Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 września 2019 r.
20:51

Lublin: Przez 7 lat krążył z ankietami i pytał mieszkańców o problemy osiedli. Przedstawił wnioski

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
58 13 A A

Prawie 23 tys. mieszkańców Czubów odwiedził z ankietami emerytowany policjant, były dzielnicowy, dziś członek rady dzielnicy. Pytał o miejsca, w których trzeba zaprowadzić porządek i o problemy poszczególnych osiedli. Wnioski? Mieszkańcy chcą więcej pieszych patroli w godzinach wieczornych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Arkadiusz Szczepański krążył z ankietami przez ostatnich siedem lat i w tym czasie odwiedził każde z osiedli Czubów Północnych oraz Czubów Południowych. Najwięcej, bo prawie 4600 osób przepytał na Porębie, ponad 4200 na Rucie, na Łęgach „tylko” 2400. 

Okazuje się, że mieszkańcy są podzieleni prawie po połowie w odpowiedziach na pytanie o subiektywne poczucie zagrożenia w najbliższej okolicy.

– 47 proc. oceniło, że czuje się dobrze lub bardzo dobrze w kwestii bezpieczeństwa. 49 proc. oceniło to negatywnie, 4 proc. nie miało zdania – mówi Szczepański, który przepracował 21 lat w policji. Jego zdaniem policjanci powinni jak najwięcej czasu spędzać na patrolach, tymczasem większość pytanych przez niego mieszkańców mówiło, że nie zna swojego dzielnicowego, wielu przyznaje, że praktycznie nie widzi w okolicy mundurowych. – 11 proc. mieszkańców twierdzi, że nie widzi patroli policji, 59 proc. nie widzi patroli Straży Miejskiej.

Z badań przeprowadzonych przez byłego dzielnicowego wynika, że mieszkańcy Czubów oczekują mniej patroli w godzinach porannych, a zdecydowanie więcej w porze wieczorowej i nocnej.

– Aż 89 proc. chciałoby, żeby piesze patrole pojawiły się w tych godzinach na ich osiedlu – wyjaśnia emerytowany policjant. Według niego 84 proc. mieszkańców oczekuje, że funkcjonariusze będą patrolować osiedla na piechotę, bo dzięki temu dotrą w niedostępne dla samochodów zakamarki, w których dzieją się niepokojące rzeczy.

– Na pierwszym miejscu znajduje się spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, w trochę mniejszej skali akty chuligaństwa, np. dewastacja mienia spółdzielczego, prywatnego, podpalanie samochodów, koszy na śmieci i malowanie graffiti – wylicza członek Rady Dzielnicy Czuby Południowe. Dalsze miejsca na liście zgłaszanych problemów jest wyprowadzanie psów bez smyczy, włamania do piwnic, mieszkań i samochodów. – Tylko 4 proc. mieszkańców stwierdziło, że nic ich nie niepokoi.

Mieszkańcy poszczególnych osiedli wskazali w sumie 108 problematycznych miejsc. Na Błoniach są to okolice skateparku, który widział już niejedną popijawę, na Łęgach problemem są osoby przesiadujące w pobliżu sklepu przy Bocianiej, czasami w zaparkowanym samochodzie, na Rucie nasiadówki odbywają się przy budynku poczty, a na Skarpie niedaleko osiedlowego pawilonu, przy którym można też kupić przemycane papierosy.

