Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 lipca 2019 r.
21:59

Spadła liczba Ukraińców w Lublinie. Lukę wypełniają obywatele innego wschodniego kraju

Autor: Zdjęcie autora pp
0 24 A A

Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Liczba cudzoziemców opłacających składki na ubezpieczenia społeczne w skali Polski od lat systematycznie rośnie. Na koniec maja było to 628 tys. osób. Nieco inaczej sytuacja wygląda w województwie lubelskim. W październiku ubiegłego roku ZUS zanotował w naszym regionie najwyższą dotychczas liczbę cudzoziemców – prawie 18 tys. osób.

Ale w kolejnych miesiącach obcokrajowców najpierw ubyło (o ponad 900 osób), później znów powoli zaczęło przybywać. – Ich liczba nie wróciła jednak do poziomu z października – mówi Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w woj. lubelskim. Na koniec maja cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS w woj. lubelskim było 17,8 tys.

Lukę po nich częściowo wypełnili obywatele innych państw, głównie Białorusini. Największy odsetek ubezpieczonych w Polsce Białorusinów pracuje na Mazowszu, w drugiej kolejności w woj. podlaskim, a w trzeciej – właśnie u nas. Liczba obywateli Białorusi ubezpieczonych w Lubelskiem wzrosła z 3,4 tys. do ponad 4 tys. osób. W regionie przybyło również pracujących legalnie Mołdawian (z 57 do 162 osób) oraz Gruzinów (z 99 do 145 osób).

