Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2019 r.
16:29

Taki ma być pomnik Ofiar Komunizmu, który stanie w Lublinie. Może kosztować nawet ponad milion złotych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
99 29 A A
Projekt, który zdobył I miejsce w konkursie
Projekt, który zdobył I miejsce w konkursie (fot. Michał Dąbek i Jan Kuka)

W poniedziałek, spośród dziewięciu propozycji wybrany został pomysł na pomnik Ofiar Komunizmu, który ma powstać na pl. Singera. Autor zwycięskiej koncepcji, która przedstawia drzewa wyrastające z kratownicy, ma dostać 12 tys. zł nagrody pieniężnej i zaproszenie do rozmów o kontrakcie na budowę pomnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sądowi konkursowemu najbardziej spodobała się praca nadesłana z Krakowa, którą przygotowali Michał Dąbek i Jan Kuka. – Przedstawia krzyże połączone w kratownicę, spomiędzy których wyrastają drzewa. To mają być żywe drzewa, co jest symbolem życia odradzającego się na gruzach systemu komunistycznego symbolizowanego przez tę kratownicę – mówi Stanisław Brzozowski, przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika. – Naszym zastrzeżeniem do pracy jest to, że jest mało monumentalna, ale wielkość można jeszcze zmodyfikować.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 25 zespołów projektowych, ale ostatecznie tylko 9 z nich nadesłało prace. Sąd konkursowy czekał na projekty do południa. Artyści mieli wysłać, projekt, opisy, wizualizacje i makietę pomnika, który zgodnie z wymaganiami miał być „monumentalny”.

– Ten pomnik jest potrzebny chociażby ze względu na symboliczne rozliczenie okresu komunizmu z lat 1917-89 – wyjaśnia Brzozowski. – Ciągle jeszcze badania historyczne nie rozliczyły do końca tego okresu, a politycznie zupełnie nie został on rozliczony. Polityka „grubej kreski” odbija nam się czkawką do dziś. Wciąż żyje wielu ludzi, którzy mordowali w imię idei komunistycznej i nie zostali do dzisiaj ani rozliczeni, ani ukarani. Chcemy przynajmniej upamiętnić ofiary.

Zwycięski projekt został wybrany w ciągu kilku godzin, bo społeczny komitet jeszcze przed końcem roku musiał się rozliczyć z pieniędzy przyznanych przez ministerstwo kultury na organizację konkursu. Resort wyłożył na ten cel 40 tys. zł, kolejne 5 tys. zł przekazała kopalnia w Bogdance, a 5 tys. zł komitet uzbierał we własnym zakresie.

II miejsce (fot. Barbara Mondreau, Marek Mondreau, Ewa Podoba-Głowacka i Robert Głowacki)

Zdobywca pierwszego miejsca dostanie 12 tys. zł nagrody i zaproszenie do negocjacji umowy na kompletną dokumentację i wykonanie pomnika. Za drugie miejsce przewidziano 7 tys. zł. Tyle dostanie zespół w składzie Barbara Mondreau, Marek Mondreau, Ewa Podoba-Głowacka i Robert Głowacki.

Trzecią nagrodę w wysokości 5 tys. zł przyznano koncepcji, którą stworzyli wspólnie Krzesimir Wiater, Jacek Dudek i Andrzej Dromert.

III miejsce (fot. Krzesimir Wiater, Jacek Dudek i Andrzej Dromert)

Ile czasu dostanie zwycięzca na stworzenie pomnika? – To jest kwestia dogadania się między komitetem a wykonawcą – zastrzega Brzozowski. Pomnik ma stanąć na pl. Singera. Na taką lokalizację zgodziła się w 2016 r. Rada Miasta Lublin.

Budowa może kosztować nawet 1,2 mln zł. Skąd komitet weźmie takie pieniądze? – Część na pewno będzie pochodziła z ministerstwa kultury – mówi przewodniczący. Na jak duże wsparcie ministra liczy? – Myślę, że to będzie 300 tys. zł – stwierdza Brzozowski i zastrzega, że do takiej kwoty komitet musiałby dołożyć 75 tys. zł wkładu własnego. – To byłby dobry początek, natomiast liczę jeszcze na Instytut Pamięci Narodowej, bo mam przyobiecane jego wsparcie finansowe. Nadal liczymy na Bogdankę, na Polską Grupę Energetyczną, być może i Orlen, bo tam nie chcieli dać pieniędzy na projekt pomnika, ale obiecali, że dadzą na budowę.

Komitet na razie nie przesądza, kiedy pomnik może być gotowy.

