Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 sierpnia 2012 r.
19:28
Edytuj ten wpis

Studentka UMCS wyjechała do Ugandy

0 15 A A
Małgorzata Panasiuk (pierwsza z lewej) prowadzi badania do swojej pracy magisterskiej na temat życia
Małgorzata Panasiuk (pierwsza z lewej) prowadzi badania do swojej pracy magisterskiej na temat życia

Przygoda Studentka UMCS wybrała nietypowy sposób na spędzenie tegorocznych wakacji. Pojechała do… Afryki. I jest zachwycona

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Małgorzata Panasiuk to studentka kulturoznawstwa i etnologii na lubelskim uniwersytecie. Od trzech lat należy do międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. I to właśnie dzięki niej pojechała do Ugandy.

Język Luganda

– Pomysł narodził się w styczniu, gdy zdecydowałam się wysłać swoją aplikację na stanowisko w zarządzie narodowym AIESEC w Kampali (stolicy Ugandy – red.) – mówi Gosia. – Wcześniej pełniłam funkcję wiceprezydenta ds. studentów wyjeżdżających w oddziale w Lublinie. Można powiedzieć, że po wysłaniu ponad 40 osób do różnych krajów świata, przyszła kolej na mnie.

Dlaczego akurat do Ugandy? – Przede wszystkim dlatego, że Uganda jest anglojęzycznym krajem i nie musiałam znać języka luganda, aby móc w pełni tu funkcjonować – tłumaczy. – To kraj o mniejszej powierzchni niż Polska, w którym jest źródło rzeki Nil, ma dostęp do największego jeziora świata (Wiktorii), posiada też jedne z najwyższych gór w Afryce. Również oferta narodowego oddziału AIESEC Uganda wydała mi się najbardziej atrakcyjna, a perspektywa mieszkania w Kampali, znajdującej się o krok od jeziora Wiktoria, bardzo kusząca.

Kraj, który uczy pokory
– Do pobytu tutaj tak naprawdę przygotowywałam się przez cały poprzedni rok pisząc pracę licencjacką – podkreśla. Temat? "Obraz rodziny afrykańskiej w relacjach misjonarzy i wolontariuszy”.

Ale jaka jest Uganda na żywo? – Zaskakuje – odpowiada Gosia. – Otwiera horyzonty i uczy pokory. Kampala tętni życiem 24 godziny na dobę. Jest tu mnóstwo miejsc rozrywki i atrakcji dla turystów. Codziennie zdarzają mi się zabawne sytuacje jak np.: propozycje małżeństwa od mężczyzn spotkanych na ulicy czy w środkach transportu. Bardzo miło mi, gdy dzieci pozdrawiają mnie na ulicy czy biegną, aby mnie przytulić.

Lublinianka pracuje jako wolontariusz w oddziale AIESEC. Do jej obowiązków należy m.in. utrzymywanie kontaktu z lokalnymi uniwersytetami oraz oddziałami organizacji, a także nadzorowanie przebiegu rekrutacji nowych członków w ramach Międzynarodowego Programu Wymiany Praktyk.

8 uniwersytetów

Oprócz pracy prowadzi badania do swojej przyszłej pracy magisterskiej na temat życia studenckiego w Kampali. Zamierza przeprowadzić wywiady ze studentami ze wszystkich ośmiu znajdujących się tam uniwersytetów.

– Od początku chciałam zrobić coś więcej niż tylko działanie w organizacji – podkreśla. – Wtedy pomyślałam, że badanie środowiska studenckiego w Kampali i stworzenie na ten temat pracy magisterskiej to najlepszy pomysł. Będąc tu, codzienne spotykam studentów z lokalnych uniwersytetów.

Gosia będzie w Ugandzie do 7 października.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Doris / 6 sierpnia 2012 o 22:05
0
Super fajnie że są ludzie na świecie którzy coś robią w życiu, a nie tylko dłubią w nosie i myślą że to praktyki w kopalni w Bogdance. Trzeba mieć odwage by żyć tak jak sie chce zyć, by iść drogą swoją i cieszyć się tym. Tak czytam te wpisy i nie moge uwierzyć " to piszą chyba starzy zgorzkniali, zazdrośni ludzie". Szkoda że w PL nie umiemy cieszyć się z kimś że się rozwija, wspierać go w przedsięwzięciach i gratulować pomysłów. Ja chce łamać tą smutną mentalność. I mówię Ci Małgosiu : gratuluję. Życzę wytrwałości. Fajnie że promujesz Polskę. Tak trzymać! I tego samego życze wszystkim rodakom na świecie kórzy nie robią nam wstydu, a robią coś dobrego:)
Super fajnie że są ludzie na świecie którzy coś robią w życiu, a nie tylko dłubią w nosie i myślą że to praktyki w kopalni w Bogdance. Trzeba mieć odwage by żyć tak jak sie chce zyć, by iść drogą swoją i cieszyć się tym. Tak czytam te wpisy i nie moge uwierzyć " to piszą chyba starzy zgorzkniali, zazdrośni ludzie". Szkoda że w PL nie umiemy cieszyć się z kimś że się rozwija, wspierać go w przedsięwzięciach i gratulować pomysłów. Ja chce łamać tą smutną mentalność. I mówię Ci Małgosiu : gratuluję. Życzę wytrwałości. Fajnie że promuj... rozwiń
Avatar
Armanda / 6 sierpnia 2012 o 17:06
0
[quote name='Brygidka' timestamp='1344094342' post='660883']
Nie maja o czym juz pisac. Co kogo obchodzi jakas dziewucha, ktora pojechala sobie na darmowa wycieczke do Afryki, no co?!
[/quote]

Dlaczego uważasz, że pojechała na darmową wycieczkę do Afryki? Z tego co wiem, żadna organizacja studencka nie oferuje darmowych wyjazdów, a pewne koszty, jak np. bilet lotniczy ponosi sam zainteresowany. Zabawne, że twierdzisz, że nie obchodzi Cię ten temat o go komentujesz;-)
Avatar
Armanda / 6 sierpnia 2012 o 17:05
0
[quote name='Brygidka' timestamp='1344094342' post='660883']
Nie maja o czym juz pisac. Co kogo obchodzi jakas dziewucha, ktora pojechala sobie na darmowa wycieczke do Afryki, no co?!
[/quote]

Dlaczego uważasz, że pojechała na darmową wycieczkę do Afryki? Z tego co wiem, żadna organizacja studencka nie oferuje darmowych wyjazdów, a pewne koszty, jak np. bilet lotniczy ponosi sam zainteresowany. Zabawne, że twierdzisz, że nie obchodzi Cię ten temat o go komentujesz;-)
Avatar
folkatka / 6 sierpnia 2012 o 09:16
0
[quote name='Kolega z UMCS' timestamp='1344083258' post='660841']
żenua - to jedno określenie ciśnie się na myśl widząc białą ładną dziewczynę pośród tych czarnuchów...Dziewczyno, miej dla siebie troche szacunku!
[/quote]

Osobom, które czasem zarzucaja mi praktyki cenzorskie, napisze tak: miejcie pretensje nie do mnie, a do tych, którzy piszą wulgarne, i - jak w tym przypadku - rasistowskie komentarze. To, co cytuje u góry, to i tak jest szczyt kultury.
Smutne to wszystko. Tak naprawde to pewnie zazdroscicie bohaterce artykułu, że robi coś ciekawego w zyciu, zamiast siedzieć przed kompem
[quote name='Kolega z UMCS' timestamp='1344083258' post='660841']
żenua - to jedno określenie ciśnie się na myśl widząc białą ładną dziewczynę pośród tych czarnuchów...Dziewczyno, miej dla siebie troche szacunku!
[/quote]

