Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 listopada 2017 r.
10:15

Tak może wyglądać nowy dworzec autobusowy w Lublinie [wizualizacje]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 110 A A
(fot. Lublin.eu/D+M Architects)

Jak ma wyglądać główny dworzec autobusowy dla Lublina? Od środy każdy może wybrać spośród dwóch wersji przedstawionych przez architektów. Na opinie i uwagi w tej sprawie Urząd Miasta będzie czekać do 6 grudnia. Potem wskaże zwycięski wariant.

Aktualizacja artykułu: 22 listopada 2017 r. 21:03
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja nie będzie należała do mieszkańców, ale do władz miasta, które do końca roku muszą wybrać jedną z dwóch ogłoszonych w środę koncepcji. Mogą też nieco „zmiksować” pomysły z jednej i drugiej wersji nowego dworca planowanego między ul. Młyńską i Gazową.

Podobieństwa

Oba warianty zakładają, że gmach będzie mieć lekką, zwiewną konstrukcję. – Ideą jest, by dworzec był przezroczysty i był formą rzeźby – opowiada Magdalena Federowicz-Boule z zespołu projektowego firmy D+M Architects, która pokazała wczoraj dwie koncepcje.

Przewidują one dworzec składający się z większej, zewnętrznej bryły, w której zamknięta jest druga, mniejsza. – Takie pudełko w pudełku – opisuje Federowicz-Boule. Tłumaczy, że zmniejszy to koszty ogrzewania.

Kolejna część wspólna? Podziemny parking. – Skąd za pomocą schodów ruchomych dostajemy się do hali dworcowej – mówi architekt Katarzyna Jakuć. Główne wejście z poziomu ulicy ma powstać od Dworcowej.
Obie wersje zakładają, że sprzed dworca PKP znika parking. Przewidują też na pl. Dworcowym nowe rondo, na którym zbiegałyby się trzy ulice: Pocztowa, Dworcowa i ślepa ul. 1 Maja.

Planowane są też nowe drogi odchodzące od małego ronda istniejącego już przed Targami Lublin. Jedna biegłaby do ul. Lubelskiego Lipca ’80, druga do al. Piłsudskiego.

Podobieństw jest sporo, ale mnóstwo jest też różnic, zwłaszcza jeżeli chodzi o układ dróg, chociaż nie tylko.

Jedną z atrakcji dworca byłby dach oparty na 15 filarach, służący za miejsce do spacerów i zdominowany przez zieleń. – To początek promenady kierującej do parku Ludowego – wyjaśnia Federowicz-Boule. Zielenią obrośnięta ma być również część elewacji dwukondygnacyjnego budynku mieszczącego m.in. punkt informacji turystycznej.

Pod zadaszeniem zaplanowano 86 stanowisk autobusowych. Wysiadających witałaby ściana z naniesioną mapą Lublina. – To będzie rodzaj takiej grafiki w betonie – tłumaczą architekci.

W podziemiach budynku ma powstać 185 miejsc parkingowych oraz postój dla 6 taksówek. Pobliski pl. Dworcowy byłby zamknięty dla wszystkich z wyjątkiem komunikacji miejskiej.

Przy Krochmalnej, po prawej stronie jadąc w stronę ronda Sportowców, powstać mają dwa place postojowe: dla 78 busów komunikacji zamiejskiej oraz 63 zamiejskich autobusów.

Spore zmiany miałyby zajść na rondzie Sportowców. – Ul. Młyńska byłaby odcięta od ronda – tłumaczy Michał Szreder z pracowni D+M Architects.

– Budynek jest przesunięty bliżej dworca kolejowego – opowiada Katarzyna Jakuć. Pl. Dworcowy należy do pieszych, nie mają tu wstępu nawet autobusy komunikacji miejskiej.

Architekci przewidują skromniejszy budynek z zewnętrzną bryłą opartą na czterech słupach. – Bez możliwości wejścia na dach – zaznacza Federowicz-Boule.

