Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 listopada 2012 r.
9:10
Edytuj ten wpis

Strasburg o aborcji nastolatki. Rząd się odwoła?

Autor: Zdjęcie autora (PAP AA)
0 10 A A
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji

Rząd rozważa odwołanie od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie nastolatki, której szpital w Lublinie odmówił legalnej aborcji – poinformował wczoraj wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nastolatka w 2008 r. zaszła w ciężę w wyniku czynu zabronionego (czyli w wieku 14 lat), w związku z czym miała prawo do legalnej aborcji.

Trybunał orzekł jednogłośnie, że w sprawie nastolatki z Lublina Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Polska musi wypłacić dziewczynie 30 tys. euro. Trybunał podkreślił, że skoro kraj przyjął rozwiązania pozwalające w pewnych sytuacjach na aborcję, to nie może ograniczać realizacji tego prawa.

W tej sprawie nie została zachowana tajemnica lekarska, pojawiły się naciski ze strony środowisk katolickich i pro-life. Dziewczyna została umieszczona w pogotowiu opiekuńczym, aby oddzielić ją od matki. Odmawiano jej podstawowych informacji na temat jej praw. Izolację tłumaczono koniecznością dania szansy na zrozumienie sytuacji i podjęcie decyzji. Po interwencji ówczesnej minister zdrowia, aborcja została ostatecznie przeprowadzona.
W skardze do Trybunału dziewczyna i jej matka skarżyły się przede wszystkim na utrudnienia w przeprowadzeniu aborcji, ale także, że lubelski szpital publicznie informował o historii dziewczyny oraz że pozbawiono ją opieki matki.

Szpunar poinformował, że rząd od początku kwestionował zasadność skargi. – Zwróciliśmy się o stanowisko w tej sprawie do ministra zdrowia – powiedział. Zaznaczył, że podstawą ewentualnego odwołania do Wielkiej Izby Trybunału nie będzie kwestionowanie, że doszło do czynu zabronionego.

Tymczasem dziś w KUL zaplanowano seminarium otwarte dotyczące wyroku. Ma być omówiona m.in. wersja ze skargi, jak piszą organizatorzy w "kontekście ustaleń faktycznych”. Początek o godz. 12.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
doktorXxX / 25 listopada 2012 r. o 12:36
Przypominam iz jest taki ktos jak ginekolog dzieciecy ktory powinien sie zajac ta dziewczynka to po 1sze a nie ginekolog dla doroslych bo to odmienna sytuacja... Niech kochana Mamusia sie teraz zastanowi a co jak jej corka juz do konca zycia bedzie bezplodna gdyz zabieg aborcji niesie bardzo duze ryzyko miedzy innymi patologii lozyska, macicy poniewaz miesien byc moze juz nie wytrzyma kolejnej ciąży po interwencji... lekarze sa od ratowania zycia a nie od odbierania, poza tym z tego co przeczytalem w gazecie to ojcem byl 15latek tak wiec w swietle prawa oboje dopuscili sie czynu zabronionego dlatego do wiezienia oboje jak juz maja dostac pieniadze... tak przy okazji w krajach muzulmanskich 14latki normalnie rodza i zachodza w ciaze...
Przypominam iz jest taki ktos jak ginekolog dzieciecy ktory powinien sie zajac ta dziewczynka to po 1sze a nie ginekolog dla doroslych bo to odmienna sytuacja... Niech kochana Mamusia sie teraz zastanowi a co jak jej corka juz do konca zycia bedzie bezplodna gdyz zabieg aborcji niesie bardzo duze ryzyko miedzy innymi patologii lozyska, macicy poniewaz miesien byc moze juz nie wytrzyma kolejnej ciąży po interwencji... lekarze sa od ratowania zycia a nie od odbierania, poza tym z tego co przeczytalem w gazecie to ojcem byl 15latek tak wiec w s... rozwiń
Avatar
Gość / 23 listopada 2012 r. o 14:01
[quote name='the' timestamp='1353670999' post='698153']
zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.
[/quote]

zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.



człowieku, 14 lat to nie kobieta !!!!!!
Avatar
emila / 23 listopada 2012 r. o 13:59
smarkula robiła co chciała, a teraz to tylko czyn zabroniony, i nadal ta siksa może robić co chce? przecież to nie był gwałt, jestem przeciwko takiej aborcji!!
Avatar
Jawa / 23 listopada 2012 r. o 13:04
Prawo kobiet ..... (po pierwsze ta mała to nie wiem czy jest kobietą czy dzieckiem ale skoro zdecydowała się na współzycie....) a gdzie prawo dzieci - tez w koncu ludzi (przyszłych kobiet i meżczyzn) tylko bez własnego głosu - do zycia !!!!!!!
Avatar
Jawa / 23 listopada 2012 r. o 13:01
Prawo kobiet ..... (po pierwsze ta mała to nie wiem czy jest kobietą czy dzieckiem ale skoro zdecydowała się na współzycie....) a gdzie prawo dzieci - tez w koncu ludzi (przyszłych kobiet i meżczyzn) tylko bez własnego głosu - do zycia !!!!!!!
Avatar
the / 23 listopada 2012 r. o 12:43
zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.
Avatar
MPG / 23 listopada 2012 r. o 11:21
[quote name='MA44DEFRG' timestamp='1353659617' post='698037']
DLA MNIE TO JUŻ SZCZYT BEZCZELNOŚCI POLSKICH POLITYKÓW, KTÓRZY BOJĄ SIĘ PURPUOWYCH, OPASŁCH I CYNICZNYCH BISKUPÓW JAK OGNIA!!POWAŻAĆ WYROK STRASBURGA!!NO I K...KUL NAJLEPSZE MIEJSCE NA DEBATĘ??!!POLSKA=PAŃSTWO KOŚCIELNE A.D. 2012 ROK!!
[/quote]
Twoje zdanie nie upoważnia do obrażania innych. Dobrze, że podważają - takie jest prawo do obrony, a po drugie dlaczego państwo ma płacić za błędy innych
Avatar
ala / 23 listopada 2012 r. o 09:51
Współżyła z chłopakiem i jeszcze ma za to dostać odszkodowanie???Rozumiem,gdyby faktycznie została zgwałcona i gwałciciel zostałby skazany.Niezłe cwaniary!!!!!
Avatar
ninja / 23 listopada 2012 r. o 09:45
Może będziemy zbawieni przy końcu świata ;P
Avatar
MA44DEFRG / 23 listopada 2012 r. o 09:33
DLA MNIE TO JUŻ SZCZYT BEZCZELNOŚCI POLSKICH POLITYKÓW, KTÓRZY BOJĄ SIĘ PURPUOWYCH, OPASŁCH I CYNICZNYCH BISKUPÓW JAK OGNIA!!POWAŻAĆ WYROK STRASBURGA!!NO I K...KUL NAJLEPSZE MIEJSCE NA DEBATĘ??!!POLSKA=PAŃSTWO KOŚCIELNE A.D. 2012 ROK!!
Avatar
doktorXxX / 25 listopada 2012 r. o 12:36
Przypominam iz jest taki ktos jak ginekolog dzieciecy ktory powinien sie zajac ta dziewczynka to po 1sze a nie ginekolog dla doroslych bo to odmienna sytuacja... Niech kochana Mamusia sie teraz zastanowi a co jak jej corka juz do konca zycia bedzie bezplodna gdyz zabieg aborcji niesie bardzo duze ryzyko miedzy innymi patologii lozyska, macicy poniewaz miesien byc moze juz nie wytrzyma kolejnej ciąży po interwencji... lekarze sa od ratowania zycia a nie od odbierania, poza tym z tego co przeczytalem w gazecie to ojcem byl 15latek tak wiec w swietle prawa oboje dopuscili sie czynu zabronionego dlatego do wiezienia oboje jak juz maja dostac pieniadze... tak przy okazji w krajach muzulmanskich 14latki normalnie rodza i zachodza w ciaze...
Przypominam iz jest taki ktos jak ginekolog dzieciecy ktory powinien sie zajac ta dziewczynka to po 1sze a nie ginekolog dla doroslych bo to odmienna sytuacja... Niech kochana Mamusia sie teraz zastanowi a co jak jej corka juz do konca zycia bedzie bezplodna gdyz zabieg aborcji niesie bardzo duze ryzyko miedzy innymi patologii lozyska, macicy poniewaz miesien byc moze juz nie wytrzyma kolejnej ciąży po interwencji... lekarze sa od ratowania zycia a nie od odbierania, poza tym z tego co przeczytalem w gazecie to ojcem byl 15latek tak wiec w s... rozwiń
Avatar
Gość / 23 listopada 2012 r. o 14:01
[quote name='the' timestamp='1353670999' post='698153']
zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.
[/quote]

zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.



człowieku, 14 lat to nie kobieta !!!!!!
Avatar
emila / 23 listopada 2012 r. o 13:59
smarkula robiła co chciała, a teraz to tylko czyn zabroniony, i nadal ta siksa może robić co chce? przecież to nie był gwałt, jestem przeciwko takiej aborcji!!
Avatar
Jawa / 23 listopada 2012 r. o 13:04
Prawo kobiet ..... (po pierwsze ta mała to nie wiem czy jest kobietą czy dzieckiem ale skoro zdecydowała się na współzycie....) a gdzie prawo dzieci - tez w koncu ludzi (przyszłych kobiet i meżczyzn) tylko bez własnego głosu - do zycia !!!!!!!
Avatar
Jawa / 23 listopada 2012 r. o 13:01
Prawo kobiet ..... (po pierwsze ta mała to nie wiem czy jest kobietą czy dzieckiem ale skoro zdecydowała się na współzycie....) a gdzie prawo dzieci - tez w koncu ludzi (przyszłych kobiet i meżczyzn) tylko bez własnego głosu - do zycia !!!!!!!
Avatar
the / 23 listopada 2012 r. o 12:43
zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.
Avatar
MPG / 23 listopada 2012 r. o 11:21
[quote name='MA44DEFRG' timestamp='1353659617' post='698037']
DLA MNIE TO JUŻ SZCZYT BEZCZELNOŚCI POLSKICH POLITYKÓW, KTÓRZY BOJĄ SIĘ PURPUOWYCH, OPASŁCH I CYNICZNYCH BISKUPÓW JAK OGNIA!!POWAŻAĆ WYROK STRASBURGA!!NO I K...KUL NAJLEPSZE MIEJSCE NA DEBATĘ??!!POLSKA=PAŃSTWO KOŚCIELNE A.D. 2012 ROK!!
[/quote]
Twoje zdanie nie upoważnia do obrażania innych. Dobrze, że podważają - takie jest prawo do obrony, a po drugie dlaczego państwo ma płacić za błędy innych
Avatar
ala / 23 listopada 2012 r. o 09:51
Współżyła z chłopakiem i jeszcze ma za to dostać odszkodowanie???Rozumiem,gdyby faktycznie została zgwałcona i gwałciciel zostałby skazany.Niezłe cwaniary!!!!!
Avatar
ninja / 23 listopada 2012 r. o 09:45
Może będziemy zbawieni przy końcu świata ;P
Avatar
MA44DEFRG / 23 listopada 2012 r. o 09:33
DLA MNIE TO JUŻ SZCZYT BEZCZELNOŚCI POLSKICH POLITYKÓW, KTÓRZY BOJĄ SIĘ PURPUOWYCH, OPASŁCH I CYNICZNYCH BISKUPÓW JAK OGNIA!!POWAŻAĆ WYROK STRASBURGA!!NO I K...KUL NAJLEPSZE MIEJSCE NA DEBATĘ??!!POLSKA=PAŃSTWO KOŚCIELNE A.D. 2012 ROK!!