Osobom, które czasem zarzucaja mi praktyki cenzorskie, napisze tak: miejcie pretensje nie do mnie, a do tych, którzy piszą wulgarne, i - jak w tym przypadku - rasistowskie komentarze. To, co cytuje u góry, to i tak jest szczyt kultury.
Smutne to wszystko. Tak napraw... rozwiń
Avatar
LLL / 6 sierpnia 2012 o 08:52
0
jak ja lubie takich ludzi co nic nie wiedza a najwiecej gadaja! ja naleze do tych Twoich rasistow bo bylem w roznych miejscach i sie napatrzylem. Polak jak nie daje sobie w kasze dmuchac to jest rasista. Murzyn z kolei jak jest rasista to jest biednym czlowiekiem poszkodowanym przez los...
Avatar
polo / 4 sierpnia 2012 o 21:30
0
No to uwazaj i to bardzo, bo zamiast przygody ,mozesz zostac przeznaczona na posilek.Ludozerstwo trwa tam do chwili obecnej, co prawda nie na skale masowa, ale jest.
Avatar
fuckpole / 4 sierpnia 2012 o 17:41
0
Polscy rasiści. Nasz kraj nigdy nie miał żadnej kolonii, mniejszość afrykańska u nas znikoma, ale za to rasizm porażający. Później polactwo oburzone i wielce zadziwione jak w Holandii ktoś na głos wypowie słowa prawdy o dziczy ze wschodu. Dla Brytyjczyka przeciętna Polka to ladacznica, a Polak to złodziejski półmózg.
Avatar
Brygidka / 4 sierpnia 2012 o 17:32
0
Nie maja o czym juz pisac. Co kogo obchodzi jakas dziewucha, ktora pojechala sobie na darmowa wycieczke do Afryki, no co?!
Avatar
Piotrek / 4 sierpnia 2012 o 17:24
0
Fajna przygoda, trzymam kciuki.
Co się dziewczyny czepiliście, że pojechała, że coś robi, a nie siedzi i krytykuje w sieci innych?
Avatar
nastka / 4 sierpnia 2012 o 15:05
0
Jadę bo tu nie ma życia w tym POje***ym kraju.TUSKU jak tu żyć ???????
Avatar
Doris / 6 sierpnia 2012 o 22:05
0
Super fajnie że są ludzie na świecie którzy coś robią w życiu, a nie tylko dłubią w nosie i myślą że to praktyki w kopalni w Bogdance. Trzeba mieć odwage by żyć tak jak sie chce zyć, by iść drogą swoją i cieszyć się tym. Tak czytam te wpisy i nie moge uwierzyć " to piszą chyba starzy zgorzkniali, zazdrośni ludzie". Szkoda że w PL nie umiemy cieszyć się z kimś że się rozwija, wspierać go w przedsięwzięciach i gratulować pomysłów. Ja chce łamać tą smutną mentalność. I mówię Ci Małgosiu : gratuluję. Życzę wytrwałości. Fajnie że promujesz Polskę. Tak trzymać! I tego samego życze wszystkim rodakom na świecie kórzy nie robią nam wstydu, a robią coś dobrego:)
Super fajnie że są ludzie na świecie którzy coś robią w życiu, a nie tylko dłubią w nosie i myślą że to praktyki w kopalni w Bogdance. Trzeba mieć odwage by żyć tak jak sie chce zyć, by iść drogą swoją i cieszyć się tym. Tak czytam te wpisy i nie moge uwierzyć " to piszą chyba starzy zgorzkniali, zazdrośni ludzie". Szkoda że w PL nie umiemy cieszyć się z kimś że się rozwija, wspierać go w przedsięwzięciach i gratulować pomysłów. Ja chce łamać tą smutną mentalność. I mówię Ci Małgosiu : gratuluję. Życzę wytrwałości. Fajnie że promuj... rozwiń
Avatar
Armanda / 6 sierpnia 2012 o 17:06
0
[quote name='Brygidka' timestamp='1344094342' post='660883']
Nie maja o czym juz pisac. Co kogo obchodzi jakas dziewucha, ktora pojechala sobie na darmowa wycieczke do Afryki, no co?!
[/quote]

Dlaczego uważasz, że pojechała na darmową wycieczkę do Afryki? Z tego co wiem, żadna organizacja studencka nie oferuje darmowych wyjazdów, a pewne koszty, jak np. bilet lotniczy ponosi sam zainteresowany. Zabawne, że twierdzisz, że nie obchodzi Cię ten temat o go komentujesz;-)
Avatar
Armanda / 6 sierpnia 2012 o 17:05
0
[quote name='Brygidka' timestamp='1344094342' post='660883']
Nie maja o czym juz pisac. Co kogo obchodzi jakas dziewucha, ktora pojechala sobie na darmowa wycieczke do Afryki, no co?!
[/quote]

Dlaczego uważasz, że pojechała na darmową wycieczkę do Afryki? Z tego co wiem, żadna organizacja studencka nie oferuje darmowych wyjazdów, a pewne koszty, jak np. bilet lotniczy ponosi sam zainteresowany. Zabawne, że twierdzisz, że nie obchodzi Cię ten temat o go komentujesz;-)
Avatar
folkatka / 6 sierpnia 2012 o 09:16
0
[quote name='Kolega z UMCS' timestamp='1344083258' post='660841']
żenua - to jedno określenie ciśnie się na myśl widząc białą ładną dziewczynę pośród tych czarnuchów...Dziewczyno, miej dla siebie troche szacunku!
[/quote]

Osobom, które czasem zarzucaja mi praktyki cenzorskie, napisze tak: miejcie pretensje nie do mnie, a do tych, którzy piszą wulgarne, i - jak w tym przypadku - rasistowskie komentarze. To, co cytuje u góry, to i tak jest szczyt kultury.
Smutne to wszystko. Tak naprawde to pewnie zazdroscicie bohaterce artykułu, że robi coś ciekawego w zyciu, zamiast siedzieć przed kompem
[quote name='Kolega z UMCS' timestamp='1344083258' post='660841']
żenua - to jedno określenie ciśnie się na myśl widząc białą ładną dziewczynę pośród tych czarnuchów...Dziewczyno, miej dla siebie troche szacunku!
[/quote]

Osobom, które czasem zarzucaja mi praktyki cenzorskie, napisze tak: miejcie pretensje nie do mnie, a do tych, którzy piszą wulgarne, i - jak w tym przypadku - rasistowskie komentarze. To, co cytuje u góry, to i tak jest szczyt kultury.
Smutne to wszystko. Tak napraw... rozwiń
Avatar
LLL / 6 sierpnia 2012 o 08:52
0
jak ja lubie takich ludzi co nic nie wiedza a najwiecej gadaja! ja naleze do tych Twoich rasistow bo bylem w roznych miejscach i sie napatrzylem. Polak jak nie daje sobie w kasze dmuchac to jest rasista. Murzyn z kolei jak jest rasista to jest biednym czlowiekiem poszkodowanym przez los...
Avatar
polo / 4 sierpnia 2012 o 21:30
0
No to uwazaj i to bardzo, bo zamiast przygody ,mozesz zostac przeznaczona na posilek.Ludozerstwo trwa tam do chwili obecnej, co prawda nie na skale masowa, ale jest.
Avatar
fuckpole / 4 sierpnia 2012 o 17:41
0
Polscy rasiści. Nasz kraj nigdy nie miał żadnej kolonii, mniejszość afrykańska u nas znikoma, ale za to rasizm porażający. Później polactwo oburzone i wielce zadziwione jak w Holandii ktoś na głos wypowie słowa prawdy o dziczy ze wschodu. Dla Brytyjczyka przeciętna Polka to ladacznica, a Polak to złodziejski półmózg.
Avatar
Brygidka / 4 sierpnia 2012 o 17:32
0
Nie maja o czym juz pisac. Co kogo obchodzi jakas dziewucha, ktora pojechala sobie na darmowa wycieczke do Afryki, no co?!
Avatar
Piotrek / 4 sierpnia 2012 o 17:24
0
Fajna przygoda, trzymam kciuki.
Co się dziewczyny czepiliście, że pojechała, że coś robi, a nie siedzi i krytykuje w sieci innych?
Avatar
nastka / 4 sierpnia 2012 o 15:05
0
Jadę bo tu nie ma życia w tym POje***ym kraju.TUSKU jak tu żyć ???????
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta 3 2

Doniesienie do prokuratury składa przedsiębiorca, któremu Centrum Kultury wypowiedziało umowę najmu pomieszczeń na lokal gastronomiczny „Szklarnia”. Sugeruje, że stał za tym zastępca prezydenta. – Nie było takich nacisków – mówi dyrektor CK. I tłumaczy, że przedsiębiorca po prostu naruszył zasady współpracy

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha 72 2

Mężczyzna, który biegał nago po al. Tysiąclecia usłyszał prokuratorskie zarzuty. 32-latek odpowie za posiadanie narkotyków. Biegając bez ubrania po ulicy chciał zaimponować swojej dziewczynie.

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 1 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 3

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 13 10

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 2 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 17 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 13

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 44 46

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 25 6

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!