Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lipca 2014 r.
16:15
Edytuj ten wpis

Sanepid po anonimie w "Skupie łez". Artyści nie dostali mandatu

210 12 A A

"Skup łez w Lublinie skontrolowali w piątek inspektorzy sanepidu. Stało się tak po anonimowym sygnale, że próbówką do której są wypłakiwane łzy jest przekazywana od osoby do osoby. Informacja nie potwierdziła się.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Brałem taką kontrolę pod uwagę - przyznaje Szymon Pietrasiewicz z Pracownicy Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry” działającej przy Centrum Kultury w Lublinie, która jest organizatorem projektu. - Nie wiem tylko jak to miejsce pracownicy sanepidu zakwalifikowali. I dodaje: Nie wierzę, że każdy skup złomu ma super toaletę ze środkami czystości.

- Nie można porównywać jednego miejsca z drugim - protestuje Irmina Nikiel, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w lublinie. - W "Skupie łez” ludzie używają cebuli, pocierają nią twarz. Po takim zabiegu należy umyć ręce. W skupie złomu nikt oczu nie dotyka.

"Skup łez” działa od środy przy ul. 1 Maja w Lublinie. Jest to projekt artystyczny Alicji Rogalskiej i Łukasza Surowca, rezydentów "Rewirów”. Artyści chcą stworzyć kolekcje łez, za które płacą, np. za 3 ml - 100 zł. Realizowany projekt bezpośrednio dotyczy jednak zagadnień pracy, jej braku i związanego z tym wykluczenia społecznego. Z kolei sam skup nawiązuje do działalności znajdujących się na ul. 1 Maja lombardów, skupów złota i komisów.
W piątek inspektorzy sanepidu udali się na kontrolę tego miejsce. - Otrzymaliśmy anonimowy sygnał, że łzy są zbierane do próbówki i przekazywane od jednej osoby płaczącej do drugiej - mówi Nikiel. - Może dojść np. do zapaleniem spojówek.

Podczas kontroli informacje nie potwierdziły się. - Łzy były zbierane do jednorazowych probówek. Był ich też duży zapas - wskazuje Nikiel.

Kontrolujący mieli natomiast zastrzeżenia do toalety. - Nie była udostępniana osobom płaczącym, które nie miały gdzie umyć rąk - tłumaczy dyrektorka PSSE w Lublinie. - W przedsionku leżały jakieś rzeczy. W toalecie nie było też mydła. Brakowało papierowych ręczników.

- Dostaliśmy mandat w wysokości 150 złotych za brak środków czystości w toalecie - mówi nam Pietrasiewicz. I dodaje: Z tej toalety i tak nikt oprócz artystów nie korzysta. Moim zdaniem to trochę takie czepianie się.

Tym informacjom zaprzecza dyrektorka PSSE w Lublinie. - Nieprawda. Żadnego mandatu nie było - dementuje Irmina Nikiel. - Panie, które kontrolowały to miejsce powiedziały, że jeśli nie zostanie uprzątnięty bałagan zostanie nałożony mandat w wysokości 150 zł. Jednak jeszcze podczas kontroli wszystko zostało naprawione.

Dyrektorka PSEE w Lublinie podkreśla również, że kontrola miała charakter instruktażowy, żeby zapobiec ewentualnym zakażeniom. - Moim zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców - dodaje Nikiel.

Podczas kontroli artyści zostali też pouczeni, że łzy można wykorzystać jedynie do celów ekspozycyjnych.

Skup łez działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18. Artyści mają do wydania 5 tysięcy złotych. Skup ma być czynny do 25 lipca, chyba, że wcześniej punkt skupi tyle łez, że skończą się pieniądze.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jj / 24 lipca 2014 o 13:40
0

...oczywiście płakać się chce widząc prezentowany stan intelektualny organizatorów ... tego czegoś... czego? - żadna nazwa nie przychodzi mi do głowy. Wypada te tzw. "gwiazdy" wśród "artystów" olać ciepłym moczem :) :) :) :) :) :) :) .

chojrak, na pewno bez stresowo udzieliłeś tysiące wywiadów, streszczając tak pojemne przedsięwzięcia jednocześnie koordynując zgromadzenia

Avatar
jaszczomp / 19 lipca 2014 o 12:06
0

...oczywiście płakać się chce widząc prezentowany stan intelektualny organizatorów ... tego czegoś... czego? - żadna nazwa nie przychodzi mi do głowy. Wypada te tzw. "gwiazdy" wśród "artystów" olać ciepłym moczem :) :) :) :) :) :) :) .

Avatar
Gość / 18 lipca 2014 o 23:43
0

Sztuka ma inspirować, prowokować, powodować jakąś reakcję.

Skup łez jest bez sensu, głupi, niedorzeczny, ale jednak powoduje reakcję, prowokuje do rozmów,

dyskusji.

Kontrola Sanepidu jest równie głupia i bez sensu, godna debila, ale jednak prowokuje do dyskusji, wywołała reakcję. Nie myślałem wcześniej o Sanepidzie jako o artystach, jako o sztuce.

Sanepid od dziś dla mnie jest organizacją artystyczną.

Avatar
czerstwabuła / 18 lipca 2014 o 22:02
0

A skąd ta kasiorka dla łzarzy? Od sponsorów? Coś podejrzewam, że z kiesy miejskiej. A lewaccy "artyści" (tudzież tzw. animatorzy kultury) w imię sprawiedliwości społecznej tak lekką ręką rozdają nieswoje pieniądze...
 

Avatar
Gość / 18 lipca 2014 o 21:56
0

co do tego ma sanepid,, jak komuś nie odpowiada płacz to niech nie idzie, to nie sklep, że żarcie trzeba kupić bo bez niego nie da się żyć

Avatar
retor / 18 lipca 2014 o 21:46
0

Poniekąd akcja pokazała stan naszego państwa, nieradzącego sobie z największymi idiotyzmami, a wręcz finansującego te pomylone pomysły.

Avatar
nhh / 18 lipca 2014 o 20:00
0

Trzeba być artystycznym nieukiem aby nie widzieć, że poprzez wydzielinę taką jak np łzy można zakazić się żółtaczką i ignorantem aby porównywać skup łez do skupu złomu... masakra intelektualna

To najlepiej nie wychodź z domu, bo coś jeszcze złapiesz.....

Avatar
biznezmen / 18 lipca 2014 o 19:55
0

otwieram wkrotce skup gufna

100zl za kilo

rzadkie po 50zl

Avatar
do Dżon / 18 lipca 2014 o 18:12
0

skąd tą informację wziąłeś o żółtaczce :) :) :)

jeżeli ktoś sie chce smarową cebulą na własne widzi mi sie... to niech sobie kupi chusteczki do zmywania makijażu albo do mycia dzididusiowych pupek ;D ... to jest toaleta praciwników a nie dla wchodzących do sklepów ... ale w polsce każda nowość, jakaś innowacja artystyczny musi byc obsmarowana w mediach, trzeba pisać anonimy ... jeszcze chwilę a ściągną kaczyńskiego lub doniosą do kurii widząc w tym dzieło szatana ... zenada

Avatar
TAKI SOBIE / 18 lipca 2014 o 18:04
0

próbówka do której są wypłakiwane zły jest przekazywana od osoby do osoby, a co się dzieje z próbówką do której wypłakiwane są DOBRY???

Avatar
jj / 24 lipca 2014 o 13:40
0

...oczywiście płakać się chce widząc prezentowany stan intelektualny organizatorów ... tego czegoś... czego? - żadna nazwa nie przychodzi mi do głowy. Wypada te tzw. "gwiazdy" wśród "artystów" olać ciepłym moczem :) :) :) :) :) :) :) .

chojrak, na pewno bez stresowo udzieliłeś tysiące wywiadów, streszczając tak pojemne przedsięwzięcia jednocześnie koordynując zgromadzenia

Avatar
jaszczomp / 19 lipca 2014 o 12:06
0

...oczywiście płakać się chce widząc prezentowany stan intelektualny organizatorów ... tego czegoś... czego? - żadna nazwa nie przychodzi mi do głowy. Wypada te tzw. "gwiazdy" wśród "artystów" olać ciepłym moczem :) :) :) :) :) :) :) .

Avatar
Gość / 18 lipca 2014 o 23:43
0

Sztuka ma inspirować, prowokować, powodować jakąś reakcję.

Skup łez jest bez sensu, głupi, niedorzeczny, ale jednak powoduje reakcję, prowokuje do rozmów,

dyskusji.

