Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2017 r.
11:32

Poroniłaś albo urodziłaś martwe dziecko? Dostaniesz ankietę. "Czy chcesz porozmawiać z osobą duchowną?"

440 27 A A

Kiedy utracisz ciążę, przyniosą ci ankietę i zapytają, czy potrzebujesz księdza albo czy chciałabyś dostać „jakąś formę pamiątki po dziecku”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ankieta jest jednym z elementów dokumentu „Niekorzystne zakończenie ciąży” – rekomendacje dla personelu medycznego oddziałów ginekologiczno-położniczych w województwie lubelskim. Dotyczy postępowania z pacjentkami, które poroniły, urodziły martwe dzieci albo ich dzieci zmarły tuż po porodzie. Na podstawie ankiet szpitale będą prowadzić statystyki dotyczące m.in. liczby kobiet, które skorzystały ze wsparcia księdza lub psychologa.

W kwestionariuszu ankiety, która ma wypełniać personel, znajdujemy m.in. takie pytania:

• Czy życzy sobie Pani porozmawiać z: osobą bliską; psychologiem; osobą duchowną?
• Czy chciałaby Pani zobaczyć dziecko?
• Czy chciałaby Pani otrzymać jakąś formę pamiątki po dziecku np.: opaskę, karteczki z inkubatora?

– Nie wiem, jak można myśleć o jakiś ankietach w chwili, kiedy umiera ci dziecko – oburza się pani Anna, która straciła syna na początku piątego miesiąca ciąży. – Moim zdaniem powinno być tak, że jeśli kobieta potrzebuje rozmowy z psychologiem lub z księdzem, to powinno jej się to umożliwić. Ale nie narzucać. W szpitalu brakowało mi wsparcia i zrozumienia oraz normalnej ludzkiej rozmowy.

Dla dobra kobiet

Dokument, który prawdopodobnie w marcu trafi do szpitali w Lubelskiem, powstał z inicjatywy wojewody lubelskiego, Przemysława Czarnka (PiS).

– Do wojewody docierały nieformalne sygnały od rodziców. Widać było, że dla wielu osób takie kwestie są ważne. Stąd potraktowanie tej sprawy priorytetowo – wyjaśnia Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

Rekomendacje zostały opracowane przez lekarzy, psychologów i duchownego pod kierunkiem wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii dr. hab. n. med. Marka Gogacza.

– To cenne uzupełnienie postępowania medycznego o pomoc psychologiczną i organizacyjną, dotyczące np. praw, jakie przysługują takim kobietom, czy kwestii pochówku – mówi dr Gogacz. – Kobiety w takich chwilach odczuwają żal, smutek, ale też mają postawę roszczeniową, pretensje do siebie albo otaczającego je świata. Wsparcie jest w takich chwilach niezbędne.

Wojewódzki konsultant dodaje, że zbieranie ankiet nie będzie obowiązkowe. – Jeśli kobieta odmówi jej wypełnienia, nikt nie będzie jej do tego zmuszał, a decyzja w sprawie zbierania statystyk będzie należała do szpitala – mówi dr Gogacz.

Do czego ma służyć gromadzenie takich danych? – Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie są oczekiwania ze strony pacjentek – tłumaczy dr Gogacz.

Władza przekracza uprawnienia

– Nie widzę tu dobrych intencji i rzekomej chęci pomocy kobietom, ale kolejną próbę kontroli i narzucania światopoglądu przez władzę, co jest przekroczeniem jej uprawnień – komentuje Kamila Ferenc, prawniczka i koordynatorka Zespołu Prawnego Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Dodaje, że dostęp do informacji o wsparciu psychologicznym czy duchowym powinien być na tyle powszechny, by nie było potrzeba do tego żadnych ankiet.

– Projekt narusza też prawo pacjenta do poszanowania godności i intymności oraz tajemnicy lekarskiej. Lekarz może zbierać niektóre informacje o pacjencie na potrzeby leczenia, ale nie ma prawa wynosić danych wrażliwych na zewnątrz. W tym przypadku dostęp do takich danych będzie bardzo łatwy – zauważa Ferenc.

– Sama idea jest słuszna, bo oferuje psychologiczne wsparcie kobiecie. Duże wątpliwości budzi jednak fakt ewidencjonowania danych na temat kobiet, które skorzystały np. z pomocy księdza. Komu i do czego mają służyć takie statystyki? – pyta z kolei Dorota Wójcik, prezes Fundacji Wolność od Religii. – Dane dotyczące spraw związanych z religią są danymi wrażliwymi, więc nie wyobrażam sobie, żeby personel medyczny miał mieć do nich dostęp.

Zdaniem Kamili Ferenc, potrzebna będzie akcja edukacyjna, żeby pacjentki miały świadomość, że mogą odmówić wypełnienia ankiety.

Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Niunia / 11 lutego 2017 o 09:12
0
Ale co to za pytania?Jak chce to chyba umie porozmawiac z bliskimi?Po co pytac o to.A jak chce ksiedza lub psychologa przecież bez ankiety może o to poprosić.Wiem co mówię,bo byłam na ginekologii na Jaczewskiego
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 10 lutego 2017 o 13:44
0
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
gość / 10 lutego 2017 o 08:59
0
Ankietami chcą zastąpić swoją nieudolność, beznadziejność w podejmowaniu decyzji i niekompetencję !!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 23:34
0
Przemysław Czarnka nie znam typa ale musi mieć nieźle dziwnie w głowie poukładane
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 17:56
0
Takie ankiety w szpitalu są niczym innym jak wchodzenie z butami obcych w życie kobiet ,kobiety sobie dadzą rady z różnymi sprawami prywatnymi a głównie z poronieniem czy urodzeniem dziecka martwego beż niczyjej pomocy nie bądzcie tak zainteresowani naszymi problemami a zwłaszcza kler i ginekolog z klauzulą sumienia swoim życiem się zajmijcie kobity macie prawo odmówić wypełnia tej ankiety.
Avatar
gość / 9 lutego 2017 o 16:58
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 16:14
0
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierząc... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:25
0
Czy tak kobieta widział ankietę?? Pytanie czy chce pani porozmawiać z osobą bliską, psychologiem lub osobą duchowną odp tak/nie/nie wiem to narzucanie???!!!!!!!!!!!!! co za debilizm!!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:15
0
KTO WYMYŚLA TAKIE GŁUPIE ANKIETY????????????????????
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:11
0
Osoba duchowna w tej ankiecie jest na 3 miejscu, ale tytuł musi być taki, aby jednych drażnił, drugich podkręcał, bo wygląda jak narzucenie kogoś kto przecież pojęcia nie ma o tym, czym jest utrata dziecka.
Avatar
Niunia / 11 lutego 2017 o 09:12
0
Ale co to za pytania?Jak chce to chyba umie porozmawiac z bliskimi?Po co pytac o to.A jak chce ksiedza lub psychologa przecież bez ankiety może o to poprosić.Wiem co mówię,bo byłam na ginekologii na Jaczewskiego
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 10 lutego 2017 o 13:44
0
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
gość / 10 lutego 2017 o 08:59
0
Ankietami chcą zastąpić swoją nieudolność, beznadziejność w podejmowaniu decyzji i niekompetencję !!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 23:34
0
Przemysław Czarnka nie znam typa ale musi mieć nieźle dziwnie w głowie poukładane
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 17:56
0
Takie ankiety w szpitalu są niczym innym jak wchodzenie z butami obcych w życie kobiet ,kobiety sobie dadzą rady z różnymi sprawami prywatnymi a głównie z poronieniem czy urodzeniem dziecka martwego beż niczyjej pomocy nie bądzcie tak zainteresowani naszymi problemami a zwłaszcza kler i ginekolog z klauzulą sumienia swoim życiem się zajmijcie kobity macie prawo odmówić wypełnia tej ankiety.
Avatar
gość / 9 lutego 2017 o 16:58
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 16:14
0
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierząc... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:25
0
Czy tak kobieta widział ankietę?? Pytanie czy chce pani porozmawiać z osobą bliską, psychologiem lub osobą duchowną odp tak/nie/nie wiem to narzucanie???!!!!!!!!!!!!! co za debilizm!!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:15
0
KTO WYMYŚLA TAKIE GŁUPIE ANKIETY????????????????????
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:11
0
Osoba duchowna w tej ankiecie jest na 3 miejscu, ale tytuł musi być taki, aby jednych drażnił, drugich podkręcał, bo wygląda jak narzucenie kogoś kto przecież pojęcia nie ma o tym, czym jest utrata dziecka.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Nowa jakość w urzędzie". Nowa władza w Białej Podlaskiej
galeria

"Nowa jakość w urzędzie". Nowa władza w Białej Podlaskiej 0 0

Nową jakość w urzędzie miasta i większą dostępność dla mieszkańców zapowiada nowy prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. We wtorek został już oficjalnie zaprzysiężony na ten urząd.

Trener polskich skoczków zadowolony z przygotowań do sezonu. "Każdy zrobił progres w porównaniu do zeszłego roku" [wideo]
film

Trener polskich skoczków zadowolony z przygotowań do sezonu. "Każdy zrobił progres w porównaniu do zeszłego roku" [wideo] 0 0

W inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Wiśle polscy skoczkowie wygrali konkurs drużynowy. Trzech z nich uplasowało się w najlepszej dziesiątce konkursu indywidualnego. - Przygotowania były bardzo dobre, plany treningowe udało nam się zrealizować w stu procentach. Myślę, że każdy ze skoczków zrobił progres w porównaniu do zeszłego roku - zapewnił trener biało-czerwonej kadry Stefan Horngacher.

Dźwięki [Domu] Słów - koncert Mateusza Franczaka
23 listopada 2018, 19:00
film

Dźwięki [Domu] Słów - koncert Mateusza Franczaka 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 23 listopada o godz. 19 w Domu Słów (ul. Królewska 17) odbędzie się koncert Mateusza Franczaka.

Lubelskie: Kolej nie rozpieszcza. Nowy rozkład jazdy nie jest powodem do zadowolenia

Lubelskie: Kolej nie rozpieszcza. Nowy rozkład jazdy nie jest powodem do zadowolenia 0 3

Znany jest już nowy rozkład jazdy pociągów, który ma obowiązywać od niedzieli, 9 grudnia.

Urząd Skarbowy rozliczy za nas deklaracje podatkowe

Urząd Skarbowy rozliczy za nas deklaracje podatkowe 0 0

W przyszłym roku Urząd Skarbowy przejmuje obowiązki rozliczenia osób składających PIT za 2018 r. E-PIT będzie przeznaczony dla tych, którzy są zatrudnieni na umowę zlecenie lub umowę o pracę. Nic nie trzeba będzie robić, bo system automatycznie nas rozliczy. To praktycznie oznacza koniec kar za nie złożenie deklaracji podatkowej.

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Prezydent podpisał ustawę

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Prezydent podpisał ustawę 0 2

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ma ona polegać na utworzeniu prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych.

Black Weekend w Tarasach Zamkowych
23 listopada 2018, 0:00
galeria

Black Weekend w Tarasach Zamkowych 0

Dlaczego raz w roku sklepy obniżają ceny produktów nawet o 70%? I co z tym wszystkim mają wspólnego Indianie z plemienia Wampanoagów? Koniec listopada to początek sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem, a także atrakcyjne wyprzedaże podczas popularnego Black Friday. Tarasy Zamkowe przygotowały z tej okazji przedłużoną wersję dnia wyjątkowych promocji i rabatów – Black Weekend. W dniach 23 - 25 listopada na wszystkich klientów centrum handlowego czekać będą niecodzienne przeceny i zniżki.

James Rodriguez trafi do Arsenalu? (wideo)
film

James Rodriguez trafi do Arsenalu? (wideo) 0 0

James Rodriguez może zamienić Bayern Monachium na Arsenal. Jak informuje hiszpańskie czasopismo „Don Balon” Kolumbijczyk może wkrótce zmienić barwy klubowe.

APORIA 11: Wyjście awaryjne – Rafał Matyja
22 listopada 2018, 19:00

APORIA 11: Wyjście awaryjne – Rafał Matyja 0

22.11.18 (czwartek) 19:00 / Sala Kinowa Centrum Kultury w Lublinie / Wstęp wolny

Kradł we Włoszech, a wpadł w Polsce. Sąd zadecyduje o ekstradycji

Kradł we Włoszech, a wpadł w Polsce. Sąd zadecyduje o ekstradycji 0 0

Zamojscy policjanci zatrzymali w Szczebrzeszynie mężczyznę poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. 43-latek wszedł w konflikt z włoskim wymiarem sprawiedliwości, ale miał też na swoim koncie przestępstwa popełnione w Polsce

II liga piłkarzy ręcznych: Tylko rezerwy Azotów nie zawiodły

II liga piłkarzy ręcznych: Tylko rezerwy Azotów nie zawiodły 1 0

W 10. kolejce grupy trzeciej A komplet punktów zdobyły Azoty II. Swoje mecze przegrały za to: AZS UMCS i Olimpia

Nagły zwrot akcji w sądowej sprawie prezydenta Żuka. Sędzia upomniała prezydenckiego prawnika
pilne

Nagły zwrot akcji w sądowej sprawie prezydenta Żuka. Sędzia upomniała prezydenckiego prawnika 7 20

Zaskakujący przebieg miała dzisiejsza rozprawa sądowa w sprawie prezydenta Lublina. Sąd miał stwierdzić, czy Krzysztof Żuk złamał prawo będąc zarazem prezydentem i członkiem rady nadzorczej PZU Życie. Miał także ocenić, czy wojewoda słusznie próbował usunąć za to Żuka ze stanowiska

Pomnik też człowiek i zasługuje na ciepłą czapkę. Akcja aktywistek z Bombardowania Włóczką

Pomnik też człowiek i zasługuje na ciepłą czapkę. Akcja aktywistek z Bombardowania Włóczką 2 5

Dziewczęta (i chłopaki), czapki na głowy! Bo główka się przeziębi. Pomnik też człowiek, czapkę mieć musi – uważają aktywistki z Bombardowania Włóczką, które wczoraj zadbały o zdrowie i look kamiennych dziewczynek.

Black Friday w Lublinie 2018. Czym kuszą sklepy i galerie handlowe? [lista ofert]
artykuł aktualizowany

Black Friday w Lublinie 2018. Czym kuszą sklepy i galerie handlowe? [lista ofert] 0 2

Zbliża się Black Friday. Lubelskie galerie handlowe i sklepy kuszą rabatami nawet w wysokości 70 proc.

Rasiści nadal atakują "Złotą Piramidę". Jeden z pracowników uciekł z miasta

Rasiści nadal atakują "Złotą Piramidę". Jeden z pracowników uciekł z miasta 57 21

Egipcjanie prowadzący bar w Krasnymstawie nadal słyszą rasistowskie wyzwiska i groźby. Jeden w końcu się poddał i uciekł z miasta

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!