Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 grudnia 2019 r.
11:27

Powstaną nowe drogi w Lublinie. Będzie łatwiej wyjechać sprzed dworca kolejowego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
16 86 A A

Nowa droga biegnąca częściowo wiaduktem na skraju parku Ludowego ma wyprowadzić ruch sprzed dworca kolejowego do ul. Lubelskiego Lipca ’80. Prezydent miasta szykuje już zezwolenie na przebudowę dróg koło parku i Targów Lublin. To część przygotowań do budowy przez miasto dużego dworca autobusowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyjazd sprzed dworca mocno się wydłużył odkąd zaślepiono ul. Młyńską i wybudowano ul. Lubelskiego Lipca ’80. To wygodna i szeroka trasa, ale odcięta od Dworcowej, nad którą przebiega wiaduktami. Szczególnie irytujące jest to dla pasażerów autobusów i trolejbusów.

Miejscy aktywiści już dawno przekonywali urzędników, że najlepiej byłoby zrezygnować z wiaduktów i zbudować zwykłe skrzyżowanie ul. Lubelskiego Lipca ’80 z Dworcową. Urzędnicy odpowiadali, że byłoby to niezgodne z przepisami ustalającymi minimalną odległość między skrzyżowaniami (w tym przypadku między ul. Dworcową i Stadionową).

Jak jest dzisiaj

Pasażerowie komunikacji miejskiej skazani są na wycieczki krajoznawcze, bo autobusy wyruszające z pl. Dworcowego jadą naokoło ul. Dworcową, Młyńską, a dalej przez rondo Sportowców, Stadionową i Lubelskiego Lipca ’80, co jest dość czasochłonne. Zanim powstały wiadukty wystarczyło skręcić z Dworcowej w Młyńską.

Kierowcy samochodów osobowych mają tylko nieznacznie większy wybór, bo mogą pojechać przez ul. Pocztową, z której da się skręcić w ul. Kunickiego, chociaż tylko w prawo.

Co ma się zmienić

Po pierwsze przebudowany ma być odcinek Dworcowej biegnący pod wiaduktami od Młyńskiej do małego ronda przed halami Targów Lublin. Od tego ronda mają odchodzić dwie nowe ulice.

Pierwsza z nich pobiegnie w prawo do al. Piłsudskiego. Druga będzie biegła od ronda w lewo, obok parku Ludowego, gdzie ma powstać wiadukt umożliwiający wjazd i zjazd z ul. Lubelskiego Lipca ’80. Całość, z racji wyglądu, bywa nazywana „baranimi rogami”.

Wszystkiemu ma towarzyszyć przebudowa al. Piłsudskiego, ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz trakcji trolejbusowej. Plany mają związek z dworcem autobusowym, który ma być zbudowany przez miasto między ul. Gazową a Młyńską.

– Drogi będą realizowane wraz z budową dworca, ale na podstawie odrębnej umowy – zapowiada Grzegorz Jędrek z lubelskiego Ratusza.

Szykują zezwolenie

W zeszłym tygodniu Urząd Miasta zaczął przygotowywać pozwolenie na wspomnianą przebudowę ulic. Kiedy można się spodziewać takiej decyzji? – Do końca grudnia 2019 r. – odpowiada Jędrek.

Wydając pozwolenie Ratusz zamierza skorzystać z tzw. specustawy drogowej. Wydana w ten sposób decyzja nie tylko pozwoli na budowę, ale będzie też skutkować przejęciem przez miasto na własność gruntów pod nowe ulice.

Urząd zapewnia, że pieniądze na budowę ulic są uwzględnione w puli zarezerwowanej na nowy dworzec.

Aktywiści pełni obaw

Poważne zastrzeżenia do planowanego układu ulic mają aktywiści z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Ci sami, którzy wcześniej przekonywali, że miasto robi błąd planując budowę wiaduktów nad Dworcową. Ich zdaniem, gdyby nie tamta decyzja, miasto nie musiałoby teraz kombinować z „baranimi rogami”.

– To rozwiązanie jest niezgodne z przepisami o minimalnej odległości między skrzyżowaniami – mówi Krzysztof Kowalik, działacz Towarzystwa. – Jeśli prezydent chce to zbudować, będzie musiał prosić ministerstwo o zgodę na odstępstwo od przepisów.

