Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 marca 2019 r.
15:21

Do kurii w Lublinie i Zamościu były zgłaszane przypadki dotyczące molestowania nieletnich przez księży

2 11 A A
Kościelni przedstawiciele zapewniają, że w sprawie pedofilii diecezje z naszego województwa przesyłają do Warszawy niezbędne dane do opracowania zbiorczego raportu<br />
Kościelni przedstawiciele zapewniają, że w sprawie pedofilii diecezje z naszego województwa przesyłają do Warszawy niezbędne dane do opracowania zbiorczego raportu

Do kurii w Lublinie i Zamościu były zgłaszane przypadki dotyczące molestowania nieletnich przez księży. Były też wszczynane postępowania kanoniczne. Ile dokładnie, tego władze kościelne na razie nie ujawniają. Liczby mamy poznać, kiedy Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opracuje dane z poszczególnych diecezji. Termin? Nieznany.

W 2009 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie osób poniżej 18. roku życia. Nowa wersja tych wytycznych została wprowadzona w 2012 r. Rok później został powołany zaś koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży a także delegaci diecezjalni i zakonni.

W ubiegłym tygodniu zwróciliśmy się z prośbą do czterech kurii – w Lublinie, Zamościu, Sandomierzu i Siedlcach o dane dotyczące zgłaszanych spraw, w których chodzi o krzywdę dzieci i młodzieży. Pytaliśmy m.in. o to, ile w ciągu ostatnich 5 lat zostało zgłoszonych do poszczególnych kurii spraw, w których osoba duchowna była posądzana o molestowanie nieletnich. Pytaliśmy również o liczbę tego typu spraw skierowanych przez władze kościelne na policję, do prokuratury czy sądu oraz o liczbę postępowań kanonicznych w tego typu przypadkach.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 25,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 30 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
90 dni
koszt: 70,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 90 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
180 dni
koszt: 140,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 180 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
360 dni
koszt: 260,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 360 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
* poza reklamami w treściach wideo z zewnętrznych serwisów

