Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 grudnia 2019 r.
14:36

"Sąd nawet do tego nie spojrzał". Pytają o inwentaryzację chomików i raport o przyrodzie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
15 54 A A
– Sędziowie nie mają wiedzy, w których miejscach górki są ważne ekologicznie dla miasta – przekonuje Magdalena Nosek
– Sędziowie nie mają wiedzy, w których miejscach górki są ważne ekologicznie dla miasta – przekonuje Magdalena Nosek (fot. Maciej Kaczanowski)

Sąd nie ma pełnej wiedzy niezbędnej do rozstrzygnięcia sporu wokół górek czechowskich – twierdzą przeciwnicy zabudowy tego terenu. Są oburzeni faktem, że podczas rozprawy sąd odrzucił zgłaszane przez nich dowody, w tym inwentaryzację chomików. Dwa wyroki w sprawie górek mają zapaść w poniedziałek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy: w miniony czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny badał dwie skargi na uchwałę wyznaczającą na górkach czechowskich kilka stref zabudowy wielorodzinnej. Takie przeznaczenie górek zostało zapisane w uchwalonym 1 lipca przez Radę Miasta dokumencie zwanym studium przestrzennym.

Uchwała została zaskarżona do sądu przez mieszkankę jednego z bloków stojących obok górek. Kobieta twierdzi m.in., że radni nie mogli się odnosić w jednym, zbiorczym głosowaniu do wszystkich uwag zgłoszonych przez mieszkańców do projektu studium przestrzennego. Jej prawnik złożył w trakcie rozprawy szereg wniosków dowodowych. Prosił m.in. o to, aby sąd uwzględnił zamówiony przez Ratusz (i według Ratusza wciąż niegotowy) raport naukowców o przyrodzie górek czechowskich.

– To jest rzecz, która powinna być wzięta pod uwagę. Są sygnały, że w tym raporcie jest bardzo dużo rzeczy, które powinny wstrzymać studium – mówi Magdalena Wolanowska, która zaskarżyła uchwałę do sądu. – W moim odczuciu raport wskazuje na to, że nie powinno się zabudowywać takich obszarów i dlatego studium zostało tak szybko uchwalone.

Wśród niedopuszczonych przez sąd wniosków dowodowych była też prośba o uwzględnienie inwentaryzacji chomików europejskich żyjących na górkach czechowskich. Według prawnika Wolanowskiej takiej inwentaryzacji nie ma w aktach sprawy.

– To jest obszerny dokument przygotowany w 2018 r. Sąd nawet do tego nie spojrzał, skoro w ciągu trzech-czterech minut narady oddalił wnioski dowodowe, które miały 16 stron i kilkadziesiąt stron załączników – stwierdza adwokat Mateusz Sarnat. – Sędziowie nie mają wiedzy, w których miejscach górki są ważne ekologicznie dla miasta – przekonuje Magdalena Nosek, jedna z liderek protestów przeciw zabudowie górek.

Mecenas Sarnat chciał również, aby sąd przyjrzał się wskazanym przez niego dokumentom mającym stwierdzać, że samorząd nie może w zamian za przyrzeczoną darowiznę zmieniać przeznaczenia terenu określonego w studium przestrzennym. Przywoływał też dokument Wód Polskich mający dowodzić, że studium nie było konsultowane z tą instytucją.

Sąd postanowił odmówić dopuszczenia dowodów wskazanych przez prawnika Wolanowskiej. – Te dowody nie przyspieszą postępowania – stwierdził sędzia Bogusław Wiśniewski, przewodniczący składu orzekającego. – Większość tych dokumentów znajduje się w aktach sprawy.

– Argumentacja sądu, że nasze wnioski przedłużą postępowanie jest totalnie niezasadna, bo nie możemy w tak ważnej sprawie powoływać się na to, że postępowanie się przedłuży o miesiąc lub dwa – przekonuje Sarnat.

Wyrok w sprawie ze skargi Wolanowskiej ma być ogłoszony w najbliższy poniedziałek. Tego samego dnia sąd ma również ogłosić wyrok w sprawie drugiej skargi na studium, złożonej przez poprzedniego wojewodę Przemysława Czarnka, którego zdaniem radni decydując o losach górek czechowskich niewłaściwie wyważyli interes właściciela terenu i interes mieszkańców Lublina.

