Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 czerwca 2020 r.
14:04

Lublin: Raport prezydenta o stanie miasta. Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
23 26 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski)

Przybyło obcokrajowców i wynalazków. Ubyło studentów i wypadków. To tylko okruch z „Raportu o stanie miasta”, którego coroczne składanie jest obowiązkiem prezydenta. Z kolei prawem mieszkańców jest czynny udział w dyskusji nad raportem w Radzie Miasta. Zapisy chętnych do głosu właśnie się rozpoczęły

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To był rok ciężkiej pracy – przekonuje Krzysztof Żuk, którego „Raport o stanie miasta” wczoraj ujrzał światło dzienne. Takie sprawozdania od zeszłego roku muszą składać mieszkańcom wszyscy prezydenci, burmistrzowie i wójtowie. Nakazuje to prawo, które milczy o tym, co ma się znaleźć w raporcie, dlatego każdy pisze po swojemu. Prezydentowi Lublina zajęło to 234 strony. Całość publikujemy na portalu dziennikwschodni.pl, wiele liczb znajdziecie w piątkowym Magazynie, a teraz skupimy się na wybranych szczegółach.

• Rzucającą się w oczy zmianą jest wzrost liczby mieszkańców. To nowość, bo przez lata stale ubywało nam ludności. Teraz jest odwrotnie, choć przyrost nie jest duży i wynosi 102 mieszkańców. W efekcie na koniec roku ludność miasta liczyła 339 784 osoby. Nieznacznie zwolniło tempo przyrostu liczby zameldowanych w Lublinie obcokrajowców. W ciągu zeszłego roku pojawiło się ich 909, łącznie jest 4753. Studentów z zagranicy mamy prawie 7 tys., ale ogólna liczba studentów maleje.

• Lublin stale się starzeje, mieszkańcy w wieku poprodukcyjnym stanowią już 24,2 proc. ludności. Mimo to nie brakuje u nas… wynalazców, którzy w zeszłym roku zgłosili do Urzędu Patentowego aż 209 wynalazków, o 28 więcej w porównaniu z rokiem 2018.

• W raporcie liczono nie tylko ludzi, ale też pieniądze. Wydatki z kasy miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 7 152,80 zł i znowu były większe od dochodów, co oznacza, że wrósł dług Lublina. Ten przyrost wyniósł 98 852 301,23 zł. Na koniec zeszłego roku dług urósł do kwoty 1 547 804 746,47 zł. Ratusz tłumaczy, że pieniądze pożyczane są na inwestycje służące rozwojowi miasta.

– Największym wyzwaniem ubiegłego roku było utrzymanie wysokiego tempa rozwoju, mimo uszczuplenia dochodów miasta – stwierdza Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. – Lublin utrzymał na wysokim poziomie wydatki wpływające na jakość życia, bezpłatną komunikację dla wybranych grup, wsparcie rodzin i seniorów, miejsca opieki, a także wydatki na kulturę i sport. Zakończyliśmy kluczowe dla mieszkańców inwestycje komunikacyjne, w tym przebudowę ronda Lubelskiego Lipca ’80, ul. Abramowickiej, Choiny czy Grygowej.

• Spośród lubelskich ulic najbardziej w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosło natężenie ruchu na al. Warszawskiej, aż o 35,4 proc. W zeszłym roku spadła za to liczba wypadków drogowych. W roku 2018 odnotowano ich 210, w roku ubiegłym już tylko 154. O tylu mówią dane policji. Z kolei liczba stwierdzonych przestępstw wyniosła 6221 i była o 344 wyższa od tej z roku 2018. Nie tylko kryminalne historie mogliśmy oglądać w dziewięciu kinach, przez które przewinęło się 1 170 277 widzów, z kolei najpopularniejszy z lubelskich festiwali, czyli Carnaval Sztukmistrzów przyciągnął, jak oszacowano w raporcie, 150 tys. gości.

Mieszkańcy mają głos

Widowiskowa może być również sama debata nad raportem Krzysztofa Żuka, która odbędzie się w Radzie Miasta liczącej niezmiennie 31 osób. Przeprowadzenia takiej dyskusji wymagają przepisy, które gwarantują również szeregowym mieszkańcom możliwość czynnego udziału w debacie. Jej termin wyznaczono na 25 czerwca (posiedzenie zacznie się o godz. 9.00).

Nie oznacza to, że każdy będzie mógł tego dnia wejść w Ratuszu na mównicę i oceniać sprawy miasta. Głos dostaną te osoby, które zapiszą się do dyskusji, a żeby to zrobić trzeba przynieść listę z poparciem przynajmniej 50 osób. Z listą należy się zgłosić do Biura Rady Miasta (II piętro Ratusza od godz. 7.30 do 15.30) najpóźniej w przeddzień dyskusji, ale lepiej z tym nie zwlekać, bo gwarancję zabrania głosu będzie mieć tylko 15 osób, które zgłoszą się najwcześniej, a można to zrobić już teraz.

– Zapisane osoby powinny być obecne w Ratuszu w czasie posiedzenia – mówi Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta. Wystąpienia mieszkańców osobiście wysłuchają ci radni, którzy zdecydują się na osobistą obecność w sali obrad. Ci, którzy wybiorą zdalne obrady, zobaczą przemówienia w czasie rzeczywistym na ekranie swojego komputera.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ron / 3 czerwca 2020 r. o 14:38
+51
Widzę, że część osób tęskni za Lublinem z czasów Pruszkowskiego, przynajmniej zawsze było wiadomo, że nic się nie zmieni. Niektórzy chyba się przyzwyczaili do takiej stagnacji. A tu okazuje się, że jednak można coś zrobić i Lublin nigdy nie rozwijał się tak dynamicznie jak za prezydentury Żuka. Można go lubić bądź nie ale takie są fakty. Nigdy nie zrozumiem tych wiecznie narzekających ludzi, skoro wszędzie tak dobrze to po co tu siedzieć i narzekać?
Avatar
Agent_Tomek / 3 czerwca 2020 r. o 14:44
+44
To ja się wypowiem , że mam dosyć tego prywatnego folwarku prezydenta i jego dworu. Każdy grubszy wydatek czy decyzja urzędu miasta to jak oplucie podatnika płacącego tu podatki. Układy , układziki, powiązania, wszystko dopilnowane żeby było zgodne z prawem, nawet faktury za usługi pośrednictwa wystawiane,  to miasto stało się prywatnym folwarkiem kilku osób a reszta mieszkańców to tylko długopisy wyborcze potrzebne raz na 5 lat. Nikt się nie liczy z żadnym zdaniem mieszkańców a inwestycje są tam gdzie można wyrwać grubszą kasę albo załatwić kolesiom wyborcze obietnice . Ja dziękuję za taki samorząd.
 Urzekająca historia - propaganda lepsza niż na paskach informacyjnych w TVPis. Dużo można zarobić na etacie pisowskiego hejtera? Dają chociaż umowę o pracę czy czy trzeba lecieć na śmieciówce?
 Urzekająca historia - propaganda lepsza niż na paskach informacyjnych w TVPis. Dużo można zarobić na etacie pisowskiego hejtera? Dają chociaż umowę o pracę czy czy trzeba lecieć na śmieciówce? rozwiń
Avatar
majormmm / 3 czerwca 2020 r. o 15:21
+41
Zainteresowani dostaną na wypowiedź po 180 sekund, które na dodatek przerywane będą wchodzeniem przez prowadzącego obrady w głowy zabierających głos. Wnioskodawca ograniczenia rok temu czasu wypowiedzi te 180 sekund nie wystarcza zapewne nawet na załatwienie potrzeb fizjologicznych, a co mówić o dyskusji nad kilkusetstronicowym raportem. Później zainteresowany będzie do woli i jednostronnie polemizować ze zgłoszonymi uwagami.
 Andrzej nie płacz jak baba. W Sejmie na Komisji Sprawiedliwości dzięki zmianie wprowadzonej przez Piotrowicza z PiS, posłowie mają 30 sekund na wypowiedź. Trzy minuty to nie jest mało, ale faktycznie odpada propagandowe gadanie od rzeczy i nie na temat czyli to co ty robisz. Nie wszyscy lubią słuchać o Górkach Czechowskich podczas dyskusji o komunikacji miejskiej albo o smogu podczas debaty o zmianach w oświacie i to jest chyba zrozumiałe.
 Andrzej nie płacz jak baba. W Sejmie na Komisji Sprawiedliwości dzięki zmianie wprowadzonej przez Piotrowicza z PiS, posłowie mają 30 sekund na wypowiedź. Trzy minuty to nie jest mało, ale faktycznie odpada propagandowe gadanie od rzeczy i nie na temat czyli to co ty robisz. Nie wszyscy lubią słuchać o Górkach Czechowskich podczas dyskusji o komunikacji miejskiej albo o smogu podczas debaty o zmianach w oświacie i to jest chyba zrozumiałe. rozwiń
Avatar
zorro532 / 3 czerwca 2020 r. o 15:33
+39
Jakby mieszkańcy mieli decydować o wszystkim co się dzieje w mieście, to niepotrzebny byłby prezydent. Prezydent ma podejmować odważne, czasem kontrowersyjne decyzje, w ich imieniu, po to jest wybierany. Nie popadajmy w skrajność z partycypacją społeczną. Jeśli zacznie się słuchać każdego kto ma jakieś "ale" do czegoś, to nie będzie żadnych inwestycji.
Avatar
WschodPolski / 3 czerwca 2020 r. o 15:41
+33
Takie artykuły działają jak magnes na PISowskie trolle. Wyłażą z nor tylko wtedy gdy trzeba opluć.
Avatar
saviano / 3 czerwca 2020 r. o 16:02
+32
PISiory za pomocą wynajętych trolli nachalnie walczą o ponowne dopchanie się do koryta oczerniając osobę prezydenta gdzie tylko to możliwe.
Avatar
Marek84 / 3 czerwca 2020 r. o 16:44
+25
Usta POd-dewelo-kamerdynerów jak zwykle pełne są rozwoju - czyżby razem z Głównym dewelo-kamerdynerem przeszli podstawowy kurs PR-u zaserwowany im w gratisie przez pana artura z wypchanym portfelem? Ten "rozwój" to oczywiście faktycznie "dewelorozwój", czyli ubogacanie oligarchii (pozycji "dług" w bilansie miasta odPOwiadają zyski lądujące w Wypchanych Portfelach) oraz systematyczna demolka miasta według chorej wizji szalonego technokraty. PS. Czekam na hejcik i co najmniej 20 minusików. Potem, kiedy dewelo-siepacz już zrobi swoje, wrzucę nowy komencik, żeby się wyrobnik trochę napocił, to może poprosi pana artura o podwyżkę :-DDD
 Hurtowo zaśmiecasz forum swoimi żenującymi komentarzami, pieprzysz jak potłuczony a do tego jeszcze tłumaczysz sobie minusy jakie dostajesz istnieniem agencji PR. Dla takich jak ty jest tylko jedno rozsądne rozwiązanie, kaftan + pokój bez klamek + silne leki.
 Hurtowo zaśmiecasz forum swoimi żenującymi komentarzami, pieprzysz jak potłuczony a do tego jeszcze tłumaczysz sobie minusy jakie dostajesz istnieniem agencji PR. Dla takich jak ty jest tylko jedno rozsądne rozwiązanie, kaftan + pokój bez klamek + silne leki. rozwiń
Avatar
brain_damage / 3 czerwca 2020 r. o 17:59
+18
Nie wiem czy jest sens udzielać się na tym forum patrząc na poziom niektórych z poniższych komentarzy... piszę to z perspektywy niedawnego absolwenta jednej z lubelskich uczelni. Zaczynałem studia z myślą aby wyjechać po ich ukończeniu. W ostatnich kilku latach dzięki inwestycjom miasta jaki i pomysłom poprawiającym jakość życia zmieniłem zdanie. Zostałem i znalazłem pracę w Lublinie. Absolutnie nie żałuję swojej decyzji i cieszę się, że coraz więcej młodych ludzi również decyduje się zostać. To miasto naprawdę ma klimat. Mam nadzieję, że w końcu odwrócony trend wzrostu liczby mieszkańców uda się utrzymać, także w kolejnych latach.
Nie wiem czy jest sens udzielać się na tym forum patrząc na poziom niektórych z poniższych komentarzy... piszę to z perspektywy niedawnego absolwenta jednej z lubelskich uczelni. Zaczynałem studia z myślą aby wyjechać po ich ukończeniu. W ostatnich kilku latach dzięki inwestycjom miasta jaki i pomysłom poprawiającym jakość życia zmieniłem zdanie. Zostałem i znalazłem pracę w Lublinie. Absolutnie nie żałuję swojej decyzji i cieszę się, że coraz więcej młodych ludzi również decyduje się zostać. To miasto naprawdę ma klimat. Mam nadzieję, ż... rozwiń
Avatar
Coffe_Taste / 3 czerwca 2020 r. o 17:44
+14
To jakiś zorganizowany zlot hejterów prezydenta Żuka? Śmiesznie się czyta te komentarze. Jak obecny i zauważalny na każdym kroku rozwój miasta się wam nie podoba to może trzeba się przeprowadzić do Chełma albo Puław? Tam gdzie PiS tworzy niezadłużone krainy mlekiem i miodem płynące, gdzie inwestorzy zabijają się o działki, gdzie wszystkie ulice są równe a wszyscy mieszkańcy są młodzi, piękni i bogaci. Kompletnie nie rozumiem tego narzekania. Raven86 podnieca się długiem Lublina, podczas gdy Polska zadłużona jest na ponad bilion a pożyczone pieniądze nawet nie są inwestowane a rozdawane na lewo i prawo, nonsens jakiś.
To jakiś zorganizowany zlot hejterów prezydenta Żuka? Śmiesznie się czyta te komentarze. Jak obecny i zauważalny na każdym kroku rozwój miasta się wam nie podoba to może trzeba się przeprowadzić do Chełma albo Puław? Tam gdzie PiS tworzy niezadłużone krainy mlekiem i miodem płynące, gdzie inwestorzy zabijają się o działki, gdzie wszystkie ulice są równe a wszyscy mieszkańcy są młodzi, piękni i bogaci. Kompletnie nie rozumiem tego narzekania. Raven86 podnieca się długiem Lublina, podczas gdy Polska zadłużona jest na ponad bilion a pożyczone p... rozwiń
Avatar
Waco / 3 czerwca 2020 r. o 19:10
+9
PISiory za pomocą wynajętych trolli nachalnie walczą o ponowne dopchanie się do koryta oczerniając osobę prezydenta gdzie tylko to możliwe.
A co tu krytykować? Deficyt 57 185 681,91 zł + koronawirus Dług 1 628 043 120,91 zł + koraonawirus Planowane na 2020 rok przychody w wysokości 149.862.132,00 zł stanowić będą: -środki z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym z siedzibą w Luksemburgu w kwocie 70.000.000,00 zł - środki z emisji obligacji przychodowych na finansowanie realizacji zadań inwestycyjnych  – 7.000.000,00 zł, - środki z kredytu w kwocie 50.000.000,00 zł, - środki z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadania pn. „Przywrócenie funkcjonalności drenażu na terenie Parku Ludowego w Lublinie” – 1.099.620,00 zł,
 Nie jest to zły wynik, biorąc poprawkę na to, że spadek po Pruszkowskim wynosił 200 milionów a po Wasilewskim 488. Wziąć zapuszczone miasto z długiem 700 milionów, zadłużyć "tylko" na kolejne 900 milionów realizując w tym czasie inwestycje na ok 10 miliardów, przy okazji zamieniąc zapyziałą dziurę w całkiem przyjemną do życia namiastkę metropolii, nie każdy by potrafił. Myślę, że Żuk nie ma się czego wstydzić. Wybory samorządowe 2014 i 2018 to jasny dowód na to, że ludzie wolą zadłużone ale rozwinięte miasto zamiast skansenu bez długów w którym wszystko człowieka wkur.ia.
 Nie jest to zły wynik, biorąc poprawkę na to, że spadek po Pruszkowskim wynosił 200 milionów a po Wasilewskim 488. Wziąć zapuszczone miasto z długiem 700 milionów, zadłużyć "tylko" na kolejne 900 milionów realizując w tym czasie inwestycje na ok 10 miliardów, przy okazji zamieniąc zapyziałą dziurę w całkiem przyjemną do życia namiastkę metropolii, nie każdy by potrafił. Myślę, że Żuk nie ma się czego wstydzić. Wybory samorządowe 2014 i 2018 to jasny dowód na to, że ludzie wolą zadłużone ale rozwinięte miasto zamiast... rozwiń
Avatar
miszczu / 4 czerwca 2020 r. o 09:59
+6
PISiory za pomocą wynajętych trolli nachalnie walczą o ponowne dopchanie się do koryta oczerniając osobę prezydenta gdzie tylko to możliwe.
A co tu krytykować? Deficyt 57 185 681,91 zł + koronawirus Dług 1 628 043 120,91 zł + koraonawirus Planowane na 2020 rok przychody w wysokości 149.862.132,00 zł stanowić będą: -środki z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym z siedzibą w Luksemburgu w kwocie 70.000.000,00 zł - środki z emisji obligacji przychodowych na finansowanie realizacji zadań inwestycyjnych  – 7.000.000,00 zł, - środki z kredytu w kwocie 50.000.000,00 zł, - środki z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadania pn. „Przywrócenie funkcjonalności drenażu na terenie Parku Ludowego w Lublinie” – 1.099.620,00 zł,
Nie jest to zły wynik, biorąc poprawkę na to, że spadek po Pruszkowskim wynosił 200 milionów a po Wasilewskim 488. Wziąć zapuszczone miasto z długiem 700 milionów, zadłużyć "tylko" na kolejne 900 milionów realizując w tym czasie inwestycje na ok 10 miliardów, przy okazji zamieniąc zapyziałą dziurę w całkiem przyjemną do życia namiastkę metropolii, nie każdy by potrafił. Myślę, że Żuk nie ma się czego wstydzić. Wybory samorządowe 2014 i 2018 to jasny dowód na to, że ludzie wolą zadłużone ale rozwinięte miasto zamiast skansenu bez długów w którym wszystko człowieka wkur.ia.
Wszystkie flagowe inwestycje Żuka przynoszą, podobnie jak prawie wszystkie spółki miejskie, straty więc ponoszone w związku z nimi koszty ciągle rosną. Pożycza się więc pieniądze nie tylko na inwestycje ale też na pokrywanie bieżących strat, obsługę zadłużenia i spłacanie odsetek od poprzednich kredytów. Gdyby Żuk pożyczał na inwestycje przynoszące zyski to jeszcze pół biedy. I na waszym miejscu towarzysze zastanowić by się wypadało nad tym pluciem na PiS, bo kiedy wybitny ekonomista ma problem z przynoszącym miliony strat lotniskiem to od razu leci  po prośbie do PiS żeby dołożyli pieniędzy na pomnik jego metropolitalnej megalomanii.
 Ale cymbał, masakra. A jakie to inwestycje samorządowe mają przynosić zyski? To nie komuna, fabryki budują prywatne firmy a nie państwo. Sugerujesz, że Żuk powinien winiety wprowadzić za przejazd przez skrzyżowanie Sikorskiego-Solidarności albo wiaduktem nad Krochmalną? Co do lotniska, przecież to nie pomysł Żuka tylko koalicji PO-PiS z 2007r. I jeszcze jedna sprawa: "Analitycy podkreślają, że dzięki lotnisku na Lubelszczyźnie powstało ok. 3,6 tys. nowych miejsc pracy. Blisko cztery tysiące lubelskich rodzin dzięki lotnisku ma utrzymanie. To m.in. etaty w zachodnich firmach, które zainwestowały w strefie ekonomicznej. Gdyby nie dostępność komunikacyjna, ominęłyby one Lubelszczyznę szerokim łukiem. Według twardych danych działalność lotniska tylko w 2019 r. wygenerowała dla regionu przychody w wysokości 72,3 mln zł i przyczyniła się do wzrostu PKB Lubelszczyzny o 136,9 mln zł. I jeszcze jedno. Pasażerowie lotniska pozostawili w regionie, w samym 2019 r., ok. 30 mln zł. "
 Ale cymbał, masakra. A jakie to inwestycje samorządowe mają przynosić zyski? To nie komuna, fabryki budują prywatne firmy a nie państwo. Sugerujesz, że Żuk powinien winiety wprowadzić za przejazd przez skrzyżowanie Sikorskiego-Solidarności albo wiaduktem nad Krochmalną? Co do lotniska, przecież to nie pomysł Żuka tylko koalicji PO-PiS z 2007r. I jeszcze jedna sprawa: "Analitycy podkreślają, że dzięki lotnisku na Lubelszczyźnie powstało ok. 3,6 tys. nowych miejsc pracy. Blisko cztery tysiące lubelskich rodzin dzięki lotni... rozwiń
