Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 stycznia 2018 r.
15:46

Przez reformę edukacji uczą się od rana do nocy. Materiał z trzech lat muszą przerobić w dwa

0 53 A A
(fot. AS / archiwum)

Nawet 10 godzin lekcji, potem zajęcia dodatkowe, odrabianie prac domowych i nauka do sprawdzianów – tak wygląda codzienność uczniów siódmych klas szkół podstawowych. To efekt reformy edukacji – w dwa lata muszą przerobić materiał z trzech.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ubiegłym roku syn miał średnio pięć lekcji dziennie, teraz ma osiem – denerwuje się mama siódmoklasisty z lubelskiej SP nr 31.

– Po południu biegnie na zajęcia dodatkowe. Dwa razy w tygodniu ma angielski, bo źle sobie radzi. Raz basen, bo zalecił to ortopeda i raz szkolny chór, bo to jego pasja. Wraca po 18. Odrabia lekcje, uczy się. Spać kładzie się koło 23. Często rano wstaje z płaczem, bo przypomina sobie, że czegoś nie odrobił.

– Syn bardzo chciał chodzić do klasy pływackiej. Zgodziliśmy się, bo przecież lepszy sport niż siedzenie przy komputerze – opowiada ojciec ucznia SP 30. – Okazało się, że był to błąd. Obok przeładowanego programu ma jeszcze dodatkowe godziny na basenie. Skutek jest taki, że dwa dni w tygodniu zaczyna lekcje przed 9 rano, a kończy o 17.40. Dwa razy ma na 7.10 do 15. Takiego tempa nie wytrzymałby dorosły, a co dopiero dziecko.

– W siódmej klasie wnuk zmienił szkołę. Poszedł do klasy z rozszerzonym językiem hiszpańskim. Ma świetne stopnie i bardzo dużo się nauczył, ale rodzina ciągnie już resztką sił. Nie ma nawet czasu na normalne zjedzenie obiadu, liczy się tylko nauka. A dziecko ma dopiero 12 lat. Gdzie czas na zabawę? – denerwuje się Helena, babcia ucznia SP 19.

Problem przemęczonych siódmoklasistów pojawił się w tym roku za sprawą reformy edukacji. – Ten rocznik jest bardzo przeciążony nauką – przyznaje Elżbieta Bolibok, dyrektor SP nr 19 w Lublinie. – To dlatego, że materiał, który w gimnazjum przerabiano w trzy lata teraz trzeba zrealizować w siódmej i ósmej klasie (gimnazjaliści mieli średnio 29 godzin lekcyjnych tygodniowo, a obecni siódmoklasiści mają ich 32, nie licząc religii, etyki i wychowania do życia w rodzinie - red.). Tempo jest więc bardzo duże. Jest też o wiele więcej zajęć. Przyrodę z klasy szóstej w siódmej zastępują po dwie lekcje chemii i fizyki oraz biologia i geografia. Zapisanie się do klasy dwujęzycznej czy sportowej oznacza dodatkowe 3-4 godziny tygodniowo. Jeszcze gorzej mają najambitniejsze dzieci, które chcą brać udział w dodatkowych zajęciach. One rzeczywiście nie mają czasu na pozaszkolne życie.

– Rozumiem sytuację siódmoklasistów i staram się wychodzić im naprzeciw, ale muszę realizować program – mówi prosząca o anonimowość nauczycielka geografii. – A ten jest bardzo obszerny. Jednym z zadań jest zaznaczenie na „pustej” mapie Polski 90 miast. To trudne zadanie, która ja przerabiałam dopiero w liceum. Podobnie jest na innych przedmiotach.

– Przemęczenie będzie towarzyszyć także kolejnym rocznikom – prognozuje dyrektor Bolibok. – Lżej może być dopiero obecnym czwartoklasistom, którzy uczą się już w oparciu o nowy program rozłożony już proporcjonalnie na osiem lat.

A po szkole praca domowa

Instytut Badań Edukacyjnych ostrzega, że nadmierne obciążanie pracami domowymi może skutkować spadkiem możliwości edukacyjnych uczniów. Zalecenia mówią o tym, że odrobienie wszystkich prac domowych nie powinno zajmować uczniom szkół podstawowych więcej niż 20 minut dziennie, a gimnazjalistom – maksimum godzinę. W 2015 r. obliczono, że polska średnia to 1,5-2 godziny. Dla przykładu uczniowie klas VI, którym odrabianie zadań powinno zajmować 20-60 minut, tylko na odrobienie zadań z matematyki i polskiego poświęcają 60 minut. Nowej siódmej klasy nikt jeszcze nie badał.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 23:56
+1
czytam i myślę, że większość tu piszących ma niewielkie pojęcie o szkole i nauczaniu. powtórzę "dobra zmiana" zlikwidowała najlepszy element polskiej edukacji. nie rozumiem co gimnazja przeszkadzały w reformowaniu szkolnictwa zawodowego. ta pseudo reforma jest fatalnie przygotowana, podstawy programowe zawierają wiele błędów i brak korelacji między przedmiotami (np. elementy matematyki wyrzucone z programu są niezbędne do uczenia fizyki) itp. itd. nauczycielom szkół średnich, którzy tak bardzo się cieszą z dodatkowego roku polecam przeczytanie podstaw programowych (szczególnie matematyki i przedmiotów przyrodniczych), żeby nie było za***enia. powiem szczerze, ze nie wiem jak to odkręcić i czy ktoś będzie miał na tyle odwagi by to zrobić. prawdopodobnie sytuacja powróci do normalności za 5, 6 lat. szkoda tych kilku roczników dzieci.
czytam i myślę, że większość tu piszących ma niewielkie pojęcie o szkole i nauczaniu. powtórzę "dobra zmiana" zlikwidowała najlepszy element polskiej edukacji. nie rozumiem co gimnazja przeszkadzały w reformowaniu szkolnictwa zawodowego. ta pseudo reforma jest fatalnie przygotowana, podstawy programowe zawierają wiele błędów i brak korelacji między przedmiotami (np. elementy matematyki wyrzucone z programu są niezbędne do uczenia fizyki) itp. itd. nauczycielom szkół średnich, którzy tak bardzo się cieszą z dodatkowego roku polecam ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 23:41
+1
Jakaś propaganda ,że wcześniej było lepiej .BZDURA !! Mój wnuk w V klasie zaczynał zajęcia o 8 rano i trwały do 15-16 godziny. Było tak ,że zaczynał około 11 i zajęcia trwały do 18-tej ,ale w szkole był od 8 rano w świetlicy. Czyli nic się nie zmieniło.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 21:58
+1
Bo szkoła w Polsce nie jest do uczenia, a do zadawania! Na naukę jest czas w domu, a nauczyciele bawią się w wykładanie, a nie nauczanie. A i tak później albo kasa za minimalną, albo zmywak u anglosasów, no chyba że obierze się prawo, informatykę, medycynę. Chory system, albo jesteś kimś, albo nikim. W dodatku ci nauczyciele w podstawówce mają wysokie ego, spędzają tyle godzin z głupszymi dziećmi od siebie i myślą że mają wiedzę, a prostego równania kwadratowego większość z nich (poza nauczycielami matematyki) nie rozwiąże. Na zachodzie czy w Skandynawii już uczący się w szkołach średnich zarabiają i mogą się wyprowadzić od rodziców. Nikt nie jest pozostawiony samemu sobie. Koniec lekcji oznacza czas WOLNY, do domu się nie zadaje, a jeśli już to raz na tydzień maksymalnie. Z wykształceniem podstawowym w Niemczech można sobie pozwolić na wyjazdy do ciepłych krajów, a nauczyciela w Polsce nie, dlatego muszą kogoś za to karać i uprzykrzać życie, więc wybierają dzieciaki!
Bo szkoła w Polsce nie jest do uczenia, a do zadawania! Na naukę jest czas w domu, a nauczyciele bawią się w wykładanie, a nie nauczanie. A i tak później albo kasa za minimalną, albo zmywak u anglosasów, no chyba że obierze się prawo, informatykę, medycynę. Chory system, albo jesteś kimś, albo nikim. W dodatku ci nauczyciele w podstawówce mają wysokie ego, spędzają tyle godzin z głupszymi dziećmi od siebie i myślą że mają wiedzę, a prostego równania kwadratowego większość z nich (poza nauczycielami matematyki) nie rozwiąże. Na zachodzie czy... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 20:34
+1
Zdrowie dziecka jest więcej warte niż oceny
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 19:53
+1
Pani Kasperska i jej historyjki wyssane z palca.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 18:56
+1
Będzie więcej dzieci z wadami wzroku, chorym kręgosłupem, nerwicą, nadciśnieniem, otyłością, bo program partii nie liczy się z kosztami społecznymi. Przeciążone dzieci nie będą się w stanie efektywnie uczyć, a niektórym organizm odmówi posłuszeństwa i zrujnuje zdrowie, a może nawet zmarnuje życie. Będzie jeszcze więcej rencistów na utrzymaniu społeczeństwa
Avatar
Gosc / 26 stycznia 2018 r. o 20:40
+1
Tragedia faktycznie. Nic im się nie stanie jak się więcej poucza. Kiedyś mieli tylko po 8 lekcji i świat się nie zawalił. Mniej niech siedzą z nosem w telefonach i laptopach. Teraz 7 klasisci nie umieją napisać referatu nie wspomnę o czytaniu ze zrozumieniem
Avatar
Gość / 26 stycznia 2018 r. o 17:25
+1
Dorosły pracuje 8 godzin dziennie, a dzieci 7-8 godzin w szkole a po szkole jeszcze ze 4 godziny najmniej na zadania o inne niepotrzebne bzdety które trzeba zaliczyć w dodatku niektórzy nauczyciele myślą że nie ma innych przedmiotów do nauki tylko ich własny!!!! Czy ktoś mądry zrobi z tym wkoncu porządek
Avatar
badacz / 26 stycznia 2018 r. o 12:46
+1
Nie bójta się.  PO z Nowoczesną i PSLem już zapowiadają, ze przywrócą gimnazja. Oczywiście jeśli wygrają wybory. Także może się okazać, że eksperyment z 8 letnią podstawówką jest eksperymentem 2-3letnim.
Avatar
Zenia / 26 stycznia 2018 r. o 12:05
+1
To kurna sam cierp a nie 13 letnie dzieci..Widać piszesz a dziecka w 7 klasie nie masz
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 23:56
+1
czytam i myślę, że większość tu piszących ma niewielkie pojęcie o szkole i nauczaniu. powtórzę "dobra zmiana" zlikwidowała najlepszy element polskiej edukacji. nie rozumiem co gimnazja przeszkadzały w reformowaniu szkolnictwa zawodowego. ta pseudo reforma jest fatalnie przygotowana, podstawy programowe zawierają wiele błędów i brak korelacji między przedmiotami (np. elementy matematyki wyrzucone z programu są niezbędne do uczenia fizyki) itp. itd. nauczycielom szkół średnich, którzy tak bardzo się cieszą z dodatkowego roku polecam przeczytanie podstaw programowych (szczególnie matematyki i przedmiotów przyrodniczych), żeby nie było za***enia. powiem szczerze, ze nie wiem jak to odkręcić i czy ktoś będzie miał na tyle odwagi by to zrobić. prawdopodobnie sytuacja powróci do normalności za 5, 6 lat. szkoda tych kilku roczników dzieci.
czytam i myślę, że większość tu piszących ma niewielkie pojęcie o szkole i nauczaniu. powtórzę "dobra zmiana" zlikwidowała najlepszy element polskiej edukacji. nie rozumiem co gimnazja przeszkadzały w reformowaniu szkolnictwa zawodowego. ta pseudo reforma jest fatalnie przygotowana, podstawy programowe zawierają wiele błędów i brak korelacji między przedmiotami (np. elementy matematyki wyrzucone z programu są niezbędne do uczenia fizyki) itp. itd. nauczycielom szkół średnich, którzy tak bardzo się cieszą z dodatkowego roku polecam ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 23:41
+1
