Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 czerwca 2011 r.
18:21
Edytuj ten wpis

Rektor UMCS chciał ciąć, pracownicy nie pozwolili

0 20 A A
Władze UMCS opracowały plan restrukturyzacji (Bartłomiej Żurawski/ Archiwum)
Władze UMCS opracowały plan restrukturyzacji (Bartłomiej Żurawski/ Archiwum)

Senat UMCS i uczelniane związki zawodowe nie zgodziły się na zmianę sposobu zatrudnienia blisko 100 pracowników uczelni. Rektor chciał im zmienić umowy i zwiększyć liczbę godzin pracy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o działające na uniwersytecie Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych (70 pracowników) i Centrum Kultury Fizycznej (27 zatrudnionych). Władze UMCS opracowały plan restrukturyzacji obu jednostek, który miał doprowadzić do ograniczenia kosztów ich funkcjonowania (w ub. roku CNiCJO kosztowało uczelnię ok. 3 mln zł, w tym ta suma ma przekroczyć 3,1 mln zł, koszt CKF w ub. roku to 2,5 mln zł, w tym ma sięgnąć 2,7 mln zł).

Rektor zaproponował, żeby przenieść pracowników obu centrów ze stanowisk wykładowców na stanowiska lektorów i instruktorów. Ich czas pracy zwiększyłby się z obecnych 360 do 540 godzin rocznie, co oznaczałoby zwiększenie liczby godzin zajęć z 12 do 18 w tygodniu („godzina” to 45 min – red.).

Żeby to wprowadzić, rektor potrzebował zgody senatu uczelni. Ten, na ostatnim posiedzeniu, odrzucił propozycję. Wcześniej to samo zrobili związkowcy.

– Żaden z największych związków działających na uczelni nie zgodził się na proponowane zmiany – mówi Elżbieta Chodzyńska z „Solidarności 80”.

– Gdyby ta propozycja została przyjęta, dla 100 pracowników uczelni oznaczałoby to więcej pracy za te same pieniądze – wyjaśnia Chodzyńska. – Dodajmy, pieniądze niezbyt duże, jak na nauczycieli akademickich, bo sięgające 2,3–2,4 tys. zł brutto.

Pracownicy obu centrów odetchnęli z ulgą. – Byłoby dziwne, gdybyśmy się zgadzali z tymi zmianami – mówi Małgorzata Gajewska, dyrektor CNiCJO. – Senat podjął decyzję i tego się na razie trzymamy. Zobaczymy, co będzie dalej. Chcemy się zmieniać, reorganizować.

Wczoraj rektor uczelni wydał specjalny komunikat w tej sprawie. Tłumaczy w nim propozycje zmian m.in. niżem demograficznym, a co za tym idzie – niższą dotacją z ministerstwa. – Działanie to miało na celu uchronienie pracowników centrów przed radykalnymi krokami naprawczymi związanymi ze zwolnieniami, czego władze uczelni nie planowały – napisał rektor UMCS, prof. Andrzej Dąbrowski.

– Działania te miały też na celu zwiększenie ilości godzin dostępnych dla studentów, czyli poszerzenie oferty dydaktycznej poprzez uruchamiania zajęć w ramach wyższych pensów, bez generowania godzin dodatkowych (nadliczbowych, za które uczelnia musi dodatkowo wykładowcom płacić – red.).

– Na dziś sytuacja pracowników i warunki zatrudnienia pozostają bez zmian – mówi Anna Guzowska, rzecznik UMCS. – Będziemy szukać innych rozwiązań, które mogą pomóc w szukaniu oszczędności i rozwijaniu obu centrów. Myślimy o poszerzeniu oferty kursów językowych czy dodatkowych kursach, m.in. biznesowych.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Misiek / 8 czerwca 2011 o 10:14
0
[quote name='nauczyciel' timestamp='1307461571' post='486807']
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE MU JAKAS PRACE ADEKWATNA DO KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH?W naszym regionie trudno o jakakolwiek prace w zawodzie nauczyciela jezyka,ponadto kto zechce zatrudnic badz co badz starego nauczyciela?I nie wypisujcie bzdur,ze kazdy gdzies pracuje jeszcze na innym etacie - szkoly jezykowe zatrudniaja sporo studentow czy absolwentow kolegiow jezykowych,po stawkach adekwatnych do ich kwalifikacji.Jak nie macie pojecia o czyms,to moze lepiej zamilczcie i nie przyklaskujcie tym,ktorzy skazuja ludzi na smierc zawodowa.
[/quote]

