Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2019 r.
19:04

Tak będą wyglądać nowe pociągi dla województwa lubelskiego. Na jakich trasach będą kursować?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
99 28 A A
Impulsy będą zaprojektowane tak, że w przyszłości będzie można je rozbudować, wstawiając do środka jeden lub dwa człony
Impulsy będą zaprojektowane tak, że w przyszłości będzie można je rozbudować, wstawiając do środka jeden lub dwa człony (fot. Newag / wizualizacja)

Co najmniej osiem klimatyzowanych pociągów elektrycznych kupi samorząd województwa lubelskiego, który w poniedziałek podpisał umowę z ich producentem. Przez rok będzie mógł jeszcze zwiększyć kontrakt o jeden lub dwa dodatkowe pojazdy. Producent namawia go, by dodatkowe pociągi miały napęd hybrydowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zawarta dzisiaj umowa opiewa na prawie 147 mln zł. Taką zapłatę ma dostać nowosądecka spółka Newag za osiem pociągów serii Impuls 2, które powinny być gotowe najpóźniej za dwa lata.

– To naprawdę krótki czas na dostawę tych pojazdów, ale będą w terminie i dobrej jakości – obiecuje Zbigniew Konieczek, prezes Newagu. – Myślę, że pierwsze pojazdy będą dostarczone w lecie 2021 r.

Nowe pociągi mają kursować na trasach lokalnych, obsługując połączenia zamawiane przez samorząd województwa. Gdzie będzie można je spotkać? – Na trasie Siedlce-Łuków-Terespol, Dęblin-Lublin-Chełm i Łuków-Dęblin – wylicza Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa. Impulsy mają też jeździć na lotnisko w Świdniku. Po zelektryfikowaniu linii będą mogły też kursować z Lublina przez Kraśnik do Stalowej Woli i Rzeszowa.

Na pokładzie nowych pociągów mają być takie udogodnienia jak klimatyzacja, bezprzewodowy dostęp do internetu, gniazda elektryczne do podłączenia laptopa i gniazda USB do podładowania telefonu.

Wnętrze każdego z pojazdów ma być bezprzedziałowe, wyłącznie z miejscami drugiej klasy.

W wymaganym wyposażeniu są też wyświetlacze z trasą przejazdu, wydzielone miejsca na rowery, a nawet defibrylator dający szansę na uratowanie osoby, u której zatrzymała się akcja serca. Będą też udogodnienia dla niepełnosprawnych: rampy wjazdowe w drzwiach, poręcze, czy przestronna toaleta.

Zamówione pociągi to tzw. elektryczne zespoły trakcyjne. Będą to pojazdy dwuczłonowe, przez co (według części kolejarzy, przyznających to nieoficjalnie), mogą być za małe na najbardziej obleganych trasach. Sam producent przekonywał dzisiaj, że samorząd powinien kupić dłuższe, ale zapewniał, że Impulsy będą zaprojektowane tak, że w przyszłości będzie można je rozbudować, wstawiając do środka jeden lub dwa człony.

Każdy z ośmiu zamawianych pojazdów pomieści nie mniej niż 195 pasażerów, w tym minimum 105 na miejscach siedzących. W razie potrzeby pociągi będzie można ze sobą łączyć w zestawy.

Samorząd zagwarantował sobie możliwość zwiększenia zamówienia o jeden lub dwa pociągi. – Przewidujemy tę możliwość – mówi Michał Mulawa, wicemarszałek województwa. Decyzja może zapaść w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy i będzie uzależniona od zdobycia pieniędzy, których urzędnicy chcą szukać w funduszach unijnych.

