Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 kwietnia 2012 r.
18:28
Edytuj ten wpis

Spopielarnia zwłok niedaleko Majdanka? "To może zaszkodzić wizerunkowi miasta"

0 26 A A
- Planowana spopielarnia będzie miała ok. 600 mkw – mówi Dariusz Radko, z firmy Styks. (Maciej Kacza
- Planowana spopielarnia będzie miała ok. 600 mkw – mówi Dariusz Radko, z firmy Styks. (Maciej Kacza

Wraca spór wokół budowy spopielarni zwłok, w pobliżu byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Inwestor, firma Styks zapewnia, że budynek nie będzie widoczny dla odwiedzających miejsce kaźni. Ale przeciwnicy jego budowy ostrzegają: Może to zaszkodzić wizerunkowi Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O zgodę na uruchomienie spopielani zwłok Styks stara się od czterech lat. Obiekt miał stanąć kilkaset metrów od bramy Muzeum na Majdanku, w pobliżu cmentarza komunalnego. Pomysł wywołał gwałtowny sprzeciw historyków i przedstawicieli społeczności żydowskiej. Protestowano przeciwko "krematorium w miejscu hitlerowskiej kaźni”.

Urzędnicy nie zgodzili się na budowę, ale inwestor się odwołał. W końcu sprawa trafiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które miało ustanowić strefę ochronną wokół muzeum. Na ten czas postępowanie w lubelskim Ratuszu zawieszono.

– Teraz strefa już jest, więc musieliśmy wznowić postępowanie w sprawie określenia warunków zabudowy – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik lubelskiego Ratusza. – Pas ochronny obejmuje obszar do 100 m od granic dawnego obozu. W jego obrębie nie można prowadzić żadnej działalności gospodarczej.

Spopielarnia ma stanąć na tyłach siedziby Styksu. Znajdzie się więc w odległości kilkuset metrów od muzeum. Urzędnicy przyznają, że w tej sytuacji trudno znaleźć jednoznaczny przepis, który zabraniałby budowy.

– Niemniej jednak, krematorium to symbol eksterminacji więźniów – zaznacza Agnieszka Kowalczyk, rzecznik Muzeum na Majdanku. – Proponowana lokalizacja budzi poważne obiekcje. Może też zaszkodzić wizerunkowi Lublina. Za granicą Majdanek nie jest bowiem kojarzony z dzielnicą miasta, ale z miejscem kaźni.

Przedstawiciele Styksu zapewniają o swoim szacunku dla pomordowanych. Ripostują jednak, że obszar pamięci o ofiarach zagłady kończy się na strefie ochronnej.

– Rozstrzygnął to sam ustawodawca właśnie po to, by uciąć dyskusje o moralności i wrażliwości – mówi Henryk Jakóbczak, prezes Styksu. – Miejsce przyszłej spopielarni leży poza terenem ochronnym. A sam budynek nie będzie nawet widoczny dla odwiedzających muzeum.

Styks przekonuje również, że kremacja i staje się coraz popularniejszą formą pochówku. Budowa spopielarni jest więc koniecznością. Jednocześnie, poza okolicą cmentarza na Majdanku, nie ma innej, odpowiedniej lokalizacji.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
STOKROTKA / 28 sierpnia 2012 o 15:54
0
Powinna być spalarnia ,przecież to nie zniewaga dla spalanych wcześniej więźniów Majdanka,bo kto chce lekceważyć swoich bliskich kremując ich,myślę że jest to właśnie oddanie im hołdu .Każdy powinien mieć prawo wyboru jak chce pochować swoich zmarłych,a jest bardziej lekceważące wożenie zwłok wiele kilometrów po Polsce.Władze niech pomyślą czasem o potrzebach ludzi ,a nie tylko ciągle o polityce.
Avatar
Tomasz / 20 kwietnia 2012 o 11:48
0
[quote name='Piotr' timestamp='1334905203' post='623157']
W temacie nie mam nic więcej do dodania poza tym:

