Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 czerwca 2019 r.
21:01

Potrącił 12-latkę, Wiktoria zmarła w szpitalu. "Jej wzrok był utkwiony w moje oczy. Widziałam jak odchodzi"

189 79 A A

– Jej wzrok był utkwiony w moje oczy. Widziałam jak odchodzi. Zaczęłam się modlić. Prosiłam, żeby została – mówiła we wtorek w sądzie kobieta, która zatrzymała się aby przepuścić dziewczynkę na przejściu dla pieszych. Tego samego nie zrobił zawodowy kierowca. W wyniku odniesionych obrażeń 12-letnia Wiktoria zmarła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Moja córka była przepiękną, pełną pasji dziewczyną. W szpitalu zobaczyłam ją z wygolonymi włoskami, a te które zostały były splątane i zabrudzone krwią – opowiadała we wtorek na sali sądowej Katarzyna Tchorzewska z Lublina, mama 12-letniej Wiktorii.

Dziewczynka zmarła w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku drogowym. Do tragedii doszło 26 września 2018 r. na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ul. Poligonowej w Lublinie. Wiktoria szła na pobliski przystanek, by tam wsiąść do autobusu i dojechać do szkoły. Na lekcje nigdy nie dotarła.

Gdy dziewczynka stała na wysepce oddzielającej dwa kierunki jazdy, kobieta kierująca fiatem zatrzymała się aby ją przepuścić. Nie zrobił tego Józef B., który jest zawodowym kierowcą. Uderzył w dziecko. Zdaniem prokuratury jechał szybciej niż powinien o 22 km/h.

We wtorek w sądzie prokurator Krzysztof Maryńczak odczytując akt oskarżenia, długo wyliczał obrażenia, których doznała Wiktoria. – W szpitalu siadałam przy Wiktorii po prawej stronie. Z lewej była nie do poznania. Tak bardzo jej twarz była zmieniona – opowiada mama 12-latki.

Wiktoria trafiła do szpitala w stanie krytycznym. – Lekarz powiedział nam, że jest uzasadnione podejrzenie śmierci mózgu. Czyli coś nieodwracalnego. Świat nam się wtedy zawalił. Gdyby było inaczej to wydalibyśmy wszystkie pieniądze, by zabrać ją do najlepszej kliniki.

– Ciężko mi żyć z tym co się stało – mówił przed sądem sprawca wypadku. Na sali sądowej przepraszał rodziców Wiktorii, choć przed wtorkową rozprawą nigdy się z nimi nie skontaktował. 

Józef B. przyznał się do winy. Utrzymywał jednak, że nie jechał tak szybko. Twierdził też, że nie widział dziewczynki. Przekonywał, że oślepiło go słońce.

Zdaniem jednego z przesłuchiwanych we wtorek świadków, światło rzeczywiście było mocne. – Z tego też powodu jechałam wolno – mówiła w sądzie kobieta, która w dniu wypadku siedziała za kierownicą fiata. – Poruszałam się z prędkością może ok. 30 km/h – podkreślała.

Jej zdaniem kierowca, który potrącił Wiktorię, na pewno jechał za szybko. – Choć nie była to prędkość wariata drogowego – stwierdziła.

Przed przejściem zatrzymała się by przepuścić Wiktorię. – Nic nie jechało, tak mi się wydawało. W momencie jak dziewczynka weszła na pasy zobaczyłam nadjeżdżający samochód i zamarłam. 

Później wybiegła z auta do rannego dziecka. – Jej wzrok był utkwiony w moje oczy. Widziałam jak odchodzi. Zaczęłam się modlić. Prosiłam, żeby została – opowiadała w sądzie ze łzami w oczach. – Mam świadomość, że po ludzku zrobiłam dobrze. Żyję jednak w poczuciu, że gdybym się nie zatrzymała, to dziewczynka nie weszłaby na przejście. 