Prezes Newagu namawia władze regionu do tego, by dodatkowe Impulsy, o ile zostaną zamówione, miały napęd hybrydowy, umożliwiający jazdę także po liniach niezelektryfikowanych, stanowiących ok. 60 proc. sieci kolejowej w naszym regionie. Samorządowcy nie wykluczają, że tak się stanie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jeżdżący z Lublina / 10 grudnia 2019 r. o 06:56
Kiedy normalne polaczenie kolejowe Lublin - Warszawa ?
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 21:05
Kur... znowu ten dziadek od "lubelszczyzna nie istnieje" - jakby to kogokolwiek obchodziło. Sam się przyłącz do Ukrainy pajacu. Jak już to Wołyń i Małopolskę Wschodnią należałoby przywrócić do właściwego kraju.
Avatar
Nareszcie / 9 grudnia 2019 r. o 23:40
Brawo , wreszcie będą jeździć i w dodatku całkiem fajnymi pociągami . Już nie mogę się doczekać .... A na forum prawie sami malkontenci , zamiast się cieszyć tylko narzekają ...
Avatar
jeżdżący z Puław / 10 grudnia 2019 r. o 08:29
Kiedy normalne polaczenie kolejowe Lublin - Warszawa ?
 W tych dniach trwają testy Lublin - Puławy. Od niedzieli najbliższej  mają ruszyć pociągi dla pasażerów. I dobrze. Miałem już dość autobusów. Wolę pociągi.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 22:11
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko dla nowej stacji LUBLIN ZACHÓD : - dojazd wąską uliczką Szafirowa przez zakorkowane osiedle - miejsca parkingowe między blokami i lokalnymi sklepami - poczekalnia w przejściu podziemnym prowadzącym do lasu - ekologiczna toaleta w lesie - 400 metrowy zjazd torem saneczkowym do najbliższego przystanku autobusowego na ulicy Granitowej - brak szybkiego dojazdu z obwodnicy - stacja bez wizji i perspektyw - dalsza degradacja Rezerwatu Przyrody Stasin Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko LUBLIN GŁÓWNY : "Krzaki obok dworca mogą służyć do ukrycia bomby, więc kolejarze krzywo patrzą na zieleń. – To jest trudny temat ze względów bezpieczeństwa – przekonywał Paweł Wróblewski z centrali PKP."
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko dla nowej stacji LUBLIN ZACHÓD : - dojazd wąską uliczką Szafirowa przez zakorkowane osiedle - miejsca parkingowe między blokami i lokalnymi sklepami - poczekalnia w przejściu podziemnym prowadzącym do lasu - ekologiczna toaleta w lesie - 400 metrowy zjazd torem saneczkowym do najbliższego przystanku autobusowego na ulicy Granitowej - brak szybkiego dojazdu z obwodnicy - stacja bez wizji i perspektyw - dalsza degradacja Rezerwatu Przyrody Stasin Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko LUBL... rozwiń
Avatar
Wizualizacja / 9 grudnia 2019 r. o 19:53
Czy nie można było zrobić jakieś fajnej wizualizacji, koloru pociągu, który będzie się wyróżniał i charakteryzował nas region skoro już tyle płacimy??????
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 20:02
8 szt. na całe województwo... na bogato poszli
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 22:37
Okoliczni mieszkańcy faktycznie zyskają "wreszcie bezpieczne przejście do Strego Gaju! " Stary Las zostanie przesłonięty wiatą. Wzmożony ruch i hałas przyczyni się do degradacji Rezerwatu Przyrody Stasin. Mieszkańcy pobliskiego Stasina zostaną odgrodzeni od miasta zasiekami, jedyne legalne przejście do stacji będzie przez ciemny las? Miejsca parkingowe będą pod blokami okolicznych mieszkańców. Dojazd drogami leśnymi i osiedlowymi? Infrastruktura i środowisko???
Avatar
lbn / 9 grudnia 2019 r. o 20:09