Wszystkie projekty na pomnik Ofiar Komunizmu w Lublinie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 17:34
+17
Ja proponuję pójść dalej i postawić pomniki 1. Ofiar księży pedofili 2. Ofiar przemocy domowej 3. Dzieci nienarodzonych 4. Ofiar błędów lekarskich 5. Ofiar wypadków drogowych Miejsca w mieście dość na wszystkie starczy Oooo matko zapomniał bym o najważniejszym pomniku którego nie powinno tutaj zabraknąć a mianowicie o pomniku naszego wodza I zbawcy Polski Naczelnika prezesa wszystkich prezesów Jarosława i Mateusza 1 Krzywoustego premiera Tysiąclecia
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 17:03
+16
Ile????!!!!! Nie ma wiekszych potrzeb w mieście?? A drzewka mozna przesadzic z miejsc gdzie maja byc wyciete.
Avatar
pt2000 / 30 grudnia 2019 r. o 16:59
+15
Dajmy spokój tej pomniko- manii! Maszt już szpeci cała okolice, wystarczy! Sadzmy drzewa, kwiaty, róbmy skwerku, parki a nie pomniki. Opamietajcie sie ludzie! Bierut już tam stał, dajcie ludziom zieleni!!!
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 16:48
+15
Milion złotych w bezsensowny pomnik, a na leczenie ludzi nie ma pieniędzy.
Avatar
felo / 30 grudnia 2019 r. o 17:03
+14
Kto za to zapłaci?
 Ty , Ja , On , My wszystcy
Avatar
Japolan / 30 grudnia 2019 r. o 17:00
+14
Dość już manipulowania nami - w tym przez szerzenie wizji cierpiętnictwa lub męczeństwa w miejscach publicznych (poza cmentarzami)! Ten pomnik będzie faktycznie narzędziem podprogowego manipulowania psychiką mieszkańców Lublina - programowania w kierunku utrwalania postaw cierpiętniczego znoszenia draństw (np. znoszenia panoszących się w Lublinie ponadpartyjnych mafijnych sitw). Jeśli pomniki, to zwycięzców oraz skutecznych bohaterów. Żadnego więcej wciskania kultu ofiar w miejscach publicznych (poza cmentarzami)!!! Jeśli chą stawiać pomnik, to dedykowany tym, którzy podpalali komitety (partyjne), siedziby gestapo lub UB. Ludzie kiedyś podpalali komitety z powodu draństw mniejszych od tych, które mają miejsce teraz - np. w lubelskim Ratuszu. Czy dlatego Pan Brzozowski (niezależnie od intencji) dąży di programowania nas podprogowo, przy pomocy takiego pomnika, "w kierunku" cierpiętnictwa???
Dość już manipulowania nami - w tym przez szerzenie wizji cierpiętnictwa lub męczeństwa w miejscach publicznych (poza cmentarzami)! Ten pomnik będzie faktycznie narzędziem podprogowego manipulowania psychiką mieszkańców Lublina - programowania w kierunku utrwalania postaw cierpiętniczego znoszenia draństw (np. znoszenia panoszących się w Lublinie ponadpartyjnych mafijnych sitw). Jeśli pomniki, to zwycięzców oraz skutecznych bohaterów. Żadnego więcej wciskania kultu ofiar w miejscach publicznych (poza cmentarzami)!!! Jeśli chą stawiać pomnik,... rozwiń
Avatar
Rob Roy / 30 grudnia 2019 r. o 18:01
+11
Najpierw za komuny całe dekady trąbili o zbrodniach hitlerowskich aż do wyrzygania, potem przez 30 lat do dzisiaj o zbrodniach komunizmu i 9 zamordowanych w kopalni Wujek w stanie wojennym. Natomiast o blisko tysiacu protestujacych zastrzelonych przez policję w czasach II RP cisza jak na pogrzebie organisty.
Avatar
xyz / 30 grudnia 2019 r. o 17:57
+10
