Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lipca 2019 r.
12:19

Wyrok sądu ws. Krzysztofa Żuka: Wojewoda słusznie próbował go odsunąć od władzy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
162 453 A A
Krzysztof Żuk z prawnikami podczas jednej z rozpraw
Krzysztof Żuk z prawnikami podczas jednej z rozpraw (fot. archiwum)

Krzysztof Żuk nie mógł być jednocześnie prezydentem Lublina i zasiadać w radzie nadzorczej PZU Życie, a wojewoda słusznie próbował go za to pozbawić władzy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok jest prawomocny, ale ta porażka ma dla prezydenta już tylko wizerunkowe znaczenie


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cieszę się, że sprawiedliwości stało się zadość – komentuje na Twitterze wojewoda Przemysław Czarnek, który na dzisiejszy poranek zwołał w tej sprawie specjalną konferencję prasową.

– Prawomocne wyroki sądów wymagają uszanowania – przyznaje prezydent Krzysztof Żuk, ale zastrzega, że „w żaden sposób nie zgadza się” z orzeczeniem sądu.

Gdyby niekorzystny dla Żuka prawomocny wyrok zapadł wcześniej, wtedy straciłby stanowisko prezydenta. Teraz mu to nie grozi, bo przegrany spór dotyczył poprzedniej kadencji, a nie obecnej, wywalczonej w jesiennych wyborach samorządowych.

Porażka może być za to bolesna wizerunkowo dla prezydenta. Ani on, ani jego prawnicy nie przekonali sądu do tego, że stanowisko, które zajmował w spółce PZU Życie, można zaliczyć do wyjątków od zakazu zapisanego w tzw. ustawie antykorupcyjnej. Z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej jego dochód za dwa lata wyniósł około 250 tys. zł.

Wspomniana ustawa, w dużym uproszczeniu, zabrania samorządowcom zajmowania stanowisk w komercyjnych spółkach. Zakaz nie dotyczy firm, w których Skarb Państwa ma ponad 50 proc. udziałów. W przypadku PZU Życie udział ten wynosił niewiele ponad 35 proc., co wytknęła kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Na tej podstawie CBA wezwało Radę Miasta do stwierdzenia, że Krzysztof Żuk przestał być prezydentem. Ponieważ jego zwolennicy mieli w radzie przewagę, taka uchwała nie zapadła, więc wojewoda (było to w lutym 2017 r.) wydał „zarządzenie zastępcze” odsuwające Żuka od władzy. Zarządzenie nie zadziałało, bo zostało zaskarżone do sądu zarówno przez prezydenta, jak też przez Radę Miasta.

W sądzie prezydent przekonywał, że nie złamał prawa, bo chociaż państwo miało w PZU Życie mniej niż 50 proc. udziałów, to miało jednak większość głosów na walnym zgromadzeniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie zgodził się z taką interpretacją ustawowego wyjątku od zakazu.

– Ten przepis jest bardzo prosty i bardzo klarowny – mówiła sędzia Marta Laskowska-Pietrzak, uzasadniając listopadowy wyrok, w którym sąd przyznał rację wojewodzie. – Nie miał innej możliwości, tylko wydać rozstrzygnięcie.

Prezydent nie dał za wygraną i zaskarżył wyrok do wyższej instancji. To samo zrobił przedstawiciel miasta. W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił obie skargi i utrzymał w mocy listopadowy wyrok.

Krzysztof Żuk przekonuje jednak, że wojewoda opierał się na „niekompletnych” materiałach od CBA i „podejmował wyłącznie działania zmierzające do potwierdzenia” tezy postawionej przez agentów. – Sądy obu instancji przeszły nad tym do porządku dziennego – ocenia dziś prezydent.

e-Wydanie

Komentarze 453

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 12:20
+51
Właśnie po to PiS przejął sądy
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 12:25
+46
Obawiam się, że w sądach zostali jedynie sędziowie bezwzględnie posłuszni obecnej władzy.
Avatar
gdzie CBA? czemu tak wybiórczo? / 1 lipca 2019 o 12:24
+46
"PiS kpi z prawa. Ludzie partii obsadzają po kilka stołków państwowych firm. Jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. To niezgodne z prawem." źródło:  forsal.pl/artykuly/979096,ustawa-kominowa-sobie-a-pis-sobie.html
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 12:32
+44
dziesiątki a może i setki PISiewiczów codziennie łamie prawo zasiadając w radach nadzorczych państwowych spółek i nikt z tym nic nie robi, no ale wiadomo Żuk nie ma legitymacji partyjnej Pis
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 12:29
+43
Ciekawe czy to nie rodzaj zemsty za próbę wyłączenia z postępowania pani sędzi za stronniczość?
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 12:21
+42
nie wierzę pisowskim sądom
Avatar
max / 1 lipca 2019 o 12:40
+41
No to ładnie. Mamy prezydenta, na którym ciąży PRAWOMOCNY wyrok sądowy.
 W PiS-ie tacy ludzie zostają ministrami, także nie widzę problemu.
Avatar
Bilbo Baggins / 1 lipca 2019 o 12:36
+41
Kogo wolisz na jesgo miejscu,plebana tułajewa .Masz coś pod kopułą.Gdyby nie Żuk , chociaż mi z nim nie podrodze to dalej byśmy siedzieli w czarnej d.. .
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 12:27
+40
dla sędzi przepis prosty a dla wielu prawników nie do końca - mnóstwo jest opinii mówiących o tym, że przepis jest nieprecyzyjny i niejasny
Avatar
polecam lekturę: / 1 lipca 2019 o 12:42
+39
***s://***newsweek.pl/polska/polityka/prawo-i-sprawiedliwosc-skok-pis-na-panstwowe-spolki-raport/jeq82em
Avatar
Japolan / 3 lipca 2019 o 09:49
-1
Czy Japolan mógłby się raz bardzo, bardzo, bardzo mocno wysilić intelektualnie i przestać propagować hejt w necie?
Reklamy pana Tomasza Pituchy są widoczne. Wspomnienie o nich to żaden "hejt". Tak samo jak przypomnienie, że ostre ataki pana Tomasza Pituchy (a nieco później także Wojewody Lubelskiego) na pana doktora Krzysztofa Żuka zaczęły się wkrótce po tym, jak Prezydent Lublina postawił się Spółdzielni Mieszkaniowej Nałkowskich (w której Radzie Nadzorczej byli wtedy panowie: Pitucha oraz Popiel) - SM Nałkowskich zażądała haraczu za chodzenie po Bożym świecie, a miejscy urzędnicy (przed interwencją Pana Prezydenta) byli gotowi przystać na płacenie haraczu (w związku z mieszkaniami komunalnymi) i takie wytyczne (do czasu zdecydowanej interwencji pana doktora Krzysztofa Żuka) miała radczyni prawna Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Szkoda, że pan dr Krzysztof Żuk bardzo poważnie osłabił poparcie dla siebie. W rejonie planowanego grzebowiska (którego miało nie być, według obietnic wyborczych) ludzie mają wielki żal - słyszałem słowa na temat wyłudzenia głosów w wyborach samorządowych. Żenujący spektakl ze sprzedaniem prawa miejscowego przed paru dniami ujawnił nowe oblicze pana doktora Krzysztofa Żuka oraz większości posłusznych mu tak zwanych radnych (od owego haniebnego głosowania trudno mówić o Radzie Miasta i radnych).
Reklamy pana Tomasza Pituchy są widoczne. Wspomnienie o nich to żaden "hejt". Tak samo jak przypomnienie, że ostre ataki pana Tomasza Pituchy (a nieco później także Wojewody Lubelskiego) na pana doktora Krzysztofa Żuka zaczęły się wkrótce po tym, jak Prezydent Lublina postawił się Spółdzielni Mieszkaniowej Nałkowskich (w której Radzie Nadzorczej byli wtedy panowie: Pitucha oraz Popiel) - SM Nałkowskich zażądała haraczu za chodzenie po Bożym świecie, a miejscy urzędnicy (przed interwencją Pana Prezydenta) byli gotowi ... rozwiń
Avatar
stop agresji w internecie / 2 lipca 2019 o 16:09
+1
Czy Japolan mógłby się raz bardzo, bardzo, bardzo mocno wysilić intelektualnie i przestać propagować hejt w necie?
Avatar
Moim zdaniem.... / 2 lipca 2019 o 15:56
0
Poparcie dla Żuka mierzi wielu polityków. Prezydent ma pomysły, które realizuje - może inni politycy się zainspirują i nie będą musieli kombinować, jak by tu się pozbyć tego czy owego. Czyny o was świadczą.
Avatar
beti / 2 lipca 2019 o 15:29
+2
czy ktoś innego wyroku się spodziwał, ja nie, Sedziowie nawet sa straszeni przez ten rząd
Avatar
Japolan / 2 lipca 2019 o 14:36
+1
wiadomo ,ze prezydent jest niewinny ale zblizają się wybory
Nie chodzi o winę. O kontekście wyborczym przypominają reklamy pana Tomasza Pituchy.
Avatar
kiełba wyborcza / 2 lipca 2019 o 13:48
+3
wiadomo ,ze prezydent jest niewinny ale zblizają się wybory
Avatar
Japolan / 2 lipca 2019 o 12:57
0
Wg mnie prezydent to uczciwy człowiek, dużo zrobił dla Lublina.
Tylko pomnik postawić - np. zasponsorowany przez TBV.
Avatar
bartus / 2 lipca 2019 o 11:31
0
Tu też troll na posterunku. Podważa wyroki sądowe. To juz sam nie wiem on jest bardziej platfusowy czy deweloperski.
Troll deweloperski okazuje wdzięczność prezydentowi za Górki Czechowskie.
 spójrzmy na sprawe obiektywnie, na listę dokonań Żuka. Ja  mam wrażenie, że kilku sflustrowanych "obronców" postanowiło się po prostu zemścić. Słabe to i płytkie zreszta jak wasza cała szajka.
Avatar
Nick / 2 lipca 2019 o 11:29
0
Wg mnie prezydent to uczciwy człowiek, dużo zrobił dla Lublina.
Avatar
To jeden wuj / 2 lipca 2019 o 11:28
+2
Tu też troll na posterunku. Podważa wyroki sądowe. To juz sam nie wiem on jest bardziej platfusowy czy deweloperski.
 Troll deweloperski okazuje wdzięczność prezydentowi za Górki Czechowskie.
Zobacz wszystkie komentarze 453

