Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 sierpnia 2013 r.
14:01
Edytuj ten wpis

Sinice, zielenice, okrzemki w Zalewie Zemborzyckim. Kąpieliska zamknięte

0 8 A A
W wodzie Zalewu Zemborzyckiego są sinice (Jacek Świerczyński)
W wodzie Zalewu Zemborzyckiego są sinice (Jacek Świerczyński)

MOSiR otrzymał wyniki badań wody pobranej z Zalewu Zemborzyckiego. W wodzie są m.in. sinice.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Badania zostały przeprowadzone w laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. Badaniom została poddana woda pobrana w kąpieliskach Wrotków i Marina.

W obu przypadkach stwierdzono obecność sinic. Obecne są także zielenice, okrzemki, bruzdnice oraz kryptofity.

W związku z tym wykluczone jest dopuszczenie obu kąpielisk do kąpieli. - Na obu kąpieliskach została wywieszona czerwona flaga, która oznacza zakaz kąpieli w zalewie. Zakaz obowiązuje do odwołania - mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR.

Można za to korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i pływać po zalewie w kajakach czy rowerach wodnych.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Z.s. / 7 sierpnia 2013 o 18:05
0

Ten wybitny umysł który podjął decyzję o spuszczeniu wody w Zalewie na całe upalne i suche lato należałoby nagrodzić specjalnie Panie Prezydencie ŻUK!!! Jeszcze w lipcu poziom wody w Bystrzycy był na tyle wysoki, że można było uzupełnić ubytek wody w Zalewie. Aktualnie w rzece tez ledwie ciecze!!! Pozdrowienia dla naszych wybitnych włodarzy Zalewu  i nie tylko!!!

Avatar
MikrobioloG / 7 sierpnia 2013 o 17:50
0

Problem zalewu polega na tym, że zalew został zbudowany na terenach rolniczych, które kiedys były intensywnie nawożone. Z dna ciągle wydobywaja się zwiazku azotu i fosforu czyli pierwiastki biogenne, które stanowia nawóz dla glonów. Natomiast sinice mają jeszcze lepsze warunki. Sinice to bakterie, które azot mogą pozyskiwać z powietrza i ich jedynym pierwiastkiem limitującym jest fosfor, którego mają w zalewie pod dostatkiem. Innym problemem jest bystrzyca, która przepływa przez tereny rolnicze zbierajac biogeny z pól i dostarczając je do zalewu. Tu niestety potrzebna jest porządna rekultywacja a i ona niestetyw tym przypadku może nie byc w pełni skuteczna. 

Problem zalewu polega na tym, że zalew został zbudowany na terenach rolniczych, które kiedys były intensywnie nawożone. Z dna ciągle wydobywaja się zwiazku azotu i fosforu czyli pierwiastki biogenne, które stanowia nawóz dla glonów. Natomiast sinice mają jeszcze lepsze warunki. Sinice to bakterie, które azot mogą pozyskiwać z powietrza i ich jedynym pierwiastkiem limitującym jest fosfor, którego mają w zalewie pod dostatkiem. Innym problemem jest bystrzyca, która przepływa przez tereny rolnicze zbierajac biogeny z pól i dostarczając je do... rozwiń

Avatar
archiwaldos / 7 sierpnia 2013 o 16:55
0

a ja znam gościa co zgarnął 200 tys za zakładanie pływających wysepek które miały oczyścić zalew z sinic a jak okazało się to niewypałem to je pozbierał i to nie wszystkie za kolejne 50 tys i się smieje przekręt za przekrętem w tym naszym mieście

Avatar
GOŚĆ / 7 sierpnia 2013 o 16:31
0

Trzeba zbadać jeszcze Bystrzycę powyżej zalewu np. na mostku od ul. Marzanny kiedyś płyneła czyta teraz męciocha z płynacą rzęsą wodną jak by ktoś skierował koryto przes stawy rybne w prawiednikach lub wyżej lub ewentualnie upuszczał brudną wodę ze stawów do bystrzycy, a sobie dopuszczał czystą z bystrzycy wygląd wody jest podobny do tej jak w bystrzycy poniżej zalewu.

