Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 sierpnia 2016 r.
22:42

Ratusz i Brama Krakowska podświetlone na nowo. Pokaz iluminacji (zdjęcia)

193 11 A A

Wysoka na 9 metrów latarnia stała na deptaku we wtorkowy wieczór, gdy możliwości iluminacji zabytków prezentowała firma Philips Lighting, która wcześniej sponsorowała barwne podświetlenie Rynku podczas Carnavalu Sztukmistrzów. Słup stanął po przeciwnej stronie Ratusza.

Aktualizacja artykułu: 3 sierpnia 2016 r. 19:35
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taką przymiarkę zapowiedziano już w trakcie publicznej dyskusji nad koncepcją przebudowy tego miejsca. Koncepcję przygotowała ta sama pracownia, która przed laty zaprojektowała deptak w kształcie, który znamy dzisiaj. Jego przyszłość widzi z nową nawierzchnią i nowymi latarniami na całej długości. przy czym na odcinku od Europy do Świętoduskiej latarnie stałyby tylko po parzystej stronie (tej „pedetowej”) i miały formę 9-metrowych słupów.

I właśnie te słupy budziły na początku roku najwięcej kontrowersji. Nie brak było głosów, że są po prostu za wysokie. Stanęło na tym, że będzie przymiarka „w terenie”. Po przymiarce już wiadomo: takich latarni na deptaku nie będzie: – Niszczą klimat, są za nowoczesne – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i wprost przyznaje, że nie podoba mu się postawiony na próbę słup oświetleniowy.
– Miejski konserwator zabytków sformułował zastrzeżenia do koncepcji, pod którymi ja się podpisuję – stwierdza Żuk. Wspomniane zastrzeżenia dotyczyły również oświetlenia.

– Sama w sobie jest to bardzo ładna lampa, ale w moim przekonaniu nie pasuje do przestrzeni historycznej – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – Co do samego światła ledowego, to jest ono dobrym rozwiązaniem, bo daje możliwość lepszego odbioru barw. Rzecz jest w tym, i to dalej jest zadaniem dla projektanta, żeby nie przesadzić z oświetleniem, choć deptak jest teraz niedoświetlony.

Zastrzeżenia konserwatora budziły też murki zaprojektowane wokół drzew sadzonych na deptaku. Jego zdaniem murki są zbędne, a poziom ziemi wokół drzew nie powinien być powyżej poziomu chodnika. Uwagi dotyczą również wzoru, w który układana miałaby być kamienna nawierzchnia.