Avatar
waterfalls / 4 czerwca 2020 r. o 06:36
-6
PISiory za pomocą wynajętych trolli nachalnie walczą o ponowne dopchanie się do koryta oczerniając osobę prezydenta gdzie tylko to możliwe.
A co tu krytykować? Deficyt 57 185 681,91 zł + koronawirus Dług 1 628 043 120,91 zł + koraonawirus Planowane na 2020 rok przychody w wysokości 149.862.132,00 zł stanowić będą: -środki z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym z siedzibą w Luksemburgu w kwocie 70.000.000,00 zł - środki z emisji obligacji przychodowych na finansowanie realizacji zadań inwestycyjnych  – 7.000.000,00 zł, - środki z kredytu w kwocie 50.000.000,00 zł, - środki z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadania pn. „Przywrócenie funkcjonalności drenażu na terenie Parku Ludowego w Lublinie” – 1.099.620,00 zł,
Nie jest to zły wynik, biorąc poprawkę na to, że spadek po Pruszkowskim wynosił 200 milionów a po Wasilewskim 488. Wziąć zapuszczone miasto z długiem 700 milionów, zadłużyć "tylko" na kolejne 900 milionów realizując w tym czasie inwestycje na ok 10 miliardów, przy okazji zamieniąc zapyziałą dziurę w całkiem przyjemną do życia namiastkę metropolii, nie każdy by potrafił. Myślę, że Żuk nie ma się czego wstydzić. Wybory samorządowe 2014 i 2018 to jasny dowód na to, że ludzie wolą zadłużone ale rozwinięte miasto zamiast skansenu bez długów w którym wszystko człowieka wkur.ia.
 Wszystkie flagowe inwestycje Żuka przynoszą, podobnie jak prawie wszystkie spółki miejskie, straty więc ponoszone w związku z nimi koszty ciągle rosną. Pożycza się więc pieniądze nie tylko na inwestycje ale też na pokrywanie bieżących strat, obsługę zadłużenia i spłacanie odsetek od poprzednich kredytów. Gdyby Żuk pożyczał na inwestycje przynoszące zyski to jeszcze pół biedy. I na waszym miejscu towarzysze zastanowić by się wypadało nad tym pluciem na PiS, bo kiedy wybitny ekonomista ma problem z przynoszącym miliony strat lotniskiem to od razu leci  po prośbie do PiS żeby dołożyli pieniędzy na pomnik jego metropolitalnej megalomanii. 
 Wszystkie flagowe inwestycje Żuka przynoszą, podobnie jak prawie wszystkie spółki miejskie, straty więc ponoszone w związku z nimi koszty ciągle rosną. Pożycza się więc pieniądze nie tylko na inwestycje ale też na pokrywanie bieżących strat, obsługę zadłużenia i spłacanie odsetek od poprzednich kredytów. Gdyby Żuk pożyczał na inwestycje przynoszące zyski to jeszcze pół biedy. I na waszym miejscu towarzysze zastanowić by się wypadało nad tym pluciem na PiS, bo kiedy wybitny ekonomista ma problem z przynoszącym miliony strat lo... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 3 czerwca 2020 r. o 21:43
-1
Zainteresowani dostaną na wypowiedź po 180 sekund, które na dodatek przerywane będą wchodzeniem przez prowadzącego obrady w głowy zabierających głos. Wnioskodawca ograniczenia rok temu czasu wypowiedzi te 180 sekund nie wystarcza zapewne nawet na załatwienie potrzeb fizjologicznych, a co mówić o dyskusji nad kilkusetstronicowym raportem. Później zainteresowany będzie do woli i jednostronnie polemizować ze zgłoszonymi uwagami.
Ciekawe, czy fan-klub dewelorozwoju (czytaj: agencja pana artura) zdoła kogoś oddelegować? 180 sekund w zupełności wystarczyłobo do odśpiewania łubu-dubu i wniesienia toastu wazeliną z pierwszego tłoczenia. Problem w tym, że grubas-minusikowacz jest niemedialny i mocny tylko za klawiaturą, a wyszczekany pan artur już poprzednio giermkował prezesowi tebewał, stąd trudno byłoby sie mu wcielić w rolę "bezstronnego mieszkańca" (może sztuczne wąsy, broda i kufajka zamiast garniaka od armaniego?).
 w punkt panie kolego - lewactwo od TW Justyny - wypad !!
 w punkt panie kolego - lewactwo od TW Justyny - wypad !! rozwiń
Avatar
LAS / 3 czerwca 2020 r. o 21:18
-7
Zainteresowani dostaną na wypowiedź po 180 sekund, które na dodatek przerywane będą wchodzeniem przez prowadzącego obrady w głowy zabierających głos. Wnioskodawca ograniczenia rok temu czasu wypowiedzi te 180 sekund nie wystarcza zapewne nawet na załatwienie potrzeb fizjologicznych, a co mówić o dyskusji nad kilkusetstronicowym raportem. Później zainteresowany będzie do woli i jednostronnie polemizować ze zgłoszonymi uwagami.
Andrzej nie płacz jak baba. W Sejmie na Komisji Sprawiedliwości dzięki zmianie wprowadzonej przez Piotrowicza z PiS, posłowie mają 30 sekund na wypowiedź. Trzy minuty to nie jest mało, ale faktycznie odpada propagandowe gadanie od rzeczy i nie na temat czyli to co ty robisz. Nie wszyscy lubią słuchać o Górkach Czechowskich podczas dyskusji o komunikacji miejskiej albo o smogu podczas debaty o zmianach w oświacie i to jest chyba zrozumiałe.
Andrzeja, to sobie w rodzinie szukaj, albo matce partii, a ode mnie wara. W kwestii dyskusji nad ubiegłorocznym raportem to każdy wolny i niezależny może sprawdzić, czego dotyczyły wypowiedzi mieszkańców. Jak widać po twoim wpisie, to nawet po wyzwoleniu będziesz niewolnikiem, mentalnym niewolnikiem.
Andrzeja, to sobie w rodzinie szukaj, albo matce partii, a ode mnie wara. W kwestii dyskusji nad ubiegłorocznym raportem to każdy wolny i niezależny może sprawdzić, czego dotyczyły wypowiedzi mieszkańców. Jak widać po twoim wpisie, to nawet po wyzwoleniu będziesz niewolnikiem, mentalnym niewolnikiem. rozwiń
Avatar
Waco / 3 czerwca 2020 r. o 19:10
+9
PISiory za pomocą wynajętych trolli nachalnie walczą o ponowne dopchanie się do koryta oczerniając osobę prezydenta gdzie tylko to możliwe.
A co tu krytykować? Deficyt 57 185 681,91 zł + koronawirus Dług 1 628 043 120,91 zł + koraonawirus Planowane na 2020 rok przychody w wysokości 149.862.132,00 zł stanowić będą: -środki z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym z siedzibą w Luksemburgu w kwocie 70.000.000,00 zł - środki z emisji obligacji przychodowych na finansowanie realizacji zadań inwestycyjnych  – 7.000.000,00 zł, - środki z kredytu w kwocie 50.000.000,00 zł, - środki z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadania pn. „Przywrócenie funkcjonalności drenażu na terenie Parku Ludowego w Lublinie” – 1.099.620,00 zł,
 Nie jest to zły wynik, biorąc poprawkę na to, że spadek po Pruszkowskim wynosił 200 milionów a po Wasilewskim 488. Wziąć zapuszczone miasto z długiem 700 milionów, zadłużyć "tylko" na kolejne 900 milionów realizując w tym czasie inwestycje na ok 10 miliardów, przy okazji zamieniąc zapyziałą dziurę w całkiem przyjemną do życia namiastkę metropolii, nie każdy by potrafił. Myślę, że Żuk nie ma się czego wstydzić. Wybory samorządowe 2014 i 2018 to jasny dowód na to, że ludzie wolą zadłużone ale rozwinięte miasto zamiast skansenu bez długów w którym wszystko człowieka wkur.ia.
 Nie jest to zły wynik, biorąc poprawkę na to, że spadek po Pruszkowskim wynosił 200 milionów a po Wasilewskim 488. Wziąć zapuszczone miasto z długiem 700 milionów, zadłużyć "tylko" na kolejne 900 milionów realizując w tym czasie inwestycje na ok 10 miliardów, przy okazji zamieniąc zapyziałą dziurę w całkiem przyjemną do życia namiastkę metropolii, nie każdy by potrafił. Myślę, że Żuk nie ma się czego wstydzić. Wybory samorządowe 2014 i 2018 to jasny dowód na to, że ludzie wolą zadłużone ale rozwinięte miasto zamiast... rozwiń
Avatar
raven86 / 3 czerwca 2020 r. o 18:14
-11
Raven86 podnieca się długiem Lublina, podczas gdy Polska zadłużona jest na ponad bilion a pożyczone pieniądze nawet nie są inwestowane a rozdawane na lewo i prawo, nonsens jakiś.
 I myślisz, że popieram jakiekolwiek zadłużanie? Genialna logika - Lublin jest w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych miast, ale inni też mają deficyt, więc jest spoko.  Sprawdź koszt obsługi kredytów. 
Avatar
brain_damage / 3 czerwca 2020 r. o 17:59
+18
Nie wiem czy jest sens udzielać się na tym forum patrząc na poziom niektórych z poniższych komentarzy... piszę to z perspektywy niedawnego absolwenta jednej z lubelskich uczelni. Zaczynałem studia z myślą aby wyjechać po ich ukończeniu. W ostatnich kilku latach dzięki inwestycjom miasta jaki i pomysłom poprawiającym jakość życia zmieniłem zdanie. Zostałem i znalazłem pracę w Lublinie. Absolutnie nie żałuję swojej decyzji i cieszę się, że coraz więcej młodych ludzi również decyduje się zostać. To miasto naprawdę ma klimat. Mam nadzieję, że w końcu odwrócony trend wzrostu liczby mieszkańców uda się utrzymać, także w kolejnych latach.