Ratusz odpowiada

– Ministerstwo Infrastruktury wydało upoważnienie do udzielenia zgody na odstępstwo od przepisów. Taka zgoda została wydana – zapewnia Grzegorz Jędrek. Przekonuje, że takie rozwiązanie najlepiej rozprowadzi ruch z rejonu istniejącego dworca kolejowego i planowanego autobusowego. – Projektowany układ drogowy był szeroko analizowany przez różne jednostki i wydziały przy udziale biura projektowego i został uznany za optymalny, biorąc pod uwagę istniejące możliwości zagospodarowania terenu oraz obsługę komunikacyjną dworca.

Dworzec w pigułce

Gotowy już projekt Dworca Metropolitalnego przewiduje ponad 40 zadaszonych peronów, podziemny parking na 200 pojazdów oraz plac postojowy dla autobusów. Sam budynek będzie mocno przeszklony, a jego dach ma pełnić rolę spacerowego tarasu widokowego. W okolicy zmieni się układ dróg i przystanków komunikacji miejskiej.

– Przy Dworcu Metropolitalnym będą znajdowały się dwa przystanki komunikacji miejskiej, zlokalizowane bezpośrednio przy budynku – dodaje Jędrek. – Jeden przystanek będzie przeznaczony dla linii jadących w kierunku centrum Lublina, a drugi dla kierunku przeciwnego. Takie rozwiązanie skonsoliduje ruch komunikacji miejskiej i ułatwi przesiadki.

Budowa dworca, jak zapowiada Ratusz, ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Quiz: Jak dobrze znasz Lublin?

