Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 maja 2019 r.
9:40

Protest w rektoracie UMCS. Pracownicy przeciwko zapisom w projekcie statutu uczelni [zdjęcia]

107 36 A A

Kilkanaście osób pikietowało dziś w rektoracie UMCS przeciwko kontrowersyjnym ich zdaniem zapisom zawartym w projekcie nowego statutu uczelni. O godz. 9 rozpoczęło się posiedzenie uniwersyteckiego senatu, na którym jego członkowie maja dyskutować nad przyjęciem dokumentu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uczestnicy pikiety mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Samorządność, autonomia, kolegialność", "Demokratyczny uniwersytet" czy "Wolne wybory na UMCS". Przynieśli też kartki z napisem "Maria patrzy" czy przekreslonymi słowami: godność, równość, autonomia, kolegialność i uniwersytecki etos.

W ostatnich dniach do pracowników uniwersytetu trafił list otwarty, pod którym do tej pory podpisało się ok. 150 osób. Najwięcej wątpliwości budzą zapisy, według których rektor uczelni jednoosobowo będzie mógł decydować o obsadzie stanowisk dziekanów, dyrektorów instytutów i kierowników katedr.

- Sytuacja jest poważna, upada demokracja na UMCS. Nie możemy na to pozwolić. Nie chcemy, żeby cała władza była skupiona w jednych rękach, bez transparentności - przekonuje dr hab. Tomasz Kitliński, inicjator pikiety i adiunkt na Wydziale Filozofii i Socjologii. - Podstawą do wprowadzenia jest nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, ale rektor poszedł o krok dalej. Bo ustawa tylko nakazuje takie rozwiązania, ale ich nie nakazuje.

- Przepisów, które są dziwne jest całe mnóstwo. Chociażby ten, że senat może odwołać członka wybranego w wyborach. To absurd - mówi z kolei prof. dr hab. Piotr Witek z Instytutu Historii.

- Statut pozbawia też przedstawicieli studentów udziału w pracach wszystkich możliwych ciał, jak rady wydziałów i instytutów. To wykluczenie tych, dla których się to robi - dodaje Maciej Wodziński, student filozofii.

Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski na razie nie chce komentować protestu pracowników i wątpliwości zawartych w liście otwartym. Na godz. 14.30 zwołał konferencję prasową, na której ma przedstawić szczegóły związane z nowym statutem uczelni.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jak w PO czy PZPR / 29 maja 2019 r. o 10:28
+12
Dziwne w obecnych władzach UMCS jest znaczna przewaga zwolenników PO i przybudówek - i oni są przeciwko demokracji ??? WSTYD !!! - ZAALARMOWAĆ KOMITET OBRONY DEMOKRACJE I "WOLNE" SĄDY !!! Wystarczy tylko inaczej napisać zmiany w statucie - np. po pozytywnym zaopiniowaniu rady wydziału - ale nie - chcą zamordyzmu platformersi.
Avatar
platfrmen guten morgen / 29 maja 2019 r. o 10:05
+12
A co to ma do wyborów - jak Władze uczelni to zwolennicy PO i postkomuny - tak to jest - A GDZIE JEST KOD GDZIE DZIADZIUSIE KODOWE SĄ ???
Avatar
ja w PO czy PZPR / 29 maja 2019 r. o 10:02
+11
Dziwne w obecnych władzach UMCS jest znaczna przewaga zwolenników PO i przybudówek - i oni są przeciwko demokracji ???
Avatar
jak w PO czy PZPR / 29 maja 2019 r. o 10:09
+10
Dziwne w obecnych władzach UMCS jest znaczna przewaga zwolenników PO i przybudówek - i oni są przeciwko demokracji ??? WSTYD !!! - ZAALARMOWAĆ KOMITET OBRONY DEMOKRACJE I "WOLNE" SĄDY !!!
Avatar
Zwolennicy PO niedemokratyczni / 29 maja 2019 r. o 10:07
+10
Zwolennicy PO i chcą wprowadzać taki niedemokratyczny statut na UMCS ??? DZIWNE
Avatar
sekretarz / 29 maja 2019 r. o 09:57
+10
Pamiętacie EUGENIUSZA HETMANA – SEKRETARZA KU PZPR ? To były czasy...
Avatar
Michałowski chce przejąć całą władzę / 29 maja 2019 r. o 10:26
+8
Michałowski Zwolennik PO i SLD chce przejąć całą władzę - no dziwne, bardzo dziwne ;) ???? Statut można tak dostosować że będzie dobrze - a oni od razu robią tak niedemokratycznie
Avatar
Zwolennicy PO - niedemokratyczni / 29 maja 2019 r. o 10:25
+8
nieprawda ustawa daje wolny wybór - a władze UMCS chcą przejąć pełną władzę
Avatar
Michałowski chce przejąć całą władzę / 29 maja 2019 r. o 10:14
+7
Michałowski Zwolennik PO i SLD chce przejąć całą władzę - no dziwne, bardzo dziwne ;) ????
Avatar
wszyscy won / 29 maja 2019 r. o 14:21
+6
Kuźnia kadr?
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 r. o 22:26
0
Pamiętacie EUGENIUSZA HETMANA – SEKRETARZA KU PZPR ? To były czasy...
Jeśli pijesz do europosła Hetmana to masz, misiu, problem, bo jego ojcem jest prof. Jerzy Hetman mający zasługi w ogrodnictwie a nie w PZPR.
  Ale ciemny lud to kupi.
Avatar
mirek / 3 czerwca 2019 r. o 19:40
0
A na KULu jakoś cisza, a statut jeszcze lepszy się szykuje...
Avatar
Zagłoba / 30 maja 2019 r. o 10:14
+1
Pamiętacie EUGENIUSZA HETMANA – SEKRETARZA KU PZPR ? To były czasy...
Jeśli pijesz do europosła Hetmana to masz, misiu, problem, bo jego ojcem jest prof. Jerzy Hetman mający zasługi w ogrodnictwie a nie w PZPR.
 Wuj, to wuj mawiał Roch Kowalski.
Avatar
chemist / 30 maja 2019 r. o 06:08
+2
Ze wszsytkich wpisów najcennieszy jest wpis fizyka? "łowcy neutrinów " z 'hipotecznej habilitacjii" na wydziale biologii i biotechnologii. I ten wydział ma taki poziom naukowy . Dobra lektura o umcs, wystaczy wygooglować 'Hipoteczna habilitacja'" i cala prawda o lubleskiej nauce wychodzi.
Avatar
Gość / 30 maja 2019 r. o 00:15
+1
Lustracja i weryfikacja naukowców umcs PRL - w google - ciekawy punkt widzenia
Avatar
Gość / 29 maja 2019 r. o 19:21
-1
Michałowski Zwolennik PO i SLD chce przejąć całą władzę - no dziwne, bardzo dziwne ;) ???? Statut można tak dostosować że będzie dobrze - a oni od razu robią tak niedemokratycznie
  Akurat śp. Unia Pracy. Z UD/UW/PO nigdy nie miał nic wspólnego.
Avatar
Zwolennicy - PO / LEWACTWA niedemokratyczni / 29 maja 2019 r. o 18:36
+5
Takiego cienkiego Bolka na stolcu Rektora nie ma żadna Polska uczelnia. Ustawa daje wolny wybór - a władze UMCS chcą przejąć pełną władzę. Michałowski Zwolennik PO i SLD chce przejąć całą władzę - no dziwne, bardzo dziwne ;) ???? Tak jak GJEEEEEEEETMAAN ;) ZAALARMOWAĆ LOKALNY KOD!!!
Avatar
Michałowski chce przejąć całą władzę / 29 maja 2019 r. o 18:35
+4
Michałowski Zwolennik PO i SLD chce przejąć całą władzę - no dziwne, bardzo dziwne ;) ???? Statut można tak dostosować że będzie dobrze - a oni od razu robią tak niedemokratycznie
Avatar
jak w PO czy PZPR / 29 maja 2019 r. o 18:33
+3
Dziwne w obecnych władzach UMCS jest znaczna przewaga zwolenników PO / SLD i przybudówek - i oni są przeciwko demokracji ??? WSTYD !!! - ZAALARMOWAĆ KOMITET OBRONY DEMOKRACJE I "WOLNE" SĄDY !!! Wystarczy tylko inaczej napisać zmiany w statucie
Avatar
nikt ważny / 29 maja 2019 r. o 17:36
-2
Pamiętacie EUGENIUSZA HETMANA – SEKRETARZA KU PZPR ? To były czasy...
 Jeśli pijesz do europosła Hetmana to masz, misiu, problem, bo jego ojcem jest prof. Jerzy Hetman mający zasługi w ogrodnictwie a nie w PZPR.
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Osiem testów i siedem tygodni kwarantanny. „Nie można wykluczyć błędu laboratorium”
Reportaż Uwagi! TVN
film

Osiem testów i siedem tygodni kwarantanny. „Nie można wykluczyć błędu laboratorium”

Dwie śląskie rodziny pozostawały w przymusowej izolacji przez siedem tygodni. Osiem testów wykonanych jednemu z domowników dawało naprzemiennie wyniki: pozytywny i negatywny.

Chełm: Kiedy uschną ostatnie drzewa na pl. Łuczkowskiego? Porasta je pasożyt

Chełm: Kiedy uschną ostatnie drzewa na pl. Łuczkowskiego? Porasta je pasożyt

Miały być wizytówką i ozdobą, ale w jemiole toną dwa ostatnie drzewa, jakie ostały się na pl. Łuczkowskiego. Pasożyt wypija ostatnie soki z głogu, który ginie na oczach przechodniów

Teleporada lekarska zawiodła. Miał być liszaj, grzyb a to była borelioza

Teleporada lekarska zawiodła. Miał być liszaj, grzyb a to była borelioza

Najpierw lekarz zdiagnozował liszaj, potem grzyb, a następnie półpasiec – skarży się pacjentka jednej z lubelskich przychodni, która zachorowała na boreliozę. To nie jedyna ofiara systemu teleporad, które w czasie pandemii zastąpiły wizyty w lekarskich gabinetach.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 sierpnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 sierpnia 2020 r.