Prezydent zapowiada, że poprawiona koncepcja przebudowy deptaka, choć o tej inwestycji na razie jest cicho, będzie przez miasto realizowana. – Skończymy plac Litewski i w sposób naturalny wejdziemy z nową inwestycją – mówi Żuk. Podawany przez Ratusz szacunkowy koszt to 7 mln zł. Miasto ma w przyszłym roku wystartować w konkursie, w którym może zdobyć dotację, a samą przebudowę rozpocząć w roku 2018.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 21:34
0
Ciekawe kto za to zapłaci , pewnie podatnicy :) Jak zwykle w ostatniej chwili reklamują wydarzenie , po czym okazuje się że osoby które chciałyby mieć dobre zdjęcia czekały po zachodzie słońca cierpliwie gdzie niebo jeszcze niebieskie ale na tyle jest już ciemno że można kamienice podświetlić i co ??? zmyła :) Dla kogo ta reklamowana przez dziennik impreza ? Dla mieszkańców ? , artystów , fotografów czy polityków ??? Kicha i tyle , na carnavale sztukmistrzów było ciężko o dobre zdjęcie starego miasta bo ludzi multum ale wczorajsza szopka do ciekawych z pewnością nie należała .
Ciekawe kto za to zapłaci , pewnie podatnicy :) Jak zwykle w ostatniej chwili reklamują wydarzenie , po czym okazuje się że osoby które chciałyby mieć dobre zdjęcia czekały po zachodzie słońca cierpliwie gdzie niebo jeszcze niebieskie ale na tyle jest już ciemno że można kamienice podświetlić i co ??? zmyła :) Dla kogo ta reklamowana przez dziennik impreza ? Dla mieszkańców ? , artystów , fotografów czy polityków ??? Kicha i tyle , na carnavale sztukmistrzów było ciężko o dobre zdjęcie starego miasta bo ludzi multum ale wczorajsza szopka ... rozwiń
Avatar
więcej światła! / 3 sierpnia 2016 o 12:05
0
Na zapyziałym Deptaku świecą stere zapyziałe pomarańczowe latrenki i jest ciemno jak u murzyna. Pokazane przez Philipsa latarnie ledowe świecą jasnym przejrzystm i wyrażistym światłem i nawet na załączonych zdjęciach widać że wydobywa ono wszystkie szczegóły nie zakłócając iluminacji budynków. Można sobie zrobić zdjęcie lub selfie na którym rozpoznamy się sami i swoich znajomych zamiast rozmazanej żółtej mazi. Ale jak widać ludziska przyzwyczajone do odwiecznego półmroku nie chcą dobrego oświetlenia Moim zdaniem te nowe latarnie są zbyt niskie jak na możliwości świetlne zamontowanych ledów i dlatego wydaje się jakby świeciły za mocno w stosunku do pomarańczowego badziewia. Poza tym z tego co wiem ledy można ściemniać i rozjaśniać Te słupy powinny być wysokości pastorałów i byłoby super! Jestem za ledami, precz z brudno-pomarańczową mazią świetlną
Na zapyziałym Deptaku świecą stere zapyziałe pomarańczowe latrenki i jest ciemno jak u murzyna. Pokazane przez Philipsa latarnie ledowe świecą jasnym przejrzystm i wyrażistym światłem i nawet na załączonych zdjęciach widać że wydobywa ono wszystkie szczegóły nie zakłócając iluminacji budynków. Można sobie zrobić zdjęcie lub selfie na którym rozpoznamy się sami i swoich znajomych zamiast rozmazanej żółtej mazi. Ale jak widać ludziska przyzwyczajone do odwiecznego półmroku nie chcą dobrego oświetlenia Moim zdaniem te nowe latarnie są zbyt ni... rozwiń
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 11:45
0
NIE DLA LAMP LEDOWYCH PREZENTOWANYCH PRZEZ FIRMĘ PHILIPS
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 11:03
0
Podswietlenie budynków i wydobycie z nich piekna tak. Wstawienie tych kiczowatych lamp NIE. LAMPY SODOWE ŚWIECĄCE W ODCIENIU POMARAŃCZY NADAJĄ UROKU I KLIMATU ULICZKOM. Jest cos wyjatkowego i urokliwego w tym półmroku. Jakas nostalgia. Nie powinno byc zgody na te nowoczesne lampy.
Avatar
Ziuta200 / 3 sierpnia 2016 o 09:45
0
Racja, fatalnie było. Byłem, a nie wierdziałem kiedy się zaczęło i kiedy skończyło.. 
Avatar
budowlany ekonomista / 3 sierpnia 2016 o 08:30
0
Witaj kolego (ja z "budowlanki") niestety teraz to tylko "uczą"(sic) nie jak kiedyś to my uczyliśmy się i zawodowo też kimś byliśmy. A na twoje pytanie odpowiem, że na pewno wasze podswietlenie o ile pamiętam czynne było ze 2 lata, tzn. dłuzej niż to wczorajsze. Potem zaczęły sie odszczędności energii i wyłączyli oświetlenie a instalację najprawdopodobnie rozkradziono.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 07:57
0
To żart ????????:))))) Impreza tragedia..... Zdjęcia "dziennikarza" jeszcze większa tragedia ......
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 07:45
0
Byłam o 21:35 i jeszcze nic nie było, tylko tłum ludzi; a o 22:20 już podobno było po wszystkim. Reklamowali że będzie do 24:00, a szybko skończyli
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 07:04
0
Beznadziejne te zdjęcia, nie profesjonalne...nie ma już w redakcji żadnego dobrego fotografa? Młodzież zainteresowana fotografika robi piękniejsze..nic z tych zdjeć nie wynika, nie odzwierciedlają przedsięwzięcia, No dramat po prostu.......
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 05:16
0
Bez szału :( A tak reklamowali
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 21:34
0