Jakaś propaganda ,że wcześniej było lepiej .BZDURA !! Mój wnuk w V klasie zaczynał zajęcia o 8 rano i trwały do 15-16 godziny. Było tak ,że zaczynał około 11 i zajęcia trwały do 18-tej ,ale w szkole był od 8 rano w świetlicy. Czyli nic się nie zmieniło.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 21:58
+1
Bo szkoła w Polsce nie jest do uczenia, a do zadawania! Na naukę jest czas w domu, a nauczyciele bawią się w wykładanie, a nie nauczanie. A i tak później albo kasa za minimalną, albo zmywak u anglosasów, no chyba że obierze się prawo, informatykę, medycynę. Chory system, albo jesteś kimś, albo nikim. W dodatku ci nauczyciele w podstawówce mają wysokie ego, spędzają tyle godzin z głupszymi dziećmi od siebie i myślą że mają wiedzę, a prostego równania kwadratowego większość z nich (poza nauczycielami matematyki) nie rozwiąże. Na zachodzie czy w Skandynawii już uczący się w szkołach średnich zarabiają i mogą się wyprowadzić od rodziców. Nikt nie jest pozostawiony samemu sobie. Koniec lekcji oznacza czas WOLNY, do domu się nie zadaje, a jeśli już to raz na tydzień maksymalnie. Z wykształceniem podstawowym w Niemczech można sobie pozwolić na wyjazdy do ciepłych krajów, a nauczyciela w Polsce nie, dlatego muszą kogoś za to karać i uprzykrzać życie, więc wybierają dzieciaki!
Bo szkoła w Polsce nie jest do uczenia, a do zadawania! Na naukę jest czas w domu, a nauczyciele bawią się w wykładanie, a nie nauczanie. A i tak później albo kasa za minimalną, albo zmywak u anglosasów, no chyba że obierze się prawo, informatykę, medycynę. Chory system, albo jesteś kimś, albo nikim. W dodatku ci nauczyciele w podstawówce mają wysokie ego, spędzają tyle godzin z głupszymi dziećmi od siebie i myślą że mają wiedzę, a prostego równania kwadratowego większość z nich (poza nauczycielami matematyki) nie rozwiąże. Na zachodzie czy... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 20:34
+1
Zdrowie dziecka jest więcej warte niż oceny
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 19:53
+1
Pani Kasperska i jej historyjki wyssane z palca.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 18:56
+1
Będzie więcej dzieci z wadami wzroku, chorym kręgosłupem, nerwicą, nadciśnieniem, otyłością, bo program partii nie liczy się z kosztami społecznymi. Przeciążone dzieci nie będą się w stanie efektywnie uczyć, a niektórym organizm odmówi posłuszeństwa i zrujnuje zdrowie, a może nawet zmarnuje życie. Będzie jeszcze więcej rencistów na utrzymaniu społeczeństwa
Avatar
Gosc / 26 stycznia 2018 r. o 20:40
+1
Tragedia faktycznie. Nic im się nie stanie jak się więcej poucza. Kiedyś mieli tylko po 8 lekcji i świat się nie zawalił. Mniej niech siedzą z nosem w telefonach i laptopach. Teraz 7 klasisci nie umieją napisać referatu nie wspomnę o czytaniu ze zrozumieniem
Avatar
Gość / 26 stycznia 2018 r. o 17:25
+1
Dorosły pracuje 8 godzin dziennie, a dzieci 7-8 godzin w szkole a po szkole jeszcze ze 4 godziny najmniej na zadania o inne niepotrzebne bzdety które trzeba zaliczyć w dodatku niektórzy nauczyciele myślą że nie ma innych przedmiotów do nauki tylko ich własny!!!! Czy ktoś mądry zrobi z tym wkoncu porządek
Avatar
badacz / 26 stycznia 2018 r. o 12:46
+1
Nie bójta się.  PO z Nowoczesną i PSLem już zapowiadają, ze przywrócą gimnazja. Oczywiście jeśli wygrają wybory. Także może się okazać, że eksperyment z 8 letnią podstawówką jest eksperymentem 2-3letnim.
Avatar
Zenia / 26 stycznia 2018 r. o 12:05
+1
To kurna sam cierp a nie 13 letnie dzieci..Widać piszesz a dziecka w 7 klasie nie masz
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Hetman Zamość 1:2. W końcu pierwsza wygrana!

