Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lipca 2019 r.
6:43

Rusza przebudowa ul. Pana Tadeusza w Lublinie. Wytną ponad 50 drzew

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
89 79 A A

W najbliższy czwartek rozpoczną się prace na ul. Pana Tadeusza, gdzie wyciętych ma być ponad 50 drzew w związku z budową miejsc parkingowych i prowadzącego do nich chodnika. Ratusz obiecuje sprawdzić, czy w trakcie przebudowy możliwe będzie jeszcze ocalenie części drzew wskazanych do usunięcia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt przebudowy powstał trzy lata temu i był pozytywnie zaopiniowany przez Radę Dzielnicy Rury, chociaż sprzeciwiało mu się kilkudziesięciu mieszkańców ul. Pana Tadeusza. W piśmie wysłanym do Zarządu Dróg i Mostów domagali się oni pozostawienia pasa zieleni wzdłuż bloku nr 10.

– Aby wycisnąć z niego 10 miejsc postojowych trzeba wyciąć 7 drzew, wykarczować ok. 80 metrów żywopłotu oraz dokonać ingerencji w ukształtowanie terenu. Jest to najzwyklejsze działanie „na siłę”, którego efekt pozytywny będzie iluzoryczny, a efekt negatywny dotkliwy i widoczny gołym okiem – czytamy w piśmie mieszkańców datowanym na jesień 2016 r. – Ów pas zieleni pełni znaczącą funkcję estetyczną i izolacyjną.

– Odpowiedź była odmowna. Zarząd Dróg i Mostów wyjaśnił, że jest wolą mieszkańców, aby stworzyć tu miejsca parkingowe – mówi nam Konrad Kurlej, jeden z mieszkańców przeciwnych wycince przy bloku nr 10. W miejscu, gdzie teraz jest zieleń, powstanie mur oporowy.

Plany przebudowy sporządzono z pominięciem Biura Miejskiego Architekta Zieleni, którego szefowa na początku 2017 r. odpisała mieszkańcom, że nie dostała projektów w czasie, gdy możliwe było ich opiniowanie. Przyznała jednak, że w przypadku inwestycji drogowych opartych o specustawę (z tzw. decyzją ZRID) i tak miałaby związane ręce. – W takim przypadku Ustawa o ochronie przyrody również nie byłaby obowiązującą – tłumaczyła Hanna Pawlikowska.

 

Zaplanowana przez miasto przebudowa „skosi” ponad 50 drzew, głównie po północnej stronie ulicy. Ratusz wyjaśnia, że wycinki są związane z planowaną budową parkingów wzdłuż jezdni, bo do miejsc postojowych trzeba zrobić dojścia, a drzewa rosną w miejscu zaprojektowanych chodników. Urzędnicy obiecują, że jeszcze raz przyjrzą się zatwierdzonemu już projektowi przebudowy ul. Pana Tadeusza.

– Na etapie realizacji wykonawca ma pozostawić te drzewa, które w jakiś sposób wbrew inwentaryzacji projektanta da się uchronić – odpowiada Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Ile drzew uda się ocalić? – Nie chcę na tym etapie deklarować jaką liczbą drzew uda się w ten sposób ominąć, ale z pewnością takie starania zostaną podjęte. Przy realizacji przebudowy ul. Kalinowszczyzna takie działania się powiodły – podkreśla Kieliszek. Na wspomnianej przez niego ul. Kalinowszczyzna planowaną wycinkę już w trakcie robót ograniczono ze 108 do 102 usuwanych drzew.

Rozbudowa ul. Pana Tadeusza będzie kosztować 4,2 mln zł i ma być przeprowadzona do końca października. Jej wykonaniem zajmie się Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, które zapowiedziało wczoraj, że prace rozpoczną się 25 lipca. Drogowcy mają zgodę na czasowe zawężenie jezdni i wprowadzenie ruchu jednokierunkowego, zawsze od ul. Filaretów w stronę ul. Grażyny.

e-Wydanie

Komentarze 79

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mark / 19 lipca 2019 o 07:09
+17
pożałują Ci mieszkańcy jak za rok o tej porze bez tych drzew temperatura w bloku wzrosnie o 5 stopni...i to wszystko po to, żeby te stare diesle 1,9 tdi miały gdzie parkować- nonsens. Ochrona środowiska po lubelsku
Avatar
HI / 19 lipca 2019 o 08:47
+15
Skoro jest taka potrzeba, bo mieszkańcy potrzebują to trzeba ciąć a w zamian nasadzić gdzie indziej. Na tym polega życie.
 "Na tym polega życie." *** Żeby ciąć i nasadzać??? :)
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 09:22
+14
Jako niewierny czytelnik Sztandaru Ludu donoszę że u mnie pod oknem administracja wycharatala dwa krzaczory Jasminu.
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 06:57
+14
Tyle, że za 1 stare drzewo potrzeba ok. 1000 młodych drzewek. A zostanie zasadzone góra 10 za wszystkie. Planeta się dusi a my jak w trzecim świecie dalej tniemy. Bo trzeba swoje ukochane stare graty mieć gdzie zaparkować. Berlin 290 samochodów na 1000 mieszkańców, Warszawa 730....
Avatar
Tomasz / 19 lipca 2019 o 15:28
+12
pożałują Ci mieszkańcy jak za rok o tej porze bez tych drzew temperatura w bloku wzrosnie o 5 stopni...i to wszystko po to, żeby te stare diesle 1,9 tdi miały gdzie parkować- nonsens. Ochrona środowiska po lubelsku
A profesor Michał Kaszewski z Instytutu Meteorologii UMCS alarmuje,ostrzega i przekonuje o bezwzględnej konieczności pozostawienia Górek Czechowskich bez zabudowy 10 tysięcznym osiedlem mieszkaniowym - co planuje TBV i na co zgadza się Prezydent i UM Lublina !!! Profesor Kaszewski stwierdza,że Górki Czechowskie pełnią rolę klina przewietrzającego miasto.Gdy zostanie on zabudowany, mieszkańcy Lublina będą dusić się większym smogiem,wzrośnie temperatura w mieście i ludzie będą częściej chorować na nowotwory i umierać na choroby układu krążenia !!!
Górki czechowskie w każdej dzielnicy!
 Władze publiczne (UM Lublina) w oficjalnych dokumentach stwierdzają wyrażnie,że Górki Czechowskie to obok Starego Gaju i Doliny Bystrzycy kluczowy obszar zielony dla miasta.
 Władze publiczne (UM Lublina) w oficjalnych dokumentach stwierdzają wyrażnie,że Górki Czechowskie to obok Starego Gaju i Doliny Bystrzycy kluczowy obszar zielony dla miasta. rozwiń
Avatar
PP / 19 lipca 2019 o 12:52
+12
Czekam na artykuł kiedy napiszą że Ratusz posadzi jakieś drzewa
Avatar
orion2244 / 19 lipca 2019 o 08:51
+11
Oby nie postawiono tam w pobliżu anten   5G   .przestrzegam 
Avatar
Ja jako były / 19 lipca 2019 o 07:01
+11
A co z ptakami które mają gniazda na tych drzewach i wychowują jeszcze młode?
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 17:27
+9
Zeby tym qtasom od wycinek i parkingow od upalu poodksztalcaly sie plastiki w samochodach.
Avatar
Lublinianin / 19 lipca 2019 o 09:57
+9
Kolejne wycięcia. Gdzie jest Wydział Ochrony Środowiska? Czy tylko są od podpisywania zgody na wycinanie? Czy nie wstyd wam? Gdzie wasze sumienie? Gdzie są lubelscy ekolodzy?
Niestety ale ten wydział jest od wydawania pozwoleń na niszczenie środowiska,jak dowiódł tego popełniając przestępstwo w 2011 r. - wydał zgodę na wycięcie z terenu zabytkowego "Starego cmentarza unickiego" Walecznych/Unicka (najstarszej nekropolii w Lublinie - rok założenia 1611) 75 drzew - zdrowych 300 letnich lip drobnolistnych i topoli czarnej mającej być Pomnikiem Przyrody !!!