A co z tymi, którym do emerytury zostało... 40 lat?
[quote name='nauczyciel' timestamp='1307461571' post='486807']
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE... rozwiń
Avatar
Zor / 8 czerwca 2011 o 08:30
0
[quote name='nauczyciel' timestamp='1307461571' post='486807']
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE MU JAKAS PRACE ADEKWATNA DO KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH?W naszym regionie trudno o jakakolwiek prace w zawodzie nauczyciela jezyka,ponadto kto zechce zatrudnic badz co badz starego nauczyciela?I nie wypisujcie bzdur,ze kazdy gdzies pracuje jeszcze na innym etacie - szkoly jezykowe zatrudniaja sporo studentow czy absolwentow kolegiow jezykowych,po stawkach adekwatnych do ich kwalifikacji.Jak nie macie pojecia o czyms,to moze lepiej zamilczcie i nie przyklaskujcie tym,ktorzy skazuja ludzi na smierc zawodowa.
[/quote]

Jaką śmierć zawodowa? - Rektor chciał zwiększyć obciążenie dydaktyczne, bo godzina zajeć (45 minut) realizowana przez np. centrum języków dla różnych wydziałów kosztuje ponad 300 złotych. STRASZNIE drogo w porównaniu z kosztami kształcenia poza uczelnią. Po braku zgody na tę zmianę - kolejnym prawdopodobnym krokiem będzie zwolnienie grupowe, które rzeczywiście będzie dla niektórych zwolnionych oznaczać śmierć zawodową. To prawda, że nie wszyscy nauczyciele języków pracują poza uczelnią. Ale ci, którzy pracują - dostają 30-40 złtych brutto za godzinę zajęć. I są to ci sami, wysoko wykwalifikowani nauczyciele. Skąd więc taka różnica w kosztach? Zastanówcie się nad tym. I chyba czas pomyśleć o tym, że UMCS nie jest dojną krową, w której pieniądze "jakoś się rodzą". A rektor odpowiada także za gospodarkę finansową i może odpowiadać za zaniechania. Poza tym sytuacja się zmieniła w stosunku do lat dziewięćdziesiątych, czy początku 2000. Studenci uczą się języków w szkole średniej, w szkołach językowych, wyjeżdżają za granicę... Nie muszą mieć tak dużo zajęć (szczególnie z j. angielskiego) na uczelni. Z tych kilku powodów plany rektora można uznać za słuszne... Ludzie, którzy pracują w firmach prywatnych wiedzą, jak ciężko się w nich żyje. Większość z tych, którzy tu piszą nie ma bladego pojęcia o życiu poza uczelnią... w praktyce roszczeniowe podejście najczęściej kończy się tym, że pracodawca daje pracownikowi bardzo szybko szansę na to, aby mógł się samodzielnie sprawdzić poza firmą...
[quote name='nauczyciel' timestamp='1307461571' post='486807']
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE... rozwiń
Avatar
lepiej poinformowany / 7 czerwca 2011 o 17:58
0
hej, kowalski, a skad takie "rewelacyjne " informacje o godzinach nadliczbowych????!!!!
Avatar
nauczyciel / 7 czerwca 2011 o 17:46
0
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE MU JAKAS PRACE ADEKWATNA DO KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH?W naszym regionie trudno o jakakolwiek prace w zawodzie nauczyciela jezyka,ponadto kto zechce zatrudnic badz co badz starego nauczyciela?I nie wypisujcie bzdur,ze kazdy gdzies pracuje jeszcze na innym etacie - szkoly jezykowe zatrudniaja sporo studentow czy absolwentow kolegiow jezykowych,po stawkach adekwatnych do ich kwalifikacji.Jak nie macie pojecia o czyms,to moze lepiej zamilczcie i nie przyklaskujcie tym,ktorzy skazuja ludzi na smierc zawodowa.
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE MU JAKAS PRACE ADEKWATNA DO KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH?W naszym regionie trudno o jakakolwiek p... rozwiń
Avatar
Zorro / 7 czerwca 2011 o 17:29
0
Większość piszących komentarze nie ma zielonego pojęcia o tym, jak funkcjonuje uczelnia. Za co odpowiada Rektor, za co Senat, a za co związki zawodowe... Rektor - odpowiada za wszystko, Senat i związki - za nic. To ciała kolegialne. Rektor - jednoosobowe. Jak się coś zespsuje - to Senat i związki umyją ręce, a Rektor - odpowiada. Popieram Rektora Dąbrowskiego. Faktem jest, że cięcie kosztów w takiej instytucji jak uczelnia, musi zawsze się odbić na ludziach. I z tym się niestety trzeba pogodzić. A plotki uczelniane głoszą, że większość członków Senatu na spotkaniach indywidualnych z Rektorem przed posiedzeniem Senatu - poparła Jego plan restrukturyzacji - a gdy zaczęło się głosowanie anonimowe - to głosowali przeciw lub się wstrzymali.... Uważam, że Senat może być ciekawym obiektem badań dla socjologów, psychologów, ale - w szczególności - dla etyków....
Większość piszących komentarze nie ma zielonego pojęcia o tym, jak funkcjonuje uczelnia. Za co odpowiada Rektor, za co Senat, a za co związki zawodowe... Rektor - odpowiada za wszystko, Senat i związki - za nic. To ciała kolegialne. Rektor - jednoosobowe. Jak się coś zespsuje - to Senat i związki umyją ręce, a Rektor - odpowiada. Popieram Rektora Dąbrowskiego. Faktem jest, że cięcie kosztów w takiej instytucji jak uczelnia, musi zawsze się odbić na ludziach. I z tym się niestety trzeba pogodzić. A plotki uczelniane głoszą, że większość człon... rozwiń
Avatar
kowalski / 7 czerwca 2011 o 13:19
0
dodatkowo, CNiCJO ,nadgodziny za rok akad .2010/11- 2140, planowane na rok kolejny: 3800, CKF, nadgodziny za rok akad.2010/11-4000,planowane na rok kolejny: 6118.czy zwiazki zawodowe zaplaca?
Avatar
nauczyciel / 7 czerwca 2011 o 12:31
0
[quote name='hej' timestamp='1307417890' post='486565']
Bardzo dobre działania rektora tylko opóźnienie zrozumienia przemian w Kraju po 1989 roku jest przez te osoby nie odpowiadające za stan finansów uczelni ograniczone. Czlonkowie Senatu żyją jeszcze w zapyziałej komunie i inaczej myśleć nie potrafią. Polskie uczelnie to zapyziały feudalizm, a przecież chcieliśmy zmian i członkowie senatu powinni też odpowiadac finansowo za stan uczelni , przecież są w takim przypadku osobami decydującymi. Koszt 45 minut zajęć ze studentami w kwocie około 1500 złotych dla budżetu to chyba zbyt wygórowana kwota , a może pracownicy przejdą na własną działalność gospodarczą i beda sami opłacac wszystkie składki i wówczas zrozumią co składa się na pensje, Stopnie naukowe nie idą w parze ze zrozumieniem gospodarki
[/quote]

