Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lipca 2019 r.
8:43

Droga Męczenników Majdanka pułapką dla rowerzystów?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
24 49 A A
Analizowana jest możliwość wyznaczenia ciągu pieszo-rowerowego po północnej stronie Drogi Męczenników Majdanka od Wrońskiej do Łęczyńskiej
Analizowana jest możliwość wyznaczenia ciągu pieszo-rowerowego po północnej stronie Drogi Męczenników Majdanka od Wrońskiej do Łęczyńskiej (fot. Maciej Kaczanowski)

Pułapką dla rowerzystów może się stać Droga Męczenników Majdanka wskutek planowanych przez miasto zmian. Na jezdni będą wydzielone buspasy dla komunikacji miejskiej, innym kierowcom zostanie jeden pas ruchu do centrum i jeden na Felin. Na tym jednym pasie mają się zmieścić i samochody, i rowery.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na problem zwrócił uwagę Tomasz Staszewski, jeden z rowerowych aktywistów, organizatorów lubelskiej Masy Krytycznej. Krytykuje on w internecie planowane przez miasto zmiany w organizacji ruchu na Drodze Męczenników Majdanka.

Przypomnijmy, że najpóźniej do końca października wyznaczone mają być tutaj buspasy. Ten w stronę Felina będzie się ciągnąć od ronda przy Gali przez ul. Fabryczną i Drogę Męczenników Majdanka do skrzyżowania z ul. Sulisławicką. Buspas do centrum zacznie się przy skrzyżowaniu z ul. Grabskiego, a skończy za skrzyżowaniem Fabrycznej z Bronowicką.

Rowerzyści obawiają się, że wskutek tych zmian będą narażeni na potrącenie przez samochód między skrzyżowaniem z Łęczyńską i Fabryczną a skrzyżowaniem z Wrońską i Garbarską. Na tym fragmencie Drogi Męczenników Majdanka nie ma wzdłuż jezdni wydzielonych dróg rowerowych, więc rowerzyści będą musieli poruszać się jezdnią, bo chodniki nie są dla rowerów. Problem w tym, że na jezdni nie będzie im wolno jechać buspasem, dlatego będą musieli korzystać z jedynego ogólnodostępnego pasa do jazdy na wprost, spowalniając znacznie ruch samochodów.

– Co to oznacza? Że prawdopodobnie już jesienią rowerzyści, w tym kilkunastoletnie dzieci, zostaną zepchnięci na środkowy pas ruchu, gdzie z jednej strony będą wyprzedane przez wielkie autobusy, z drugiej przez niecierpliwych kierowców – alarmuje Tomasz Staszewski na portalu Facebook. Zniecierpliwieni mogą być szczególnie kierowcy w stronę Felina, bo z ich punktu widzenia rowerzysta pokonujący strome wzniesienie będzie wręcz zawalidrogą.

Rozwiązaniem problemu mogłoby być wyprowadzenie ruchu rowerowego poza jezdnię. Staszewski zgłosił już nawet do budżetu obywatelskiego pomysł na skierowanie rowerzystów jednym z chodników wzdłuż problematycznego odcinka. Pomysł został jednak zdyskwalifikowany przez Urząd Miasta „ze względu na brak terenu i jego ukształtowanie oraz występowanie słupów trakcyjnych w chodniku”.

W jaki sposób Ratusz zamierza wyeliminować zagrożenie dla rowerzystów jadących przepisowo, czyli jezdnią, a nie chodnikiem? – Analizowana jest możliwość wyznaczenia ciągu pieszo-rowerowego po północnej stronie Drogi Męczenników Majdanka od Wrońskiej do Łęczyńskiej – odpowiada Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Rowerzyści nie byliby tu oddzieleni od pieszych żadnym krawężnikiem, ani wymalowaną linią. Takie rozwiązanie można zobaczyć w Lublinie m.in. na ul. Bohaterów Monte Cassino przy ul. Leonarda albo na wiadukcie nad parkiem Rury w ciągu ul. Filaretów.

