Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2017 r.
11:32

Poroniłaś albo urodziłaś martwe dziecko? Dostaniesz ankietę. "Czy chcesz porozmawiać z osobą duchowną?"

440 27 A A

Kiedy utracisz ciążę, przyniosą ci ankietę i zapytają, czy potrzebujesz księdza albo czy chciałabyś dostać „jakąś formę pamiątki po dziecku”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ankieta jest jednym z elementów dokumentu „Niekorzystne zakończenie ciąży” – rekomendacje dla personelu medycznego oddziałów ginekologiczno-położniczych w województwie lubelskim. Dotyczy postępowania z pacjentkami, które poroniły, urodziły martwe dzieci albo ich dzieci zmarły tuż po porodzie. Na podstawie ankiet szpitale będą prowadzić statystyki dotyczące m.in. liczby kobiet, które skorzystały ze wsparcia księdza lub psychologa.

W kwestionariuszu ankiety, która ma wypełniać personel, znajdujemy m.in. takie pytania:

• Czy życzy sobie Pani porozmawiać z: osobą bliską; psychologiem; osobą duchowną?
• Czy chciałaby Pani zobaczyć dziecko?
• Czy chciałaby Pani otrzymać jakąś formę pamiątki po dziecku np.: opaskę, karteczki z inkubatora?

– Nie wiem, jak można myśleć o jakiś ankietach w chwili, kiedy umiera ci dziecko – oburza się pani Anna, która straciła syna na początku piątego miesiąca ciąży. – Moim zdaniem powinno być tak, że jeśli kobieta potrzebuje rozmowy z psychologiem lub z księdzem, to powinno jej się to umożliwić. Ale nie narzucać. W szpitalu brakowało mi wsparcia i zrozumienia oraz normalnej ludzkiej rozmowy.

Dla dobra kobiet

Dokument, który prawdopodobnie w marcu trafi do szpitali w Lubelskiem, powstał z inicjatywy wojewody lubelskiego, Przemysława Czarnka (PiS).

– Do wojewody docierały nieformalne sygnały od rodziców. Widać było, że dla wielu osób takie kwestie są ważne. Stąd potraktowanie tej sprawy priorytetowo – wyjaśnia Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

Rekomendacje zostały opracowane przez lekarzy, psychologów i duchownego pod kierunkiem wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii dr. hab. n. med. Marka Gogacza.

– To cenne uzupełnienie postępowania medycznego o pomoc psychologiczną i organizacyjną, dotyczące np. praw, jakie przysługują takim kobietom, czy kwestii pochówku – mówi dr Gogacz. – Kobiety w takich chwilach odczuwają żal, smutek, ale też mają postawę roszczeniową, pretensje do siebie albo otaczającego je świata. Wsparcie jest w takich chwilach niezbędne.

Wojewódzki konsultant dodaje, że zbieranie ankiet nie będzie obowiązkowe. – Jeśli kobieta odmówi jej wypełnienia, nikt nie będzie jej do tego zmuszał, a decyzja w sprawie zbierania statystyk będzie należała do szpitala – mówi dr Gogacz.

Do czego ma służyć gromadzenie takich danych? – Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie są oczekiwania ze strony pacjentek – tłumaczy dr Gogacz.

Władza przekracza uprawnienia

– Nie widzę tu dobrych intencji i rzekomej chęci pomocy kobietom, ale kolejną próbę kontroli i narzucania światopoglądu przez władzę, co jest przekroczeniem jej uprawnień – komentuje Kamila Ferenc, prawniczka i koordynatorka Zespołu Prawnego Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Dodaje, że dostęp do informacji o wsparciu psychologicznym czy duchowym powinien być na tyle powszechny, by nie było potrzeba do tego żadnych ankiet.

– Projekt narusza też prawo pacjenta do poszanowania godności i intymności oraz tajemnicy lekarskiej. Lekarz może zbierać niektóre informacje o pacjencie na potrzeby leczenia, ale nie ma prawa wynosić danych wrażliwych na zewnątrz. W tym przypadku dostęp do takich danych będzie bardzo łatwy – zauważa Ferenc.