[url="http://niechcemisiepisac.wordpress.com/2012/04/20/nowe-krematorium-na-majdanku/"]Komentarz do tego chorego pomysłu.[/url]
[/quote]
Piotrze, ale przecież planowane krematorium jest to poza strefą ochronną, więc o co chodzi? Patrząc w ten sposób na przestrzeń społeczno-historyczną to na dobrą sprawę nigdzie nic nie można zrobić bo albo za blisko miejsca straceń, albo na polu bitwy albo Papież przejeżdżał. Trochę rozsądku...
[quote name='Piotr' timestamp='1334905203' post='623157']
W temacie nie mam nic więcej do dodania poza tym:

[url="http://niechcemisiepisac.wordpress.com/2012/04/20/nowe-krematorium-na-majdanku/"]Komentarz do tego chorego pomysłu.[/url]
[/quote]
Piotrze, ale przecież planowane krematorium jest to poza strefą ochronną, więc o co chodzi? Patrząc w ten sposób na przestrzeń społeczno-historyczną to na dobrą sprawę nigdzie nic nie można zrobić bo albo za blisko miejsca straceń, albo ... rozwiń
Avatar
kaja / 20 kwietnia 2012 o 11:28
0
Lepiej zajmowac hektary gruntów i drałowac 3 km a może już i dalej za trumną ,ludzie w tym mieście Polski C nigdy nic nie będzie bo zawsze jest ktoś przeciw ,lepiej pchać w d... warszawce
Avatar
gość / 20 kwietnia 2012 o 10:36
0
Polacy to dziwna nacja a już urzędnicy nie napiszę co....zapewne chcą być świętsi od Papieża.Żenada.
Avatar
maxiu / 20 kwietnia 2012 o 10:16
0
Dlaczego do tej pory - jeśli świat jest taki wrażliwy na krzywdy wyrządzone przez faszystów innym ludziom - nie zamknięto wielu firm, które kolaborowały z hitlerowcami, produkując dla nich różne rzeczy i zatrudniając więźniów, w tym więźniów obozów koncentracyjnych? Jak coś się ma dziać w Polsce - lub już się zadziało - to nagle wielki hałas "w świecie", a jak coś robią inni, którzy się rzeczywiście przyczynili do eksterminacji milionów ludzi, to przechodzi to cicho, bo mają kupę szmalu. Polskę najlepiej zaorać i postawić w kilku miejscach wielkie pomniki. Ludzi wysiedlić na roboty (a propos, w Niemczech już można Polaków zatrudniać legalnie), albo na Syberię (już Stalin miał taki plan).
Robić krematorium i już! Ten, kto protestuje, chyba nie ma pojęcia, jak wyglądają współcześnie takie miejsca. Trzeba wiedzieć, że to coś takiego, jak się jest obok, bo inaczej się trudno domyśleć.
Jak ktoś ma u siebie w kraju takie spalarnie, to dobrze. Jak ktoś chce trochę unowocześnić pochówki w Polsce to źle. Nawet biskupi polscy coś ostatnio pokomplikowali, gdzie ja ZAWSZE słyszałem od księdza na religii, że MOŻNA dokonywać kremacji zwłok, byle to nie było jakieś niezgodne z wierzeniami chrześcijańskimi (chodzi o tzw. intencję kremacji)
Dlaczego do tej pory - jeśli świat jest taki wrażliwy na krzywdy wyrządzone przez faszystów innym ludziom - nie zamknięto wielu firm, które kolaborowały z hitlerowcami, produkując dla nich różne rzeczy i zatrudniając więźniów, w tym więźniów obozów koncentracyjnych? Jak coś się ma dziać w Polsce - lub już się zadziało - to nagle wielki hałas "w świecie", a jak coś robią inni, którzy się rzeczywiście przyczynili do eksterminacji milionów ludzi, to przechodzi to cicho, bo mają kupę szmalu. Polskę najlepiej zaorać i postawić w kilku m... rozwiń
Avatar
llubellak@op.pl / 20 kwietnia 2012 o 09:43
0
[quote name='Zen' timestamp='1334864517' post='623047']
Wiecie co, przestańcie pieprzyć o wizerunku miasta, bo ten i tak jest zaszargany maksymalnie skrajnie prawicowymi sympatiami tubylców, dewocją i niezdolnością do zrównoważonego rowoju. Co ma piernik do wiatraka? Kto nie odróżnia spopielarni ciał od krematorium na Majdanku niech sobie obejrzy i jedno i drugie - zobaczy różnicę. Żydom się źle skojarzy? Jak im się źle kojarzy to niech się pukną w łeb. Myślę, że co najwyżej paru odjechanym ortodoksom w chałatach i pejsach. Dym raczej robią ci, którym kasiora za kupczenie grobami i wystawne dwuetapowe pogrzeby urwie - też odjechani i w czarnych chałatach z krawatami w poprzek.
[/quote]