W obu sprawach Ratusz broni uchwalonego w lipcu studium. Przekonuje, że dokument miał wymagane prawem opinie i uzgodnienia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 17:28
+42
Czego tak się boicie ratuszowe trolle? Czego tak boi się prezydent Żuk?
Avatar
Tomasz / 23 grudnia 2019 r. o 16:44
+38
Pieniactwo tych kilkunastu skumanych ze sobą osób próbujących zablokować powstanie parku na Górkach, chyba już wszyscy zauważyli. Ale ten natrętny "patronat" Dziennika Wschodniego nad całą akcją to jest dopiero niezły kabaret.
 A twoje kłamliwe manipulacje też już wszyscy zauważyli,bo ci ludzie chcą zablokować bezprawne zamiary zabudowy Górek Czechowskich 10 tysięcznym osiedlem mieszkaniowym,co skutkowałoby zniszczenie przyrody i zablokowałoby przewietrzanie Lublina !!!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 16:01
+18
Witamy w polskim sądzie. Ten kto ma tam pecha często bywać często, ten wie, że kompetentny sędzia, któremu się chce przeczytać całość akt i na dodatek jeszcze je zrozumie to wyjątkowa rzadkość. A jak masz pewność, że sędzia nie nie rozumie tego co rozstrzyga, to co mu zrobisz? Narazisz mu się i powiesz to wprost na rozprawie naruszając jego święte ego? Poskarżysz się do jego kumpla - prezesa sądu? Kasta zrobi z ciebie głupka na zasadzie "przegrał, to narzeka. To co ma miejsce w sądownictwie jest nieporównywalne z niczym w tym kraju. To już nawet z urzędnikami ma się jakieś szanse, a sędziowie robią co chcą.
Witamy w polskim sądzie. Ten kto ma tam pecha często bywać często, ten wie, że kompetentny sędzia, któremu się chce przeczytać całość akt i na dodatek jeszcze je zrozumie to wyjątkowa rzadkość. A jak masz pewność, że sędzia nie nie rozumie tego co rozstrzyga, to co mu zrobisz? Narazisz mu się i powiesz to wprost na rozprawie naruszając jego święte ego? Poskarżysz się do jego kumpla - prezesa sądu? Kasta zrobi z ciebie głupka na zasadzie "przegrał, to narzeka. To co ma miejsce w sądownictwie jest nieporównywalne z niczym w tym kraju. To ... rozwiń
Avatar
Szymek / 23 grudnia 2019 r. o 18:07
+17
Dewelouchwała przepchnięta pod osłoną nocy przez przydupasów dewelo-rezydenta!
Avatar
dziadek_mróz / 23 grudnia 2019 r. o 16:20
+16
Do sądu po sprawiedliwość można pójść jak 2 dziadków kłóci się o miedzę. Jak są duże pieniądze to są inne standardy. 
Avatar
pycha kroczy przed upadkiem / 23 grudnia 2019 r. o 16:10
+16
Nawet jak się wojewódzki sąd nie przychyli do interesu społecznego, to wiedzcie, dewelo-hosztaplerzy, że pozostaje jeszcze wiele instancji, które będą wykorzystane. A tymczasem 2020 r. = pęknięcie bańki kupowania na wynajem, czyli budowa waszych podłej jakości i takiej samej aparycji "akademików" będzie oznaczać utopienie kasy z kredytów w niesprzedawalnym betonie. 
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 15:12
+13
agencja PR-wa dewelopera widać dziś nie ma wolnego. Piszą, że brud, śmietnik. To WYSTARCZY POSPRZĄTAĆ. Od zbudowania bloków nie będzie czysto.
Avatar
Wisz , że nic nie wisz / 23 grudnia 2019 r. o 23:03
+12
Pieniactwo tych kilkunastu skumanych ze sobą osób próbujących zablokować powstanie parku na Górkach, chyba już wszyscy zauważyli. Ale ten natrętny "patronat" Dziennika Wschodniego nad całą akcją to jest dopiero niezły kabaret.
