Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2019 r.
16:29

Taki ma być pomnik Ofiar Komunizmu, który stanie w Lublinie. Może kosztować nawet ponad milion złotych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
99 29 A A
Projekt, który zdobył I miejsce w konkursie
Projekt, który zdobył I miejsce w konkursie (fot. Michał Dąbek i Jan Kuka)

W poniedziałek, spośród dziewięciu propozycji wybrany został pomysł na pomnik Ofiar Komunizmu, który ma powstać na pl. Singera. Autor zwycięskiej koncepcji, która przedstawia drzewa wyrastające z kratownicy, ma dostać 12 tys. zł nagrody pieniężnej i zaproszenie do rozmów o kontrakcie na budowę pomnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sądowi konkursowemu najbardziej spodobała się praca nadesłana z Krakowa, którą przygotowali Michał Dąbek i Jan Kuka. – Przedstawia krzyże połączone w kratownicę, spomiędzy których wyrastają drzewa. To mają być żywe drzewa, co jest symbolem życia odradzającego się na gruzach systemu komunistycznego symbolizowanego przez tę kratownicę – mówi Stanisław Brzozowski, przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika. – Naszym zastrzeżeniem do pracy jest to, że jest mało monumentalna, ale wielkość można jeszcze zmodyfikować.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 25 zespołów projektowych, ale ostatecznie tylko 9 z nich nadesłało prace. Sąd konkursowy czekał na projekty do południa. Artyści mieli wysłać, projekt, opisy, wizualizacje i makietę pomnika, który zgodnie z wymaganiami miał być „monumentalny”.

– Ten pomnik jest potrzebny chociażby ze względu na symboliczne rozliczenie okresu komunizmu z lat 1917-89 – wyjaśnia Brzozowski. – Ciągle jeszcze badania historyczne nie rozliczyły do końca tego okresu, a politycznie zupełnie nie został on rozliczony. Polityka „grubej kreski” odbija nam się czkawką do dziś. Wciąż żyje wielu ludzi, którzy mordowali w imię idei komunistycznej i nie zostali do dzisiaj ani rozliczeni, ani ukarani. Chcemy przynajmniej upamiętnić ofiary.

Zwycięski projekt został wybrany w ciągu kilku godzin, bo społeczny komitet jeszcze przed końcem roku musiał się rozliczyć z pieniędzy przyznanych przez ministerstwo kultury na organizację konkursu. Resort wyłożył na ten cel 40 tys. zł, kolejne 5 tys. zł przekazała kopalnia w Bogdance, a 5 tys. zł komitet uzbierał we własnym zakresie.

II miejsce (fot. Barbara Mondreau, Marek Mondreau, Ewa Podoba-Głowacka i Robert Głowacki)

Zdobywca pierwszego miejsca dostanie 12 tys. zł nagrody i zaproszenie do negocjacji umowy na kompletną dokumentację i wykonanie pomnika. Za drugie miejsce przewidziano 7 tys. zł. Tyle dostanie zespół w składzie Barbara Mondreau, Marek Mondreau, Ewa Podoba-Głowacka i Robert Głowacki.

Trzecią nagrodę w wysokości 5 tys. zł przyznano koncepcji, którą stworzyli wspólnie Krzesimir Wiater, Jacek Dudek i Andrzej Dromert.

III miejsce (fot. Krzesimir Wiater, Jacek Dudek i Andrzej Dromert)

Ile czasu dostanie zwycięzca na stworzenie pomnika? – To jest kwestia dogadania się między komitetem a wykonawcą – zastrzega Brzozowski. Pomnik ma stanąć na pl. Singera. Na taką lokalizację zgodziła się w 2016 r. Rada Miasta Lublin.

Budowa może kosztować nawet 1,2 mln zł. Skąd komitet weźmie takie pieniądze? – Część na pewno będzie pochodziła z ministerstwa kultury – mówi przewodniczący. Na jak duże wsparcie ministra liczy? – Myślę, że to będzie 300 tys. zł – stwierdza Brzozowski i zastrzega, że do takiej kwoty komitet musiałby dołożyć 75 tys. zł wkładu własnego. – To byłby dobry początek, natomiast liczę jeszcze na Instytut Pamięci Narodowej, bo mam przyobiecane jego wsparcie finansowe. Nadal liczymy na Bogdankę, na Polską Grupę Energetyczną, być może i Orlen, bo tam nie chcieli dać pieniędzy na projekt pomnika, ale obiecali, że dadzą na budowę.

Komitet na razie nie przesądza, kiedy pomnik może być gotowy.