bardzo trafny komentarz! miło widzieć ludzi jeszcze trzeźwo myślących!!! pozdrawiam
[quote name='Zen' timestamp='1334864517' post='623047']
Wiecie co, przestańcie pieprzyć o wizerunku miasta, bo ten i tak jest zaszargany maksymalnie skrajnie prawicowymi sympatiami tubylców, dewocją i niezdolnością do zrównoważonego rowoju. Co ma piernik do wiatraka? Kto nie odróżnia spopielarni ciał od krematorium na Majdanku niech sobie obejrzy i jedno i drugie - zobaczy różnicę. Żydom się źle skojarzy? Jak im się źle kojarzy to niech się pukną w łeb. Myślę, że co najwyżej paru odjechanym ortodoksom w chałatac... rozwiń
Avatar
irena / 20 kwietnia 2012 o 09:16
0
spopielarnia zwłok napewno nie zagrozi wizerunkowi obozu Majdanek.Temu wizerunkowi bardziej szkodzi bałagan panujący na jego terenie.Wysokie chwasty,śmieci niekoszona trawa.to psuje obraz.Może ta publikacja zmusi dyrekcję obozu do sprzątnięcia swojego terenu od strony u. Wyzwolenia .Wspaniały widok wysuszonych badyli chwastów wysokich na metr daje obraz dbałości o powierzony teren.A ponadto wezwanie do władz województwa kiedy zostaną zaspokojeni finansowo właściciele wywłaszczonych pod obóz terenów
Avatar
Piotr / 20 kwietnia 2012 o 09:00
0
W temacie nie mam nic więcej do dodania poza tym:

[url="http://niechcemisiepisac.wordpress.com/2012/04/20/nowe-krematorium-na-majdanku/"]Komentarz do tego chorego pomysłu.[/url]
Avatar
Lublin / 20 kwietnia 2012 o 08:54
0
Lublinowi szkodzi smród, bród, ubóstwo i psie kupy a nie spopielarnia, inne miasta mają a u nas powieksza się cmentarze to jest ekonomia i dbałość ekologów
Avatar
julka / 20 kwietnia 2012 o 07:38
0
To zakrawa na farsę ! Kto daje sobie prawo do dawania lub nie zezwoleń ! Po to jest prawo i należy go przestrzegać i basta ! A wszystkich pseudo "ochroniarzy" zabytku odsyłam do innych zezwoleń - patrz PLAZA !!!!!!!! Prawo nie zabrania ! czyli można i koniec !
Avatar
STOKROTKA / 28 sierpnia 2012 o 15:54
0
Powinna być spalarnia ,przecież to nie zniewaga dla spalanych wcześniej więźniów Majdanka,bo kto chce lekceważyć swoich bliskich kremując ich,myślę że jest to właśnie oddanie im hołdu .Każdy powinien mieć prawo wyboru jak chce pochować swoich zmarłych,a jest bardziej lekceważące wożenie zwłok wiele kilometrów po Polsce.Władze niech pomyślą czasem o potrzebach ludzi ,a nie tylko ciągle o polityce.
Avatar
Tomasz / 20 kwietnia 2012 o 11:48
0
[quote name='Piotr' timestamp='1334905203' post='623157']
W temacie nie mam nic więcej do dodania poza tym:

[url="http://niechcemisiepisac.wordpress.com/2012/04/20/nowe-krematorium-na-majdanku/"]Komentarz do tego chorego pomysłu.[/url]
[/quote]
Piotrze, ale przecież planowane krematorium jest to poza strefą ochronną, więc o co chodzi? Patrząc w ten sposób na przestrzeń społeczno-historyczną to na dobrą sprawę nigdzie nic nie można zrobić bo albo za blisko miejsca straceń, albo na polu bitwy albo Papież przejeżdżał. Trochę rozsądku...
[quote name='Piotr' timestamp='1334905203' post='623157']
W temacie nie mam nic więcej do dodania poza tym:

[url="http://niechcemisiepisac.wordpress.com/2012/04/20/nowe-krematorium-na-majdanku/"]Komentarz do tego chorego pomysłu.[/url]
[/quote]
Piotrze, ale przecież planowane krematorium jest to poza strefą ochronną, więc o co chodzi? Patrząc w ten sposób na przestrzeń społeczno-historyczną to na dobrą sprawę nigdzie nic nie można zrobić bo albo za blisko miejsca straceń, albo ... rozwiń
Avatar
kaja / 20 kwietnia 2012 o 11:28
0
Lepiej zajmowac hektary gruntów i drałowac 3 km a może już i dalej za trumną ,ludzie w tym mieście Polski C nigdy nic nie będzie bo zawsze jest ktoś przeciw ,lepiej pchać w d... warszawce
Avatar
gość / 20 kwietnia 2012 o 10:36
0
Polacy to dziwna nacja a już urzędnicy nie napiszę co....zapewne chcą być świętsi od Papieża.Żenada.
Avatar
maxiu / 20 kwietnia 2012 o 10:16
0
Dlaczego do tej pory - jeśli świat jest taki wrażliwy na krzywdy wyrządzone przez faszystów innym ludziom - nie zamknięto wielu firm, które kolaborowały z hitlerowcami, produkując dla nich różne rzeczy i zatrudniając więźniów, w tym więźniów obozów koncentracyjnych? Jak coś się ma dziać w Polsce - lub już się zadziało - to nagle wielki hałas "w świecie", a jak coś robią inni, którzy się rzeczywiście przyczynili do eksterminacji milionów ludzi, to przechodzi to cicho, bo mają kupę szmalu. Polskę najlepiej zaorać i postawić w kilku miejscach wielkie pomniki. Ludzi wysiedlić na roboty (a propos, w Niemczech już można Polaków zatrudniać legalnie), albo na Syberię (już Stalin miał taki plan).
Robić krematorium i już! Ten, kto protestuje, chyba nie ma pojęcia, jak wyglądają współcześnie takie miejsca. Trzeba wiedzieć, że to coś takiego, jak się jest obok, bo inaczej się trudno domyśleć.
Jak ktoś ma u siebie w kraju takie spalarnie, to dobrze. Jak ktoś chce trochę unowocześnić pochówki w Polsce to źle. Nawet biskupi polscy coś ostatnio pokomplikowali, gdzie ja ZAWSZE słyszałem od księdza na religii, że MOŻNA dokonywać kremacji zwłok, byle to nie było jakieś niezgodne z wierzeniami chrześcijańskimi (chodzi o tzw. intencję kremacji)
Dlaczego do tej pory - jeśli świat jest taki wrażliwy na krzywdy wyrządzone przez faszystów innym ludziom - nie zamknięto wielu firm, które kolaborowały z hitlerowcami, produkując dla nich różne rzeczy i zatrudniając więźniów, w tym więźniów obozów koncentracyjnych? Jak coś się ma dziać w Polsce - lub już się zadziało - to nagle wielki hałas "w świecie", a jak coś robią inni, którzy się rzeczywiście przyczynili do eksterminacji milionów ludzi, to przechodzi to cicho, bo mają kupę szmalu. Polskę najlepiej zaorać i postawić w kilku m... rozwiń
Avatar
llubellak@op.pl / 20 kwietnia 2012 o 09:43
0
[quote name='Zen' timestamp='1334864517' post='623047']
Wiecie co, przestańcie pieprzyć o wizerunku miasta, bo ten i tak jest zaszargany maksymalnie skrajnie prawicowymi sympatiami tubylców, dewocją i niezdolnością do zrównoważonego rowoju. Co ma piernik do wiatraka? Kto nie odróżnia spopielarni ciał od krematorium na Majdanku niech sobie obejrzy i jedno i drugie - zobaczy różnicę. Żydom się źle skojarzy? Jak im się źle kojarzy to niech się pukną w łeb. Myślę, że co najwyżej paru odjechanym ortodoksom w chałatach i pejsach. Dym raczej robią ci, którym kasiora za kupczenie grobami i wystawne dwuetapowe pogrzeby urwie - też odjechani i w czarnych chałatach z krawatami w poprzek.
[/quote]