Dwie trzecie ubezpieczonych cudzoziemców to mężczyźni. Prawie połowa ma od 25 do 39 lat. Obcokrajowcy pracują przede wszystkim w agencjach pracy tymczasowej, usługach związanych ze sprzątaniem i zagospodarowaniem zieleni, przetwórstwie przemysłowym,
transporcie i gospodarce magazynowej oraz budownictwie.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kazimierz Badura / 24 lipca 2019 o 00:17
+11
A za Wołyń przeprosili? Karwa kawka, kurdej szatan.
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 08:48
+10
Mozeby tak wypelniac ta wirtualna "luke" mieszkancami Lublina, ktorzy zostali wypedzeni za chlebem za granice ew. Polakami np z Kazachstanu, ktorzy zostali tam zeslani przez Stalina, a ktorymi "wolna" Polska w ogole sie nie interesuje? Kto rzadzi tym krajem? Raczej nie Polacy....a chazaro-ukry.
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 08:46
+10
W Mołdawii są osoby o polskich korzeniach.Ludzie sympatyczny, pracowici i bez obciążeń historycznych.To najbiedniejsze państwo w Europie.Emigracja przede wszystkim do Rosji.Kiszyniów to miasto z szerokimi i ulicami, dużą ilością zieleni.Po sąsiedzku z Mołdawią budzące zainteresowanie Naddniestrze.
Avatar
Prezes Andrzej Kozłowski / 24 lipca 2019 o 00:11
+8
A jakie wymagania mają Ukraińcy, daj Pan spokój Panie Ferdku, kurka wódka.
Avatar
Gość / 23 lipca 2019 o 22:50
+8
...i to uczucie gdy dowiadujesz się że nawet ukraińcy nie chcą tutaj mieszkać
Avatar
robert / 24 lipca 2019 o 09:28
+7
ukrom krzyż na drogę,nawet prawosławny...tęsknił nie bedę
Avatar
Ferdek Kiepski / 24 lipca 2019 o 12:56
+6
Banderowców też wpuszczają? Jeżdżą z tymi czerwono-czarnymi szmatami po Polsce. Zgroza!
Avatar
Marian Paździoch / 24 lipca 2019 o 12:53
+6
Co z pochówkami Polaków zarezanych na Wołyniu i Małopolsce wschodniej? Karwasz twarz.
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 08:08
+5
Wszyscy politycy, ktorzy byli w Sejmie po 89 roku powinni odpowiadac za zdrade stanu, za wygnanie za chlebem z kraju milionow Polakow i podmiane ich przez ukraincow i innych imigrantow ekonomicznych.
Avatar
reaktor / 24 lipca 2019 o 19:52
+4
Do tg i marek: Polacy w Niemczech wtedy pracowali NIELEGALNIE i NA CZARNO bo pracowac tam legalnie nie mogli, nawet po wejsciu Polski do UE Niemcy zastosowali 5 letni okres przejsciowy czyli nie mozznabylo wtedy tez legalnie pracowac, niemiecka polizei scigala Polakow i kazdy zyl tam i pracowal w strachu o deport. Przypominam imbecyle, ze Ukraina NIE JEST czlonkiem UE a ukropy tutaj przyjedzaja bez zadnych ograniczen i panosza sie jakby byli u siebie, dostaja 500+ i polskie emerytury, studia za darmo, akademiki, kieszonkowe istypendia z kapelusza.
Avatar
Gość / 25 lipca 2019 o 21:03
0
Do rektora .Polacy z tytułu kindergeld otrzymują ponad 200 milionów euro rocznie które przesyłają do kraju i się ponoszą. Trzeba ich pogonic z Niemiec.Wszystkich pogonic Polaków, Ukraińców, Czechow,Węgrów. Wszystkich pogonic do ich krajów niech siedzą i pierdza we własne prześcieradła a ja zapłacę drożej za owoce,warzywa, tv i agd i pozamykac granice i druty wszędzie kolczaste co będzie ta cholota z Ukrainy czy Polski jeździć po swiecie
Avatar
reaktor / 24 lipca 2019 o 19:52
+4
Do tg i marek: Polacy w Niemczech wtedy pracowali NIELEGALNIE i NA CZARNO bo pracowac tam legalnie nie mogli, nawet po wejsciu Polski do UE Niemcy zastosowali 5 letni okres przejsciowy czyli nie mozznabylo wtedy tez legalnie pracowac, niemiecka polizei scigala Polakow i kazdy zyl tam i pracowal w strachu o deport. Przypominam imbecyle, ze Ukraina NIE JEST czlonkiem UE a ukropy tutaj przyjedzaja bez zadnych ograniczen i panosza sie jakby byli u siebie, dostaja 500+ i polskie emerytury, studia za darmo, akademiki, kieszonkowe istypendia z kapelusza.
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 18:20
-2
Jeśli mają tu harować za 500 zł to lepiej niech nie przyjeżdżają... Ani takich pracowników ani takich byznesmenuf tu nie potrzeba. Ale jeśli pracują legalnie i stosuje się pierwszeństwo zatrudnienia obywateli (jak w każdym normalnym kraju) to ok niech pracują zarabiają i płaca podatki.
Avatar
:( / 24 lipca 2019 o 15:32
-3
przecież wiekzość z tych co tak utyskują na Ukraińców to nieudacznicy, którzy sami nic w życiu zrobić nie potrafią, więc zwalają winę za swoje nieudacznictwo na imigrantów... jak świat światem, zawsze tak było
Avatar
Ferdek Kiepski / 24 lipca 2019 o 12:56
+6
Banderowców też wpuszczają? Jeżdżą z tymi czerwono-czarnymi szmatami po Polsce. Zgroza!
Avatar
Marian Paździoch / 24 lipca 2019 o 12:53
+6
Co z pochówkami Polaków zarezanych na Wołyniu i Małopolsce wschodniej? Karwasz twarz.
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 11:26
-2
jakby światłę solidaruchy z komuchami na czele nie skazały naszej młodzieży na wygnanie ,to mielibyśmy w du.pie taka "pomoc" więc nie ściemniać mi tu qwamać i bzdur nie pieprzyć
Avatar
tg / 24 lipca 2019 o 10:55
-2