Ciekawe kto za to zapłaci , pewnie podatnicy :) Jak zwykle w ostatniej chwili reklamują wydarzenie , po czym okazuje się że osoby które chciałyby mieć dobre zdjęcia czekały po zachodzie słońca cierpliwie gdzie niebo jeszcze niebieskie ale na tyle jest już ciemno że można kamienice podświetlić i co ??? zmyła :) Dla kogo ta reklamowana przez dziennik impreza ? Dla mieszkańców ? , artystów , fotografów czy polityków ??? Kicha i tyle , na carnavale sztukmistrzów było ciężko o dobre zdjęcie starego miasta bo ludzi multum ale wczorajsza szopka do ciekawych z pewnością nie należała .
Ciekawe kto za to zapłaci , pewnie podatnicy :) Jak zwykle w ostatniej chwili reklamują wydarzenie , po czym okazuje się że osoby które chciałyby mieć dobre zdjęcia czekały po zachodzie słońca cierpliwie gdzie niebo jeszcze niebieskie ale na tyle jest już ciemno że można kamienice podświetlić i co ??? zmyła :) Dla kogo ta reklamowana przez dziennik impreza ? Dla mieszkańców ? , artystów , fotografów czy polityków ??? Kicha i tyle , na carnavale sztukmistrzów było ciężko o dobre zdjęcie starego miasta bo ludzi multum ale wczorajsza szopka ... rozwiń
Avatar
więcej światła! / 3 sierpnia 2016 o 12:05
0
Na zapyziałym Deptaku świecą stere zapyziałe pomarańczowe latrenki i jest ciemno jak u murzyna. Pokazane przez Philipsa latarnie ledowe świecą jasnym przejrzystm i wyrażistym światłem i nawet na załączonych zdjęciach widać że wydobywa ono wszystkie szczegóły nie zakłócając iluminacji budynków. Można sobie zrobić zdjęcie lub selfie na którym rozpoznamy się sami i swoich znajomych zamiast rozmazanej żółtej mazi. Ale jak widać ludziska przyzwyczajone do odwiecznego półmroku nie chcą dobrego oświetlenia Moim zdaniem te nowe latarnie są zbyt niskie jak na możliwości świetlne zamontowanych ledów i dlatego wydaje się jakby świeciły za mocno w stosunku do pomarańczowego badziewia. Poza tym z tego co wiem ledy można ściemniać i rozjaśniać Te słupy powinny być wysokości pastorałów i byłoby super! Jestem za ledami, precz z brudno-pomarańczową mazią świetlną
Na zapyziałym Deptaku świecą stere zapyziałe pomarańczowe latrenki i jest ciemno jak u murzyna. Pokazane przez Philipsa latarnie ledowe świecą jasnym przejrzystm i wyrażistym światłem i nawet na załączonych zdjęciach widać że wydobywa ono wszystkie szczegóły nie zakłócając iluminacji budynków. Można sobie zrobić zdjęcie lub selfie na którym rozpoznamy się sami i swoich znajomych zamiast rozmazanej żółtej mazi. Ale jak widać ludziska przyzwyczajone do odwiecznego półmroku nie chcą dobrego oświetlenia Moim zdaniem te nowe latarnie są zbyt ni... rozwiń
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 11:45
0
NIE DLA LAMP LEDOWYCH PREZENTOWANYCH PRZEZ FIRMĘ PHILIPS
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 11:03
0
Podswietlenie budynków i wydobycie z nich piekna tak. Wstawienie tych kiczowatych lamp NIE. LAMPY SODOWE ŚWIECĄCE W ODCIENIU POMARAŃCZY NADAJĄ UROKU I KLIMATU ULICZKOM. Jest cos wyjatkowego i urokliwego w tym półmroku. Jakas nostalgia. Nie powinno byc zgody na te nowoczesne lampy.
Avatar
Ziuta200 / 3 sierpnia 2016 o 09:45
0
Racja, fatalnie było. Byłem, a nie wierdziałem kiedy się zaczęło i kiedy skończyło.. 
Avatar
budowlany ekonomista / 3 sierpnia 2016 o 08:30
0
Witaj kolego (ja z "budowlanki") niestety teraz to tylko "uczą"(sic) nie jak kiedyś to my uczyliśmy się i zawodowo też kimś byliśmy. A na twoje pytanie odpowiem, że na pewno wasze podswietlenie o ile pamiętam czynne było ze 2 lata, tzn. dłuzej niż to wczorajsze. Potem zaczęły sie odszczędności energii i wyłączyli oświetlenie a instalację najprawdopodobnie rozkradziono.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 07:57
0
To żart ????????:))))) Impreza tragedia..... Zdjęcia "dziennikarza" jeszcze większa tragedia ......
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 07:45
0
Byłam o 21:35 i jeszcze nic nie było, tylko tłum ludzi; a o 22:20 już podobno było po wszystkim. Reklamowali że będzie do 24:00, a szybko skończyli
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 07:04
0
Beznadziejne te zdjęcia, nie profesjonalne...nie ma już w redakcji żadnego dobrego fotografa? Młodzież zainteresowana fotografika robi piękniejsze..nic z tych zdjeć nie wynika, nie odzwierciedlają przedsięwzięcia, No dramat po prostu.......
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 05:16
0
Bez szału :( A tak reklamowali
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 32 2

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 0 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 17 5

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 6 2

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 10 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 2 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 5

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę 82 22

Motor Lublin miałby wyemitować akcje do kupienia przez wszystkich zainteresowanych, dzięki temu zyskałby pieniądze na działalność. Taką propozycję podsuwa prezydentowi lubelska Fundacja Wolności, która woli, żeby klub nie był – jak obecnie – finansowany z pieniędzy podatników.

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 10 14

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.