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Pobił ochroniarza w dyskoncie na Czubach i ukradł alkohol

Lublin: Pobił ochroniarza w dyskoncie na Czubach i ukradł alkohol 0 0

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który pobił ochroniarza w dyskoncie przy ul. Bursztynowej. Napastnik wpadł podczas interwencji domowej, ukrywał się od maja. Będzie odpowiadał przed sądem, jako recydywista.

Biała Podlaska: Uwaga kierowcy, nowa organizacja ruchu na ul. Garncarskiej

Biała Podlaska: Uwaga kierowcy, nowa organizacja ruchu na ul. Garncarskiej 0 0

Od poniedziałku zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Garncarskiej i Zamkowej.

9. edycja Lublin Blues Session. Wystąpi Wanda Johnson
20 września 2019, 19:00

9. edycja Lublin Blues Session. Wystąpi Wanda Johnson 0 0

Już po raz 9. Fundacja ODA pod wodzą naczelnego lubelskiego popularyzatora bluesa, Adama Bartosia, zorganizuje festiwal Lublin Blues Session. W tym roku czeka nas tylko jeden koncert, ale za to jaki! 20 września o godz. 19 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) wystąpi Amerykanka Wanda Johnson.

Zamieszanie z domem Daniela Olbrychskiego. "Nie sprzedaliśmy go"

Zamieszanie z domem Daniela Olbrychskiego. "Nie sprzedaliśmy go" 0 0

Nieprawda, że sprzedaliśmy chałupę pod Kazimierzem – takim zdaniem rozpoczyna się oświadczenie Krystyny Demskiej-Olbrychskiej, które żona sławnego aktora opublikowała w internecie. Chodzi o dom w Mięćmierzu pod Kazimierzem Dolnym, który para miała rzekomo sprzedać za ponad 2 mln zł.

Janów Lubelski: Rynek się zmieni. Ma być bardziej zielony

Janów Lubelski: Rynek się zmieni. Ma być bardziej zielony 0 0

Przebudowana zostanie fontanna „Zdrojów Rzemiosł” i pojawi się nowa fontanna posadzkowa. Będzie też nowy dworzec i 71 nowych drzew

Michał Szyba (Azoty Puławy): Wróciłem aby zdobyć medal

Michał Szyba (Azoty Puławy): Wróciłem aby zdobyć medal 0 0

Rozmowa z Michałem Szybą, rozgrywającym reprezentacji Polski i Azotów Puławy

Nie znaleźli podpalaczy dawnej szkoły. Zaczyna się rozbiórka sali gimnastycznej
galeria