– Sama idea jest słuszna, bo oferuje psychologiczne wsparcie kobiecie. Duże wątpliwości budzi jednak fakt ewidencjonowania danych na temat kobiet, które skorzystały np. z pomocy księdza. Komu i do czego mają służyć takie statystyki? – pyta z kolei Dorota Wójcik, prezes Fundacji Wolność od Religii. – Dane dotyczące spraw związanych z religią są danymi wrażliwymi, więc nie wyobrażam sobie, żeby personel medyczny miał mieć do nich dostęp.

Zdaniem Kamili Ferenc, potrzebna będzie akcja edukacyjna, żeby pacjentki miały świadomość, że mogą odmówić wypełnienia ankiety.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Niunia / 11 lutego 2017 r. o 09:12
0
Ale co to za pytania?Jak chce to chyba umie porozmawiac z bliskimi?Po co pytac o to.A jak chce ksiedza lub psychologa przecież bez ankiety może o to poprosić.Wiem co mówię,bo byłam na ginekologii na Jaczewskiego
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 10 lutego 2017 r. o 13:44
0
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
gość / 10 lutego 2017 r. o 08:59
0
Ankietami chcą zastąpić swoją nieudolność, beznadziejność w podejmowaniu decyzji i niekompetencję !!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 23:34
0
Przemysław Czarnka nie znam typa ale musi mieć nieźle dziwnie w głowie poukładane
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 17:56
0
Takie ankiety w szpitalu są niczym innym jak wchodzenie z butami obcych w życie kobiet ,kobiety sobie dadzą rady z różnymi sprawami prywatnymi a głównie z poronieniem czy urodzeniem dziecka martwego beż niczyjej pomocy nie bądzcie tak zainteresowani naszymi problemami a zwłaszcza kler i ginekolog z klauzulą sumienia swoim życiem się zajmijcie kobity macie prawo odmówić wypełnia tej ankiety.
Avatar
gość / 9 lutego 2017 r. o 16:58
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 16:14
0
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierząc... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 15:25
0
Czy tak kobieta widział ankietę?? Pytanie czy chce pani porozmawiać z osobą bliską, psychologiem lub osobą duchowną odp tak/nie/nie wiem to narzucanie???!!!!!!!!!!!!! co za debilizm!!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 15:15
0
KTO WYMYŚLA TAKIE GŁUPIE ANKIETY????????????????????
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 15:11
0
Osoba duchowna w tej ankiecie jest na 3 miejscu, ale tytuł musi być taki, aby jednych drażnił, drugich podkręcał, bo wygląda jak narzucenie kogoś kto przecież pojęcia nie ma o tym, czym jest utrata dziecka.
Avatar
Niunia / 11 lutego 2017 r. o 09:12
0
Ale co to za pytania?Jak chce to chyba umie porozmawiac z bliskimi?Po co pytac o to.A jak chce ksiedza lub psychologa przecież bez ankiety może o to poprosić.Wiem co mówię,bo byłam na ginekologii na Jaczewskiego
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 10 lutego 2017 r. o 13:44
0
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
gość / 10 lutego 2017 r. o 08:59
0
Ankietami chcą zastąpić swoją nieudolność, beznadziejność w podejmowaniu decyzji i niekompetencję !!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 23:34
0
Przemysław Czarnka nie znam typa ale musi mieć nieźle dziwnie w głowie poukładane
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 17:56
0
Takie ankiety w szpitalu są niczym innym jak wchodzenie z butami obcych w życie kobiet ,kobiety sobie dadzą rady z różnymi sprawami prywatnymi a głównie z poronieniem czy urodzeniem dziecka martwego beż niczyjej pomocy nie bądzcie tak zainteresowani naszymi problemami a zwłaszcza kler i ginekolog z klauzulą sumienia swoim życiem się zajmijcie kobity macie prawo odmówić wypełnia tej ankiety.
Avatar
gość / 9 lutego 2017 r. o 16:58
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 16:14
0
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierząc... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 15:25
0
Czy tak kobieta widział ankietę?? Pytanie czy chce pani porozmawiać z osobą bliską, psychologiem lub osobą duchowną odp tak/nie/nie wiem to narzucanie???!!!!!!!!!!!!! co za debilizm!!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 15:15
0
KTO WYMYŚLA TAKIE GŁUPIE ANKIETY????????????????????
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 15:11
0
Osoba duchowna w tej ankiecie jest na 3 miejscu, ale tytuł musi być taki, aby jednych drażnił, drugich podkręcał, bo wygląda jak narzucenie kogoś kto przecież pojęcia nie ma o tym, czym jest utrata dziecka.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowe znaki drogowe pojawią się w Lublinie

