Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2019 r.
16:29

Taki ma być pomnik Ofiar Komunizmu, który stanie w Lublinie. Może kosztować nawet ponad milion złotych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
99 29 A A
Projekt, który zdobył I miejsce w konkursie
Projekt, który zdobył I miejsce w konkursie (fot. Michał Dąbek i Jan Kuka)

W poniedziałek, spośród dziewięciu propozycji wybrany został pomysł na pomnik Ofiar Komunizmu, który ma powstać na pl. Singera. Autor zwycięskiej koncepcji, która przedstawia drzewa wyrastające z kratownicy, ma dostać 12 tys. zł nagrody pieniężnej i zaproszenie do rozmów o kontrakcie na budowę pomnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sądowi konkursowemu najbardziej spodobała się praca nadesłana z Krakowa, którą przygotowali Michał Dąbek i Jan Kuka. – Przedstawia krzyże połączone w kratownicę, spomiędzy których wyrastają drzewa. To mają być żywe drzewa, co jest symbolem życia odradzającego się na gruzach systemu komunistycznego symbolizowanego przez tę kratownicę – mówi Stanisław Brzozowski, przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika. – Naszym zastrzeżeniem do pracy jest to, że jest mało monumentalna, ale wielkość można jeszcze zmodyfikować.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 25 zespołów projektowych, ale ostatecznie tylko 9 z nich nadesłało prace. Sąd konkursowy czekał na projekty do południa. Artyści mieli wysłać, projekt, opisy, wizualizacje i makietę pomnika, który zgodnie z wymaganiami miał być „monumentalny”.

– Ten pomnik jest potrzebny chociażby ze względu na symboliczne rozliczenie okresu komunizmu z lat 1917-89 – wyjaśnia Brzozowski. – Ciągle jeszcze badania historyczne nie rozliczyły do końca tego okresu, a politycznie zupełnie nie został on rozliczony. Polityka „grubej kreski” odbija nam się czkawką do dziś. Wciąż żyje wielu ludzi, którzy mordowali w imię idei komunistycznej i nie zostali do dzisiaj ani rozliczeni, ani ukarani. Chcemy przynajmniej upamiętnić ofiary.

Zwycięski projekt został wybrany w ciągu kilku godzin, bo społeczny komitet jeszcze przed końcem roku musiał się rozliczyć z pieniędzy przyznanych przez ministerstwo kultury na organizację konkursu. Resort wyłożył na ten cel 40 tys. zł, kolejne 5 tys. zł przekazała kopalnia w Bogdance, a 5 tys. zł komitet uzbierał we własnym zakresie.

II miejsce (fot. Barbara Mondreau, Marek Mondreau, Ewa Podoba-Głowacka i Robert Głowacki)

Zdobywca pierwszego miejsca dostanie 12 tys. zł nagrody i zaproszenie do negocjacji umowy na kompletną dokumentację i wykonanie pomnika. Za drugie miejsce przewidziano 7 tys. zł. Tyle dostanie zespół w składzie Barbara Mondreau, Marek Mondreau, Ewa Podoba-Głowacka i Robert Głowacki.

Trzecią nagrodę w wysokości 5 tys. zł przyznano koncepcji, którą stworzyli wspólnie Krzesimir Wiater, Jacek Dudek i Andrzej Dromert.

III miejsce (fot. Krzesimir Wiater, Jacek Dudek i Andrzej Dromert)

Ile czasu dostanie zwycięzca na stworzenie pomnika? – To jest kwestia dogadania się między komitetem a wykonawcą – zastrzega Brzozowski. Pomnik ma stanąć na pl. Singera. Na taką lokalizację zgodziła się w 2016 r. Rada Miasta Lublin.

Budowa może kosztować nawet 1,2 mln zł. Skąd komitet weźmie takie pieniądze? – Część na pewno będzie pochodziła z ministerstwa kultury – mówi przewodniczący. Na jak duże wsparcie ministra liczy? – Myślę, że to będzie 300 tys. zł – stwierdza Brzozowski i zastrzega, że do takiej kwoty komitet musiałby dołożyć 75 tys. zł wkładu własnego. – To byłby dobry początek, natomiast liczę jeszcze na Instytut Pamięci Narodowej, bo mam przyobiecane jego wsparcie finansowe. Nadal liczymy na Bogdankę, na Polską Grupę Energetyczną, być może i Orlen, bo tam nie chcieli dać pieniędzy na projekt pomnika, ale obiecali, że dadzą na budowę.