Może warto BYŁO skonsultować wypowiedź ze słownikiem ortograficznym, wtedy wszyscy wszystkie mądrości "ZROZUMIĄ"
[quote name='hej' timestamp='1307417890' post='486565']
Bardzo dobre działania rektora tylko opóźnienie zrozumienia przemian w Kraju po 1989 roku jest przez te osoby nie odpowiadające za stan finansów uczelni ograniczone. Czlonkowie Senatu żyją jeszcze w zapyziałej komunie i inaczej myśleć nie potrafią. Polskie uczelnie to zapyziały feudalizm, a przecież chcieliśmy zmian i członkowie senatu powinni też odpowiadac finansowo za stan uczelni , przecież są w takim przypadku osobami decydującymi. Koszt 45 minut zajęć... rozwiń
Avatar
xx / 7 czerwca 2011 o 12:11
0
[quote name='parmezan' timestamp='1307379481' post='486405']
2,3-2,4 tys brutto za 12 x45 minut = 9 normalnych godzin tygodniowo (tyle co ludzie w dzien robia).. ja tez bym sie nei zgodzil na zmiany.. bo po co ? tez bym chcial pracowac po 2 godziny dziennie za 1,500zl netto..
[/quote]
Ignorancie! Nauczyciele nie siedzą jak ty w biurze przed pasjansem na ekranie, oprócz godzin na uczelni, mają godziny konsultacji, przygotowania zajęć, kolokwiów, sprawdzania, odpytania, wypełniania paierków. Jak nie masz pojęcia to siedź cicho, widać jak ciężko pracujesz!!!!
[quote name='parmezan' timestamp='1307379481' post='486405']
2,3-2,4 tys brutto za 12 x45 minut = 9 normalnych godzin tygodniowo (tyle co ludzie w dzien robia).. ja tez bym sie nei zgodzil na zmiany.. bo po co ? tez bym chcial pracowac po 2 godziny dziennie za 1,500zl netto..
[/quote]
Ignorancie! Nauczyciele nie siedzą jak ty w biurze przed pasjansem na ekranie, oprócz godzin na uczelni, mają godziny konsultacji, przygotowania zajęć, kolokwiów, sprawdzania, odpytania, wypełniania paierków. Jak ni... rozwiń
Avatar
mai / 7 czerwca 2011 o 12:08
0
uczelnia wydaje miliony na nietrafione pomysły "elektroniczne", utrzymuje filie w innych miastach, ba, nawet państwach - zamysł filii w Kazachstanie, USA, ale najlepsze rozwiązanie to zaoszczędzić na tych co i tak zarabiają grosze - jakie to "nowatorskie". Brawa dla Senatu, że nie pozwolił!!
Avatar
Zwolnienia.... / 7 czerwca 2011 o 08:18
0
Super- Zwiazki zawodowe nie dały zgody- to trzeba będzie ludzi zwolnić- GRATULUJE ZWIĄZKOM!! Niech lepiej wogle nie pracują..... Kazdy z nich ma jeszcze po kolejnym etacie przecież!!
Avatar
Misiek / 8 czerwca 2011 o 10:14
0
[quote name='nauczyciel' timestamp='1307461571' post='486807']
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE MU JAKAS PRACE ADEKWATNA DO KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH?W naszym regionie trudno o jakakolwiek prace w zawodzie nauczyciela jezyka,ponadto kto zechce zatrudnic badz co badz starego nauczyciela?I nie wypisujcie bzdur,ze kazdy gdzies pracuje jeszcze na innym etacie - szkoly jezykowe zatrudniaja sporo studentow czy absolwentow kolegiow jezykowych,po stawkach adekwatnych do ich kwalifikacji.Jak nie macie pojecia o czyms,to moze lepiej zamilczcie i nie przyklaskujcie tym,ktorzy skazuja ludzi na smierc zawodowa.
[/quote]

