Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 sierpnia 2019 r.
8:53

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. "Chcemy wiedzieć, dlaczego Grzegorz nie żyje"

318 73 A A
Grzegorz nigdy nie wdawał się w bójki, nawet po alkoholu nie bywał agresywny. Grał w zespole muzycznym, miał swoją firmę remontową. Pracował w Norwegii i w Polsce, gdzie opiekował się swoim 12-letnim synem - mówi rodzina zmarłego 36-latka
Grzegorz nigdy nie wdawał się w bójki, nawet po alkoholu nie bywał agresywny. Grał w zespole muzycznym, miał swoją firmę remontową. Pracował w Norwegii i w Polsce, gdzie opiekował się swoim 12-letnim synem - mówi rodzina zmarłego 36-latka

Chcemy wiedzieć, co działo się z naszym synem i dlaczego nie żyje – mówią rodzice 36-letniego Grzegorza z Lublina. Mężczyzna zmarł po przewiezieniu do izby wytrzeźwień. Jego bliscy podejrzewają, że mógł zostać pobity

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miał opuchnięte lewe oko i ucho, jakby dostał cios z prawej strony – opowiada ojciec Grzegorza, który identyfikował zwłoki syna. – Po prawej stronie twarzy też miał opuchliznę, jak od uderzenia. Skąd to się wzięło? Przecież z dokumentacji wynika, że kiedy przyjmowano go na izbę, nic mu nie dolegało.

Z pl. Kaczyńskiego na izbę

Bliscy po raz ostatni widzieli Grzegorza w poprzedni piątek. Rano wyszedł do pracy. Prowadził remont w centrum Lublina.

– Miałem mu dowieźć klej. Jego pracownik powiedział, że syn ok. 11 wyszedł, bo źle się poczuł – relacjonuje ojciec. – Potem Grzegorz poszedł jeszcze do kolegi, ale nie zastał go w domu.

Nie wiadomo, co działo się potem. Pewne jest, że ok. 15.30 36-latek trafił w ręce policjantów. Mundurowi interweniowali na pl. Kaczyńskiego, gdzie dwóch pijanych rzucało butelkami. Obaj dostali mandaty. Na ławce obok nich spał Grzegorz R.

– Był pijany. Na twarzy miał ślady krwi i wymiocin. Nie miał przy sobie żadnych dokumentów. Nie chciał również powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka – relacjonuje Andrzej Fijołek z zespołu prasowego lubelskiej policji.

Irokez czerwony od krwi

Mundurowi zabrali go do izby wytrzeźwień. Mimo że miał prawie 4 promile alkoholu, badający go lekarz ocenił, że może zostać przyjęty.

– Przecież powyżej 3,5 promila to stan zagrożenia życia. Czytałam relację z otwarcia izby i jeden z lekarzy zapowiadał, że osoby w takim stanie nie będą przyjmowane. Dlaczego naszego syna tam zostawili? Dlaczego nie zabrali go do szpitala? –pyta matka Grzegorza.

Rano okazało się, że chłopak nie żyje.

Dwaj mężczyźni, którzy leżeli z nim w jednej sali, nie widzieli niczego podejrzanego. Wezwani na miejsce policjanci zabrali się za ustalanie tożsamości zmarłego. Do rodziny zaczęli dzwonić znajomi z informacją, że Grzegorz prawdopodobnie nie żyje.

– Pojechaliśmy na komisariat. Tam dyżurny zapytał mnie, czy miał on „czerwonego irokeza”. Pomyślałam, jak to, przecież miał jasne włosy, ale prawdopodobnie one były brudne od krwi – opowiada bratowa 36-latka.

W sobotę wieczorem bliscy zidentyfikowali zwłoki Grzegorza.

Prowokował wyglądem?

– Mógł prowokować swoim wizerunkiem. Irokez na głowie, tatuaże, kolczyki. Może kogoś zdenerwował, więc dostał w twarz? – zastanawia się ojciec Grzegorza. – Przez ten wygląd ludzie czasem źle go postrzegali, ale to przecież nie jest powód, żeby bić człowieka.

Rodzina podkreśla, że Grzegorz nigdy nie wdawał się w bójki, nawet po alkoholu nie bywał agresywny. Grał w zespole muzycznym, miał swoją firmę remontową. Pracował w Norwegii i w Polsce, gdzie opiekował się swoim 12-letnim synem.

