Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 kwietnia 2012 r.
20:53
Edytuj ten wpis

Rencistka dostała mandat w autobusie. Bo nie miała orzeczenia ZUS

0 9 A A
Nie wystarczy jedynie legitymacja rencisty, żeby korzystać z ulg w miejskich autobusach (Archiwum)
Nie wystarczy jedynie legitymacja rencisty, żeby korzystać z ulg w miejskich autobusach (Archiwum)

Nie wystarczy jedynie legitymacja rencisty, żeby korzystać z ulg w miejskich autobusach. Przekonała się o tym nasza Czytelniczka z Lublina, która we wtorek dostała mandat. Problemu by nie było, gdyby była na emeryturze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jechałam autobusem linii 37. Pokazałam do kontroli ulgowy bilet. Kiedy kontrolerka zapytała mnie o uprawnienia, wyjęłam legitymację rencisty. Powiedziała mi, że taka legitymacja jest ważna dla lekarza, a do kontroli powinnam mieć ze sobą orzeczenie z ZUS. Wystawiła mi mandat na ponad 100 zł – relacjonuje pani Krystyna z Lublina. – Przecież na legitymacji jest data ważności. Nie wiem, dlaczego mam nosić orzeczenie. Jestem rencistką do momentu przejścia na emeryturę. A tą będę pobierała od czerwca.

Pasażerka zdecydowała się pójść z mandatem do Zarządu Transportu Miejskiego, okazać dokumenty dotyczące przyznania renty i zapłacić 10 zł opłaty manipulacyjnej zamiast mandatu. – Nie chciałam większych problemów – mówi.

Ale nie tylko ona jest zdziwiona takim postępowaniem kontrolerów. Do naszej redakcji już nie raz zgłaszali się pasażerowie proszeni o okazanie dokumentów z ZUS.

Skąd to zamieszanie? – W lubelskiej komunikacji miejskiej renciści nie posiadają żadnych uprawnień do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów. Takie uprawnienia posiadają osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności lub z niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji – zaznacza Jakub Kozak z ZTM.
Legitymacja rencisty nie jest dokumentem uprawniającym do zniżki ani darmowego przejazdu.

– W takim przypadku należy okazać dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności wraz z dokumentem tożsamości np. orzeczenie lub wypis z treści orzeczenia komisji lekarskiej ds. inwalidztwa i zatrudnienia, legitymację z wpisem o stopniu niepełnosprawności –wylicza Jakub Kozak. – W przypadku emerytów wystarczy sama legitymacja emeryta wraz z dokumentem tożsamości.