We wtorek obrońca oskarżonego złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze – rok więzienia z trzyletnim okresem zawieszenia i 2 tys. zł na fundusz ofiar wypadków drogowych. Oskarżony wnosił też o to, aby nie odbierać mu prawa jazdy, bo praca jako kierowca jest głównym źródłem jego utrzymania.

Na taki wymiar kary nie zgodziła się ani sędzia Monika Płoska-Pecio, ani prokurator, ani pełnomocnik rodziców, ani rodzice Wiktorii, którzy są oskarżycielkami posiłkowymi.

Oskarżony nie chciał odpowiadać na pytania ani sądu, ani prokuratora, ani pełnomocnika rodziców. Odnosił się wyłącznie do pytań swojej obrony.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 79

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 07:11
+20
Jak można jechać z nadmierną prędkością w warunkach złej widoczności (oślepienie)?. Znaki ostrzegające o przejściu są po obu stronach jezdni - ale on przecież nic nie widział. Jechał w "ciemno". Zawodowy "furman" - zostawcie mu przedmiot którym zabija innych. Bezczelność ludzka nie zna granic.
Avatar
m / 11 czerwca 2019 r. o 22:56
+18
Jak się zatrzymujemy aby przepuścić pieszego to trzeba tez analizować sytuacje za nami, czy ten za nami zdąży zahamować. Trzeba tez myśleć za innych.
 Ja mam myśleć za innych? Co ty bredzisz? Ten co jedzie za mną ma trzymać na tyle bezpieczny odstęp, że jakby pieszy/dzikie zwierze/inny samochod wypadł mi przed maskę to jego zasranym obowiązkiem jest się zatrzymać nie wjeżdzając mi w du.pę. Jedna podstawowa zasada na drodze, to po pierwsze zadbać o swoje i pasażerów bezpieczeństwo, jeśli ktoś siedzi mi na zderzaku to znaczy, że ma siebie i innych głeboko gdzieś.
 Ja mam myśleć za innych? Co ty bredzisz? Ten co jedzie za mną ma trzymać na tyle bezpieczny odstęp, że jakby pieszy/dzikie zwierze/inny samochod wypadł mi przed maskę to jego zasranym obowiązkiem jest się zatrzymać nie wjeżdzając mi w du.pę. Jedna podstawowa zasada na drodze, to po pierwsze zadbać o swoje i pasażerów bezpieczeństwo, jeśli ktoś siedzi mi na zderzaku to znaczy, że ma siebie i innych głeboko gdzieś. rozwiń
Avatar
Gwidon / 11 czerwca 2019 r. o 22:24
+15
Baran zabił dziecko na przejściu dla pieszych! Każdy, kto wymija pojazd przepuszczający pieszych powinien mieć odebrane prawo jazdy! Kiedyś było za to 21 punktów karnych. Czy to już nie obowiązuje?!
Avatar
M / 11 czerwca 2019 r. o 21:57
+14
To straszna tragedia. Współczuję Rodzicom i łączę się w bólu. Obyście znaleźli w sobie siłę.
Avatar
Nk / 11 czerwca 2019 r. o 21:46
+14
Ta kobieta co jechała 30 km/H po części również przyczyniła się do tej tragedii.. I nie piszcie mi, że się nie znam. Jeżdżę zawodowo ponad 30 lat. Przejechałem ponad milion kilometrów bez kolizji czy wypadku. Przez takie zawalidrogi i niedzielnych kierowców też dochodzi do kolizji. Żyjemy teraz bardzo szybko, każdemu się spieszy. Nie bronię absolutnie kierowcy, który jest w 100% winien i powinien za ten czy odpowiedzieć.