Wszystkie projekty na pomnik Ofiar Komunizmu w Lublinie

e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 o 17:34
+17
Ja proponuję pójść dalej i postawić pomniki 1. Ofiar księży pedofili 2. Ofiar przemocy domowej 3. Dzieci nienarodzonych 4. Ofiar błędów lekarskich 5. Ofiar wypadków drogowych Miejsca w mieście dość na wszystkie starczy Oooo matko zapomniał bym o najważniejszym pomniku którego nie powinno tutaj zabraknąć a mianowicie o pomniku naszego wodza I zbawcy Polski Naczelnika prezesa wszystkich prezesów Jarosława i Mateusza 1 Krzywoustego premiera Tysiąclecia
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 o 17:03
+16
Ile????!!!!! Nie ma wiekszych potrzeb w mieście?? A drzewka mozna przesadzic z miejsc gdzie maja byc wyciete.
Avatar
pt2000 / 30 grudnia 2019 o 16:59
+15
Dajmy spokój tej pomniko- manii! Maszt już szpeci cała okolice, wystarczy! Sadzmy drzewa, kwiaty, róbmy skwerku, parki a nie pomniki. Opamietajcie sie ludzie! Bierut już tam stał, dajcie ludziom zieleni!!!
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 o 16:48
+15
Milion złotych w bezsensowny pomnik, a na leczenie ludzi nie ma pieniędzy.
Avatar
felo / 30 grudnia 2019 o 17:03
+14
Kto za to zapłaci?
 Ty , Ja , On , My wszystcy
Avatar
Japolan / 30 grudnia 2019 o 17:00
+14
Dość już manipulowania nami - w tym przez szerzenie wizji cierpiętnictwa lub męczeństwa w miejscach publicznych (poza cmentarzami)! Ten pomnik będzie faktycznie narzędziem podprogowego manipulowania psychiką mieszkańców Lublina - programowania w kierunku utrwalania postaw cierpiętniczego znoszenia draństw (np. znoszenia panoszących się w Lublinie ponadpartyjnych mafijnych sitw). Jeśli pomniki, to zwycięzców oraz skutecznych bohaterów. Żadnego więcej wciskania kultu ofiar w miejscach publicznych (poza cmentarzami)!!! Jeśli chą stawiać pomnik, to dedykowany tym, którzy podpalali komitety (partyjne), siedziby gestapo lub UB. Ludzie kiedyś podpalali komitety z powodu draństw mniejszych od tych, które mają miejsce teraz - np. w lubelskim Ratuszu. Czy dlatego Pan Brzozowski (niezależnie od intencji) dąży di programowania nas podprogowo, przy pomocy takiego pomnika, "w kierunku" cierpiętnictwa???
Dość już manipulowania nami - w tym przez szerzenie wizji cierpiętnictwa lub męczeństwa w miejscach publicznych (poza cmentarzami)! Ten pomnik będzie faktycznie narzędziem podprogowego manipulowania psychiką mieszkańców Lublina - programowania w kierunku utrwalania postaw cierpiętniczego znoszenia draństw (np. znoszenia panoszących się w Lublinie ponadpartyjnych mafijnych sitw). Jeśli pomniki, to zwycięzców oraz skutecznych bohaterów. Żadnego więcej wciskania kultu ofiar w miejscach publicznych (poza cmentarzami)!!! Jeśli chą stawiać pomnik,... rozwiń
Avatar
Rob Roy / 30 grudnia 2019 o 18:01
+11
Najpierw za komuny całe dekady trąbili o zbrodniach hitlerowskich aż do wyrzygania, potem przez 30 lat do dzisiaj o zbrodniach komunizmu i 9 zamordowanych w kopalni Wujek w stanie wojennym. Natomiast o blisko tysiacu protestujacych zastrzelonych przez policję w czasach II RP cisza jak na pogrzebie organisty.
Avatar
xyz / 30 grudnia 2019 o 17:57
+10
Ludzie.... po jaką ciężką chol..... wam potrzebny ten pomnik zaznaczam POMNIK !!! Czy nie wystarczy grafiti gdzieś w centrum na muralu ? Albo plakat zasłaniający jakiś opuszczony budynek ? Tyle pieniędzy na pomnik ........ Jest tyle inwestycji na które trzeba pieniędzy i na które te pieniądze by sie przydały a oni sobie pomniki budują...... Proponuję wraz z nowym rokiem po samochodzie dla każdego z urzędu miasta !! A czemu nie ? Naprawde dziwne że ludzie nie wychodzą na ulice i nie protestują w związku z tym.... Mało tego jest tyle rzeczy które dzieja sie w okół nas i działają na szkodę ale każdy tylko potrafi wylewać żale na forum....Ja chętnie pójdę na protest
Ludzie.... po jaką ciężką chol..... wam potrzebny ten pomnik zaznaczam POMNIK !!! Czy nie wystarczy grafiti gdzieś w centrum na muralu ? Albo plakat zasłaniający jakiś opuszczony budynek ? Tyle pieniędzy na pomnik ........ Jest tyle inwestycji na które trzeba pieniędzy i na które te pieniądze by sie przydały a oni sobie pomniki budują...... Proponuję wraz z nowym rokiem po samochodzie dla każdego z urzędu miasta !! A czemu nie ? Naprawde dziwne że ludzie nie wychodzą na ulice i nie protestują w związku z tym.... Mało tego jest tyle rzeczy kt... rozwiń
Avatar
eh.... / 30 grudnia 2019 o 18:20
+9
...wspaniała inicjatywa, ale dokumentację tego dzieła należałoby chwilowo złożyć w archiwum! W formie rekompensaty za pozbawienie mieszkańców naszego kochanego miasta doniosłych przeżyć estetycznych proponuje zaoszczędzone pieniądze przekazać na służbę zdrowia. Po odejściu PiS od władzy będziemy musieli stawiać pomniki ofiar niewydolności systemu w różnych formach...
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 o 20:43
+8
Ofiar "komunizmu" czyli osiedli LSM, Czechów, Czuby, Tatary, Kalinowszczyzna, Kalina, Nałkowskich z mieszkaniami wyposażonymi w ciepłą wodę, gaz, ogrzewanie, kanalizację. I także Politechniki, Akademii Rolniczej i Medycznej oraz UMCS z ich budynkami dydaktycznymi oraz akademikami, ośrodkami kultury, salami sportowymi, stołówkami i przychodniami. Szpitali Klinicznego na Chodźki, Wojewódzkiego przy Kraśnickich, Kolejowego na Kruczkowskiego i Psychiatrycznego na Abramowickiej. Trolejbusów i zelektryfikowanej kolei z dworcem północnym i przystankiem Zalew przy Zalewie Zemborzyckim. To wszystko ofiary "komunizmu", bo "komunizm" je Lublinowi OFIAROWAŁ zwiększając też liczbę mieszkańców z około 100 tysięcy do ponad 300 tysięcy. A dodam też sport czyli klub Motor Lublin z pierwszą ligą w piłce nożnej i żużel oraz niezłą koszykówkę w hali mosir.
Ofiar "komunizmu" czyli osiedli LSM, Czechów, Czuby, Tatary, Kalinowszczyzna, Kalina, Nałkowskich z mieszkaniami wyposażonymi w ciepłą wodę, gaz, ogrzewanie, kanalizację. I także Politechniki, Akademii Rolniczej i Medycznej oraz UMCS z ich budynkami dydaktycznymi oraz akademikami, ośrodkami kultury, salami sportowymi, stołówkami i przychodniami. Szpitali Klinicznego na Chodźki, Wojewódzkiego przy Kraśnickich, Kolejowego na Kruczkowskiego i Psychiatrycznego na Abramowickiej. Trolejbusów i zelektryfikowanej kolei z dworcem północnym ... rozwiń
Avatar
Alala / 4 stycznia 2020 o 20:41
0
Najlepsza praca to ta ze zdjęć 4, 5, 6 - jest i nowoczesna forma rzeźbiarska, i najlepiej oddaje to, oco chodzi - upamiętnia LUDZI, ich zniewolenie.  Niestety warto robić takie pomniki jak ten (nienagrodzony). Bo każdy brak akceptacji drugiej osoby, nietolerancja jej lub/i jej poglądów leży niebezpiecznie blisko nienawiści. A stąd już prosta droga do zamykania ust, odbierania wolności, mordów i wojen...  To takie ludzkie (bo niby jakie inne stworzenie na tej planecie tak czyni) i takie nieludzkie zarazem.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 o 11:50
0
Komunizm niczego nie ofiarował. Wszystko co było budowane,to za pieniądze mieszkańców kraju. Zwiększenie ludności Lublina to nie "dar" komunizmu,tylko efekt ucieczki ludzi ze wsi od fatalnych warunków bytowych i niewolniczej pracy w gospodarstwach rolnych.
Avatar
WP / 31 grudnia 2019 o 08:53
0
Orzeł Biały który wybija się z rozerwanej czerwonej gwiazdy jest najlepszy. Wybrali co najtańsze i co miałoby nie urazić carewicza.
Avatar
obywatel / 31 grudnia 2019 o 08:08
+3
Kto takich radnych wybiera.
Avatar
qwerty / 31 grudnia 2019 o 07:55
+2
Może komitet dostanie fundusze od ministra kultury? Ten lubi rozdawać nasze pieniądze na żydowskie imprezy - np. 100 mln zł na remont cmenarza zydowskiego w W-wie. Miliony na remont synagog, teatrów żydowskich.     Ależ stać nas, majątki które przejeliśmy po Żydach były o wiele więcej warte, niż ta kasa którą wydajmy na te remonty
 Majątki? Jaja sobie robisz. Przecież to była głównie biedota żydowska, w większości nie miała majątku nie liczac własnego dobytku zrabowanego przez Niemców.
Avatar
Wichura / 31 grudnia 2019 o 06:23
-5
Brawa za pomysł. Komunizm w krótkim czasie wymordował ponad 100 mln ludzi. Pięć razy więcej niż nazisci. Nie było gorszej ideologi w historii. Powinno się częściej mówić o takich katach jak np. Pol Pot, który w ciągu dwóch lat pozbawił życia trzecią część własnego narodu. Czy o takich zbrodniarzach jak Beria, Cheguevara, Mao Tsetung, Causescu, Dzierżyński czy też o obozach gułagach.
Avatar
znudzony / 31 grudnia 2019 o 02:13
+3
Ofiar "komunizmu" czyli osiedli LSM, Czechów, Czuby, Tatary, Kalinowszczyzna, Kalina, Nałkowskich z mieszkaniami wyposażonymi w ciepłą wodę, gaz, ogrzewanie, kanalizację. I także Politechniki, Akademii Rolniczej i Medycznej oraz UMCS z ich budynkami dydaktycznymi oraz akademikami, ośrodkami kultury, salami sportowymi, stołówkami i przychodniami. Szpitali Klinicznego na Chodźki, Wojewódzkiego przy Kraśnickich, Kolejowego na Kruczkowskiego i Psychiatrycznego na Abramowickiej. Trolejbusów i zelektryfikowanej kolei z dworcem północnym i przystankiem Zalew przy Zalewie Zemborzyckim. To wszystko ofiary "komunizmu", bo "komunizm" je Lublinowi OFIAROWAŁ zwiększając też liczbę mieszkańców z około 100 tysięcy do ponad 300 tysięcy. A dodam też sport czyli klub Motor Lublin z pierwszą ligą w piłce nożnej i żużel oraz niezłą koszykówkę w hali mosir.
 Ucz się panie bez-radny Brzozowski od mądrych ludzi.
 Ucz się panie bez-radny Brzozowski od mądrych ludzi. rozwiń
Avatar
wyborca / 31 grudnia 2019 o 02:03
+3
Radny Stanisław Brzozowski dyżuruje w pierwsze poniedziałki miesiąca w Filii nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Relaksowej 25, od godziny 17:00 do 18:00, po uprzednim umówieniu spotkania przez telefon: 512 757 867 - FACET W NIEZŁYM KONTAKCIE Z WYBORCAMI HEHEHEHE
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 o 00:04
0
Nawet nie najgorszy projekt. Szkoda że zginie w pomnikomanii
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 o 21:51
+1
To nie prościej już wrócić z pomnikiem Bieruta i opisać go jako kata z Lublina?
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28.02.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28.02.2020 0 1

