Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2020 r.
10:07

Prezydent Lublina zdecydował czy przekaże dodatkowe pieniądze na żużlowców

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
53 9 A A

Do środy prezydent Lublina musiał wskazać, które prośby radnych zdoła jeszcze dopisać do listy przyszłorocznych wydatków miasta. Mimo silnej presji nie uległ namowom o zwiększenie do 4 mln zł funduszu, z którego dofinansowywana mogłaby być lubelska drużyna żużlowców. Ciekawych decyzji jest nieco więcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prośba o więcej pieniędzy dla żużla była tą, która najczęściej padała z ust radnych i to z obydwu stron politycznego frontu dzielącego Radę Miasta na zwolenników i krytyków Krzysztofa Żuka. Przypomnijmy, że prezydent zapowiada radykalne okrojenie funduszy na żużel. W tym roku na wsparcie drużyny zarezerwowano w kasie miasta 4 mln zł. Tymczasem prezydencki projekt budżetu Lublina na rok przyszły mówi o kwocie 2,5 mln zł na „promocję miasta poprzez sport”, z czego 2 mln zł miałoby trafić do żużlowców.

Radni dość zgodnie prosili o zwiększenie planowanego wsparcia do 4 mln zł. Proponowali, że można to zrobić kosztem kultury, sprzedając miejski majątek, bądź rezygnując z zamawiania dokumentacji projektowej Bronowickiego Centrum Kultury. Prezydent nie dał się przekonać i zdecydował, że w projekcie budżetu nie pojawi się więcej pieniędzy na żużel. W budżecie pozostaje kwota 2 mln zł.

Bronowice poczekają

Z listy wydatków skreślony zostanie 1 mln zł na zaprojektowanie Bronowickiego Centrum Kultury, a uwolniona w ten sposób kwota ma zasilić fundusz przeznaczony na inwestycje w dzielnicach. Ratusz wyszedł z założenia, że w niełatwej sytuacji finansowej ryzykowne byłoby zamawianie planów ośrodka kulturalnego, którego budowa kosztowałaby 40 mln zł.

Fundusze na budowę BCK obiecuje zdobyć społeczny komitet, który prosi miasto tylko o projekt. Jednak Ratusz powątpiewa w to, czy społecznicy faktycznie zbiorą pieniądze na budowę. Jeśli nie zbiorą, miasto zostanie z dokumentacją za milion i dylematem: albo pozwolić projektowi zszarzeć w szufladzie, albo wydać grube miliony na jego realizację. Prezydent postanowił, że opracowanie projektu będzie „odłożone na lata następne”.

Prezydent co nieco dopisze

Które prośby radnych zostały uznane przez prezydenta za możliwe do spełnienia?

 • Ratusz obiecuje wyłożyć 180 tys. zł na remont części ul. Zakopiańskiej,
 • 120 tys. zł na dokończenie remontu ul. Żelazowej Woli.

O te dwie ulice radni upominali się szczególnie często. Na listę wydatków wpisany ma być też:

 • 1 mln zł na przebudowę ul. Herberta,
 • 400 tys. zł na remont ul. Wiejskiej,
 • 350 tys. zł na remont chodników Lubartowskiej.

Prezydent zadeklarował także, że miasto wyłoży:

 • 430 tys. zł na budowę chodników ze ścieżką rowerową wzdłuż ul. Franczaka od Doświadczalnej do granic miasta i pobliskich bloków TBV.

W wydatkach miasta uwzględniona ma być kwota:

 • 200 tys. zł na asfaltowy dywanik dla ul. Makowej,
 • 150 tys. zł na brakujący odcinek chodnika po wschodniej stronie ul. Sławinkowskiej od Lisa do Mieczykowej,
 • 100 tys. zł na opracowanie projektu przebudowy ul. Rowerowej i budowy wzdłuż niej miejsc parkingowych,
 • 60 tys. zł na remont chodnika po parzystej stronie ul. Zachodniej,
 • 60 tys. zł na remont chodnika przy bloku Głęboka 8,
 • 80 tys. zł na remont dojazdu do podstawówki przy Rycerskiej.

