Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2017 r.
15:48

Pracownicy Uniwersytetu Medycznego finalistami w konkursie Popularyzator Nauki

0 1 A A
(fot. materiały konkursowe kandydata)

Nauka nie musi być trudna, a poprzez samodzielnie wykonane doświadczenia każdy ma możliwość poczuć się jak prawdziwy naukowiec – mówią pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Medycznej UM w Lublinie. Popularyzują naukę, przybliżając dzieciom i dorosłym chemię oraz biochemię człowieka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół pracowników Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest finalistą w kategorii Zespół w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zespół lubelskich naukowców to grupa przyjaciół i pasjonatów nauki: dr hab. n. med. Jacek Kurzepa oraz doktorzy n. med.: Anna Boguszewska-Czubara, Anna Hordyjewska, Anna Horecka, Joanna Kocot, Anna Lewandowska, Dorota Luchowska-Kocot i Renata Żelazowska. Jak sami przyznają, tworzą mix chemiczny ze względu na zainteresowania naukowe, ale i różne osobowości.

Popularyzacją nauki zajmują się od 2011 roku. Już ich pierwszy projekt "Sprawdź co jesz, czyli chemia w żywności" w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki – jak przyznają - cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Naukowcy obok warsztatów i zajęć prowadzonych w laboratorium Zakładu, organizują pikniki i konferencje popularyzujące naukę, festiwale nauki oraz zajęcia w szkołach i przedszkolach, aby od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach miłość do nauki i eksperymentów. Ich wizytówką jest też cykl programów z zakresu biochemii, emitowanych w programie "Login Nauka" w TVP3 Lublin.

W swoich inicjatywach popularyzatorskich chcą pokazać, że nauka nie musi być trudna. "Wspólne eksperymentowanie rozwija umiejętności społeczne i osobiste. Buduje pewność siebie, uczy współpracy, komunikacji, podejmowania inicjatywy, odpowiedzialności. Samodzielne wykonanie eksperymentu pozwala uczniom poczuć się jak prawdziwy naukowiec oraz pokazać, że nauka nie musi być trudna, liczy się tylko forma jej przekazania" - podkreśliła dr n. med. Anna Horecka.

Wspólnie z dziećmi i młodzieżą "poszukują witaminy C", pokazują im "wielobarwny świat chromatografii", wyjaśniają "jak wykryć podstawowe pierwiastki życia", odpowiadają też na z pozoru proste pytanie: "dlaczego krew jest czerwona?".

Docierają ze swoimi projektami do szkół spoza Lublina, aby – jak podkreślają - stwarzać wszystkim uczniom równe szanse w edukacji. I tak uczestnikami projektu "Biochemia i fizjologia - odkrywamy tajemnice człowieka", realizowanego w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy, byli uczniowie ze szkół z Lublina, ale także Piask, Lubartowa, Starego Uścimowa, Świdnika i Jakubowic Konińskich.

Natomiast w zajęciach w ramach projektu "Misja MED: odkrywaM, rozumiEm, Doświadczam", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, biorą udział uczniowie ze szkół z Lublina, Świdnika, Chełma, Krasnegostawu, Tarnobrzega i Ożarowa.

Dr Horecka podkreśla, że badawcze projekty edukacyjne wymagają kreatywnego myślenia oraz wyciągania wniosków na podstawie zaobserwowanych doświadczeń. Jej zdaniem najmłodsi poprzez zabawę szybciej chłoną wiedzę. Młodzież uczy się zaś pracy zespołowej i twórczego rozwiązywania problemów edukacyjnych. "Proponowane przez nas projekty, skierowane do poszczególnych grup wiekowych, są formą kontaktu środowiska naukowego ze społeczeństwem - dziećmi, nauczycielami, zachętą do współpracy, ciekawą ofertą edukacyjną, z której mogą skorzystać wszyscy chętni, niezależnie od wieku i indywidualnych zainteresowań" - dodała dr Horecka.

Lubelscy naukowcy starają się prowadzić zajęcia prostym i zrozumiałym językiem, a poprzez skojarzenia i kolorowe eksperymenty wyjaśniają trudne tematy. "W trakcie prezentacji multimedialnej korzystamy z tablicy interaktywnej. Każde zajęcia urozmaicone są zabawą i quizami chemicznymi. Przygotowaliśmy także Biochemiczne Koło Fortuny, które wykorzystujemy do utrwalenia wiedzy przez dzieci i młodzież" - opowiadała.

Naukowcy nie ukrywają, że najbardziej ich cieszy, gdy sami młodzi ludzie są zadowoleni, że w laboratorium zrozumieli skomplikowane na pozór przemiany zachodzące w organizmie człowieka. Tym bardziej ich to cieszy, że wszystkie działania popularyzatorskie realizują w wolnym czasie, poza zakresem swoich obowiązków.

Zespół pracowników Katedry i Zakładu Chemii Medycznej UM Lublinie od wielu lat uczestniczy w Lubelskim Festiwalu Nauki, Dniach Otwartych UM i Piknikach Naukowych. Na swoim koncie ma też udział w projekcie MNiSW w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy oraz projekcie edukacyjnym w ramach programu POWER – Ścieżki Kopernika, w zajęciach dodatkowych dla szkół ponadgimnazjalnych, czy w Podmoklańskim Festiwalu Nauki. Ich projekty były niejednokrotnie nagradzane jako najlepsze pokazy czy pikniki w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. (PAP)

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty