Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2019 r.
21:04

Lublin: Radna prosi o zajęcie się drzewami na tym osiedlu. Zagrażają mieszkańcom?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
60 33 A A
Kolejna wizja lokalna ma się tu odbyć w tym miesiącu
Kolejna wizja lokalna ma się tu odbyć w tym miesiącu (fot. Maciej Kaczanowski)

O pilne zajęcie się drzewami w pobliżu ul. Nadbystrzyckiej i Glinianej apeluje do prezydenta jedna z miejskich radnych. Przekonuje, że rozrośnięte drzewa utrudniają wywóz śmieci, zacieniają budynki, krzywią jezdnie i chodniki, a także zagrażają przechodniom. Czy zanosi się na dużą wycinkę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sprawie drzew interweniuje w Ratuszu radna Monika Orzechowska (klub prezydenta Żuka). – Mieszkańców nękają częste upadki gałęzi i konarów z wyglądu zdrowych, lecz spróchniałych w środku – stwierdza radna w piśmie do prezydenta. – Dochodziło do niebezpiecznych sytuacji, podczas których spadające konary i gałęzie lądowały na zaparkowanych samochodach, uszkodziły ogrodzenie, jeden spadł tuż przed małym dzieckiem. W pobliżu znajduje się przedszkole i cudem nikomu nic się nie stało, ale mogło być różnie.

Miejska radna prosi o dokładne zbadanie stanu drzew rosnących u zbiegu ul. Nadbystrzyckiej i Glinianej oraz przy Letniej, Żniwnej, Siewnej i Słonecznej. – Korzenie tych ok. 90-letnich drzew wykrzywiają krawężniki, wybrzuszają fałdy na jezdni, zasłaniają światło słoneczne budynkom, utrudniają przejazd wysokich pojazdów służb odbierających śmiecie – wylicza radna. Z jej relacji wynika, że wybrzuszenia nawierzchni są szczególnie zauważalne na Letniej, a problem z zacienianiem budynków występuje na Pszennej i Siewnej.

Okoliczni mieszkańcy prosili już o wycięcie chorych drzew oraz prześwietlenie koron zdrowym drzewom, by pozbawić je uschniętych konarów i gałęzi. Radna przekonuje, że w miejskiej kasie należy pilnie zabezpieczyć pieniądze na takie zabiegi. – Lepiej jest przecież zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom i w przyszłości unikać groźnych szkód, tragedii, spraw sądowych, wypłat odszkodowań – apeluje do prezydenta radna Orzechowska.

Ratusz zapewnia, że drzewami w tej okolicy zajmuje się na bieżąco i że w ostatnich latach kilkadziesiąt z nich poddano zabiegom pielęgnacyjnym, w tym 16 na ul. Żniwnej oraz 9 na Siewnej, a także na Glinianej i Letniej. – Wiosną 2019 r. odbył się szczegółowy przegląd drzew przy drogach. Do leczenia zakwalifikowano m.in. klony srebrzyste przy Słonecznej i Glinianej oraz lipy przy Pszennej – wylicza Urząd Miasta, który zlecił także usunięcie obumarłych gałęzi i konarów z kilkudziesięciu drzew rosnących wzdłuż ul. Glinianej. – Wymienione prace już zrealizowano.

– Podczas wizji lokalnej wytypowano również drzewa obumarłe lub obumierające, wystąpiono o zezwolenie na usunięcie kilku drzew w złym stanie zdrowotnym ul. Siewnej, ul. Letniej i ul. Żniwnej. W te miejsca zaplanowane zostaną nowe nasadzenia – zapowiada Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Kolejna wizja lokalna ma się tu odbyć w listopadzie. – Jeśli zaistnieje konieczność przeprowadzenia kolejnych prac, będą one zlecane na bieżąco – zapowiada Mazurek-Podleśna. Zastrzega jednak, że niekoniecznie możliwe będą radykalne cięcia proponowane przez mieszkańców. – Drzewostan w tej okolicy stanowi bardzo ważny element krajobrazu Lublina. O wszelkich zmianach decydujemy po dokonaniu szerokich analiz, bardzo rozważnie, a zakres prac każdorazowo konsultowany jest z inspektorem nadzoru z branży ogrodniczej.

e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 o 22:58
+26
Opinia dendrologia i ewentualne przycięcie gałęzi powinny załatwić sprawę. Mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, jak bardzo pogorszy im się komfort zamieszkania po całkowitym wycięciu drzew - bród, smród i hałas bez przeszkód wejdą do mieszkań.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 06:55
+17
Szkoda, że nie ma instytucji do której można zgłaszać wnioski o usunięcie takich "radnych"
Avatar
mieszkaniec / 14 listopada 2019 o 06:17
+16
Mieszkańcy wcale nie chcą żadnych wycinek, oprócz może grupki dendrofobów. Na mój gust to ustawka pod operatora 5G, żeby mu się lepiej sygnał rozchodził.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 07:25
+15
Czas zacząć myśleć i zająć się prawdziwą pielęgnacją drzew. Owszem trzeba drzewa przycinać ale musi zająć się tym dendrolog a nie firmy nastawione tylko na wycinanie. W Lublinie wciąż się wycina bo planiści też nie próbują dostosować planów do istniejącej zieleni.
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 o 22:25
+15
Kolejna aktywistka której drzewa zacieniają mieszkanie. Czy naprawdę lepiej na tym wyjdzie jak zdewastuje krajobraz osiedla i będzie mieć bezpośredni widok na okna sąsiadów? Może lepiej wyjść na spacer i się doświetlić na świeżym powietrzu.
Avatar
Gwidon / 13 listopada 2019 o 21:35
+13
Czy pan "gość" zastanowił się przez chwilę nad tym, co pisze? Czy pisze pod z góry założoną tezę?! Zieleń w mieście - absolutnie niezbędna i konieczna dla życia miasta MUSI być pielęgnowana, kształtowana i ochraniana! Drzewa to organizmy żywe! Podlegają procesom przynależnym organizmom żywym - starzeniu, chorobom - potrzebują więc leczenia, pielęgnacji jak ludzie. I odchodzą - jak ludzie. Jedne wcześniej, inne później. Ważne, żeby o nie dbać! Natomiast przeraża mnie takie podejście, jak pana. Tu nie ma nic ludzkiego. Tylko polityka, manipulacja i kłamstwo.
Czy pan "gość" zastanowił się przez chwilę nad tym, co pisze? Czy pisze pod z góry założoną tezę?! Zieleń w mieście - absolutnie niezbędna i konieczna dla życia miasta MUSI być pielęgnowana, kształtowana i ochraniana! Drzewa to organizmy żywe! Podlegają procesom przynależnym organizmom żywym - starzeniu, chorobom - potrzebują więc leczenia, pielęgnacji jak ludzie. I odchodzą - jak ludzie. Jedne wcześniej, inne później. Ważne, żeby o nie dbać! Natomiast przeraża mnie takie podejście, jak pana. Tu nie ma nic ludzkiego. Tylko polity... rozwiń
Avatar
Aksal / 13 listopada 2019 o 22:02
+12
O zieleń trzeba dbać, a nie ją niszczyć i wycinać. Jednak widać, że ludzie od Prezydenta Lublina nie myślą o tym, jak dbać o drzewa, a jak większość z nich wyciąć w pień.
Avatar
. / 14 listopada 2019 o 09:39
+11
Pytam się gościa, który na zlecenie miasta przycina gałęzie gdzie się uczył to robić. A on odpowiada, że jest ze wsi i umie! Firmy, które to robią w mieści mają niefachową, jak najtańszą kadrę. Bezmyślnych siepaczy z piłami. Bez wiedzy i umiejętności.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 07:38
+10
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
Avatar
Michał / 13 listopada 2019 o 23:30
+8
Pani radna Orzechowska z klubu prezydenta Żuka, przez 9 lat jego prezydentury wycięto w Lublinie setki drzew, a może nawet powyżej tysiąca. Czy gdzieś można znaleźć informację o dokładnej ilości drzew ścinanych w Lublinie? Mam pytanie do ludzi, którzy tak gorliwie popierają Żuka jak to jest, że jak mieszkaniec Lublina chce ścięcia jednego, powtórzę: jednego drzewa i uzasadni to tym, że ma mieszkanie z 4 oknami na północ i jednym na zachód i słońce przez jedyne okno na zachód nie może się przedostać do mieszkania, bo zasłania je drzewo, odsyłany jest od jednej instytucji do drugiej?! Po dwóch latach dochodzi tylko do podcięcia gałęzi, co w praktyce niczego nie zmienia. Tymczasem tak jak już napisałem w Lublinie masowo ścina się drzewa i nikt z administracji osiedli, a przede wszystkim nikt z władz miasta z prezydentem Żukiem na czele nie ma z tym problemu. Jak to jest?!
