Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2019 r.
21:31

Prezydent zabrał order księdzu z pedofilskimi skłonnościami. Duchowny komentuje

14 50 A A

Ks. prof. Walerian S. będzie musiał zwrócić przyznane 11 lat temu państwowe odznaczenie. Taką decyzje podjął prezydent RP Andrzej Duda. O odebranie byłemu wykładowcy KUL Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski wystąpił Piotr Halliop – ofiara pedofilskich skłonności kapłana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Bardzo się cieszę, choć po części spodziewałem się takiej decyzji, bo sąd ewidentnie wykazał winę księdza – mówi Piotr Halliop z Lublina, którego duchowny skrzywdził w dzieciństwie.

Sąd nakazał bowiem emerytowanemu wykładowcy KUL, który był przyjacielem rodziny Halliopów, przeproszenie swojej ofiary za „naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986-1994” i których Walerian S. dopuścił się pełniąc posługę kapłańską. Wyrok sądu zapadł w procesie cywilnym, ponieważ pod względem odpowiedzialności karnej sprawa już się przedawniła. Kapłan za te czyny pisemnie przeprosił.

Teraz będzie musiał oddać również order, który w 2008 r. przyznał mu prezydent Lech Kaczyński. Za „wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej, za działalność organizacyjną i społeczną” ks. Walerian S. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 10 września br. prezydent Andrzej Duda postanowił jednak odebrać to odznaczenie kapłanowi. Stało się to na wniosek pokrzywdzonego Piotra Halliopa.

– Prezydent RP może podjąć decyzję o pozbawieniu orderów i odznaczeń w razie stwierdzenia, że odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu lub odznaczenia – wyjaśnia Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

Teraz kancelaria wezwie duchownego do zwrotu orderu wraz z legitymacją.

– Nic mi na ten temat nie wiadomo. Wiem tylko, że jesteście skłonni opluwać wszystko to, co kapłanem jest, Kościołem jest, wiarą katolicką jest. Ja nie będę uczestniczył w tym procesie. Dziękuję – ucina rozmowę z Dziennikiem ks. prof. Walerian S.

W sprawie kapłana toczył się też proces kanoniczny. – W przypadku takich przestępstw jest to Stolica Apostolska, a kuria musi wykonać zalecania przysłane z Kongregacji Nauki Wiary – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

– Ksiądz ma zakaz jakiejkolwiek publicznej aktywności, przykładowo nie może pojawiać się w parafiach. Sprawuje mszę św. w zamkniętym domu. Nie może jej przewodniczyć ani nie może głosić homilii. Jego aktywność polega na modlitwie w intencji ofiar nadużyć i na pokucie. Stolica Apostolska po zbadaniu sprawy nie podjęła decyzji o przeniesieniu duchownego do stanu świeckiego. Myślę, że nie bez znaczenia jest podeszły wiek i stan zdrowia księdza.

Ks. Walerian S. ma 86 lat.

