Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lipca 2019 r.
17:15

Szkoła „Paderewski” musi się tłumaczyć. Miasto Lublin domaga się zwrotu blisko miliona złotych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 20 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Zwrotu prawie miliona złotych żądają władze miasta od Międzynarodowej Szkoły Podstawowej „Paderewski”. Według Ratusza szkoła nienależnie pobrała z miejskiej kasy dotacje na 171 uczniów objętych nauczaniem domowym. Urzędnicy podważają opinie psychologiczne wystawione każdemu z tych uczniów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urząd Miasta upomniał się o zwrot pieniędzy po kontroli szkolnych dokumentów za lata 2014-17. Kontrolerzy postanowili przyjrzeć się sprawie uczniów, którzy byli objęci nauczaniem domowym, „zamieszkiwali poza granicami Polski i uczęszczali równocześnie do szkół w miejscu zamieszkania”.

– Od 2014 r. nasza szkoła zapewnia edukację dzieciom polskich emigrantów pragnącym zachować kontakt z krajem. Dajemy im możliwość realizacji narodowej podstawy programowej oraz uzyskania polskiego świadectwa – tłumaczy dyrekcja „Paderewskiego”, szkoły biorącej udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Libratus”.

Kontrolerzy mają zastrzeżenia nawet do sposobu rekrutacji takich uczniów. – Ponieważ przyjęcie do szkoły odbywało się automatycznie, tylko na podstawie dokumentacji przygotowanej przez podmioty realizujące projekt edukacyjny „Libratus” – czytamy w materiałach z kontroli.

Ratusz uznał, że „Paderewski” nie mógł pobrać od miasta dotacji na 171 dzieci objętych nauczaniem domowym. – Uczniowie ci nie spełniali określonych w Ustawie o systemie oświaty wymogów do nauczania domowego – stwierdza Urząd Miasta w piśmie pokontrolnym i zarzuca błąd dyrektorowi podstawówki. – Nie miał podstaw do wydania decyzji administracyjnych zezwalających na spełnianie tym uczniom obowiązku szkolnego poza szkołą.

Opinie poradni psychologiczno-pedagogicznych niezbędne do wydania zgody na nauczanie domowe były według kontrolerów z Ratusza „nierzetelne”, bo wystawiono je „z rażącym naruszeniem metodologii przeprowadzania takich badań”. Urząd Miasta stwierdza wręcz, że dzieci nie były poddane badaniom w poradniach.

Spośród 171 opinii aż 84 były wystawione przez niepubliczną poradnię Homo Creator w Opolu, 19 wypisano w Nałęczowie, 18 w Gorlicach, 16 w Katowicach, 10 w Poznaniu, 9 w Bydgoszczy, 7 w Białymstoku, po 3 w Gdańsku i Wodzisławiu Śląskim oraz 2 w Łodzi.

Szczególną uwagę kontrolerów zwrócił przypadek pewnego rodzeństwa. Z dokumentów wynikało, że w ciągu jednego dnia siostra dostała opinię poradni w Opolu, a jej brat w Katowicach, tego samego dnia rodzice złożyli wnioski o zgodę na naukę poza szkołą i również w tym dniu podpisali umowę dotyczącą bezpłatnej nauki w Lublinie. Urzędnikom wydało się to dziwne, nie tylko ze względu na odległości między miastami.

– Same badania w poradni są wielogodzinne – mówi Anna Morow, dyrektor Wydziału Audytu i Kontroli w Urzędzie Miasta Lublin. Jej zespół poprosił o pomoc kuratoria oświaty, które nadzorują pracę poradni psychologiczno-pedagogicznych. Lubelski Ratusz prosił o sprawdzenie, czy opinie zostały wystawione zgodnie z prawem.

– Z odpowiedzi przesłanych z kuratoriów oświaty, które przeprowadziły kontrole w poradniach wynika, że wszystkie badania dzieci, na podstawie których wystawiono opinie odbyły się za pośrednictwem platformy internetowej – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym. – Żadne z dzieci nie było badane w poradni.

Ratusz przyznaje, że przepisy nie wymagają wprost, by badanie dziecka odbywało się w siedzibie poradni. – Określają natomiast metodologię tych badań – mówi Morow. – Nie da się tego zrobić przez internet. Tak samo, jak nie da się przez internet umyć okien.

– W naszej ocenie, ale też w ocenie naukowców, zdalne badanie jest pełnowartościowe – zapewnia Katarzyna Olejnik, dyrektorka szkoły. – Badanie przez internet, zwłaszcza kiedy dzieci przebywają za granicą, prowadzone w przyjaznym miejscu, w obecności rodziców, zapewnia dziecku komfort i daje poczucie bezpieczeństwa. Kontakt z osobą badającą, także wzrokowy, w dobie dzisiejszych technologii jest zapewniony.