Zgodnie ze środową deklaracją do projektu budżetu dopisana ma być kwota:

 • 150 tys. zł na projekt kompleksowej termomodernizacji budynku V LO przy Lipowej,
 • 150 tys. zł na uaktualnienie projektu termomodernizacji IV LO przy Szkolnej.

Na prośbę radnych prezydent gotów jest też dofinansować kwotą 100 tys. zł Bank Żywności oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej na pomoc żywnościową i rzeczową dla mieszkańców podczas pandemii.

Pieniądze pod warunkiem…

W kilku przypadkach prezydent mówi „tak, ale…”. Tak jest chociażby wnioskiem o uwzględnienie w budżecie przebudowy ul. Raszyńskiej i okolicznych ulic. Koszty tej inwestycji są szacowane na 7 mln zł. Ratusz gotów jest wyłożyć 1,4 mln zł, o ile resztę uda się zdobyć z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W przypadku remontu chodnika w ul. Osmolickiej (do przystanku linii 25) miasto skłonne jest wydać 150 tys. zł, o ile 50 tys. zł dołoży gmina Głusk.

Podobnie jest z remontem placów przy Lwowskiej (od nr 32 do 38). Miasto skłonne jest dać 100 tys. zł, o ile drugie tyle wyłożą wspólnoty mieszkaniowe. W sprawie budowy zatoki przystankowej i uruchomienia linii autobusowej przez ul. Kasprowicza miasto deklaruje, że wyłoży na to 50 tys. zł, o ile resztę (83 tys.) wysupła rada dzielnicy.

Tak, jeśli wystarczy pieniędzy

Wiele innych próśb jest pod dużym znakiem zapytania, bo decyzja prezydenta jest „pozytywna”, ale bez przyznania konkretnych kwot. Tak jest chociażby z remontem kuchni w szkole przy Plażowej albo remontem podłogi na parterze szkoły przy Zdrowej. Prace mają być dopisane do zadań finansowanych z puli na szkolne remonty, ale sama pula nie rośnie. Podobnie jest z np. oświetleniem Serdecznej, Bratniej, Kolorowej i Baśniowej, czy też rozbudową monitoringu o kamerę w parku przy Zawilcowej: miasto dopisze zadanie, nie dopisze pieniędzy.