 Co ty pie..ysz?? Ogarnij się! Dziecko stoi między jezdniami, to wiadomo że każdy normalny przepuscilby pieszego,  każdego,  nie tylko dziecko! Ta kobieta może żyć z myślami o których mówi w artykule ale zrobiła dobrze,  to tamten kierowca złamał przepisy!! I nie zachował ostrożności!  Nie dość że nic podobno nie widzial to jechał szybko, nie zachował ostrożności przy przejściu, i wymijal pojazd przed przejściem! Wina leży po jego stronie i tylko jego. A gdybac to mogą sobie wszystko,  dziewczynka mogła wyjść z domu minute wcześniej, itp,  ale to jest bezsensu  
 Co ty pie..ysz?? Ogarnij się! Dziecko stoi między jezdniami, to wiadomo że każdy normalny przepuscilby pieszego,  każdego,  nie tylko dziecko! Ta kobieta może żyć z myślami o których mówi w artykule ale zrobiła dobrze,  to tamten kierowca złamał przepisy!! I nie zachował ostrożności!  Nie dość że nic podobno nie widzial to jechał szybko, nie zachował ostrożności przy przejściu, i wymijal pojazd przed przejściem! Wina leży po jego stronie i tylko jego. A gdybac to mogą sobie wszystko,  dziewczynka mogła wyjść z domu minute wcz... rozwiń
Avatar
Edek / 12 czerwca 2019 r. o 21:48
+12
Skoro ten człowiek wnosi o nieodebranie mu prawa jazdy to znaczy że nie odczuwa żadnej skruchy. Tym bardziej powinien je stracić do końca życia, a kilka najblizszych lat powinien spędzić w zakładzie karnym.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 12:09
+12
Istotą problemu nie jest to, że pierwszy kierowca się zatrzymał, ale to, że drugi się nie zatrzymał. Tu leży przyczyna wypadku i zagrożenie.
Avatar
A jak! / 11 czerwca 2019 r. o 22:11
+12
Do Nk.. Wiem co pisze. Piszę  o ..... Zasada ograniczonego zaufania Art. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym wyraża podstawową zasadę ruchu drogowego, tj. zasadę ograniczonego zaufania na drodze. Zasada ta różni się od tzw. zasady bezwzględnego zaufania, w której zakłada się, iż wszyscy uczestnicy ruchu zachowują się przepisowo oraz od zasady bezwzględnego braku zaufania, która zakłada, iż nikt nie przestrzega przepisów ruchu drogowego.
 Zasada ograniczonego zaufania jest stowowana takze w obec pieszych! Tez nie raz przepuszczam pieszych na wysepkach bo jest tez ryzyko ze ten pieszy moze wyjsc nagle na przejscie! I tez sie zatrzymuje przed przejsciem jak widze na bocznym pasie ze inny kierowca hamuje przed przejsciem bo to nic trudnego trzeba byc tylko skoncentrowanym na jezdzie i na drodze, a jako zawodowy kierowca to powinienes najlepiej wiedziec! Ale wam kierowcom zawodowym to pewnie tak sie spieszy ze najlepiej wcale byscie sie nie zatrzymywali aby szybciej aby szybciej!
 Zasada ograniczonego zaufania jest stowowana takze w obec pieszych! Tez nie raz przepuszczam pieszych na wysepkach bo jest tez ryzyko ze ten pieszy moze wyjsc nagle na przejscie! I tez sie zatrzymuje przed przejsciem jak widze na bocznym pasie ze inny kierowca hamuje przed przejsciem bo to nic trudnego trzeba byc tylko skoncentrowanym na jezdzie i na drodze, a jako zawodowy kierowca to powinienes najlepiej wiedziec! Ale wam kierowcom zawodowym to pewnie tak sie spieszy ze najlepiej wcale byscie sie nie zatrzymywali aby szybci... rozwiń
Avatar
Tomek / 12 czerwca 2019 r. o 22:32
+11
Facet jest bezczelny, odpowiada na pytania swojego obrońcy bo wczesniej odpowiedzi wykuł na pamięć i w spawie dają tyle że odpowiada tylko na wygodne pytania i które w jakimś stopniu go bronią. Powinni mu dowalić po całości na maxa. Też jestem zawodowym kierowcą, czasem bywa rzeczywiście tak że ludzie pchają się pod koła, ale gdy ktoś na pasie się zatrzymuje żeby przepuścić przechodnia to jest to świętość. Raziło go słońce??? Zwyczajnie jedzie się wolniej i uważniej, czujniej. Na jego miejscu nawet bym gęby nie otwierał że jest zawodowym kierowcą, bo uwłacza tym kierowcom zawodowym. A to że prosi żeby mu prawka nie zabierali to uważam ze jest to policzek dla rodziny, gość się chyba zapomina że zabił dziecko, ewidentne przez swoją głupotę a tą prośbą pokazuje tylko że ma to gleboko w du..ie.
Facet jest bezczelny, odpowiada na pytania swojego obrońcy bo wczesniej odpowiedzi wykuł na pamięć i w spawie dają tyle że odpowiada tylko na wygodne pytania i które w jakimś stopniu go bronią. Powinni mu dowalić po całości na maxa. Też jestem zawodowym kierowcą, czasem bywa rzeczywiście tak że ludzie pchają się pod koła, ale gdy ktoś na pasie się zatrzymuje żeby przepuścić przechodnia to jest to świętość. Raziło go słońce??? Zwyczajnie jedzie się wolniej i uważniej, czujniej. Na jego miejscu nawet bym gęby nie otwierał że jest zawodowym kie... rozwiń
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:35
+10
Czyli za to, że kierowca omijał inny pojazd stojący przed przejściem, za to, że nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu oraz za to, że jechał za szybko winni są wszyscy inni za wyjątkiem kierowcy. Dziecko, szkoła, prezydent miasta, pierwszy samochód oraz przepisy, które mają zapewnić bezpieczeństwo pieszemu przechodzącemu przez jednię, ale nie oskarżony kierowca.
Avatar
Każdy kierowca jest pieszym / 8 lutego 2020 r. o 03:37
+3
Żadne papierowe przepisy NIE OCHRONIĄ PIESZYCH NA PRZEJŚCIACH dróg o wielu pasach ruchu!!! Wg mnie należy zacząć uczyć dzieci w szkołach podstawowych prostej zasady, że na przejście NIE WOLNO WCHODZIĆ przed auto, które się nie zatrzymało i nadal JEDZIE, czy to będzie tyczyło pierwszego pasa ruchu, czy na następnych (z przeciwnej prawej strony też). Każdy pieszy ma oczy i rozum (dzieci też i w dodatku szybko sie uczą) i jeśli jest już na jezdni, to po pokonaniu każdego pasa zbliżając się do następnego, zanim na niego wejdzie, wykorzystując jako azyl osłonę pojazdu, który ustąpił mu pierwszeństwa i już stoi, powinien upewnić się, że pojazd jadący zaraz tym pasem obok, na który on zamierza wejść, zwalnia i staje przed przejściem. Gdy pojazd nadal jedzie i nie zwalnia, to powinien stosować zasadę NIGDY NIE WCHODZĘ!!! I tak pas po pasie, z lewej a potem z prawej strony, aż do przeciwległego krawężnika. Taka powinna być reguła: "nie ufaj przepisom i innym użytkownikom ruchu - sam zadbaj o swoje BEZPIECZEŃSTWO". Myślenie nie boli, a wiara w "bezpieczne pierwszeństwo na przejściu", to niestety GŁUPOTA i wielu pieszych źle na tym wyszło! Wystarczy, że na którymś z nastepujących po sobie pasów autem będzie jechał z nadmierną prędkością jakiś oszołom, czy np. pijany kierowca, albo kierowca, który nagle zasłabł i stracił świadomość (zawał, wylew), lub auto wbrew temu co chciał kierowca nie wyhamuje, bo awarii ulegną hamulce. I co wtedy? Żaden przepis na papierze, choćbyśmy mieli nie wiem jakie pierwszeństwo, w takiej sytuacji nas nie ochroni, gdy "z poczuciem