 Agnieszka Antoń-Jucha, Łukasz Minkiewicz

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 23:37
+26
Typowale zachowanie polskiego księdza i twierdzenie, że gwałcenie dzieci przez księży jest atakiem na kościół. Nie, panie Walerianie S. Jest pan ohydną osobą, która popełniła przestępstwo na bezbronnych dzieciach i przez pana kościół traci autorytet. Nie jest pan godny bycia księdzem. Jest pan zakałą społeczeństwa godną potępienia.
Avatar
Ewa / 18 września 2019 r. o 08:56
+25
”Myślę, że jest szansa na przebudzenie się całego społeczeństwa katolickiego: duchownych i wiernych świeckich. Szczególnie świeccy biorą dziś na siebie ciężar tej walki. Pięknym przykładem może być choćby 15-letni chłopak, Jakub Baryła, który w Płocku stanął z krzyżem w dłoniach naprzeciw tzw. marszu równości. Stawką jest normalność, której niektórzy chcą nas pozbawić”.
 Bo dla niektórych to homoseksualizm to największy problem. Pedofilia już niestety nie. 
Avatar
gfgf / 18 września 2019 r. o 09:51
+21
To jest dowód na to, że oni w boga nie wierzą. Jakby wierzyli nie robili by tego.
Avatar
asd / 18 września 2019 r. o 10:47
+18
Po 11 latach przypomniał sobie o molestowaniu. A duda odbiera order przyznany za uznanie. Jakoś bandytom stanu wojennego boi się uznać degradacji i nagany. Dziwne miary ma prezydencina.
 Takie rzeczy zawsze się pamięta. Pedofil nie zasługuja na żadne uznanie. Odznaczanie takich bydlaków to obelga dla uczciwych ludzi
Avatar
olo / 18 września 2019 r. o 06:45
+17
Jak czytam to co ten człowiek w sutannie gada: "– Nic mi na ten temat nie wiadomo. Wiem tylko, że jesteście skłonni opluwać wszystko to, co kapłanem jest, Kościołem jest, wiarą katolicką jest. Ja nie będę uczestniczył w tym procesie. Dziękuję – ucina rozmowę z Dziennikiem ks. prof. Walerian S."......................... /koniec cytatu/ ..........to sobie myślę, że ---- CZŁOWIEKU, TY OPLUŁEŚ TEGO CZŁOWIEKA, DZIECKO NIEWINNE. I TY ŚMIESZ PIEPRZYĆ O OPLUWANIU? IDŹ w PIZDU do diabła.
Avatar
widzę to inaczej / 18 września 2019 r. o 08:00
+16
A wystarczy nie chodzić do kościoła.
 Otóż nie. Jeśli by nie byli finansowani z naszych podatków, a z samych datkow wiernych to owszem. A tym czasem płacimy miliardy za nauczanie o mityologii, a nie ma pieniędzy chociażby na służbe zdrowia.
Avatar
edc / 18 września 2019 r. o 10:13
+13
Pamiętacie "zimnego lecha"? - Pamiętacie szczanie na modlących się ludzi? - Pamiętacie krzyże z przybitymi puszkami po piwie? - Pamiętacie dziennikarzy TVPinfo bitych i wyzywanych na waszych manifach? - Pamiętacie kpiny z Najświętszego Sakramentu?
 Co to ma współnego z pedofilem w koloratce dla którego jedyną karą było przeproszenie ofiary i odebranie odznaczenia?
Avatar
Dede / 18 września 2019 r. o 10:01
+11
Jaka buta i arogancja i zero zrozumienia oraz empatii. Jakie to normalne dla kacyków czarnych w sukienkach.
Avatar
xxxxxxxxxxxxxxxxxx / 18 września 2019 r. o 07:15
+10
I do tego płacimy tej grupie miliardy dotacji...
Avatar
Juliusz / 18 września 2019 r. o 07:44
+8
I dziwić się doniesieniom że w piekle smaży się najwięcej bydła że stanu duchownego. Wszystkiemu zaprzecza, przekładnią, zatacza. A jak oni plują w twarz swoim ofiarom po latach to mówią że to woda swiecona
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 11:10
+1
Pedofil i tyle. Żadne tam najazdy na kocioł czy wiarę tylko dochodzenie odszkodowania za krzywdę. Wiadomo, że kiedyś był był młody aby wystąpić. Rodzice się balu albo "głupio" im było niestwty. A wiek nie może zwalniać kart i odszkodowania. Bo co! Jak stary już pedofil, to mniej winny od młodego? Stary złodziej to mniejszy złodziej od mlidego wiekiem? Co to za wymówki. Powinien odpowiedzieć za swe nie ne czyny i tyle.
Avatar
jac / 18 września 2019 r. o 19:51
-6
Pamiętacie "zimnego lecha"? - Pamiętacie szczanie na modlących się ludzi? - Pamiętacie krzyże z przybitymi puszkami po piwie? - Pamiętacie dziennikarzy TVPinfo bitych i wyzywanych na waszych manifach? - Pamiętacie kpiny z Najświętszego Sakramentu?
-nie pamiętam - Pamiętam za to małego napolełonka na małej śmiesznej drabince i bełkot o jakiejś drodze i tak co miesiąc aż do us..ani -a tym tak zwanym dziennikarzom z tvpis ,należy się wpier..l    3 X dziennie,takich szuj to nawet w tv korea pólnocna nie ma
Avatar
hehe / 18 września 2019 r. o 19:44
-2