Małopolskie kuratorium, które sprawdzało poradnię w Gorlicach (przypomnijmy, wystawiła 18 opinii uczniom „Paderewskiego”) stwierdziło, że działania „określane mianem badań pedagogicznych” były prowadzone „bez zachowania elementarnych zasad” i powiadomiło o sprawie gorlicką prokuraturę.

– Wszystkie opinie naszych uczniów zostały wydane przez poradnie mające stosowne uprawnienia. Są one niezależnymi od nas instytucjami, których kontrolowanie nie leży w kompetencjach żadnej szkoły – stwierdza w swoim oświadczeniu dyrekcja „Paderewskiego”. Nie zgadza się z żądaniem zwrotu pieniędzy. – W naszym przekonaniu dotacja przekazana nam przez Urząd Miasta na uczniów korzystających z edukacji domowej została przez nas pobrana i wydana zgodnie z prawem.

Spór między miastem a szkołą najprawdopodobniej będzie musiał rozstrzygnąć sąd.

e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rodzic / 18 lipca 2019 o 20:16
+17
Kiedyś był tam poziom , teraz tylko kassssaaaaaaaa ...
Avatar
Gość / 18 lipca 2019 o 21:24
+16
to lewacka szkoła - niech zwraca kasę - nie szkoda ich
Avatar
Ohydki / 18 lipca 2019 o 22:53
+13
W Paderewski są naciągacze a nauczyciele mają przechlapane... Paskudne miejsce
Avatar
absolwęt Paderewskiego / 18 lipca 2019 o 21:02
+12
wolne sondy, wolne sondy
Avatar
Cyryl / 19 lipca 2019 o 07:05
+11
A dlaczego nie podano nazwiska dyr. Prezesa spółki i nazwy spółki też.... kretacze 
Avatar
Aaa / 18 lipca 2019 o 20:33
+11
To takie podziękowanie za chóry Akademos i Akademos Junior.Chóry śpiewają najpiękniej w mieście, a nawet i województwie.Nie wierzę w jakiekolwiek nieprawidłowości
 A kto ma za jakieś chóry dziękować i z jakiej racji? Według czyjej (profesjonalnej i niezależnej) opinii śpiewają najpiękniej? Bo zdanie rodzica chórzysty jest dla mnie jakoś mało wiarygodne.  No i przede wszystkim logika i merytoryczność argumentu powala - jest chór, to na bank nie ma machlojek. Przekonales/as mnie.
Avatar
Gość / 18 lipca 2019 o 17:32
+10
Na zdjęciu jest Liceum, a tłumaczyć się ma Podstawówka Paderewski...
Avatar
quń / 19 lipca 2019 o 00:06
+9
toż to kuźnia przyszłych kadr po, nowoczesnej, kod i innych czerskich. gdzieś muszą się uczyć robić wały...
Avatar
Gość / 18 lipca 2019 o 19:03
+5
A gdzie jest nasze pół miliona za nieuszanowane referendum?
Avatar
vtrvbt3rbhy / 19 lipca 2019 o 08:43
+4
Ale "tenczowy pjontek" czy tam czwartek to wiedzieli jak zorganizować. Szkoda tylko, że nie potrafią wydawać i rozliczać jak należy otrzymanych publicznych pieniędzy. Nie szkoda ich.
Avatar
Mamuśka 69 / 21 lipca 2019 o 08:17
-2
Absolwęt Paderewskiego - taki właśnie jest poziom tych szkół. Ostatnio w autobusie słyszałam rozmowę młodych chłopaków, właśnie na temat poziomu nauki w Paderewskim. Krótko ujmując, nie można być dobrym że że wszystki i mieć same 6! Jest kasa, nie ma książek, jak napisał ktoś z komentujących. 
Avatar
Mirek / 20 lipca 2019 o 08:15
+2
Najlepsza w którym rankingu ? Chyba tylko wtedy kiedy konkuruje sama ze sobą.
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 12:37
+3
Kolejna szkoła prywatna kombinująca jak pozyskać jeszcze więcej kasy. Z rok temu była sprawa gimnazjum i liceum Śródziemnomorskiego na ul. Kowalskiej. Tez były żądania zwrotu chyba na kilkaset tys. zł i co? Sprawa jak zwykle przycichła i pewnie miasto żadnego zwrotu nawet nie widziało. Może warto Państwo dziennikarze wrócić do tamtej spawy (to u Was o tym pisano) i dopytać jak się sprawa zakończyła. A jeśli nie było zwrotu dla miasta to dlaczego i kto taką decyzje podjął.
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 11:35
0
Jak zapłacisz pieniążki nie zaglądasz do książki.
Avatar
vtrvbt3rbhy / 19 lipca 2019 o 08:43
+4
Ale "tenczowy pjontek" czy tam czwartek to wiedzieli jak zorganizować. Szkoda tylko, że nie potrafią wydawać i rozliczać jak należy otrzymanych publicznych pieniędzy. Nie szkoda ich.
Avatar
Przyjezdny / 19 lipca 2019 o 08:16
0
Na stronie szkoly wszystko masz i w krsonline. Jak nie poradzisz sobie to daj znac , pomoge :)
Avatar
Rodzice / 19 lipca 2019 o 07:28
-14
Gdzie będą się uczyły nasze dzieci..Murem za Paderewskim !!!!!
Avatar
Cyryl / 19 lipca 2019 o 07:05
+11
A dlaczego nie podano nazwiska dyr. Prezesa spółki i nazwy spółki też.... kretacze 
Avatar
quń / 19 lipca 2019 o 00:06
+9
toż to kuźnia przyszłych kadr po, nowoczesnej, kod i innych czerskich. gdzieś muszą się uczyć robić wały...
Avatar
Melania / 18 lipca 2019 o 23:14
-19
Murem za Paderewskim! Najlepsza Szkoła, Najlepsi Nauczyciele, a przede wszystkim Najlepsi Uczniowie!
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie"