Mniej jest stanowisk autobusowych (84), przyjezdnych wita ściana ozdobiona tłoczonymi w betonie wzorami z ludowych wycinanek. Podziemny parking mieści 178 pojazdów i postój dla 8 taksówek. Mniejsze są też położone przy ul. Krochmalnej place postojowe: na 50 busów i 63 autobusy.

Inaczej zorganizowany ma być ruch na rondzie Sportowców. – Wprowadziliśmy rondo turbinowe – podkreśla Szreder. – Ul. Gazowa staje się drogą wewnętrzną dworca. Inaczej zaprojektowana jest Młyńska, łączy rondo Sportowców z Dworcową.

Od ronda odchodzić ma „zalążek” nowej drogi, która marzy się planistom Ratusza i ma kiedyś przejść tunelem pod torami, spotykając się z ul. Wojenną.

Teraz trzeba coś ustalić

Teoretycznie równe szanse mają obydwa warianty, ale urzędnicy przyznają, że jeśli chodzi o rondo Sportowców, bardziej pasuje im wariant drugi, bo zależy im na zbudowaniu w przyszłości nowej drogi od ronda Sportowców, będącej przedłużeniem ciągu ul. Głębokiej, Muzycznej i Stadionowej. Jej zalążek został nawet uwzględniony przez urbanistów Ratusza w projekcie planu zagospodarowania terenu. Czy w grę wchodzi rezygnacja z tego połączenia? – Nie byłaby zasadna – odpowiada Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta.

Nie oznacza to jednak, że Ratusz stawia na wariant drugi, bo może jeszcze „przeszczepić” rondo z drugiej koncepcji do pierwszej. – To możliwe – potwierdza Michał Szreder.

Przy wyborze zwycięskiej koncepcji ważny będzie jeszcze jeden element. Pieniądze.
Dworzec ma kosztować 190 mln, z czego 136 mln pochodzić ma z funduszy unijnych przyznanych pod warunkiem, że na układ drogowy pójdzie nie więcej, niż 30 proc. pieniędzy. Dlatego wszystko trzeba dobrze wyważyć. Drogowa część nie może być zbyt kosztowna.

Jeszcze w tym roku architekci muszą dostać jasne wytyczne od Ratusza: to projektować, tego nie. Wtedy zabiorą się za dalszą pracę.

– Do końca września 2018 r. nastąpi opracowanie projektu budowlanego. Projekt wykonawczy będzie na koniec lutego 2019 – prognozuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Do końca 2019 roku powinniśmy mieć wybranego wykonawcę robót. Finał tej inwestycji powinien nastąpić do końca 2022 r.

• Uwagi i opinie w sprawie projektu będą zbierane przez Ratusz do 6 grudnia. W tej sprawie można wysyłać maile na adres konsultacje@lublin.eu.

• Można też spotkać się z zespołem projektowym, który będzie odpowiadać na pytania 29 listopada od godz. 17 w sali nr 2 na parterze Ratusza.

Sonda: Która koncepcja dworca autobusowego podoba Ci się bardziej?

Liczba głosów: 556
40.47%
Koncepcja 1
21.4%
Żadna mi się nie podoba
19.06%
Koncepcja 2
19.06%
Obie mi się podobają

