pewnie specjalista od bicia piany i wyciągania publicznych pieniędzy na ideologiczne gadżety.
Ta wstrętna komuna ciemiężyła w FSC 30 tysięcy osób. Była nawet tak perfidna, że wysyłała dzieci na kolonie i obozy, a rodziców na wczasy, pewnie by ich komunizować. Na szczęście przyszło Nowe i ich wyzwoliło od pracy i dało zasiłki, dzieci zamiast na na pewno indoktrynujących koloniach czas spędzały w bramie ucząc się zachowań narodowych i samodzielności w postaci uwalniania współobywateli od portfeli. A babki od torebek. A rodzice na melinach kultywując staropolskie tradycje wznoszenia toastów. Nie wiem kto to jest ten Brzozowski, bo niczy... rozwiń
Avatar
Podatnik / 10 grudnia 2019 o 21:45
+23
Sku....rwy...syny sraja naszymi pieniędzmi. Zapamiętajcie tych radnych
Avatar
nie stać nas..... / 10 grudnia 2019 o 21:44
+22
Można postawić i ten pomnik pomijając fakt, że każdy okres historii ma swoje ofiary. Ofiary komunizmu, ofiary faszyzmu, ofiary żołnierzy przeklętych, a wkrótce ofiary PiS umierające w kolejkach do lekarzy w przychodniach, ponieważ szpitale się zamyka. Czy dla wszystkich wymienionych ofiar znajdzie się miejsce na upamiętnienie?
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 22:44
+21
Pomnik ofiar smogu polskiego poproszę i brawury kierowców.
Avatar
YY / 11 grudnia 2019 o 08:24
+17
Zamiast monumentalnego pomnika może monumentalny remont jakiejś ulicy, monumentalna szkoła albo monumentalne przedszkole?
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 21:46
+17
Monumentalny tak, tylko żeby nie był monumentalniejszy od pomnika Jezusa Króla Wszechświata w tych no... Kobyłkach Dolnych, czy gdzie to on stoi.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 o 14:52
+16
Mieliśmy już tam monumentalnego Bieruta i wystarczy. 300 tys. EUR lepiej wydać na inne cele bardziej potrzebne niż pomnik
Avatar
Japolan / 16 grudnia 2019 o 15:23
+2
A gdzie Lubelski lipiec ? Czemu pomijany jest tak ważny protest społeczny?
Ulica o tej nazwie oraz miejsca poświęcone solidarnościowym bożkom są - wystarczy tej propagandy!
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 o 18:31
-1
A gdzie Lubelski lipiec ? Czemu pomijany jest tak ważny protest społeczny?
Avatar
Japolan / 12 grudnia 2019 o 12:30
0
Co na to Komitet Obrony Kowalczyka? Może zaproponują postawienie swemu idolowi - oczywiście, postawienie pomnika, bo postawienie obiadu byłoby trudne (w warunkach aresztanckich).
Avatar
Ela / 12 grudnia 2019 o 12:15
+3
Staszek przez 5 lat jak radny miejski z PiS nie zrobił praktycznie nic dla Lublina, więc postanowił po sobie jakiś ślad zostawić. No i jak przystało na pisowca będzie to pomnik. Kiedyś każdy kto przejedzie powie, że jednak Staszek z PiSu coś w Lublinie zrobił. 
Avatar
Ojczyzna Polska / 12 grudnia 2019 o 10:57
+5
KIEDY POWSTANIE POMNIK POLSKIEJ GŁUPPTY! CHĘTNIE SIĘ DOŁOŻĘ!
Avatar
Karol / 11 grudnia 2019 o 21:04
+2
Co to jest ZSRS? Było CCCP - po polsku ZSRR, a ten "wytwór" słowny z czego się wywodzi?
 To jest tzw.neologizm frazeologiczny (językoznawstwo - połączenia wyrazowe), czyli innowacja językowa,nowy element wykształcony na gruncie danego języka,służący jak w tym przypadku - wyrażeniu zróżnicowanego stosunku mówiących do otoczenia.Ludzie mający pozytywny stosunek do systemu komunistycznego, wolą połączenia wyrazowe : ZSRR, natomiast ci, którzy negatywnie oceniają komunizm, stworzyli połączenie wyrazowe : ZSRS, ponieważ słowo sowiecki,ma pejoratywne znaczenie w języku polskim.Neologizmy to coś normalnego w każdym języku, i nie należy się temu dziwić czy z tym walczyć.