bardzo trafny komentarz! miło widzieć ludzi jeszcze trzeźwo myślących!!! pozdrawiam
[quote name='Zen' timestamp='1334864517' post='623047']
Wiecie co, przestańcie pieprzyć o wizerunku miasta, bo ten i tak jest zaszargany maksymalnie skrajnie prawicowymi sympatiami tubylców, dewocją i niezdolnością do zrównoważonego rowoju. Co ma piernik do wiatraka? Kto nie odróżnia spopielarni ciał od krematorium na Majdanku niech sobie obejrzy i jedno i drugie - zobaczy różnicę. Żydom się źle skojarzy? Jak im się źle kojarzy to niech się pukną w łeb. Myślę, że co najwyżej paru odjechanym ortodoksom w chałatac... rozwiń
Avatar
irena / 20 kwietnia 2012 o 09:16
0
spopielarnia zwłok napewno nie zagrozi wizerunkowi obozu Majdanek.Temu wizerunkowi bardziej szkodzi bałagan panujący na jego terenie.Wysokie chwasty,śmieci niekoszona trawa.to psuje obraz.Może ta publikacja zmusi dyrekcję obozu do sprzątnięcia swojego terenu od strony u. Wyzwolenia .Wspaniały widok wysuszonych badyli chwastów wysokich na metr daje obraz dbałości o powierzony teren.A ponadto wezwanie do władz województwa kiedy zostaną zaspokojeni finansowo właściciele wywłaszczonych pod obóz terenów
Avatar
Piotr / 20 kwietnia 2012 o 09:00
0
W temacie nie mam nic więcej do dodania poza tym:

[url="http://niechcemisiepisac.wordpress.com/2012/04/20/nowe-krematorium-na-majdanku/"]Komentarz do tego chorego pomysłu.[/url]
Avatar
Lublin / 20 kwietnia 2012 o 08:54
0
Lublinowi szkodzi smród, bród, ubóstwo i psie kupy a nie spopielarnia, inne miasta mają a u nas powieksza się cmentarze to jest ekonomia i dbałość ekologów
Avatar
julka / 20 kwietnia 2012 o 07:38
0
To zakrawa na farsę ! Kto daje sobie prawo do dawania lub nie zezwoleń ! Po to jest prawo i należy go przestrzegać i basta ! A wszystkich pseudo "ochroniarzy" zabytku odsyłam do innych zezwoleń - patrz PLAZA !!!!!!!! Prawo nie zabrania ! czyli można i koniec !
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 4 3

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 0 2

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 4 8

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 7

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 21 10

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 36 4

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 1

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 3 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 5

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 16

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 1

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 18 17

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 1 2

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.