A co z tymi, którym do emerytury zostało... 40 lat?
[quote name='nauczyciel' timestamp='1307461571' post='486807']
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE... rozwiń
Avatar
Zor / 8 czerwca 2011 o 08:30
0
[quote name='nauczyciel' timestamp='1307461571' post='486807']
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE MU JAKAS PRACE ADEKWATNA DO KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH?W naszym regionie trudno o jakakolwiek prace w zawodzie nauczyciela jezyka,ponadto kto zechce zatrudnic badz co badz starego nauczyciela?I nie wypisujcie bzdur,ze kazdy gdzies pracuje jeszcze na innym etacie - szkoly jezykowe zatrudniaja sporo studentow czy absolwentow kolegiow jezykowych,po stawkach adekwatnych do ich kwalifikacji.Jak nie macie pojecia o czyms,to moze lepiej zamilczcie i nie przyklaskujcie tym,ktorzy skazuja ludzi na smierc zawodowa.
[/quote]

Jaką śmierć zawodowa? - Rektor chciał zwiększyć obciążenie dydaktyczne, bo godzina zajeć (45 minut) realizowana przez np. centrum języków dla różnych wydziałów kosztuje ponad 300 złotych. STRASZNIE drogo w porównaniu z kosztami kształcenia poza uczelnią. Po braku zgody na tę zmianę - kolejnym prawdopodobnym krokiem będzie zwolnienie grupowe, które rzeczywiście będzie dla niektórych zwolnionych oznaczać śmierć zawodową. To prawda, że nie wszyscy nauczyciele języków pracują poza uczelnią. Ale ci, którzy pracują - dostają 30-40 złtych brutto za godzinę zajęć. I są to ci sami, wysoko wykwalifikowani nauczyciele. Skąd więc taka różnica w kosztach? Zastanówcie się nad tym. I chyba czas pomyśleć o tym, że UMCS nie jest dojną krową, w której pieniądze "jakoś się rodzą". A rektor odpowiada także za gospodarkę finansową i może odpowiadać za zaniechania. Poza tym sytuacja się zmieniła w stosunku do lat dziewięćdziesiątych, czy początku 2000. Studenci uczą się języków w szkole średniej, w szkołach językowych, wyjeżdżają za granicę... Nie muszą mieć tak dużo zajęć (szczególnie z j. angielskiego) na uczelni. Z tych kilku powodów plany rektora można uznać za słuszne... Ludzie, którzy pracują w firmach prywatnych wiedzą, jak ciężko się w nich żyje. Większość z tych, którzy tu piszą nie ma bladego pojęcia o życiu poza uczelnią... w praktyce roszczeniowe podejście najczęściej kończy się tym, że pracodawca daje pracownikowi bardzo szybko szansę na to, aby mógł się samodzielnie sprawdzić poza firmą...
[quote name='nauczyciel' timestamp='1307461571' post='486807']
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE... rozwiń
Avatar
lepiej poinformowany / 7 czerwca 2011 o 17:58
0
hej, kowalski, a skad takie "rewelacyjne " informacje o godzinach nadliczbowych????!!!!
Avatar
nauczyciel / 7 czerwca 2011 o 17:46
0
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE MU JAKAS PRACE ADEKWATNA DO KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH?W naszym regionie trudno o jakakolwiek prace w zawodzie nauczyciela jezyka,ponadto kto zechce zatrudnic badz co badz starego nauczyciela?I nie wypisujcie bzdur,ze kazdy gdzies pracuje jeszcze na innym etacie - szkoly jezykowe zatrudniaja sporo studentow czy absolwentow kolegiow jezykowych,po stawkach adekwatnych do ich kwalifikacji.Jak nie macie pojecia o czyms,to moze lepiej zamilczcie i nie przyklaskujcie tym,ktorzy skazuja ludzi na smierc zawodowa.