– Mnie również bardzo pomagał w pracy. Teraz też miał wracać, do Norwegii, ale został żeby mi pomóc – dodaje ojciec. – To był bardzo spokojny, uczynny chłopak.

Śledztwo trwa

Bliscy 36-latka starają się wyjaśnić dlaczego Grzegorz zmarł i co działo się z nim przed śmiercią. Szukają osób, które mogą mieć informacje na ten temat. Okoliczności śmierci mężczyzny bada również prokuratura.

– Wszczęliśmy śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci – mówi Jarosław Warszawski, szef Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. – Wstępne wyniki sekcji zwłok nie wskazują, by do śmierci mężczyzny przyczyniły się osoby trzecie. Czekamy jednak na finalną ekspertyzę. Oczywiście badamy również wersje dotyczące ewentualnego pobicia lub błędu lekarskiego przy kwalifikowaniu mężczyzny do pobytu na izbie. 

W sprawie przesłuchano już pierwszych świadków. Śledczy będą również analizować nagrania z kamer monitoringu w izbie wytrzeźwień. Finalnych ustaleń z sekcji zwłok można się spodziewać w sierpniu. 

Własną kontrolę w sprawie śmierci 36-latka prowadzi również Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie.

e-Wydanie

Komentarze 73

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
racjonalista / 6 sierpnia 2019 o 09:23
+52
takie rzeczy tylko u nas. Gość ma 4 promile alkoholu, a oni twierdza, że spokojny, grzeczny, kochający, pracowity. Jak gość o 15.30 ma 4 promile to o której zaczął walić gaz ? o 11 ? Wszystko jest dla ludzi ale jak ktoś wali gaz tak, że o 15.30 ma 4 promile, śpi zarzygany na ławce to nie jest grzeczny, kochający i pracowity tylko chory. Niech rodzina zacznie od siebie, dlaczego nie poszli z nim do AA może psychiatry ? Jego śmierć to skutek zaniedbań .....
Avatar
janusz / 6 sierpnia 2019 o 09:18
+52
czytam to to aż łezka się kręci w oku. Biedny chłopak 4 promile mu dolali do krwi. A taki był spokojny, rodzinny, pracowity. O 11 wyszedł z pracy bo źle sie poczuł. Z pewnością udał się do lekarza a że leki za dużo alko miały to stąd te 4 promile o 16 ... Szkoda człowieka ale rodzino gdzie byłaś jak chłopak się staczał ? Żeby osiągnąć 4 promile to trzeba być już mocno wytrenowany. A ci koledzy co z nimi pił to nie są winni ?! Winni są ci którzy udzielali pomocy ?
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 09:14
+38
Taki był spokojny, pracowity , a leźał w centrum miasta zarzygany i pijany.Spokojny ułoźony tatuś 12 - letniego syna tak się nie zachowuje.Widocznie wywalył łbem gdzieś a serducho nie wytrzymało ciśnienia .
Avatar
% / 6 sierpnia 2019 o 09:29
+29
Na izbie wytrzeźwień w Lublinie Podają każdemu zastrzyk po którym niby ma się szybciej wytrzeźwieć , jest to *** wie co Nie obchodzi ich czy może jesteś uczulony na coś czy nie wala każdemu to
 Nikt tak nikogo nie zaprasza na wczasy. Dosyć nianczenia patologii. 
Avatar
lolek / 6 sierpnia 2019 o 10:33
+26
Jesteście ohydni! Wasze komentarze to przykład upadku człowieka. I co z tego że facet miał 4 promile i spał na ławce. Nikomu tym krzywdy nie zrobił. A faktem niepodważalnym jest, że zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. I trzeba teraz ustalić, dlaczego w takim stanie został zabrany na izbę wytrzeźwień i już z niej nie wyzedł. Każdy obywatel ma prawo czuć się w Polsce bezpiecznie, nawet jeżeli przesadzi z alkoholem. Nad tym bezpieczeństwem mają czuwać odpowiednie organy (np. policja, straż miejska) oraz instytucje (w tym wypadku jednostki samorządu terytorialnego tworzace izbę wytrzeźwień) - opłacane z naszych podatków, w tym także tych, którzy piją alkohol. Przechodzenie do porządku dziennego i bagatelizowanie śmierci tego człowieka to przykład na kompletny upadek zasad moralnych i obywatelskich. Idzcie do diabła!
Jesteście ohydni! Wasze komentarze to przykład upadku człowieka. I co z tego że facet miał 4 promile i spał na ławce. Nikomu tym krzywdy nie zrobił. A faktem niepodważalnym jest, że zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. I trzeba teraz ustalić, dlaczego w takim stanie został zabrany na izbę wytrzeźwień i już z niej nie wyzedł. Każdy obywatel ma prawo czuć się w Polsce bezpiecznie, nawet jeżeli przesadzi z alkoholem. Nad tym bezpieczeństwem mają czuwać odpowiednie organy (np. policja, straż miejska) oraz instytucje (w tym wypadku jednostki ... rozwiń
Avatar
Racjonalny / 6 sierpnia 2019 o 09:12
+24
Napił się trucizny (alkohol jest truzizną) i przedawkował. Dlaczego nie żyje?-bo nie był nieśmiertelny.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 09:01
+22
Alkohol to ZŁO.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 08:57
+21
Dosyć użalania się nad żulami i patolą osiedlową. Jakoś wcześniej "bliscy" sie nim nie interesowali , ale teraz pewnie będą walczyć o odszkodowanie i stąd ta ich troska.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 09:34
+20
jakby nie chlał to by żył,alkohol to trucizna.
Avatar
anonim / 6 sierpnia 2019 o 20:31
+17
Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Uważam, że w takim stanie chłopak powinien pojechać do szpitala, a nie do Izby Wytrzeźwień. Ktoś powinien nad nim czuwać, mimo popełnionego błędu wypicia takiej ilości alkoholu. Najlepiej jest powiedzieć, że zachlał się i sam sobie na to zasłużył, ale kto wie co mu w głowie siedziało?!Może miał depresje, jakieś problemy i szukał ucieczki? Nie każdy radzi sobie ze swoimi demonami chodząc do kościoła, medytując czy chodząc do psychiatry/psychologa. Wyszło, że Izba Wytrzeźwień nie jest w żaden sposób pomocna, a wręcz przeciwnie - przyjmuje ludzi, a traktuje ich jak pijaków, którzy sami sobie zasłużyli na taki los. Oczywiście nie znałam chłopaka, ale nie sądzę, że ktoś kto nie miał jakiś problemów, wychodzi z pracy i upija się zasypiając na ławce. Trochę empatii ludzie, oby nikogo coś takiego w życiu nie spotkało. 
Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Uważam, że w takim stanie chłopak powinien pojechać do szpitala, a nie do Izby Wytrzeźwień. Ktoś powinien nad nim czuwać, mimo popełnionego błędu wypicia takiej ilości alkoholu. Najlepiej jest powiedzieć, że zachlał się i sam sobie na to zasłużył, ale kto wie co mu w głowie siedziało?!Może miał depresje, jakieś problemy i szukał ucieczki? Nie każdy radzi sobie ze swoimi demonami chodząc do kościoła, medytując czy chodząc do psychiatry/psychologa. Wyszło, że Izba Wytrzeźwień nie jest w żaden sposób p... rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2019 o 22:25
0
Znałam Grzesia, będzie Go brakowało. Był dobrym człowiekiem.
Avatar
M / 8 sierpnia 2019 o 01:51
-2
Ty jestes niewolnikiem swojej wlasnej glupoty, sam za siebie decydujesz, sam w***asz sie w kłopoty. Sam to wyspiewal. Pozytywny chlopak, szkoda.
Avatar
Sathanclaus z Tektury / 7 sierpnia 2019 o 15:01
-1
Znałem Grzesia osobiście .. i nie wierzę w to że jego śmierć jest z naturalnej przyczyny ... raczej mu jak zwykle nasi wspaniali milicjanci pokazali gdzie jego miejsce .. .. takich krawężników jest w Lu na pęczki został na bank pobity i to było przyczyną śmierci
Avatar
Załogant / 6 sierpnia 2019 o 23:17
0
Dla każdego kto choć trochę znał Grześka ta śmierć jest co najmniej dziwna. Wszystko co mówi jego tata o nim jest prawdą i musiał go ktoś pobić. Widziałem zdjęcia które to potwierdzają. Nie sądźcie rodziny ani tym bardziej Grzegorza drodzy abstynenci
Avatar
Micho / 6 sierpnia 2019 o 22:11
+2
Nikt nie wspomniał, że w tym czasie odbywała się w Lublinie impreza masowa. Grzesiek nie miał obyczaju wychodzić z pracy i pić na ławce. Święty nie był, jak coś się działo , to od alkoholu nie stronił, ale nie róbcie z niego menela.
Avatar
anonim / 6 sierpnia 2019 o 20:31
+17
Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Uważam, że w takim stanie chłopak powinien pojechać do szpitala, a nie do Izby Wytrzeźwień. Ktoś powinien nad nim czuwać, mimo popełnionego błędu wypicia takiej ilości alkoholu. Najlepiej jest powiedzieć, że zachlał się i sam sobie na to zasłużył, ale kto wie co mu w głowie siedziało?!Może miał depresje, jakieś problemy i szukał ucieczki? Nie każdy radzi sobie ze swoimi demonami chodząc do kościoła, medytując czy chodząc do psychiatry/psychologa. Wyszło, że Izba Wytrzeźwień nie jest w żaden sposób pomocna, a wręcz przeciwnie - przyjmuje ludzi, a traktuje ich jak pijaków, którzy sami sobie zasłużyli na taki los. Oczywiście nie znałam chłopaka, ale nie sądzę, że ktoś kto nie miał jakiś problemów, wychodzi z pracy i upija się zasypiając na ławce. Trochę empatii ludzie, oby nikogo coś takiego w życiu nie spotkało. 
Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Uważam, że w takim stanie chłopak powinien pojechać do szpitala, a nie do Izby Wytrzeźwień. Ktoś powinien nad nim czuwać, mimo popełnionego błędu wypicia takiej ilości alkoholu. Najlepiej jest powiedzieć, że zachlał się i sam sobie na to zasłużył, ale kto wie co mu w głowie siedziało?!Może miał depresje, jakieś problemy i szukał ucieczki? Nie każdy radzi sobie ze swoimi demonami chodząc do kościoła, medytując czy chodząc do psychiatry/psychologa. Wyszło, że Izba Wytrzeźwień nie jest w żaden sposób p... rozwiń
Avatar
Seweryn / 6 sierpnia 2019 o 20:01
+8
znałem Grześka z osiedla. Pozytywny gość, w porzadku człowiek, smutne to co sie stało! Spoczywaj w pokoju! :(
Avatar
dex / 6 sierpnia 2019 o 19:34
-6
Jak to nikomu nie robil krzywdy? Robil... swojemu synowi. Miec.ojca alkocholika to nie rurki z kremem a dramat do konca zycia. Przez takiego "pijaczka" teraz maja problemy i policja.i lekarz z.izby za.niedopelnienie procedur ich pechze.na niego trafili
 Ty lepiej sama najpierw wytrzeźwiej, a dopiero potem zastanów się czy masz coś sensownego do napisania na forum.
Avatar
Corka alkoholika / 6 sierpnia 2019 o 19:29
+3
Jak to nikomu nie robil krzywdy? Robil... swojemu synowi. Miec.ojca alkocholika to nie rurki z kremem a dramat do konca zycia. Przez takiego "pijaczka" teraz maja problemy i policja.i lekarz z.izby za.niedopelnienie procedur ich pechze.na niego trafili
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 18:32
+5
W pracy poczuł się źle tak że o 15:30 miał 4 promile alkoholu we krwi i przysypia w towarzystwie takich co to rzucają butelkami. Tatuś się dziwi skąd synek mógł mieć siniaki na głowie ? Przecież on nie mógł się przewrócić i zapewne amerykańskim zwyczajem , przeszedłby po linii nawet do Lubartowa. Trzeba być idiotą żeby uwierzyć w to że jakiś policjant ryzykowałby bijąc uchlanego w trupa pijaczka. Tatuś.... oczywiście współczuję bo to twoje dziecko ale lepiej żebyś zamilkł bo jestem coraz bliżej narracji że jabłko od jabłoni daleko nie odleci.