Komitet na razie nie przesądza, kiedy pomnik może być gotowy.

Wszystkie projekty na pomnik Ofiar Komunizmu w Lublinie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 17:34
+17
Ja proponuję pójść dalej i postawić pomniki 1. Ofiar księży pedofili 2. Ofiar przemocy domowej 3. Dzieci nienarodzonych 4. Ofiar błędów lekarskich 5. Ofiar wypadków drogowych Miejsca w mieście dość na wszystkie starczy Oooo matko zapomniał bym o najważniejszym pomniku którego nie powinno tutaj zabraknąć a mianowicie o pomniku naszego wodza I zbawcy Polski Naczelnika prezesa wszystkich prezesów Jarosława i Mateusza 1 Krzywoustego premiera Tysiąclecia
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 17:03
+16
Ile????!!!!! Nie ma wiekszych potrzeb w mieście?? A drzewka mozna przesadzic z miejsc gdzie maja byc wyciete.
Avatar
pt2000 / 30 grudnia 2019 r. o 16:59
+15
Dajmy spokój tej pomniko- manii! Maszt już szpeci cała okolice, wystarczy! Sadzmy drzewa, kwiaty, róbmy skwerku, parki a nie pomniki. Opamietajcie sie ludzie! Bierut już tam stał, dajcie ludziom zieleni!!!
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 16:48
+15
Milion złotych w bezsensowny pomnik, a na leczenie ludzi nie ma pieniędzy.
Avatar
felo / 30 grudnia 2019 r. o 17:03
+14
Kto za to zapłaci?
 Ty , Ja , On , My wszystcy
Avatar
Japolan / 30 grudnia 2019 r. o 17:00
+14
Dość już manipulowania nami - w tym przez szerzenie wizji cierpiętnictwa lub męczeństwa w miejscach publicznych (poza cmentarzami)! Ten pomnik będzie faktycznie narzędziem podprogowego manipulowania psychiką mieszkańców Lublina - programowania w kierunku utrwalania postaw cierpiętniczego znoszenia draństw (np. znoszenia panoszących się w Lublinie ponadpartyjnych mafijnych sitw). Jeśli pomniki, to zwycięzców oraz skutecznych bohaterów. Żadnego więcej wciskania kultu ofiar w miejscach publicznych (poza cmentarzami)!!! Jeśli chą stawiać pomnik, to dedykowany tym, którzy podpalali komitety (partyjne), siedziby gestapo lub UB. Ludzie kiedyś podpalali komitety z powodu draństw mniejszych od tych, które mają miejsce teraz - np. w lubelskim Ratuszu. Czy dlatego Pan Brzozowski (niezależnie od intencji) dąży di programowania nas podprogowo, przy pomocy takiego pomnika, "w kierunku" cierpiętnictwa???
Dość już manipulowania nami - w tym przez szerzenie wizji cierpiętnictwa lub męczeństwa w miejscach publicznych (poza cmentarzami)! Ten pomnik będzie faktycznie narzędziem podprogowego manipulowania psychiką mieszkańców Lublina - programowania w kierunku utrwalania postaw cierpiętniczego znoszenia draństw (np. znoszenia panoszących się w Lublinie ponadpartyjnych mafijnych sitw). Jeśli pomniki, to zwycięzców oraz skutecznych bohaterów. Żadnego więcej wciskania kultu ofiar w miejscach publicznych (poza cmentarzami)!!! Jeśli chą stawiać pomnik,... rozwiń
Avatar
Rob Roy / 30 grudnia 2019 r. o 18:01
+11
Najpierw za komuny całe dekady trąbili o zbrodniach hitlerowskich aż do wyrzygania, potem przez 30 lat do dzisiaj o zbrodniach komunizmu i 9 zamordowanych w kopalni Wujek w stanie wojennym. Natomiast o blisko tysiacu protestujacych zastrzelonych przez policję w czasach II RP cisza jak na pogrzebie organisty.
Avatar
xyz / 30 grudnia 2019 r. o 17:57
+10