właśnie tego ustawowo gwarantowanego nam pierwszeństwa na przejściu dla pieszych", pokonując je, wejdziemy akurat na ten pas bezpośrednio pod taki nadjeżdzający pojazd, nie wiedząc kto nim kieruje i czy ten pojazd jest sprawny technicznie!!! Przechodząc przez przejście wystarczy o tym pamietać i zastanowić się. Najlepiej jak o nasze bezpieczeństwo zatroszczymy się sami i trzeba tego uczyć już dzieci od najmłodszych lat. Ja stosuję się do tej zasady i żyję. A ci co ślepo wierzą, że same tylko przepisy na papierze zagwarantują im bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych, to niech sobie dalej w to wierzą i wchodzą BEZMYŚLNIE na przejście bez rozglądania się wprost pod jadące pojazdy (może życie im zbrzydło, a może wierzą, że są nieśmiertelni, albo że mają kilka żyć, a może po prostu grają w pewien rodzaj rosyjskiej ruletki... drogowej). Ci co nie wiedzą, to niech przyjmą do wiadomości, że człowiek w starciu z rozpędzoną "blachą" ma małe szanse i najczęściej przegrywa, tracąc zdrowie lub życie. A straconego życia lub zdrowia nikt i nic nie wróci. Czasem więc lepiej w porę włączyć myślenie i nawet zatrzymać się na moment wybierając życie, zamiast ślepo wierzyć do końca pięknie brzmiącym przepisom i ludziom, którzy je łamią i są nieprzewidywalni.
Żadne papierowe przepisy NIE OCHRONIĄ PIESZYCH NA PRZEJŚCIACH dróg o wielu pasach ruchu!!! Wg mnie należy zacząć uczyć dzieci w szkołach podstawowych prostej zasady, że na przejście NIE WOLNO WCHODZIĆ przed auto, które się nie zatrzymało i nadal JEDZIE, czy to będzie tyczyło pierwszego pasa ruchu, czy na następnych (z przeciwnej prawej strony też). Każdy pieszy ma oczy i rozum (dzieci też i w dodatku szybko sie uczą) i jeśli jest już na jezdni, to po pokonaniu każdego pasa zbliżając się do następnego, zanim na niego wejdzie, wykorzystując ja... rozwiń
Avatar
Gość / 24 czerwca 2019 r. o 00:28
0
Po pierwsze, wiele lat temu, kiedy zdawałem egzamin na prawo jazdy, miałem dwie sytuacje, w których zatrzymałem się przed przejściem dla pieszych celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Nie, nie wchodził jeszcze na jezdnie, czekał na krawędzi chodnika. Egzaminator nie powiedział nic. Po dojeździe do WORD-a, zadowolony, że zdałem - pan egzaminator mnie uwalił. Kiedy zapytałem wkurzony za co, to odpowiedział: BO ZATRZYMAŁEM SIĘ PRZED PRZEJŚCIEM CELEM PUSZCZENIA PIESZEGO. STWORZYŁEM SYTUACJE ZAGROŻENIA, W KTÓREJ PIESZY MOŻE WEJŚĆ, A JADĄCY SAMOCHODEM NA PASIE OBOK MOŻE PIESZEGO PRZEJECHAĆ. Przepraszam za Caps Lock'a. Chciałem uświadomić co poniektórym, jakie stanowisko miał państwowy egzaminator. Mało tego, opieprzył mnie, że nie jestem osobą, która kieruje ruchem drogowym i decyduje kiedy kto ma wejsć na przejście. Tamta kobieta wyświadczyła dziecku niedźwiedzią przysługę.
Po pierwsze, wiele lat temu, kiedy zdawałem egzamin na prawo jazdy, miałem dwie sytuacje, w których zatrzymałem się przed przejściem dla pieszych celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Nie, nie wchodził jeszcze na jezdnie, czekał na krawędzi chodnika. Egzaminator nie powiedział nic. Po dojeździe do WORD-a, zadowolony, że zdałem - pan egzaminator mnie uwalił. Kiedy zapytałem wkurzony za co, to odpowiedział: BO ZATRZYMAŁEM SIĘ PRZED PRZEJŚCIEM CELEM PUSZCZENIA PIESZEGO. STWORZYŁEM SYTUACJE ZAGROŻENIA, W KTÓREJ PIESZY MOŻE WEJŚĆ, A JADĄCY SAM... rozwiń
Avatar
DP / 15 czerwca 2019 r. o 03:23
+1
Dużo jeżdżę i bardzo często widzę takie sytuacje które kończą się zawsze szczęśliwie. Powinien ruszyć program edukacyjny na ten temat. Nidy takiego nie widziałem, a naprawdę bardzo często do sytuacji niebezpiecznych dochodzi, nawet gdy sam zatrzymuję się by przepuścić pieszego. Powinni być edukowani zarówno kierowcy jak i piesi. Drogi wiel opasowe w miastach są nie od dziś a wiedza jak się zachować żadna do najczęstrzych grzechów należą: Piesi: - Ojej puścił  mnie szybko przebiegnę na drugą stronę patrząc się mu w oczy zamiast obserwować drogę - Wózek z dzieckiem wpychany na pas, gdzie wpychający nie ma widoczności - Czytanie smsów Kierowcy: - nie zatrzymanie (zwolnienie) się gdy pojazd na równoległym pasie stoi, ( nie koniecznie przed przejściem, sytuacje są różne)
Dużo jeżdżę i bardzo często widzę takie sytuacje które kończą się zawsze szczęśliwie. Powinien ruszyć program edukacyjny na ten temat. Nidy takiego nie widziałem, a naprawdę bardzo często do sytuacji niebezpiecznych dochodzi, nawet gdy sam zatrzymuję się by przepuścić pieszego. Powinni być edukowani zarówno kierowcy jak i piesi. Drogi wiel opasowe w miastach są nie od dziś a wiedza jak się zachować żadna do najczęstrzych grzechów należą: Piesi: - Ojej puścił  mnie szybko przebiegnę na drugą stronę patrząc się mu w oczy zamiast obserwować d... rozwiń
Avatar
gggggg / 14 czerwca 2019 r. o 16:46
0
Co więcej ten typo twierdzi że jechał tylko 22 km ponad dozwoloną prędkość czyki o 44% szybciej niż dozwolone, bo nie śpieszyło mu się do pracy miał na 9.00. Ciekaw ile można jechać w Polsce w zabudowanym terenie jak się komuś śpieszy... Fizyki w szkole skutecznie nie uczą ale droga chamowania rośnie do kwadratu prędkości. Jest jeszcze taki przepis że nie wyprzedza się ani nie omija na przejściu dla pieszych ZAWSZE. I jescze do kogoś tu na forum kto pisał że jechać 30 km/h to nie sztuka. Właśnie że sztuka tak jechać kiedy trzeba i nie uledz presji wszyskich co jeżdzą "szybko ale bezpiecznie".
Co więcej ten typo twierdzi że jechał tylko 22 km ponad dozwoloną prędkość czyki o 44% szybciej niż dozwolone, bo nie śpieszyło mu się do pracy miał na 9.00. Ciekaw ile można jechać w Polsce w zabudowanym terenie jak się komuś śpieszy... Fizyki w szkole skutecznie nie uczą ale droga chamowania rośnie do kwadratu prędkości. Jest jeszcze taki przepis że nie wyprzedza się ani nie omija na przejściu dla pieszych ZAWSZE. I jescze do kogoś tu na forum kto pisał że jechać 30 km/h to nie sztuka. Właśnie że sztuka tak jechać kiedy trzeba i nie uledz... rozwiń
Avatar
W / 14 czerwca 2019 r. o 14:53
+2
Dziecko zginęło zabite przez typa ktory wjechał na przejscie kiedy juz na nim to dzieco było,  a debile dyskutują o nieustepowaniu pieszym stojącym na chodniku....
Avatar
ggggggg / 14 czerwca 2019 r. o 14:13
+2