" nie stawajcie się niewolnikami ludzi " - 1 list do Koryntian 7:23b ..... wmówiono ludziom, że bez organizacji religijnych czy różnych ludzi nie mogą mieć odpuszczonych grzechów, nie mogą być zbawieni, nie mogą mieć wiary ... W nowym przymierzu już nie potrzeba : "świętego budynku", "świętych dni" , " kasty kapłańskiej" , "świętych szat", "swiętego jedzenia"itd -- wielu osób jest niewolnikami czy to Watykanu, papieży czy niewolnikami organizacji Świadków Jehowy,Strażnicy itd. Nie potrzeba księży, papieży, Marii ani organizacji religijnych. Wystarczy żywy - wszechmogący JEZUS CHRYSTUS ... " I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni " - Dzieje Apostolskie 4:12 Biblia Warszawska ... " Jezus znowu powiedział do nich: Ja jestem światłością świata. Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość życia " - Ewangelia Jana 8:12 Uwspółcześniona Biblia Gdańska - za nim nie księżmi i organizacjami.... " Jezus mu odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem " - Ewangelia Jana 14:6a  - ON a nie papieże, Strażnice, organizacje itd ______________google : " wystarczalność Chrystusa upadek dogmatów maryjnych " _______ " Błędy w naukach Świadków Jehowy część 2 transfuzja i krwiodawstwo" _______________ " Mahomet fałszywy prorok koran fałszywa księga allah fałszywy bóg "
 no nie wiem ,czy wiesz ,ale już trwa narada w Strażnicy ,a chłopaki w turbanach zaczęli przesypywać proch do ładunku i sprawdzaja ,kto o 11,04 wysmarował taka niedorzeczność ,że Allach nieAkbar i gdzie mieszka?
 no nie wiem ,czy wiesz ,ale już trwa narada w Strażnicy ,a chłopaki w turbanach zaczęli przesypywać proch do ładunku i sprawdzaja ,kto o 11,04 wysmarował taka niedorzeczność ,że Allach nieAkbar i gdzie mieszka? rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 11:04
-3
" nie stawajcie się niewolnikami ludzi " - 1 list do Koryntian 7:23b ..... wmówiono ludziom, że bez organizacji religijnych czy różnych ludzi nie mogą mieć odpuszczonych grzechów, nie mogą być zbawieni, nie mogą mieć wiary ... W nowym przymierzu już nie potrzeba : "świętego budynku", "świętych dni" , " kasty kapłańskiej" , "świętych szat", "swiętego jedzenia"itd -- wielu osób jest niewolnikami czy to Watykanu, papieży czy niewolnikami organizacji Świadków Jehowy,Strażnicy itd. Nie potrzeba księży, papieży, Marii ani organizacji religijnych. Wystarczy żywy - wszechmogący JEZUS CHRYSTUS ... " I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni " - Dzieje Apostolskie 4:12 Biblia Warszawska ... " Jezus znowu powiedział do nich: Ja jestem światłością świata. Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość życia " - Ewangelia Jana 8:12 Uwspółcześniona Biblia Gdańska - za nim nie księżmi i organizacjami.... " Jezus mu odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem " - Ewangelia Jana 14:6a - ON a nie papieże, Strażnice, organizacje itd ______________google : " wystarczalność Chrystusa upadek dogmatów maryjnych " _______ " Błędy w naukach Świadków Jehowy część 2 transfuzja i krwiodawstwo" _______________ " Mahomet fałszywy prorok koran fałszywa księga allah fałszywy bóg "
" nie stawajcie się niewolnikami ludzi " - 1 list do Koryntian 7:23b ..... wmówiono ludziom, że bez organizacji religijnych czy różnych ludzi nie mogą mieć odpuszczonych grzechów, nie mogą być zbawieni, nie mogą mieć wiary ... W nowym przymierzu już nie potrzeba : "świętego budynku", "świętych dni" , " kasty kapłańskiej" , "świętych szat", "swiętego jedzenia"itd -- wielu osób jest niewolnikami czy to Watykanu, papieży czy niewolnikami organizacji Świadków Jehowy,Strażnicy itd. Nie p... rozwiń
Avatar
asd / 18 września 2019 r. o 10:47
+18
Po 11 latach przypomniał sobie o molestowaniu. A duda odbiera order przyznany za uznanie. Jakoś bandytom stanu wojennego boi się uznać degradacji i nagany. Dziwne miary ma prezydencina.
 Takie rzeczy zawsze się pamięta. Pedofil nie zasługuja na żadne uznanie. Odznaczanie takich bydlaków to obelga dla uczciwych ludzi
Avatar
kazik / 18 września 2019 r. o 10:36
-20
Po 11 latach przypomniał sobie o molestowaniu. A duda odbiera order przyznany za uznanie. Jakoś bandytom stanu wojennego boi się uznać degradacji i nagany. Dziwne miary ma prezydencina.
Avatar
edc / 18 września 2019 r. o 10:13
+13
Pamiętacie "zimnego lecha"? - Pamiętacie szczanie na modlących się ludzi? - Pamiętacie krzyże z przybitymi puszkami po piwie? - Pamiętacie dziennikarzy TVPinfo bitych i wyzywanych na waszych manifach? - Pamiętacie kpiny z Najświętszego Sakramentu?
 Co to ma współnego z pedofilem w koloratce dla którego jedyną karą było przeproszenie ofiary i odebranie odznaczenia?
Avatar
Dede / 18 września 2019 r. o 10:01
+11
Jaka buta i arogancja i zero zrozumienia oraz empatii. Jakie to normalne dla kacyków czarnych w sukienkach.
Avatar
gfgf / 18 września 2019 r. o 09:51
+21
To jest dowód na to, że oni w boga nie wierzą. Jakby wierzyli nie robili by tego.
Avatar
Ewa / 18 września 2019 r. o 08:56
+25
”Myślę, że jest szansa na przebudzenie się całego społeczeństwa katolickiego: duchownych i wiernych świeckich. Szczególnie świeccy biorą dziś na siebie ciężar tej walki. Pięknym przykładem może być choćby 15-letni chłopak, Jakub Baryła, który w Płocku stanął z krzyżem w dłoniach naprzeciw tzw. marszu równości. Stawką jest normalność, której niektórzy chcą nas pozbawić”.
 Bo dla niektórych to homoseksualizm to największy problem. Pedofilia już niestety nie. 
Zobacz wszystkie komentarze 50

