Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 kwietnia 2019 r.
20:10

Wakacje będą krótsze przez strajk nauczycieli? Takie SMS-y krążą wśród uczniów

0 59 A A

Jedni się cieszą, bo mają czas na zabawę, komputer i spotkania z kolegami. Inni boją się, że będą mieli krótsze wakacje. A jeszcze inni sami wychodzą na ulice. – W geście solidarności z naszymi nauczycielami – tłumaczą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najbardziej niezadowoleni ze strajku w oświacie są uczniowie, których nauczyciele do protestu nie przystąpili.

– Koledzy z innych szkół mają wolne, a my musimy się uczyć. To niesprawiedliwe – denerwuje się Oliwka, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie. Ta placówka pracuje normalnie, bo w referendum strajkowym większość pracowników opowiedziała się przeciwko strajkowi.

Gdy Oliwka spędza godziny w szkolnej ławce jej koledzy cieszą się kolejnymi wolnymi dniami. Lekcji w większości szkół nie ma od poniedziałku.

– Dwa pierwsze dni biegałem po dworze i grałem w piłkę. W czwartek było zimno więc grałem z kolegami na komputerze – opowiada Kuba, uczeń SP nr 45 w Lublinie. – Strajk jest fajny. Nauczyciele dobrze robią, że walczą o podwyżki, a my mamy dodatkowe wakacje. Ale to nie jest tak, że nic nie robię. Wieczorami uczę się słówek na klasówkę z angielskiego – zastrzega szóstoklasista.

– W domu mi się nie nudzi. Jak rodzice są w pracy to chodzę do babci. I mam więcej czasu, żeby spotkać się z koleżankami – opowiada uczennica klasy IV w SP nr 43 w Lublinie. – Boję się tylko, że przez ten strajk trzeba będzie chodzić do szkoły w wakacje.

Skąd taki pomysł? Za sprawą SMS-ów, które przesyłali sobie uczniowie. – Nauczyciele strajkują o marne podwyżki, a my za to cierpimy? – czytamy. – Powiedz „nie” chodzeniu do szkoły w wakacje i weekendy! Jak nauczyciele strajkują to my też! Jeśli jesteś za to prześlij do wszystkich znajomych uczniów! Niech będzie nas jak najwięcej!

– Słyszałam, że krąży taka wiadomość – przyznaje Aleksandra Borzęcka z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie, współorganizatorka czwartkowego Strajku Uczniowskiego w Lublinie. – Podchodzimy do niej jako do plotki. Wspieramy nauczycieli i solidaryzujemy się z nimi.

Resort edukacji zapewnia, że o żadnym „odpracowywaniu” strajku na razie nie ma mowy. – MEN nie planuje zmiany przepisów dotyczących organizacji roku szkolnego. Zakończenie będzie 21 czerwca 2019 r. Ferie letnie będą trwały w terminie od 22 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. – informuje Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Strajk nauczycieli wciąż twa. Powoli jednak zaczyna wygasać. Z protestowania zrezygnowało już wielu członków oświatowej Solidarności. Otwierane są też kolejne placówki m.in. Przedszkole nr 19 w Lublinie i oddział zerowy w SP nr 45 w Lublinie.

e-Wydanie

Komentarze 59

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 21:03
+42
Prawda jest taka że mało kto Was popiera. Żaden rodzic nic nie powie złego na strajk , bo wie, że odbije się to na jego dziecku. Rodzice mają dość odrabiania prac domowych całymi wieczorami, dzieci siedzą do późnej nocy. Nie dość że siedzą w szkole po 5 lub więcej godzin to drugie tyle w domu. A Wy za 18 godz TYGODNIOWO chcecie tysięcy??? Ludzie ogarnijcie się. Wiele grup zawodowych strajkowalo. Wszyscy... dosłownie wszyscy dochodzili do porozumienia, schodzili ze swoich ządań A Wy nie bo nie . To jest nienormalne. Kosztem naszych dzieci.
Avatar
GOSC / 11 kwietnia 2019 o 21:03
+28
Zlikwidować kartę nauczyciela!!!!!! Niech nieroby popracują po 8 godzin dziennie, niech zobaczą jak to pięknie wygląda jak nagle rok ma 12 miesięcy, jak urlop musi sobie zaplanować z góry!!!!!!! Nadgodziny za wycieczki? Proszę bardzo, Wywiadówki? A może 2 zmianowy tryb pracy? Inni mogą to dlaczego nauczyciele nie? Nawet w głupiej skarbówce czy sądzie, czy gminie urzędasy potrafią mieć dyżur do 18 jeden dzień w tygodniu, czemu nauczyciel nie może? Tak im źle? Chcesz podwyżkę? Wykaż się, dokształcaj się, idź na kursy, to i ja chętnie będę krzyczał, żebyś dostał więcej, bo zasłużyłeś!!!! A jak jesteś takim super nauczycielem, to po jaką cholerę jeszcze dokształcasz swoich uczniów na korepetycjach? W szkole nie potrafisz?????
 Jeszcze roczny urlop zdrowotny. W żadnym innym zawodzie tak nie ma. 
 Jeszcze roczny urlop zdrowotny. W żadnym innym zawodzie tak nie ma.  rozwiń
Avatar
pracuś / 11 kwietnia 2019 o 20:27
+28
Zlikwidować kartę nauczyciela!!!!!! Niech nieroby popracują po 8 godzin dziennie, niech zobaczą jak to pięknie wygląda jak nagle rok ma 12 miesięcy, jak urlop musi sobie zaplanować z góry!!!!!!! Nadgodziny za wycieczki? Proszę bardzo, Wywiadówki? A może 2 zmianowy tryb pracy? Inni mogą to dlaczego nauczyciele nie? Nawet w głupiej skarbówce czy sądzie, czy gminie urzędasy potrafią mieć dyżur do 18 jeden dzień w tygodniu, czemu nauczyciel nie może? Tak im źle? Chcesz podwyżkę? Wykaż się, dokształcaj się, idź na kursy, to i ja chętnie będę krzyczał, żebyś dostał więcej, bo zasłużyłeś!!!! A jak jesteś takim super nauczycielem, to po jaką cholerę jeszcze dokształcasz swoich uczniów na korepetycjach? W szkole nie potrafisz?????
Zlikwidować kartę nauczyciela!!!!!! Niech nieroby popracują po 8 godzin dziennie, niech zobaczą jak to pięknie wygląda jak nagle rok ma 12 miesięcy, jak urlop musi sobie zaplanować z góry!!!!!!! Nadgodziny za wycieczki? Proszę bardzo, Wywiadówki? A może 2 zmianowy tryb pracy? Inni mogą to dlaczego nauczyciele nie? Nawet w głupiej skarbówce czy sądzie, czy gminie urzędasy potrafią mieć dyżur do 18 jeden dzień w tygodniu, czemu nauczyciel nie może? Tak im źle? Chcesz podwyżkę? Wykaż się, dokształcaj się, idź na kursy, to i ja chętnie będę krzy... rozwiń
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 21:09
+24
Zlikwidować kartę nauczyciela, 13 - stki, a jak mało zarabiacie zmienić pracę i wziąć kredyt
Avatar
zouza / 11 kwietnia 2019 o 20:52
+23
Skoro tak Ci źle to czemu się nie przekwalifikujesz? Idź pracować jako górnik, skoro on ma tak dobrze!
Avatar
jjj / 11 kwietnia 2019 o 21:33
+19
Ich chciwość jest potworna, nic dla nich się nie liczyli, tylko pieniądz.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 20:27
+16
Nauczyciele to powinni zostać ukarani poprzez 30% obniżkę wypłat przez następne 2 lata...chore aspiracje się we łbach lęgną...18godz. pracy na tydzień to bardziej staż niż praca!
Avatar
Nauczyciel / 12 kwietnia 2019 o 09:43
+15
Tylko że górnik jak zejdzie pod ziemię to nagle nie zrobi sobie przerwy ma kawę po 45min. A wy tak robię, nawet podczas lekcji potraficie wychodzić na plotki. Nie porównujcie się do innych zawodów bo wam daleko. Idźcie ma budowę w wakacje albo zamienię się z rolnikiem podczas żniw. Zdobyliście wykształcenie, pracujecie w szkole, wiedzieliście na co się piszecie. Teraz wielkie zdziwienie że z dziećmi jest ciężko, fakt nie łatwa praca, ale sami ja wybraliscie. Więc albo uczyć dzieci albo zmiana zawodu.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 20:18
+15
Są dwie możliwości. Nie zaplacic za dni kiedy "strajkowali, albo zapłacić i kazać odrobić, ale trzeba pamiętać, żeby na tych wyglupach nie ucierpiały dzieci.
Avatar
trole POwskie i lewackie to dziady / 12 kwietnia 2019 o 08:32
+14
podwyżka dla nauczycieli biorąc od 31 grudnia 2016 do 1 września 2019 NETTO (na rękę) bez dodatku motywacyjnego, ale z wysługą wyniesie odpowiednio dla kontraktowego 515 zł dla dyplomowanego 665 zł za platformy nie było nic lub 50 zł więc dajcie spokój
Avatar
Brak słów........ / 17 kwietnia 2019 o 10:45
0
Nauczyciele wymyślają z tym strajkiem. Oni chyba mają za dobrze są ludzie którzy pracują kilkanaście godzin dziennie i dostają marne grosze a oni kilka i mają coś jeszcze do gadania . Nikt nie bedzie chodzić do szkoły we wakacje . Jak chcą Niech sobie sami chodzą
Avatar
Jsiddjdbdn / 15 kwietnia 2019 o 19:47
+4
Nikt nie bedzie chodzil do szkoly w wakacje, dlaczego uczniowie maja cierpiec przez nauczycieli ? Wy myslicie ze uczniowie na to przytakna i pojda do szkoly we wakacje ? Nie ma opcji
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2019 o 00:34
-5
PiS ma w *** komuchów. Dopiero się po wyborach nimi zajmie tak jak zasługują. 300tysięcy na ryj. Przyjdą nowi, mądrzejsi, moralnie przygotowani i z powołaniem, co najważniejsze gardzący chciwością.
Avatar
może? / 12 kwietnia 2019 o 22:51
-4
PiSowska propaganda już nawet w sms-ach jest sączona? Nieźle, tylko że nawet jak ministerstwo będzie chciało usilnie pokazać jak bardzo uczniowie są poszkodowani i rząd przedłuży rok szkolny o kilka dni to i tak to znaczenia nie będzie miało. Uczniowie po prostu nie przyjdą, tak jak nie przychodzą na kilka dni przed wakacjami. W takich dodatkowych dniach i tak nikt nie będzie rozliczał obecności czy robił sprawdzianów. Oceny i tak będą w połowie czerwca wystawione, ustalone a dalej to już luz.
 Jak nauczyciele nie dopuszczą was do matur to co wtedy zrobicie?. Dalej będziecie popierać szantażystów?. Czy do was tęż musi pasować przysłowie "mądry Polak PO szKODzie?. Chcecie mieć stracony rok?. Życzę wam dalekowzroczności.
 Jak nauczyciele nie dopuszczą was do matur to co wtedy zrobicie?. Dalej będziecie popierać szantażystów?. Czy do was tęż musi pasować przysłowie "mądry Polak PO szKODzie?. Chcecie mieć stracony rok?. Życzę wam dalekowzroczności. rozwiń
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2019 o 21:08
0
Ciekawe na kogo się wkurzą profesorowie na UMCS jak nie będzie 1 roku ? Na pewno na rząd ale chyba i nauczycieli oskarżą.
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2019 o 20:50
+3
Jak zablokują matury to po nich. Ja który jestem jeszcze z nauczycielami będę przeciw nim. Moje otoczenie pracowników dydaktycznych na UMCS nie wyobraża sobie braku naboru na 1 rok !!!
Avatar
, / 12 kwietnia 2019 o 17:13
+6
Jak już chcecie likwidować Kartę Nauczyciela i 13 tki to niech będą też zlikwidowane nauczycielskie 14 tki o których jakoś nikt nic nie mówi i tzw urlopowe
Avatar
B... / 12 kwietnia 2019 o 14:13
-1
Do gościa takiego odważnego że boi się nawet podpisać ... sam jesteś idiota jak widać i nie obrażaj innych. Niektórzy wyobraź sobie ciężko pracują na to co mają i należy im się odpoczynek więc jeśli nie masz nic ważnego do powiedzenia to lepiej zamilcz.
Avatar
ja / 12 kwietnia 2019 o 13:41
+4
a wy tak dalej chcecie 1000 pln do podstawy?
Avatar
anonymous / 12 kwietnia 2019 o 12:49
+8
MATURZYŚCI bójcie się. Matur nie będzie. Broniarz zakazuje. Ale cyrk.