Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lipca 2019 r.
16:40

Ponad 2 tysiące kobiet z woj. lubelskiego otrzymuje 1100 zł miesięcznie. Dwie wychowały aż 17 dzieci

Autor: Zdjęcie autora opr. p.p.
55 17 A A

Ponad dwa tysiące kobiet z województwa lubelskiego otrzymuje już świadczenie Mama4+ z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dwie z nich wychowały aż po siedemnaścioro dzieci. A najstarsza ma 95 wiosen.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przepisy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, czyli Mama4+, weszły w życie w marcu tego roku. Świadczenie przeznaczone jest dla kobiet, które wychowały co najmniej czworo dzieci i ukończyły 60 lat. Ma charakter socjalny – przysługuje wyłącznie osobom, które nie mają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

– Z tego względu świadczenia nie mogą otrzymać osoby, które mają już emeryturę lub rentę w kwocie co najmniej emerytury minimalnej, obecnie 1100 zł – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim. Mężczyźni mogą starać się o świadczenie od 65 roku życia.

Do końca czerwca do ZUS w regionie wpłynęło prawie 2,5 tys. wniosków o Mama4+. Z tego tylko dwanaście złożyli mężczyźni. Prawie 80 procent zainteresowanych to osoby w wieku od 60 do 69 lat. Najstarsza mieszkanka województwa, która obecnie otrzymuje Mama4+ z ZUS-u, ma 95 lat.

W ciągu czterech miesięcy ZUS przyznał świadczenie 2099 osobom. W ich przypadku comiesięczna wypłata Mama4+ wynosi teraz 1100 zł brutto. Pozostałe osoby miały już emeryturę lub rentę, ale niską z powodu niewielu odłożonych składek i krótkiego stażu pracy. One otrzymują kwotę, która uzupełnia ich dotychczasową emeryturę lub rentę do 1100 zł brutto.

e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gosc / 10 lipca 2019 o 17:41
+28
A te co wychowały dzieci i pracowały kiedy dostaną po 1100zl?
Avatar
matka-emerytka / 10 lipca 2019 o 18:36
+27
Pracowałyśmy i wychowywałyśmy dzieci. Wspierane przez rodzinę, korzystające ze żłobka, przedszkola. Nie było w szkołach świetlicowych dyżurów w Wigilię czy Wielki Piątek. Bez telefonów (nawet stacjonarnych) potrafiłyśmy nasze dzieci kontrolować, czy aby nie dzieje się im krzywda i czy one nie krzywdzą. Mimo trudnych czasów (pamiętamy puste sklepy i świętość- kartki na dobra luksusowe) nasze dzieci w domu dostawały śniadania, obiady, kolacje. Marzyłyśmy o ciepłych butach dla dzieci na zimę, o trampkach na lato. Czasami marzenia się spełniały i udawało się "wystać", częściej wymieniałyśmy między sobą odzież i obuwie, z których dzieci wyrosły. Dałyśmy radę, łącząc pracę z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Wprawdzie nie siedemnaściorga, bo potrafiłyśmy liczyć i przewidywać, jak kosztowne jest wychowanie dziecka i czy nas na nie stać. Dzieci nam wyrosły, zdobyły zawody, nie zawsze miały zdolności i ochotę na kariery naukowe. Teraz pracują, a my mamy emerytury. Wypracowane przez 35, 40, 45 lat... I nasze dzieci, i my zrzucamy się teraz na młode, leniwe, tak zajęte wrzucaniem zdjęć na fejsika czy instagrama, że nie mają czasu na ugotowanie obiadu czy pójście z dzieckiem do kina (o teatrze przezornie nie wspominam..). Na szczęście te młode oczekujące wpierania "bombelków" mają elektroniczne nianie- dzieci dostają do łapki smartfonka czy tabletka, a mamusia może śledzić alledrogo i żebrać o dobra doczesne, bo któż dziecku odmówi, skoro bezdzietny nadprezes miłościwie nam panujący wzruszył się losem rozmnażających się młodych? Szkoda tylko, że prezes wzrusza się za naszą kasę.
Pracowałyśmy i wychowywałyśmy dzieci. Wspierane przez rodzinę, korzystające ze żłobka, przedszkola. Nie było w szkołach świetlicowych dyżurów w Wigilię czy Wielki Piątek. Bez telefonów (nawet stacjonarnych) potrafiłyśmy nasze dzieci kontrolować, czy aby nie dzieje się im krzywda i czy one nie krzywdzą. Mimo trudnych czasów (pamiętamy puste sklepy i świętość- kartki na dobra luksusowe) nasze dzieci w domu dostawały śniadania, obiady, kolacje. Marzyłyśmy o ciepłych butach dla dzieci na zimę, o trampkach na lato. Czasami marzenia się spełniały ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 21:01
+8
...skoro wychowały po 4 a nawet 17-o to chyba ma je kto wspierać..???- no chyba że je tak wychowały......a tak na marginesie prawo nie działa wstecz ponoć ???? więc jak można było uchwalić taką ustawę ???!!!!!
Avatar
łechtaczka / 10 lipca 2019 o 21:19
+6
...skoro wychowały po 4 a nawet 17-o to chyba ma je kto wspierać..???- no chyba że je tak wychowały......a tak na marginesie prawo nie działa wstecz ponoć ???? więc jak można było uchwalić taką ustawę ???!!!!!
 też tak uważam, ale z tego co widać to u nas co niektórym tam na górze to chyba nie spuszczana sperma uszkodziła mózg
Avatar
Konrad555 / 6 dni temu o 08:50
+2
I te kobiety nie pracując obciążaja tych którzy pracowali i płacili składki...Polska PIS= drożyzna i nowe podatki, rosnące zadłużenie a z drugiej strony 500+, emerytura madka 4+, i inne socjale....
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 22:53
+2
Dobrze, że dziś taka emerytura jest. Mój dziadek kolejarz przedwojenny, miał 5 dzieci. Babcia zajmowała się domem. Dziadek z pensji prostego kolejarza ( jeździł na breku) utrzymał rodzinę. Wybudował dom murowany, jeden z synów zdobył maturę(pracował w magistracie) drugi skończył szkołę rzemielsnicza (pracował w LWS), Córka zaczęła naukę u Vetterow, ale wybuch wojny przerwał jej naukę. Dziadek przeszedł na emeryturę w latach 50tych. Dostał skromna emeryturę, która musiała starczyć na dwoje. Dobrze, że dzisiaj docenia się kobiety. A zawistnicy niech nie zazdroszczą. Porostu takie były czasy. Wtedy Polski nie było na taki luksus stać.
Dobrze, że dziś taka emerytura jest. Mój dziadek kolejarz przedwojenny, miał 5 dzieci. Babcia zajmowała się domem. Dziadek z pensji prostego kolejarza ( jeździł na breku) utrzymał rodzinę. Wybudował dom murowany, jeden z synów zdobył maturę(pracował w magistracie) drugi skończył szkołę rzemielsnicza (pracował w LWS), Córka zaczęła naukę u Vetterow, ale wybuch wojny przerwał jej naukę. Dziadek przeszedł na emeryturę w latach 50tych. Dostał skromna emeryturę, która musiała starczyć na dwoje. Dobrze, że dzisiaj docenia się kobiety. A zawistnicy... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 20:10
+2
Trzeba przyznać że baby sa nie do za***a przez chłopów, z tej 17 dzieci ile jest normalnie pracujących a ile na utrzymaniu podatników. To nawet zwierzęta sie tak nie rozmnażają
Avatar
ABC / 10 lipca 2019 o 17:06
+2
Po siedemnascioro--czytanie że zrozumieniem
Avatar
WE / 6 dni temu o 13:49
+1
Pierdu pierdu te kobiety po 70 z czego żyły do tej pory? Miały już świadczenia emerytalne bo nawet na wsi placone były skladki na ZYS obecnie*KRUS ) więc gdy maja emeryturę nie mogą korzystać z Mama 4+.Obecne pokolenie może w przyszłości skorzystać z tego przywileju (jak nie zmieni rząd tego)najpierw 500+ później to drugie naklepią dzieci dla kasy Kiedys kobiety pracowały bo musiały gdyż panstwo miało rodziny daleko w du.....pie
Avatar
mądry / 10 lipca 2019 o 23:31
+1
Dobrze, że dziś taka emerytura jest. Mój dziadek kolejarz przedwojenny, miał 5 dzieci. Babcia zajmowała się domem. Dziadek z pensji prostego kolejarza ( jeździł na breku) utrzymał rodzinę. Wybudował dom murowany, jeden z synów zdobył maturę(pracował w magistracie) drugi skończył szkołę rzemielsnicza (pracował w LWS), Córka zaczęła naukę u Vetterow, ale wybuch wojny przerwał jej naukę. Dziadek przeszedł na emeryturę w latach 50tych. Dostał skromna emeryturę, która musiała starczyć na dwoje. Dobrze, że dzisiaj docenia się kobiety. A zawistnicy niech nie zazdroszczą. Porostu takie były czasy. Wtedy Polski nie było na taki luksus stać.
 To po co dziadek naklepal  aż tyle bachorów, laski nie robil jsk na nie pracował, w łóżku też sie myśli
 To po co dziadek naklepal  aż tyle bachorów, laski nie robil jsk na nie pracował, w łóżku też sie myśli rozwiń
Avatar
WE / 6 dni temu o 13:49
+1
Pierdu pierdu te kobiety po 70 z czego żyły do tej pory? Miały już świadczenia emerytalne bo nawet na wsi placone były skladki na ZYS obecnie*KRUS ) więc gdy maja emeryturę nie mogą korzystać z Mama 4+.Obecne pokolenie może w przyszłości skorzystać z tego przywileju (jak nie zmieni rząd tego)najpierw 500+ później to drugie naklepią dzieci dla kasy Kiedys kobiety pracowały bo musiały gdyż panstwo miało rodziny daleko w du.....pie
Avatar
Konrad555 / 6 dni temu o 08:50
+2
I te kobiety nie pracując obciążaja tych którzy pracowali i płacili składki...Polska PIS= drożyzna i nowe podatki, rosnące zadłużenie a z drugiej strony 500+, emerytura madka 4+, i inne socjale....
Avatar
Gość / 6 dni temu o 05:25
-8
" moja sunia za cholerę nie da dupy byle komu, umie sie szanować, a niby taka głupia suka" --> Tają kocha, że traktuje na równi z suką (psem), albo suką (kurwą). Czasami mam wrażenie, że baby są tak głupie, że jak bym taką miał to trzeba by ubić siebie.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 05:23
0
"Trzeba przyznać że baby sa nie do za***a przez chłopów, z tej 17 dzieci ile jest normalnie pracujących a ile na utrzymaniu podatników. To nawet zwierzęta sie tak nie rozmnażają " --> Króliki w jedną noc potrafią się tak pieprzyć, że się w tej klatce kisza do rana. Ty jakbyś tak zapieprzał to byś zszedł i odszedł w nie byt kosmosu.
Avatar
mądry / 10 lipca 2019 o 23:31
+1
Dobrze, że dziś taka emerytura jest. Mój dziadek kolejarz przedwojenny, miał 5 dzieci. Babcia zajmowała się domem. Dziadek z pensji prostego kolejarza ( jeździł na breku) utrzymał rodzinę. Wybudował dom murowany, jeden z synów zdobył maturę(pracował w magistracie) drugi skończył szkołę rzemielsnicza (pracował w LWS), Córka zaczęła naukę u Vetterow, ale wybuch wojny przerwał jej naukę. Dziadek przeszedł na emeryturę w latach 50tych. Dostał skromna emeryturę, która musiała starczyć na dwoje. Dobrze, że dzisiaj docenia się kobiety. A zawistnicy niech nie zazdroszczą. Porostu takie były czasy. Wtedy Polski nie było na taki luksus stać.
 To po co dziadek naklepal  aż tyle bachorów, laski nie robil jsk na nie pracował, w łóżku też sie myśli
 To po co dziadek naklepal  aż tyle bachorów, laski nie robil jsk na nie pracował, w łóżku też sie myśli rozwiń
Avatar
precz z plusami / 10 lipca 2019 o 23:21
+1
Dobrze, że dziś taka emerytura jest. Mój dziadek kolejarz przedwojenny, miał 5 dzieci. Babcia zajmowała się domem. Dziadek z pensji prostego kolejarza ( jeździł na breku) utrzymał rodzinę. Wybudował dom murowany, jeden z synów zdobył maturę(pracował w magistracie) drugi skończył szkołę rzemielsnicza (pracował w LWS), Córka zaczęła naukę u Vetterow, ale wybuch wojny przerwał jej naukę. Dziadek przeszedł na emeryturę w latach 50tych. Dostał skromna emeryturę, która musiała starczyć na dwoje. Dobrze, że dzisiaj docenia się kobiety. A zawistnicy niech nie zazdroszczą. Porostu takie były czasy. Wtedy Polski nie było na taki luksus stać.
 Dziadek z tego marnego wynagrodzenua byl w stanie utrzymac 5 dzieci i zone to nie pieprz ze było źle, bo ja teraz z tego "luksusu" 1800 zl  za wuja nie bylbym w stanie 5  dzieci utrzymać i żonę. Po drugie jak chcesz utrzymywac królice  to nikt ci nie broni, ale rób to ze swoich pieniędzy.
 Dziadek z tego marnego wynagrodzenua byl w stanie utrzymac 5 dzieci i zone to nie pieprz ze było źle, bo ja teraz z tego "luksusu" 1800 zl  za wuja nie bylbym w stanie 5  dzieci utrzymać i żonę. Po drugie jak chcesz utrzymywac królice  to nikt ci nie broni, ale rób to ze swoich pieniędzy. rozwiń
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 22:53
+2
Dobrze, że dziś taka emerytura jest. Mój dziadek kolejarz przedwojenny, miał 5 dzieci. Babcia zajmowała się domem. Dziadek z pensji prostego kolejarza ( jeździł na breku) utrzymał rodzinę. Wybudował dom murowany, jeden z synów zdobył maturę(pracował w magistracie) drugi skończył szkołę rzemielsnicza (pracował w LWS), Córka zaczęła naukę u Vetterow, ale wybuch wojny przerwał jej naukę. Dziadek przeszedł na emeryturę w latach 50tych. Dostał skromna emeryturę, która musiała starczyć na dwoje. Dobrze, że dzisiaj docenia się kobiety. A zawistnicy niech nie zazdroszczą. Porostu takie były czasy. Wtedy Polski nie było na taki luksus stać.
Dobrze, że dziś taka emerytura jest. Mój dziadek kolejarz przedwojenny, miał 5 dzieci. Babcia zajmowała się domem. Dziadek z pensji prostego kolejarza ( jeździł na breku) utrzymał rodzinę. Wybudował dom murowany, jeden z synów zdobył maturę(pracował w magistracie) drugi skończył szkołę rzemielsnicza (pracował w LWS), Córka zaczęła naukę u Vetterow, ale wybuch wojny przerwał jej naukę. Dziadek przeszedł na emeryturę w latach 50tych. Dostał skromna emeryturę, która musiała starczyć na dwoje. Dobrze, że dzisiaj docenia się kobiety. A zawistnicy... rozwiń
Avatar
abi / 10 lipca 2019 o 22:52
-5
Coś czuję, że jak się nie zgłaszają po kasę, to te dzieci wychowywało państwo, a nie te mamusie.
Avatar
łechtaczka / 10 lipca 2019 o 21:19
+6
...skoro wychowały po 4 a nawet 17-o to chyba ma je kto wspierać..???- no chyba że je tak wychowały......a tak na marginesie prawo nie działa wstecz ponoć ???? więc jak można było uchwalić taką ustawę ???!!!!!
 też tak uważam, ale z tego co widać to u nas co niektórym tam na górze to chyba nie spuszczana sperma uszkodziła mózg
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 21:01
+8
...skoro wychowały po 4 a nawet 17-o to chyba ma je kto wspierać..???- no chyba że je tak wychowały......a tak na marginesie prawo nie działa wstecz ponoć ???? więc jak można było uchwalić taką ustawę ???!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekarz z woj. lubelskiego w zorganizowanej grupie przestępczej? Usłyszał zarzuty

Lekarz z woj. lubelskiego w zorganizowanej grupie przestępczej? Usłyszał zarzuty 0 1

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi śledztwo, w którym zarzuty usłyszał i został zatrzymany Piotr R., lekarz z Parczewa, który współpracuje z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.

Uplay+: Ponad 100 gier za 59,90 złotych miesięcznie

Uplay+: Ponad 100 gier za 59,90 złotych miesięcznie 0 1

A pierwszy miesiąc za darmo. W pakiecie wszystkie części serii Assassin's Creed, Far Cry, Anno, Tom Clancy's... Usługa Uplay+ wystartuje 3 września.

Lekkoatleci AZS UMCS otrzymali Listy Gratulacyjne od Prezydenta Lublina
galeria

Lekkoatleci AZS UMCS otrzymali Listy Gratulacyjne od Prezydenta Lublina 0 3

W Trybunale Koronnym wyróżniono zawodników AZS UMCS Lublin, którzy na półmetku sezonu zdążyli już zdobyć wiele medali na imprezach światowych i krajowych

Zaprosił nieznajomego na piwo. To była pułapka

Zaprosił nieznajomego na piwo. To była pułapka 0 3

Zwabili bezbronnego, samotnego mężczyznę na wspólne wypicie piwa, po czym pobili go i okradli.

"Furia" i inne hity w Kinie Perła
19 lipca 2019, 21:00

"Furia" i inne hity w Kinie Perła 0 1

W najbliższy weekend w Kinie Perła zobaczymy m.in. wojenny przebój z Bradem Pittem "Furia. Będzie też kultowy "Żywot Briana". Projekcje w dniach 19-21 lipca przy ul. Bernardyńskiej 15 o godz. 21.

Reforma Ligi Mistrzów w piłce ręcznej. Elita bez mistrza Polski?

Reforma Ligi Mistrzów w piłce ręcznej. Elita bez mistrza Polski? 0 2

To może być ostatni sezon polskiego klubu w elitarnych rozgrywkach. Europejska Federacja Piłki Ręcznej podała szczegóły kwalifikacji do zreformowanej Ligi Mistrzyń

Radny Tomasz Pitucha skazany za zniesławienie. Ma wpłacić pieniądze na Marsz Równości [wideo]
galeria
film

Radny Tomasz Pitucha skazany za zniesławienie. Ma wpłacić pieniądze na Marsz Równości [wideo] 130 68

Tomasz Pitucha został skazany za pomówienie. Ma zapłacić 5 tys. zł na rzecz Marszu Równości i opublikować informację o dzisiejszym wyroku sądu na łamach Dziennika Wschodniego i Gazety Wyborczej. Wyrok jest nieprawomocny. Radny zapowiedział złożenie apelacji

Drogowcy policzyli kostki i płyty zdjęte z ulic. Trafią w inne miejsca

Drogowcy policzyli kostki i płyty zdjęte z ulic. Trafią w inne miejsca 0 2

Zakończyła się inwentaryzacja w składach materiałów zdjętych z przebudowywanych ulic. Kostka brukowa posłuży do wyrównania zdegradowanych chodników, a zdarty z jezdni asfalt przyda się do utwardzenia bocznych dróg. Takie „przeszczepy” odbywają się nawet w ścisłym centrum miasta

Lublin: Przebudują kamienicę po wybuchu gazu i pożarze. Koszt? Co najmniej 1,8 mln zł

Lublin: Przebudują kamienicę po wybuchu gazu i pożarze. Koszt? Co najmniej 1,8 mln zł 0 7

Co najmniej 1,8 mln zł będzie kosztować przebudowa miejskiej kamienicy przy ul. Rybnej 7, którą zleca Zarząd Nieruchomości Komunalnych

Jest kadra polskich koszykarzy na zgrupowanie w Wałbrzychu

Jest kadra polskich koszykarzy na zgrupowanie w Wałbrzychu 0 0

Selekcjoner Biało-Czerwonych Mike Taylor wybrał 19 zawodników, których zabierze na zgrupowanie do Wałbrzycha. Treningi rozpoczną się 29 lipca

Szybki koniec kariery zastępcy dyrektora WORD Lublin. Piotr S. przyznał się do winy

Szybki koniec kariery zastępcy dyrektora WORD Lublin. Piotr S. przyznał się do winy 8 41

Piotr S. pożegnał się ze stanowiskiem zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Ciążą na nim prokuratorskie zarzuty. Mężczyzna odpowiada za usiłowanie wyłudzenia

Horodyszcze: W wypadku zginęła 14-latka, kierował jej 14-letni kolega [zdjęcia]
galeria

Horodyszcze: W wypadku zginęła 14-latka, kierował jej 14-letni kolega [zdjęcia] 70 15

Nie żyje 14-letnia dziewczyna, troje nastolatków trafiło do szpitala. Znanych jest więcej okoliczności wczorajszego wypadku w miejscowości Horodyszcze w powiecie bialskim. Według wstępnych ustaleń policji autem kierował 14-latek

Dobra gra Kingi Wojtasik i Katarzyny Kociołek w Szwajcarii, ale wyników brak

Dobra gra Kingi Wojtasik i Katarzyny Kociołek w Szwajcarii, ale wyników brak 0 0

Kinga Wojtasik (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek bez zwycięstwa zakończyły udział w turnieju World Tour w szwajcarskim Gstaad

Trwa walka o życie 33-latka z Lublina. "Po wizycie u stomatologa było coraz gorzej"

Trwa walka o życie 33-latka z Lublina. "Po wizycie u stomatologa było coraz gorzej" 88 27

Syn kładzie się z bólem i z bólem wstaje. Najgorsze jest to, że to ogromne cierpienie nie ustąpi. Będzie jutro i w kolejnych dniach – mówi ze łzami w oczach Ewa Smalira, matka 33-latka z Lublina. Mężczyzna od 6 lat walczy ze bardzo rzadkim złośliwym nowotworem żuchwy. Potrzebne są szczegółowe badania, by móc dokładnie określić śmiertelnego przeciwnika

Koncert zespołu Voda w Pubie u Szewca
19 lipca 2019, 20:00

Koncert zespołu Voda w Pubie u Szewca 0 0

Pub u Szewca (ul. Grodzka 19) zaprasza na koncert krakowskiej formacji Voda. Krakowskie trio będzie promować swój najnowszy krążek "Amphibia". Wydarzenie odbędzie się 19 lipca o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!