Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 maja 2014 r.
9:15
Edytuj ten wpis

Ścieżka rowerowa nie jest dla wariatów

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
141 46 A A

Pędzące "kolarzówki, szaleni "górale i bujający się rolkarze - to trzy plagi ścieżek rowerowych. W tym sezonie porządku pilnuje tu sześciu policjantów i dwóch strażników miejskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Nigdy więcej nie pojawię się na ścieżce rowerowej wzdłuż Bystrzycy. Spokojnie sobie jechałem rowerkiem, gdy nagle pędzący młodzian na "góralu” tak mnie huknął, że wywinąłem kozła i walnąłem w ziemię. Na chwilę straciłem przytomność. A ten nawet się nie zatrzymał, aby zobaczyć, co się stało - mówi pan Leszek, 60-latek z Lublina.

Takie sytuacje są dobrze znane służbom mundurowym. Od początku sezonu rowerowego ścieżki patroluje dwóch strażników miejskich i sześciu policjantów. - Zwracamy uwagę na rowerzystów, którzy jeżdżą niebezpiecznie, za szybko lub całą szerokością ścieżki - zapewnia Robert Gogola, rzecznik miejskich strażników w Lublinie.

- W ubiegłym sezonie na ścieżce nałożyliśmy ponad 180 mandatów. Ukarani zostali nie tylko rowerzyści, ale też osoby, które śmieciły, piły alkohol albo nieprawidłowo sprawowały opiekę nad psem - dodaje Gogola.

W ubiegłym roku policja zanotowała na rowerowych ścieżkach w Lublinie sześć wypadków i cztery kolizje.

- Do większości z nich doszło na skrzyżowaniach. Kierowcy samochodów nie udzielili pierwszeństwa rowerzystom - informuje Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Kolejną plagą są rolkarze, którzy bujają się na ścieżce rowerowej. - Rolkarze i deskorolkarze są traktowani jak piesi. To nie kolarze, ich miejsce jest na chodniku lub wydzielonych ciągach pieszych - tłumaczy Fijołek.

Policjanci przypominają, że rowerzyści muszą być trzeźwi. W przeciwnym razie ryzykują poważnymi sankcjami.

- Na ścieżce obowiązuje ruch prawostronny, a wiec nie ma jeżdżenia ławą. I apeluję o zachowanie umiaru z prędkością. Ścieżka to nie tor wyścigowy - dodaje Fijołek.

Rowerowe patrole policji i straży miejskiej patrolują ścieżki codziennie, od południa do godz. 22 (w sezonie letnim). Przypomnijmy, że rowerzysta na ścieżce jest karany według taryfikatora mandatów, ale bez punktów karnych.
Czytaj więcej o:

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
antypiotr / 17 maja 2014 o 22:11
0

To dlaczego  nie pobudują ścieżek rowerowych  -   osobno -  tylko są razem z chodnikiem dla pieszych - i to  rowerzyści nie wiedzą że  chodnik  jest tylko dla pieszych ?

Często bywam  nad zalewem jako spacerowicz i trochę rzadziej jako "cyklista", ale sporadycznie widuję rowerzystów korzystających z części dla pieszych. Natomiast piesi na części dla rowerzystów to widok powszechny; celują w tym starsze panie i rozkoszne mamuśki z dziećmi. A na grzeczne uwagi reagują taką agresją, że strach się bać.   

Często bywam  nad zalewem jako spacerowicz i trochę rzadziej jako "cyklista", ale sporadycznie widuję rowerzystów korzystających z części dla pieszych. Natomiast piesi na części dla rowerzystów to widok powszechny; celują w tym starsze panie i rozkoszne mamuśki z dziećmi. A na grzeczne uwagi reagują taką agresją, że strach się bać.   

rozwiń
Avatar
Piotr / 17 maja 2014 o 21:27
0

też mnie denerwują nieodpowiedzialni rowerzysci, ale żeby z dzieckiem chcieć się pchać na ściezkę rowerową?!! Ściezka, jak sama nazwa wskazuje, nie służy do spacerów, a już tym bardziej z maluchem, tylko do jeżdżenia na rowerze!