Doskonale wisz, że chodzi o plany budowy 30 "hoteli studenckich" i 69 bloków w miejscach, w których miał być "Park Poligon", a tam między innymi rezerwat przyrody i użytek ekologiczny.
"Wisz" - świadczy o poziomie dyskutującego! Budowa bloków + urządzenie parku pozwoli mieszkańcom na korzystanie z terenów rekreacyjnych a nie zawłaszczanie chaszczy przez niewielką część  społeczeństwa.
 Czepiasz się literówki  Zniesmaczony . Lepiej skup się na liczbie bloków i mieszkańców i wyobraź sobie te 15 tysięcy osób , hordy dzieci , psów i 7 tysięcy nowych samochodów , korki, smog. Oni te walory przyrodnicze Górek rozniosą na strzępy . Korzystanie z terenów rekreacyjnych ? Wolne żarty , to będzie rachityczna trawka pomiędzy wybetonowanymi ścieżkami. Pojedź na Felin i zobacz tę " bujną zieleń" rosnącą pomiędzy blokami . A sorry,  ty nie musisz tam jechać , jako pracownik znasz to " tsunami zieleni" z autopsji... 
 Czepiasz się literówki  Zniesmaczony . Lepiej skup się na liczbie bloków i mieszkańców i wyobraź sobie te 15 tysięcy osób , hordy dzieci , psów i 7 tysięcy nowych samochodów , korki, smog. Oni te walory przyrodnicze Górek rozniosą na strzępy . Korzystanie z terenów rekreacyjnych ? Wolne żarty , to będzie rachityczna trawka pomiędzy wybetonowanymi ścieżkami. Pojedź na Felin i zobacz tę " bujną zieleń" rosnącą pomiędzy blokami . A sorry,  ty nie musisz tam jechać , jako pracownik znasz to " tsunami zieleni" ... rozwiń
Avatar
tajemnice dewelo-sułtanatu / 23 grudnia 2019 r. o 19:10
+9
Gdzie sprytny dewelo-fantomas ukrył inwentaryzację przyrodniczą Górek? I w jaki sPOsób wywiera naciski na zmianę jej treści?
Avatar
Czytelnik / 23 grudnia 2019 r. o 16:15
+9
Najpierw wybrali Żukia, a teraz protestują...
Avatar
Trararirararara / 24 grudnia 2019 r. o 14:39
-7
Zostawcie ten ugór....
Avatar
. / 24 grudnia 2019 r. o 10:02
-10
nuda, budować i jeszcze raz budować. Wystarczy tej sralni dla psów z patologicznych samozwańczych obrobńców górek z slams bloków na czechowie .
Avatar
popatrz na Paganiniego 23 / 24 grudnia 2019 r. o 07:26
+7
Pieniactwo tych kilkunastu skumanych ze sobą osób próbujących zablokować powstanie parku na Górkach, chyba już wszyscy zauważyli. Ale ten natrętny "patronat" Dziennika Wschodniego nad całą akcją to jest dopiero niezły kabaret.
Doskonale wisz, że chodzi o plany budowy 30 "hoteli studenckich" i 69 bloków w miejscach, w których miał być "Park Poligon", a tam między innymi rezerwat przyrody i użytek ekologiczny.
"Wisz" - świadczy o poziomie dyskutującego! Budowa bloków + urządzenie parku pozwoli mieszkańcom na korzystanie z terenów rekreacyjnych a nie zawłaszczanie chaszczy przez niewielką część  społeczeństwa.
Zwykła literówka przywołała czasy, w których prowizja od przychylności instytucji publicznych zastępowana była innymi korzyściami, a wicie rozumiecie, zastępowało zdrowy rozsądek i instynkt samozachowawczy. Jedyna różnica jest taka, że wówczas za takie sprawy ścigano, jak za próby obalenia systemu.
Zwykła literówka przywołała czasy, w których prowizja od przychylności instytucji publicznych zastępowana była innymi korzyściami, a wicie rozumiecie, zastępowało zdrowy rozsądek i instynkt samozachowawczy. Jedyna różnica jest taka, że wówczas za takie sprawy ścigano, jak za próby obalenia systemu. rozwiń
Avatar
stop dyskryminacji! / 24 grudnia 2019 r. o 07:18
+6
A ja chciałbym się dowiedzieć jak obrońcy "górek" chcą rozwiązać problem własności tego terenu? Wykupić go za swoje pieniądze, za pieniądze wszystkich podatników. Czy urządzić tam rezerwat na koszt właściciela?
Jak w dziesiątkach i setkach spraw innych właścicieli prywatnych gruntów w Lublinie, którym prezydent i rada miasta ograniczają prawa własności, nakazując utrzymanie terenów zielonych. Za każdym razem powołują się na art. 64 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w której ograniczenie prawa własności następuje w drodze ustawy. Do ustaw, których przepisy ograniczają lub regulują prawo własności, należą m.in.: ustawa o ochronie przyrody, ustawa prawo ochrony środowiska, ustawa prawo wodne, ustawa prawo geologiczne i górnicze, ustawa prawo budowlane itp. itd.
Jak w dziesiątkach i setkach spraw innych właścicieli prywatnych gruntów w Lublinie, którym prezydent i rada miasta ograniczają prawa własności, nakazując utrzymanie terenów zielonych. Za każdym razem powołują się na art. 64 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w której ograniczenie prawa własności następuje w drodze ustawy. Do ustaw, których przepisy ograniczają lub regulują prawo własności, należą m.in.: ustawa o ochronie przyrody, ustawa prawo ochrony środowiska, ustawa prawo wodne, ustawa prawo geologiczne i górni... rozwiń
Avatar
Poteck / 24 grudnia 2019 r. o 05:45
+1
Wierzycie jeszcze w Te nasi Sądy.??? Sytuacja nie do przeskoczenia. Nawet ONZ stoi za Kim. Sami nie wiedzą. Bo UE ( szkopki, żabojady, niskoPOłożeni ) jednym szczekaniem za nasimi Sądami.
Avatar
Jerry / 24 grudnia 2019 r. o 04:24
+6
Takie sądy, jacy sędziowie. Pogonić tą kastę jak najszybciej. Młodzi, nowi, nie powiązani układami, ani koneksjami rodzinnymi, takich nam teraz potrzeba w sądach
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 r. o 03:25
-9
A ja chciałbym się dowiedzieć jak obrońcy "górek" chcą rozwiązać problem własności tego terenu? Wykupić go za swoje pieniądze, za pieniądze wszystkich podatników. Czy urządzić tam rezerwat na koszt właściciela?
Avatar
Wisz , że nic nie wisz / 23 grudnia 2019 r. o 23:03
+12
Pieniactwo tych kilkunastu skumanych ze sobą osób próbujących zablokować powstanie parku na Górkach, chyba już wszyscy zauważyli. Ale ten natrętny "patronat" Dziennika Wschodniego nad całą akcją to jest dopiero niezły kabaret.
Doskonale wisz, że chodzi o plany budowy 30 "hoteli studenckich" i 69 bloków w miejscach, w których miał być "Park Poligon", a tam między innymi rezerwat przyrody i użytek ekologiczny.
"Wisz" - świadczy o poziomie dyskutującego! Budowa bloków + urządzenie parku pozwoli mieszkańcom na korzystanie z terenów rekreacyjnych a nie zawłaszczanie chaszczy przez niewielką część  społeczeństwa.
 Czepiasz się literówki  Zniesmaczony . Lepiej skup się na liczbie bloków i mieszkańców i wyobraź sobie te 15 tysięcy osób , hordy dzieci , psów i 7 tysięcy nowych samochodów , korki, smog. Oni te walory przyrodnicze Górek rozniosą na strzępy . Korzystanie z terenów rekreacyjnych ? Wolne żarty , to będzie rachityczna trawka pomiędzy wybetonowanymi ścieżkami. Pojedź na Felin i zobacz tę " bujną zieleń" rosnącą pomiędzy blokami . A sorry,  ty nie musisz tam jechać , jako pracownik znasz to " tsunami zieleni" z autopsji... 
 Czepiasz się literówki  Zniesmaczony . Lepiej skup się na liczbie bloków i mieszkańców i wyobraź sobie te 15 tysięcy osób , hordy dzieci , psów i 7 tysięcy nowych samochodów , korki, smog. Oni te walory przyrodnicze Górek rozniosą na strzępy . Korzystanie z terenów rekreacyjnych ? Wolne żarty , to będzie rachityczna trawka pomiędzy wybetonowanymi ścieżkami. Pojedź na Felin i zobacz tę " bujną zieleń" rosnącą pomiędzy blokami . A sorry,  ty nie musisz tam jechać , jako pracownik znasz to " tsunami zieleni" ... rozwiń
Avatar
Jestem złej myśli / 23 grudnia 2019 r. o 22:52
+6
Sędzia Wiśniewski- to nie wróży dobrze . To jest ten sędzia , który nieruchomości wywłaszczone w latach 70- ch , zarośnięte chwastami i bez najmniejszych śladów zagospodarowania uznaje za zieleń osiedlową zagospodarowaną zgodnie z celem wywłaszczenia to jest na budowę osiedla, mimo tego, że ustawa mówi o rozpoczęciu i zakończeniu inwestycji w terminie 10 lat od daty wywłaszczenia . Czy pozostawienie terenu by zarastał chwastami i samosiejkami to " zagospodarowanie" ?? Jestem więc złej myśli zwłaszcza, że w NSA orzekają m.in. sędziowie nie mający zielonego pojęcia o planowaniu przestrzennym. Ostatni przypadek- sędzia NSA stwierdził że osiedle mieszkaniowe może istnieć poza granicami tegoż osiedla na terenie dzielnicowego ośrodka usługowego , a na zwróconą uwagę że to niemożliwe z uwagi na zapisy planu odrzekł, że do sprawy nie należy podchodzić schematycznie .Takich to mamy sędziów... Wszyscy którzy orzekają w takich sprawach powinni przejść obowiązkowe szkolenie z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym a ponadto sędziowie jako grupa zawodowa powinni zdawać co jakiś czas egzamin z umiejętności przeprowadzenia poprawnego wywodu logicznego bo z tym jest u nich naprawdę kiepsko. Kto nie zda nie powinien orzekać , bo logika w tym zawodzie to podstawa ...
Sędzia Wiśniewski- to nie wróży dobrze . To jest ten sędzia , który nieruchomości wywłaszczone w latach 70- ch , zarośnięte chwastami i bez najmniejszych śladów zagospodarowania uznaje za zieleń osiedlową zagospodarowaną zgodnie z celem wywłaszczenia to jest na budowę osiedla, mimo tego, że ustawa mówi o rozpoczęciu i zakończeniu inwestycji w terminie 10 lat od daty wywłaszczenia . Czy pozostawienie terenu by zarastał chwastami i samosiejkami to " zagospodarowanie" ?? Jestem więc złej myśli zwłaszcza, że w NSA orzekają m.in. sędzi... rozwiń
Avatar
zniesmaczony / 23 grudnia 2019 r. o 22:44
-5
Pieniactwo tych kilkunastu skumanych ze sobą osób próbujących zablokować powstanie parku na Górkach, chyba już wszyscy zauważyli. Ale ten natrętny "patronat" Dziennika Wschodniego nad całą akcją to jest dopiero niezły kabaret.
Doskonale wisz, że chodzi o plany budowy 30 "hoteli studenckich" i 69 bloków w miejscach, w których miał być "Park Poligon", a tam między innymi rezerwat przyrody i użytek ekologiczny.
 "Wisz" - świadczy o poziomie dyskutującego! Budowa bloków + urządzenie parku pozwoli mieszkańcom na korzystanie z terenów rekreacyjnych a nie zawłaszczanie chaszczy przez niewielką część  społeczeństwa. 
 "Wisz" - świadczy o poziomie dyskutującego! Budowa bloków + urządzenie parku pozwoli mieszkańcom na korzystanie z terenów rekreacyjnych a nie zawłaszczanie chaszczy przez niewielką część  społeczeństwa.  rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kino Stylowy w Zamościu wraca z nowoczesnym sprzętem. Otwarcie w sobotę
6 czerwca 2020, 14:00