Komentarze 110

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dociekliwy / 24 listopada 2017 o 00:10
0
Hmm dworzec powinien łączyć wszelkie formy komunikacji zbiorowej czyli: międzynarodowy, ogólnopolski, regionalny i miejski. Jeśli na jednym placu wszyscy przewoźnicy znajdą miejsce, to będzie to naprawde super dworzec. A co do wyglądu... moim zdaniem mogłyby być to większy obiekt, który łączyłby w sobie część dla podróżnych (strefa poczekalni, kas biletowych i miejsce na peronach dla autobusów i samych podróżnych) oraz górne kondygnacje budynku z częścią komercyjną, rekreacyjną (np na ostatnich kondygnacjach ogrody pod gołą chmurką). Ale to wszystko w oparciu o zdrowy rozsądek, a nie w oparciu o chciwość i pazerność, pogoń za max. zyskiem - jak to ma miejsce we Wrocławiu.
Hmm dworzec powinien łączyć wszelkie formy komunikacji zbiorowej czyli: międzynarodowy, ogólnopolski, regionalny i miejski. Jeśli na jednym placu wszyscy przewoźnicy znajdą miejsce, to będzie to naprawde super dworzec. A co do wyglądu... moim zdaniem mogłyby być to większy obiekt, który łączyłby w sobie część dla podróżnych (strefa poczekalni, kas biletowych i miejsce na peronach dla autobusów i samych podróżnych) oraz górne kondygnacje budynku z częścią komercyjną, rekreacyjną (np na ostatnich kondygnacjach ogrody pod gołą chmurką). Ale to ... rozwiń
Avatar
m / 23 listopada 2017 o 16:32
0
undefined napisał:
Nie bój żaby wojewoda ze sztabem pracuje,żeby Lublin był na pierwszym miejscu pod względem pomniķów i kościołow :))  a jak chcesz zobaczyc korki to jedz do wawy.
 a co ma do tego wojewoda to magistracie co zmiana to wieksze korki robia jestes wg badan korków za łodzią  warszawa 5
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 16:06
0
spojrzcie na KRAKOW POZNAN
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 14:44
0
te trawniki na górze to dla piesków aby miały gdzie załatwić potrzeby fizjologiczne
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 13:57
0
Nie bój żaby wojewoda ze sztabem pracuje,żeby Lublin był na pierwszym miejscu pod względem pomniķów i kościołow :)) a jak chcesz zobaczyc korki to jedz do wawy.
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 13:06
0
tyle autobusow i busow od pkp , a zapomnialem pracujemy żeby być na 1 miejscu najbardziej zakorkowanych miast w Polsce narazie mamy 2
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 11:07
0
fajne to :)
Avatar
mar / 23 listopada 2017 o 10:21
0
undefined napisał:
Po co komu dworzec? I tak busy przejęły cały transport osobowy.
 a busy startuja z kosmodromu
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 09:55
0
Mi koncepcja numer jeden zdecydowanie bardziej się podoba i mam nadzieję że właśnie ona pójdzie do realizacji.
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 08:44
0
tylko nie bunkry Stelmacha
Avatar
dociekliwy / 24 listopada 2017 o 00:10
0
Hmm dworzec powinien łączyć wszelkie formy komunikacji zbiorowej czyli: międzynarodowy, ogólnopolski, regionalny i miejski. Jeśli na jednym placu wszyscy przewoźnicy znajdą miejsce, to będzie to naprawde super dworzec. A co do wyglądu... moim zdaniem mogłyby być to większy obiekt, który łączyłby w sobie część dla podróżnych (strefa poczekalni, kas biletowych i miejsce na peronach dla autobusów i samych podróżnych) oraz górne kondygnacje budynku z częścią komercyjną, rekreacyjną (np na ostatnich kondygnacjach ogrody pod gołą chmurką). Ale to wszystko w oparciu o zdrowy rozsądek, a nie w oparciu o chciwość i pazerność, pogoń za max. zyskiem - jak to ma miejsce we Wrocławiu.
Hmm dworzec powinien łączyć wszelkie formy komunikacji zbiorowej czyli: międzynarodowy, ogólnopolski, regionalny i miejski. Jeśli na jednym placu wszyscy przewoźnicy znajdą miejsce, to będzie to naprawde super dworzec. A co do wyglądu... moim zdaniem mogłyby być to większy obiekt, który łączyłby w sobie część dla podróżnych (strefa poczekalni, kas biletowych i miejsce na peronach dla autobusów i samych podróżnych) oraz górne kondygnacje budynku z częścią komercyjną, rekreacyjną (np na ostatnich kondygnacjach ogrody pod gołą chmurką). Ale to ... rozwiń
Avatar
m / 23 listopada 2017 o 16:32
0
undefined napisał:
Nie bój żaby wojewoda ze sztabem pracuje,żeby Lublin był na pierwszym miejscu pod względem pomniķów i kościołow :))  a jak chcesz zobaczyc korki to jedz do wawy.
 a co ma do tego wojewoda to magistracie co zmiana to wieksze korki robia jestes wg badan korków za łodzią  warszawa 5
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 16:06
0
spojrzcie na KRAKOW POZNAN
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 15:52
-1
Obie koncepcje są beznadziejne. Poza tym postój taxi dla sześciu taksówek? Na dwa dworce??!! Pogielo chyba kogoś w ratuszu!!!
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 14:44
0
te trawniki na górze to dla piesków aby miały gdzie załatwić potrzeby fizjologiczne
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 13:57
0
Nie bój żaby wojewoda ze sztabem pracuje,żeby Lublin był na pierwszym miejscu pod względem pomniķów i kościołow :)) a jak chcesz zobaczyc korki to jedz do wawy.
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 13:06
0
tyle autobusow i busow od pkp , a zapomnialem pracujemy żeby być na 1 miejscu najbardziej zakorkowanych miast w Polsce narazie mamy 2
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 11:07
0
fajne to :)
Avatar
mar / 23 listopada 2017 o 10:21
0
undefined napisał:
Po co komu dworzec? I tak busy przejęły cały transport osobowy.
 a busy startuja z kosmodromu
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 09:55
0
Mi koncepcja numer jeden zdecydowanie bardziej się podoba i mam nadzieję że właśnie ona pójdzie do realizacji.
Zobacz wszystkie komentarze 110

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie żyje trzeci saper, który walczył o życie po eksplozji niewybuchu

Nie żyje trzeci saper, który walczył o życie po eksplozji niewybuchu 0 0

Zmarł saper, który został ranny w wyniku eksplozji niewybuchu w Kuźni Raciborskiej (woj. śląskie) - podaje portal polsatnews.pl. Mężczyzna walczył o życie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. To trzecia ofiara tego tragicznego zdarzenia.

Łapa szczeniaka utknęła pod ciężkimi drzwiami. Strażacy nagrodzeni brawami
galeria

Łapa szczeniaka utknęła pod ciężkimi drzwiami. Strażacy nagrodzeni brawami 3 0

Niecodzienną interwencją popisali się chełmscy strażacy.

Ruch wahadłowy, kierująca toyotą wjeżdża na czerwonym i uderza w bus z dziećmi

Ruch wahadłowy, kierująca toyotą wjeżdża na czerwonym i uderza w bus z dziećmi 0 1

Do wypadku doszło wczoraj w miejscowości Kolczyn (gm. Józefów nad Wisłą), przy remontowanym moście z sygnalizacją świetlną.

Fisz DJ Set w Domu Kultury
18 października 2019, 22:00

Fisz DJ Set w Domu Kultury 0 0

W piątek, 18 października o godz. 22 w klubie Dom Kultury (Krakowskie Przedmieście 19) za konsolą stanie Fisz. Jeden z najciekawszych artystów polskiej sceny alternatywnej wystąpi w roli DJ'a.

Pracownicy nie chcieli konkursów na dyrektorów muzeów. Ale i tak zostały ogłoszone

Pracownicy nie chcieli konkursów na dyrektorów muzeów. Ale i tak zostały ogłoszone 3 22

Urząd Marszałkowski ogłosił konkursy na dyrektorów Muzeum Lubelskiego i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Mimo apeli pracowników obu instytucji, którzy prosili o pozostawienie na stanowiskach obecnych szefowych. – Robimy to, co do nas należy – stwierdza marszałek województwa.

Azoty Puławy trzy razy zagrają z Gwardią Opole

Azoty Puławy trzy razy zagrają z Gwardią Opole 0 0

W listopadzie Azoty Puławy zmierzą się trzykrotnie z brązowym medalistą kraju Gwardią Opole, raz w lidze i dwa razy w Pucharze EHF

Łańcuch uczciwości w Hrubieszowie

Łańcuch uczciwości w Hrubieszowie 0 0

Mieszkaniec gm. Werbkowice zgubił portfel, w którym było 5 tys. zł. Na szczęście uczciwy znalazca odniósł zgubę do sklepu, a ekspedientka przekazała portfel policjantom.

Wpadli podczas rozstawiania sieci na Wiśle

Wpadli podczas rozstawiania sieci na Wiśle 0 1

Opolscy kryminalni i strażnicy rybaccy zatrzymali dwóch kłusowników. Mężczyźni w wieku 70 i 66 lat wpadli podczas rozstawiania sieci na Wiśle. Jeden z nich miał broń palną i mięso nielegalnie upolowanej zwierzyny.

Idą przelewy do rolników. ARiMR rozpoczęła wypłaty

Idą przelewy do rolników. ARiMR rozpoczęła wypłaty 0 2

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wczoraj wypłatę zaliczek płatności bezpośrednich. W tym roku po raz pierwszy rolnicy otrzymują też zaliczki na poczet płatności obszarowych. Chodzi o ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną, ekologiczną, a także premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową.

Budżet obywatelski w Świdniku. Lista zwycięskich projektów

Budżet obywatelski w Świdniku. Lista zwycięskich projektów 0 2

Najwięcej głosów zdobył projekt: Muzyczne wieczory u św. Kingi (1196). Najchętniej głosowały kobiety (3 263). A najwięcej osób wzięło udział w głosowaniu za pośrednictwem internetu w czwartek, 19 września (496). Urząd Miasta Świdnik opublikował wyniki głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego. Realizowanych będzie w sumie 12 projektów.

Koncert "Perły Renesansu" w Filharmonii
18 października 2019, 19:00

Koncert "Perły Renesansu" w Filharmonii 0 0

W piątek, 18 października o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się koncert "Perły Renesansu" z udziałem Chóru i Zespołu Muzyki Dawnej Filharmonii Lubelskiej.

Siedmioosobowa rodzina mieszkała przez 9 lat w piwnicy i czekała na "koniec świata"
film

Siedmioosobowa rodzina mieszkała przez 9 lat w piwnicy i czekała na "koniec świata" 74 3

Siedmioosobowa rodzina mieszkała pod podłogą niewielkiego domu we wsi Ruinerwold w Holandii.

Start Lublin dzisiaj gra na wyjeździe z Kingiem Szczecin

Start Lublin dzisiaj gra na wyjeździe z Kingiem Szczecin 0 0

Już w czwartek swój mecz czwartej kolejki rozegrają koszykarze Startu. Lublinianie tym razem zmierzą się na wyjeździe z Kingiem Szczecin (godz. 19). Czy uda im się podtrzymać zwycięską passę?

Alicja jest w śpiączce po wypadku. Rodzice budują pod Lublinem ośrodek rehabilitacji, także dla innych pacjentów
galeria

Alicja jest w śpiączce po wypadku. Rodzice budują pod Lublinem ośrodek rehabilitacji, także dla innych pacjentów 299 1

Jeszcze w tym roku w Turce pod Lublinem ma zacząć działać Ośrodek Neurorehabilitacji dla dzieci i dorosłych. To inicjatywa rodziców Alicji Mazurek, która po tragicznym wypadku samochodowym, nadal jest w śpiączce.

"Babski rynek" w Białej Podlaskiej bardzo się zmieni

"Babski rynek" w Białej Podlaskiej bardzo się zmieni 14 9

Miasto chce przebudować targowisko przy ulicy Przechodniej. Na razie szuka kogoś, kto zaprojektuje tę inwestycję.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.