Podhale Nowy Targ – Hetman Zamość 1:2. W końcu pierwsza wygrana!

Długo piłkarze Hetmana kazali czekać swoim kibicom na pierwsze zwycięstwo w sezonie 2020/2021. Niespodziewanie, w ramach 16. kolejki podopieczni Jarosława Czarnieckiego pokonali w Nowym Targu tamtejsze Podhale 2:1. Trzeba dodać, że to trzeci mecz z rzędu ekipy z Zamościa bez porażki.

Marcin Wójcik z Ani Mru Mru odmawia TVP. „Bezwstydna propaganda”
galeria

Marcin Wójcik z Ani Mru Mru odmawia TVP. „Bezwstydna propaganda”

Znany kabareciarz upublicznił list, który wysłał do TVP. Marcin Wójcik rezygnuje z udziału w programie, bo jak tłumaczy nie zgadza się na zakłamywanie rzeczywistości.

Niby się nie zmienia, a jednak… Kazimierz Dolny w latach 90-tych. „Wtedy jeszcze nie przyjeżdżała Warszawa”
ZDJĘCIA
galeria

Niby się nie zmienia, a jednak… Kazimierz Dolny w latach 90-tych. „Wtedy jeszcze nie przyjeżdżała Warszawa”

Pstrokate parasole kawiarniane i prawdziwe punki. Tak wygląda Kazimierz Dolny z lat 90-tych na zdjęciach Macieja Kaczanowskiego. – Wtedy to była dla nas odskocznia – wspomina fotoreporter Dziennika Wschodniego.

Andrzej Duda: „Czuję się dobrze”

Andrzej Duda: „Czuję się dobrze”

Zakażony koronawirusem prezydent nagrał film, na którym mówi o swoim stanie zdrowia. Andrzej Duda tłumaczy, że gdyby wcześniej wiedział, że jest chory, to odwołałby wszystkie spotkania.

Na ratunek gastronomii w Lublinie. Jest specjalna akcja
galeria

Na ratunek gastronomii w Lublinie. Jest specjalna akcja

We wsparcie branży gastronomicznej włączają się władze Lublina. Będą zachęcać mieszkańców do zamawiania posiłków w lubelskich lokalach, które od soboty będą mogły sprzedawać posiłki jedynie na wynos lub z dowozem

Lewart Lubartów – Wólczanka 2:0. Zasłużona wygrana

Lewart Lubartów – Wólczanka 2:0. Zasłużona wygrana

Bardzo dobry mecz beniaminka z Lubartowa. Piłkarze Tomasza Bednaruka pokonali u siebie Wólczankę Wólka Pełkińska 2:0. I trzeba przyznać, że gospodarze w pełni zasłużyli na trzy punkty w starciu z trzecim zespołem w tabeli, który ostatni raz ani jednego punktu w lidze nie zdobył... dwa miesiące temu.

MKS Perła Lublin – KPR Ruch Chorzów 42:22
galeria

MKS Perła Lublin – KPR Ruch Chorzów 42:22

Po ostatniej porażce w Koszalinie mistrzynie Polski bardzo szybko wróciły na zwycięski szlak. W sobotę MKS Perła pokonał bowiem w hali Globus Ruch Chorzów i to różnicą aż 20 bramek

Zimowa zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?
galeria

Zimowa zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki. Z czasu letniego przechodzimy na czas zimowy. Jak poradzi sobie z tym komunikacja?

Lublinianka – Lutnia 0:0. Szanują jeden punkt
galeria

Lublinianka – Lutnia 0:0. Szanują jeden punkt

Piłkarze Dariusza Bodaka nie powtórzyli wyniku z Piszczaca. W pierwszej rundzie Lublinianka ograła Lutnię na wyjeździe 1:0. Tym razem starcie obu ekip zakończyło się bezbramkowym remisem, chociaż groźniejsi byli gracze Piotra Kurowskiego.

Dostarczał narkotyki dzieciom. 25-letni diler został zatrzymany w Łęcznej

Dostarczał narkotyki dzieciom. 25-letni diler został zatrzymany w Łęcznej

Nawet 10 lat może spędzić w więzieniu mieszkaniec powiatu zamojskiego. Wczoraj 25-letni mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Wcześniej usłyszał zarzuty posiadania i udzielania małoletnim substancji psychotropowych.

E-sportowcy zmierzą się w niedzielę w Otwartym Pucharze Lublina - FIFA 21

E-sportowcy zmierzą się w niedzielę w Otwartym Pucharze Lublina - FIFA 21

24 osoby zgłosiły się do niedzielnego Otwartego Pucharu Lublina – FIFA 21, który będzie gościł w sali konferencyjnej hali Globus. Do rywalizacji będzie można jeszcze dołączyć w dniu zmagań

Nowe ogniska COVID-19 w Lubelskiem, m.in. w szpitalach. Czy pracuje SOR przy ul. Jaczewskiego?

Nowe ogniska COVID-19 w Lubelskiem, m.in. w szpitalach. Czy pracuje SOR przy ul. Jaczewskiego?

O 14 nowych ogniskach COVID-19 w województwie lubelskim informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie. Większość dotyczy szpitali, w tym SPSK4 w Lublinie, gdzie ognisko jest też na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. SOR przy ul. Jaczewskiego jednak pracuje.

Duże domówki nadal legalne. A czego od dzisiaj zabroniono?

Duże domówki nadal legalne. A czego od dzisiaj zabroniono?

Imprezy organizowane w prywatnych domach nie są objęte zakazem zgromadzeń liczniejszych niż pięcioosobowe, a zakaz przemieszczania się młodzieży do 16. roku życia w godzinach 8-16 obowiązuje wyłącznie w dni robocze. Co jeszcze znalazło się w rządowym rozporządzeniu?

Suzuki Boxing Night III: Polska lepsza od Chorwacji, porażka Adama Kulika [zdjęcia]
galeria

Suzuki Boxing Night III: Polska lepsza od Chorwacji, porażka Adama Kulika [zdjęcia]

W piątek w Lublinie odbyła się gala boksu olimpijskiego Suzuki Boxing Night III. W ramach meczu międzypaństwowego Polska łatwo wygrała z Chorwacją aż 16:2. Z kolei w pojedynku wieczoru Oskar Safarian pokonał Adama Kulika.

Kolejni księża z Lublina zakażeni koronawirusem. "Przebywają obecnie na izolacji"

Kolejni księża z Lublina zakażeni koronawirusem. "Przebywają obecnie na izolacji"

Dwóch księży ze wspólnoty zakonnej sercanów na lubelskim Czechowie ma infekcję Covid-19. Informację przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych proboszcz Parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.