Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 października 2017 r.
7:33

Sukcesy i porażki lubelskiego samorządu

Rozmowa z prof. Stanisławem Michałowskim, rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• We wtorek i w środę UMCS organizuje konferencję poświęconą tradycjom samorządowym Lublina. To wydarzenie w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu 700-lecia miasta.

– Byłoby nieporozumieniem, gdybyśmy wśród tylu różnego rodzaju konferencji, spotkań i imprez, jakie dzieją się w mieście nie pokazali tradycji samorządowych Lublina. Przecież funkcjonowanie miasta to przede wszystkim samorząd, mieszkańcy i lokalna wspólnota.

• Co znalazło się w programie konferencji?

– Chcemy przedstawić dwa aspekty. Ten historyczny zaprezentują naukowcy z Wydziału Humanistycznego UMCS, którzy opowiedzą m.in. o początkach lubelskiego samorządu, kiedy to korzystano z wzorców niemieckich, bo miasto było tworzone na prawie magdeburskim. Trudno nazwać to samorządem terytorialnym w dzisiejszym znaczeniu, ale warto to pokazać. Będziemy mówić także o rozwoju samorządu w trudnym okresie zaborów, zwłaszcza w Galicji, oraz w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy to samorządowe gminy i powiaty stały się podstawowymi ogniwami systemu politycznego państwa i jego odbudowy po okresie zaborów. Zwrócimy też uwagę na krótki okres funkcjonowania samorządu terytorialnego po II wojnie światowej i skutki centralizacji administracji państwa w okresie PRL.

• A ten drugi aspekt?

– Drugiego dnia w programie mamy cały blok analiz i wystąpień dotyczących samorządu Lublina po 1989 roku. Sporo miejsca poświęcimy zmianom w ustroju miasta, bo przecież dopiero od 2002 roku to mieszkańcy zaczęli w wyborach bezpośrednich decydować o tym, kto zostanie prezydentem miasta. Wcześniej zarząd wybierała rada, a teraz może ona jedynie inicjować referendum, w którym mieszkańcy mogą odwołać prezydenta.

• W programie jest też debata poświęcona sukcesom i porażkom lubelskiego samorządu.

– Chodzi nam o spojrzenie na te kwestie poprzez rozmowę z ludźmi, którzy sprawowali władzę w mieście, dlatego zaprosiliśmy do debaty byłych prezydentów i przewodniczących Rady Miasta. Będziemy mogli usłyszeć ich wypowiedzi i myślę, że ciekawie będzie dowiedzieć się, jak oni oceniają okres, kiedy rządzili miastem i jak patrzą na dzisiejszy rozwój Lublina. Chcemy, żeby głos mogli zabrać także mieszkańcy i zaprezentowali swoją ocenę zmian, które nastąpiły w Grodzie nad Bystrzycą.

• A pana zdaniem, jakie są te sukcesy i porażki?

– Pierwszym sukcesem jest zmiana wizerunku Lublina. Niewiele osób pamięta, jak wyglądało miasto na początku lat 90. Wtedy rozpoczęły się inwestycje infrastrukturalne na Starym Mieście czy budowa deptaka. Druga sprawa to poprawa stanu dróg i wreszcie trzecia kwestia to dobrze funkcjonujący system szkolnictwa. Wyróżniłbym także zmianę podejścia władz miasta do problemów związanych z akademickością Lublina. Pamiętam, jak będąc jeszcze dziekanem, a później prorektorem, musiałem zabiegać w sprawach rozwiązań komunikacyjnych służących studentom, czy też ulg w komunikacji miejskiej. Obecnie władze rozumieją, że Lublin jest miastem akademickim. A porażki? W ostatnich latach wiele się zmieniło w kwestii partycypacji społecznej, wymienię tu chociażby budżet obywatelski, jednak takie rozwiązania można było wprowadzać wcześniej. Były też pewne okresy stagnacji, kiedy w mieście niewiele się działo. Szkoda, że do naszej wspólnoty lokalnej przenoszone są konflikty polityczne charakterystyczne dla rywalizacji ugrupowań parlamentarnych. Utrudnia to zrealizowanie ważnych dla mieszkańców zadań.

Samorządowe tradycje 700-letniego Lublina

Konferencja odbędzie się we wtorek i w środę w Trybunale Koronnym. Pierwszego dnia zaplanowano dwa panele poświęcone samorządowym aspektom historii Lublina (o godz. 10 i 14). O godz. 16.30 rozpocznie się debata z udziałem byłych prezydentów i przewodniczących RM. W środę odbędą się trzy dyskusje o współczesnym samorządzie Lublina (o godz. 9, 11 i 15).

Pozostałe informacje

 Plac Narutowicza w Łukowie

Na razie nie będzie kostki na parkingu w centrum miasta. Jest szansa na coś większego

Nierówna nawierzchnia parkingu psuje nie tylko estetykę placu w centrum Łukowa. Zdaniem radnego Sławomira Smolaka utrudnia też życie kierowcom. Ale póki co urząd nie zastosuje proponowanego przez niego rozwiązania, bo jest szansa na większe zmiany w tym miejscu.

Avia będzie zdecydowanym faworytem meczu w Łęcznej

Środa z Pucharem Polski. Dzisiaj trzy okręgowe finały [gdzie oglądać?]

To będzie prawdziwa, pucharowa środa. Dzisiaj zostaną rozegrane trzy mecze finałowe okręgowego Pucharu Polski. Górnik II Łęczna zmierzy się z Avią Świdnik, Łada 1945 Biłgoraj zagra z Gryfem Gmina Zamość, a Kłos Gmina Chełm spróbuje sprawić niespodziankę w spotkaniu ze Startem Krasnystaw. Wszystkie mecze startują o godz. 17. Dwa z tych meczów będzie można obejrzeć na YouTube.

zdjęcie ilustracyjne

Żeby zbudować, trzeba zamknąć. Od dzisiaj lepiej omijać ulicę Przeskok

Od dzisiaj obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Przeskok w Lublinie. Ma to związek z budową przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80.

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej
ZDJĘCIA
galeria

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej

We wtorek w Filharmonii Lubelskiej można było przenieść się do słonecznej Chorwacji. Uczestnicy koncertu wysłuchali utworów Ludomira Michała Rogowskiego - muzyka związanego z Lublinem i chorwackim Dubrownikiem.

Motor będzie chciał szybko zmazać plamę po meczu z Piastem

Motor gra dzisiaj w Szczecinie z Pogonią. "Nie takich terenów przywoziliśmy pełną pulę"

Piłkarze Motoru dzisiaj wracają do walki o punkty. Tym razem zmierzą się w Szczecinie z tamtejszą Pogonią. To będzie zaległe spotkanie z 31. kolejki, a zawody rozpoczną się o godz. 20.30. Transmisja na Canal+ Sport 3, a u nas tradycyjnie relacja na żywo.

W środku Rafał Mekler

Nagły zwrot akcji w sprawie protestu przewoźników w Dorohusku

Sąd Apelacyjny w Lublinie podzielił decyzję wójta o zakazie protestu przewoźników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku. Oznacza to, że trwający od poniedziałku protest powinien zostać zakończony.

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – przyjeżdża do Lublina ze swoim projektem New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

Blisko 100 tysięcy osób złożyło już wnioski o tzw. rentę wdowią w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej dokumentów wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Szimonetta Planeta nadal w Lublinie

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na dłużej. Zawodniczka z Węgier przedłużyła swoją umowę z PGE MKS FunFloor o rok.

Lublin znów przemówi wierszem
Festiwal
29 maja 2025, 10:00

Lublin znów przemówi wierszem

Z końcem maja (29.05-01.06.) Lublin stanie się Miastem Poezji, czyli miejscem, gdzie słowa wychodzą z książek i przenoszą się do przestrzeni publicznej. Wiersze pojawią się w bramach, na podwórkach, w szkołach, kawiarniach i tramwajach, przypominając, że poezja jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy my.

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty