Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2019 r.
21:25

Tłumy na proteście w obronie wolnych sądów w Lublinie. Roman Giertych: "Próbują nas zastraszyć"

2061 252 A A

Około półtora tysiąca ludzi protestowało w Lublinie przeciwko wprowadzeniu tzw. ustawy kagańcowej. Pozwala ona na usuwanie z urzędów sędziów, którzy w jakikolwiek sposób działają wbrew władzy lub krytykują jej poczynania. - To rujnowanie państwa i trzeba to zatrzymać - mówili uczestnicy demonstracji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Protest był jedną z największych manifestacji opozycji, do jakich doszło w Lublinie w ostatnich latach. Przed gmachem sądu okręgowego przy Krakowskim Przedmieściu wspólnie demonstrowali nie tylko zwykli obywatele, ale i adwokaci, prokuratorzy, wykładowcy akademiccy i sędziowie.
 
- Jesteśmy tutaj nie dla siebie, ale dla każdego obywatela tego państwa. Chcemy zagwarantować żeby jego sprawa została rozpoznana, jak należy. Dlatego mówimy nie zmianom ustroju sądów. Nie może być tak, żeby sędzia był karany za wydanie orzeczenia, które nie podoba się innej władzy – mówiła sędzia Agnieszka Straub – Cegiełko z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
 
"Trzeba krzyczeć"
 
-Trzeba krzyczeć w obronie deptanych wartości – dodała sędzia Anna Samulak, z Sądu Okręgowego w Lublinie. – Ta ustawa to niszczenie samorządu sędziowskiego i inwigilacja sędziów. Mamy podawać z jakich stron internetowych korzystamy i jakie wpisy zamieszczamy. Co więcej, rzecznik dyscyplinarny może w każdej sprawie zrobić sędziemu dyscyplinarkę. To oznacza, że sędziowie będą się bali wydawać orzeczenia.
 
- Projekt tej ustawy to zwyczajna ingerencja w sferę niezależności sądów niezawisłości sędziów i nie ma nic wspólnego z przestrzeganiem zasady równości władz - oceniła sędzia Barbara du Chateau, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie.
 
- My nie wydajemy orzeczeń abstrakcyjnie. Za każdym orzeczeniem stoi człowiek i protestując chcemy, by miał on pewność, że trafi do sądu , który jest niezależny, a sędzia niezawisły. Nie walczymy o własne przywileje, a o wspólne prawo do niezawisłego sądu.
Projekt zmian w przepisach zaprezentowali w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego posłowie klubu PiS.
 
Nowe regulacje pozwalają m.in. na usunięcie z zawodu sędziego, który w jakikolwiek sposób podważa status innych sędziów lub krytykuje działania władz. Nowa ustawa zakłada również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za: działania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i działania o charakterze politycznym i uchybienie godności urzędu. Projekt zabrania również samorządom sędziowskim debatowania i podejmowania uchwał na tematy polityczne oraz „wyrażających wrogość wobec innych władz RP”.
 
"Ten projekt łamie wszelkie podstawowe standardy demokratyczne"
 
- Jako obywatel i prawnik nie mogę pozwolić na to, by władza rujnowała moje państwo - mówił do protestujących prof. Sławomir Patyra, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego UMCS. - Ten projekt łamie wszelkie podstawowe standardy demokratyczne. Godzi w niezawisłość sędziowską, która jest wartością nie dla sędziów. Ona jest im po nic. Jest natomiast potrzebna nam - wszystkim obywatelom. Jest potrzebna, kiedy pracodawca niesłusznie zwolni nas z pracy, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczeń, które nam się należą. Także wtedy, gdy organy ścigania postawią nam zarzut popełnienia przestępstwa, którego nie popełniliśmy. Wtedy potrzebny będzie bezstronny i niedyspozycyjny politycznie sędzia - wyjaśniał prof. Patyra.
 
"Próbują nas zastraszyć"
 
W manifestacji uczestniczył również Roman Giertych, który broni zatrzymanego przez CBA Piotra Kowalczyka. Były przewodniczący lubelskiej rady miasta był aresztowany, ale w czwartek Sąd Okręgowy w Zamościu uchylił postanowienie w tej sprawie.
 