Dzieci odgrywały sceny "gazowania Żydów". Prokuratura wszczyna śledztwo

Dzieci odgrywały sceny "gazowania Żydów". Prokuratura wszczyna śledztwo 70 18

Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa podczas spektaklu w Szkole Podstawowej w Łabuniach. Na początku grudnia ubiegłego roku dzieci odegrały tam scenę gazowania Żydów.

Lublin: Miasto będzie płacić mieszkańcom za łapanie deszczówki

Lublin: Miasto będzie płacić mieszkańcom za łapanie deszczówki 41 6

Nawet 5000 zł będzie można dostać od miasta na urządzenia do łapania wody z opadów lub ogród deszczowy. Radni uchwalili dzisiaj zasady przyznawania takich dotacji. Do podziału jest 50 tys. zł, a może być więcej

Drzwi Otwarte w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. "Jest sympatycznie i są fajne zabawki"
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. "Jest sympatycznie i są fajne zabawki" 5 0

– Będę chodził do tej szkoły – stanowczo stwierdził jeden z chłopców zapytany o to czy podoba mu się Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie. Podstawówka przy ul. Poturzyńskiej w czwartek otworzyła drzwi dla przyszłych uczniów. – Jest sympatycznie i są fajne zabawki – dodał kolejny z chłopców, który wspólnie z rówieśnikami grał na interaktywnym pianinie w szkolnej świetlicy.