Jak dobrze znasz Lublin?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 86

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
. / 10 grudnia 2019 r. o 12:11
+33
Dworzec "metropolitarny", z którego dojazd do centrum zajmie 30-40 minut - tyle co przejście z buta, a to wszystko dlatego, że kilku cwaniaczków zasadziło się na potencjalnie prestiżowe grunta na podzamczu. Zuko-gród w pigułce.
Słowo daję jak czytam takich tępych baranów to mnie krew zalewa. Wszyscy mający pojęcie jakiekolwiek przynajmniej fundamentalne pojęcie o estetyce wiedzą, że dworzec PKS powinien jak najszybciej zniknąć z Podzamcza, bo jest obrazem nędzy i rozpaczy i  syfem jakiego próżno szukać nawet na najbardziej zapadłej Ukrainie. Każdy turysta patrzy na to z miną: co to k... jest? Ale nie, bo może duwelopery jeszcze zarobio! Tępaku, co ci to miasto uczyniło że go tak nienawidzisz?
Słowo daję jak czytam takich tępych baranów to mnie krew zalewa. Wszyscy mający pojęcie jakiekolwiek przynajmniej fundamentalne pojęcie o estetyce wiedzą, że dworzec PKS powinien jak najszybciej zniknąć z Podzamcza, bo jest obrazem nędzy i rozpaczy i  syfem jakiego próżno szukać nawet na najbardziej zapadłej Ukrainie. Każdy turysta patrzy na to z miną: co to k... jest? Ale nie, bo może duwelopery jeszcze zarobio! Tępaku, co ci to miasto uczyniło że go tak nienawidzisz? rozwiń
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 12:07
+32
Ehhh, co by nie zaproponowano to i tak fotelowi eksperci z DW skrytykują. Korki są głąby kapuściane dlatego, że jest za dużo samochodów w mieście!!!
Avatar
pozdrawiam / 10 grudnia 2019 r. o 12:14
+30
To trzeba zmienić klasę tej bezsensownej autostrady, żeby można było zbudować brakujące skrzyżowanie i ZBURZYĆ ten wiadukt. Będzie taniej, niż budowanie kolejnych rozjazdów, rond. ZDIM doprowadził to miasto do absurdu. To jest chora instytucja.
 Kolega widzę ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Zatem jeszcze raz: " Urzędnicy odpowiadali, że byłoby to niezgodne z przepisami ustalającymi minimalną odległość między skrzyżowaniami (w tym przypadku między ul. Dworcową i Stadionową)."
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 12:21
+25
Połowa jak nie lepiej komentujących wszystkie drogowe lub infrastrukturalne inwestycje w mieście to za przeproszeniem zwykli pieniacze i tępaki, które się wymądrzają choć nie mają ani żadnej wiedzy ani doświadczenia w projektowaniu, planowaniu, itd. Tłumaczysz takiemu, że prawo czegoś zabrania, a on i tak dalej swoje, bo on wie najlepiej i już. Siedzi taki frustrat przed monitorkiem i tylko by wszystkich obrażał, wszystkim rozkazywał i wszystko krytykował.
Avatar
menel z Lubartowskiej / 10 grudnia 2019 r. o 12:38
+22
Dworzec "metropolitarny", z którego dojazd do centrum zajmie 30-40 minut - tyle co przejście z buta, a to wszystko dlatego, że kilku cwaniaczków zasadziło się na potencjalnie prestiżowe grunta na podzamczu. Zuko-gród w pigułce.
Słowo daję jak czytam takich tępych baranów to mnie krew zalewa. Wszyscy mający pojęcie jakiekolwiek przynajmniej fundamentalne pojęcie o estetyce wiedzą, że dworzec PKS powinien jak najszybciej zniknąć z Podzamcza, bo jest obrazem nędzy i rozpaczy i  syfem jakiego próżno szukać nawet na najbardziej zapadłej Ukrainie. Każdy turysta patrzy na to z miną: co to k... jest? Ale nie, bo może duwelopery jeszcze zarobio! Tępaku, co ci to miasto uczyniło że go tak nienawidzisz?