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych – prognozują miejscy urzędnicy, którzy pochwalili się swoim projektem „Strategii rozwoju elektromobilności” na najbliższych 16 lat. Dokument zakłada też zakup elektrobusów i zbudowanie im zajezdni. Do 14 grudnia każdy może zgłosić uwagi do tych planów.

Urzędy Skarbowe w województwie lubelskim. Gdzie załatwić sprawę?

Urzędy Skarbowe w województwie lubelskim. Gdzie załatwić sprawę?

Położone na wschodzie Polski województwo lubelskie posiada 22 oddziały Urzędu Skarbowego, z czego aż 4 zlokalizowane są na terenie Lublina. Powodem tego, jest spora liczba mieszkańców, która musi zostać obsłużona. Kilka oddziałów na terenie całego miasta może skutecznie ograniczyć powstawanie kolejek, które nie są na rękę petentom, ale również Urzędowi Skarbowemu.

Tomografia komputerowa czy rezonans - które badanie wybrać?

Tomografia komputerowa czy rezonans - które badanie wybrać?

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to dwa zupełnie różne badania, które często są mylone przez pacjentów. Przyczyną zapewne jest podobny sposób wykonywania oraz skomplikowane nazwy. Zobacz, kiedy lepszy będzie rezonans, a kiedy zrobić tomografię komputerową.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

W izolatorium w Wólce Cycowskiej przygotowano 36 miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych.

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

O rezygnacji prezesa „Biomed-Lublin” Marcina Piróga poinformowała dzisiaj spółka. Akcje lubelskiej spółki potaniały na giełdzie.

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wynajmowanie mieszkania bywa loterią, na której niestety można też wiele przegrać. Dobrze przekonała się o tym mieszkanka Chełma, której po lokatorce zostało zadłużone i zdewastowane mieszkanie.

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

W środę zmieni się organizacja ruchu na ul. Lipowej, gdzie nowe utrudnienia koło cmentarza mogą trwać do początku lutego. Natomiast w piątek drogowcy zajmą kolejny fragment Al. Racławickich, gdzie powinni się uwinąć z pracą do Wigilii.

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Jedna babcia powiedziała drugiej i tak pocztą pantoflową rozpoczęła się akcja dziergania szalików, czapek i rękawiczek dla dzieci z dworca Brześć.

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Najstarsi górale nie pamiętają tak udanego początku sezonu w wykonaniu Tomasovii. Drużyna Stanisława Kaniewskiego w weekend odniosła wygrane numer osiem i dziewięć w obecnych rozgrywkach. Trzeba dodać, że niebiesko-białe nadal są niepokonane.

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Kocia kawiarnia Mrau Cafe z ul. Okopowej potrzebuje wsparcia. W związku z pandemią goście nie mogą jej odwiedzać, by cieszyć się smacznym deserem i towarzystwem zwierząt. Koty z ich potrzebami zostały.

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Po domowym zwycięstwie nad ŁKS Łódź piłkarze Górnika Łęczna zmierzą się w Olsztynie z tamtejszym Stomilem i powalczą o drugą wygraną na wyjeździe w tym sezonie

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Od grudnia będzie można więcej dorobić do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzrosną kwoty limitów, na jakie muszą uważać pracujący renciści oraz emeryci, którzy nie ukończyli jeszcze wieku emerytalnego.

"Bez kontaktu z pacjentem się nie da". Kolejni studenci wracają do zajęć stacjonarnych
galeria

"Bez kontaktu z pacjentem się nie da". Kolejni studenci wracają do zajęć stacjonarnych

Kolejna grupa studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wznowiła dzisiaj zajęcia w trybie stacjonarnym. Mimo trwającej pandemii, uczelnia tłumaczy, że jest to konieczne do skutecznego kształcenia.

Taneczne oblicza Lublina. "MY.WY.ARTYŚCI", czyli nowa inicjatywa Teatru Muzycznego
4 grudnia 2020, 10:00
galeria
film

Taneczne oblicza Lublina. "MY.WY.ARTYŚCI", czyli nowa inicjatywa Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny w Lublinie startuje z nowym nieszablonowym projektem tanecznym realizowanym w przestrzeni miasta, ukazującym różne oblicza Lublina. Inicjatywa "MY.WY.ARTYŚCI" zostanie zaprezentowana w grudniu w formie online na Facebooku Teatru.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!