Nowe znaki drogowe pojawią się w Lublinie

Znaki ostrzegające przed jeżami pojawią się przy lubelskich ulicach. Ich montaż zleca Urząd Miasta, który prosi mieszkańców o wskazanie miejsc, gdzie należy ustawić takie tablice.

Puławy sprzed lat. Startuje projekt "Re-konstrukcje"
22 kwietnia 2021, 0:00

Puławy sprzed lat. Startuje projekt "Re-konstrukcje"

Cztery spacery tematyczne przygotowała dla mieszkańców Puław Biblioteka Miejska w ramach projektu "Re-konstrukcje czyli spacery szlakiem dawnych Puław". Premiera w czwartek, 22 kwietnia.

Garbarnia Kraków – Motor Lublin 2:1. Koniec marzeń o barażach?

Garbarnia Kraków – Motor Lublin 2:1. Koniec marzeń o barażach?

Niewiele dobrego można napisać o środowym występie Motoru. Drużyna Marka Saganowskiego przegrała w Krakowie z Garbarnią 1:2. A to oznacza, że powoli trzeba chyba szykować się na walkę o utrzymanie, a nie baraże.

Prezydent Lublina szykuje podwyżkę opłat za śmieci. Największy wzrost dla dużych rodzin

Prezydent Lublina szykuje podwyżkę opłat za śmieci. Największy wzrost dla dużych rodzin

Prezydent Lublina szykuje podwyżkę opłat za wywóz śmieci i zmianę metody naliczania opłaty. Dla dużych rodzin może to oznaczać podwojenie wydatków. Ratusz chce wprowadzić stawkę „od osoby” zamiast obecnej „od gospodarstwa domowego”.

Lubelskie: Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci z klas 1-3 wracają do szkół
aktualiazacja

Lubelskie: Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci z klas 1-3 wracają do szkół

Powrót najmłodszych dzieci do szkół, otwarcie salonów fryzjerskich. Województwo lubelskie jest w gronie tych, gdzie obostrzenia zostają złagodzone.

„Amerykański żołnierz” nadal naciąga. Tym razem kobietę z powiatu chełmskiego

„Amerykański żołnierz” nadal naciąga. Tym razem kobietę z powiatu chełmskiego

50-letnia kobieta oddała oszustom 40 tys. zł. Dała się zwieść opowieści „amerykańskiego żołnierza z Iraku”.

Jadłodzielnia stanie przy Hali Targowej w Puławach

Jadłodzielnia stanie przy Hali Targowej w Puławach

Dzięki współpracy Barbary Grzelak-Wężowskiej i puławskiego przedsiębiorcy, radnego Andrzeja Kuszyka, jeszcze w tym miesiącu może pojawić się pierwsza w mieście jadłodzielnia

Montują nowy napis na szpitalu w Lublinie. Poprzedni wisiał 56 lat [zdjęcia]
galeria

Montują nowy napis na szpitalu w Lublinie. Poprzedni wisiał 56 lat [zdjęcia]

W ciągu kilku dni nad głównym wejściem do Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie pojawi się nowy napis z nazwą placówki. Trwa montaż liter.

Ruszył nabór do konkursu JAZZiNSPIRACJE

Ruszył nabór do konkursu JAZZiNSPIRACJE

Centrum Kultury w Lublinie zaprasza młodych solistów oraz zespoły muzyczne przed debiutem fonograficznym do udziału w pierwszej edycji konkursu JAZZiNSPIRACJE, który będzie towarzyszył tegorocznej odsłonie festiwalu Lublin Jazz. Zgłoszenia trwają do 31 maja.