Człowieku! Przystanek Lublin Zachodni jest w bardzo dobrym miejscu!!! Nie jest w lesie! Okoliczni mieszkańcy Czubów i Węglinka zyskali wreszcie bezpieczne przejście do Strego Gaju!  300m do dużej pętli ZTM Poręba. Ale, że miasto Lublin rządzone od 10lat przez PO n i PSL na złość PKP nie chce doprowdzić chociaż tych 100m chodnika nie mówiąc o kawałku ulicy od pętli to nie wina PKP. Pomysł miasta to był przystanek w pobliżu wiaduktu na wylocie na kraśnik - w szczerym polu - 500m od przystanku Stasin Polny :)Człowieku! Przystanek Lublin Zachodni jest w bardzo dobrym miejscu!!! Nie jest w lesie! Okoliczni mieszkańcy Czubów i Węglinka zyskali wreszcie bezpieczne przejście do Strego Gaju!  300m do dużej pętli ZTM Poręba. Ale, że miasto Lublin rządzone od 10lat przez PO n i PSL na złość PKP nie chce doprowdzić chociaż tych 100m chodnika nie mówiąc o kawałku ulicy od pętli to nie wina PKP. Pomysł miasta to był przystanek w pobliżu wiaduktu na wylocie na kraśnik - w szczerym polu - 500m od przystanku Stasin Polny :)
Człowieku! Przystanek Lublin Zachodni jest w bardzo dobrym miejscu!!! Nie jest w lesie! Okoliczni mieszkańcy Czubów i Węglinka zyskali wreszcie bezpieczne przejście do Strego Gaju!  300m do dużej pętli ZTM Poręba. Ale, że miasto Lublin rządzone od 10lat przez PO n i PSL na złość PKP nie chce doprowdzić chociaż tych 100m chodnika nie mówiąc o kawałku ulicy od pętli to nie wina PKP. Pomysł miasta to był przystanek w pobliżu wiaduktu na wylocie na kraśnik - w szczerym polu - 500m od przystanku Stasin Polny :)Człowieku! Przystanek Lublin Zachodn... rozwiń
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 12:11
a na Roztocze to pewnie puszczą składy sprzed 30 lat, bez miejsc na rowery, tak? Co za ciołki..nie wiem kto w tej firmie odpowiada za logistykę, ale powinien dawno wylecieć lub mieć odpowiedzialność majątkową za straty, za za małe składy i za małą ilość miejsc na rowery
Avatar
mat mat EN57 / 29 marca 2020 r. o 20:40
Akurat jeśli ostatecznie byłyby to pojazdy hybrydowe sprawdziłyby się również bardzo dobrze na trasie Lublin - Zamość
Avatar
tellchar1 / 12 grudnia 2019 r. o 13:47
Na Roztocze jeżdżą składy spalinowe serii SA 134 od PESA. Impulsy nie pojadą na Roztocze, bo nie ma tam zeelektryfikowanych linii kolejowych.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 12:11
a na Roztocze to pewnie puszczą składy sprzed 30 lat, bez miejsc na rowery, tak? Co za ciołki..nie wiem kto w tej firmie odpowiada za logistykę, ale powinien dawno wylecieć lub mieć odpowiedzialność majątkową za straty, za za małe składy i za małą ilość miejsc na rowery
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 11:34
Ooo ale fachowcy od kolei piszą podeślę wam nevsa podobno kolejarze na nowo wyremontowanej tradie do dęblina zamontowali drewniane szyny zamiast stalowych
Avatar
jeżdżący z Puław / 10 grudnia 2019 r. o 08:29
Kiedy normalne polaczenie kolejowe Lublin - Warszawa ?
 W tych dniach trwają testy Lublin - Puławy. Od niedzieli najbliższej  mają ruszyć pociągi dla pasażerów. I dobrze. Miałem już dość autobusów. Wolę pociągi.
Avatar
Jeżdżący z Lublina / 10 grudnia 2019 r. o 06:56
Kiedy normalne polaczenie kolejowe Lublin - Warszawa ?
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 06:32
Gdzie się produkuje te lokomotywy?Gdzie jest siedziba NEWAG-u??? Wreszcie wazeliniarz Mulawa doczekał się stołka,ale jego ambicje sięgają wyżej.Miejcie się na baczności wszyscy co jesteście przed nim!! Taka wazelina rzadko się trafia!
Avatar
Nareszcie / 9 grudnia 2019 r. o 23:40
Brawo , wreszcie będą jeździć i w dodatku całkiem fajnymi pociągami . Już nie mogę się doczekać .... A na forum prawie sami malkontenci , zamiast się cieszyć tylko narzekają ...
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 23:25
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko dla przystanku Lublin Zachodni = legalny wyjazd rowerem na piwko do lasu!!!
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 23:15
Człowiek myślący wejdzie na geoportal i zrobi wizję lokalną. Winda w lesie jest oddalona w linii prostej ok. 500 metrów od zajezdni!!!