Nie wiem czy jest sens udzielać się na tym forum patrząc na poziom niektórych z poniższych komentarzy... piszę to z perspektywy niedawnego absolwenta jednej z lubelskich uczelni. Zaczynałem studia z myślą aby wyjechać po ich ukończeniu. W ostatnich kilku latach dzięki inwestycjom miasta jaki i pomysłom poprawiającym jakość życia zmieniłem zdanie. Zostałem i znalazłem pracę w Lublinie. Absolutnie nie żałuję swojej decyzji i cieszę się, że coraz więcej młodych ludzi również decyduje się zostać. To miasto naprawdę ma klimat. Mam nadzieję, ż... rozwiń
Avatar
Coffe_Taste / 3 czerwca 2020 r. o 17:44
+14
To jakiś zorganizowany zlot hejterów prezydenta Żuka? Śmiesznie się czyta te komentarze. Jak obecny i zauważalny na każdym kroku rozwój miasta się wam nie podoba to może trzeba się przeprowadzić do Chełma albo Puław? Tam gdzie PiS tworzy niezadłużone krainy mlekiem i miodem płynące, gdzie inwestorzy zabijają się o działki, gdzie wszystkie ulice są równe a wszyscy mieszkańcy są młodzi, piękni i bogaci. Kompletnie nie rozumiem tego narzekania. Raven86 podnieca się długiem Lublina, podczas gdy Polska zadłużona jest na ponad bilion a pożyczone pieniądze nawet nie są inwestowane a rozdawane na lewo i prawo, nonsens jakiś.
To jakiś zorganizowany zlot hejterów prezydenta Żuka? Śmiesznie się czyta te komentarze. Jak obecny i zauważalny na każdym kroku rozwój miasta się wam nie podoba to może trzeba się przeprowadzić do Chełma albo Puław? Tam gdzie PiS tworzy niezadłużone krainy mlekiem i miodem płynące, gdzie inwestorzy zabijają się o działki, gdzie wszystkie ulice są równe a wszyscy mieszkańcy są młodzi, piękni i bogaci. Kompletnie nie rozumiem tego narzekania. Raven86 podnieca się długiem Lublina, podczas gdy Polska zadłużona jest na ponad bilion a pożyczone p... rozwiń
Avatar
BillyWhite / 3 czerwca 2020 r. o 17:26
-5
Usta POd-dewelo-kamerdynerów jak zwykle pełne są rozwoju - czyżby razem z Głównym dewelo-kamerdynerem przeszli podstawowy kurs PR-u zaserwowany im w gratisie przez pana artura z wypchanym portfelem? Ten "rozwój" to oczywiście faktycznie "dewelorozwój", czyli ubogacanie oligarchii (pozycji "dług" w bilansie miasta odPOwiadają zyski lądujące w Wypchanych Portfelach) oraz systematyczna demolka miasta według chorej wizji szalonego technokraty. PS. Czekam na hejcik i co najmniej 20 minusików. Potem, kiedy dewelo-siepacz już zrobi swoje, wrzucę nowy komencik, żeby się wyrobnik trochę napocił, to może poprosi pana artura o podwyżkę :-DDD
Hurtowo zaśmiecasz forum swoimi żenującymi komentarzami, pieprzysz jak potłuczony a do tego jeszcze tłumaczysz sobie minusy jakie dostajesz istnieniem agencji PR. Dla takich jak ty jest tylko jedno rozsądne rozwiązanie, kaftan + pokój bez klamek + silne leki.
 pisowski psychiatryk podłączony do internetu, żal patrzeć na twórczość trolla kronikidewelorozwoju
 pisowski psychiatryk podłączony do internetu, żal patrzeć na twórczość trolla kronikidewelorozwoju rozwiń
Avatar
raven86 / 3 czerwca 2020 r. o 17:23
-21
PISiory za pomocą wynajętych trolli nachalnie walczą o ponowne dopchanie się do koryta oczerniając osobę prezydenta gdzie tylko to możliwe.
A co tu krytykować? Deficyt 57 185 681,91 zł + koronawirus Dług 1 628 043 120,91 zł + koraonawirus Planowane na 2020 rok przychody w wysokości 149.862.132,00 zł stanowić będą:  -środki z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym z siedzibą w Luksemburgu w kwocie 70.000.000,00 zł  - środki z emisji obligacji przychodowych na finansowanie realizacji zadań inwestycyjnych  – 7.000.000,00 zł, - środki z kredytu w kwocie 50.000.000,00 zł, - środki z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadania pn. „Przywrócenie funkcjonalności drenażu na terenie Parku Ludowego w Lublinie” – 1.099.620,00 zł, 
A co tu krytykować? Deficyt 57 185 681,91 zł + koronawirus Dług 1 628 043 120,91 zł + koraonawirus Planowane na 2020 rok przychody w wysokości 149.862.132,00 zł stanowić będą:  -środki z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym z siedzibą w Luksemburgu w kwocie 70.000.000,00 zł  - środki z emisji obligacji przychodowych na finansowanie realizacji zadań inwestycyjnych  – 7.000.000,00 zł, - środki z kredytu w kwocie 50.000.000,00 zł, - środki z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodark... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 czerwca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 czerwca 2021 r.