Nowe osiedle w Świdniku z najlepszymi układami mieszkań. Sprawdź!
galeria

Nowe osiedle w Świdniku z najlepszymi układami mieszkań. Sprawdź!

Doświetlone wnętrza, ustawne pomieszczenia, przestronne salony – tak można opisać mieszkania na Osiedlu 4 Pory Roku w Świdniku. Są to lokale idealne do zamieszkania dla rodziny czy singla, a także doskonałe pod inwestycję.

INFORMACJA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN

INFORMACJA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Już dziewięć miesięcy na terenie byłej kopalni piachu w Osówce zalegają niebezpieczne chemikalia. O tykającej ekologicznej bombie byłoby cicho, gdyby tematu nagłośnili młodzi ludzie z pobliskiej Dąbrówki.

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Specjaliści z Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska oraz naukowcy z UMCS wezmą pod lupę Kazimierski Park Krajobrazowy. Zinwentaryzują faunę i florę, wypracują sposoby ochrony dzikiej przyrody i pochylą się nad korektą granic parku.

Dziennikarz TVP3 Lublin wyjmuje ze śmietnika odpady, żeby zrobić materiał o brudnym placu Lecha Kaczyńskiego [wideo]

Dziennikarz TVP3 Lublin wyjmuje ze śmietnika odpady, żeby zrobić materiał o brudnym placu Lecha Kaczyńskiego [wideo]

Dziennikarz lubelskiej telewizji sięga do ulicznego kosza, wyjmuje z niego śmieci i rozrzuca je wokół pojemnika, a powstały w ten sposób bałagan filmuje stojący obok kamerzysta. Później na antenie pojawia się materiał o zaśmieconym placu. Taką „pracę” dziennikarzy zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu.

Czyja prababcia chodziła boso po Nałęczowie? [stare zdjęcia]
galeria

Czyja prababcia chodziła boso po Nałęczowie? [stare zdjęcia]

„Kolonja letnia Wydziału Opieki Społecznej Magistratu m. Lublina” głosi napis nad głowami bosych dzieciaków, które wypoczywały w Nałęczowie. To jedna z najstarszych fotografii przechowywanych w archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Autorem zdjęć jest urodzony 2 sierpnia 1890 roku Zbigniew Czarkowski, który przekazał je w formie darowizny. Jak informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, szklane negatywy zostały zeskanowane przy współpracy z Politechniką Lubelską. Fotografie wykonane w końcu I wojny światowej i początkach II RP przedstawiają między innymi sceny z codziennego życia ludzi związanych z Nałęczowem i kuracjuszy.

Lubelskie. Nowa metoda oszustów? Na strażnika granicznego

Lubelskie. Nowa metoda oszustów? Na strażnika granicznego

Nasza Czytelniczka podejrzewa, że złodzieje zaczęli działać nowa metodą - na strażnika granicznego. Jej tato rano miał podejrzaną wizytę dwóch mężczyzn podających się za strażników.

"Kot w butach" Teatru Muzycznego w Skansenie
16 sierpnia 2020, 11:00

"Kot w butach" Teatru Muzycznego w Skansenie

W niedzielę, 16 sierpnia o godz. 11 Teatr Muzyczny zaprosi wyjątkowo do Muzeum Wsi Lubelskiej na plenerowy pokaz spektaklu "Kot w butach".

Wielu chętnych do budowy sali gimnastycznej dla „Staszica"

Wielu chętnych do budowy sali gimnastycznej dla „Staszica"

W środę otwarte zostały oferty firm rywalizujących o miejskie zlecenie na budowę hali sportowej i boisk przy I LO im. Stanisława Staszica. Chętnych nie brakuje i nie powinno zabraknąć również pieniędzy, bo tylko jedna spółka nie zmieściła się w budżecie, więc Ratusz może wydać znacznie mniej niż się spodziewał.

Kurów. „Wróg Polski” zniknął. Wójt wymienił kostkę brukową

Kurów. „Wróg Polski” zniknął. Wójt wymienił kostkę brukową

- Mam nadzieję, że to był jednorazowy incydent, który więcej się nie powtórzy - mówi Arkadiusz Małecki, wójt Kurowa. Polecił wymienić kostkę brukową przed domem, na której ktoś napisał „wróg Polski”. To była kara za wywieszenie plakatu Rafała Trzaskowskiego.

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”
Covid-19
galeria

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”

Właścicielka znanej w Białej Podlaskiej mówi, że można się było spodziewać tego, że miasto w końcu zostanie uznane za „żółte”. Szef innego lokalu dodaje, że jeśli ograniczenia potrwają dłużej niż dwa tygodnie, to będzie musiał zamknąć interes. - Ludzie przestaną wychodzić na miasto. Przestraszą się – komentuje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!