Co grozi renciście, który będzie miał przy sobie tylko legitymację? W przypadku pani Krystyny był to mandat w wysokości 112 zł. Można go uniknąć jedynie stawiając się w Biurze Obsługi Klienta z wymaganymi dokumentami.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2018 o 22:34
0
SORKI.Legitymacja rencisty. emeryta u nas uprawnia do 1/2 ceny biletu miejskiego.03-L i 04 -O -orzeczenie-przejazd bezpłatny.
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2017 o 18:02
0
TO JEST WŁAŚNIE POLANDIA!
Avatar
~jaga / 26 kwietnia 2012 o 10:00
0
witam...dziś taki mandat otrzymał mój mąż, bo nie miał przy sobie decyzji o przyznanej rencie. A ma tą rentę około 15 lat i nikt od niego nigdy wcześniej nie żądał decyzji o przyznanej rencie. Jest to według mnie bzdurne tłumaczenie, że decyzja jest dla mpk, a legitymacja dla lekarza, przecież, i to i to jest dokumentem swiadczącym o tym samym...że ktos nabył praw i na jaki okres do renty...według mnie jest to nieuczciwe zarabienie pieniędzy, na biednych rencistach...bo dobre i 10 zł...
pozdrawiam ~jaga
Avatar
gość / 22 kwietnia 2012 o 14:10
0
Jak zwał tak zwał ZTM czy MPK obaj mają być dla ludzi a nie sami dla siebie.Już się pisze skarga o kontrolę.Przerost zatrudnienia widać po odpowiedzi na komentarze.
Avatar
asaas / 22 kwietnia 2012 o 12:01
0
[quote name='gość' timestamp='1335078140' post='623694']
Bardzo dobrze że Dziennik pisze artykuły o beznadziejnym Lubelskim MPK,i jeszcze beznadziejnych przepisach oraz ich egzekwowaniu przez kontrolerów chociaz nie wszyscy z nich tak ludzi nie nienawidzą.A skarga wcale nie jest g"ówniana"renciści naprawdę nie mają za co wyżyć.Trochę serca !
[/quote]
Beznadziejny to jest ten komentarz.
Za komunikację miejską odpowiada ZARZĄD TRANSPORTU MIEJSKIEGO a nie MPK. Więc te wszystkie beznadziejne przepisy ustala ZTM, natomiast MPK, METEOR, IREX, AKL to są TYLKO przewoźnicy wykonujący przewóz osób na zlecenie ZTM-u.
Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
[quote name='gość' timestamp='1335078140' post='623694']
Bardzo dobrze że Dziennik pisze artykuły o beznadziejnym Lubelskim MPK,i jeszcze beznadziejnych przepisach oraz ich egzekwowaniu przez kontrolerów chociaz nie wszyscy z nich tak ludzi nie nienawidzą.A skarga wcale nie jest g"ówniana"renciści naprawdę nie mają za co wyżyć.Trochę serca !
[/quote]
Beznadziejny to jest ten komentarz.
Za komunikację miejską odpowiada ZARZĄD TRANSPORTU MIEJSKIEGO a nie MPK. Więc te wszystkie bezna... rozwiń
Avatar
gość / 22 kwietnia 2012 o 09:02
0
[quote name='saas' timestamp='1335040193' post='623657']
Dzień bez bzdurnych artykułów o komunikacji miejskiej to dzień zmarnowany - tak powinno brzmieć przewodnie hasło tego brukowca.
A swoją drogą nieznajomość przepisów nie usprawiedliwia, ale zawsze z gównianą skargą na komunikację można polecieć do gazety.
Zenada
[/quote]
Bardzo dobrze że Dziennik pisze artykuły o beznadziejnym Lubelskim MPK,i jeszcze beznadziejnych przepisach oraz ich egzekwowaniu przez kontrolerów chociaz nie wszyscy z nich tak ludzi nie nienawidzą.A skarga wcale nie jest g"ówniana"renciści naprawdę nie mają za co wyżyć.Trochę serca !
[quote name='saas' timestamp='1335040193' post='623657']
Dzień bez bzdurnych artykułów o komunikacji miejskiej to dzień zmarnowany - tak powinno brzmieć przewodnie hasło tego brukowca.
A swoją drogą nieznajomość przepisów nie usprawiedliwia, ale zawsze z gównianą skargą na komunikację można polecieć do gazety.
Zenada
[/quote]
Bardzo dobrze że Dziennik pisze artykuły o beznadziejnym Lubelskim MPK,i jeszcze beznadziejnych przepisach oraz ich egzekwowaniu przez kontrolerów chociaz nie wszysc... rozwiń
Avatar
baśka / 22 kwietnia 2012 o 00:25
0