Dworzec jest centrum miasta. Wokół dworca kwitnie targ, bo wiadomo, że ludzie przyjeżdzają sprzedają, kupują i wyjeżdzają. Jeśli przeniesiecie PKS koło PKP to myślicie że ktoś przyjeżdzający z Parchatki będzie szukał autobusu i ładował aplikację jak dojadę na targ?? Po prostu nie chcecie tego rodzaju handlu u nas ??
 Hm, czy mi się wydaje, czy Ty sugerujesz, że ludzie przyjeżdżają do Lublina tylko po to, żeby zrobić zakupy w tym bangladeszu na podzamczu? Jeśli tak, to powiem ci że jesteś w błędzie. Większość ludzi w tym turystów wymiotuje jak widzi to miejsce i ucieka stamtąd najszybciej jak tylko się da.
 Hm, czy mi się wydaje, czy Ty sugerujesz, że ludzie przyjeżdżają do Lublina tylko po to, żeby zrobić zakupy w tym bangladeszu na podzamczu? Jeśli tak, to powiem ci że jesteś w błędzie. Większość ludzi w tym turystów wymiotuje jak widzi to miejsce i ucieka stamtąd najszybciej jak tylko się da. rozwiń
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 12:27
+22
czeba słóhać miejskih aktyfistuf bo oni wfszystko wiedzom najlepiej, jeżdżom po mieście rowerami ale zaprojektujom nam kierofcom osobufek takie drogi że korki zniknom w mik
Avatar
psychiatryk / 10 grudnia 2019 r. o 12:41
+21
Popierwsze, dlaczego tej drogi nie zaplanowano, jak budwano Trase Lubleskiego Lipca Po drugie, lepiej zbudowac tunel pod Racławickimui albo wiadkukt nad Głeboką Po trzecie przeniesienie tam dworca PKS (nie mówię że bezsensowne)  - zniszczy cały drobny handel w centrum i Śródmieściu! Po czwarte czy Wiadomo - Jakie firmy architektoniczne zaprojektowały juz hotele (albo spisały umowy pośrednictwa) w miejsciu starego dworca dla Sami - Wiecie - jakiego dewelopera? Moim zdniaem cały sens budowy tego dworca i wydawnia bnaszych podatków  kryje się w odpowiedzi na pytanie nr 4.
CZY NIE MACIE PAŃSTWO wrażenia, że budowa tego dworca (zamiast ładnej przebudowy aktualnego i połaczenia jej bus-pasami (a moze nawet tramwajem na szynach)  z dworcem kolejowym jest motywaowana głownie (jak prawie wszystko co planuje się w tym mieście od lat rządów POPISU) interesami prywatnych deweloperów, firm architektonicznych i gakerii handlowych które zyskają na wymarciu drobnego handlu z Lublina?
 Tak, mamy! Słyszałem, że deweloperzy nie cierpią tramwajów na szynach! Całe miasto aż huczy od plotek, że nowy dworzec metropolitalny powstaje tylko po to, żeby dobić bułgarskich sprzedawców dywanów z Targu pod Zamkiem! Ta sprawą powinna się zająć jakaś komisja śledcza!
 Tak, mamy! Słyszałem, że deweloperzy nie cierpią tramwajów na szynach! Całe miasto aż huczy od plotek, że nowy dworzec metropolitalny powstaje tylko po to, żeby dobić bułgarskich sprzedawców dywanów z Targu pod Zamkiem! Ta sprawą powinna się zająć jakaś komisja śledcza! rozwiń
Avatar
maq / 10 grudnia 2019 r. o 12:27
+21
Wchodzę na komentarze z cichą nadzieję i... Nie zawiodłem się! Banda POJEBAŃCÓW PLUJE ILE MOŻE. Leczcie się kretyni o inteligencji pudełka do butów. Pustego.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 12:28
+19
ciągle tylko jęki - jak nie za szeroko, to za wąsko, jak nie za wysoko to za nisko, heh miasto wiecznych malkontentów
Avatar
. / 10 grudnia 2019 r. o 13:12
+18
Dworzec "metropolitarny", z którego dojazd do centrum zajmie 30-40 minut - tyle co przejście z buta, a to wszystko dlatego, że kilku cwaniaczków zasadziło się na potencjalnie prestiżowe grunta na podzamczu. Zuko-gród w pigułce.
Słowo daję jak czytam takich tępych baranów to mnie krew zalewa. Wszyscy mający pojęcie jakiekolwiek przynajmniej fundamentalne pojęcie o estetyce wiedzą, że dworzec PKS powinien jak najszybciej zniknąć z Podzamcza, bo jest obrazem nędzy i rozpaczy i  syfem jakiego próżno szukać nawet na najbardziej zapadłej Ukrainie. Każdy turysta patrzy na to z miną: co to k... jest? Ale nie, bo może duwelopery jeszcze zarobio! Tępaku, co ci to miasto uczyniło że go tak nienawidzisz?
Dworzec jest centrum miasta. Wokół dworca kwitnie targ, bo wiadomo, że ludzie przyjeżdzają sprzedają, kupują i wyjeżdzają. Jeśli przeniesiecie PKS koło PKP to myślicie że ktoś przyjeżdzający z Parchatki będzie szukał autobusu i ładował aplikację jak dojadę na targ?? Po prostu nie chcecie tego rodzaju handlu u nas ??
Hm, czy mi się wydaje, czy Ty sugerujesz, że ludzie przyjeżdżają do Lublina tylko po to, żeby zrobić zakupy w tym bangladeszu na podzamczu? Jeśli tak, to powiem ci że jesteś w błędzie. Większość ludzi w tym turystów wymiotuje jak widzi to miejsce i ucieka stamtąd najszybciej jak tylko się da.
Nie no ludzie do Lublina przyjeżdzają tylko na  konferencje naukowe,konfrontacje teatralne, na występy do Centrum Spotkania Kultur, na Festiwal Smaku, Kultur, Sztukmistrzów i do Galerii Labirynt. Pozostali na widok dworca na trzeźwo nie wymiotują..
 Na widok dworca może i nie ale na widok najbliższego sąsiedztwa już tak.
 Na widok dworca może i nie ale na widok najbliższego sąsiedztwa już tak. rozwiń
Avatar
Lolek XII / 6 stycznia 2020 r. o 10:57
-2
Miastem rządzą dyletanci -- -no ale kto im podskoczy.....wszak władza w rekach tumanów z PO co się nie dotkną to spieprzą
Avatar
Jan STĄD / 13 grudnia 2019 r. o 23:41
+2
O tak , wiele rozwiązań komunikacyjnych w Lublinie to "baranie rogi" zaprojektowane zapewne przez baranie łby ? Połowa ,zdawałoby się poważnych arterii kończy się w burakach jak np. Poniatowskiego ,wąskim gardłem na Racławickich , czy Grygowej na rondzie Franczaka
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 11:01
+3
Zana i Sowińskiego także czekają na remont...
Avatar
OIIO / 12 grudnia 2019 r. o 11:40
-3
A kiedy remonty ulic? Zana, Sowinskiego, Herberta, Racławickie ... Te ulice, i wiele innych, to wstyd dla miasta a oni parki remontują ... Żu i reszta powinnibza kare musieć codziennie jezdzic tymi ulicami swoimi prywatnymi autami
Avatar
rrr / 12 grudnia 2019 r. o 00:59
0
Popierwsze, dlaczego tej drogi nie zaplanowano, jak budwano Trase Lubleskiego Lipca Po drugie, lepiej zbudowac tunel pod Racławickimui albo wiadkukt nad Głeboką Po trzecie przeniesienie tam dworca PKS (nie mówię że bezsensowne)  - zniszczy cały drobny handel w centrum i Śródmieściu! Po czwarte czy Wiadomo - Jakie firmy architektoniczne zaprojektowały juz hotele (albo spisały umowy pośrednictwa) w miejsciu starego dworca dla Sami - Wiecie - jakiego dewelopera? Moim zdniaem cały sens budowy tego dworca i wydawnia bnaszych podatków  kryje się w odpowiedzi na pytanie nr 4.
CZY NIE MACIE PAŃSTWO wrażenia, że budowa tego dworca (zamiast ładnej przebudowy aktualnego i połaczenia jej bus-pasami (a moze nawet tramwajem na szynach)  z dworcem kolejowym jest motywaowana głownie (jak prawie wszystko co planuje się w tym mieście od lat rządów POPISU) interesami prywatnych deweloperów, firm architektonicznych i gakerii handlowych które zyskają na wymarciu drobnego handlu z Lublina?
 
  rozwiń
Avatar
Bob / 11 grudnia 2019 r. o 20:31
-1
A czy jakiś łaskawca z ratusza jechał w godzinach szczytu ul. Muzyczną w stronę skrzyżowania z ul. Głęboką? Może już czas skończyć z bus pasem?
Avatar
Japolan / 11 grudnia 2019 r. o 13:44
+2
Japolan jest z tego co zauważyłem ekspertem niemal w każdej dziedzinie, istny omnibus
Jakże boicie się ludzi używających rozumu i zarazem mających odwagę nazywać układy układamia a mafię mafią!
Wujek Staszek mistrz ciętej riposty. Co się nie odezwie to błyśnie. Tropi ok pięćdziesięciu nowych patologii dziennie, o wszystkich składa wszędzie doniesienia, a to że ludzie się z nich i niego śmieją traktuje jako dowód na istnienie spisku hamującego upowszechnienie efektów działania swojego błyskotliwego zmysłu obserwacyjnego. Znany dość powszechnie typ osobowości.
Swego czasu dzisuejszy podejrzany Piotr Kowalczyk także był bardzo pewny siebie - nawet uchronił pana Tomasza Pituchę oraz pana Piotra Popiela przed głosowaniem Rady Miasta w sprawie wygaszenia ich nandatów radnego (o co zawnioskowano w związku z zasiadaniem przez nich w Radzie Nadzorczej SM Nałkowskich, która zażądała haraczu za chodzenie po Bożym świecie, w tym po oddabych w użytkowanie wieczyste gruntach miejskich). Taka wasza "uroda". Dobrze, że CBA odważyło się tępić patologie w Lublinie.
Swego czasu dzisuejszy podejrzany Piotr Kowalczyk także był bardzo pewny siebie - nawet uchronił pana Tomasza Pituchę oraz pana Piotra Popiela przed głosowaniem Rady Miasta w sprawie wygaszenia ich nandatów radnego (o co zawnioskowano w związku z zasiadaniem przez nich w Radzie Nadzorczej SM Nałkowskich, która zażądała haraczu za chodzenie po Bożym świecie, w tym po oddabych w użytkowanie wieczyste gruntach miejskich). Taka wasza "uroda". Dobrze, że CBA odważyło się tępić patologie w Lublinie. rozwiń
Avatar
Zgoda / 11 grudnia 2019 r. o 13:35
+2
Chodziło o zjazdy do ulicy Dworcowej, nie Młyńskiej oczywiście. Dlaczego tak? Bo tak jest najlepiej i bezkolizyjnie
Avatar
Jarecki / 11 grudnia 2019 r. o 13:20
+6
Czytając ten srtykuł można dojść do wniosku, że zarządzającym drogami w mieście przyświeca dewiza - bo by tu jeszcze spie...ć Czy Ci drogowi decydenci kiedykolwiek przyjechali na targi? Czy widzieli jaki problem jest z miejscami parkingowymi. Może uważają, że wzorem centrum miasta, należy zniechęcać wystawców do korzystania z samochodów i po prostu ... uśmiercić targi. Wykonanie takiej protezy drogowej jak na tym planie oznacza zniszcenie infrastruktury drogowej targów. To rozwiązanie jest nie do przyjęcia. Trzeba poważnie pochylić się nad logicznym rozwiązaniem problemu, a nie rysować kreski na mapie - jak w znanej polskiej komedii tu gdzie jest jezioro zrobimy osiedle. A tak wogóle, dworzec PKP w Lublinie istnieje w tym miejscu od 1877 roku. Nie ważne czy miałby być on metropilitalny czy zaściankowy z pewnością będzie istniał w tym miejscu, póki istnieją koleje. W tej sytuacji pisanie, że przy planowaniu Lubelskiego Lipca nie wiedziano o dworcu metropolitalnym jest po prostu żenujące.
Czytając ten srtykuł można dojść do wniosku, że zarządzającym drogami w mieście przyświeca dewiza - bo by tu jeszcze spie...ć Czy Ci drogowi decydenci kiedykolwiek przyjechali na targi? Czy widzieli jaki problem jest z miejscami parkingowymi. Może uważają, że wzorem centrum miasta, należy zniechęcać wystawców do korzystania z samochodów i po prostu ... uśmiercić targi. Wykonanie takiej protezy drogowej jak na tym planie oznacza zniszcenie infrastruktury drogowej targów. To rozwiązanie jest nie do przyjęcia. Trzeba poważnie pochylić się nad ... rozwiń
Avatar
ola / 11 grudnia 2019 r. o 13:04
+1
Japolan jest z tego co zauważyłem ekspertem niemal w każdej dziedzinie, istny omnibus
Jakże boicie się ludzi używających rozumu i zarazem mających odwagę nazywać układy układamia a mafię mafią!
 Wujek Staszek mistrz ciętej riposty. Co się nie odezwie to błyśnie. Tropi ok pięćdziesięciu nowych patologii dziennie, o wszystkich składa wszędzie doniesienia, a to że ludzie się z nich i niego śmieją traktuje jako dowód na istnienie spisku hamującego upowszechnienie efektów działania swojego błyskotliwego zmysłu obserwacyjnego. Znany dość powszechnie typ osobowości.
 Wujek Staszek mistrz ciętej riposty. Co się nie odezwie to błyśnie. Tropi ok pięćdziesięciu nowych patologii dziennie, o wszystkich składa wszędzie doniesienia, a to że ludzie się z nich i niego śmieją traktuje jako dowód na istnienie spisku hamującego upowszechnienie efektów działania swojego błyskotliwego zmysłu obserwacyjnego. Znany dość powszechnie typ osobowości. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 86