Ostateczne głosowanie Rady Miasta nad projektem budżetu na rok 2021 zaplanowane jest na 17 grudnia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gatusso / 3 grudnia 2020 r. o 12:06
+11
japolan zbadaj się na nogi bo na głowę już za późno oszołomie !!! nie słyszałeś że jest epidemia i trzeba ciąć wydatki ??? dla wszystkich i na wszystko nie starczy !!! storpedowało to tobie głowę !!!
Avatar
Belzebu / 4 grudnia 2020 r. o 15:42
+2
Pandemia spustoszy miejską kasę - kwota 2 mln przekazana na żużel wydaje się ok. Trzeba zachować umiar, są ważniejsze wydatki.
Avatar
wiechosta19955 / 4 grudnia 2020 r. o 09:14
-1
Dziwne, Lublin i żadnej inwestycje kościelne?
Avatar
Alekshalina / 3 grudnia 2020 r. o 11:59
-6
Tyle inwestycji, to dobrze, ale skąd pieniądze na to? Niedawno wiceprezydent mówił, że miasto ma 100 milionów zadłużenia. Czyli zadłużamy się dalej? Jaki jest plan na załatanie tej dziury?
Avatar
summito / 3 grudnia 2020 r. o 12:43
-14
Pan dr Krzysztof Żuk kolejny już rok łamie dane przez siebie słowo, że zostanie przebudowana ulica Jana Samsonowicza. Decyzję budowlaną - w trybie "ZRID'owskim" - wydano wiele miesięcy temu. Cyniczne (od samego początku) doczepienie (bardzo drogiego) remontu fragmentu ul. Diamentowej do (o znacznie tańszej) przebudowy ul. Jana Samsonowicza to przejaw urzędniczego torpedowania bardzo ważnej dla tysięcy lublinian przebudowy ul. Jana Samsonowicza. Kolejny przejaw - kolokwialnie rzecz ujmując - "robienia z gęby d..."; jakże typowego dla tego reżimu.
 Prezydent Żuk nie łamie słowa. Prezydent Żuk deweloperowi słowa dotrzymuje.
owa. Prezydent Żuk deweloperowi słowa dotrzymuje. rozwiń
Avatar
ELUSIA1232 / 3 grudnia 2020 r. o 10:11
-15
Non stop inwestują w sport...
Avatar
Japolan / 3 grudnia 2020 r. o 11:13
-18
Żenada. Mamy kryzys i brakuje pieniędzy nawet na komunikację miejską,  a Ci wydają pieniądze na jakiś żużel.
Sami komunikacją miejską nie jeżdżą (albo korzystają z niej sporadycznie, np. dla lansowania się) - zaś na zawody żużlowe chodzą (gdzie także się lansują); dofinansowują to, z czego sami korzystają - taki perfidny przejaw wulgarnej prywaty.
Avatar
Japolan / 3 grudnia 2020 r. o 11:12
-27
Pan dr Krzysztof Żuk kolejny już rok łamie dane przez siebie słowo, że zostanie przebudowana ulica Jana Samsonowicza. Decyzję budowlaną - w trybie "ZRID'owskim" - wydano wiele miesięcy temu. Cyniczne (od samego początku) doczepienie (bardzo drogiego) remontu fragmentu ul. Diamentowej do (o znacznie tańszej) przebudowy ul. Jana Samsonowicza to przejaw urzędniczego torpedowania bardzo ważnej dla tysięcy lublinian przebudowy ul. Jana Samsonowicza. Kolejny przejaw - kolokwialnie rzecz ujmując - "robienia z gęby d..."; jakże typowego dla tego reżimu.
Pan dr Krzysztof Żuk kolejny już rok łamie dane przez siebie słowo, że zostanie przebudowana ulica Jana Samsonowicza. Decyzję budowlaną - w trybie "ZRID'owskim" - wydano wiele miesięcy temu. Cyniczne (od samego początku) doczepienie (bardzo drogiego) remontu fragmentu ul. Diamentowej do (o znacznie tańszej) przebudowy ul. Jana Samsonowicza to przejaw urzędniczego torpedowania bardzo ważnej dla tysięcy lublinian przebudowy ul. Jana Samsonowicza. Kolejny przejaw - kolokwialnie rzecz ujmując - "robienia z gęby d..."; ja... rozwiń
Avatar
bielin / 3 grudnia 2020 r. o 10:26
-29
Żenada. Mamy kryzys i brakuje pieniędzy nawet na komunikację miejską, a Ci wydają pieniądze na jakiś żużel.
Avatar
Belzebu / 4 grudnia 2020 r. o 15:42
+2
Pandemia spustoszy miejską kasę - kwota 2 mln przekazana na żużel wydaje się ok. Trzeba zachować umiar, są ważniejsze wydatki.
Avatar
wiechosta19955 / 4 grudnia 2020 r. o 09:14
-1
Dziwne, Lublin i żadnej inwestycje kościelne?
Avatar
summito / 3 grudnia 2020 r. o 12:43
-14
Pan dr Krzysztof Żuk kolejny już rok łamie dane przez siebie słowo, że zostanie przebudowana ulica Jana Samsonowicza. Decyzję budowlaną - w trybie "ZRID'owskim" - wydano wiele miesięcy temu. Cyniczne (od samego początku) doczepienie (bardzo drogiego) remontu fragmentu ul. Diamentowej do (o znacznie tańszej) przebudowy ul. Jana Samsonowicza to przejaw urzędniczego torpedowania bardzo ważnej dla tysięcy lublinian przebudowy ul. Jana Samsonowicza. Kolejny przejaw - kolokwialnie rzecz ujmując - "robienia z gęby d..."; jakże typowego dla tego reżimu.
 Prezydent Żuk nie łamie słowa. Prezydent Żuk deweloperowi słowa dotrzymuje.
owa. Prezydent Żuk deweloperowi słowa dotrzymuje. rozwiń
Avatar
Gatusso / 3 grudnia 2020 r. o 12:06
+11
japolan zbadaj się na nogi bo na głowę już za późno oszołomie !!! nie słyszałeś że jest epidemia i trzeba ciąć wydatki ??? dla wszystkich i na wszystko nie starczy !!! storpedowało to tobie głowę !!!
Avatar
Alekshalina / 3 grudnia 2020 r. o 11:59
-6
Tyle inwestycji, to dobrze, ale skąd pieniądze na to? Niedawno wiceprezydent mówił, że miasto ma 100 milionów zadłużenia. Czyli zadłużamy się dalej? Jaki jest plan na załatanie tej dziury?
Avatar
Japolan / 3 grudnia 2020 r. o 11:13
-18
Żenada. Mamy kryzys i brakuje pieniędzy nawet na komunikację miejską,  a Ci wydają pieniądze na jakiś żużel.
Sami komunikacją miejską nie jeżdżą (albo korzystają z niej sporadycznie, np. dla lansowania się) - zaś na zawody żużlowe chodzą (gdzie także się lansują); dofinansowują to, z czego sami korzystają - taki perfidny przejaw wulgarnej prywaty.
Avatar
Japolan / 3 grudnia 2020 r. o 11:12
-27
Pan dr Krzysztof Żuk kolejny już rok łamie dane przez siebie słowo, że zostanie przebudowana ulica Jana Samsonowicza. Decyzję budowlaną - w trybie "ZRID'owskim" - wydano wiele miesięcy temu. Cyniczne (od samego początku) doczepienie (bardzo drogiego) remontu fragmentu ul. Diamentowej do (o znacznie tańszej) przebudowy ul. Jana Samsonowicza to przejaw urzędniczego torpedowania bardzo ważnej dla tysięcy lublinian przebudowy ul. Jana Samsonowicza. Kolejny przejaw - kolokwialnie rzecz ujmując - "robienia z gęby d..."; jakże typowego dla tego reżimu.
Pan dr Krzysztof Żuk kolejny już rok łamie dane przez siebie słowo, że zostanie przebudowana ulica Jana Samsonowicza. Decyzję budowlaną - w trybie "ZRID'owskim" - wydano wiele miesięcy temu. Cyniczne (od samego początku) doczepienie (bardzo drogiego) remontu fragmentu ul. Diamentowej do (o znacznie tańszej) przebudowy ul. Jana Samsonowicza to przejaw urzędniczego torpedowania bardzo ważnej dla tysięcy lublinian przebudowy ul. Jana Samsonowicza. Kolejny przejaw - kolokwialnie rzecz ujmując - "robienia z gęby d..."; ja... rozwiń
Avatar
bielin / 3 grudnia 2020 r. o 10:26
-29
Żenada. Mamy kryzys i brakuje pieniędzy nawet na komunikację miejską, a Ci wydają pieniądze na jakiś żużel.
Avatar
ELUSIA1232 / 3 grudnia 2020 r. o 10:11
-15
Non stop inwestują w sport...
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ostrzeżenie meteorologiczne: Nad województwo lubelskie nadciąga mróz