Ale numer! Zawsze myślałam, że ulga należy się wszystkim rencistom. Muszę powiadomić rodzinę i znajomych, którzy bywają w "województwie"... W Chełmie pod tym względem jest luksus ponieważ emeryci i renciści (tylko bilety jednorazowe)* - na podstawie ważnej legitymacji emeryta lub rencisty, wraz z dowodem osobistym lub lub innym dokumentem potwierdzający tożsamość osoby uprawnionej są uprawnieni do 41% ulgi
Teraz dopiero doczytałam się, że są to uprawnienia samorządowe a nie ustawowe. Pewnie niewiele starszych schorowanych osób wie o tym. Dobrze się stało, że ta sprawa została nagłośniona. Może dzięki temu społeczeństwo będzie bardziej uświadomione.
Ale numer! Zawsze myślałam, że ulga należy się wszystkim rencistom. Muszę powiadomić rodzinę i znajomych, którzy bywają w "województwie"... W Chełmie pod tym względem jest luksus ponieważ emeryci i renciści (tylko bilety jednorazowe)* - na podstawie ważnej legitymacji emeryta lub rencisty, wraz z dowodem osobistym lub lub innym dokumentem potwierdzający tożsamość osoby uprawnionej są uprawnieni do 41% ulgi
Teraz dopiero doczytałam się, że są to uprawnienia samorządowe a nie ustawowe. Pew... rozwiń
Avatar
niepełnosprytny / 21 kwietnia 2012 o 22:36
0
Bo Polska to dziki kraj... Trzeba wozić ze sobą papiery najlepiej zafoliowane, żeby na dłużej starczyły, albo zapłacić urzędnikom za legitymację parę dych.
Avatar
saas / 21 kwietnia 2012 o 22:29
0
Dzień bez bzdurnych artykułów o komunikacji miejskiej to dzień zmarnowany - tak powinno brzmieć przewodnie hasło tego brukowca.
A swoją drogą nieznajomość przepisów nie usprawiedliwia, ale zawsze z gównianą skargą na komunikację można polecieć do gazety.
Zenada
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2018 o 22:34
0
SORKI.Legitymacja rencisty. emeryta u nas uprawnia do 1/2 ceny biletu miejskiego.03-L i 04 -O -orzeczenie-przejazd bezpłatny.
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2017 o 18:02
0
TO JEST WŁAŚNIE POLANDIA!
Avatar
~jaga / 26 kwietnia 2012 o 10:00
0
witam...dziś taki mandat otrzymał mój mąż, bo nie miał przy sobie decyzji o przyznanej rencie. A ma tą rentę około 15 lat i nikt od niego nigdy wcześniej nie żądał decyzji o przyznanej rencie. Jest to według mnie bzdurne tłumaczenie, że decyzja jest dla mpk, a legitymacja dla lekarza, przecież, i to i to jest dokumentem swiadczącym o tym samym...że ktos nabył praw i na jaki okres do renty...według mnie jest to nieuczciwe zarabienie pieniędzy, na biednych rencistach...bo dobre i 10 zł...
pozdrawiam ~jaga
Avatar
gość / 22 kwietnia 2012 o 14:10
0
Jak zwał tak zwał ZTM czy MPK obaj mają być dla ludzi a nie sami dla siebie.Już się pisze skarga o kontrolę.Przerost zatrudnienia widać po odpowiedzi na komentarze.
Avatar
asaas / 22 kwietnia 2012 o 12:01
0
[quote name='gość' timestamp='1335078140' post='623694']
Bardzo dobrze że Dziennik pisze artykuły o beznadziejnym Lubelskim MPK,i jeszcze beznadziejnych przepisach oraz ich egzekwowaniu przez kontrolerów chociaz nie wszyscy z nich tak ludzi nie nienawidzą.A skarga wcale nie jest g"ówniana"renciści naprawdę nie mają za co wyżyć.Trochę serca !
[/quote]
Beznadziejny to jest ten komentarz.
Za komunikację miejską odpowiada ZARZĄD TRANSPORTU MIEJSKIEGO a nie MPK. Więc te wszystkie beznadziejne przepisy ustala ZTM, natomiast MPK, METEOR, IREX, AKL to są TYLKO przewoźnicy wykonujący przewóz osób na zlecenie ZTM-u.
Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
[quote name='gość' timestamp='1335078140' post='623694']
Bardzo dobrze że Dziennik pisze artykuły o beznadziejnym Lubelskim MPK,i jeszcze beznadziejnych przepisach oraz ich egzekwowaniu przez kontrolerów chociaz nie wszyscy z nich tak ludzi nie nienawidzą.A skarga wcale nie jest g"ówniana"renciści naprawdę nie mają za co wyżyć.Trochę serca !
[/quote]
Beznadziejny to jest ten komentarz.
Za komunikację miejską odpowiada ZARZĄD TRANSPORTU MIEJSKIEGO a nie MPK. Więc te wszystkie bezna... rozwiń