Ludzie.... po jaką ciężką chol..... wam potrzebny ten pomnik zaznaczam POMNIK !!! Czy nie wystarczy grafiti gdzieś w centrum na muralu ? Albo plakat zasłaniający jakiś opuszczony budynek ? Tyle pieniędzy na pomnik ........ Jest tyle inwestycji na które trzeba pieniędzy i na które te pieniądze by sie przydały a oni sobie pomniki budują...... Proponuję wraz z nowym rokiem po samochodzie dla każdego z urzędu miasta !! A czemu nie ? Naprawde dziwne że ludzie nie wychodzą na ulice i nie protestują w związku z tym.... Mało tego jest tyle rzeczy które dzieja sie w okół nas i działają na szkodę ale każdy tylko potrafi wylewać żale na forum....Ja chętnie pójdę na protest
Ludzie.... po jaką ciężką chol..... wam potrzebny ten pomnik zaznaczam POMNIK !!! Czy nie wystarczy grafiti gdzieś w centrum na muralu ? Albo plakat zasłaniający jakiś opuszczony budynek ? Tyle pieniędzy na pomnik ........ Jest tyle inwestycji na które trzeba pieniędzy i na które te pieniądze by sie przydały a oni sobie pomniki budują...... Proponuję wraz z nowym rokiem po samochodzie dla każdego z urzędu miasta !! A czemu nie ? Naprawde dziwne że ludzie nie wychodzą na ulice i nie protestują w związku z tym.... Mało tego jest tyle rzeczy kt... rozwiń
Avatar
eh.... / 30 grudnia 2019 r. o 18:20
+9
...wspaniała inicjatywa, ale dokumentację tego dzieła należałoby chwilowo złożyć w archiwum! W formie rekompensaty za pozbawienie mieszkańców naszego kochanego miasta doniosłych przeżyć estetycznych proponuje zaoszczędzone pieniądze przekazać na służbę zdrowia. Po odejściu PiS od władzy będziemy musieli stawiać pomniki ofiar niewydolności systemu w różnych formach...
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 20:43
+8
Ofiar "komunizmu" czyli osiedli LSM, Czechów, Czuby, Tatary, Kalinowszczyzna, Kalina, Nałkowskich z mieszkaniami wyposażonymi w ciepłą wodę, gaz, ogrzewanie, kanalizację. I także Politechniki, Akademii Rolniczej i Medycznej oraz UMCS z ich budynkami dydaktycznymi oraz akademikami, ośrodkami kultury, salami sportowymi, stołówkami i przychodniami. Szpitali Klinicznego na Chodźki, Wojewódzkiego przy Kraśnickich, Kolejowego na Kruczkowskiego i Psychiatrycznego na Abramowickiej. Trolejbusów i zelektryfikowanej kolei z dworcem północnym i przystankiem Zalew przy Zalewie Zemborzyckim. To wszystko ofiary "komunizmu", bo "komunizm" je Lublinowi OFIAROWAŁ zwiększając też liczbę mieszkańców z około 100 tysięcy do ponad 300 tysięcy. A dodam też sport czyli klub Motor Lublin z pierwszą ligą w piłce nożnej i żużel oraz niezłą koszykówkę w hali mosir.
Ofiar "komunizmu" czyli osiedli LSM, Czechów, Czuby, Tatary, Kalinowszczyzna, Kalina, Nałkowskich z mieszkaniami wyposażonymi w ciepłą wodę, gaz, ogrzewanie, kanalizację. I także Politechniki, Akademii Rolniczej i Medycznej oraz UMCS z ich budynkami dydaktycznymi oraz akademikami, ośrodkami kultury, salami sportowymi, stołówkami i przychodniami. Szpitali Klinicznego na Chodźki, Wojewódzkiego przy Kraśnickich, Kolejowego na Kruczkowskiego i Psychiatrycznego na Abramowickiej. Trolejbusów i zelektryfikowanej kolei z dworcem północnym ... rozwiń
Avatar
Alala / 4 stycznia 2020 r. o 20:41
0
Najlepsza praca to ta ze zdjęć 4, 5, 6 - jest i nowoczesna forma rzeźbiarska, i najlepiej oddaje to, oco chodzi - upamiętnia LUDZI, ich zniewolenie.  Niestety warto robić takie pomniki jak ten (nienagrodzony). Bo każdy brak akceptacji drugiej osoby, nietolerancja jej lub/i jej poglądów leży niebezpiecznie blisko nienawiści. A stąd już prosta droga do zamykania ust, odbierania wolności, mordów i wojen...  To takie ludzkie (bo niby jakie inne stworzenie na tej planecie tak czyni) i takie nieludzkie zarazem.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 r. o 11:50