 To jest tzw.neologizm frazeologiczny (językoznawstwo - połączenia wyrazowe), czyli innowacja językowa,nowy element wykształcony na gruncie danego języka,służący jak w tym przypadku - wyrażeniu zróżnicowanego stosunku mówiących do otoczenia.Ludzie mający pozytywny stosunek do systemu komunistycznego, wolą połączenia wyrazowe : ZSRR, natomiast ci, którzy negatywnie oceniają komunizm, stworzyli połączenie wyrazowe : ZSRS, ponieważ słowo sowiecki,ma pejoratywne znaczenie w języku polskim.Neologizmy to coś normalnego w każdym języ... rozwiń
Avatar
Gwidon / 11 grudnia 2019 o 16:20
+2
Co to jest ZSRS? Było CCCP - po polsku ZSRR, a ten "wytwór" słowny z czego się wywodzi?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 o 14:52
+16
Mieliśmy już tam monumentalnego Bieruta i wystarczy. 300 tys. EUR lepiej wydać na inne cele bardziej potrzebne niż pomnik
Avatar
Tomasz / 11 grudnia 2019 o 14:51
+3
Niezorientowanych komentatorów informuję, że mamy już w Lublinie przy ulicy Głębokiej pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej, który powstał dzięki oddolnej inicjatywie społecznej. Natomiast pomnik ofiar komunizmu uważam za bardzo dobry pomysł a jego lokalizacja pomiędzy Zamkiem (miejscem kaźni) a cmentarzem przy ul Walecznych gdzie po nocach cichaczem zakopywano zwłoki zmarłych i zamordowanych w latach 1944-63 jest najlepsza z możliwych.
 Na rogu ulic Unickiej i Walecznych w Lublinie jest położony "Stary cmentarz unicki", założony w 1611 r.na terenie tzw.łanu kościelnego kościoła rzym.kat.św.Mikołaja na Czwartku.Nazwa "Stary cmentarz unicki"wzięła się stąd,że założono go dla zmarłych  unitów lubelskich,których nie można było chować na cmentarzu przy cerkwi przy ul.Ruskiej,podczas ostrego sporu między nimi a Bractwem Prawosławnym o prawo własności do cerkwi.Król i Kościół Katolicki I Rzeczypospolitej wspierał unitów, i dlatego na terenie należącym do kościoła na Czwartku założono dla nich cmentarz.Swoją tragiczną historię ma ta najstarsza nekropolia lubelska  w czasie okupacji niemieckiej (1939 - 1944) - rozstrzeliwania więżniów Zamku Lubelskiego (25 maja 1940 r.Niemcy rozstrzelali 9 więżniów Zamku) i również podczas okupacji sowieckiej od 1944 r.(rozstrzeliwania więżniów Zamku Lubelskiego i zakopywanie ciał po kryjomu).Władze komunistyczne Lublina miały ułatwione zadanie w chowaniu ciał zamordowanych i zmarłych więżniów Zamku, ponieważ teren "Starego cmentarza unickiego" od 1944 r. był własnością Urzędu Miejskiego w Lublinie.
 Na rogu ulic Unickiej i Walecznych w Lublinie jest położony "Stary cmentarz unicki", założony w 1611 r.na terenie tzw.łanu kościelnego kościoła rzym.kat.św.Mikołaja na Czwartku.Nazwa "Stary cmentarz unicki"wzięła się stąd,że założono go dla zmarłych  unitów lubelskich,których nie można było chować na cmentarzu przy cerkwi przy ul.Ruskiej,podczas ostrego sporu między nimi a Bractwem Prawosławnym o prawo własności do cerkwi.Król i Kościół Katolicki I Rzeczypospolitej wspierał unitów, i dlatego na terenie nal... rozwiń
Avatar
Japolan / 11 grudnia 2019 o 14:35
+4
Prace przymusowe wykonywali, między innymi, jeńcy niemieccy oraz członkowie band ukraińskich. Czyżby Ponysłodawcy chodziło o upamiętnienie także ich? Da się zauważyć trend do "odwracania kota ogonem" (czyli do manipulowania treściami historycznymi). Np. w Pradze proponuje się nie tylko zburzenie pomnika Marszałka Koniwewa (akurat w czasie, gdy ktoś chciałby "zastąpić go" parkingiem), ale także zbudowanie pomnika Własowców (rosyjskich oddziałów, współpracujących z Niemcami hitlerowskimi).
Zobacz wszystkie komentarze 81