O ile dobrze kojarzę to wycieli bo ksiądz chciał tam coś budować... a z czarną mafią się nie dyskutuje !!
 Proboszcz z cerkwi przy ul.Ruskiej w Lublinie Andrzej Ł.wnioskował o wycięcie tych drzew.Proboszcz pozostał bezkarny,choć przyznał się przed sądem,że świadomie zlecił Miejskiemu Przedsiębiorstwu Zieleni wycięcie tych drzew,bo cytuję :"Wiedziałem,że przygotowywany MPZP (dla "Starego cmentarza unickiego) będzie bardzo restrykcyjny i zabraniający wycinania drzew,więc chciałem załatwić sprawę kompleksowo i zleciłem wycięcie wszystkich drzew".I sąd puścił go wolno.Skazany został tylko ówczesny dyr.Wydz.Ochr.Środowiska Marian S.,na śmieszną grzywnę 10 tys.zł,a powinni obaj dostać 35 mln.zł. !!! Poza tym w 2012 r.Prokuratura Rejonowa w Lublinie stwierdziła,że przekazanie w 1993 r.Parafii prawosławnwj przy ul.Ruskiej w Lublinie, mienia publicznego należącego do Skarbu Państwa ("Starego cmentarza unickiego" w Lublinie) odbyło się z rażącym naruszeniem prawa !!! Parafia do tej pory nie oddała tego mienia miastu Lublin !!!!
 Proboszcz z cerkwi przy ul.Ruskiej w Lublinie Andrzej Ł.wnioskował o wycięcie tych drzew.Proboszcz pozostał bezkarny,choć przyznał się przed sądem,że świadomie zlecił Miejskiemu Przedsiębiorstwu Zieleni wycięcie tych drzew,bo cytuję :"Wiedziałem,że przygotowywany MPZP (dla "Starego cmentarza unickiego) będzie bardzo restrykcyjny i zabraniający wycinania drzew,więc chciałem załatwić sprawę kompleksowo i zleciłem wycięcie wszystkich drzew".I sąd puścił go wolno.Skazany został tylko ówczesny dyr.Wydz.Ochr.Środowis... rozwiń
Avatar
? / 29 lipca 2019 o 19:48
0
Te drzewa i ptaki i ich gniazda proponuje zabrać sobie do domu. Najgorsze jest to że się komentuje a tu się nie mieszka
 a co Pani odpowie Mieszkańcom bloku nr 10, którzy nie chcą betonowej pustyni za oknem? Protestują przeciwko wycince kilku dużych drzew. Po ich wycięciu powstanie mur oporowy, zero cienia...
Avatar
Pięknie / 25 lipca 2019 o 07:58
-1
To już dziś ..Piękny ,słoneczny dzień i początek przebudowy:))
Avatar
! / 25 lipca 2019 o 06:15
+3
Te drzewa i ptaki i ich gniazda proponuje zabrać sobie do domu. Najgorsze jest to że się komentuje a tu się nie mieszka
 Parkuj se grata w przedpokoju i nie gderaj!
Avatar
Mieszkanka z Pana Tadeusza / 24 lipca 2019 o 23:36
-4
Te drzewa i ptaki i ich gniazda proponuje zabrać sobie do domu. Najgorsze jest to że się komentuje a tu się nie mieszka
Avatar
gość / 21 lipca 2019 o 11:08
+3
urzędnicy z ratusza mają sprawdzić, które drzewa do wycinki da się ocalić - dobrze by było gdyby mieszkańcy, którym zależy na zielonym Lublinie byli przy tym. Przejeżdżając ta ulicą, od razu jak na dłoni widać, że można część drzew ocalić i to nawet nie kosztem miejsc postojowych.
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 21:19
+4
Tam są wolne miejsca parkingowe, jeżdzę tamtędy codziennie, nie ma tłoku, ta masakra zniszczy zielony LSM
Avatar
:( / 20 lipca 2019 o 10:24
0
Niech zdecydują mieszkańcy ulicy.  I tyle.
 Albo wszyscy, którzy z ulicy korzystają. I tyle w tyle.
Avatar
Czech / 20 lipca 2019 o 08:41
+6
Kiedy ludzie zrozumieją, że drzewa są potrzebne. Tniemy je na potęgę i stąd te powodzie w miastach, wysokie temperatury i gorsze powietrze. No ale przecież betonowa dżungla jest taka cudowna...
Avatar
Stefan / 20 lipca 2019 o 08:13
+5
Strefa płatnego parkowania i po kłopocie, dla przyjezdnych stawka x3. Dla zameldowanych darmowy abonament i po kłopocie...
Avatar
Zmartwiony / 19 lipca 2019 o 23:36
+7
To co to za rada dzielnicy, która jednych ma w czterech literach, a drugim nieba przychyla? Widać, że to niekoniecznie "większość" chce parkingów - parkingowcy po prostu sprawnie się kręcą tam gdzie trzeba, i to tyle.
Zobacz wszystkie komentarze 79

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prezydent zabrał order księdzu z pedofilskimi skłonnościami. Duchowny komentuje

Prezydent zabrał order księdzu z pedofilskimi skłonnościami. Duchowny komentuje 9 18

Ks. prof. Walerian S. będzie musiał zwrócić przyznane 11 lat temu państwowe odznaczenie. Taką decyzje podjął prezydent RP Andrzej Duda. O odebranie byłemu wykładowcy KUL Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski wystąpił Piotr Halliop – ofiara pedofilskich skłonności kapłana

Niezwykły gest małych uczniów z Lublina. Występowali i zbierali na odbudowę Domu Pomocy Społecznej [zdjęcia]
galeria

Niezwykły gest małych uczniów z Lublina. Występowali i zbierali na odbudowę Domu Pomocy Społecznej [zdjęcia] 51 2

Na wyżyny aktorstwa wspinali się we wtorek mali uczniowie z podstawówki przy al. Długosza, żeby wesprzeć odbudowę spalonego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego. To jeden wielu takich gestów wobec placówki, która była domem dla ponad 100 starszych ludzi. Jak prędko uda się ją odbudować?

Cała prawda o pracy w firmie informatycznej. Warsztaty w Lublinie

Cała prawda o pracy w firmie informatycznej. Warsztaty w Lublinie 0 0

Jakie są wymogi na rynku pracy oraz jak w firmie IT pracują humaniści? Między innymi na te pytania specjaliści z lubelskiego rynku informatycznego opowiedzą podczas warsztatów „Uczeń na Wyżynie IT – czyli branża IT od podszewki”.

17-latek zabił ojca stając w obronie matki. "Był cichym, zamkniętym uczniem. W szkole nie pokazywał emocji"

17-latek zabił ojca stając w obronie matki. "Był cichym, zamkniętym uczniem. W szkole nie pokazywał emocji" 82 15

Rodzinna awantura zakończyła się tragedią. 17-letni Michał P., stając w obronie matki, śmiertelnie dźgnął nożem swojego agresywnego ojca. Chłopcu grozi teraz nawet dożywocie

Wyjazdowe przełmanie Motoru. Czy pójdą za ciosem?

Wyjazdowe przełmanie Motoru. Czy pójdą za ciosem? 0 4

Motor Lublin wywiózł komplet punktów z ciężkiego terenu w Sandomierzu i odniósł drugą wygraną w obecnym sezonie, a pierwszą na obcym terenie. Czy zawodnicy trenera Mirosława Hajdo pójdą za ciosem?

SPSK 1: Otwarcie Kliniki Chirurgii Onkologicznej i "hotelu" dla pacjentów [zdjęcia]
galeria

SPSK 1: Otwarcie Kliniki Chirurgii Onkologicznej i "hotelu" dla pacjentów [zdjęcia] 18 2

Nowoczesne sale dydaktyczne i komfortowe noclegi dla pacjentów korzystających z radioterapii. We wtorek został oddany do użytku odrestaurowany Pałac Lubomirskich przy Radziwiłłowskiej, który razem z sąsiednim budynkiem Zakładu Radioterapii oraz Kliniki Chirurgii Onkologicznej kończy pierwszy etap wieloletniej przebudowy i rozbudowy szpitala klinicznego nr 1.

80. rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę [zdjęcia]
galeria

80. rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę [zdjęcia] 0 8

W 80. rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia.

Umowa podpisana. Szpital w Puławach gotowy na termomodernizację [zdjęcie]
galeria

Umowa podpisana. Szpital w Puławach gotowy na termomodernizację [zdjęcie] 4 6

Wiosną przyszłego roku rozpocznie się remont puławskiego SP ZOZ-u. W jego ramach docieplone zostaną ściany i dach o łącznej powierzchni ponad 17 tysięcy metrów kwadratowych. Na wymianę czeka blisko tysiąc okien i drugie tyle kaloryferów. Dzisiaj podpisano umowę gwarantująca dofinansowanie tego zadania.

MKS Avia Świdnik poza zasięgiem rywali na turnieju w Warszawie

MKS Avia Świdnik poza zasięgiem rywali na turnieju w Warszawie 0 1

Nie było mocnych na Avię Świdnik podczas V Międzynarodowego Turnieju City Volley Club 2019

Lublin: To nie był zwykły pożar? Znaleźli coś co może wyjaśnić zagadkę śmierci kobiety

Lublin: To nie był zwykły pożar? Znaleźli coś co może wyjaśnić zagadkę śmierci kobiety 7 1

Kobieta, która zginęła w pożarze domu przy ul. Nowy Świat w Lublinie mogła popełnić samobójstwo. To wstępne ustalenia śledczych, którzy wyjaśniają okoliczności tragedii.

Mieszkańcy od lat czekają na tę drogę. Za rok pojedziemy obwodnicą Stężycy

Mieszkańcy od lat czekają na tę drogę. Za rok pojedziemy obwodnicą Stężycy 17 4

Pięć przedsiębiorstw rywalizowało o kontrakt na budowę obwodnicy Stężycy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 801. Za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez Strabag. Jej wartość to niecałe 27 mln zł

Zawodniczki AZS UMCS Lublin wzięły udział w 10. LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej

Zawodniczki AZS UMCS Lublin wzięły udział w 10. LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej 0 0

Trzy z czterech startujących stanęły na podium chorzowskiej imprezy

Popularna marka odzieżowa znika z Polski. Po 23 latach

Popularna marka odzieżowa znika z Polski. Po 23 latach 5 6

Pracę straci 146 osób. Popularna marka odzieżowa znika z Polski.

Żużlowa podprowadzająca miss PGE Ekstraligi . Sukces Klaudii Kraski z Lublina
galeria
film

Żużlowa podprowadzająca miss PGE Ekstraligi . Sukces Klaudii Kraski z Lublina 501 31

Klaudia Kraska, podprowadzająca Speed Car Motoru Lublin, została wybrana Miss Startu PGE Ekstraligi 2019 w internetowym głosowaniu

Przyjechał do Polski po pomoc, zastał co innego. Dramatyczny apel Rosjanina i jego dzieci

Przyjechał do Polski po pomoc, zastał co innego. Dramatyczny apel Rosjanina i jego dzieci 2 42

Pan Bagaudin, który z dwójką małych dzieci przebywa w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej napisał do nas list z apelem o pomoc. - Trzymają mnie tu z dziećmi już 10 miesięcy - pisze cudzoziemiec.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.