Na Górkach imprezy trwają koło wieżowców przy Stokrotce, na Widoku niedaleko szkolnych boisk, a na Porębie u zbiegu Nefrytowej z Agatową, gdzie dochodzi do zakłóceń ciszy nocnej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kpiący Gamoń / 24 września 2019 r. o 21:06
+20
Siedem lat łażenia żeby dojść do takich wniosków? Przecież to wszystko oczywiste.
Avatar
Gość / 24 września 2019 r. o 21:33
+19
Co na to radny pitucha ?? Ktoś go widział rozmawiającego z mieszkańcami ??
Avatar
Gość / 24 września 2019 r. o 20:59
+14
Policja nie jest od chodzenia pieszo!!! Policja jest od jeżdżenia na wezwania klimatyzowanymi samochodami i docieranie na miejsce zdarzenia w min. 45 minut!!!!
Avatar
Gość / 25 września 2019 r. o 06:49
+13
Czego ci ludzie się lękają to ja nie wiem.. Przecież tak jak teraz jest spokojnie i bezpiecznie w mieście to nigdy nie było i nie będzie. A teraz może już być tylko gorzej gdy np. wyrzucą polskich kryminalistów z UK po Brexicie.
Avatar
A JAKI NYŁ WYROK NSA ? / 24 września 2019 r. o 22:44
+4
" Do wyroku jestem prezydentem ...."
Avatar
Luśnia / 25 września 2019 r. o 08:13
+3
Miasto od każdego właściciela lokalu mieszkalnego pobiera podatek od nieruchomości + 107 m kw. za działkę przynależną do bloku mieszkalnego. Mieszkam przy Radości 4 i.... Mam auto i są spore trudności zaparkowania aut na parkingu przy bloku bo mieszkańcy z innych bloków parkują na parkingu po 3 lub 4 swoje auta. Ty bulisz za działkę a inny postawi swe auta i ma lokatorów bloku przy Radości 4 w ..... nosie. Kiedy powstanie regulamin kozystania z osiedlowych parkingów.?
Avatar
paulina / 25 września 2019 r. o 13:52
+1
Z punktu widzenia socjologicznego, te badania nie mają żadnej wartości. Przez 7 lat to można pokazać jak opinia się zmieniła, na gorsze albo na lepsze, a nie jak jest teraz. Dodam jeszcze, że próba takiej wielkości, nadaje się do przebadania populacji Polaków 4 razy, a nie mieszkańców jednej dzielnicy. W związku z tym szkoda Pana czasu. Warto było dogadać się z wykładowcą na KUL czy UMCS, który w ramach zajęć mógłby takie badania przeprowadzić dobrze.
Avatar
Mikroúverová instituce / 23 listopada 2019 r. o 07:10
0
Mikroúverová instituce(thomasperin@seznam.cz). E-mail: thomasperin@seznam.cz Jsem partnerem mnoha bank a ve svých bankách mám spoustu kapitálu. Potrebujete pujcky mezi jednotlivci, abyste mohli celit financním potížím, a konecne se dostat ze slepého streva vytvoreného bankami se zamítnutím vašich souboru. Jsme skupina financních odborníku, kterí vám pomohou s cástkou, kterou potrebujete, a za podmínek, které vám usnadní život. Poskytujeme pujcky od 1 mesíce do 30 let a poskytujeme 2 000 až 10 000 000 CZK. Naše úroková sazba je 2% rocne, zde jsou oblasti, kde vám mužeme pomoci: * Financní * Hypotecní úver * Investicní pujcka * Auto pujcka * Konsolidacní dluh * Úhrada kreditu * Osobní pujcka * Jste zaregistrováni * Banky zakazujte a nemáte laskavost bank nebo spíše máte projekt a musíte **** kontaktovat me a já vám pomužu. E-mail: thomasperin@seznam.cz
Mikroúverová instituce(thomasperin@seznam.cz). E-mail: thomasperin@seznam.cz Jsem partnerem mnoha bank a ve svých bankách mám spoustu kapitálu. Potrebujete pujcky mezi jednotlivci, abyste mohli celit financním potížím, a konecne se dostat ze slepého streva vytvoreného bankami se zamítnutím vašich souboru. Jsme skupina financních odborníku, kterí vám pomohou s cástkou, kterou potrebujete, a za podmínek, které vám usnadní život. Poskytujeme pujcky od 1 mesíce do 30 let a poskytujeme 2 000 až 10 000 000 CZK. Naše úroková sazba je 2% ro... rozwiń
Avatar
Widok / 25 września 2019 r. o 11:31
-2
Chciałbym zaznaczyć jedną ważną kwestie. jeżeli ankieta była przeprowadzana przez 7 lat troche sie pozmieniało. Prawie wszyscy małolaci co pili piwo pod blokiem już wydorośleli i wyprowadzili się od rodziców i ich nie ma więc jest spokój.
Avatar
Gość / 24 września 2019 r. o 21:11
-2
W jakie kwocie ten Pan pobiera emeryturę i w jakim wieku zaczął pobierać świadczenia? Gwoli ścisłości "zwykły" mężczyzna idzie na emeryturę w wieku 65lat (za PO 67lat) i dostaje teraz ok 30% ostatniej wypłaty!
Avatar
Mikroúverová instituce / 23 listopada 2019 r. o 07:10
0
Mikroúverová instituce(thomasperin@seznam.cz). E-mail: thomasperin@seznam.cz Jsem partnerem mnoha bank a ve svých bankách mám spoustu kapitálu. Potrebujete pujcky mezi jednotlivci, abyste mohli celit financním potížím, a konecne se dostat ze slepého streva vytvoreného bankami se zamítnutím vašich souboru. Jsme skupina financních odborníku, kterí vám pomohou s cástkou, kterou potrebujete, a za podmínek, které vám usnadní život. Poskytujeme pujcky od 1 mesíce do 30 let a poskytujeme 2 000 až 10 000 000 CZK. Naše úroková sazba je 2% rocne, zde jsou oblasti, kde vám mužeme pomoci: * Financní * Hypotecní úver * Investicní pujcka * Auto pujcka * Konsolidacní dluh * Úhrada kreditu * Osobní pujcka * Jste zaregistrováni * Banky zakazujte a nemáte laskavost bank nebo spíše máte projekt a musíte **** kontaktovat me a já vám pomužu. E-mail: thomasperin@seznam.cz
Mikroúverová instituce(thomasperin@seznam.cz). E-mail: thomasperin@seznam.cz Jsem partnerem mnoha bank a ve svých bankách mám spoustu kapitálu. Potrebujete pujcky mezi jednotlivci, abyste mohli celit financním potížím, a konecne se dostat ze slepého streva vytvoreného bankami se zamítnutím vašich souboru. Jsme skupina financních odborníku, kterí vám pomohou s cástkou, kterou potrebujete, a za podmínek, které vám usnadní život. Poskytujeme pujcky od 1 mesíce do 30 let a poskytujeme 2 000 až 10 000 000 CZK. Naše úroková sazba je 2% ro... rozwiń
Avatar
Gość / 25 września 2019 r. o 15:12
-3
Czy to ten sam człowiek, który dzwoni do Straży Miejskiej, kiedy wutropi źle zapakowany samochód? Myślę, że to problem z wycofanie się z aktywności zawodowej i przejściem na emeryturę. Jest takie powiedzenie "nadgorliwość gorsza od faszyzmu"
Avatar
paulina / 25 września 2019 r. o 13:52
+1
Z punktu widzenia socjologicznego, te badania nie mają żadnej wartości. Przez 7 lat to można pokazać jak opinia się zmieniła, na gorsze albo na lepsze, a nie jak jest teraz. Dodam jeszcze, że próba takiej wielkości, nadaje się do przebadania populacji Polaków 4 razy, a nie mieszkańców jednej dzielnicy. W związku z tym szkoda Pana czasu. Warto było dogadać się z wykładowcą na KUL czy UMCS, który w ramach zajęć mógłby takie badania przeprowadzić dobrze.
Avatar
Widok / 25 września 2019 r. o 11:31
-2
Chciałbym zaznaczyć jedną ważną kwestie. jeżeli ankieta była przeprowadzana przez 7 lat troche sie pozmieniało. Prawie wszyscy małolaci co pili piwo pod blokiem już wydorośleli i wyprowadzili się od rodziców i ich nie ma więc jest spokój.
Avatar
Gość / 25 września 2019 r. o 08:37
-4
Spożywanie alkoholu jest na pierwszym miejscu a dewastacja mienia spółdzielczego, prywatnego, podpalanie samochodów, koszy na śmieci i malowanie graffiti, włamania do piwnic, mieszkań i samochodów tylko 4 proc mieszkańców stwierdziło, że nic ich nie niepokoi.Super głąby jak ktoś walnie sobie browara to jest najgorsza zbrodnia a reszta to chu.j hehe...
Avatar
Luśnia / 25 września 2019 r. o 08:13
+3
Miasto od każdego właściciela lokalu mieszkalnego pobiera podatek od nieruchomości + 107 m kw. za działkę przynależną do bloku mieszkalnego. Mieszkam przy Radości 4 i.... Mam auto i są spore trudności zaparkowania aut na parkingu przy bloku bo mieszkańcy z innych bloków parkują na parkingu po 3 lub 4 swoje auta. Ty bulisz za działkę a inny postawi swe auta i ma lokatorów bloku przy Radości 4 w ..... nosie. Kiedy powstanie regulamin kozystania z osiedlowych parkingów.?
Avatar
Gość / 25 września 2019 r. o 06:49
+13
Czego ci ludzie się lękają to ja nie wiem.. Przecież tak jak teraz jest spokojnie i bezpiecznie w mieście to nigdy nie było i nie będzie. A teraz może już być tylko gorzej gdy np. wyrzucą polskich kryminalistów z UK po Brexicie.
Avatar
nc+ / 24 września 2019 r. o 22:56
-10
Ja myślę że on szukał drogi do domu a dla niepoznaki pytał mieszkańców co myślą ;) a tak na poważnie, policjant który pracował tyle lat to raczej powinien znać teren to raz a dwa wie jakie sa zachowania elementu. Chyba że ucieczka przed alkoholem była dla niego przez 7 lat terapia
Avatar
A JAKI NYŁ WYROK NSA ? / 24 września 2019 r. o 22:44
+4
" Do wyroku jestem prezydentem ...."
Avatar
Gość / 24 września 2019 r. o 21:33
+19
Co na to radny pitucha ?? Ktoś go widział rozmawiającego z mieszkańcami ??