Program obchodów Święta Niepodległości 11 Listopada w Lublinie
10.11 (PIĄTEK)
21:00 rozpalenie Ognia Niepodległości nad rzeką Bystrzycą, przy przystani kajakowej w Sobianowicach, w gminie Wólka, przez przedstawicieli Związku Harcerstwa RP.
W programie m.in. odśpiewanie Hymnu Państwowego i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Zebranych pozdrowi także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
Podobne wydarzenia odbędą się równolegle w Lublinie, Dęblinie, Obszy, Wysokiem, Jastkowie, Wąwolnicy, Adamowie, Kazimierzu Dolnym, Radzyniu.
11.11 (SOBOTA)
Lublin
8.30 złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Lublinie na pl. Litewskim
09.00 uroczysta sesja rady Miasta Lublin
10.00 msza św. w katedrze lubelskiej w intencji Ojczyzny
11.30 przemarsz na Plac Zamkowy
11.45 uroczystość na Placu Zamkowym – złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitanie kompanii honorowych, odegranie Hymnu Narodowego, uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt; wystąpienie wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka; wręczenie awansów wojskowych; apel pamięci i salwa honorowa; koncert orkiestry wojskowej; składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod upamiętnieniami: więźniów Zamku i Pomnikiem Zaporczyków; defilada kompanii honorowych; defilada jazdy i pojazdów historycznych; imprezy towarzyszące w tym m.in.: prezentacja grup rekonstrukcyjnych i pojazdów historycznych, wystawa sprzętu służb mundurowych (w tym Wojska Polskiego, inspekcji celnej, straży granicznej, straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego, WSOSP w Dęblinie). Przewodnicy PTTK poprowadzą wycieczki „Szlakiem odzyskania niepodległości”, a harcerze ZHR i zespoły muzyczne poprowadzą „śpiewanki patriotyczne”.
13.30 złożenie wiązanek kwiatów przy tablicach upamiętniających: Władysława Cholewę – delegata Rządu RP na województwo lubelskie i wojewodę lubelskiego w latach 1941-1944 (Sąd Okręgowy, ul. Krakowskie Przedmieście 43); Jerzego de Tramecourta – wojewodę lubelskiego w latach 1937-1939, (Lubelski Urząd wojewódzki, ul. Spokojna 4)
13.45 złożenie wieńców na mogiłach legionistów (cmentarz wojenny w Lublinie przy ul. Białej)
14.15 uroczystość przyznania nagrody im. prof. Ryszarda Bendera uświetniona występem zespołu muzycznego pod kierunkiem prof. Teresy Krasowskiej (sala kolumnowa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, ul. Spokojna 4;
16:30 start biegu Mila Niepodległości sprzed gmachu Poczty Polskiej (ul. Krakowskie Przedmieście 50)
Kraśnik
Miejskie uroczystości rozpoczną od mszy w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (godz. 10.30). Później zaplanowano uroczystości na rynku, przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego (godz. 12). Godzinę później, już po raz 8. wystartuje ulicami miasta sztafeta niepodległościowa.
Z kolei o godz. 17 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji rozpocznie się uroczysta gala, podczas której poznamy wyróżnionych honorowymi tytułami – Kraśniczanin Roku 2017 i „Za zasługi dla miasta”. Kraśnickie obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończy koncert pn. „Byś wolnym był” w wykonaniu grupy wokalnej „Jedna chwila”.
Stróża
W Stróży k. Kraśnika zaplanowano powiatowe uroczystości 11 listopada. Świętowanie odzyskania niepodległości przez Polskę będzie również okazją do uczczenia 250-lecia powstania Kaplicy Świętej Trójcy (tzw. kaplica trójkątna), która jest jednym z najciekawszych zabytków architektonicznych w powiecie kraśnickim oraz 60-lecia parafii i 60-leciem miejscowej Szkoły Podstawowej im. Ks. Stanisława Zielińskiego. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawi ks. abp Stanisław Wielgus. Z kolei o godz. 13.15 na miejscowym cmentarzu zostanie odczytany Apel Poległych. Zostanie poświęcony też pomnik Golgota Wschodu. Część oficjalną i wystąpienia zaproszonych gości w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Stróży zaplanowano na godz. 14.
Świdnik
Miejskie uroczystości w Świdniku na pl. Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godz. 9.15. O godz. 10.30 uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła NMP Matki Kościoła. Tradycyjnie już obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Świdniku będą towarzyszyć Uliczne Biegi Niepodległościowe. Impreza rozpocznie się w samo południe na pl. Konstytucji 3 Maja od biegów malucha. Później będą rywalizować przedszkolaki i uczniowie szkół. Natomiast dorośli biorący udział w biegu głównym wystartują o godz. 13.25. (aa)