Ludzie.... po jaką ciężką chol..... wam potrzebny ten pomnik zaznaczam POMNIK !!! Czy nie wystarczy grafiti gdzieś w centrum na muralu ? Albo plakat zasłaniający jakiś opuszczony budynek ? Tyle pieniędzy na pomnik ........ Jest tyle inwestycji na które trzeba pieniędzy i na które te pieniądze by sie przydały a oni sobie pomniki budują...... Proponuję wraz z nowym rokiem po samochodzie dla każdego z urzędu miasta !! A czemu nie ? Naprawde dziwne że ludzie nie wychodzą na ulice i nie protestują w związku z tym.... Mało tego jest tyle rzeczy które dzieja sie w okół nas i działają na szkodę ale każdy tylko potrafi wylewać żale na forum....Ja chętnie pójdę na protest
Ludzie.... po jaką ciężką chol..... wam potrzebny ten pomnik zaznaczam POMNIK !!! Czy nie wystarczy grafiti gdzieś w centrum na muralu ? Albo plakat zasłaniający jakiś opuszczony budynek ? Tyle pieniędzy na pomnik ........ Jest tyle inwestycji na które trzeba pieniędzy i na które te pieniądze by sie przydały a oni sobie pomniki budują...... Proponuję wraz z nowym rokiem po samochodzie dla każdego z urzędu miasta !! A czemu nie ? Naprawde dziwne że ludzie nie wychodzą na ulice i nie protestują w związku z tym.... Mało tego jest tyle rzeczy kt... rozwiń
Avatar
eh.... / 30 grudnia 2019 r. o 18:20
+9
...wspaniała inicjatywa, ale dokumentację tego dzieła należałoby chwilowo złożyć w archiwum! W formie rekompensaty za pozbawienie mieszkańców naszego kochanego miasta doniosłych przeżyć estetycznych proponuje zaoszczędzone pieniądze przekazać na służbę zdrowia. Po odejściu PiS od władzy będziemy musieli stawiać pomniki ofiar niewydolności systemu w różnych formach...
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 20:43
+8
Ofiar "komunizmu" czyli osiedli LSM, Czechów, Czuby, Tatary, Kalinowszczyzna, Kalina, Nałkowskich z mieszkaniami wyposażonymi w ciepłą wodę, gaz, ogrzewanie, kanalizację. I także Politechniki, Akademii Rolniczej i Medycznej oraz UMCS z ich budynkami dydaktycznymi oraz akademikami, ośrodkami kultury, salami sportowymi, stołówkami i przychodniami. Szpitali Klinicznego na Chodźki, Wojewódzkiego przy Kraśnickich, Kolejowego na Kruczkowskiego i Psychiatrycznego na Abramowickiej. Trolejbusów i zelektryfikowanej kolei z dworcem północnym i przystankiem Zalew przy Zalewie Zemborzyckim. To wszystko ofiary "komunizmu", bo "komunizm" je Lublinowi OFIAROWAŁ zwiększając też liczbę mieszkańców z około 100 tysięcy do ponad 300 tysięcy. A dodam też sport czyli klub Motor Lublin z pierwszą ligą w piłce nożnej i żużel oraz niezłą koszykówkę w hali mosir.
Ofiar "komunizmu" czyli osiedli LSM, Czechów, Czuby, Tatary, Kalinowszczyzna, Kalina, Nałkowskich z mieszkaniami wyposażonymi w ciepłą wodę, gaz, ogrzewanie, kanalizację. I także Politechniki, Akademii Rolniczej i Medycznej oraz UMCS z ich budynkami dydaktycznymi oraz akademikami, ośrodkami kultury, salami sportowymi, stołówkami i przychodniami. Szpitali Klinicznego na Chodźki, Wojewódzkiego przy Kraśnickich, Kolejowego na Kruczkowskiego i Psychiatrycznego na Abramowickiej. Trolejbusów i zelektryfikowanej kolei z dworcem północnym ... rozwiń
Avatar
Alala / 4 stycznia 2020 r. o 20:41
0
Najlepsza praca to ta ze zdjęć 4, 5, 6 - jest i nowoczesna forma rzeźbiarska, i najlepiej oddaje to, oco chodzi - upamiętnia LUDZI, ich zniewolenie.  Niestety warto robić takie pomniki jak ten (nienagrodzony). Bo każdy brak akceptacji drugiej osoby, nietolerancja jej lub/i jej poglądów leży niebezpiecznie blisko nienawiści. A stąd już prosta droga do zamykania ust, odbierania wolności, mordów i wojen...  To takie ludzkie (bo niby jakie inne stworzenie na tej planecie tak czyni) i takie nieludzkie zarazem.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 r. o 11:50
0
Komunizm niczego nie ofiarował. Wszystko co było budowane,to za pieniądze mieszkańców kraju. Zwiększenie ludności Lublina to nie "dar" komunizmu,tylko efekt ucieczki ludzi ze wsi od fatalnych warunków bytowych i niewolniczej pracy w gospodarstwach rolnych.
Avatar
WP / 31 grudnia 2019 r. o 08:53
0
Orzeł Biały który wybija się z rozerwanej czerwonej gwiazdy jest najlepszy. Wybrali co najtańsze i co miałoby nie urazić carewicza.
Avatar
obywatel / 31 grudnia 2019 r. o 08:08
+3
Kto takich radnych wybiera.
Avatar
qwerty / 31 grudnia 2019 r. o 07:55
+2
Może komitet dostanie fundusze od ministra kultury? Ten lubi rozdawać nasze pieniądze na żydowskie imprezy - np. 100 mln zł na remont cmenarza zydowskiego w W-wie. Miliony na remont synagog, teatrów żydowskich.     Ależ stać nas, majątki które przejeliśmy po Żydach były o wiele więcej warte, niż ta kasa którą wydajmy na te remonty
 Majątki? Jaja sobie robisz. Przecież to była głównie biedota żydowska, w większości nie miała majątku nie liczac własnego dobytku zrabowanego przez Niemców.
Avatar
Wichura / 31 grudnia 2019 r. o 06:23
-5
Brawa za pomysł. Komunizm w krótkim czasie wymordował ponad 100 mln ludzi. Pięć razy więcej niż nazisci. Nie było gorszej ideologi w historii. Powinno się częściej mówić o takich katach jak np. Pol Pot, który w ciągu dwóch lat pozbawił życia trzecią część własnego narodu. Czy o takich zbrodniarzach jak Beria, Cheguevara, Mao Tsetung, Causescu, Dzierżyński czy też o obozach gułagach.
Avatar
znudzony / 31 grudnia 2019 r. o 02:13
+3
Ofiar "komunizmu" czyli osiedli LSM, Czechów, Czuby, Tatary, Kalinowszczyzna, Kalina, Nałkowskich z mieszkaniami wyposażonymi w ciepłą wodę, gaz, ogrzewanie, kanalizację. I także Politechniki, Akademii Rolniczej i Medycznej oraz UMCS z ich budynkami dydaktycznymi oraz akademikami, ośrodkami kultury, salami sportowymi, stołówkami i przychodniami. Szpitali Klinicznego na Chodźki, Wojewódzkiego przy Kraśnickich, Kolejowego na Kruczkowskiego i Psychiatrycznego na Abramowickiej. Trolejbusów i zelektryfikowanej kolei z dworcem północnym i przystankiem Zalew przy Zalewie Zemborzyckim. To wszystko ofiary "komunizmu", bo "komunizm" je Lublinowi OFIAROWAŁ zwiększając też liczbę mieszkańców z około 100 tysięcy do ponad 300 tysięcy. A dodam też sport czyli klub Motor Lublin z pierwszą ligą w piłce nożnej i żużel oraz niezłą koszykówkę w hali mosir.
 Ucz się panie bez-radny Brzozowski od mądrych ludzi.
 Ucz się panie bez-radny Brzozowski od mądrych ludzi. rozwiń
Avatar
wyborca / 31 grudnia 2019 r. o 02:03
+3
Radny Stanisław Brzozowski dyżuruje w pierwsze poniedziałki miesiąca w Filii nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Relaksowej 25, od godziny 17:00 do 18:00, po uprzednim umówieniu spotkania przez telefon: 512 757 867 - FACET W NIEZŁYM KONTAKCIE Z WYBORCAMI HEHEHEHE
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 r. o 00:04
0
Nawet nie najgorszy projekt. Szkoda że zginie w pomnikomanii
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 21:51
+1
To nie prościej już wrócić z pomnikiem Bieruta i opisać go jako kata z Lublina?
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 kwietnia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 kwietnia 2021 r.