0
Komunizm niczego nie ofiarował. Wszystko co było budowane,to za pieniądze mieszkańców kraju. Zwiększenie ludności Lublina to nie "dar" komunizmu,tylko efekt ucieczki ludzi ze wsi od fatalnych warunków bytowych i niewolniczej pracy w gospodarstwach rolnych.
Avatar
WP / 31 grudnia 2019 r. o 08:53
0
Orzeł Biały który wybija się z rozerwanej czerwonej gwiazdy jest najlepszy. Wybrali co najtańsze i co miałoby nie urazić carewicza.
Avatar
obywatel / 31 grudnia 2019 r. o 08:08
+3
Kto takich radnych wybiera.
Avatar
qwerty / 31 grudnia 2019 r. o 07:55
+2
Może komitet dostanie fundusze od ministra kultury? Ten lubi rozdawać nasze pieniądze na żydowskie imprezy - np. 100 mln zł na remont cmenarza zydowskiego w W-wie. Miliony na remont synagog, teatrów żydowskich.     Ależ stać nas, majątki które przejeliśmy po Żydach były o wiele więcej warte, niż ta kasa którą wydajmy na te remonty
 Majątki? Jaja sobie robisz. Przecież to była głównie biedota żydowska, w większości nie miała majątku nie liczac własnego dobytku zrabowanego przez Niemców.
Avatar
Wichura / 31 grudnia 2019 r. o 06:23
-5
Brawa za pomysł. Komunizm w krótkim czasie wymordował ponad 100 mln ludzi. Pięć razy więcej niż nazisci. Nie było gorszej ideologi w historii. Powinno się częściej mówić o takich katach jak np. Pol Pot, który w ciągu dwóch lat pozbawił życia trzecią część własnego narodu. Czy o takich zbrodniarzach jak Beria, Cheguevara, Mao Tsetung, Causescu, Dzierżyński czy też o obozach gułagach.
Avatar
znudzony / 31 grudnia 2019 r. o 02:13
+3
Ofiar "komunizmu" czyli osiedli LSM, Czechów, Czuby, Tatary, Kalinowszczyzna, Kalina, Nałkowskich z mieszkaniami wyposażonymi w ciepłą wodę, gaz, ogrzewanie, kanalizację. I także Politechniki, Akademii Rolniczej i Medycznej oraz UMCS z ich budynkami dydaktycznymi oraz akademikami, ośrodkami kultury, salami sportowymi, stołówkami i przychodniami. Szpitali Klinicznego na Chodźki, Wojewódzkiego przy Kraśnickich, Kolejowego na Kruczkowskiego i Psychiatrycznego na Abramowickiej. Trolejbusów i zelektryfikowanej kolei z dworcem północnym i przystankiem Zalew przy Zalewie Zemborzyckim. To wszystko ofiary "komunizmu", bo "komunizm" je Lublinowi OFIAROWAŁ zwiększając też liczbę mieszkańców z około 100 tysięcy do ponad 300 tysięcy. A dodam też sport czyli klub Motor Lublin z pierwszą ligą w piłce nożnej i żużel oraz niezłą koszykówkę w hali mosir.
 Ucz się panie bez-radny Brzozowski od mądrych ludzi.
 Ucz się panie bez-radny Brzozowski od mądrych ludzi. rozwiń
Avatar
wyborca / 31 grudnia 2019 r. o 02:03
+3
Radny Stanisław Brzozowski dyżuruje w pierwsze poniedziałki miesiąca w Filii nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Relaksowej 25, od godziny 17:00 do 18:00, po uprzednim umówieniu spotkania przez telefon: 512 757 867 - FACET W NIEZŁYM KONTAKCIE Z WYBORCAMI HEHEHEHE
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 r. o 00:04
0
Nawet nie najgorszy projekt. Szkoda że zginie w pomnikomanii
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 21:51
+1
To nie prościej już wrócić z pomnikiem Bieruta i opisać go jako kata z Lublina?