Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 listopada 2019 r.
18:28

Rewolucja biletowa w Lublinie. Taryfa przystankowa i bilety okresowe na wybraną liczbę dni

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
69 33 A A

Pasażerowie dostaną możliwość zakupu przejazdówki na dowolną liczbę dni, możliwe będzie też wprowadzenie taryfy przystankowej. W poniedziałek rozstrzygnięty został przetarg na nowy system biletowy dla lubelskiej komunikacji. Przygotowania do rewolucji mają trwać do sierpnia 2021 r. i pochłoną ponad 15 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kontrakt z władzami Lublina zgarnęło konsorcjum zawiązane przez spółkę Mera Systemy i firmę R&G Plus. Tylko jego oferta, opiewająca na 15,3 mln zł, mieściła się w budżecie ustalonym przez Zarząd Transportu Miejskiego na niespełna 23 mln zł. Pozostali oferenci (było ich trzech) oczekiwali od 27 do 33 mln zł.

Zwycięska firma ma od podstaw zaprojektować nowy system biletowy składający się z różnych elementów. Jednym z nich ma być aplikacja na telefony komórkowe, która „zapyta” pasażera o to, dokąd chce jechać i zasugeruje mu najbardziej opłacalny bilet.

Posiadacze przejazdówek zamiast karty z zakodowanym biletem będą mogli okazać kontrolerowi telefon z aplikacją. Karty też będą w użyciu, choć zostaną wymienione na nowe. Istotną zmianą ma być to, że bilety nie będą już zapisywane na karcie, ale w centralnym systemie, zaś plastik będzie tylko identyfikatorem pasażera, więc jeśli ktoś zgubi kartę, to od razu zainstaluje w telefonie aplikację i będzie jeździł jakby nic się nie stało.

– W ramach nowego systemu uruchomione zostaną nowoczesne, niedostępne dotychczas w lubelskiej komunikacji miejskiej metody pobierania opłat – zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Jedną z tych metod ma być taryfa przystankowa. – W praktyce oznacza to, że pasażer zapłaci za tyle przystanków, ile przejechał – tłumaczy Góźdź. Pasażerowie będą mogli korzystać także z „elektronicznej portmonetki”, ładując kartę określoną kwotą i płacąc nią później za przejazdy. A to jeszcze nie wszystko. – Zostanie uruchomiona możliwość zakupu biletów okresowych na dowolną liczbę dni.

Kolejną nowinką ma być upowszechnienie płatności kartą za przejazd. Dzisiaj tylko w niektórych (chociaż ma być ich więcej) autobusach i trolejbusach możliwy jest zakup biletu przy użyciu karty płatniczej. Nowy system ma jeszcze bardziej ułatwić takie transakcje.

– Pojazdy komunikacji miejskiej zostaną wyposażone w czytniki zbliżeniowych kart płatniczych umożliwiające proste pobieranie opłaty za przejazd bezpośrednio z karty bankowej – informuje rzeczniczka ZTM. Uruchomienie systemu zapowiada na sierpień roku 2021.

W ramach tego samego zlecenia miasto ma dokupić 55 ulicznych automatów do sprzedaży biletów oraz 50 urządzeń, które zostaną zainstalowane w autobusach i trolejbusach. Inwestycja jest dofinansowana przez Unię Europejską.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 r. o 18:35
Zmiany, przetargi, nowoczesność, wszystko dla wygody pasażera a na końcu okaże się że komunikacja zdrożała o 30%.
Avatar
polacy to jednak idioci / 5 listopada 2019 r. o 08:00
co za kretynizm kolejne wydane pieniadze. Ale wiadomo przy okazji pojda pod stolem lapowki z miejskiej kasy OJ GLUPI NARODZIE w dodatku kazdy pasazer jest rejestrowany wiadomo gdzie dokad o ktorej jedzie totalne sledzenie niewolnictwo XXI wieku i inwigilacja gorsza jak za okupacji
Avatar
Artr / 4 listopada 2019 r. o 19:42
Przeciez taka apka istnieje - jakdojade. Ktos dobrze przytuli z tych 15 banieczek...
Avatar
Gość / 5 listopada 2019 r. o 05:36
A gdzie w tym wszystkim osoby starsze w wieku 50+.....bez telefonu ????
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 r. o 19:17
"Zwycięska firma ma od podstaw zaprojektować nowy system biletowy składający się z różnych elementów." - ale te najbardziej podstawowe zostaną zachowane? Miejmy nadzieję, że tak. "Jednym z nich ma być aplikacja na telefony komórkowe, która „zapyta” pasażera o to, dokąd chce jechać i zasugeruje mu najbardziej opłacalny bilet." - O kurczę, nie długo idąc do szaletu miejskiego będzie trzeba zainstalować aplikację na smartfona, by oddać potrzebę fizjologiczną a za skorzystanie zapłacić bezgotówkowo. Ale tak na serio - ludzie naprawdę nie potrafią myśleć, żeby aplikacja miała im tłumaczyć wszystko jak małym dzieciom? Serio to właśnie smartfon ma być naszym sercem i mózgiem w jednym urządzeniu? Czyśmy powariowali? Tak ma wyglądać współczesny Polak? - "mam co jeść, mam co pić i gdzie mieszkać oraz dostęp do internetu i kartę kredytową" i tylko to się liczy? Jeśli tak to gratuluję, nim się obejrzymy to się obruci przeciwko nam i będziemy niewolnikami tychże innowacji( ba! to już się dzieje od kilku lat, a jeszcze nam sieć 5G i internet rzeczy jako rzekome "dobrodziejstwa" chcą zafundować) - pobieraj aplikacje i/lub zakładaj konta a za skorzystanie z danej usługi płać bezgotówkowo - papierowe dokumenty( choć dobre i wygodne) do lamusa, gotówka do lamusa i witaj cyfrowy niewolniku, co bez smartfona i wi-fi nic nie zrobi samodzielnie. Dobrymi chęciami to sami wiemy co było wybrukowane i tak też jest z tym całym fetyszem na tle cyfrowo-technologicznych usilnych( bo nie ma pytania ludzi o zdanie czy zgodę) udogodnień rzeczywistości, że już ważniejsze stają się social media, aplikacje od czego dusza zapragnie i ciągłe przebywanie w sieci. Postęp, który rozleniwia, ogłupia i uzależnia masy nie dając im nic w zamian a nawet zabierając - czas, zdrowie i prywatność często na pierdoły i bzdety. "Istotną zmianą ma być to, że bilety nie będą już zapisywane na karcie, ale w centralnym systemie" - Słowem - załóż konto pasażera online, nie będą musieli go zakładać jedynie osoby do 15 r. życia oraz osoby powyżej 65 r. życia oraz kombatanci i represjonowani i kto wie czy jakaś część niepełnosprawnych także( np. niewidomi). A więc jesteś w przedziale 16-64 lata to wklepuj dane i rejestruj się jako pasażer a co!. "Kolejną nowinką ma być upowszechnienie płatności kartą za przejazd. Dzisiaj tylko w niektórych (chociaż ma być ich więcej) autobusach i trolejbusach możliwy jest zakup biletu przy użyciu karty płatniczej. Nowy system ma jeszcze bardziej ułatwić takie transakcje." - A więc promowanie bezgotówkowej transakcji, miejmy nadzieję, że standardowe płacenie gotówką za bilety nie będzie eliminowane. "Inwestycja jest dofinansowana przez Unię Europejską." - I właśnie dlatego jestem zdania, że co dobrego z Unii mieliśmy wziąć to wzięliśmy i czas na to aby rozważać myślenie o Polexicie, zanim Unia w ramach polityki cyfrowej zrobi z naszego( i innych pewnie też) cyfrową komunę, bo internet rzeczy i sieć 5G to też ich Agenda, do 2020 roku przynajmniej jedno duże miasto ma być pokryte inwigilacyjno-obezwładniającą siecią, a do 2025 roku wszystkie duże miasta i szlaki komunikacyjne. A przypomnę, że Orange jest w tej chwili w fazie testów tej sieci w Lublinie potrwają one do końca roku - Orange, firma, która zlikwidowała nam wszystkie budki telefoniczne, bo firma TP S.A, została sprzedana.
"Zwycięska firma ma od podstaw zaprojektować nowy system biletowy składający się z różnych elementów." - ale te najbardziej podstawowe zostaną zachowane? Miejmy nadzieję, że tak. "Jednym z nich ma być aplikacja na telefony komórkowe, która „zapyta” pasażera o to, dokąd chce jechać i zasugeruje mu najbardziej opłacalny bilet." - O kurczę, nie długo idąc do szaletu miejskiego będzie trzeba zainstalować aplikację na smartfona, by oddać potrzebę fizjologiczną a za skorzystanie zapłacić bezgotówkowo. Ale tak na serio - ludzie ... rozwiń
Avatar
vii / 5 listopada 2019 r. o 16:44
Dlaczego OPRACOWANIE tego "systemu " ma pochłonąć tyle milionów złotych???
Avatar
antybuspas / 4 listopada 2019 r. o 18:59
Policzmy. Za bilet normalny 30minutowy pasażer płaci 3.20 zł . Prawie drugie tyle dopłaca miasto. Upraszczając koszt przejazdu jednego pasażera to 5zł - czyli dokładnie tyle ile kosztuje litr (benzyny/ropy). Na jednym litrze przejedziemy przynajmniej 10-15 km czyli na drugi koniec miasta. Kto o zdrowych zmysłach będzie jechał MPK zamiast własnym samochodem? ;)
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 r. o 20:28
a ja bym chciała kupować bilet okresowy już w apce przelewem, a nie łazić a każdym razem do kiosku, gdzie nie zapłacę kartą, albo do biletomatów, których jest mało i też nie zawsze działają. teraz bilety "krótkie" można kupić w aplikacji, nie widzę powodu dla którego z miesięcznym też nie można tego zrobić..
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 r. o 22:42
Lepiej juz wróćcie do tego systemu sprzed ćwierć wieku z kasownikami na dzwigienke biletami drukowanymi na papierze troche lepszym od toaletowego i zeby było mozna kupic w kasach biletowych lub kiosku a nie bedziecie wprowadzać rewolucje za 15000000 zł. Skoro Ratusz(MPK) nie ma pojecia o prowadzeniu miejskiej spółki to niech wróci do sprawdzonych metod.
Avatar
Gość / 5 listopada 2019 r. o 16:49
Tyle kasy na taką durnotę???? Już widzę jak ludzie liczą przystanki
Avatar
miastowy / 23 grudnia 2019 r. o 09:09
kolejny fanatyk łysego nawet przed świętami nie żałuje wazeliny. Nie staraj się, na razie wszystkie stołki obsadzone przez swoich
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 r. o 10:10
I OK! Płacisz za tyle ile przejedziesz!
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 r. o 10:09
mi się takie zmiany podobają
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 r. o 00:15
To kanary za groma się nie połapią.... Przecież ci debile juz teraz nie znają przepisów... A co bedzie potem......???
Avatar
Gość / 5 listopada 2019 r. o 18:29
Przeciez jest aplikacja moBilet. Ta rewolucja biletowa to niezły przekret publicznej kasy jak wiekszość pomysłów(zielona fala, budzety obywatelskie, remonty deptaków, budowy stadionów) Łysego.
Avatar
Gość / 5 listopada 2019 r. o 16:49
Tyle kasy na taką durnotę???? Już widzę jak ludzie liczą przystanki
Avatar
vii / 5 listopada 2019 r. o 16:44
Dlaczego OPRACOWANIE tego "systemu " ma pochłonąć tyle milionów złotych???
Avatar
70+ / 5 listopada 2019 r. o 14:00
A gdzie w tym wszystkim osoby starsze w wieku 50+.....bez telefonu ????
 Nie obrażaj, osoby 50+ to w pełni sprawni umysłowo i fizycznie ludzie! Jak na dzisiejsze czasy, to ludzie młodzi!!! A bez telefonu to może ty i niemowlęta :) Jak można o ludziach po pięćdziesiątce mówić "starsi"?? To, że ty masz niedowłady umysłowe, nie znasczy wcale, tak mają również twoi rówieśnicy!
Avatar
Gość / 5 listopada 2019 r. o 10:53
A wiesz, że od 2009 r. MPK nie ma nic wpolnego z biletami. Jak trollujesz to bądź przynajmniej w temacie.
Avatar
Do analfabety / 5 listopada 2019 r. o 10:05
Kombinowanie. Zobaczcie jak jest we Wrocławiu. Tam bilet jest przypisywany od razu do karty płatniczej, którą płacisz za ten bilet. Nie potrzebne żadne karty, aplikacje, nic. Wybierasz swój bilet w biletomacie, jeden, albo kilka, przykładasz kartę, płacisz i tyle.
 Chyba NIEPOTRZEBNE...