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Powiat chełmski. W nocy spłonął drewniany dom. Tylko komin ocalał

Powiat chełmski. W nocy spłonął drewniany dom. Tylko komin ocalał

Dopiero w poniedziałek o świcie strażacy ugasili pożar, do którego doszło w Adamowie w powiecie chełmskim. Mimo wysiłków drewniany dom spłonął doszczętnie, uchowała się tylko ceglana konstrukcja pieca. Obyło się bez strat w ludziach.

Ciepły poniedziałek „na zmyłkę”. Teraz w Lublinie już tylko pogorszenie pogody
Prognoza pogody

Ciepły poniedziałek „na zmyłkę”. Teraz w Lublinie już tylko pogorszenie pogody

Od wtorku w Lublinie będzie chłodniej i ma padać.

Dr Misio i Król na scenie. Gdzie i kiedy wystąpią w Lublinie?

Dr Misio i Król na scenie. Gdzie i kiedy wystąpią w Lublinie?

Teatr Stary przedstawił repertuar na maj i czerwiec. Bilety na wydarzenia będzie można rezerwować od wtorku.

Cyców. Sąd zakazał mu prowadzić przez kolejne 70 lat. I tak wsiadł za kółko

Cyców. Sąd zakazał mu prowadzić przez kolejne 70 lat. I tak wsiadł za kółko

29-latek prowadził audi, mimo że sąd zakazał mu siadać za kółko do 2086 roku.

Rehabilitacja po COVID-19. Wiemy, które placówki w Lubelskiem przyjmą pacjentów
Pełna lista

Rehabilitacja po COVID-19. Wiemy, które placówki w Lubelskiem przyjmą pacjentów

11 placówek w województwie lubelskim może już przyjmować pacjentów na rehabilitację po przebytym COVID-19. Takich miejsc ma być w naszym regionie jeszcze więcej.

Lubelskie. Zakonnica miała zaklejać dzieciom usta taśmą. Kiedy proces?

Lubelskie. Zakonnica miała zaklejać dzieciom usta taśmą. Kiedy proces?

Zakonnica, była już nauczycielka przedszkola Sióstr Nazaretanek w Łukowie, za znęcanie się nad wychowankami ma stanąć przed sądem. Ale ten zlecił prokuraturze uzupełnienie postępowania przygotowawczego.

Piaski. Ludzkie zwłoki znalezione w rzece

Piaski. Ludzkie zwłoki znalezione w rzece

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności śmierci 40-letniego mężczyzny.

Lubelskie. Tego nie widzi się codziennie. Pijany na skuterze z dziwnym ładunkiem
wideo
film

Lubelskie. Tego nie widzi się codziennie. Pijany na skuterze z dziwnym ładunkiem

Mężczyzna na skuterze wiózł rower i okazało się, że ma też dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Wartownik z obozu na Majdanku nie stanie przed sądem. Niemiec zmarł

Wartownik z obozu na Majdanku nie stanie przed sądem. Niemiec zmarł

Michael Weingärtner nie zostanie osądzony. IPN informuje o śmierci mężczyzny, który był wartownikiem w Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady w Lublinie.

Lubelskie. Policyjny dron poluje na piratów na trasie nr 747
Wideo
film

Lubelskie. Policyjny dron poluje na piratów na trasie nr 747

Ciężarowe iveco na zakręcie wyprzedziło inną ciężarówkę, a 100 metrów dalej zaczęło wyprzedzać cysternę. To jeden z kierowców złapanych przez policyjnego drona.

Rozpędzona kia roztrzaskała się na drzewie w Osmolicach. Na miejsce wezwano śmigłowiec
zdjęcia z akcji
galeria

Rozpędzona kia roztrzaskała się na drzewie w Osmolicach. Na miejsce wezwano śmigłowiec

Konferencja "Świat Wincentego Pola"
20 kwietnia 2021, 10:00

Konferencja "Świat Wincentego Pola"

Z okazji 214. urodzin poety-geografa, Wincentego Pola, już po raz 13. odbędzie się ogólnopolska konferencja poświęcona jego życiu i twórczości. W tym roku wydarzenie odbędzie się online w dniach 20-21 kwietnia.

Oszukana emerytka z Lublina. Straciła dolary i złote zęby

Oszukana emerytka z Lublina. Straciła dolary i złote zęby

82-latka oddała oszustom kosztowności warte około 250 tys. złotych. Wśród łupów są złote zęby.

KS Kosz Pleszew – U!NB AZS UMCS Start II Lublin 73:97. Mają ćwierćfinał

KS Kosz Pleszew – U!NB AZS UMCS Start II Lublin 73:97. Mają ćwierćfinał

U!NB AZS UMCS Start II Lublin zameldował się w ćwierćfinale rozgrywek

Premier: Odpowiedzialność Polaków będzie pełna i będziemy mogli powrócić do normalności

Premier: Odpowiedzialność Polaków będzie pełna i będziemy mogli powrócić do normalności

Jestem przekonany, że odpowiedzialność Polaków będzie pełna i dzięki temu będziemy mogli, jako jedni z pierwszych państw europejskich, powrócić do normalności - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w centrali KGHM Polska Miedź SA.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.