I odezwała się polska, "słynna" zaściankowość. A nie tak dawno tabuny Polaków waliły do Niemiec, żeby za marne marki czy potem euro za***ać jak dziki na polu, czyścili szamba, wozili gnój, na kolanach zbierali szparagi i durnowato uśmiechali się do Niemców. Co ciekawe, mnóstwo gastarbeiterów znad Wisły spało często w samochodach, barakach, normalnie jak w obozie. Pokornie znosili wrzaski i krzyki (zdarzało się, zdarzało) niemieckich pracodawców. I byli zachwyceni, bo po miesiącu zarabiali tyle ile w Polsce przez pół roku. To nic, że Niemcy robili sobie z Polaków jaja. Były programy w TV, gdzie wyśmiewanoi się z naszego pijaństwa, złodziejstwa i kombinatorstwa. My jednak wciąż durnowato się uśmiechaliśmy, bo przecież marki, euro... Dzisiaj nagle zrobilismy się wielkopaństwem, widać to po wpisach w internecie. Z daleka można już wyczuć wielu frustratów, kórzy - nie ubliżajc nikomu - za***ają gdzieś w magazynach czy składach buraczanych za 1500 zł, są zadłużeni po uszy w parabankach, mieszkają razem z rodzicmi od pokoleń, ale mają 500 plus czy inne świadczenia i udają, że sa kimś lepszym od chociażby Ukraińców. Już nawet nie wspomnę, że z ortografią mieli kontakt ostatni raz w podstawówce, kiedy kończyli jedyną i ostatnią klasę w swoim życiu. Czasami studiujacy w Polsce Ukraińcy częsciej wiedzą jak napisać np. gżegżółkę. Ci, którzy przyjeżdżają do nas do roboty, to są często ludzie wykształceni, oczytani, znający języki, ale niestety, są w takiej samej sytuacji jak my kiedyś. Ale gdzie tam Polak okaże komuś zrozumienie czy zwykłą, ludzką życzliwość...On musi pokazać, że jest tu panem i władcą i żądąć przeprosin za Wołyń, UPA i inne, które większość z nich zna jedynie z podręczników historii. Nasz stosunek do "obcych" jest właśnie odzwierciedleniem naszych kompleksów, które pokazujemy w takich sytuacjach. Straszne to jest. Ale tak to jest, kiedy jakiś naród czuje się tym wyjątkowym, jedynym, bez wad i uprzedzeń.
 Dokładnie. Polacy mają krótką i wybiórczą pamięć. Sam pracowałem w Niemczech prawie dwa lata. To było w latach 80. Na szczęście trafiłem do fajnych ludzi. Do dzisiaj ich miło wspominam. Na koniec, jak zjeżdżałem do Polski, to mnie wycałowali i jeszcze dorzucili wiele suwenirów.  Na obcokrajowców, którzy u nas pracują patrzę z zupełnie innej perspektywy, czego innym życzę. 
 Dokładnie. Polacy mają krótką i wybiórczą pamięć. Sam pracowałem w Niemczech prawie dwa lata. To było w latach 80. Na szczęście trafiłem do fajnych ludzi. Do dzisiaj ich miło wspominam. Na koniec, jak zjeżdżałem do Polski, to mnie wycałowali i jeszcze dorzucili wiele suwenirów.  Na obcokrajowców, którzy u nas pracują patrzę z zupełnie innej perspektywy, czego innym życzę.  rozwiń
Avatar
marek / 24 lipca 2019 o 10:38
+1
I odezwała się polska, "słynna" zaściankowość. A nie tak dawno tabuny Polaków waliły do Niemiec, żeby za marne marki czy potem euro za***ać jak dziki na polu, czyścili szamba, wozili gnój, na kolanach zbierali szparagi i durnowato uśmiechali się do Niemców.  Co ciekawe, mnóstwo gastarbeiterów znad Wisły spało często w samochodach, barakach, normalnie jak w obozie. Pokornie znosili wrzaski i krzyki (zdarzało się, zdarzało) niemieckich pracodawców. I byli zachwyceni, bo po miesiącu zarabiali tyle ile w Polsce przez pół roku. To nic, że Niemcy robili sobie z Polaków jaja. Były programy w TV, gdzie wyśmiewanoi się z naszego pijaństwa, złodziejstwa i kombinatorstwa. My jednak wciąż durnowato się uśmiechaliśmy, bo przecież marki, euro... Dzisiaj nagle zrobilismy się wielkopaństwem, widać to po wpisach w internecie. Z daleka można już wyczuć wielu frustratów, kórzy - nie ubliżajc nikomu - za***ają gdzieś w magazynach czy składach buraczanych za 1500 zł, są zadłużeni po uszy w parabankach, mieszkają razem z rodzicmi od pokoleń, ale mają 500 plus czy inne świadczenia i udają, że sa kimś lepszym od chociażby Ukraińców. Już nawet nie wspomnę, że z ortografią mieli kontakt ostatni raz w podstawówce, kiedy kończyli jedyną i ostatnią klasę w swoim życiu. Czasami studiujacy w Polsce Ukraińcy częsciej wiedzą jak napisać np. gżegżółkę.  Ci, którzy przyjeżdżają do nas do roboty, to są często ludzie wykształceni, oczytani, znający języki, ale niestety, są w takiej samej sytuacji jak my kiedyś. Ale gdzie tam Polak okaże komuś zrozumienie czy zwykłą, ludzką życzliwość...On musi pokazać, że jest tu panem i władcą i żądąć przeprosin za Wołyń, UPA i inne, które większość z nich zna jedynie z podręczników historii. Nasz stosunek do "obcych" jest właśnie odzwierciedleniem naszych kompleksów, które pokazujemy w takich sytuacjach. Straszne to jest. Ale tak to jest, kiedy jakiś naród czuje się tym wyjątkowym, jedynym, bez wad i uprzedzeń.  
I odezwała się polska, "słynna" zaściankowość. A nie tak dawno tabuny Polaków waliły do Niemiec, żeby za marne marki czy potem euro za***ać jak dziki na polu, czyścili szamba, wozili gnój, na kolanach zbierali szparagi i durnowato uśmiechali się do Niemców.  Co ciekawe, mnóstwo gastarbeiterów znad Wisły spało często w samochodach, barakach, normalnie jak w obozie. Pokornie znosili wrzaski i krzyki (zdarzało się, zdarzało) niemieckich pracodawców. I byli zachwyceni, bo po miesiącu zarabiali tyle ile w Polsce przez pół roku. To nic,... rozwiń
Avatar
robert / 24 lipca 2019 o 09:28
+7
ukrom krzyż na drogę,nawet prawosławny...tęsknił nie bedę
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Z powiatu do gminy. Samorządy przekazują sobie drogę