Avatar
gość / 22 kwietnia 2012 o 09:02
0
[quote name='saas' timestamp='1335040193' post='623657']
Dzień bez bzdurnych artykułów o komunikacji miejskiej to dzień zmarnowany - tak powinno brzmieć przewodnie hasło tego brukowca.
A swoją drogą nieznajomość przepisów nie usprawiedliwia, ale zawsze z gównianą skargą na komunikację można polecieć do gazety.
Zenada
[/quote]
Bardzo dobrze że Dziennik pisze artykuły o beznadziejnym Lubelskim MPK,i jeszcze beznadziejnych przepisach oraz ich egzekwowaniu przez kontrolerów chociaz nie wszyscy z nich tak ludzi nie nienawidzą.A skarga wcale nie jest g"ówniana"renciści naprawdę nie mają za co wyżyć.Trochę serca !
[quote name='saas' timestamp='1335040193' post='623657']
Dzień bez bzdurnych artykułów o komunikacji miejskiej to dzień zmarnowany - tak powinno brzmieć przewodnie hasło tego brukowca.
A swoją drogą nieznajomość przepisów nie usprawiedliwia, ale zawsze z gównianą skargą na komunikację można polecieć do gazety.
Zenada
[/quote]
Bardzo dobrze że Dziennik pisze artykuły o beznadziejnym Lubelskim MPK,i jeszcze beznadziejnych przepisach oraz ich egzekwowaniu przez kontrolerów chociaz nie wszysc... rozwiń
Avatar
baśka / 22 kwietnia 2012 o 00:25
0
Ale numer! Zawsze myślałam, że ulga należy się wszystkim rencistom. Muszę powiadomić rodzinę i znajomych, którzy bywają w "województwie"... W Chełmie pod tym względem jest luksus ponieważ emeryci i renciści (tylko bilety jednorazowe)* - na podstawie ważnej legitymacji emeryta lub rencisty, wraz z dowodem osobistym lub lub innym dokumentem potwierdzający tożsamość osoby uprawnionej są uprawnieni do 41% ulgi
Teraz dopiero doczytałam się, że są to uprawnienia samorządowe a nie ustawowe. Pewnie niewiele starszych schorowanych osób wie o tym. Dobrze się stało, że ta sprawa została nagłośniona. Może dzięki temu społeczeństwo będzie bardziej uświadomione.
Ale numer! Zawsze myślałam, że ulga należy się wszystkim rencistom. Muszę powiadomić rodzinę i znajomych, którzy bywają w "województwie"... W Chełmie pod tym względem jest luksus ponieważ emeryci i renciści (tylko bilety jednorazowe)* - na podstawie ważnej legitymacji emeryta lub rencisty, wraz z dowodem osobistym lub lub innym dokumentem potwierdzający tożsamość osoby uprawnionej są uprawnieni do 41% ulgi
Teraz dopiero doczytałam się, że są to uprawnienia samorządowe a nie ustawowe. Pew... rozwiń
Avatar
niepełnosprytny / 21 kwietnia 2012 o 22:36
0
Bo Polska to dziki kraj... Trzeba wozić ze sobą papiery najlepiej zafoliowane, żeby na dłużej starczyły, albo zapłacić urzędnikom za legitymację parę dych.
Avatar
saas / 21 kwietnia 2012 o 22:29
0
Dzień bez bzdurnych artykułów o komunikacji miejskiej to dzień zmarnowany - tak powinno brzmieć przewodnie hasło tego brukowca.
A swoją drogą nieznajomość przepisów nie usprawiedliwia, ale zawsze z gównianą skargą na komunikację można polecieć do gazety.
Zenada
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 11 0

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 5 1

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 2

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 10 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 1 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 3

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę 73 17

Motor Lublin miałby wyemitować akcje do kupienia przez wszystkich zainteresowanych, dzięki temu zyskałby pieniądze na działalność. Taką propozycję podsuwa prezydentowi lubelska Fundacja Wolności, która woli, żeby klub nie był – jak obecnie – finansowany z pieniędzy podatników.

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 9 13

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 1

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie