Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2016 r.
19:40

Tak ma wyglądać nowy targ przy ul. Ruskiej w Lublinie (wizualizacje)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 28 A A

Koncepcję nowego targu przy Ruskiej pokazał we wtorek Urząd Miasta. Przetarg na budowę ma ogłosić jesienią, a stragany wraz z podziemnym parkingiem mogą być gotowe wiosną 2017 r. Na nowy targ wpuszczeni mają być tylko sprzedawcy owoców i warzyw

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe targowisko ma powstać u zbiegu ul. Ruskiej i Nadstawnej, gdzie kiedyś był dworzec busów, a teraz jest parking. Zaplanowano tu „modułowe” stoiska handlowe (każde z dostępem do bieżącej wody) zbudowane głównie z betonu.

– Beton jest łatwo zmywalny, higieniczny, trudny do zniszczenia – wyjaśnia Justyna Kościańczuk z pracowni architektonicznej JPA Jabłoński. Przy narożniku ul. Nadstawnej ma powstać mały plac. – Będzie tu miejsce dla rowerzystów, będzie można usiąść, umyć owoce, odpocząć.

Obok targu planowany jest przystanek komunikacji miejskiej, bo Ratusz deklaruje, że wyśle przez ul. Ruską więcej linii autobusowych. – Nasza idea jest taka, żeby linie komunikacji zbiorowej łączyły z targowiskiem różne dzielnice – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Targowisko ma być po godzinach efektownie podświetlane. Jego zadaszenie pomyślano w formie trójkątów układających się w coś na kształt parasoli. – Widok na dach z góry jest tu istotny – mówi architekt Tomasz Jabłoński. Tłumaczy, że dach nie może psuć widoku ze wzgórza Czwartek. Niektóre z trójkątów mają przepuszczać światło, inne będą od spodu lustrzane, by optycznie powiększyć przestrzeń.

Trudniejsze będzie powiększenie podziemnego parkingu, do którego ma prowadzić winda i dwie klatki schodowe. Mowa jest tylko o 27 miejscach dla aut. – Znajdziemy tyle miejsc parkingowych ile się da w jednej kondygnacji podziemnej – mówi prezydent, który nie chce schodzić z budową niżej, by zwiększać kosztów obliczonych na 3,8 mln zł.

Ostateczne koszty poznamy po przetargu na budowę, którego ogłoszenie prezydent zapowiada na jesień. – To jest inwestycja, która powinna się zakończyć do późnej wiosny – mówi Żuk.
Wtedy też ma się zacząć przeprowadzka kupców. Trafią do straganów o wymiarach 2 m na 2,56 m, ale będą mogli brać po kilka stoisk, których ma być tu 66. – Mamy nadzieję, że się pomieścimy – mówi Roman Pasik, prezes stowarzyszenia Zielony Rynek.

Ratusz zapowiada, że nie wpuści tu sprzedawców artykułów przemysłowych. – Ma to być wyłącznie targowisko dla sprzedających owoce, warzywa i kwiaty – mówi Żuk. I dodaje, że inni mogą się przeprowadzić na Bazar, do hali Nova lub na targ przy al. Unii Lubelskiej: – Tam są wolne miejsca.

Stary targ ma być zamknięty, gdy w jego miejscu ruszy budowa hali targowej dla kupców ze spółek Bazar i Nova. Halę ma stawiać planowana spółka celowa, do której samorząd Lublina wniósłby działkę. Wejście do spółki już zadeklarowała Nova, przekonany nie jest za to Bazar.
Ratusz zakłada, że przenosząc się do nowej hali kupcy z Bazaru i Novej zwolnią obecnie zajmowane miejskie grunty przy al. Tysiąclecia, które miałyby posłużyć pod inne inwestycje. To dopiero plan. – Nie mamy dzisiaj żadnej oferty na zakup tych terenów – zastrzega Żuk.

Targiem, którego wizualizacje pokazało we wtorek miasto mogłaby zarządzać – według słów prezydenta – Miejska Korporacja Komunikacyjna, czyli spółka-córka MPK Lublin, albo Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 10:52
0
bardzo atrakcyjnie wygladajaca przestrzen. tylko pytanie - czy babcie , rolnicy ze wsi beda mogli dalej sprzedawac tam swoje produkty? czy dacie im taka oplate za stosiak ze bedziemy musieli kupowac pestycydy z supermarketow? pomyslcie otym prosze
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 09:22
0
O znowu dużo betonu i atrakcyjny dizajn ...poprawiamy wizerunek ale co pod nim ? Czy mieszkańcy Lublina nie czekają raczej na zwiększenie ilości mieszkań komunalnych , program oddłużeniowy dla ludzi w trudnej sytuacji materialnej i bardziej pro społeczne a nie wizerunkowe działania ?
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 19:28
0
No nie wizualizacja, tylko chujowizacja. takiej chujni to ja dawno nie widziałem nawet na onecie.
Avatar
kwa kwa kwa / 27 kwietnia 2016 o 14:37
0

Porażka - wciśnięte w kąt, dalej bez dobrego (i bezpiecznego) dostępu. Euro-Żuk wstydzi się targowiska, taki postępowy. Jedyny plus, że to będzie coś trochę lepszego niż obskurna hala jak na poprzednich wizjach. Żuk szkodzi miastu swoimi tandetnymi wizjami. Stawia megahipermarkety na cennych przedpolach z widokiem na Stare Miasto, choć wszędzie na świecie takie megabudowle powstają na obrzeżach. Tam gdzie była Arkadia jest strefa zniszczenia. Żuk, stosując prymitywnie rozumianą "nowoczesność" skutecznie i chyba nieodwracalnie zamienia Lublin w zapyziałe, coraz mniej wyróżniające się miasto. (ziom)

a kolega widze z pisu :P  leki nie działają? polecam słynną maść

a kolega widze z pisu :P  leki nie działają? polecam słynną maść

rozwiń
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 11:22
0
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Lublin w miejscu gdzie dziś znajdują się pawilony Sp. BAZAR powinna stać estetyczna jedno- poziomowa nie droga HALA TARGOWA jakiej u nas w Lublinie niestety nie ma. Miejsce w którym będzie stać na zakupy każdego mieszkańca naszego miasta. Kolejne galerie handlowe są nam nie potrzebne.. Brakuje Hali Targowej właśnie w tym miejscu tak jak zakładano w latach 2010 i wcześniej tak jak Pan obiecywał w swoich kampaniach wyborczych, że hala targowa stanie w miejscu w którym znajduje się obecnie targowisko BAZAR czyli przy al. Tysiąclecia... Jenak plany Pana Prezydenta co do lokalizacji hali uległy zmianie na niekorzyść dla kupców ze Sp. BAZAR
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Lublin w miejscu gdzie dziś znajdują się pawilony Sp. BAZAR powinna stać estetyczna jedno- poziomowa nie droga HALA TARGOWA jakiej u nas w Lublinie niestety nie ma. Miejsce w którym będzie stać na zakupy każdego mieszkańca naszego miasta. Kolejne galerie handlowe są nam nie potrzebne.. Brakuje Hali Targowej właśnie w tym miejscu tak jak zakładano w latach 2010 i wcześniej tak jak Pan obiecywał w swoich kampaniach wyborczych, że hala targowa stanie w miejscu w którym znajduje się obecnie targowisko BAZAR czyl... rozwiń
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 11:00
0
MKK to złodzieje i oszuści bezczelnie pobierają opłaty w miejscach gdzie nie maja do tego żadnych praw i wszyscy mają to w dupie !!!!! JEBAĆ MKK !!!!!!!!
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 10:50
0
BO TRZEBA ROBIĆ Z GŁOWĄ... aby nie zniszczyć przy tym innych, którzy pracowali uczciwie w tym miejscu i chcą dalej to robić i zmienić i unowocześniać to miejsce w którym obecnie jeszcze są. Nie było mowy o zmianie miejsca dla spółki BAZAR. Była mowa o tym aby Targowisko przekształcić się w Halę Targową i pozostawić przy al. Tysiąclecia jednak prezydent zmienił zdanie....
Avatar
Żuk jest ok / 27 kwietnia 2016 o 10:13
0

Co by nie robić, budować to znajdą się mendy którym to przeszkadza. Najgorsze jest to że nie potrafią zaproponować nic w zamian

dokładnie, byle by tylko hejtować 

trzeba się cieszyć, że w końcu mamy prezydenta, który chce coś na Podzamczu zmienić a nie tylko gada i snuje wizje z których nic nie wynika

Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 09:47
0

Guest widzę, że jeden komentarz pod jednym artykułem to Ci za mało i teraz już 10 pod każdym. Człowieku klawiatura ,,zapali Ci się od pisania".

Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 09:15
0
Panie Prezydencie Lublina skoro mówi Pan, że część stoisk na targowisku BAZAR są obecnie wolne i puste do wynajęcia od zaraz to niech Pan Prezydent zastanowi się dlaczego tak jest, dlaczego te stoiska są puste? Odpowiedź jest prosta kupcy z Legalnego targowiska Sp. BAZAR którzy od lat prowadzili w tym miejscu swoją działalność gospodarczą właśnie są bankrutami przez to, że w środku miasta powstało DZIKIE TARGOWISKO pełne samowoli budowlanych na którym w sposób nielegalny dorabiają się BUŁGARZY I RUMUNI. Jeszcze 4 lata temu na targowisku Sp. BAZAR nie było mowy aby któreś ze stoisk było wolne, puste. I tak by było też dziś gdyby nie było nielegalnego, dzikiego targowiska w środku miasta.... W swoich kampaniach wyborczych co innego Pan Prezydent zapowiadał... nie było mowy o niszczeniu polskich przedsiębiorców, żywicieli rodzin. Widać lepiej jest pozwalać na nielegalne zarabianie i rozwój OBCYCH...zwiń
Panie Prezydencie Lublina skoro mówi Pan, że część stoisk na targowisku BAZAR są obecnie wolne i puste do wynajęcia od zaraz to niech Pan Prezydent zastanowi się dlaczego tak jest, dlaczego te stoiska są puste? Odpowiedź jest prosta kupcy z Legalnego targowiska Sp. BAZAR którzy od lat prowadzili w tym miejscu swoją działalność gospodarczą właśnie są bankrutami przez to, że w środku miasta powstało DZIKIE TARGOWISKO pełne samowoli budowlanych na którym w sposób nielegalny dorabiają się BUŁGARZY I RUMUNI. Jeszcze 4 lata temu na targowisku Sp. ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 10:52
0
bardzo atrakcyjnie wygladajaca przestrzen. tylko pytanie - czy babcie , rolnicy ze wsi beda mogli dalej sprzedawac tam swoje produkty? czy dacie im taka oplate za stosiak ze bedziemy musieli kupowac pestycydy z supermarketow? pomyslcie otym prosze
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 09:22
0
O znowu dużo betonu i atrakcyjny dizajn ...poprawiamy wizerunek ale co pod nim ? Czy mieszkańcy Lublina nie czekają raczej na zwiększenie ilości mieszkań komunalnych , program oddłużeniowy dla ludzi w trudnej sytuacji materialnej i bardziej pro społeczne a nie wizerunkowe działania ?
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 19:28
0
No nie wizualizacja, tylko chujowizacja. takiej chujni to ja dawno nie widziałem nawet na onecie.
Avatar
kwa kwa kwa / 27 kwietnia 2016 o 14:37
0

Porażka - wciśnięte w kąt, dalej bez dobrego (i bezpiecznego) dostępu. Euro-Żuk wstydzi się targowiska, taki postępowy. Jedyny plus, że to będzie coś trochę lepszego niż obskurna hala jak na poprzednich wizjach. Żuk szkodzi miastu swoimi tandetnymi wizjami. Stawia megahipermarkety na cennych przedpolach z widokiem na Stare Miasto, choć wszędzie na świecie takie megabudowle powstają na obrzeżach. Tam gdzie była Arkadia jest strefa zniszczenia. Żuk, stosując prymitywnie rozumianą "nowoczesność" skutecznie i chyba nieodwracalnie zamienia Lublin w zapyziałe, coraz mniej wyróżniające się miasto. (ziom)

a kolega widze z pisu :P  leki nie działają? polecam słynną maść

a kolega widze z pisu :P  leki nie działają? polecam słynną maść

rozwiń
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 11:22
0
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Lublin w miejscu gdzie dziś znajdują się pawilony Sp. BAZAR powinna stać estetyczna jedno- poziomowa nie droga HALA TARGOWA jakiej u nas w Lublinie niestety nie ma. Miejsce w którym będzie stać na zakupy każdego mieszkańca naszego miasta. Kolejne galerie handlowe są nam nie potrzebne.. Brakuje Hali Targowej właśnie w tym miejscu tak jak zakładano w latach 2010 i wcześniej tak jak Pan obiecywał w swoich kampaniach wyborczych, że hala targowa stanie w miejscu w którym znajduje się obecnie targowisko BAZAR czyli przy al. Tysiąclecia... Jenak plany Pana Prezydenta co do lokalizacji hali uległy zmianie na niekorzyść dla kupców ze Sp. BAZAR
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Lublin w miejscu gdzie dziś znajdują się pawilony Sp. BAZAR powinna stać estetyczna jedno- poziomowa nie droga HALA TARGOWA jakiej u nas w Lublinie niestety nie ma. Miejsce w którym będzie stać na zakupy każdego mieszkańca naszego miasta. Kolejne galerie handlowe są nam nie potrzebne.. Brakuje Hali Targowej właśnie w tym miejscu tak jak zakładano w latach 2010 i wcześniej tak jak Pan obiecywał w swoich kampaniach wyborczych, że hala targowa stanie w miejscu w którym znajduje się obecnie targowisko BAZAR czyl... rozwiń
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 11:00
0
MKK to złodzieje i oszuści bezczelnie pobierają opłaty w miejscach gdzie nie maja do tego żadnych praw i wszyscy mają to w dupie !!!!! JEBAĆ MKK !!!!!!!!
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 10:50
0
BO TRZEBA ROBIĆ Z GŁOWĄ... aby nie zniszczyć przy tym innych, którzy pracowali uczciwie w tym miejscu i chcą dalej to robić i zmienić i unowocześniać to miejsce w którym obecnie jeszcze są. Nie było mowy o zmianie miejsca dla spółki BAZAR. Była mowa o tym aby Targowisko przekształcić się w Halę Targową i pozostawić przy al. Tysiąclecia jednak prezydent zmienił zdanie....
Avatar
Żuk jest ok / 27 kwietnia 2016 o 10:13
0

Co by nie robić, budować to znajdą się mendy którym to przeszkadza. Najgorsze jest to że nie potrafią zaproponować nic w zamian

dokładnie, byle by tylko hejtować 

trzeba się cieszyć, że w końcu mamy prezydenta, który chce coś na Podzamczu zmienić a nie tylko gada i snuje wizje z których nic nie wynika

Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 09:47
0

Guest widzę, że jeden komentarz pod jednym artykułem to Ci za mało i teraz już 10 pod każdym. Człowieku klawiatura ,,zapali Ci się od pisania".

Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 09:15
0
Panie Prezydencie Lublina skoro mówi Pan, że część stoisk na targowisku BAZAR są obecnie wolne i puste do wynajęcia od zaraz to niech Pan Prezydent zastanowi się dlaczego tak jest, dlaczego te stoiska są puste? Odpowiedź jest prosta kupcy z Legalnego targowiska Sp. BAZAR którzy od lat prowadzili w tym miejscu swoją działalność gospodarczą właśnie są bankrutami przez to, że w środku miasta powstało DZIKIE TARGOWISKO pełne samowoli budowlanych na którym w sposób nielegalny dorabiają się BUŁGARZY I RUMUNI. Jeszcze 4 lata temu na targowisku Sp. BAZAR nie było mowy aby któreś ze stoisk było wolne, puste. I tak by było też dziś gdyby nie było nielegalnego, dzikiego targowiska w środku miasta.... W swoich kampaniach wyborczych co innego Pan Prezydent zapowiadał... nie było mowy o niszczeniu polskich przedsiębiorców, żywicieli rodzin. Widać lepiej jest pozwalać na nielegalne zarabianie i rozwój OBCYCH...zwiń
Panie Prezydencie Lublina skoro mówi Pan, że część stoisk na targowisku BAZAR są obecnie wolne i puste do wynajęcia od zaraz to niech Pan Prezydent zastanowi się dlaczego tak jest, dlaczego te stoiska są puste? Odpowiedź jest prosta kupcy z Legalnego targowiska Sp. BAZAR którzy od lat prowadzili w tym miejscu swoją działalność gospodarczą właśnie są bankrutami przez to, że w środku miasta powstało DZIKIE TARGOWISKO pełne samowoli budowlanych na którym w sposób nielegalny dorabiają się BUŁGARZY I RUMUNI. Jeszcze 4 lata temu na targowisku Sp. ... rozwiń