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r. 0 0

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym 0 0

Wraz z rosnącą popularnością małych mieszkań coraz częściej stajemy przed podjęciem decyzji: jak połączyć pokój dzienny z kuchnią. Te dwa pomieszczenia, mimo pełnienia zupełnie różnych funkcji, mogą stworzyć świetnie zgrany duet.

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne"

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne" 9 1

Jest pomysł, ale do realizacji jeszcze daleka droga. Radny Tomasz Szydło postuluje, by w powiecie świdnickim stworzyć hospicjum perinatalne. To miejsce, w którym opieką zostają otoczone kobiety ciężarne, których dziecko ma ciężkie i nieodwracalne zaburzenie rozwojowe prowadzące do śmierci płodu lub noworodka

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy 0 4

Prezydent Lublina chce, by Rada Miasta zrezygnowała z żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przez miasto Politechnice Lubelskiej podczas sprzedaży kamienicy przy Okopowej 8.

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci
film

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci 15 3

Głogów (woj. dolnośląskie). Na ulicach Głogowa doszło do policyjnego pościgu. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać samochód bez tablic rejestracyjnych, jednak kierowca zaczął wtedy uciekać. Okazało się, że cztery osoby dorosłe przebywające w aucie - w tym kierowca - były pod wpływem narkotyków. Co więcej, w samochodzie znajdowała się dwójka kilkumiesięcznych dzieci.

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie
1 lutego 2020, 19:30

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie 0 0

Kawiarnia Lipowa w Nałęczowie (ul. Lipowa 43) zaprasza na koncert Marka Andrzejewskiego "Piosenki jak listy". Artysta wystąpi na scenie lokalu 1 lutego o godz. 19.30.

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej 4 14

Problemów z przejazdem muszą się spodziewać kierowcy na ul. Turystycznej, gdzie zaczęła się przebudowa drogi związana z wyznaczeniem przystanków komunikacji miejskiej blisko przejazdu kolejowego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego 14 4

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu (pow. bialski) od września będą uczyć się języka chińskiego. – Jest to związane z rozwojem suchego portu w Małaszewiczach – tłumaczy dyrektor szkoły.

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania
film

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania 0 2

Poznań. Poznański sąd skazał motorniczą, która śmiertelnie potrąciła w Poznaniu na przejściu dla pieszych ośmioletniego Jasia. Ani chłopiec, ani prowadząca tramwaj nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu - mieli czerwone światło. Kobieta dobrowolne poddała się karze roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności"

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności" 0 4

Uczy przebaczania i prawdomówności – tak o książce „Pasterz dziecięcego serca” myślą jej polscy wydawcy. Po tym, jak m.in. lubelscy pedagodzy okrzyknęli pozycję instruktażem bicia niemowlaków, zdecydowali oni jednak o jej wycofaniu z otwartego rynku.

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie
galeria

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie 0 0

Policja zabezpieczyła 5 urządzeń. Trwa ustalanie, kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie nielegalnych gier.

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia]
galeria

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia] 3 0

Ważne jest to, co prawdziwe, a nie sztuczne. Kiedy babcia Dora sprzeda gospodarkę i pójdzie do domu z betonu, zabierze ze sobą gąskę i świnkę. Ale w domach z betonu nie ma miłości. Życie toczy się w internecie, nikt z nikim nie rozmawia, a nawet nie segreguje śmieci. Nowy spektakl w Andersenie trafia w samo sedno. Brawo.

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu
1 lutego 2020, 20:00

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu 0 0

Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert klarnecisty i kompozytora Pawła Szamburskiego. Wydarzenie odbędzie się 1 lutego o godz. 20.

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy 0 3

25-letni Bartłomiej Kalinkowski podpisał z Górnikiem Łęczna 1,5 roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok. Pomocnik trafił do Łęcznej na zasadzie transferu definitywnego z występującego w PKO Ekstraklasie Łódzkiego Klubu Sportowego

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce 1 4

Minister edukacji narodowej wskazał 24 zawody, na które prognozuje się zapotrzebowanie. W tegorocznym zestawieniu znalazły się takie zawody jak: ślusarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń, a także technik energetyk. Jako nowe wskazane zostały: automatyk i technik-programista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.