Avatar
mieszkaniec156 / 7 sierpnia 2013 o 16:03
0

Zawsze był syf, a w tym roku ewidentny z racji niegospodarności prezesa mosiru(albo w sumie gospodarności i dbania o własny folwark) Woda z zalewu została opuszczona o ok. 1m. miało to trwać ok 2-3 tyg... a trwa ile ? prawie 2miesiąc.... Po upuszczeniu wody, ryby padają, zdychają wielkie okazy ( nie od dziś wiadomo że w zalewie pływa sporo dużych ryb, szkoda że teraz brzuchem do góry) przez to że na stołku siedzi nie właściwa osoba... Ryby padają, przez upały woda ma taki a nie inny kolor... I dziwić się że zabronili kąpieli... Może wreszcie w tym kraju ktoś ruszy swoje 4 litery i zrobi coś dla kogoś, a nie dla siebie...

Na zalewie to teraz da się pływać, ale tylko rowerkami wodnymi i kajakami (wypożyczonymi od MOSIRu) z racji niskiego stanu wody pływanie czymś większym grozi wpakowaniem się na mielizne, pół biedy jak na "piach" ale miejscami jest dno kamieniste... 

Osobny temat, że tama która nie tak dawno była remontowana przecieka...

Zawsze był syf, a w tym roku ewidentny z racji niegospodarności prezesa mosiru(albo w sumie gospodarności i dbania o własny folwark) Woda z zalewu została opuszczona o ok. 1m. miało to trwać ok 2-3 tyg... a trwa ile ? prawie 2miesiąc.... Po upuszczeniu wody, ryby padają, zdychają wielkie okazy ( nie od dziś wiadomo że w zalewie pływa sporo dużych ryb, szkoda że teraz brzuchem do góry) przez to że na stołku siedzi nie właściwa osoba... Ryby padają, przez upały woda ma taki a nie inny kolor... I dziwić się że zabronili kąpieli... Może wresz... rozwiń

Avatar
plażowicz / 7 sierpnia 2013 o 15:06
0

a na stronie psse lublin nic nie piszą że znaleziono sinice, tylko nie odpowiada im kolorystyka wody, jakby Prezydent Żuk poszedł po rozum do głowy to by już dawno zlecił czyszczenie zalewu z torfu. Ale jak wszystkim wiadomo, lepiej zamknąć bezpłatne kompieliska i wysyłac ludzi na Wrotków aby wpływała kasa do Ratusza.

Avatar
niuniu / 7 sierpnia 2013 o 14:47
0

nawet jak będą tam pływały kupy to mamy z Kaliny, Bronowic tudzież innych Tatarów wsadzą w tę zupę swoje pociechy , żeby móc spokojnie wsączyć piwko na trawie i zajarać szluga

Avatar
niunia / 7 sierpnia 2013 o 14:44
0

nawet jak będą tam pływały kupy to mamy z Kaliny, Bronowic tudzież innych Tatarów wsadzą w tę zupę swoje pociechy , żeby móc spokojnie wsączyć piwko na trawie i zajarać szluga

Avatar
Z.s. / 7 sierpnia 2013 o 18:05
0

Ten wybitny umysł który podjął decyzję o spuszczeniu wody w Zalewie na całe upalne i suche lato należałoby nagrodzić specjalnie Panie Prezydencie ŻUK!!! Jeszcze w lipcu poziom wody w Bystrzycy był na tyle wysoki, że można było uzupełnić ubytek wody w Zalewie. Aktualnie w rzece tez ledwie ciecze!!! Pozdrowienia dla naszych wybitnych włodarzy Zalewu  i nie tylko!!!

Avatar
MikrobioloG / 7 sierpnia 2013 o 17:50
0

Problem zalewu polega na tym, że zalew został zbudowany na terenach rolniczych, które kiedys były intensywnie nawożone. Z dna ciągle wydobywaja się zwiazku azotu i fosforu czyli pierwiastki biogenne, które stanowia nawóz dla glonów. Natomiast sinice mają jeszcze lepsze warunki. Sinice to bakterie, które azot mogą pozyskiwać z powietrza i ich jedynym pierwiastkiem limitującym jest fosfor, którego mają w zalewie pod dostatkiem. Innym problemem jest bystrzyca, która przepływa przez tereny rolnicze zbierajac biogeny z pól i dostarczając je do zalewu. Tu niestety potrzebna jest porządna rekultywacja a i ona niestetyw tym przypadku może nie byc w pełni skuteczna. 