- Piotr Kowalczyk doczekał się dzisiaj niezawisłego orzeczenia sądu. Wyszedł na wolność i jest w domu. Musiałem przyjść na ten wiec w obronie sędziego, który wydał to orzeczenie. Protestując wobec tego, co stało się w Warszawie z sędzią, który w innej sprawie nie zastosował aresztu. Po godzinie został odwołany - przypomniał Roman Giertych.
 
- Dlaczego ta władza to wszystko robi? Bo przegrali senat i ledwie wygrali sejm. Próbują nas zastraszyć. Istotą tej ustawy jest zastraszenie sędziów i nas wszystkich. Oni są śmieszni, bo próbują nam wmówić, że walczą o odnowienie moralne, a wybierają na szefa NIK właściciela domu publicznego. Walczą o kulturę, a na sędziego Trybunału Konstytucyjnego dają posłankę, która wsławiła się pożeraniem sałatki na sali sejmowej. Ta obłuda jest śmieszna - podsumował Giertych.
 
Manifestacje pod hasłem „Dziś sędziowie - jutro Ty” odbyły się w ponad 130 miastach w całym kraju. W naszym regionie protestowano m.in. w Białej Podlaskiej, Puławach i Zamościu.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 252

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
To ino ja / 18 grudnia 2019 r. o 21:36
+48
Bo sędzia to brzmi dumnie!... Zwłaszcza ten co leżał pijany pod Wiktorią albo ten co uderzył w Teatr Osterwy.
Avatar
od tego jest hołotą! / 18 grudnia 2019 r. o 21:47
+40
Fajnie wam było, ale się skończyło! Nietykalna banda! Polowanka w swoim gronie, wczasy na nartach w Austrii. Bachory mają już zdane aplikacje na sędziów lub notariuszy, oczywiście egzaminy poszły jak z płatka, bo pytania i odpowiedzi znały miesiąc przed egzaminem! Bachory mają już zaklepane posadki w sądach, a jakże, dziedziczenie stanowisk jak w średniowieczu! A hołota, czyli bydło niech płaci łapówki, wszak od tego jest hołotą! Niech spróbują nie zapłacić, to sprawa przeleży w szufladzie, aż się przedawni! I co? I ta sielanka miałaby się skończyć, bo przyszedł jakiś pis?Był najwyższy czas zabrać się za tę nietykalną kastę!
Fajnie wam było, ale się skończyło! Nietykalna banda! Polowanka w swoim gronie, wczasy na nartach w Austrii. Bachory mają już zdane aplikacje na sędziów lub notariuszy, oczywiście egzaminy poszły jak z płatka, bo pytania i odpowiedzi znały miesiąc przed egzaminem! Bachory mają już zaklepane posadki w sądach, a jakże, dziedziczenie stanowisk jak w średniowieczu! A hołota, czyli bydło niech płaci łapówki, wszak od tego jest hołotą! Niech spróbują nie zapłacić, to sprawa przeleży w szufladzie, aż się przedawni! I co? I ta sielanka... rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 21:33
+38
Pewien sędzia choć nie był prezesem banku posiada 20 nieruchomości i utajnił swoje oświadczenie majątkowe! Pewnie wstydził się, że inni mają więcej .
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 21:29
+37
Sędzia z krainy jezior ma piekną posesje a na niej pałac wart 7,5 miliona, .... a zarobki na poz 12 tys. złotych brutto. Jak zarobił ??
Avatar
BIEDA AŻ PISZCZY / 18 grudnia 2019 r. o 21:37
+35
Wiek 53, pracuje w rejonowym - posiada ona blisko 2,5 mln zł, 100 tys. dolarów oraz prawie 3 tys. euro w gotówce. BIEDNIE CO NIE ?!
Avatar
Olek / 18 grudnia 2019 r. o 21:36
+35
Kasta kwiczy! I bardzo dobrze że się w końcu za was wzięli!
Avatar
demokracja ! Konstytucja ! ;) / 18 grudnia 2019 r. o 21:39
+34
Synowa I sekretarza KC PZPR została uniewinniona przez sąd mimo, że udowodniono jej branie łapówek na kwotę 400 tyś.zł. Proces był utajniony.
Avatar
Grzegorz / 18 grudnia 2019 r. o 21:34
+34
"My nie wydajemy orzeczeń abstrakcyjnie. Za każdym orzeczeniem stoi człowiek i protestując chcemy, by miał on pewność, że trafi do sądu , który jest niezależny, a sędzia niezawisły." Przyjaciele Jana Śpiewaka się z tego śmieją
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 21:30
+34
Tomasz KOMENDA też protestował ;)
Avatar
Krhbhhj / 18 grudnia 2019 r. o 21:59
+33
Kto studiował prawo i wie jak potoczyły się losy wybitnych studentów i „siedzi” w temacie - śmieje się z tych bredni. W całym projekcie chodzi tylko o odcięcie sędziów od zapędów politycznych i wzięcie się do pracy. Tylko tyle i aż tyle. Zadziwiające jak łatwo studenciaki i inni „inteligenci” dali się zmanipulować. P.S. Nie trzeba wcale kończyć prawa, wystarczy pracować w sądzie, żeby dostrzec patologię, bo jak w każdym zawodzie, tak i w sędziowskim ona ma miejsce. Nie dajcie sobie wmówić, że sędziowie są lepsi od Was pod względem moralnym, etycznym czy intelektualnym. Stanowią odbicie przekroju społeczeństwa, no może poza poczuciem wyższości, bo to chyba mają powyżej przeciętnej.
Kto studiował prawo i wie jak potoczyły się losy wybitnych studentów i „siedzi” w temacie - śmieje się z tych bredni. W całym projekcie chodzi tylko o odcięcie sędziów od zapędów politycznych i wzięcie się do pracy. Tylko tyle i aż tyle. Zadziwiające jak łatwo studenciaki i inni „inteligenci” dali się zmanipulować. P.S. Nie trzeba wcale kończyć prawa, wystarczy pracować w sądzie, żeby dostrzec patologię, bo jak w każdym zawodzie, tak i w sędziowskim ona ma miejsce. Nie dajcie sobie wmówić, że sędziowie są lepsi od Was pod względem moralnym, ... rozwiń
Avatar
rb / 24 grudnia 2019 r. o 11:50
0
Skąd Morawiecki ma tyle pieniędzy? Normalny człowiek nigdy tyle by nie zarobił? Skąd te MILIONY? Kto to sprawdzi? Skąd te MILIONY Banasia? Kto to sprawdzi? PIS uwłaszcza się na państwie Polskim.
 Z pracy na stanowisku dyrektora dużego banku w czasach na długo zanim został premierem w rządzie PiS. Na tych stanowiskach zarabia sie po kilkaset tysięcy miesięcznie. Lepiej zapytaj skąd swoje pieniądze i apartamenty w Chorwacji mają "gersdorfy" i inne "gawlowicze", bo tam zarobki duuuuuuuuuuuuuuuuużo niższe, a majątek często podobny.
 Z pracy na stanowisku dyrektora dużego banku w czasach na długo zanim został premierem w rządzie PiS. Na tych stanowiskach zarabia sie po kilkaset tysięcy miesięcznie. Lepiej zapytaj skąd swoje pieniądze i apartamenty w Chorwacji mają "gersdorfy" i inne "gawlowicze", bo tam zarobki duuuuuuuuuuuuuuuuużo niższe, a majątek często podobny. rozwiń
Avatar
To Ja Wolny Polak, nie kundelek! / 23 grudnia 2019 r. o 18:01
+4
Komentarze pod artykulikiem(tendencyjnym) i polubienia mówią za siebie. .ebać tych samowybrańców temidy. Kiedy to my, wolni obywatele, będziemy, wzorem choćby Szwajcarji, mieli wpływ na obsadę sądów?
Avatar
zzz / 23 grudnia 2019 r. o 06:56
+4
Czy ktos kogos trzyma na siłę aby pozostał w pracy- n i e  niech idą na swoje garnuszki pracowac to zobacza wtedy co to znaczy sprawiedliwość, zabrać im immunitety  sami odejdą , to środowisko samo sie nie oczyści za bardzo ryje przyrosły do koryta.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2019 r. o 11:21
+5
Czy jeden z najważniejszych urzędów w państwie może pełnić osoba biorąca łapówki od osób znajdujących się w tragicznej sytuacji życiowej ?????????????
Avatar
Rachmistrz / 20 grudnia 2019 r. o 15:48
+7
Półtora tysiąca ........ a 350 tysięcy siedziało w domach i kur*wiło tą łajdacką Temidkę .
Avatar
neomarksizm inspiracją dla półgłówków / 20 grudnia 2019 r. o 14:33
+13
4 lata darcia ryja. Konstytucja, demokracja, sracja, UB-ikacja. Ulica, zagranica, wolne media, wolne sądy, wolne stolzmany i szechtery Pierdo%$nie w Brukseli o Apokalipsie, zagładzie, ekonomicznym krachu. Słowem nadmuchany horror. Przychodzi ważne głosowanie w sejmie, a oni śpią - jak po urodzinach Stalina :) !
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 10:25
+10
Puki "nadzwyczajna kasta" będzie na swych urzędach to nigdy Polacy w Polsce nie zaznają sprawiedliwości w postępowaniach .
Avatar
Kamieni Kupa / 20 grudnia 2019 r. o 09:00
+15
Samulak była przewodniczącą V wydziału karno-odwoławczego w Lublinie, której podwładni uwolnili przyszłego zabójcę. Wypuścili z aresztu mężczyznę zatrzymanego za znęcanie się nad rodziną. Policja zawinęła go po kolejnej interwencji domowej, prokuratura wnioskowała o areszt, ale zwolniono go na ładne oczy. "Obiecał, że będzie się leczył" – oświadczyła Anna Samulak. "Marek W. zaraz po opuszczeniu aresztu, do którego trafił za znęcanie się nad rodziną, zabił swoją żonę Dorotę (†30 l.). Kobieta osierociła dwójkę małych dzieci (5 i 7 l.)" – czytamy w mediach. Zbir poderżnął jej gardło tuż po powrocie. Myślicie, że ktoś poniósł odpowiedzialność? Myślicie, że ktoś przeprosił? Pani Samulak w kontekście tej sprawy potrafiła jeszcze nawet zwracać uwagę, że zamordowana kobieta nie była bierna podczas gdy napruty mężczyzna zaczynał ją bić. "Oddawała mężowi ciosy – mówiła nam sędzia Samulak. – Ona się po prostu broniła. Miała czekać aż ją wcześniej zabije? – załamuje ręce siostra zabitej" Chcesz nas jeszcze czymś wzruszyć pani sędzio?
Samulak była przewodniczącą V wydziału karno-odwoławczego w Lublinie, której podwładni uwolnili przyszłego zabójcę. Wypuścili z aresztu mężczyznę zatrzymanego za znęcanie się nad rodziną. Policja zawinęła go po kolejnej interwencji domowej, prokuratura wnioskowała o areszt, ale zwolniono go na ładne oczy. "Obiecał, że będzie się leczył" – oświadczyła Anna Samulak. "Marek W. zaraz po opuszczeniu aresztu, do którego trafił za znęcanie się nad rodziną, zabił swoją żonę Dorotę (†30 l.). Kobieta osierociła dwójkę małych dzieci (5 ... rozwiń
Avatar
SAMOZAORANIE ZAWSZE W MODZIE / 20 grudnia 2019 r. o 00:08
+13
Jeszcze kilka takich protestów, a poparcie dla PIS przekroczy 50%.
Avatar
Lex / 19 grudnia 2019 r. o 23:48
+17
Ogromne podziękowania dla opozycji za dzisiejsze głosowania, które mogło zablokować procedowanie nad ustawą. Czyli Platforma jest także za bardzo głęboką reformą sadownictwa.
Zobacz wszystkie komentarze 252

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Mniej osób w sklepach, wyjście z domu tylko pojedynczo

Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Mniej osób w sklepach, wyjście z domu tylko pojedynczo

Dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosi kolejne obostrzenia związane z rosnącą liczbą przypadków zakażenia koronawirusem. Do szczegółów zmian dotarło RMF FM.

Krnąbrny mieszkaniec Parczewa. Sam uznał, że kwarantanna go nie obowiązuje

Krnąbrny mieszkaniec Parczewa. Sam uznał, że kwarantanna go nie obowiązuje

Dużą nieodpowiedzialnością wykazał się mieszkaniec gminy Parczew, który mimo objętej kwarantanny związanej z panującą epidemią spacerował ulicami miasta.

Rodzinne auto – na dobre i na złe

Rodzinne auto – na dobre i na złe

W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez samochodu. Jest on pomocny w codziennym życiu, pozwala na szybsze załatwienie wielu spraw i przydaje się, zwłaszcza, gdy mamy większą rodzinę. Przedszkole, szkoła, zakupy, czy wyjazd na weekend – dzięki samochodowi wszystkie te czynności łatwiej wykonać.

Miał być na kwarantannie. Rozbił po pijanemu bmw na ogrodzeniu

Miał być na kwarantannie. Rozbił po pijanemu bmw na ogrodzeniu

Blisko 2 promile alkoholu w organizmie miał kierowca bmw, który jazdę zakończył na ogrodzeniu posesji.

Karnisze apartamentowe czy metalowe - podpowiadamy które wybrać

Karnisze apartamentowe czy metalowe - podpowiadamy które wybrać

Aranżacje okienne tworzone są przy pomocy odpowiednio dobranych tekstyliów. Jedną z ich części jest także karnisz.

Biała Podlaska: Zdalne nauczanie. Autorski audiobook ze "Staszica"

Biała Podlaska: Zdalne nauczanie. Autorski audiobook ze "Staszica"

Jak zachęcić do zdalnego nauczania? Urząd Miasta w Białej Podlaskiej będzie prezentował dobre praktyki ze szkół w internecie.

Lubelscy dominikanie proszą o pomoc. Może zabraknąć pieniędzy na utrzymanie klasztoru

Lubelscy dominikanie proszą o pomoc. Może zabraknąć pieniędzy na utrzymanie klasztoru

Nie ma wiernych w kościele, niedzielnej tacy, ani wielu intencji mszalnych. O problemach finansowych, które mają związek z zakazem gromadzenia się wiernych, otwarcie mówią bracia dominikanie z Lublina. „W związku z tym ośmielamy się prosić o wsparcie” – piszą w apelu. Wierni już zareagowali.

Kolejne podejście do skateparku w Puławach. Tym razem może się udać

Kolejne podejście do skateparku w Puławach. Tym razem może się udać

Zgodnie z zapowiedziami, puławscy urzędnicy podejmują kolejną próbę znalezienia wykonawcy do przebudowy skateparku przy ul. Niemcewicza. Szansa, że tym razem się uda jest duża, bo na to zadanie przeznaczono w tym roku rekordową pulę ok. 6,5 mln zł. Pomogło unijne dofinansowanie.

Repertuar Teatroteki Andersena
1 kwietnia 2020, 18:00

Repertuar Teatroteki Andersena

Teatr Andersena prezentuje repertuar wydarzeń na najbliższe dni w ramach projektu wirtualnej Teatroteki. Przed nami spektakl i domowe czytanie utworów Andersena.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 - matematyka. Arkusze, odpowiedzi i rozwiązania
galeria

Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 - matematyka. Arkusze, odpowiedzi i rozwiązania

We wtorek o godz. 9.00 rozpoczął się próbny egzamin ósmoklasisty. Testy można pobrać ze stron Centralnej Komisji Egzaminacyjnej lub Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Dziś problemów z pobieraniem nie ma

Burmistrz Miasta Lubartów ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Lubartowskiego Ośrodka Kultury

Burmistrz Miasta Lubartów ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Lubartowskiego Ośrodka Kultury

Monika Skinder szuka nowego trenera

Monika Skinder szuka nowego trenera

Aleksander Wierietielny kończy przygodę z kadrą. Justyna Kowalczyk prawdopodobnie pozostanie natomiast przy reprezentacji Polski

Lublin: Zielone światło dla pieszych bez naciskania przycisku?

Lublin: Zielone światło dla pieszych bez naciskania przycisku?

O przestrojenie sygnalizacji świetlnych na przejściach dla pieszych apeluje do Ratusza miejski radny Robert Derewenda (PiS).

77 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej z woj. śląskiego

77 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej z woj. śląskiego

Mamy 77 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Siedmiu mężczyzn z powiatu lubelskiego. Nowe przypadki zakażenia koronawirusem
PILNE
film

Siedmiu mężczyzn z powiatu lubelskiego. Nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.