Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 marca 2019 r.
15:21

Do kurii w Lublinie i Zamościu były zgłaszane przypadki dotyczące molestowania nieletnich przez księży

0 12 A A
Kościelni przedstawiciele zapewniają, że w sprawie pedofilii diecezje z naszego województwa przesyłają do Warszawy niezbędne dane do opracowania zbiorczego raportu<br />
Kościelni przedstawiciele zapewniają, że w sprawie pedofilii diecezje z naszego województwa przesyłają do Warszawy niezbędne dane do opracowania zbiorczego raportu

Do kurii w Lublinie i Zamościu były zgłaszane przypadki dotyczące molestowania nieletnich przez księży. Były też wszczynane postępowania kanoniczne. Ile dokładnie, tego władze kościelne na razie nie ujawniają. Liczby mamy poznać, kiedy Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opracuje dane z poszczególnych diecezji. Termin? Nieznany.

W 2009 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie osób poniżej 18. roku życia. Nowa wersja tych wytycznych została wprowadzona w 2012 r. Rok później został powołany zaś koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży a także delegaci diecezjalni i zakonni.

W ubiegłym tygodniu zwróciliśmy się z prośbą do czterech kurii – w Lublinie, Zamościu, Sandomierzu i Siedlcach o dane dotyczące zgłaszanych spraw, w których chodzi o krzywdę dzieci i młodzieży. Pytaliśmy m.in. o to, ile w ciągu ostatnich 5 lat zostało zgłoszonych do poszczególnych kurii spraw, w których osoba duchowna była posądzana o molestowanie nieletnich. Pytaliśmy również o liczbę tego typu spraw skierowanych przez władze kościelne na policję, do prokuratury czy sądu oraz o liczbę postępowań kanonicznych w tego typu przypadkach.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 25,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 30 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
90 dni
koszt: 70,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 90 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
180 dni
koszt: 140,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 180 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
360 dni
koszt: 260,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 360 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
7 dni
koszt: 10,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 7 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
1 dzień
koszt: 2,50 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 1 dzień
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
* poza reklamami w treściach wideo z zewnętrznych serwisów