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie" 0 0

Mecz walki można było w niedzielę obejrzeć w Hrubieszowie. Tamtejsza Unia uległa Kryształowi Werbkowice 0:1.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r. 0 0

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy 0 0

Trzeci mecz z rzędu bez strzelonej bramki, a co za tym idzie bez zwycięstwa. Lublinianka niespodziewanie w niedzielę przegrała u siebie z Ładą Biłgoraj 0:1.

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut 0 0

Tomasovia pokonała w niedzielę Granit Bychawa 2:1. Jednego z goli dla gospodarzy zdobył Wesley Cain – Kanadyjczyk i najnowszy nabytek niebiesko-białych

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept 0 2

Blisko 2,5 miliony elektronicznych recept wystawili od początku roku lekarze w całej Polsce. W województwie lubelskim było ich blisko 560 tysięcy.

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena
26 sierpnia 2019, 0:00

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena 0 0

Przedstawienia dla dzieci w różnym wieku, premiery, spotkania z artystami i warsztaty tematyczne - to wszystko czeka na gości Teatru Andersena w nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się już we wrześniu.

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”
Alarm 24

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość” 13 18

Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”. Na drogach zaroiło się od samozwańczych „szeryfów”

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu!

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu! 0 0

Mistrzostwa Polski w Radomiu dla akademików. Klub z Lublina wygrał klasyfikację medalową z dorobkiem ośmiu krążków, w tym aż pięciu złotych

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 6

Świdniczanka Świdnik Mały rozgromiła kolejnego rywala. Tym razem w meczu derbowym rozbiła rezerwy Avii Świdnik aż 8:0

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka 0 1

Beniaminek z Bełżyc zaliczył fantastyczny start i po trzech kolejkach ma komplet punktów. W sobotę wygrał z MKS Ryki, choć kończył mecz w dziewiątkę

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

Wielkie emocje w meczu beniaminków z Krasnobrodu i Łaszczówki. Losy meczu zmieniały się jak w kalejdoskopie i gdy wydawało się że po wygraną sięgną miejscowi goście w ostatnich sekundach doprowadzili do remisu

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar 17 10

Na najbardziej niebezpiecznym odcinku ul. Nadbystrzyckiej wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Na obu jezdniach pojawiło się oznakowanie mające skłonić kierowców do wolniejszej jazdy. Wprowadzono też ograniczenie prędkości. Zbyt szybka jazda jest tu główną przyczyną śmiertelnych wypadków.

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu 45 11

Tyle podpisów zebrał społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”. To przeciwnicy inwestycji Veolii Wschód, która chce rozbudować ciepłownię. W poniedziałek na sesji też będzie mowa o terenie przy ul. Hrubieszowskiej. Chodzi o zmiany, które uniemożliwią tu utylizację odpadów komunalnych.

Jaka sieć handlowa przejmie Tesco w Lublinie? Wyprzedaż w hipermarkecie napędza klientów małym sklepom

Jaka sieć handlowa przejmie Tesco w Lublinie? Wyprzedaż w hipermarkecie napędza klientów małym sklepom 6 9

Od początku sierpnia w Tesco trwa wielka wyprzedaż towaru. Sprzedawcy części małych sklepów działających na terenie centrum handlowego obawiają się, że jeśli główna hala sprzedaży zostanie zlikwidowana to klienci przestaną odwiedzać galerię przy ul. Orkana. Reszta jednak uspokaja: teraz klientów jest nawet więcej niż w ostatnich miesiącach.

Powiat puławski bawi się na dożynkach w Kurowie [zdjęcia]
galeria

Powiat puławski bawi się na dożynkach w Kurowie [zdjęcia] 23 1

Na boisku szkolnym w Kurowie w niedzielę można było obejrzeć dożynkowe wieńce ze wszystkich stron powiatu puławskiego, skosztować lokalnych przysmaków, a także domowej roboty nalewek. Imprezę wspólnie otworzyli starosta Danuta Smaga i wójta Kurowa Arkadiusz Małecki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.