Dopuszczenie jazdy rowerem po chodniku Drogi Męczenników Majdanka nie byłoby kosztowne, wymagałoby zainstalowania odpowiednich znaków. Trudniejsze może się okazać przepuszczenie ruchu rowerowego przez skrzyżowanie z Fabryczną, Wolską i Łęczyńską. – Najprawdopodobniej będzie to możliwe dopiero jako odrębna inwestycja – wyjaśnia Kieliszek. – Konieczna byłaby tu przebudowa sygnalizacji świetlnej i wysepek wraz z wyznaczeniem przejazdów rowerowych.

e-Wydanie

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 09:21
+19
Ludzie, co wy za głupoty piszecie, gdzie buspasy likwidują? Ja wiem, że Lublin to mentalna wieś i ludzie kochają swe 10 - letnie graty bardziej niż rodzinę ale w całej Europie uprzywilejowany jest transport publiczny i rowerowy kosztem samochodów. Pojedźcie chociażby do Warszawy. Buspasów jest dużo i się sprawdzają. Zobaczcie ile tam osób jeździ na rowerach czy hulajnogach elektrycznych. I to jest przyszłość. Ale nie, u nas na wsi trzeba jechać 2 km autem, samemu.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 09:33
+17
"Cały autobus będzie czekac az jeden nawiedzony wpedałuje pod górę, jadac środkiem buspasa" - to i tak lepiej niż miałby stać na ulicy zakorkowanej przez osobówki
Avatar
pasażer / 10 lipca 2019 o 09:29
+14
Kiedy buspasy na Narutowicza. Między głęboką a lipową. Tam kierowcy w pustych samochodach blokują autobusy. Absurd trwa lata i nikt z tym nic nie robi.
Cała Narutowicza to w szczycie jest katastrofa. Buspas powinien być na Narutowicza już od placu Wolności do Lipowej.
 W pełni racja. Na Narutowicza jest aż 7 linii autobusowych o wysokiej częstotliwości kursowania: 3, 4, 7, 13, 39, 55, 159 i stoją w korku. Akurat na tej ulicy buspas bardzo jest potrzebny.
Avatar
Rowerzysta z Bronowic / 10 lipca 2019 o 09:45
+12
Ścieżka rowerowa od Felina wzdłuż Męczenników Majdanka jest jedną z najbardziej uczęszczanych w Lublinie. Codziennie przez okno widzę sunących rowerzystów z Bronowic, Majdanka i Felina, którzy jadą do pracy lub z z dziećmi na wycieczki. Ścieżka kończy się przy Wrońskiej. To że nie łączy się ona z nową ścieżką, która ma powstać na Fabrycznej to jakieś nieporozumienie. Tam brakuje 300 metrów ścieżki!. Śmiganie między latarniami, słupami trakcyjnymi i pieszymi z dużego wzniesienia jest bardzo niebezpieczne. Wszyscy z górki jadą bardzo szybko. Osobiście wiedziałem tam niebezpieczny wypadek rowerowy. Postuluję aby zamiast Buspasa zwęzić drogę z górki do jednego pasa dla pojazdów a drugi przeznaczyć dla rowerzystów po odgrodzeniu barierką od szosy. Spowolniło by to rozpędzone auta, które nie rzadko pędzą z góry ponad 100 na godzinę. Parę miesięcy temu jeden uderzył w słupa i przez parę tygodni paliły się znicze. Warto to rozważyć dla bezpieczeństwa i rowerzystów i kierowców aut.
Ścieżka rowerowa od Felina wzdłuż Męczenników Majdanka jest jedną z najbardziej uczęszczanych w Lublinie. Codziennie przez okno widzę sunących rowerzystów z Bronowic, Majdanka i Felina, którzy jadą do pracy lub z z dziećmi na wycieczki. Ścieżka kończy się przy Wrońskiej. To że nie łączy się ona z nową ścieżką, która ma powstać na Fabrycznej to jakieś nieporozumienie. Tam brakuje 300 metrów ścieżki!. Śmiganie między latarniami, słupami trakcyjnymi i pieszymi z dużego wzniesienia jest bardzo niebezpieczne. Wszyscy z górki jadą bardzo szybko. ... rozwiń
Avatar
Jacek / 10 lipca 2019 o 09:16
+11
Kiedy buspasy na Narutowicza. Między głęboką a lipową. Tam kierowcy w pustych samochodach blokują autobusy. Absurd trwa lata i nikt z tym nic nie robi.
 Cała Narutowicza to w szczycie jest katastrofa. Buspas powinien być na Narutowicza już od placu Wolności do Lipowej.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 08:50
+11
Kiedy buspasy na Narutowicza. Między głęboką a lipową. Tam kierowcy w pustych samochodach blokują autobusy. Absurd trwa lata i nikt z tym nic nie robi.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 16:18
+10
"zabroncie ludziom posiadania samochodow" - Ty zabraniasz ludziom prawa do sprawnej komunikacji miejskiej, bo twoim zdaniem utrudni ona poruszanie się własnym samochodem. Tylko, że jest zupełnie odwrotnie. To osobówki utrudniają poruszanie się autobusom - a nie odwrotnie.
Avatar
Paaf / 10 lipca 2019 o 09:15
+10
No pięknie, kończę jedną pracę o 16:00 i na 16:30 jadę do drugiej żeby się w tym kraju kwitnącej cebuli utrzymać nie wegetując. Przemieszczam się drogą męczenników majdanka i wolską, na której już są codziennie korki w tych godzinach. 
 Zrobią Fabryczną to się skończą korki na Wolskiej. Cierpliwości.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 14:20
+9
Moze jednak lepiej zrezygnowc z własnego samochodu a dojeżdżać komunikacją miejską, poruszającą się szybko i punktualnie dzięki buspasom. Problem z parkowaniem odpada. Nerwy od stania w korku także. Ruch samochodowy/hałas/smród mniejszy. Więcej ruch fizycznego, bo trzeba dojść na przystanek. Same zalety.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 10:06
+9
"Cały Lublin to jedna wielka pułapka na rowerzystów. Urzędnicy na planie miasta wyrysowali "ścieżki rowerowe" - a w rzeczywistości to czysta fikcja." - nie jest tak źle. Gdzieniegdzie brakuje ciągłości. Np. bohaterów MC, Jana Pawła II, Wileńska, Sowińskiego (przebudowa wstrzymana) i może jeszcze kilka. Brakuje ścieżek wzdłuz kilku ulic na zachodzie miasta: Kraśnicka, Zana, Głęboka.
Avatar
kk / 3 dni temu o 07:39
0
bez sensu tu nic nie trzeba robic rowerzysci sobie poradza piesi tez . wystarczy przy wronskiej zdjac znak zakazujacy poruszania sie rowerow po chodniku i tyle . a postawic na ulicy zakaz poruszania sie rowerow . troche trzeba miec chęci tu nie trzeba miec wielkiego portfela tylko ruszyc głową . brawa dla tych ktorzy nie chca nic zrobic dla ludu tylko napychaja sobie kieszenie pieniedzmi naszymi .
Avatar
anka / 10 lipca 2019 o 20:30
-1
I tak kretynizm popycha kretynizm. Tymi buspasami powinni właśnie jeździć rowerzyści, ponieważ autobusy nie jeżdżą non stop i każdy z buspasów będzie pusty podczas kiedy sznur aut będzie się wlókł za rowerzystą, który uwielbia jeździć w smrodzie spalin.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 18:10
+6
"A ja jeżdze rowerem po chodniku w D mam te scieżki rowerowe bo są niebezpieczne" - twój interes nie jest ważniejszy od interesu ludzi chcących spokojnie i bezpiecznie iść chodnikiem (włącznie z małymi dziećmi). Te dzieci mogą nawet (w przeciwieństwie do ciebie) jechać rowerkiem po chodniku. "Wystarczy troche ostrożności i wszyscy sie na jezdni pomieszczą, przecież po jezdniach nie jeżdzą peletony a czasem nawet pielgrzymki chodzą."
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 17:55
-5
"Generalnie cały Lublin to jedna wielka pułapka dla rowerzystów." - tylko, że w Lublinie nie ma prawie wcale rowerzystów. To o czym mówimy to wyrób rowerzysto-podobny nazywany chodnikowcem lub para-rowerzystą chodnikowym.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 17:23
+7
Generalnie cały Lublin to jedna wielka pułapka dla rowerzystów.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 17:09
+6
"A ja jeżdze rowerem po chodniku w D mam te scieżki rowerowe" - chwalisz się tym, że utrudniasz życie ludziom chodzącym po chodniku?
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 17:08
-7
A ja jeżdze skuterem po chodniku w D mam jezdnie bo są niebezpieczne(wszystkie) Wystarczy troche ostrożności i wszyscy sie na chodniku pomieszczą, przecież po płytkach nie jeżdzą peletony i pielgrzymki też nie chodzą.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 16:41
-8
A ja jeżdze rowerem po chodniku w D mam te scieżki rowerowe bo są niebezpieczne(np Turystyczna, Grabskiego, Nowy Świat) Wystarczy troche ostrożności i wszyscy sie na chodniku pomieszczą, przecież po płytkach nie jeżdzą peletony i pielgrzymki też nie chodzą.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 16:18
+10
"zabroncie ludziom posiadania samochodow" - Ty zabraniasz ludziom prawa do sprawnej komunikacji miejskiej, bo twoim zdaniem utrudni ona poruszanie się własnym samochodem. Tylko, że jest zupełnie odwrotnie. To osobówki utrudniają poruszanie się autobusom - a nie odwrotnie.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 16:16
+2
"zabroncie ludziom posiadania samochodow" - patrząc na zakorkowane ulice i zatłoczone parkingi/chodniki/drogi pożarowe to przydałby się taki zakaz.
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Uplay+: Ponad 100 gier za 59,90 złotych miesięcznie