Budżet obywatelski w Lublinie po nowemu. Radni zatwierdzili regulamin

Budżet obywatelski w Lublinie po nowemu. Radni zatwierdzili regulamin 3 6

Na nowych zasadach będzie w tym roku dzielony budżet obywatelski. Zmienione reguły zatwierdziła Rada Miasta. Ratusz przyznaje jednak, że rozważa kolejną, rewolucyjną zmianę. Miałaby ona ograniczyć pulę pieniędzy na nowe projekty, żeby zarezerwować fundusze na pomysły, które od lat nie doczekały się realizacji

Wojcieszków: Radni przeciwni likwidacji wiejskich szkół

Wojcieszków: Radni przeciwni likwidacji wiejskich szkół 0 0

Radni gminy Wojcieszków nie zgodzili się na likwidację szkół w Hermanowie i Siedliskach. Wnioskowała o to wójt Agnieszka Cieślak. – Trzeba będzie zrezygnować z inwestycji – ostrzega pani wójt.

Koronawirus. Znamy wynik jednego z izolowanych pacjentów

Koronawirus. Znamy wynik jednego z izolowanych pacjentów 51 21

Jest wynik badania jednego z trzech pacjentów, którzy są izolowani z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Strach przed koronawirusem. Już 8 osób izolowanych w szpitalach w Lubelskiem

Strach przed koronawirusem. Już 8 osób izolowanych w szpitalach w Lubelskiem 65 22

Z dwóch do ośmiu wzrosła liczba osób izolowanych w szpitalach w naszym regionie w związku z podejrzeniem koronawirusa. W przyszłym tygodniu w Lublinie ma zacząć działać laboratorium, w którym będą badane próbki dotychczas wysyłane do innych miast

Obszary ASF. Pomoc finansowa dla osób, które rezygnują z hodowli świń

Obszary ASF. Pomoc finansowa dla osób, które rezygnują z hodowli świń 0 1

Od 28 lutego do 28 marca rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014–2020.

Ostatni dzwonek na „mały ZUS”!

Ostatni dzwonek na „mały ZUS”! 0 0

Jeszcze tylko do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłosić się do „małego ZUS” na nowych zasadach, żeby już w tym roku opłacać niższe składki uzależnione od dochodu. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wpłynęło do niedzieli (23.02) ponad 2,6 tys. zgłoszeń do ulgi.

MKS Perła – JKS Jarosław 32:23. Odjazd po przerwie [zdjęcia]
galeria

MKS Perła – JKS Jarosław 32:23. Odjazd po przerwie [zdjęcia] 0 2

Lublinianki nie miały wielkich problemów z kolejnym rywalem. W czwartek MKS Perła pokonał Eurobud JKS Jarosław 32:23.

PRO8L3M x SOKÓŁ - koncert w Lublinie
3 kwietnia 2020, 18:00

PRO8L3M x SOKÓŁ - koncert w Lublinie 0 0

W piątek, 3 kwietnia o godz. 18 w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) zostanie zorganizowany koncert z udziałem duetu PRO8L3M i rapera Sokoła.

Była sąsiadką Papieża. Opowie o tym w Radzyniu Podlaskim
8 marca 2020, 17:00

Była sąsiadką Papieża. Opowie o tym w Radzyniu Podlaskim 0 0

Jak wygląda życie w państwie zamykanym na klucz, gdzie najbliższym sąsiadem jest Papież? Opowie o tym Magdalena Wolińska–Riedi, korespondentka TVP, obywatelka Watykanu. Będzie ona gościem „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” 8 marca.

Szpital w Zamościu zostanie bez chirurgów? Decyzja zapadnie w najbliższych dniach

Szpital w Zamościu zostanie bez chirurgów? Decyzja zapadnie w najbliższych dniach 41 14

Od najbliższej soboty szpital „papieski” w Zamościu może zostać bez chirurgów. Lekarze mają, jednak nadzieję, że nie dojdzie do ekstremalnej sytuacji.

Główny Inspektor Sanitarny: Najważniejszy w walce z koronawirusem jest spokój
film

Główny Inspektor Sanitarny: Najważniejszy w walce z koronawirusem jest spokój 0 9

- Musimy zachować dobry stan ducha i emocji, bo to nasze zachowanie może spowodować, że będziemy wyposażeni w najważniejszy oręż w walce z koronawirusem, a tym orężem jest spokój – powiedział główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podczas swojego wystąpienia w Senacie na temat przeciwdziałania epidemii koronawirusa, która szerzy się w Europie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.