Problem zalewu polega na tym, że zalew został zbudowany na terenach rolniczych, które kiedys były intensywnie nawożone. Z dna ciągle wydobywaja się zwiazku azotu i fosforu czyli pierwiastki biogenne, które stanowia nawóz dla glonów. Natomiast sinice mają jeszcze lepsze warunki. Sinice to bakterie, które azot mogą pozyskiwać z powietrza i ich jedynym pierwiastkiem limitującym jest fosfor, którego mają w zalewie pod dostatkiem. Innym problemem jest bystrzyca, która przepływa przez tereny rolnicze zbierajac biogeny z pól i dostarczając je do... rozwiń

Avatar
archiwaldos / 7 sierpnia 2013 o 16:55
0

a ja znam gościa co zgarnął 200 tys za zakładanie pływających wysepek które miały oczyścić zalew z sinic a jak okazało się to niewypałem to je pozbierał i to nie wszystkie za kolejne 50 tys i się smieje przekręt za przekrętem w tym naszym mieście

Avatar
GOŚĆ / 7 sierpnia 2013 o 16:31
0

Trzeba zbadać jeszcze Bystrzycę powyżej zalewu np. na mostku od ul. Marzanny kiedyś płyneła czyta teraz męciocha z płynacą rzęsą wodną jak by ktoś skierował koryto przes stawy rybne w prawiednikach lub wyżej lub ewentualnie upuszczał brudną wodę ze stawów do bystrzycy, a sobie dopuszczał czystą z bystrzycy wygląd wody jest podobny do tej jak w bystrzycy poniżej zalewu.

Avatar
mieszkaniec156 / 7 sierpnia 2013 o 16:03
0

Zawsze był syf, a w tym roku ewidentny z racji niegospodarności prezesa mosiru(albo w sumie gospodarności i dbania o własny folwark) Woda z zalewu została opuszczona o ok. 1m. miało to trwać ok 2-3 tyg... a trwa ile ? prawie 2miesiąc.... Po upuszczeniu wody, ryby padają, zdychają wielkie okazy ( nie od dziś wiadomo że w zalewie pływa sporo dużych ryb, szkoda że teraz brzuchem do góry) przez to że na stołku siedzi nie właściwa osoba... Ryby padają, przez upały woda ma taki a nie inny kolor... I dziwić się że zabronili kąpieli... Może wreszcie w tym kraju ktoś ruszy swoje 4 litery i zrobi coś dla kogoś, a nie dla siebie...

Na zalewie to teraz da się pływać, ale tylko rowerkami wodnymi i kajakami (wypożyczonymi od MOSIRu) z racji niskiego stanu wody pływanie czymś większym grozi wpakowaniem się na mielizne, pół biedy jak na "piach" ale miejscami jest dno kamieniste... 

Osobny temat, że tama która nie tak dawno była remontowana przecieka...

Zawsze był syf, a w tym roku ewidentny z racji niegospodarności prezesa mosiru(albo w sumie gospodarności i dbania o własny folwark) Woda z zalewu została opuszczona o ok. 1m. miało to trwać ok 2-3 tyg... a trwa ile ? prawie 2miesiąc.... Po upuszczeniu wody, ryby padają, zdychają wielkie okazy ( nie od dziś wiadomo że w zalewie pływa sporo dużych ryb, szkoda że teraz brzuchem do góry) przez to że na stołku siedzi nie właściwa osoba... Ryby padają, przez upały woda ma taki a nie inny kolor... I dziwić się że zabronili kąpieli... Może wresz... rozwiń

Avatar
plażowicz / 7 sierpnia 2013 o 15:06
0

a na stronie psse lublin nic nie piszą że znaleziono sinice, tylko nie odpowiada im kolorystyka wody, jakby Prezydent Żuk poszedł po rozum do głowy to by już dawno zlecił czyszczenie zalewu z torfu. Ale jak wszystkim wiadomo, lepiej zamknąć bezpłatne kompieliska i wysyłac ludzi na Wrotków aby wpływała kasa do Ratusza.

Avatar
niuniu / 7 sierpnia 2013 o 14:47
0

nawet jak będą tam pływały kupy to mamy z Kaliny, Bronowic tudzież innych Tatarów wsadzą w tę zupę swoje pociechy , żeby móc spokojnie wsączyć piwko na trawie i zajarać szluga

Avatar
niunia / 7 sierpnia 2013 o 14:44
0

nawet jak będą tam pływały kupy to mamy z Kaliny, Bronowic tudzież innych Tatarów wsadzą w tę zupę swoje pociechy , żeby móc spokojnie wsączyć piwko na trawie i zajarać szluga

Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 4 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia]
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 93 23

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 35 4

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 1

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!