Uplay+: Ponad 100 gier za 59,90 złotych miesięcznie 0 1

A pierwszy miesiąc za darmo. W pakiecie wszystkie części serii Assassin's Creed, Far Cry, Anno, Tom Clancy's... Usługa Uplay+ wystartuje 3 września.

Lekkoatleci AZS UMCS otrzymali Listy Gratulacyjne od Prezydenta Lublina
galeria

Lekkoatleci AZS UMCS otrzymali Listy Gratulacyjne od Prezydenta Lublina 0 2

W Trybunale Koronnym wyróżniono zawodników AZS UMCS Lublin, którzy na półmetku sezonu zdążyli już zdobyć wiele medali na imprezach światowych i krajowych

Zaprosił nieznajomego na piwo. To była pułapka

Zaprosił nieznajomego na piwo. To była pułapka 0 1

Zwabili bezbronnego, samotnego mężczyznę na wspólne wypicie piwa, po czym pobili go i okradli.

"Furia" i inne hity w Kinie Perła
19 lipca 2019, 21:00

"Furia" i inne hity w Kinie Perła 0 1

W najbliższy weekend w Kinie Perła zobaczymy m.in. wojenny przebój z Bradem Pittem "Furia. Będzie też kultowy "Żywot Briana". Projekcje w dniach 19-21 lipca przy ul. Bernardyńskiej 15 o godz. 21.

Reforma Ligi Mistrzów w piłce ręcznej. Elita bez mistrza Polski?

Reforma Ligi Mistrzów w piłce ręcznej. Elita bez mistrza Polski? 0 1

To może być ostatni sezon polskiego klubu w elitarnych rozgrywkach. Europejska Federacja Piłki Ręcznej podała szczegóły kwalifikacji do zreformowanej Ligi Mistrzyń

Radny Tomasz Pitucha skazany za zniesławienie. Ma wpłacić pieniądze na Marsz Równości [wideo]
galeria
film

Radny Tomasz Pitucha skazany za zniesławienie. Ma wpłacić pieniądze na Marsz Równości [wideo] 121 60

Tomasz Pitucha został skazany za pomówienie. Ma zapłacić 5 tys. zł na rzecz Marszu Równości i opublikować informację o dzisiejszym wyroku sądu na łamach Dziennika Wschodniego i Gazety Wyborczej. Wyrok jest nieprawomocny. Radny zapowiedział złożenie apelacji

Drogowcy policzyli kostki i płyty zdjęte z ulic. Trafią w inne miejsca

Drogowcy policzyli kostki i płyty zdjęte z ulic. Trafią w inne miejsca 0 2

Zakończyła się inwentaryzacja w składach materiałów zdjętych z przebudowywanych ulic. Kostka brukowa posłuży do wyrównania zdegradowanych chodników, a zdarty z jezdni asfalt przyda się do utwardzenia bocznych dróg. Takie „przeszczepy” odbywają się nawet w ścisłym centrum miasta

Lublin: Przebudują kamienicę po wybuchu gazu i pożarze. Koszt? Co najmniej 1,8 mln zł

Lublin: Przebudują kamienicę po wybuchu gazu i pożarze. Koszt? Co najmniej 1,8 mln zł 0 7

Co najmniej 1,8 mln zł będzie kosztować przebudowa miejskiej kamienicy przy ul. Rybnej 7, którą zleca Zarząd Nieruchomości Komunalnych

Jest kadra polskich koszykarzy na zgrupowanie w Wałbrzychu

Jest kadra polskich koszykarzy na zgrupowanie w Wałbrzychu 0 0

Selekcjoner Biało-Czerwonych Mike Taylor wybrał 19 zawodników, których zabierze na zgrupowanie do Wałbrzycha. Treningi rozpoczną się 29 lipca

Szybki koniec kariery zastępcy dyrektora WORD Lublin. Piotr S. przyznał się do winy

Szybki koniec kariery zastępcy dyrektora WORD Lublin. Piotr S. przyznał się do winy 8 41

Piotr S. pożegnał się ze stanowiskiem zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Ciążą na nim prokuratorskie zarzuty. Mężczyzna odpowiada za usiłowanie wyłudzenia

Horodyszcze: W wypadku zginęła 14-latka, kierował jej 14-letni kolega [zdjęcia]
galeria

Horodyszcze: W wypadku zginęła 14-latka, kierował jej 14-letni kolega [zdjęcia] 70 14

Nie żyje 14-letnia dziewczyna, troje nastolatków trafiło do szpitala. Znanych jest więcej okoliczności wczorajszego wypadku w miejscowości Horodyszcze w powiecie bialskim. Według wstępnych ustaleń policji autem kierował 14-latek

Dobra gra Kingi Wojtasik i Katarzyny Kociołek w Szwajcarii, ale wyników brak

Dobra gra Kingi Wojtasik i Katarzyny Kociołek w Szwajcarii, ale wyników brak 0 0

Kinga Wojtasik (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek bez zwycięstwa zakończyły udział w turnieju World Tour w szwajcarskim Gstaad

Trwa walka o życie 33-latka z Lublina. "Po wizycie u stomatologa było coraz gorzej"

Trwa walka o życie 33-latka z Lublina. "Po wizycie u stomatologa było coraz gorzej" 86 27

Syn kładzie się z bólem i z bólem wstaje. Najgorsze jest to, że to ogromne cierpienie nie ustąpi. Będzie jutro i w kolejnych dniach – mówi ze łzami w oczach Ewa Smalira, matka 33-latka z Lublina. Mężczyzna od 6 lat walczy ze bardzo rzadkim złośliwym nowotworem żuchwy. Potrzebne są szczegółowe badania, by móc dokładnie określić śmiertelnego przeciwnika

Koncert zespołu Voda w Pubie u Szewca
19 lipca 2019, 20:00

Koncert zespołu Voda w Pubie u Szewca 0 0

Pub u Szewca (ul. Grodzka 19) zaprasza na koncert krakowskiej formacji Voda. Krakowskie trio będzie promować swój najnowszy krążek "Amphibia". Wydarzenie odbędzie się 19 lipca o godz. 20.

Kontrowersyjna fabryka przy granicy z Polską powstała, ale nie działa

Kontrowersyjna fabryka przy granicy z Polską powstała, ale nie działa 2 7

Władze obwodu brzeskiego na Białorusi zdecydowały o wstrzymaniu fabryki akumulatorów, która powstała w Brześciu, tuż przy granicy z Polską. Przygraniczny region obawiał się, że ta wielka inwestycja może zagrozić naszemu środowisku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.