Nie znaleźli podpalaczy dawnej szkoły. Zaczyna się rozbiórka sali gimnastycznej 0 2

Umorzone zostało śledztwo w sprawie podpalenia dawnej szkoły przy ul. Spokojnej. Prokuratorom nie udało się wykryć sprawców. Tymczasem ruszyły już przygotowania do rozbiórki szkolnej sali gimnastycznej

12-latka z Lublina zmarła na koloniach w Zakopanem. Znamy przyczyny śmierci
film

12-latka z Lublina zmarła na koloniach w Zakopanem. Znamy przyczyny śmierci 16 1

To choroba serca była przyczyną śmierci 12-latki z Lublina, która wypoczywała na kolonii w Zakopanem. Dziewczynka zmarła w poniedziałek. Ciało odkryły jej koleżanki.

Gmina Biała Podlaska uruchomi pierwszy samorządowy żłobek

Gmina Biała Podlaska uruchomi pierwszy samorządowy żłobek 7 0

Gmina Biała Podlaska będzie miała samorządowy żłobek. Najmłodsi mieszkańcy znajdą tam miejsce od października.

Skrobów: 19-latka w renault wymusiła pierwszeństwo na 19-latce na skuterze
galeria

Skrobów: 19-latka w renault wymusiła pierwszeństwo na 19-latce na skuterze 3 3

W wypadku w Skrobowie samochód osobowy zderzył się ze skuterem.

Chełm. Przełom w sporze miasta z Budimexem? Potrzebny będzie mediator

Chełm. Przełom w sporze miasta z Budimexem? Potrzebny będzie mediator 1 4

Niewielki, ale jest przełom w sporze w sprawie przebudowy drogi krajowej w granicach Chełma. - Chełmski Urząd Miasta oraz wykonawca Budimex S.A. zwróciły się o przeprowadzenie mediacji przed Prokuratorią Generalną Rzeczpospolitej Polskiej. Strony mają nadzieję na potwierdzenie w postępowaniu mediacyjnym satysfakcjonujących uzgodnień, które doprowadzą do ostatecznego i wiążącego rozwiązania kwestii spornych – czytamy w komunikacie Budimexu i miasta Chełm.

Avia Świdnik będzie mieć co najmniej trzech nowych zawodników

Avia Świdnik będzie mieć co najmniej trzech nowych zawodników 0 0

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w tym tygodniu powinien zostać zakontraktowany czwarty z graczy

"Potrzeby mieszkańców to nie tylko parkingi". Bronią drzew przy ul. Pana Tadeusza w Lublinie
Alarm 24
galeria

"Potrzeby mieszkańców to nie tylko parkingi". Bronią drzew przy ul. Pana Tadeusza w Lublinie 35 69

Zmiany projektu przebudowy ul. Pana Tadeusza żąda grupa mieszkańców przeciwna planowanej wycince około 50 drzew. Cięcia są tłumaczone budową miejsc parkingowych i prowadzącego do nich chodnika. Kontrowersyjna rozbudowa ulicy ma się zacząć już pojutrze. Ratusz zapewnia, że nie zacznie się od wycinek.

Chełm: Na dojazdówce mają dziury jak kratery, a miasto ogłosiło koniec remontów

Chełm: Na dojazdówce mają dziury jak kratery, a miasto ogłosiło koniec remontów 0 9

– Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle – śmieje się pan Bronisław, mieszkaniec „parzystej” strony ul. Rejowieckiej w Chełmie. – Radio grzmiało, gazety pisały - to połatali dziury na głównej a na dojazdówce zostawili. Tak jak zwykle, tak jak od lat. I co z sąsiadem trzeba będzie nawieźć piachu, żeby do domu dojechać.

Gadżety reklamowe – skuteczny element promocji czy zbędny wydatek?

Gadżety reklamowe – skuteczny element promocji czy zbędny wydatek? 0 0

Wiele firm zleca wykonanie różnego rodzaju gadżetów reklamowych, które później rozdaje klientom lub potencjalnym odbiorcom przy okazji zamówień, na różnego rodzaju targach czy wydarzeniach. Czy rzeczywiście warto zainwestować w gadżety reklamowe z nadrukiem? Dowiedz się z naszego artykułu. 1. Korzyści, jakie dają gadżety reklamowe Warszawa 2. Jakie wybrać gadżety Warszawa?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.