To dlaczego  nie pobudują ścieżek rowerowych  -   osobno -  tylko są razem z chodnikiem dla pieszych - i to  rowerzyści nie wiedzą że  chodnik  jest tylko dla pieszych ?

To dlaczego  nie pobudują ścieżek rowerowych  -   osobno -  tylko są razem z chodnikiem dla pieszych - i to  rowerzyści nie wiedzą że  chodnik  jest tylko dla pieszych ?

rozwiń
Avatar
Gość / 17 maja 2014 o 21:26
0

też mnie denerwują nieodpowiedzialni rowerzysci, ale żeby z dzieckiem chcieć się pchać na ściezkę rowerową?!! Ściezka, jak sama nazwa wskazuje, nie służy do spacerów, a już tym bardziej z maluchem, tylko do jeżdżenia na rowerze!

To dlaczego  nie pobudują ścieżek rowerowych  -   osobno -  tylko są razem z chodnikiem dla pieszych - i to  rowerzyści nie wiedzą że  chodnik  jest tylko dla pieszych ?

To dlaczego  nie pobudują ścieżek rowerowych  -   osobno -  tylko są razem z chodnikiem dla pieszych - i to  rowerzyści nie wiedzą że  chodnik  jest tylko dla pieszych ?

rozwiń
Avatar
aaaa / 17 maja 2014 o 12:53
0

Największa plaga ścieżki to grupki, które jeżdżą całą szerokością ścieżki, dzieci puszczane samopas, piesi na pasie dla rowerów, podchmieleni jadący zygzakiem i wszyscy ci, którzy wykonują nagłe, niesygnalizowane manewry bez upewnienia się, że nikomu drogi nie zajadą, a po zmroku matoły bez lampek. Gdyby wszyscy jeździli gęsiego to nie miałoby znaczenia czy ktoś jedzie wolno czy szybko, bo ścieżka jest szeroka, ale niestety w czasie wycieczki trzeba sobie pogadać ...

Rewelacyjna jest też pani, która biegła środkiem ścieżki rowerowej w okolicach os. Nałkowskich i głęboko w poważaniu miała uwagi innych użytkowników. Znając życie, pewnie już nie biega bo ktoś jej w to "poważanie" dawno wjechał.

Rewelacyjna jest też pani, która biegła środkiem ścieżki rowerowej w okolicach os. Nałkowskich i głęboko w poważaniu miała uwagi innych użytkowników. Znając życie, pewnie już nie biega bo ktoś jej w to "poważanie" dawno wjechał.

rozwiń
Avatar
AJSZAQ / 17 maja 2014 o 12:05
0

bo my POLACY to jeszcze dużo tej europejskiej kultury musimy się nauczyć.Jedzcie do Holandii to zobaczycie kulturę poruszania się po ścieżkach rowerowych.Tam po ścieżki są dla pieszych ,rowerzystów, skuterów i osób na koniach -tak i wszyscy są bezpieczni bo KULTURA JEST W TYCH LUDZIACH KAZDY SZANUJE BEZPIECZEŃSTWO DRUGIEGO.

Avatar
Arek / 16 maja 2014 o 19:39
0

Oczywiście nie dla wariatów i fanatyków - polskie drogi dla rowerów powinny być budowane głównie ze względów głównie rekreacyjno-turystycznych,  bo odliczając zimę, zimne dni i deszczowe to normalni ludzie (90%) jeżdżą tylko nieco ponad 4 m-ce w ciągu w roku SORRY TAKI MAMY KLIMAT. Jak widzę wariatów pędzących na rowerach (przeważnie w kaskach i obcisłych portkach, oraz ostentacyjnie utrudniających życie kierowcom i pieszym) to aż się włos jeży na głowie. W POLSCE ROWER MA ZASTOSOWANIE PRAWIE WYŁĄCZNIE REKREACYJNE... 

Avatar
abc / 16 maja 2014 o 16:55
0

korzystam regularnie ze wszystkich ścieżek i od stycznia nie widziałem na nich ani jednego patrolu, a już tym bardziej straż miejska - muhahaha... Plaga to są ludzie którzy nie myślą, którzy bezwiednie i bez zastanowienia jadą z małymi dzieciakami, plaga to rolkarze, którym się pomyliły pasy...