Jest taki przepis o którym tu wszyscy mądzrzy zapominają bo jest powszechnie łamany. W terenie zapudowanym jeździ się w cywilizowanych krajach 50 km/h bo taka prędkość daje szansę zauważyć pieszego i wychamowć zareagować jak stanie się coś nieprzewidzianego nawet jak oślepia słońce. Jazda w terenie zabudowanym 77km/h to próba zabójstwa i tak powinna być bezwzględnie karana. Sama jaza a nie wtedy jak coś się stanie.
Avatar
Przeczytać ze zrozumieniem / 14 czerwca 2019 r. o 10:39
+7
Z uwagą przeczytałem wszystkie posty i napiszę swoją opinię. Nie będzie ona "niestety" dla optujących za opcją "pieszy ma zawsze pierszeństwo" korzystna.  Po pierwsze, wiele lat temu, kiedy zdawałem egzamin na prawo jazdy, miałem dwie sytuacje, w których zatrzymałem się przed przejściem dla pieszych celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Nie, nie wchodził jeszcze na jezdnie, czekał na krawędzi chodnika. Egzaminator nie powiedział nic. Po dojeździe do WORD-a, zadowolony, że zdałem - pan egzaminator mnie uwalił. Kiedy zapytałem wkurzony za co, to odpowiedział: BO ZATRZYMAŁEM SIĘ PRZED PRZEJŚCIEM CELEM PUSZCZENIA PIESZEGO. STWORZYŁEM SYTUACJE ZAGROŻENIA, W KTÓREJ PIESZY MOŻE WEJŚĆ, A JADĄCY SAMOCHODEM NA PASIE OBOK MOŻE PIESZEGO PRZEJECHAĆ. Przepraszam za Caps Lock'a. Chciałem uświadomić co poniektórym, jakie stanowisko miał państwowy egzaminator. Mało tego, opieprzył mnie, że nie jestem osobą, która kieruje ruchem drogowym i decyduje kiedy kto ma wejsć na przejście.  Tamta kobieta wyświadczyła dziecku niedźwiedzią przysługę. Zgadzam się z tymi, którzy mówią, że nie powinna się zatrzymywać. Pieszy sobie poradzi, przejdzie jak nic nie będzie jechało.  Druga sytuacja. Zachowałem się jak tamta kobieta. Zatrzymałem się przed przejściem celem ustąpienia pierwszeństwa, ul. Zana - od Leclerca w stronę Media Marktu, to przy szkole. Patrzę we wsteczne lusterko a tam rozpędzony SUV jechał, a weszła wlaśnie kobieta na przejście. Zacząłem na nią trąbić ostrzegawczo i przez szybę się wydarłem na nią, żeby się zatrzymała. Uratowałem jej życie, bo facet się nie zatrzymał tylko śmignął dalej. Dogoniłem go na następnych światłach pod Media Marktem i powiedziałem mu, że omało co nie zabił baby. Facetowi się głupio zrobiło. Po co to piszę, jaki morał? A no taki, że lepiej nie być "w *** uprzejmym na siłę" i nie zatrzymywać się przed przejściem, kiedy pieszy jeszcze na nie nie wszedł. Poczeka sobie, nic mu się na chodniku nie stanie. Od tamtej pory nie zatrzymuje się w celu ustąpienia komukolwiek, chyba, że widzę we wstecznym, że nic za mną nie jedzie, albo na spokojnych osiedlowych uliczkach. Ale na drodze szybkiego ruchu - nigdy. Ostatnio sam miałem ostre hamowanie koło Lidla na Jana Pawła II kiedy jakaś idiotka postanowiła nagle się zatrzymać przed przejściem, a jechała raptem dwie długości samochodu przede mną. Ledwo wyhamowałem.
Z uwagą przeczytałem wszystkie posty i napiszę swoją opinię. Nie będzie ona "niestety" dla optujących za opcją "pieszy ma zawsze pierszeństwo" korzystna.  Po pierwsze, wiele lat temu, kiedy zdawałem egzamin na prawo jazdy, miałem dwie sytuacje, w których zatrzymałem się przed przejściem dla pieszych celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Nie, nie wchodził jeszcze na jezdnie, czekał na krawędzi chodnika. Egzaminator nie powiedział nic. Po dojeździe do WORD-a, zadowolony, że zdałem - pan egzaminator mnie uwalił. Kiedy za... rozwiń