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tylkoZeus / 4 marca 2019 o 17:22
+7
czarna mafia to największa choroba naszej Polski, politycy i pedofile w sutannach dbają, by szeroki strumień naszych podatków wpływał im do kieszeni... ale to już się kończy, ten kwik świń przed oderwaniem od koryta to potwierdza.
Avatar
ola / 4 marca 2019 o 22:52
+4
łatwa kasa:) a czemu nikomu nie przeszkadzają np. "rajskie noce"?
Avatar
Joaśka / 4 marca 2019 o 18:20
+4
Ciekawe ilu polityków, naucżycieli, trenerów molestowało nieletnich. Tego nikt nie sprawdzi, bo ? Dlaczego nie ma pomysłu na opracowanie całościowego raportu w Polsce?
Avatar
Gość / 5 marca 2019 o 07:38
+1
A na listach KE opozycjoniści razem z komunistami? Nic nie rozumiem.
Avatar
szkoda dzieci / 4 marca 2019 o 21:02
+1
Widać że umiałas urodzic dzieci ale nie umiesz im zapewnić godnego życia kiedy wola być piza domem i jesteś tupem beznadziejnej matki Polki która umie się tylko rozmnażać
Avatar
Gość / 5 marca 2019 o 07:45
-1
Pedofile pedofile!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 20:32
-3
Przychodzi chłop 30 letni i mówi że go molestowal ksiądz a gdzie był wcześniej zapomniał? A gdzie rodzice? Doradców od zarobku cała masa
Avatar
voo4po / 4 marca 2019 o 16:05
-6
Każdego można oskarżyć o wszystko, jeśli nie ma prawomocnego wyroku to nie ma o czym pisać.
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 15:43
-6
Najłatwiejszy sposób na zarobek: oskarżyć księdza o molestowanie. Najlepiej takiego, co już nie żyje.
Avatar
polka i matka... / 4 marca 2019 o 17:30
-13
......moje dzieci kochają chodzić na religie i na zajęcia w naszej parafii. Ksiądz nieraz w srodku nocy prowadzi je do domu aby się nie baly jak to na wsi, gdzie władza nie zadba o sowietlenie. Dwa razy przez te braki struktury wiejskiej musiały nocować na plebanii i nic się nie stało. Nigdy głodne do domu nie przyjdą a córka na urodziny dostała rower od rady parafialnej! Czy Tusk albo PO dalo nam cos nigdy nic! Ja tego nie czytam bo tylko polskie sprawy mnie interesują ale jak zadzwonil ksiądz to mowie do corki wlacz mi ten internet i widze oczernianie.
Avatar
Gość / 5 marca 2019 o 07:45
-1
Pedofile pedofile!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 5 marca 2019 o 07:38
+1
A na listach KE opozycjoniści razem z komunistami? Nic nie rozumiem.
Avatar
ola / 4 marca 2019 o 22:52
+4
łatwa kasa:) a czemu nikomu nie przeszkadzają np. "rajskie noce"?
Avatar
szkoda dzieci / 4 marca 2019 o 21:02
+1
Widać że umiałas urodzic dzieci ale nie umiesz im zapewnić godnego życia kiedy wola być piza domem i jesteś tupem beznadziejnej matki Polki która umie się tylko rozmnażać
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 20:32
-3
Przychodzi chłop 30 letni i mówi że go molestowal ksiądz a gdzie był wcześniej zapomniał? A gdzie rodzice? Doradców od zarobku cała masa
Avatar
Joaśka / 4 marca 2019 o 18:20
+4
Ciekawe ilu polityków, naucżycieli, trenerów molestowało nieletnich. Tego nikt nie sprawdzi, bo ? Dlaczego nie ma pomysłu na opracowanie całościowego raportu w Polsce?
Avatar
polka i matka... / 4 marca 2019 o 17:30
-13
......moje dzieci kochają chodzić na religie i na zajęcia w naszej parafii. Ksiądz nieraz w srodku nocy prowadzi je do domu aby się nie baly jak to na wsi, gdzie władza nie zadba o sowietlenie. Dwa razy przez te braki struktury wiejskiej musiały nocować na plebanii i nic się nie stało. Nigdy głodne do domu nie przyjdą a córka na urodziny dostała rower od rady parafialnej! Czy Tusk albo PO dalo nam cos nigdy nic! Ja tego nie czytam bo tylko polskie sprawy mnie interesują ale jak zadzwonil ksiądz to mowie do corki wlacz mi ten internet i widze oczernianie.
Avatar
tylkoZeus / 4 marca 2019 o 17:22
+7
czarna mafia to największa choroba naszej Polski, politycy i pedofile w sutannach dbają, by szeroki strumień naszych podatków wpływał im do kieszeni... ale to już się kończy, ten kwik świń przed oderwaniem od koryta to potwierdza.
Avatar
lubelak / 4 marca 2019 o 16:57
-17
Skończcie nareszcie z tą kampanią niszczenia naszego Kościoła Katolickiego. Dobrze wiemy, o co naprawdę chodzi. I niech się wam nie wydaje, że go zniszczycie. A poza tym, czy to PSL za tym stoi? Jeśli tak, to wieś szybko powie mu bye bye. I ja też.
Avatar
voo4po / 4 marca 2019 o 16:05
-6
Każdego można oskarżyć o wszystko, jeśli nie ma prawomocnego wyroku to nie ma o czym pisać.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zdjęcia skazanego z celi na Facebooku. Żona zdradziła kto przemycił telefon, jest też nagranie

Zdjęcia skazanego z celi na Facebooku. Żona zdradziła kto przemycił telefon, jest też nagranie 38 6

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie zdjęć z zakładu karnego w Chełmie, opublikowanych na Facebooku. To prawdopodobnie jeden ze strażników przemycił za kraty telefon, którym wykonano fotografie. Mundurowy został już zawieszony.

Siedem piłkarek Górnika Łęczna w reprezentacji Polski

Siedem piłkarek Górnika Łęczna w reprezentacji Polski 0 0

Siedem zawodniczek Górnika Łęczna otrzymało nominację do reprezentacji Polski na mecz z Włochami. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia na lubelskiej Arenie

Szansa na rozwój leczenia uzdrowiskowego w Nałęczowie. Będą szukać złóż borowiny

Szansa na rozwój leczenia uzdrowiskowego w Nałęczowie. Będą szukać złóż borowiny 6 1

Nałęczów będzie szukać borowiny. – Jest kilka miejsc, gdzie są torfowe podłoża i tam prawdopodobnie są zlokalizowane złoża – nie ma wątpliwości burmistrz miasteczka. Uzdrowisko chce poszerzyć swoją ofertę o leczenie narządów ruchu.

Koncert "Wiosna w moim oknie" w Nałęczowie
23 marca 2019, 19:00

Koncert "Wiosna w moim oknie" w Nałęczowie 0 0

Restauracja Zabytkowe Podziemia w Nałęczowie (ul. Lipowa 27) zaprasza na koncert "Wiosna w moim oknie", który zaplanowano na 23 marca o godz. 19.

500 plus na pierwsze dziecko. Zmiany w programie, nowe zasady. Kiedy wypłacą pieniądze?
film

500 plus na pierwsze dziecko. Zmiany w programie, nowe zasady. Kiedy wypłacą pieniądze? 6 11

500 zł na każde dziecko – to największa zmiana w programie „Rodzina 500+”. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przekazało projekt ustawy do konsultacji społecznych. Sprawdź jakie będą najważniejsze zmiany w programie 500 plus. Kiedy trzeba złożyć wniosek i kiedy wypłacą pieniądze.

"Zielone płuca" mają dzisiaj swoje święto. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów
Zdjęcia
galeria
film

"Zielone płuca" mają dzisiaj swoje święto. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów 0 2

Są nazywane „zielonymi płucami” oraz doskonale absorbują i przechowują energię słoneczną. Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów, a jego hasło przewodnie brzmi: „Naucz się kochać lasy”. W obchody tego dnia zaangażował się też Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Lublin: Na tym rondzie dochodzi do bardzo wielu kolizji. Zmieniło się oznakowanie

Lublin: Na tym rondzie dochodzi do bardzo wielu kolizji. Zmieniło się oznakowanie 48 14

Wypukłe, czerwone pasy pojawiły się na dojazdach do niesławnego „ronda koło Makro” u zbiegu al. Witosa z ul. Krańcową.

Ważne dwa mecze TBV Startu. Trzeba wygrać przyjnajmniej raz

Ważne dwa mecze TBV Startu. Trzeba wygrać przyjnajmniej raz 1 2

Przed TBV Startem Lublin pracowity okres. Już w czwartek o godz. 19 zagrają na wyjeździe z Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski. W niedzielę o godz. 12.35 podejmą w hali Globus Arkę Gdynia. To spotkanie będzie pokazywane na żywo przez Polsat Sport

"Twój Dar Serca dla Hospicjum". Szkoły organizują wydarzenia i zbiórki

"Twój Dar Serca dla Hospicjum". Szkoły organizują wydarzenia i zbiórki 0 0

Już 50 szkół z województwa lubelskiego zapisało się do udziału w tegorocznej akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum”.

Komornik w lubelskim Ursusie. Chodzi o 10 milionów długu

Komornik w lubelskim Ursusie. Chodzi o 10 milionów długu 26 9

Komornik wkroczył do Ursusa. Na poczet 10-milionowego długu w PKO BP komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lublinie zajął części do produkcji pojazdów.

W Jarosławiu były baty. Teraz LUK AZS UMCS chce powalczyć z faworytem

W Jarosławiu były baty. Teraz LUK AZS UMCS chce powalczyć z faworytem 1 0

LUK AZS UMCS w weekend spróbuje jeszcze powalczyć z murowanym faworytem do awansu, czyli zespołem MKS San-Pajda. Dwa tygodnie temu w Jarosławiu gospodynie bez najmniejszych problemów uporały się z zespołem Jacka Rutkowskiego i w rywalizacji do trzech zwycięstw prowadzą 2:0

Na raka trzustki umiera 4 tysiące osób rocznie. Lubelski szpital stosuje nowatorską metodę, ale nie jest refundowana

Na raka trzustki umiera 4 tysiące osób rocznie. Lubelski szpital stosuje nowatorską metodę, ale nie jest refundowana 1 1

Szansa na leczenie najtrudniejszych i nieoperacyjnych nowotworów. Szpital Żagiel Med jest jedynym w tej części kraju, który stosuje małoinwazyjną metodę NanoKnife. Na razie w operacjach raka trzustki, a za kilka miesięcy również raka prostaty. Niestety, zabiegi przedłużające życie nie są refundowane.

Świdnik: Kontenery na trawę i gałęzie wróciły. Mieszkańcy odetchnęli

Świdnik: Kontenery na trawę i gałęzie wróciły. Mieszkańcy odetchnęli 1 1

Po naszej interwencji na ulice Świdnika wróciły pojemniki na odpady zielone, choć zgodnie z uchwałą przegłosowaną przed Radę Miasta miało już ich nie być

Rozwiązane struktury partyjne PiS w dwóch powiatach woj. lubelskiego

Rozwiązane struktury partyjne PiS w dwóch powiatach woj. lubelskiego 39 52

Poseł Piotr O., na którym ciążą prokuratorskie zarzuty nie jest już przewodniczącym Prawa i Sprawiedliwości w powiecie biłgorajskim. Tamtejsze struktury partii zostały rozwiązane. Podobna decyzja zapadła w przypadku partyjnych władz w powiecie hrubieszowskim.

Kompozycje Moniuszki i Rogowskiego w DK LSM
23 marca 2019, 17:00

Kompozycje Moniuszki i Rogowskiego w DK LSM 0 0

Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki oraz 65. rocznicy śmierci Ludomira Michała Rogowskiego. Wydarzenie zaplanowano na 23 marca o godz. 17.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!