Wypisywać mandaty na Krakowskim rowerzystom to można, rolkarza na ścieżce pewnie i tak nie dogonią więc o czym tu mówić.

Avatar
Grzegorz / 16 maja 2014 o 15:32
0

Jak ktoś nie wiem po której stronie jeździć to się nie dziwie, ruch na ścieżkach powinien być prawostrony Ci co jadą szybciej wymijają z lewej, a reszta co niewiadomo co robi na ścieżkach niech tam nie wchodzi poprostu:)

Avatar
smog walewski / 16 maja 2014 o 15:29
0

Jezeli znaki nie nakazuja inaczej, po DDR mozna sie poruszac z taka predkoscia jak po szosie. Czyli na DDR nad Zalew ograniczenie to 50 km/h.

Avatar
Marek / 16 maja 2014 o 15:23
0

W tydzień bym głąbów nauczył jeździć. Mandaty po 1000zł i za niebezpieczną jazdę i po kłopocie. Prawdą jest ze z dzieckiem uczącym się jeździć bądź jeżdżącym słabo na ścieżkę rowerową wzdłuż Bystrzycy lepiej się nie wybierać. Idioci jeźdzą jakby byli królami ścieżki. Jest zakaz do 10km/h ale on ich nie dotyczy.

Słucham? "Zakaz do 10 km/h"? Gdzie żeś się takich bzdur naczytał/nasłuchał?

Avatar
antypiotr / 17 maja 2014 o 22:11
0

To dlaczego  nie pobudują ścieżek rowerowych  -   osobno -  tylko są razem z chodnikiem dla pieszych - i to  rowerzyści nie wiedzą że  chodnik  jest tylko dla pieszych ?

Często bywam  nad zalewem jako spacerowicz i trochę rzadziej jako "cyklista", ale sporadycznie widuję rowerzystów korzystających z części dla pieszych. Natomiast piesi na części dla rowerzystów to widok powszechny; celują w tym starsze panie i rozkoszne mamuśki z dziećmi. A na grzeczne uwagi reagują taką agresją, że strach się bać.   

Często bywam  nad zalewem jako spacerowicz i trochę rzadziej jako "cyklista", ale sporadycznie widuję rowerzystów korzystających z części dla pieszych. Natomiast piesi na części dla rowerzystów to widok powszechny; celują w tym starsze panie i rozkoszne mamuśki z dziećmi. A na grzeczne uwagi reagują taką agresją, że strach się bać.   

rozwiń
Avatar
Piotr / 17 maja 2014 o 21:27
0

też mnie denerwują nieodpowiedzialni rowerzysci, ale żeby z dzieckiem chcieć się pchać na ściezkę rowerową?!! Ściezka, jak sama nazwa wskazuje, nie służy do spacerów, a już tym bardziej z maluchem, tylko do jeżdżenia na rowerze!

To dlaczego  nie pobudują ścieżek rowerowych  -   osobno -  tylko są razem z chodnikiem dla pieszych - i to  rowerzyści nie wiedzą że  chodnik  jest tylko dla pieszych ?

To dlaczego  nie pobudują ścieżek rowerowych  -   osobno -  tylko są razem z chodnikiem dla pieszych - i to  rowerzyści nie wiedzą że  chodnik  jest tylko dla pieszych ?

rozwiń
Avatar
Gość / 17 maja 2014 o 21:26
0

też mnie denerwują nieodpowiedzialni rowerzysci, ale żeby z dzieckiem chcieć się pchać na ściezkę rowerową?!! Ściezka, jak sama nazwa wskazuje, nie służy do spacerów, a już tym bardziej z maluchem, tylko do jeżdżenia na rowerze!

To dlaczego  nie pobudują ścieżek rowerowych  -   osobno -  tylko są razem z chodnikiem dla pieszych - i to  rowerzyści nie wiedzą że  chodnik  jest tylko dla pieszych ?

To dlaczego  nie pobudują ścieżek rowerowych  -   osobno -  tylko są razem z chodnikiem dla pieszych - i to  rowerzyści nie wiedzą że  chodnik  jest tylko dla pieszych ?

rozwiń
Avatar
aaaa / 17 maja 2014 o 12:53
0

Największa plaga ścieżki to grupki, które jeżdżą całą szerokością ścieżki, dzieci puszczane samopas, piesi na pasie dla rowerów, podchmieleni jadący zygzakiem i wszyscy ci, którzy wykonują nagłe, niesygnalizowane manewry bez upewnienia się, że nikomu drogi nie zajadą, a po zmroku matoły bez lampek. Gdyby wszyscy jeździli gęsiego to nie miałoby znaczenia czy ktoś jedzie wolno czy szybko, bo ścieżka jest szeroka, ale niestety w czasie wycieczki trzeba sobie pogadać ...

Rewelacyjna jest też pani, która biegła środkiem ścieżki rowerowej w okolicach os. Nałkowskich i głęboko w poważaniu miała uwagi innych użytkowników. Znając życie, pewnie już nie biega bo ktoś jej w to "poważanie" dawno wjechał.

Rewelacyjna jest też pani, która biegła środkiem ścieżki rowerowej w okolicach os. Nałkowskich i głęboko w poważaniu miała uwagi innych użytkowników. Znając życie, pewnie już nie biega bo ktoś jej w to "poważanie" dawno wjechał.

rozwiń
Avatar
AJSZAQ / 17 maja 2014 o 12:05
0

bo my POLACY to jeszcze dużo tej europejskiej kultury musimy się nauczyć.Jedzcie do Holandii to zobaczycie kulturę poruszania się po ścieżkach rowerowych.Tam po ścieżki są dla pieszych ,rowerzystów, skuterów i osób na koniach -tak i wszyscy są bezpieczni bo KULTURA JEST W TYCH LUDZIACH KAZDY SZANUJE BEZPIECZEŃSTWO DRUGIEGO.

Avatar
Arek / 16 maja 2014 o 19:39
0

Oczywiście nie dla wariatów i fanatyków - polskie drogi dla rowerów powinny być budowane głównie ze względów głównie rekreacyjno-turystycznych,  bo odliczając zimę, zimne dni i deszczowe to normalni ludzie (90%) jeżdżą tylko nieco ponad 4 m-ce w ciągu w roku SORRY TAKI MAMY KLIMAT. Jak widzę wariatów pędzących na rowerach (przeważnie w kaskach i obcisłych portkach, oraz ostentacyjnie utrudniających życie kierowcom i pieszym) to aż się włos jeży na głowie. W POLSCE ROWER MA ZASTOSOWANIE PRAWIE WYŁĄCZNIE REKREACYJNE... 

Avatar
abc / 16 maja 2014 o 16:55
0

korzystam regularnie ze wszystkich ścieżek i od stycznia nie widziałem na nich ani jednego patrolu, a już tym bardziej straż miejska - muhahaha... Plaga to są ludzie którzy nie myślą, którzy bezwiednie i bez zastanowienia jadą z małymi dzieciakami, plaga to rolkarze, którym się pomyliły pasy...

Wypisywać mandaty na Krakowskim rowerzystom to można, rolkarza na ścieżce pewnie i tak nie dogonią więc o czym tu mówić.

Avatar
Grzegorz / 16 maja 2014 o 15:32
0

Jak ktoś nie wiem po której stronie jeździć to się nie dziwie, ruch na ścieżkach powinien być prawostrony Ci co jadą szybciej wymijają z lewej, a reszta co niewiadomo co robi na ścieżkach niech tam nie wchodzi poprostu:)

Avatar
smog walewski / 16 maja 2014 o 15:29
0

Jezeli znaki nie nakazuja inaczej, po DDR mozna sie poruszac z taka predkoscia jak po szosie. Czyli na DDR nad Zalew ograniczenie to 50 km/h.

Avatar
Marek / 16 maja 2014 o 15:23
0

W tydzień bym głąbów nauczył jeździć. Mandaty po 1000zł i za niebezpieczną jazdę i po kłopocie. Prawdą jest ze z dzieckiem uczącym się jeździć bądź jeżdżącym słabo na ścieżkę rowerową wzdłuż Bystrzycy lepiej się nie wybierać. Idioci jeźdzą jakby byli królami ścieżki. Jest zakaz do 10km/h ale on ich nie dotyczy.

Słucham? "Zakaz do 10 km/h"? Gdzie żeś się takich bzdur naczytał/nasłuchał?