Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2017 r.
6:35

Taki ma być nowy dworzec autobusowy w Lublinie. Rewolucja komunikacyjna koło PKP

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
423 59 A A

Miasto ogłosiło wczoraj przetarg na projekt nowego dworca autobusowego, który ma powstać przy Dworcu Głównym PKP. Ma on zastąpić ten przy alei Tysiąclecia. Znacząco zmienić ma się również sieć dróg w rejonie dworca kolejowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przy ul. Dworcowej miasto chce zbudować nawet 54 stanowiska odjazdowe dla komunikacji zamiejskiej, obok powstać ma pętla komunikacji miejskiej, budynek dworca z kasami biletowymi, poczekalnią i gastronomią. Pod nim, jak też pod częścią stanowisk powstałby podziemny parking.

Pierwsze wizualizacje mamy zobaczyć w pięć miesięcy od podpisania przez Ratusz umowy z projektantem wybranym w przetargu, który ogłosił wczoraj Urząd Miasta.

Budowa w 2019 r.

Na oferty do chętnych firm miasto ma czekać do połowy marca, a wybierając zwycięzcę będzie patrzeć nie tylko na cenę (choć głównie na nią), ale też na zadeklarowane przez projektanta tempo prac.

– Chcielibyśmy mieć w 2018 r. gotową dokumentację ze wszystkimi pozwoleniami. Zakładam, że możliwe będzie wejście w fazę budowy w roku 2019 – stwierdza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Podkreśla, że unijne dofinansowanie do tejże inwestycji jest zagwarantowane, ale budowę zacznie dopiero wtedy, gdy będzie mieć w ręce umowę o dotacji.

Sama budowa trochę potrwa. – Na realizację robót potrzeba będzie około 30 miesięcy – szacuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

Budynek dworca

Będzie jednopiętrowy, a dłuższym bokiem ma stać równolegle do ul. Dworcowej. Jego całkowita powierzchnia określona jest wstępnie na 2 tys. mkw. Ma być budynkiem energooszczędnym, między innymi dzięki zastosowaniu paneli słonecznych.

Hol z ławkami przewidziano dla 250 do 300 podróżnych czekających na autobus. W holu i poczekalni wisieć mają tablice LED wyświetlające listę najbliższych odjazdów. Dla pasażerów dostępny ma być bezprzewodowy internet.

Miasto wymaga wyznaczenia czterech pomieszczeń przeznaczonych do obsługi pasażerów. Chodzi o kasy biletowe czy też punkt informacyjny. Wydzielone ma być specjalne pomieszczenie dla matek i punkty usługowe, przechowalnia bagażu i toalety.

Dla kierowców przewidziano pomieszczenie socjalne (około 15 mkw.) i odrębne sanitariaty. Powstać ma też część dla administracji dworca, w tym m.in. dyspozytornia i magazyny.

Płyta i perony

Dworcowa płyta pomieścić ma od 50 do 54 „zamiejskich” stanowisk do odjazdu, dostosowanych do autobusów o długości 15 m. Będą z nich korzystać także busy. Przy każdym stanowisku znaleźć ma się dwuwierszowy wyświetlacz LED, miejsce na papierowy rozkład jazdy i ławki dla pasażerów.

Do zadaszonych peronów prowadzić ma zadaszone dojście, by podróżni nie mieli okazji zmoknąć na deszczu. Posadzka ma być wyposażona w linie naprowadzające dla osób niewidomych.

Na płycie zaprojektowane mają być miejsca dla autobusów czekających na odjazd nie dłużej niż 15 minut. Pozostałe mają oczekiwać przy Krochmalnej, gdzie będzie dla nich 150 miejsc (z czego połowa dla busów).

Projekt przewidywać ma też jeden, wspólny peron przyjazdowy dla pojazdów komunikacji pozamiejskiej, wyposażony w automat do sprzedaży biletów i położony jak najbliżej pętli komunikacji miejskiej.

Pętla miejska

Położona ma być między płytą dworca a ul. Gazową i wyposażona w trakcję trolejbusową. Mowa jest o dwóch zadaszonych stanowiskach do wsiadania i wysiadania, wyposażonych w automaty do sprzedaży biletów.