Kontrola Sanepidu jest równie głupia i bez sensu, godna debila, ale jednak prowokuje do dyskusji, wywołała reakcję. Nie myślałem wcześniej o Sanepidzie jako o artystach, jako o sztuce.

Sanepid od dziś dla mnie jest organizacją artystyczną.

Avatar
czerstwabuła / 18 lipca 2014 o 22:02
0

A skąd ta kasiorka dla łzarzy? Od sponsorów? Coś podejrzewam, że z kiesy miejskiej. A lewaccy "artyści" (tudzież tzw. animatorzy kultury) w imię sprawiedliwości społecznej tak lekką ręką rozdają nieswoje pieniądze...
 

Avatar
Gość / 18 lipca 2014 o 21:56
0

co do tego ma sanepid,, jak komuś nie odpowiada płacz to niech nie idzie, to nie sklep, że żarcie trzeba kupić bo bez niego nie da się żyć

Avatar
retor / 18 lipca 2014 o 21:46
0

Poniekąd akcja pokazała stan naszego państwa, nieradzącego sobie z największymi idiotyzmami, a wręcz finansującego te pomylone pomysły.

Avatar
nhh / 18 lipca 2014 o 20:00
0

Trzeba być artystycznym nieukiem aby nie widzieć, że poprzez wydzielinę taką jak np łzy można zakazić się żółtaczką i ignorantem aby porównywać skup łez do skupu złomu... masakra intelektualna

To najlepiej nie wychodź z domu, bo coś jeszcze złapiesz.....

Avatar
biznezmen / 18 lipca 2014 o 19:55
0

otwieram wkrotce skup gufna

100zl za kilo

rzadkie po 50zl

Avatar
do Dżon / 18 lipca 2014 o 18:12
0

skąd tą informację wziąłeś o żółtaczce :) :) :)

jeżeli ktoś sie chce smarową cebulą na własne widzi mi sie... to niech sobie kupi chusteczki do zmywania makijażu albo do mycia dzididusiowych pupek ;D ... to jest toaleta praciwników a nie dla wchodzących do sklepów ... ale w polsce każda nowość, jakaś innowacja artystyczny musi byc obsmarowana w mediach, trzeba pisać anonimy ... jeszcze chwilę a ściągną kaczyńskiego lub doniosą do kurii widząc w tym dzieło szatana ... zenada

Avatar
TAKI SOBIE / 18 lipca 2014 o 18:04
0

próbówka do której są wypłakiwane zły jest przekazywana od osoby do osoby, a co się dzieje z próbówką do której wypłakiwane są DOBRY???

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Cofał i najechał na pieszego. Ranny 87-latek zmarł w szpitalu

Cofał i najechał na pieszego. Ranny 87-latek zmarł w szpitalu 0 0

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego w powiecie biłgorajskim. Wczoraj w miejscowości Tereszpol Kukiełki został potrącony starszy mężczyzna. Niestety lekarzom nie udało się uratować jego życia.

Wypadek na trasie Zamość-Krasnystaw. Nie żyje 48-letni mężczyzna [zdjęcia]
galeria

Wypadek na trasie Zamość-Krasnystaw. Nie żyje 48-letni mężczyzna [zdjęcia] 0 0

Nie udało się uratować życia 48-letniego mieszkańca gminy Stary Zamość. Mężczyzna zginął wczoraj w wypadku drogowym w miejscowości Krasne w powiecie zamojskim.

Pogoda w sobotę i kolejne dni. Wraca upał, ale też i burze

Pogoda w sobotę i kolejne dni. Wraca upał, ale też i burze 0 0

W sobotę we wschodniej części kraju wystąpią przelotne opady deszczu oraz burze (10-20 l/m2 opadu). Na pozostałym obszarze będzie pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 st. C na Suwalszczyźnie do 30 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, południowo-zachodni. W porywach burzowych może osiągnąć do 60-80 km/h.

Bitwa o Stare Bronowice, vol. 2 [zdjęcia]
galeria

Bitwa o Stare Bronowice, vol. 2 [zdjęcia] 0 0

Nie ma lepszego miejsca na Hip-Hop niż podwórko przy trzepaku wśród kamienic - wyszli z założenia organizatorzy Bitwy o Stare Bronowice, vol. 2.