Gryf Gmina Zamość – Start Krasnystaw 0:1, pozostałe wyniki grupy spadkowej w Hummel IV lidze

Gryf Gmina Zamość – Start Krasnystaw 0:1, pozostałe wyniki grupy spadkowej w Hummel IV lidze

Ciekawa pierwsza kolejka w grupie spadkowej. Trzy czołowe drużyny nie zdobyły nawet punktu. Solidarnie swoje mecze wygrały za to ekipy z dołu tabeli.

Powiślak – Świdniczanka 1:1, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej w Hummel IV lidze

Powiślak – Świdniczanka 1:1, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej w Hummel IV lidze

W najciekawszym meczu pierwszej kolejki grupy mistrzowskiej Powiślak zremisował u siebie ze Świdniczanką 1:1. Gola na wagę remisu uratował gościom Michał Zuber, który w samej końcówce wykorzystał rzut karny.

Lewart Lubartów – Orlęta Spomlek 3:0. Wreszcie wygrana
film

Lewart Lubartów – Orlęta Spomlek 3:0. Wreszcie wygrana

Arcyważne derby dla zespołu Tomasza Bednaruka. Beniaminek z Lubartowa pokonał w niedzielę u siebie Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski 3:0. To pierwsza wygrana Lewartu w tym roku, która przy okazji pozwoliła wydostać się ze strefy spadkowej.

Puławy przed laty i dziś. Mobilny przewodnik już gotowy

Puławy przed laty i dziś. Mobilny przewodnik już gotowy

Jak wyglądały i gdzie mieściły się pierwszy stadion i kino w Puławach? Czy trudno było przepłynąć statkiem pod pierwszym drewnianym mostem i jak długo trwała podróż do Warszawy?

Wisła Sandomierz – Wisła Puławy 1:4. Emil Drozdowicz show

Wisła Sandomierz – Wisła Puławy 1:4. Emil Drozdowicz show

Lider tabeli w Sandomierzu też nie stracił punktów. Wisła pokonała w niedzielę swoją imienniczkę 4:1. Bohaterem spotkania był Emil Drozdowicz, który zdobył wszystkie bramki dla Dumy Powiśla. Gospodarzom na osłodę pozostaje fakt, że jako pierwsi w tym roku strzelili puławianom gola w lidze.

Hrubieszów: Szpital gotowy do strajku, mieszkańcy do protestu. Co na to dyrektorka?

Hrubieszów: Szpital gotowy do strajku, mieszkańcy do protestu. Co na to dyrektorka?

Pracownicy szpitala w Hrubieszowie zgłosili gotowość do strajku. To ich odpowiedź na zmianę dyrektora i konflikt z władzami powiatu. Mieszkańcy utworzyli w mediach społecznościowych grupę wsparcia. W trzy dni, blisko 1000 osób stanęło wirtualnie murem za medykami.

W woj. lubelskim powstało kilkanaście izolatoriów. Zostało już tylko jedno

W woj. lubelskim powstało kilkanaście izolatoriów. Zostało już tylko jedno

Zaledwie 23 miejsca z blisko 200 dostępnych w izolatoriach na terenie województwa lubelskiego są zajęte przez pacjentów zakażonych koronawirusem. I to w szczycie kolejnej fali pandemii.

Viret CMC Zawiercie – MKS Padwa Zamość 33:31. Zawiedli w defensywie

Viret CMC Zawiercie – MKS Padwa Zamość 33:31. Zawiedli w defensywie

MKS Padwa Zamość straciła komplet punktów po wyjazdowej porażce 31:33 z Viretem Zawiercie

Przyroda pięknie wraca do życia. Ogród Botaniczny otwarty po zimowej przerwie
Zdjęcia
galeria

Przyroda pięknie wraca do życia. Ogród Botaniczny otwarty po zimowej przerwie

W sobotę, po zimowej przerwie, otwarto Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie.

Lubelskie: Burze z gradem nadciągają znad Białorusi
film

Lubelskie: Burze z gradem nadciągają znad Białorusi

Radary burz wskazują, że nad północną część województwa lubelskiego nadciągają burze.

Syndyk odpowie za kosztowne likwidacje. Chodzi o malwersacje finansowe w dwóch spółkach

Syndyk odpowie za kosztowne likwidacje. Chodzi o malwersacje finansowe w dwóch spółkach

Zakończył się proces byłego syndyka zakładów mięsnych w Końskowoli i firmy „Aguarius” z Kazimierza Dolnego. Tomasz S. odpowiada za malwersacje finansowe. Miał wyprowadzać pieniądze z likwidowanych spółek.

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim, 21-25 kwietnia

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim, 21-25 kwietnia

Najbliższe akcje terenowego poboru krwi w województwie lubelskim.

Wiadomo kto zbuduje obwodnicę Chełma. Wygrała oferta za 441 milionów

Wiadomo kto zbuduje obwodnicę Chełma. Wygrała oferta za 441 milionów

Oferta firmy Strabag, warta ok. 441,9 mln zł, została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12 – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Radni z Kraśnika zajmowali się szczepionkami. Jak odpowiedzieli na petycje?

Radni z Kraśnika zajmowali się szczepionkami. Jak odpowiedzieli na petycje?

Petycje są bezzasadne – uznali, choć nie jednogłośnie radni z Kraśnika. Chodzi o postulaty sceptyków szczepień przeciwko COVID-19. Kto wstrzymał się od głosu i dlaczego?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.