Obok powstać ma 15 stanowisk postojowych dla pojazdów kończących tu trasę, w tym dwa z ładowarkami dla autobusów elektrycznych.

Parkingi

Ogólnodostępny, podziemny parking w systemie P+R (parkuj i jedź) powstać ma pod budynkiem dworca i częścią głównej płyty. Wymagania miasta nie są tu zbyt doprecyzowane. W opisie zamówienia czytamy o „ok. 100-200 miejsc postojowych o powierzchni całkowitej ok. 3 000 – 6 000 mkw.”.

Przed dworcem powstać ma też parking dla samochodów osobowych przywożących kogoś na dworzec lub kogoś stąd odbierających. Można by się tu zatrzymać tylko na chwilę. Takich miejsc byłoby dziesięć.

Drogi po nowemu

Znacząco zmienić ma się układ dróg w rejonie nowego dworca. Nowa jezdnia ułatwić ma wyjazd od dworca kolejowego do al. Piłsudskiego. Dojazd nieco się „pogmatwał” odkąd odcięto ul. Młyńską od pl. Bychawskiego. W zamian jechalibyśmy Dworcową pod wiaduktem na wprost i skręcali przed targami w prawo, w nową drogę prowadzącą do al. Piłsudskiego. – To będzie droga dostępna dla wszystkich – zapowiada Żuk. Przed targami można by też skręcić w lewo, w nową drogę biegnącą przez park Ludowy w stronę Stadionowej.

Projekt uwzględniać ma przebudowę ul. Pocztowej, czy też odcinka ul. 1 Maja. Gazowa byłaby przesunięta bliżej torów, bo w miejscu, gdzie biegnie dzisiaj, ma się znaleźć wspomniana pętla komunikacji miejskiej.

Przebudowa czekać ma też odcinek Krochmalnej między Cukrowniczą a rondem Sportowców, bo przy niej powstać ma opisywany powyżej plac postojowy dla 150 pojazdów dalekobieżnych.
Zaskoczeniem może być to, że docelowo zniknąć ma część ul. Młyńskiej między rondem Sportowców a skrzyżowaniem z Dworcową. W tym miejscu powstać mógłby duży obiekt komercyjny, ale to już inna bajka, bo nie miasto będzie go stawiać i nie miasto go zaprojektuje. Na jego budowę pozwalać miałby opracowywany w Ratuszu plan zagospodarowania terenu.

Komentarze 59

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 14:40
0
Pomysł jak Miś na miarę naszych możliwości. Projektem koncepcyjnym powinien być objęty cały obszar - Kunickiego , Pocztowa, Pl. Dworcowy, Gazowa , Stadionowa, Lubelskiego Lipca, Plac Bychawski wtedy można coś z tym syfem sobie zaradzić. A tak wokół dworca dalej zostanie szambo i smród
Avatar
Gość / 30 listopada 2017 o 12:39
0
Ciekawe jak zagospodarują teren obecnego dworca? Nie daj Boże parking :( Może jakiś park? :)
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2017 o 12:44
0
A dlaczego nie ma przejścia podziemnego z dworca PKP do PKS?
Avatar
Huj / 13 lutego 2017 o 08:50
0
Po co zmieniac lokalizację dworca do centrum blisko  latwo wszędzie  dojechac to ma byc w interesie ludzi? ?? Jak  nie wiadomo o co chodzi  to chodzi o wielka .... Pewnie powstanie kolejny super market LUBLIN MIASTEM INSPIRACI MARKETAMI CBA juz szykuje kryptonim  AFERA DWORCOWA W LUBLINIE
Avatar
LU / 11 lutego 2017 o 23:03
0
Z tego co widzę to nie ma na planie kamienicy przy ul. Gazowej tylko w tym miejscu co teraz jest kamienica jest jakaś droga. Ta kamienica jest zamieszkała ciekawe co z ludźmi zrobią haha
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 15:30
0
"...3200 osób na godzinę..." - tak tak - ciekawe dokąd i po co. To że autobus może na stanowisku stać 15 min nie znaczy, że co 15 min dokładnie będzie z każdego jednego stanowiska odjeżdżał, że 4 na godzinę z jednego = 200 autobusów co godzinę ze wszystkich. Chyba wszystkie polskie pekaesy (co jeszcze nie zbankurtowały) jakby się zebrały to by ledwo 200 autobusów zebrały razem... Wystarczyło by 20 tych stanowisk - 50 to mocno na wyrost moim zdaniem.... Nigdy tam nawet w największej kumulacji nie będzie 3000 osób. Chyba, że w galerii obok będzie Justin Bieber na otwarciu :)
"...3200 osób na godzinę..." - tak tak - ciekawe dokąd i po co. To że autobus może na stanowisku stać 15 min nie znaczy, że co 15 min dokładnie będzie z każdego jednego stanowiska odjeżdżał, że 4 na godzinę z jednego = 200 autobusów co godzinę ze wszystkich. Chyba wszystkie polskie pekaesy (co jeszcze nie zbankurtowały) jakby się zebrały to by ledwo 200 autobusów zebrały razem... Wystarczyło by 20 tych stanowisk - 50 to mocno na wyrost moim zdaniem.... Nigdy tam nawet w największej kumulacji nie będzie 3000 osób. Chyba, że w galeri... rozwiń
Avatar
zdy / 10 lutego 2017 o 11:04
0
Wygląda na to, że wielkość, forma i cała koncepcja Dworca Metropolitalnego to będzie żywcem przeniesiona z tego na podzamczu. Prawdopodobnie planistom z Urzędu Miasta chodzi również o przeniesienie całego folkloru okołodworcowego aby zachować  odpowiedni klimat witający przyjezdnych, idea tak popularna  w kręgach decyzyjo -doradczych Prezydenta Miasta, które to jako podstawę wszelkich działań dopuszczają tylko takie, które nie narusza w żaden sposób specyficznej "klimatyczności" miasta. Ale porównajmy i policzmy: - Planiści zakładają, że będzie 54 stanowiska /perony odjazdowe/. Przy założeniu, że z każdego autobusu lub busa skorzysta średnio 15 osób a odjazdy będą co 15 minut to tylko biorąc pod uwagę osoby opuszczające dworzec będzie to 3200 osób na godzinę. Oczywiście nie wszystkie one będą chciały korzystać z dworcowej poczekalni, ale przy bardzo złych warunkach atmosferycznych, załóżmy, że jest to jedna czwarta wyjeżdzających czyli 810 osób. Jak to się ma do zaplanowanych 250-300 miejsc w poczekalni. Pomieszczenie dla kierowców o powieszczni 15 m2 to jakiś ponury żart. Ilu dorosłych ludzi na raz może spokojnie chwilę wypocząć, zrobić sobie kawę, zjeść kanapkę w pomieszczeniu ok 4x4m. - Miasto szacuje koszt całego przedsięwzięcia na 160 milionów złotych. Dla porównania koszt budowy lotniska w Świdniku z pasem startowym dł. 2,5 km. terminalem o pow. ok. 10 000 m2 budynkami obsługi, garażami na sprzęt, płytami postojowymi na samoloty, parkingami, kilkukilometrowym ogrodzeniem całego lotniska kosztowało ok. 450 mln. złotych. - Zakładając, że koszt wybudowania w stanie deweloperskim 1 m2 mieszkania wynosi 4000 zł i wielkość mieszkania ok. 50 m2 za te pieniądze można wybudować osiedle mieszkaniowe wraz z całą infrastrukturą, terenami zielonymi i garażami podziemnymi dla każdego mieszkania po jednym stanowisku składające się z 800 mieszkań tj. ok 40% całej rocznej ilości mieszkań budowanych w Lublinie. A gdzie połączenie dworca autobusowego tunelem bądz zadaszonym przejściem z dworcem kolejowym i peronami kolejowymi, będące standardem w tworzeniu takiego zaspołu komunikacyjnego w innych ośrodkach miejskich w Polsce i na świecie. Wygląda na to, że miasto za kosmiczne pieniądze chce nam wybudować ciasną, mało reprezentacyjną i funkcjonalną budę. Tak więc pomimo żartów poniżej CBA chyba potrzebne już dzisiaj.  
Wygląda na to, że wielkość, forma i cała koncepcja Dworca Metropolitalnego to będzie żywcem przeniesiona z tego na podzamczu. Prawdopodobnie planistom z Urzędu Miasta chodzi również o przeniesienie całego folkloru okołodworcowego aby zachować  odpowiedni klimat witający przyjezdnych, idea tak popularna  w kręgach decyzyjo -doradczych Prezydenta Miasta, które to jako podstawę wszelkich działań dopuszczają tylko takie, które nie narusza w żaden sposób specyficznej "klimatyczności" miasta. Ale porównajmy i policzmy: - Planiści zakła... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 08:34
0
PKS Opole Lubelskie zlikwidowany,PKS Krasnik zlikwidowany,PKS Pulawy zlikwidowany...,a tu 50 stanowisk do odjazdow zbuduja.
Avatar
max / 9 lutego 2017 o 23:57
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
droga przez park ludowy?
Zdudowli specjlnie wiadukt by był lepszy dojazd do MTL, a teraz jeszcze dodatkowa droga przez Park Ludowy. To już będzię po parku
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 21:18
0
droga przez park ludowy?
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 14:40
0
Pomysł jak Miś na miarę naszych możliwości. Projektem koncepcyjnym powinien być objęty cały obszar - Kunickiego , Pocztowa, Pl. Dworcowy, Gazowa , Stadionowa, Lubelskiego Lipca, Plac Bychawski wtedy można coś z tym syfem sobie zaradzić. A tak wokół dworca dalej zostanie szambo i smród
Avatar
Gość / 30 listopada 2017 o 12:39
0
Ciekawe jak zagospodarują teren obecnego dworca? Nie daj Boże parking :( Może jakiś park? :)
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2017 o 12:44
0
A dlaczego nie ma przejścia podziemnego z dworca PKP do PKS?
Avatar
Huj / 13 lutego 2017 o 08:50
0
Po co zmieniac lokalizację dworca do centrum blisko  latwo wszędzie  dojechac to ma byc w interesie ludzi? ?? Jak  nie wiadomo o co chodzi  to chodzi o wielka .... Pewnie powstanie kolejny super market LUBLIN MIASTEM INSPIRACI MARKETAMI CBA juz szykuje kryptonim  AFERA DWORCOWA W LUBLINIE
Avatar
LU / 11 lutego 2017 o 23:03
0
Z tego co widzę to nie ma na planie kamienicy przy ul. Gazowej tylko w tym miejscu co teraz jest kamienica jest jakaś droga. Ta kamienica jest zamieszkała ciekawe co z ludźmi zrobią haha
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 15:30
0
"...3200 osób na godzinę..." - tak tak - ciekawe dokąd i po co. To że autobus może na stanowisku stać 15 min nie znaczy, że co 15 min dokładnie będzie z każdego jednego stanowiska odjeżdżał, że 4 na godzinę z jednego = 200 autobusów co godzinę ze wszystkich. Chyba wszystkie polskie pekaesy (co jeszcze nie zbankurtowały) jakby się zebrały to by ledwo 200 autobusów zebrały razem... Wystarczyło by 20 tych stanowisk - 50 to mocno na wyrost moim zdaniem.... Nigdy tam nawet w największej kumulacji nie będzie 3000 osób. Chyba, że w galerii obok będzie Justin Bieber na otwarciu :)
"...3200 osób na godzinę..." - tak tak - ciekawe dokąd i po co. To że autobus może na stanowisku stać 15 min nie znaczy, że co 15 min dokładnie będzie z każdego jednego stanowiska odjeżdżał, że 4 na godzinę z jednego = 200 autobusów co godzinę ze wszystkich. Chyba wszystkie polskie pekaesy (co jeszcze nie zbankurtowały) jakby się zebrały to by ledwo 200 autobusów zebrały razem... Wystarczyło by 20 tych stanowisk - 50 to mocno na wyrost moim zdaniem.... Nigdy tam nawet w największej kumulacji nie będzie 3000 osób. Chyba, że w galeri... rozwiń
Avatar
zdy / 10 lutego 2017 o 11:04
0
Wygląda na to, że wielkość, forma i cała koncepcja Dworca Metropolitalnego to będzie żywcem przeniesiona z tego na podzamczu. Prawdopodobnie planistom z Urzędu Miasta chodzi również o przeniesienie całego folkloru okołodworcowego aby zachować  odpowiedni klimat witający przyjezdnych, idea tak popularna  w kręgach decyzyjo -doradczych Prezydenta Miasta, które to jako podstawę wszelkich działań dopuszczają tylko takie, które nie narusza w żaden sposób specyficznej "klimatyczności" miasta. Ale porównajmy i policzmy: - Planiści zakładają, że będzie 54 stanowiska /perony odjazdowe/. Przy założeniu, że z każdego autobusu lub busa skorzysta średnio 15 osób a odjazdy będą co 15 minut to tylko biorąc pod uwagę osoby opuszczające dworzec będzie to 3200 osób na godzinę. Oczywiście nie wszystkie one będą chciały korzystać z dworcowej poczekalni, ale przy bardzo złych warunkach atmosferycznych, załóżmy, że jest to jedna czwarta wyjeżdzających czyli 810 osób. Jak to się ma do zaplanowanych 250-300 miejsc w poczekalni. Pomieszczenie dla kierowców o powieszczni 15 m2 to jakiś ponury żart. Ilu dorosłych ludzi na raz może spokojnie chwilę wypocząć, zrobić sobie kawę, zjeść kanapkę w pomieszczeniu ok 4x4m. - Miasto szacuje koszt całego przedsięwzięcia na 160 milionów złotych. Dla porównania koszt budowy lotniska w Świdniku z pasem startowym dł. 2,5 km. terminalem o pow. ok. 10 000 m2 budynkami obsługi, garażami na sprzęt, płytami postojowymi na samoloty, parkingami, kilkukilometrowym ogrodzeniem całego lotniska kosztowało ok. 450 mln. złotych. - Zakładając, że koszt wybudowania w stanie deweloperskim 1 m2 mieszkania wynosi 4000 zł i wielkość mieszkania ok. 50 m2 za te pieniądze można wybudować osiedle mieszkaniowe wraz z całą infrastrukturą, terenami zielonymi i garażami podziemnymi dla każdego mieszkania po jednym stanowisku składające się z 800 mieszkań tj. ok 40% całej rocznej ilości mieszkań budowanych w Lublinie. A gdzie połączenie dworca autobusowego tunelem bądz zadaszonym przejściem z dworcem kolejowym i peronami kolejowymi, będące standardem w tworzeniu takiego zaspołu komunikacyjnego w innych ośrodkach miejskich w Polsce i na świecie. Wygląda na to, że miasto za kosmiczne pieniądze chce nam wybudować ciasną, mało reprezentacyjną i funkcjonalną budę. Tak więc pomimo żartów poniżej CBA chyba potrzebne już dzisiaj.  
Wygląda na to, że wielkość, forma i cała koncepcja Dworca Metropolitalnego to będzie żywcem przeniesiona z tego na podzamczu. Prawdopodobnie planistom z Urzędu Miasta chodzi również o przeniesienie całego folkloru okołodworcowego aby zachować  odpowiedni klimat witający przyjezdnych, idea tak popularna  w kręgach decyzyjo -doradczych Prezydenta Miasta, które to jako podstawę wszelkich działań dopuszczają tylko takie, które nie narusza w żaden sposób specyficznej "klimatyczności" miasta. Ale porównajmy i policzmy: - Planiści zakła... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 08:34
0
PKS Opole Lubelskie zlikwidowany,PKS Krasnik zlikwidowany,PKS Pulawy zlikwidowany...,a tu 50 stanowisk do odjazdow zbuduja.
Avatar
max / 9 lutego 2017 o 23:57
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
droga przez park ludowy?
Zdudowli specjlnie wiadukt by był lepszy dojazd do MTL, a teraz jeszcze dodatkowa droga przez Park Ludowy. To już będzię po parku
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 21:18
0
droga przez park ludowy?
Zobacz wszystkie komentarze 59

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 2 2

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 6 7

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 10

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 39 35

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 12 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 137 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.