Pani radna Orzechowska z klubu prezydenta Żuka, przez 9 lat jego prezydentury wycięto w Lublinie setki drzew, a może nawet powyżej tysiąca. Czy gdzieś można znaleźć informację o dokładnej ilości drzew ścinanych w Lublinie? Mam pytanie do ludzi, którzy tak gorliwie popierają Żuka jak to jest, że jak mieszkaniec Lublina chce ścięcia jednego, powtórzę: jednego drzewa i uzasadni to tym, że ma mieszkanie z 4 oknami na północ i jednym na zachód i słońce przez jedyne okno na zachód nie może się przedostać do mieszkania, bo zasłania je drzewo, odsył... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 16:20
-2
Pani radna , najlepiej wszystko zaorać i będzie spokój i pustynia.
Avatar
OOo / 14 listopada 2019 o 13:50
0
W naszym kraju panuje dziwny kult starych drzew, które często są zagrożeniem dla ludzkiego życia i zdrowia. Uważam, że te zagrażające powinno się wycinać. W końcu istnienie ludzkie jest ważniejsze niż drzewo.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:07
+4
Po co konsultacje? Wystarczy referendum.
Avatar
lu / 14 listopada 2019 o 09:45
-1
Czas zacząć myśleć i zająć się prawdziwą pielęgnacją drzew. Owszem trzeba drzewa przycinać ale musi zająć się tym dendrolog a nie firmy nastawione tylko na wycinanie. W Lublinie wciąż się wycina bo planiści też nie próbują dostosować planów do istniejącej zieleni.
Jak planiści zaczną projektować drogi dostosowując je do istniejącej zieleni, to dopiero będzie jazgot... śmieszne slalomy wokół już rosnących drzew, pokrzywione skrzyżowania, etc
 racja racja a do tego jeszcze płacz, że korki i narzekanie na źle zaprojektowane układy drogowe
 racja racja a do tego jeszcze płacz, że korki i narzekanie na źle zaprojektowane układy drogowe rozwiń
Avatar
zgroza / 14 listopada 2019 o 09:43
-3
ludzie wciąż nie rozumieją, że drzewa też chorują i umierają stanowiąc w takim stanie śmiertelne zagrożenie dla przechodniów i kierowców!!!
Avatar
czytelnik / 14 listopada 2019 o 09:42
-1
Z jakąkolwiek wycinką należy poczekać do momentu aż zostanie zawiązany komitet protestacyjny złożony z 15 okolicznych moherowych malkontentów.
 Komitet już został zawiązany w komentarzach. Trzeba bronić tych drzew jak niepodległości i nieważne, że są obumarłe i puste w środku i za chwilę mogą komuś spaść na głowę lub samochód.
Avatar
nie masz racji / 14 listopada 2019 o 09:40
-6
Czas zacząć myśleć i zająć się prawdziwą pielęgnacją drzew. Owszem trzeba drzewa przycinać ale musi zająć się tym dendrolog a nie firmy nastawione tylko na wycinanie. W Lublinie wciąż się wycina bo planiści też nie próbują dostosować planów do istniejącej zieleni.
 Jak planiści zaczną projektować drogi dostosowując je do istniejącej zieleni, to dopiero będzie jazgot... śmieszne slalomy wokół już rosnących drzew, pokrzywione skrzyżowania, etc
Avatar
. / 14 listopada 2019 o 09:39
+11
Pytam się gościa, który na zlecenie miasta przycina gałęzie gdzie się uczył to robić. A on odpowiada, że jest ze wsi i umie! Firmy, które to robią w mieści mają niefachową, jak najtańszą kadrę. Bezmyślnych siepaczy z piłami. Bez wiedzy i umiejętności.
Avatar
Przyjaciel ratusza / 14 listopada 2019 o 08:18
+1
Koledzy deweloperzy.... który pomoże ratuszowi?
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 07:38
+10
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 18 4

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 22 11

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 6

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 29 19

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 7

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 45 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego 10 9

Zakończył się proces grupy, oskarżonej o wyłudzanie mieszkań od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia. Wśród oskarżonych jest były policjant i kandydat na radnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.