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tylkoZeus / 4 marca 2019 r. o 17:22
+7
czarna mafia to największa choroba naszej Polski, politycy i pedofile w sutannach dbają, by szeroki strumień naszych podatków wpływał im do kieszeni... ale to już się kończy, ten kwik świń przed oderwaniem od koryta to potwierdza.
Avatar
ola / 4 marca 2019 r. o 22:52
+4
łatwa kasa:) a czemu nikomu nie przeszkadzają np. "rajskie noce"?
Avatar
Joaśka / 4 marca 2019 r. o 18:20
+4
Ciekawe ilu polityków, naucżycieli, trenerów molestowało nieletnich. Tego nikt nie sprawdzi, bo ? Dlaczego nie ma pomysłu na opracowanie całościowego raportu w Polsce?
Avatar
Gość / 5 marca 2019 r. o 07:38
+1
A na listach KE opozycjoniści razem z komunistami? Nic nie rozumiem.
Avatar
szkoda dzieci / 4 marca 2019 r. o 21:02
+1
Widać że umiałas urodzic dzieci ale nie umiesz im zapewnić godnego życia kiedy wola być piza domem i jesteś tupem beznadziejnej matki Polki która umie się tylko rozmnażać
Avatar
Gość / 8 maja 2019 r. o 18:28
0
sami o sobie ,sobie policzom ile tego było,kiedy ,kto,oczywiście jak zechcom ,mam tylko pogarde dla takiego państwa wyznaniowego .i żeby tylko rowerzysta biedroń mówił o odpowiedzialności ?wstyd i hanba
Avatar
Gość / 5 marca 2019 r. o 07:45
-2
Pedofile pedofile!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 4 marca 2019 r. o 20:32
-3
Przychodzi chłop 30 letni i mówi że go molestowal ksiądz a gdzie był wcześniej zapomniał? A gdzie rodzice? Doradców od zarobku cała masa
Avatar
voo4po / 4 marca 2019 r. o 16:05
-6
Każdego można oskarżyć o wszystko, jeśli nie ma prawomocnego wyroku to nie ma o czym pisać.
Avatar
Gość / 4 marca 2019 r. o 15:43
-6
Najłatwiejszy sposób na zarobek: oskarżyć księdza o molestowanie. Najlepiej takiego, co już nie żyje.
Avatar
Gość / 8 maja 2019 r. o 18:28
0
sami o sobie ,sobie policzom ile tego było,kiedy ,kto,oczywiście jak zechcom ,mam tylko pogarde dla takiego państwa wyznaniowego .i żeby tylko rowerzysta biedroń mówił o odpowiedzialności ?wstyd i hanba
Avatar
Gość / 5 marca 2019 r. o 07:45
-2
Pedofile pedofile!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 5 marca 2019 r. o 07:38
+1
A na listach KE opozycjoniści razem z komunistami? Nic nie rozumiem.
Avatar
ola / 4 marca 2019 r. o 22:52
+4
łatwa kasa:) a czemu nikomu nie przeszkadzają np. "rajskie noce"?
Avatar
szkoda dzieci / 4 marca 2019 r. o 21:02
+1
Widać że umiałas urodzic dzieci ale nie umiesz im zapewnić godnego życia kiedy wola być piza domem i jesteś tupem beznadziejnej matki Polki która umie się tylko rozmnażać
Avatar
Gość / 4 marca 2019 r. o 20:32
-3
Przychodzi chłop 30 letni i mówi że go molestowal ksiądz a gdzie był wcześniej zapomniał? A gdzie rodzice? Doradców od zarobku cała masa
Avatar
Joaśka / 4 marca 2019 r. o 18:20
+4
Ciekawe ilu polityków, naucżycieli, trenerów molestowało nieletnich. Tego nikt nie sprawdzi, bo ? Dlaczego nie ma pomysłu na opracowanie całościowego raportu w Polsce?
Avatar
polka i matka... / 4 marca 2019 r. o 17:30
-13
......moje dzieci kochają chodzić na religie i na zajęcia w naszej parafii. Ksiądz nieraz w srodku nocy prowadzi je do domu aby się nie baly jak to na wsi, gdzie władza nie zadba o sowietlenie. Dwa razy przez te braki struktury wiejskiej musiały nocować na plebanii i nic się nie stało. Nigdy głodne do domu nie przyjdą a córka na urodziny dostała rower od rady parafialnej! Czy Tusk albo PO dalo nam cos nigdy nic! Ja tego nie czytam bo tylko polskie sprawy mnie interesują ale jak zadzwonil ksiądz to mowie do corki wlacz mi ten internet i widze oczernianie.
Avatar
tylkoZeus / 4 marca 2019 r. o 17:22
+7
czarna mafia to największa choroba naszej Polski, politycy i pedofile w sutannach dbają, by szeroki strumień naszych podatków wpływał im do kieszeni... ale to już się kończy, ten kwik świń przed oderwaniem od koryta to potwierdza.
Avatar
lubelak / 4 marca 2019 r. o 16:57
-16
Skończcie nareszcie z tą kampanią niszczenia naszego Kościoła Katolickiego. Dobrze wiemy, o co naprawdę chodzi. I niech się wam nie wydaje, że go zniszczycie. A poza tym, czy to PSL za tym stoi? Jeśli tak, to wieś szybko powie mu bye bye. I ja też.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Miejskie lokale znowu do wzięcia. Największy ma niemal 280 mkw

Lublin: Miejskie lokale znowu do wzięcia. Największy ma niemal 280 mkw

Na przetarg trafią kolejne miejskie lokale zwolnione przez najemców. Na handlowej mapie Lublina mogą się pojawić nowe sklepy i zakłady usługowe. Wszystko to pod warunkiem, że znajdą się chętni najemcy, a z tym ostatnio nie bywa najlepiej

Wręczenie Nagrody im. Anny Platto 2021
6 sierpnia 2021, 10:00

Wręczenie Nagrody im. Anny Platto 2021

Już po raz 27. wręczona zostanie Nagroda im. Anny Platto, przyznawana pracownikom bibliotek publicznych z województwa lubelskiego. Tegoroczna edycja gali odbędzie się 6 sierpnia o godz. 10 na dziedzińcu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Już spakowany. Odholowali samochód cały owinięty czarną folią
zdjęcia
galeria

Już spakowany. Odholowali samochód cały owinięty czarną folią

Kto to zrobił i dlaczego? Nie wiadomo nawet, jakie to jest auto. Faktem jednak jest, że samochód został odholowany.

Funkcjonalne szafy do sypialni - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Funkcjonalne szafy do sypialni - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Pojemna i solidna szafa na ubrania to marzenie każdej kobiety. Panie często traktują ją jako namiastkę garderoby, czyli osobnego pomieszczenia na ubrania. Mebel zwykle ląduje w sypialni, bez względu na jej rozmiar. Czym się kierować, wybierając konkretny model?

Koronawirus. Najnowsze dane, a rzecznik rządu ostrzega przed obostrzeniami

Koronawirus. Najnowsze dane, a rzecznik rządu ostrzega przed obostrzeniami

Ministerstwo Zdrowia przedstawia najnowsze dane pandemiczne. W województwie lubelskim zachorowało 15 osób.

ATAS – nauka języka inna niż wszystkie

ATAS – nauka języka inna niż wszystkie

Uczysz się języka obcego w szkole. To normalne. Najczęściej jest to angielski lub niemiecki. Czasem istnieje także możliwość nauki hiszpańskiego czy francuskiego. Masz świetnego nauczyciela, który zaraził cię pasją? Super, masz szczęście! Często jednak nauka w szkole nie jest wystarczająca. Co wtedy? Bez obaw – wystarczy wybrać się na kurs pod okiem profesjonalistów. Należy do nich firma ATAS, która od lat organizuje wyjazdy językowe.

Street workout na własnym podwórku? To ci się przyda!

Street workout na własnym podwórku? To ci się przyda!

Street workout, czyli wszelka aktywność fizyczna wykonywana z użyciem infrastruktury miejskiej lub specjalnych przeznaczonych do tego parków, cieszy się od kilku lat niegasnącym zainteresowaniem. Jest opcją coraz częściej wybieraną, w porównaniu z tradycyjną siłownią. Łatwość dostępu, praktycznie brak opłat i przebywanie na świeżym powietrzu to jego główne zalety. Dzięki temu nie trzeba dbać o karnety, dojazdy na siłownie i inne zniechęcające detale. Wymarzona sylwetka może czekać za oknem mieszkania.

Wystawa "Post-optimistic contemplation"
6 sierpnia 2021, 20:00

Wystawa "Post-optimistic contemplation"

6 sierpnia o godz. 20 w witrynie zakładu fotograficznego Kodak (ul. Staszica 2) zaprezentowana zostanie praca z cyklu "Windows'21" - "Post-optimistic contemplation - one step closer" Pawła Korbusa.

Żółty, czerwony, szary, hop. W Zamościu powstanie nowy skatepark

Żółty, czerwony, szary, hop. W Zamościu powstanie nowy skatepark

Zmieni się teren zielony pomiędzy Parkiem Miejskim a kortami tenisowymi. Miasto szuka wykonawcy skateparku, placu zabaw i toru modelarskiego. To cześć większego unijnego projektu realizowanego w mieście

Lublin: Znowu kręcą u nas film. Dokument o żydowskim fotografie "Vishniac" [zdjęcia]
galeria

Lublin: Znowu kręcą u nas film. Dokument o żydowskim fotografie "Vishniac" [zdjęcia]

W Lublinie kręcone są zdjęcia do filmu „Vishniac”, fabularyzowanego dokumentu o żydowskim fotografie, który ze swoim obiektywem podróżował przez Europę przed wybuchem II wojny światowej, dokumentując codzienne życie Żydów.

Mieszkania na wynajem. Sytuacja wraca do normy

Mieszkania na wynajem. Sytuacja wraca do normy

Rynek najmu powoli wychodzi z pandemicznej zapaści - oceniają eksperci Expandera. W większości miast stawki wzrosły. Złą wiadomością dla części inwestorów jest natomiast zapowiedź zmian podatkowych.

Nie wszyscy chcą takiej obwodnicy Nałęczowa. "Zniszczy unikalny w skali Polski mikroklimat"

Nie wszyscy chcą takiej obwodnicy Nałęczowa. "Zniszczy unikalny w skali Polski mikroklimat"

Pierwszy etap obwodnicy Nałęczowa będzie liczył 5,2 kilometra, spinając dwie drogi wojewódzkie - w kierunku Lublina oraz w kierunku Markuszowa i S17. Zdaniem Pacyfistycznego Stowarzyszenia "Wolnej Myśli" z Drzewc, wybrany wariant nie uwolni uzdrowiska od ciężarówek, a może zaszkodzić przyrodzie.

Lublin: Boisko Zespołu Szkół Budowlanych ma rozbłysnąć zimą

Lublin: Boisko Zespołu Szkół Budowlanych ma rozbłysnąć zimą

Na przełomie bieżącego i przyszłego roku gotowe ma być oświetlenie boisk Zespołu Szkół Budowlanych przy Słowiczej. Urząd Miasta ogłosił już przetarg na wykonanie prac instalacyjnych oraz monitoringu.

Ostatnie chwile przed zawodami Speedway Grand Prix w Lublinie. Są jeszcze bilety

Ostatnie chwile przed zawodami Speedway Grand Prix w Lublinie. Są jeszcze bilety

Już w piątek i w sobotę w Lublinie będzie gościła wyjątkowa impreza – Orlen Lublin FIM Speedway Grand Prix of Poland. Podczas dwóch rund sportowych zmagań fani "czarnego sportu" będą mogli zobaczyć w akcji najlepszych zawodników na świecie. Można jeszcze kupić bilety, aby zasiąść na trybunach