Z powiatu do gminy. Samorządy przekazują sobie drogę 0 0

Dotychczas była powiatowa, ale wkrótce za jej utrzymanie będzie płaciła jedynie gmina Żyrzyn. Mowa o drodze przez Osiny, biegnącej od wojewódzkiej 824 do serwisówki przy S17. – To droga o znaczeniu wyłącznie lokalnym – uzasadniają urzędnicy Starostwa Powiatowego w Puławach.

Puławski szpital na plusie. Wciąż musi jednak spłacać zadłużenie

Puławski szpital na plusie. Wciąż musi jednak spłacać zadłużenie 0 0

Rok 2018 był trzecim z rzędu, w którym puławski SP ZOZ zanotował nadwyżkę. Podobnie, jak pozostałe, została ona przeznaczona na spłatę wciąż bardzo wysokiego zadłużenia. Wskaźniki ekonomiczne nadal pozostawiają jednak wiele do życzenia.

Strażacy pomagali w Wierzchowiskach przy nawałnicy. Woda zniszczyła im samochody

Strażacy pomagali w Wierzchowiskach przy nawałnicy. Woda zniszczyła im samochody 1 2

Strażacy z Wierzchowisk zostali uhonorowani za interwencje po nawałnicy jaka przeszła w czerwcu w powiecie janowskim. Sami też na tej ulewie ucierpieli.

Chmielaki 2019. Jakiego piwa można spróbować? [zdjęcia i program]
galeria

Chmielaki 2019. Jakiego piwa można spróbować? [zdjęcia i program] 16 2

Do niedzieli w Krasnymstawie odbywa się 49. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki 2019". W tegorocznej edycji bierze udział ponad 50 browarów z całej Polski.

"To wielki bzdet i gniot polityczny". Co tak oburzyło przewodniczącego rady z PSL?