Ostrzeżenie meteorologiczne: Nad województwo lubelskie nadciąga mróz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego. Noc z soboty na niedzielę będzie wyjątkowo mroźna.

Dworczyk: transport 330 tys. dawek na pierwsze szczepienie w grupie 0 - wstrzymany

Dworczyk: transport 330 tys. dawek na pierwsze szczepienie w grupie 0 - wstrzymany

W przyszłym tygodniu wstrzymany będzie transport 330 tys. dawek do szpitali węzłowych w ramach pierwszego szczepienia grupy 0, natomiast zgodnie z planem 50 tys. dawek trafi do punktów na drugie szczepienia, a 120 tys. dawek na pierwsze szczepienia do DPS-ów - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Michał Budzyński żegna się z Lewartem Lubartów. Teraz Chełmianka?

Michał Budzyński żegna się z Lewartem Lubartów. Teraz Chełmianka?

Kiepskie wieści otrzymali dzisiaj kibice Lewartu. Beniaminek stracił kapitana – Michała Budzyńskiego. Kontrakt zawodnika został rozwiązany za porozumieniem stron. Wszystko wskazuje na to, że „Budyń” przeniesie się do trzecioligowej Chełmianki.

Pomysł na smaczną kolację: pieczemy proziaki
Magazyn

Pomysł na smaczną kolację: pieczemy proziaki

Kto pamięta placki na sodzie, pieczone na węglowej kuchni? Po domu roznosił się zapach, jakiego nie zapomni się nigdy. Proziaki, zwane także fajercarzami, można upiec na patelni lub na grillu elektrycznym. Są pyszne

"Podstawił paletę z napojami, dwukrotnie z niej spadł". Włamywacz nie potrafił wydostać się z okradanego sklepu
film

"Podstawił paletę z napojami, dwukrotnie z niej spadł". Włamywacz nie potrafił wydostać się z okradanego sklepu

41-latek, recydywista z Częstochowy, podczas ostatniej próby kradzieży napotkał ogromne trudności z wydostaniem się z okradanego sklepu. Mężczyzna najpierw wszedł do niego przez okno, ale później nie potrafił wyjść, bo okno okazał się być zbyt wysoko. Jego bolesne próby uchwyciła kamera monitoringu.

Avia – Świdniczanka 7:2. Potrzebują jeszcze kogoś do środka pola

Avia – Świdniczanka 7:2. Potrzebują jeszcze kogoś do środka pola

Trener trzecioligowca Łukasz Mierzejewski może być zadowolony. W pierwszym meczu kontrolnym Avia wysoko pokonała Świdniczankę 7:2.

Badacze prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady

Badacze prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady

Naukowcy stworzyli model rozwoju epidemii, który wskazuje, że może ona dążyć do postaci endemicznej, czyli lokalnej i ustabilizowanej. Prawdopodobnie łagodnie wtedy chorować będą dzieci, co będzie po części chronić późniejszą dorosłą populację.

Motycz: Robotnicy zamkną przejazd kolejowy

Motycz: Robotnicy zamkną przejazd kolejowy

Na ponad dwie doby zamknięty ma być przejazd kolejowy w podlubelskim Motyczu.

Cenna wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w Gdańsku z DGT AZS Politechniką

Cenna wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w Gdańsku z DGT AZS Politechniką

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin odniosły cenne zwycięstwo na wyjeździe. W sobotę pewnie pokonały DGT AZS Politechniką Gdańską 77:70

K2 zdobyte zimą. Wyprawa Nepalczyków przechodzi do historii

K2 zdobyte zimą. Wyprawa Nepalczyków przechodzi do historii

Nepalscy wspinacze zdobyli K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. K2 jako jedyny ośmiotysięcznik nie został dotąd zdobyty zimą.

Rafał Król (Motor Lublin): Powinienem dać zespołowi dużo więcej

Rafał Król (Motor Lublin): Powinienem dać zespołowi dużo więcej

Rozmowa z Rafałem Królem, kapitanem Motoru Lublin

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zrejestrowało się 280 tys. seniorów

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zrejestrowało się 280 tys. seniorów

Na szczepienia przeciwko COVID-19 zarejestrowało się do tej pory 280 tys. seniorów, a chęć szczepień zadeklarowało 1,1 mln Polaków - poinformował w sobotę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Ośrodek w Chrzanowie dalej działa. "Nie możemy ukarać kogoś za jazdę na nartach czy sankach"
galeria

Ośrodek w Chrzanowie dalej działa. "Nie możemy ukarać kogoś za jazdę na nartach czy sankach"

Ośrodek narciarski w Chrzanowie (powiat janowski), który wczoraj zaczął działać po przerwie dziś także jest otwarty. Wczoraj na miejscu byli policjanci i pracownicy inspekcji sanitarnej. Kontrola ma być też dzisiaj.

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie Starego Gaju proponują lubelscy ekolodzy. To odpowiedź na ogłoszony przez Ratusz zamiar uznania części lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. O taką decyzję apelują sami ekolodzy, ale przyznają, że potrzeba jeszcze mocniejszej ochrony lasu, więc proponują rozmowy

Koronawirus w Lubelskiem: 358 nowych zakażeń. 27 przypadków śmiertelnych

Koronawirus w Lubelskiem: 358 nowych zakażeń. 27 przypadków śmiertelnych

98 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Lublinie, 24 – w powiecie lubelskim i 23 – w powiecie włodawskim. W sumie w ciągu ostatniej doby u 358 mieszkańców województwa lubelskiego zostało potwierdzone zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.