Na zamkowej baszcie powstaje punkt widokowy. Na dziedzińcu znajdzie się kawiarnia, a wystawa archeologiczna będzie jedną z najnowocześniejszych w kraju. W przyszłym roku Muzeum na Zamku zakończy remont i udostępni lublinianom i turystom nowe atrakcje.
Na wierzchołku baszty będzie działał punkt widokowy, pojawi się luneta. Równocześnie trwają prace przy konserwacji elewacji. – Trzeba było wymienić ok. połowy cegieł. Były robione na zamówienie, bo cegły gotyckie są większe od produkowanych obecnie – dodaje Marcin Gdula.
Wewnątrz baszty wyremontowano schody, pojawiło się także nowe oświetlenie. – W środku będzie wystawa poświęcona więzieniu, które tutaj się znajdowało. Na samej górze powstanie wystawa przedmiotów znalezionych na terenie Zamku podczas prac archeologicznych – mówi Ryszard Kuźniar, wicedyrektor Muzeum na Zamku.
Jakie zmiany czekają nas po remoncie? – W północnym skrzydle, na parterze będzie kawiarnia. Na dziedzińcu, pod arkadami, pojawi się mały ogródek. Turyści będą mogli wejść do krypty w Kaplicy św. Trójcy, która wcześniej nie była dostępna do zwiedzania. W kaplicy wymienimy system klimatyzacji i wentylacji.
W południowym skrzydle w przyszłym roku ma zostać otwarta wystawa archeologiczna. W pomieszczeniu na to przeznaczonym wykopano dół o głębokości ponad metra. Tam powstanie rekonstrukcja grobu z cmentarzyska gotyckiego z Masłomęcza z okresu pomiędzy III a V wiekiem n.e. Wystawa zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt do projekcji multimedialnych. Wystawa ma być dostępna dla zwiedzających w III kwartale przyszłego roku.
W północnym skrzydle zamku jest już gotowe nowe klimatyzowane pomieszczenie do przechowywania dzieł sztuki.
Remont Bramy Krakowskiej, która należy do muzeum, miał zacząć się w przyszłym roku. – Nie mogliśmy jednak czekać, jest w zbyt złym stanie – wyjaśnia dyrektor Kuźniar. – Prace ruszą w tym tygodniu. Poza remontem elewacji wymienimy m.in. więźbę dachową. Pomimo remontu brama nie zostanie zamknięta i piesi będą mogli przez nią przechodzić.
Cały remont pochłonie 14 mln zł. 8 mln pochodzi unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.