Szlabany w górze, a pociągi jeżdżą. Kobieta zatrzymała się w ostatniej chwili
Alarm 24

Szlabany w górze, a pociągi jeżdżą. Kobieta zatrzymała się w ostatniej chwili

Sołtys Pożoga (pow. puławski) zatrzymała się w ostatniej chwili tuż przed przejeżdżającym pociągiem. Szlabany nie opuszczają się, mimo ruchu na torach. Nie włącza się także pulsujące, czerwone światło. Jeśli PKP-PLK nic z tym nie zrobi, może dojść do najgorszego.

Radzyń Podlaski. Kaplica Aniołów Stróżów otwarta dla zwiedzających

Radzyń Podlaski. Kaplica Aniołów Stróżów otwarta dla zwiedzających

Zabytkowa kaplica Aniołów Stróżów w Radzyniu Podlaskim już nie będzie stała pusta. Od środy dostępna jest dla zwiedzających. Będzie tu można zobaczyć wystawy.

Choroba dała o sobie znać w marcu. Siostra dała jej drugie życie. "Moja bohaterka"
galeria

Choroba dała o sobie znać w marcu. Siostra dała jej drugie życie. "Moja bohaterka"

Siostra to moja bohaterka – wzrusza się 17-letnia pacjentka lubelskiej kliniki, która trzy tygodnie temu przeszła przeszczep szpiku. Bez pomocy siostry by umarła.

Górnik Łęczna pokonał GKS Tychy w rzutach karnych i zagra w finale baraży o ekstraklasę!

Górnik Łęczna pokonał GKS Tychy w rzutach karnych i zagra w finale baraży o ekstraklasę!

Wielkie emocje w meczu GKS Tychy – Górnik Łęczna. Gospodarze prowadzili przez ponad 80 minut 1:0. W końcówce zielono-czarni doprowadzili jednak do wyrównania, a w rzutach karnych pokonali rywali 4:2. W nagrodę zagrają w finale baraży o awans do PKO Ekstraklasy.

Łuszczów Drugi. Wypadek na drodze Lublin - Łęczna

Łuszczów Drugi. Wypadek na drodze Lublin - Łęczna

Jak informuje GDDKiA około godziny 19.50 w Łuszczowie Drugim zderzyły się dwa samochody osobowe.

Problemy zdrowotne Kazika po koncercie w Lublinie. Kult odwołuje występy

Problemy zdrowotne Kazika po koncercie w Lublinie. Kult odwołuje występy

"Walka trwa" – taki krótki komunikat oraz zdjęcie Kazika Staszewskiego w maseczce do inhalacji zostało dziś opublikowane na profilu zespołu Kult na Facebooku. Najbliższe koncerty zespołu zostały odwołane.

Orlęta Spomlek – Chełmianka 5:0. Puchar Polski został w Radzyniu Podlaskim!

Orlęta Spomlek – Chełmianka 5:0. Puchar Polski został w Radzyniu Podlaskim!

Konia z rzędem temu, kto przewidział wynik środowego finału Pucharu Polski na szczeblu województwa lubelskiego. Faworytem była zdecydowanie Chełmianka. Tymczasem drugi raz z rzędu puchar wywalczyli piłkarze Orląt Spomlek, którzy rozbili trzecioligowego rywala aż… 5:0.

Lublin. Znów z taryfą im nie wyszło…

Lublin. Znów z taryfą im nie wyszło…

Miejskie wodociągi nie dostały zgody na podniesienie opłat za dostawę wody i odprowadzenie ścieków. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej odmówił zatwierdzenia nowej, trzyletniej taryfy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Co kryją tuby wykopane spod pomnika?
galeria

Co kryją tuby wykopane spod pomnika?

Nietypowe znalezisko pod Pomnikiem Partyzanta w Kraśniku. We wtorek budowlańcy odkryli tam metalową skrzynię z kilkunastoma tubami. Istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że mogą to być ludzkie prochy.

Lubelskie. Tragiczna śmierć motocyklisty
galeria

Lubelskie. Tragiczna śmierć motocyklisty

Nie udało się uratować życia 24-letniego motocyklisty, który stracił panowanie nad pojazdem, a następnie wywrócił się.

Górnicy dali się nabrać na akcje. Ale Sąd Najwyższy uwalnia od nakazu zapłaty

Górnicy dali się nabrać na akcje. Ale Sąd Najwyższy uwalnia od nakazu zapłaty

Emerytowany górnik nie musi płacić 11 tys. zł spółce biznesmena z Białej Podlaskiej. Sąd Najwyższy uchylił właśnie zaskarżony przez Prokuratora Generalnego nakaz zapłaty i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi.

Przyjdź na test mecz. Motor szuka zawodników z roczników 2005 i 2006

Przyjdź na test mecz. Motor szuka zawodników z roczników 2005 i 2006

Chcesz zagrać w Centralnej Lidze Juniorów do lat 17? Jest taka szansa. Motor Lublin organizuje test mecz dla zawodników z roczników: 2005 i 2006. Spotkanie zostanie rozegrane w środę, 23 czerwca na bocznym boisku Areny Lublin.

Letnie Brzmienia. Zalewski i Kwiat Jabłoni w weekend na koncertach w Lublinie
18 czerwca 2021, 20:00

Letnie Brzmienia. Zalewski i Kwiat Jabłoni w weekend na koncertach w Lublinie

18 czerwca o godz. 20 w Lublinie wystartuje projekt Letnie Brzmienia, w ramach którego w czasie wakacji w naszym mieście wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Na początek - Kwiat Jabłoni, a w ten weekend także Krzysztof Zalewski.

W Lublinie będzie można przenieść się do czasów odrodzenia. Rusza Festiwal Renesansu
18 czerwca 2021, 16:00

W Lublinie będzie można przenieść się do czasów odrodzenia. Rusza Festiwal Renesansu

Atmosferę epoki Złotego Wieku będzie można poczuć w Lublinie w weekend 18-20 czerwca. Podczas IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Renesansu nie zabraknie koncertów, spektakli, warsztatów i innych atrakcji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.