"To wielki bzdet i gniot polityczny". Co tak oburzyło przewodniczącego rady z PSL? 3 7

"Gniot polityczny i PRL bis" – tak o rządowej ustawie o funduszu rozwoju przewozów autobusowych mówi Mariusz Kiczyński (PSL) przewodniczący rady powiatu bialskiego. Jako jedyny zagłosował przeciw uchwale na piątkowej sesji rady.

Pierwsza edycja modowych targów ARTMODES [zdjęcia]
galeria

Pierwsza edycja modowych targów ARTMODES [zdjęcia] 0 0

W Centrum Kultury w Lublinie odbyła się pierwsza edycja targów Artmodes.

Brakuje dużych przedsiębiorstw. Gminy z Lubelszczyzny w końcówce rankingu

Brakuje dużych przedsiębiorstw. Gminy z Lubelszczyzny w końcówce rankingu 7 6

Gmina Aleksandrów znalazła się na szarym końcu w rankingu samodzielności finansowej za rok 2018 opublikowanym przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych. Najwyższe, 130. miejsce zajęły Puławy.

Górnik II Łęczna – Victoria Żmudź 2:3. Za dużo piłki juniorskiej

Górnik II Łęczna – Victoria Żmudź 2:3. Za dużo piłki juniorskiej 0 0

Victoria Żmudź wygrała w sobotę z rezerwami Górnika Łęczna 3:2. Po końcowym wyniku można przypuszczać, że zawody były zacięte i wyrównane. To jednak nie do końca prawda

Dziecko spadło z wysokości. Policjanci pomogli w eskorcie

Dziecko spadło z wysokości. Policjanci pomogli w eskorcie 2 0

Policjanci z lubelskiej drogówki pomogli w piątek dotrzeć poszkodowanemu chłopcu do szpitala.

Martwe dusze przy klatkach schodowych. "Część nazwisk należy do osób, które od dawna nie żyją"

Martwe dusze przy klatkach schodowych. "Część nazwisk należy do osób, które od dawna nie żyją" 6 6

Jedna z mieszkanek os. Leśna w Puławach, zwraca uwagę na nietypowy problem. Chodzi o nieaktualne dane widniejące na wielu domofonach przy klatkach schodowych. Część nazwisk należy do osób, które od dawna nie żyją. PSM zapewnia, że zajmie się tą sprawą.

Wjechał do rowu. Miał cztery promile

Wjechał do rowu. Miał cztery promile 0 4

Kierowca forda wjechał do rowu, okazało się że miał 4 promile alkoholu w organizmie.

Rolnik wiózł belę słomy. Przygniótł go ciągnik

Rolnik wiózł belę słomy. Przygniótł go ciągnik 0 1

Rolnik ucierpiał podczas prac polowych. Przygniótł go ciągnik.

Setki motocykli na ulicach Świdnika. XII Zlot Motocykli WSK i Innych [zdjęcia, wideo]
galeria

Setki motocykli na ulicach Świdnika. XII Zlot Motocykli WSK i Innych [zdjęcia, wideo] 0 6

Prawdopodobnie nikt nie był dziś tak często filmowany i fotografowany jak motocykliści, którzy przed południem wzięli udział w paradzie w Świdniku. Przejazd motocykli ulicami miasta zainaugurował XII Zlot Motocykli WSK i Innych.

Likwidacja onkologii w szpitalu przy Kraśnickiej. Pracownicy reagują: "To nieporozumienie"

Likwidacja onkologii w szpitalu przy Kraśnickiej. Pracownicy reagują: "To nieporozumienie" 8 9

- Rośnie liczba pacjentów potrzebujących pomocy, pododdział przynosi dochody, a jego likwidacja jest nieporozumieniem i działaniem na niekorzyść szpitala - uważają pracownicy Pododdziału Onkologii w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Są zaniepokojeni wdrażanym planem naprawczym.

Casting w Zwierzyńcu. Willa pani Róży czeka na aktorów

Casting w Zwierzyńcu. Willa pani Róży czeka na aktorów 0 1

Twórcy spektaklu szukają młodych aktorów. Zagrają w historii związanej z miasteczkiem i sięgającej czasów II wojny światowej. Casting 28 sierpnia. Premiera „Willi Rózin" 8 września, przed willą Rózin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.