Kino Stylowy w Zamościu wraca z nowoczesnym sprzętem. Otwarcie w sobotę

Są już kinomani, którzy zarezerwowali bilety. W sobotę pierwszy raz po epidemii otwiera się Stylowy w Zamościu. Nowy szyld informuje o zmianach jakie tu zaszły

Spotkanie z cyklu "Dookoła Świata" online - Portugalia
18 czerwca 2020, 18:00

Spotkanie z cyklu "Dookoła Świata" online - Portugalia

Organizatorzy Festiwalu Globtroterskiego "Dookoła Świata" zapraszają na wirtualne spotkanie podróżnicze poświęcone Portugalii. Gościem wydarzenia będzie Tomasz Zawadzki. Transmisja na żywo 18 czerwca o godz. 18 na Facebooku Festiwalu.

Kolejka na deptaku w Lublinie. Platforma Obywatelska zbiera podpisy dla Trzaskowskiego

Kolejka na deptaku w Lublinie. Platforma Obywatelska zbiera podpisy dla Trzaskowskiego

Zebraniem w Lublinie 4100 podpisów poparcia dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta RP pochwalili się dzisiaj parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. Zbiórka ma być prowadzona do wtorku.

Dzik zjadł dzieciom pierogi, a potem zaczął na nie warczeć
film

Dzik zjadł dzieciom pierogi, a potem zaczął na nie warczeć

Oficjalne zgłoszenie dotyczyło "dzika, który zjadł dzieciom pierogi". Policjanci nakłonili zwierzę by udało się w odludne miejsce.

Motor rozbił Siarkę w sparingu 4:0. Nowi gracze na testach

Motor rozbił Siarkę w sparingu 4:0. Nowi gracze na testach

W piątek podopieczni Mirosława Hajdy mięli wreszcie okazję zagrać mecz kontrolny. W Tarnobrzegu zmierzyli się z tamtejszą Siarką i bez najmniejszych problemów pokonali rywali aż 4:0. Wynik w pełni odzwierciedla to, co działo się na boisku, bo przyjezdni mieli zdecydowaną przewagę.

Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna): Chciałam zdobyć 50 bramek

Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna): Chciałam zdobyć 50 bramek

Rozmowa z Eweliną Kamczyk, piłkarką nożną Górnika Łęczna

Prezydent Lublina czuje się pomówiony i żąda oświadczenia. Radni PiS poproszą o pomoc miejskiego prawnika
film

Prezydent Lublina czuje się pomówiony i żąda oświadczenia. Radni PiS poproszą o pomoc miejskiego prawnika

Jest oficjalna reakcja radnych PiS na żądanie prezydenta Lublina, który domaga się od nich odwołania urażających go jego zdaniem słów w sprawie nocnego przesadzania drzew z ul. Lipowej. Raczej nie zanosi się na to, by radni opublikowali żądane przez prezydenta oświadczenie. Żuk zagroził, że jeśli nie zrobią tego do 12 czerwca, to złoży do sądu pozew z żądaniem zapłaty 30 tys. zł na lubelskie hospicjum dla dorosłych.

Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy w Chełmie
Wizualizacje
galeria

Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy w Chełmie

Jak zapewniają kolejowi planiści, wybudowany w latach 60. XX wieku dworzec przejdzie olbrzymią metamorfozę. Będzie się składał z trzech kondygnacji. Na parterze zaprojektowano utrzymane w wysokim standardzie przestrzenie związane z obsługą podróżnych, czyli hol, poczekalnie, kasy biletowe, toalety oraz przestrzeń na punkty komercyjne. Z kolei na pierwszym piętrze będą mieściły się biura, zaś w piwnicach zaplecze techniczne budynku.

Food Trucki przyjadą do Łukowa. Trzydniowa impreza na początku lipca
3 lipca 2020, 10:00

Food Trucki przyjadą do Łukowa. Trzydniowa impreza na początku lipca

W Łukowie sezon na Food Trucki rozpocznie się w przyszłym miesiącu. W weekend - 3-5 lipca na Placu Wolności i Solidarności pojawią się wozy z jedzeniem z całego kraju. To gwarancja kulinarnych wrażeń.

Ręce opadają – konary również. Komentarz redaktora naczelnego

Ręce opadają – konary również. Komentarz redaktora naczelnego

Dzięki protestowi w obronie lip na Lipowej opinia publiczna zobaczyła, że w akcję zaangażowały się nie jakieś ekoświry – jak pieszczotliwie nazywają obrońców drzew internetowi hejterzy – ale mieszkańcy pobliskich kamienic, którzy najbardziej odczują brak zieleni wzdłuż ulicy. Czy dzięki ich determinacji słynna lipa „Krzysztof” i jej koleżanki unikną topora lub wyrywania z korzeniami?

Protest przed ZUS w Zamościu okazał się skuteczny. Po naszej publikacji otrzymał pomoc

Protest przed ZUS w Zamościu okazał się skuteczny. Po naszej publikacji otrzymał pomoc

Tomasz Witkowski z Zamościa w końcu otrzymał pierwszą wypłatę postojowego. Na tydzień zawiesza protest przed zamojską siedzibą ZUS.

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Zbigniew Kotyłło jest autorem i projektantem epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka, które zostanie odsłonięte w sobotę. To kolejna praca wykonana przez tego artystę dla lubelskiej archikatedry

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Od jutra czynne mają być dwie miejskie pływalnie: przy Al. Zygmuntowskich i przy ul. Łabędziej. Także od jutra łatwiej będzie dojechać autobusem do ośrodka Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Jeszcze w tym miesiącu Słoneczny Wrotków może otworzyć odkryte baseny.

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.