Uwaga! TVN: Polak brutalnie zamordowany w Meksyku. "Problem w tym, że nie mówią prawdy"

Uwaga! TVN: Polak brutalnie zamordowany w Meksyku. "Problem w tym, że nie mówią prawdy" 0 1

Krzysztof Chmielewski został brutalnie zamordowany w Meksyku. Jego siostra przez rok walczyła o sprowadzenie ciała brata do Polski. Jakie są postępy w tej sprawie? Czy winni zostali ukarani?

Atrakcyjne Puławy w letnie weekendy. Program wydarzeń
27 lipca 2019, 18:00

Atrakcyjne Puławy w letnie weekendy. Program wydarzeń 0 5

Sezon wakacyjny w pełni. Dla tych, którzy spędzają czas w mieście lub spędzają w nim choćby jeden weekend, urząd miasta przygotował kilka letnich propozycji w ramach akcji „WeekendLove Puławy”.

Aukcja Pride of Poland za niecały miesiąc. "My tych koni na pewno nie oddamy tanio"
film

Aukcja Pride of Poland za niecały miesiąc. "My tych koni na pewno nie oddamy tanio" 7 0

Za niespełna miesiąc w Janowie Podlaskim odbędzie się święto konia arabskiego z aukcją Pride of Poland. Organizatorzy chwalą się dużym zainteresowaniem kupców.

Skrócił się czas pobytu dzieci w szpitalu. "NFZ przestał zaniżać koszt pobytu jednodniowego"

Skrócił się czas pobytu dzieci w szpitalu. "NFZ przestał zaniżać koszt pobytu jednodniowego" 2 4

Średnio o pół dnia skrócił się czas pobytu małych pacjentów w szpitalu, a liczba hospitalizacji na oddziałach dziecięcych spadła o kilka tysięcy – pochwalił się Narodowy Fundusz Zdrowia. Do niedawna szybsze wypisywanie pacjentów było dla szpitali po prostu nieopłacalne.

Nowy system biletowy w Lublinie. Szykują rewolucyjne zmiany

Nowy system biletowy w Lublinie. Szykują rewolucyjne zmiany 15 15

Cena biletu będzie zależała od liczby przejechanych przystanków, przejazdówkę kupimy na dowolną liczbę dni, a autobus przyjmie płatność kartą zbliżeniową. Takie możliwości mają się pojawić po biletowej rewolucji, której przeprowadzenia chcą się podjąć cztery firmy

Imieniny Róży, Anieli i Anny w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
21 lipca 2019, 11:00

Imieniny Róży, Anieli i Anny w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce 0 0

Zabierzcie dobry humor, ciekawość i jedźcie na imieniny do pałacu w Kozłówce. Impreza w najbliższą niedzielę. W programie prelekcja o aromatycznych właściwościach róż, intrygująca gra terenowa oraz malowanie wielkiego bukietu dla solenizantek.

Ciepłownia z Dęblina ukarana astronomiczną kwotą. Nie miała zezwoleń na emisję spalin

Ciepłownia z Dęblina ukarana astronomiczną kwotą. Nie miała zezwoleń na emisję spalin 32 17

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nałożył na byłego dzierżawcę ciepłowni w Dęblinie 9 mln zł kary za emisję spalin wykraczającą poza wykupione zezwolenia. Przedsiębiorstwo skierowało sprawę do sądu, ale to nie koniec kłopotów.

Żniwowanie w Skansenie
21 lipca 2019, 11:00

Żniwowanie w Skansenie 0 0

Muzeum Wsi Lubelskie zaprasza na pokazy tradycyjnego żniwowania. Wydarzenie rozpocznie się 21 lipca o godz. 11. Poznamy tradycyjne pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną, podbierania sierpem, robienia powróseł i formowania snopków.

Radio już nie Puławy 24

Radio już nie Puławy 24 30 27

Radio Puławy 24 już niedługo zmieni nazwę. Będzie mieć większy zasięg i nową ramówkę. Liczy na zdobycie nowych słuchaczy.

Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019. Jak wypadł Lublin?

Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019. Jak wypadł Lublin? 2 36

Lublin zajął przedostanie miejsce w Rankingu Miast Przyjaznych Rodzinom 2019. Tworząc zestawienie pod uwagę brano m.in. średnią wysokość zarobków, ceny nieruchomości oraz liczbę szkół i przedszkoli przypadających na liczbę mieszkańców

Lublin: Jeden samochód przeładowany, inny kierowca pijany

Lublin: Jeden samochód przeładowany, inny kierowca pijany 16 6

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo - to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!