Avatar
Michał / 13 czerwca 2019 r. o 17:18
-3
Co to za śmieszna kara za smierci malego dziecka w takim cierpieniu!! Bezwzględne więzienie i to na długie lata dodatkowow praca pożytecznie społeczna za miskę ryżu ti i tak kara bardzo łagodna!! Nie z pokomunistycznymi sądami niestety
Avatar
abcdef / 13 czerwca 2019 r. o 15:03
+7
"Bo nie ma nic o ustępowaniu pieszemu czekającemu przed przejściem." - zgoda, nie musi ustępować, gdy pieszy stoi przed przejściem. Ale nigdy nie mamy pewności czy pieszy wejdzie/czy nie wejdzie i z tego powodu lepiej zwplnić i być przygotowanym na to, że pieszy może wejść nieostrożnie na jednię. Do tego zobowiązuje na inny przepis nakazujący zmniejszenie prędkości by nie narażać na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu oraz tych dopiero wchodzących na przejście. Dla wielu ten przepis to czarna magia, ale jest on powołany w rozporządzeniu o znakach drogowych. Brak jest trochę konsekwencji, bo z jednej strony nie ma przymusu zatrzymania się, ale jest zakaz potrącania.
 Dla ścisłości - jest nakaz nie tyle zmniejszenia prędości, co zachowania szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia. Ale podobny przepis obowiązuje równiez pieszych. A już poza przepisami, zdroworozsądkowo - "nigdy nie mamy pewności czy kierowca zatrzyma się/czy nie zatrzyma się i z tego powodu lepiej rozejrzeć się nawet mając zielone/pierwszeństwo i być przygotowanym na to, że kierowca może załamać przepisy"
 Dla ścisłości - jest nakaz nie tyle zmniejszenia prędości, co zachowania szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia. Ale podobny przepis obowiązuje równiez pieszych. A już poza przepisami, zdroworozsądkowo - "nigdy nie mamy pewności czy kierowca zatrzyma się/czy nie zatrzyma się i z tego powodu lepiej rozejrzeć się nawet mając zielone/pierwszeństwo i być przygotowanym na to, że kierowca może załamać przepisy" rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2019 r. o 14:54
0
"Bo nie ma nic o ustępowaniu pieszemu czekającemu przed przejściem." - zgoda, nie musi ustępować, gdy pieszy stoi przed przejściem. Ale nigdy nie mamy pewności czy pieszy wejdzie/czy nie wejdzie i z tego powodu lepiej zwplnić i być przygotowanym na to, że pieszy może wejść nieostrożnie na jednię. Do tego zobowiązuje na inny przepis nakazujący zmniejszenie prędkości by nie narażać na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu oraz tych dopiero wchodzących na przejście. Dla wielu ten przepis to czarna magia, ale jest on powołany w rozporządzeniu o znakach drogowych. Brak jest trochę konsekwencji, bo z jednej strony nie ma przymusu zatrzymania się, ale jest zakaz potrącania.
"Bo nie ma nic o ustępowaniu pieszemu czekającemu przed przejściem." - zgoda, nie musi ustępować, gdy pieszy stoi przed przejściem. Ale nigdy nie mamy pewności czy pieszy wejdzie/czy nie wejdzie i z tego powodu lepiej zwplnić i być przygotowanym na to, że pieszy może wejść nieostrożnie na jednię. Do tego zobowiązuje na inny przepis nakazujący zmniejszenie prędkości by nie narażać na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu oraz tych dopiero wchodzących na przejście. Dla wielu ten przepis to czarna magia, ale jest on... rozwiń