Czy ktorys z madrali tu najezdzajacych na nauczycieli akademickich chcialby sie znalezc w sytuacji jednego z pracownikow CNiCJO,ktory poswiecil tej uczelni 30 albo i wiecej lat swojego zycia zawodowego i ma np. 6 lat do emerytury.Przeszedl wszelkie stopnie awansu zawodowego,ma wysokie kwalifikacje do uczenia jezyka specjalistycznego,przygotowywania kandydatow do egzaminow doktorskich,tlumaczenia artykulow naukowych pracownikow uczelni,CZY ZNAJDZIECIE MU JAKAS PRACE ADEKWATNA DO KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH?W naszym regionie trudno o jakakolwiek p... rozwiń
Avatar
Zorro / 7 czerwca 2011 o 17:29
0
Większość piszących komentarze nie ma zielonego pojęcia o tym, jak funkcjonuje uczelnia. Za co odpowiada Rektor, za co Senat, a za co związki zawodowe... Rektor - odpowiada za wszystko, Senat i związki - za nic. To ciała kolegialne. Rektor - jednoosobowe. Jak się coś zespsuje - to Senat i związki umyją ręce, a Rektor - odpowiada. Popieram Rektora Dąbrowskiego. Faktem jest, że cięcie kosztów w takiej instytucji jak uczelnia, musi zawsze się odbić na ludziach. I z tym się niestety trzeba pogodzić. A plotki uczelniane głoszą, że większość członków Senatu na spotkaniach indywidualnych z Rektorem przed posiedzeniem Senatu - poparła Jego plan restrukturyzacji - a gdy zaczęło się głosowanie anonimowe - to głosowali przeciw lub się wstrzymali.... Uważam, że Senat może być ciekawym obiektem badań dla socjologów, psychologów, ale - w szczególności - dla etyków....
Większość piszących komentarze nie ma zielonego pojęcia o tym, jak funkcjonuje uczelnia. Za co odpowiada Rektor, za co Senat, a za co związki zawodowe... Rektor - odpowiada za wszystko, Senat i związki - za nic. To ciała kolegialne. Rektor - jednoosobowe. Jak się coś zespsuje - to Senat i związki umyją ręce, a Rektor - odpowiada. Popieram Rektora Dąbrowskiego. Faktem jest, że cięcie kosztów w takiej instytucji jak uczelnia, musi zawsze się odbić na ludziach. I z tym się niestety trzeba pogodzić. A plotki uczelniane głoszą, że większość człon... rozwiń
Avatar
kowalski / 7 czerwca 2011 o 13:19
0
dodatkowo, CNiCJO ,nadgodziny za rok akad .2010/11- 2140, planowane na rok kolejny: 3800, CKF, nadgodziny za rok akad.2010/11-4000,planowane na rok kolejny: 6118.czy zwiazki zawodowe zaplaca?
Avatar
nauczyciel / 7 czerwca 2011 o 12:31
0
[quote name='hej' timestamp='1307417890' post='486565']
Bardzo dobre działania rektora tylko opóźnienie zrozumienia przemian w Kraju po 1989 roku jest przez te osoby nie odpowiadające za stan finansów uczelni ograniczone. Czlonkowie Senatu żyją jeszcze w zapyziałej komunie i inaczej myśleć nie potrafią. Polskie uczelnie to zapyziały feudalizm, a przecież chcieliśmy zmian i członkowie senatu powinni też odpowiadac finansowo za stan uczelni , przecież są w takim przypadku osobami decydującymi. Koszt 45 minut zajęć ze studentami w kwocie około 1500 złotych dla budżetu to chyba zbyt wygórowana kwota , a może pracownicy przejdą na własną działalność gospodarczą i beda sami opłacac wszystkie składki i wówczas zrozumią co składa się na pensje, Stopnie naukowe nie idą w parze ze zrozumieniem gospodarki
[/quote]

Może warto BYŁO skonsultować wypowiedź ze słownikiem ortograficznym, wtedy wszyscy wszystkie mądrości "ZROZUMIĄ"
[quote name='hej' timestamp='1307417890' post='486565']
Bardzo dobre działania rektora tylko opóźnienie zrozumienia przemian w Kraju po 1989 roku jest przez te osoby nie odpowiadające za stan finansów uczelni ograniczone. Czlonkowie Senatu żyją jeszcze w zapyziałej komunie i inaczej myśleć nie potrafią. Polskie uczelnie to zapyziały feudalizm, a przecież chcieliśmy zmian i członkowie senatu powinni też odpowiadac finansowo za stan uczelni , przecież są w takim przypadku osobami decydującymi. Koszt 45 minut zajęć... rozwiń
Avatar
xx / 7 czerwca 2011 o 12:11
0
[quote name='parmezan' timestamp='1307379481' post='486405']
2,3-2,4 tys brutto za 12 x45 minut = 9 normalnych godzin tygodniowo (tyle co ludzie w dzien robia).. ja tez bym sie nei zgodzil na zmiany.. bo po co ? tez bym chcial pracowac po 2 godziny dziennie za 1,500zl netto..
[/quote]
Ignorancie! Nauczyciele nie siedzą jak ty w biurze przed pasjansem na ekranie, oprócz godzin na uczelni, mają godziny konsultacji, przygotowania zajęć, kolokwiów, sprawdzania, odpytania, wypełniania paierków. Jak nie masz pojęcia to siedź cicho, widać jak ciężko pracujesz!!!!
[quote name='parmezan' timestamp='1307379481' post='486405']
2,3-2,4 tys brutto za 12 x45 minut = 9 normalnych godzin tygodniowo (tyle co ludzie w dzien robia).. ja tez bym sie nei zgodzil na zmiany.. bo po co ? tez bym chcial pracowac po 2 godziny dziennie za 1,500zl netto..
[/quote]
Ignorancie! Nauczyciele nie siedzą jak ty w biurze przed pasjansem na ekranie, oprócz godzin na uczelni, mają godziny konsultacji, przygotowania zajęć, kolokwiów, sprawdzania, odpytania, wypełniania paierków. Jak ni... rozwiń
Avatar
mai / 7 czerwca 2011 o 12:08
0
uczelnia wydaje miliony na nietrafione pomysły "elektroniczne", utrzymuje filie w innych miastach, ba, nawet państwach - zamysł filii w Kazachstanie, USA, ale najlepsze rozwiązanie to zaoszczędzić na tych co i tak zarabiają grosze - jakie to "nowatorskie". Brawa dla Senatu, że nie pozwolił!!
Avatar
Zwolnienia.... / 7 czerwca 2011 o 08:18
0
Super- Zwiazki zawodowe nie dały zgody- to trzeba będzie ludzi zwolnić- GRATULUJE ZWIĄZKOM!! Niech lepiej wogle nie pracują..... Kazdy z nich ma jeszcze po kolejnym etacie przecież!!